Licensed to Bulgarian Swimming Federation
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/16/2012 04:04 PM
                 DLOP MEN & WOMEN 50M - 7/13/2012 to 7/15/2012                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 14 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  33.80
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Raya L Andonova    18-94 PIRIN                  30.97      30.31   565   36  
  2 Georgiya E Kadoglu 14-98 Galata'2009            31.82      30.35   563   50  
  3 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                  32.06      31.22   517   28  
  4 Bogoslava V Dyanko 14-98 PSKCM                  32.23      32.06   478   26  
  5 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                   32.62      32.30   467   24  
  6 Nora Z Stoycheva   31-81 Shampion               33.30      32.75   448   22  
  7 Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                  32.69      33.12   433   20  
  8 Borislava V Aleksi 17-95 Olimpia                33.43      33.31   426   18  
 
Event 1  Women 14 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  33.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Raya L Andonova          18-94 PIRIN                  30.50      30.97  q530  
  2 Georgiya E Kadoglu       14-98 Galata'2009            30.50      31.82  q489  
  3 Ekaterina M Valcheva     16-96 MLA91                  31.00      32.06  q478  
  4 Bogoslava V Dyankova     14-98 PSKCM                  32.00      32.23  q470  
  5 Tsvetelina M Ilieva      16-96 BRIZ                   32.80      32.62  q453  
  6 Antoniya S Stoyanova     15-97 PSKCM                  32.80      32.69  q451  
  7 Nora Z Stoycheva         31-81 Shampion               32.00      33.30  q426  
  8 Borislava V Aleksieva    17-95 Olimpia                34.66      33.43  q421  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iva L Traikova           15-97 Sofia'21               32.50      33.56   416  
 10 Vladimira J Touchanova   14-98 NSA                    32.60      33.75   409  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ivanka T Genova          16-96 MLA91                  32.00      33.82   407  
 12 Mariya N Vasileva        15-97 IRIS                   33.50      33.88   405  
 13 Sevilyay T Sali          16-96 IRIS                   33.20      34.22   393  
 14 Iliyana V Popova         16-96 Levski                 35.00      34.44   385  
 15 Mariana Y Leshkova       23-89 BRIZ                   33.00      34.55   382  
 16 Dayana V Zambovska       17-95 CSKA                   33.40      36.24   331  
 17 Nikoleta P Kalinova      15-97 Kps Cherno More        34.50      36.29   329  
 18 Anastasya N Peicheva     15-97 PIRIN                  37.00      37.20   306  
 19 Darina T Rolanska        18-94 Sofia'21               36.00      37.64   295  
 20 Mihaela M Vladova        15-97 Damini LV                 NT      37.66   295  
 21 Gabriela N Ivanova       17-95 CSKA                   37.50      40.66   234  
 22 Desislava T Yalamova     14-98 Kps Cherno More        40.10      44.46   179  
 
Event 2  Men 14 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  28.70
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   26.41      25.52   678   76  
  2 Aleksandar A Nikol 20-92 PSKCM                  26.09      25.61   671   40  
  3 Tsanko P Tsankov   25-87 Damini LV              26.71      26.30   620   33  
  4 Andrey O Grahovski 23-89 NSA                    26.52      26.42   611   31  
  5 Stoyan R Desov     25-87 MLA91                  26.67      26.65   596   29  
  6 Petar G Ivanov     24-88 Olimpia                26.85      26.88   581   27  
  7 Georgi P Seymenov  23-89 NSA                    26.73      26.98   574   25  
  8 Georgi B Kalinov   26-86 Olimpia                26.83      26.99   573   23  
 
Event 2  Men 14 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  28.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aleksandar A Nikolov     20-92 PSKCM                  26.00      26.09  q635  
  2 Mihael T Yordanov        16-96 IRIS                   25.80      26.41  q612  
  3 Andrey O Grahovski       23-89 NSA                    25.80      26.52  q605  
  4 Stoyan R Desov           25-87 MLA91                  26.40      26.67  q594  
  5 Tsanko P Tsankov         25-87 Damini LV              25.80      26.71  q592  
  6 Georgi P Seymenov        23-89 NSA                    26.00      26.73  q590  
  7 Georgi B Kalinov         26-86 Olimpia                28.32      26.83  q584  
  8 Petar G Ivanov           24-88 Olimpia                27.11      26.85  q582  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stefan S Georgiev        20-92 MLA91                  26.50      26.92   578  
 10 Yavor T Marinov          24-88 LULIN                  27.35      27.22   559  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ivan I Ivanov            19-93 Sofia'21               27.21      27.25   557  
 12 Aleks I Ivanov           18-94 Damini LV              27.50      27.27   556  
 13 Dimitar E Dechev         21-91 Olimpia                27.88      27.29   555  
 14 Nikolay P Seymenov       20-92 NSA                    26.70      27.52   541  
 14 Silvestar T Yankulov     20-92 Olimpia                27.64      27.52   541  
 16 Aleksandar S Matev       18-94 PSKCM                  27.00      27.53   540  
 17 Martin V Angelov         18-94 Sofia'21               28.00      27.92   518  
 17 Martin G Mednikarov      23-89 Damini LV              27.90      27.92   518  
 19 Deyan M Gechev           18-94 Atomik                 29.00      28.45   490  
 20 Martin D Valev           16-96 BRIZ                   27.00      28.53   485  
 21 Ruslan R Kukushev        19-93 Sofia'21               27.80      28.74   475  
 22 Krasimir D Kostadinov    17-95 MLA91                  27.50      29.14   456  
 23 Veselin V Atanasov       14-98 Sofia'21               28.50      29.36   445  
 24 Aleksandar F Radoslavov  18-94 PSKCM                  28.80      29.93   420  
 25 Georgi K Kostadinov      14-98 Chernomorets           30.90      30.13   412  
 26 Hristo H Kostadinov      15-97 Damini LV              29.70      30.68   390  
 27 Stoqn N Stoykov          15-97 Chernomorets           30.70      31.29   368  
 28 Martin S Lazarov         14-98 PIRIN                  31.00      31.37   365  
 29 Simeon I Iliev           17-95 Chernomorets           31.00      31.64   356  
 30 Dimitar A Angelov        19-93 Kps Cherno More        29.90      32.37   332  
 31 Kristian T Nikolov       17-95 CSKA                   33.20      33.73   294  
 32 Emil M Tsankov           14-98 Kps Cherno More        32.80      34.00   287  
 
Event 3  Women 14 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.40
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Petya I Dimova     17-95 MLA91                2:16.48    2:09.01   671   41  
       30.26  1:02.33  1:35.49  2:09.01                                    
  2 Lidiya P Ivanova   22-90 Levski               2:15.79    2:12.10   625   35  
       29.86  1:02.77  1:36.82  2:12.10                                    
  3 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                2:21.31    2:13.33   608   33  
       31.51  1:04.99  1:39.55  2:13.33                                    
  4 Simona H Pantova   17-95 Damini LV            2:17.36    2:15.67   577   26  
       30.35  1:04.76  1:40.47  2:15.67                                    
  5 Sofiya M Zlatkova  25-87 NSA                  2:21.50    2:18.73   540   24  
       31.61  1:06.64  1:42.79  2:18.73                                    
  6 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21             2:23.57    2:20.80   516   22  
       32.26  1:07.18  1:44.82  2:20.80                                    
  7 Vyara D Karapachov 14-98 IRIS                 2:22.93    2:20.91   515   20  
       32.28  1:07.72  1:45.30  2:20.91                                    
  8 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            2:22.10    2:22.69   496   18  
       32.79  1:07.38  1:44.37  2:22.69                                    
 
Event 3  Women 14 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lidiya P Ivanova         22-90 Levski               2:08.00    2:15.79  q575  
       31.02  1:05.26  1:41.10  2:15.79                                    
  2 Petya I Dimova           17-95 MLA91                2:07.00    2:16.48  q567  
       31.22  1:05.78  1:41.49  2:16.48                                    
  3 Simona H Pantova         17-95 Damini LV            2:13.00    2:17.36  q556  
       31.57  1:06.47  1:42.58  2:17.36                                    
  4 Nikol A Koshedziyska     16-96 MLA91                2:08.00    2:21.31  q511  
       33.15  1:09.06  1:45.73  2:21.31                                    
  5 Sofiya M Zlatkova        25-87 NSA                  2:13.20    2:21.50  q509  
       32.91  1:09.00  1:45.98  2:21.50                                    
  6 Maria V Ignatova         15-97 Damini LV            2:20.00    2:22.10  q502  
       33.02  1:08.90  1:45.58  2:22.10                                    
  7 Vyara D Karapachova      14-98 IRIS                 2:21.00    2:22.93  q493  
       33.13  1:09.79  1:47.04  2:22.93                                    
  8 Iva L Traikova           15-97 Sofia'21             2:20.00    2:23.57  q487  
       33.55  1:10.32  1:47.26  2:23.57                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tanya D Kraynova         16-96 BRIZ                 2:22.00    2:23.45   488  
       33.57  1:10.13  1:47.30  2:23.45                                    
 10 Desislava B Stoyanova    16-96 MLA91                2:17.00    2:24.45   478  
       32.65  1:08.53  1:46.62  2:24.45                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Iliyana V Popova         16-96 Levski               2:22.00    2:25.76   465  
       32.96  1:10.56  1:49.10  2:25.76                                    
 12 Vladimira I Vladimirova  14-98 Damini LV            2:25.00    2:28.11   443  
       34.39  1:11.97  1:49.91  2:28.11                                    
 13 Tsvetelina M Ilieva      16-96 BRIZ                 2:27.00    2:28.22   442  
       33.05  1:09.53  1:48.75  2:28.22                                    
 14 Anna I Almadzieva        14-98 MLA91                2:21.00    2:28.32   441  
       33.47  1:11.13  1:50.76  2:28.32                                    
 15 Yuliana G Novoselska     42-70 G.D.Sport            2:33.00    2:29.08   435  
       32.68  1:10.23  1:50.35  2:29.08                                    
 16 Desislava K Tsoneva      15-97 PSKCM                2:30.00    2:29.25   433  
       33.55  1:10.83  1:49.93  2:29.25                                    
 17 Viktoriq N Sabeva        19-93 Chernomorets         2:25.00    2:30.15   426  
       32.75  1:09.86  1:49.72  2:30.15                                    
 18 Teodora S Stavreva       17-95 Kps Cherno More      2:22.40    2:30.96   419  
       34.05  1:12.11  1:51.11  2:30.96                                    
 19 Beatriche B Gencheva     19-93 Sofia'21             2:21.00    2:31.13   417  
       33.98  1:11.96  1:51.22  2:31.13                                    
 20 Plamena Y Dimitrova      15-97 BRIZ                 2:29.00    2:36.10   379  
       33.57  1:11.91  1:54.27  2:36.10                                    
 21 Gabriela P Marinova      16-96 IRIS                 2:24.00    2:39.04   358  
       34.27  1:14.11  1:56.08  2:39.04                                    
 22 Natali P Nikolova        15-97 BRIZ                 2:35.00    2:39.34   356  
       34.45  1:13.88  1:56.07  2:39.34                                    
 23 Vanesa P Nikodimova      18-94 Levski               2:30.00    2:42.28   337  
       34.65  1:16.24  2:00.39  2:42.28                                    
 24 Mihaela M Vladova        15-97 Damini LV            2:35.00    2:46.64   311  
       36.56  1:18.76  2:03.46  2:46.64                                    
 
Event 4  Men 14 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:18.70
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ventzislav V Aidar 21-91 VIH                  1:59.54    1:55.31   692   46  
       27.43    56.37  1:25.68  1:55.31                                    
  2 Mihail T Kachaunov 20-92 CSKA                 2:00.53    1:55.62   686   40  
       26.98    56.18  1:26.07  1:55.62                                    
  3 Bojidar M Stoev    18-94 Levski               1:59.59    1:56.16   677   38  
       27.44    56.94  1:26.92  1:56.16                                    
  4 Aleksandar K Nikol 23-89 MLA91                1:58.88    1:56.61   669   31  
       27.47    57.01  1:26.93  1:56.61                                    
  5 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                 2:01.54    1:59.26   625   29  
       27.27    57.47  1:27.93  1:59.26                                    
  6 Kristiyan R Kraste 18-94 IRIS                 2:01.77    2:01.11   597   27  
       27.84    58.20  1:29.71  2:01.11                                    
  7 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                2:02.20    2:01.31   594   25  
       27.24    58.02  1:30.15  2:01.31                                    
  8 Mart I Lachev      18-94 Damini LV            2:05.51    2:08.30   502   18  
       28.81    59.96  1:34.18  2:08.30                                    
 
Event 4  Men 14 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:18.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aleksandar K Nikolov     23-89 MLA91                1:53.00    1:58.88  q631  
       28.33    58.65  1:29.24  1:58.88                                    
  2 Ventzislav V Aidarski    21-91 VIH                  1:54.00    1:59.54  q621  
       28.46    58.66  1:29.41  1:59.54                                    
  3 Bojidar M Stoev          18-94 Levski               1:56.50    1:59.59  q620  
       27.45    58.13  1:28.89  1:59.59                                    
  4 Mihail T Kachaunov       20-92 CSKA                 1:54.00    2:00.53  q606  
       28.15    58.52  1:29.63  2:00.53                                    
  5 Teodosi Z Chernev        16-96 BRIZ                 1:59.58    2:01.54  q591  
       28.28    59.49  1:31.14  2:01.54                                    
  6 Kristiyan R Krastev      18-94 IRIS                 2:02.00    2:01.77  q587  
       28.50    59.84  1:31.50  2:01.77                                    
  7 Kaloyan K Dimitrov       18-94 MLA91                2:01.00    2:02.20  q581  
       28.19  1:00.29  1:32.68  2:02.20                                    
  8 Mart I Lachev            18-94 Damini LV            2:07.00    2:05.51  q536  
       29.19  1:00.43  1:32.73  2:05.51                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Petar B Suharev          17-95 MLA91                2:01.00    2:05.13   541  
       28.87  1:00.56  1:32.71  2:05.13                                    
 10 Ognyan P Duchev          22-90 VIH                  2:03.20    2:05.74   533  
       28.31    59.94  1:32.76  2:05.74                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Georgi D Gruychev        17-95 Damini LV            2:05.00    2:05.82   532  
       28.42    59.75  1:33.17  2:05.82                                    
 12 Venelin L Smukov         14-98 CSKA                 2:06.00    2:06.25   527  
       28.93  1:00.80  1:34.06  2:06.25                                    
 13 Aleksandar N Ninov       23-89 Levski               2:05.00    2:06.48   524  
       29.13  1:01.80  1:35.26  2:06.48                                    
 14 Tzvetan V Yordanov       24-88 Levski               2:02.00    2:06.50   524  
       28.85  1:00.49  1:33.46  2:06.50                                    
 15 Ivan R Ivanov            19-93 Damini LV            2:03.50    2:07.13   516  
       28.81  1:00.22  1:33.23  2:07.13                                    
 16 Nikolay D Bangeev        26-86 MLA91                2:01.00    2:07.67   509  
       28.83  1:00.50  1:33.53  2:07.67                                    
 17 Konstantin D Tonev       15-97 Sofia'21             2:03.00    2:08.08   505  
       29.30  1:01.38  1:35.11  2:08.08                                    
 18 Aleksandar P Bozhilov    17-95 Olimpia              2:14.55    2:08.72   497  
       27.55    59.16  1:33.97  2:08.72                                    
 19 Dimo G Karayanov         15-97 BRIZ                 2:06.00    2:09.37   490  
       29.16  1:01.14  1:35.06  2:09.37                                    
 20 Nikolay I Kunchev        17-95 PSKCM                2:00.00    2:09.56   487  
       28.89  1:01.02  1:35.37  2:09.56                                    
 21 Kaloyan D Nikitov        18-94 PSKCM                2:10.00    2:11.04   471  
       28.50  1:01.18  1:35.90  2:11.04                                    
 22 Lyubomir I Kotov         15-97 PSKCM                2:09.00    2:12.02   461  
       29.48  1:03.22  1:38.55  2:12.02                                    
 23 Hristo H Kostadinov      15-97 Damini LV            2:12.00    2:12.42   457  
       29.61  1:02.83  1:38.15  2:12.42                                    
 24 Marin G Marinov          15-97 VIH                  2:06.10    2:12.90   452  
       31.43  1:05.45  1:39.72  2:12.90                                    
 25 Aleksandar F Radoslavov  18-94 PSKCM                2:04.00    2:13.05   450  
       29.90  1:03.35  1:37.95  2:13.05                                    
 25 Traqn T Neshev           17-95 Chernomorets         2:10.00    2:13.05   450  
       28.31  1:01.35  1:37.63  2:13.05                                    
 27 Ivan S Dermendziski      18-94 Olimpia              2:15.57    2:14.53   435  
       28.44  1:00.09  1:36.52  2:14.53                                    
 28 Radi N Hristoskov        18-94 Levski               2:10.00    2:16.31   419  
       30.50  1:04.78  1:40.80  2:16.31                                    
 29 Aleksandar L Bogunov     16-96 BRIZ                 2:04.00    2:17.34   409  
       30.70  1:05.38  1:41.32  2:17.34                                    
 30 Vasil R Stoyanov         17-95 Kps Cherno More      2:16.00    2:18.00   403  
       29.93  1:04.15  1:40.99  2:18.00                                    
 31 Nikolay H Bojkov         17-95 LULIN                2:16.00    2:18.45   399  
       31.05  1:05.80  1:42.08  2:18.45                                    
 32 Ivan T Rolanski          18-94 Sofia'21             2:16.00    2:18.59   398  
       29.60  1:04.36  1:41.73  2:18.59                                    
 33 Valter N Dikov           17-95 Olimpia              2:18.55    2:18.68   397  
       30.66  1:05.27  1:42.05  2:18.68                                    
 34 Emil K Videnov           14-98 CSKA                 2:13.00    2:19.41   391  
       30.32  1:04.83  1:42.26  2:19.41                                    
 35 Radul Y Dimitrov         15-97 BRIZ                 2:14.00    2:21.81   372  
       31.40  1:06.86  1:44.62  2:21.81                                    
 -- Dimitar A Atanasov       15-97 VIH                  2:07.10         DQ        
       28.92  1:00.88  1:34.51       DQ                                    
 
Event 5  Women 14 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:46.90
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 2:28.27    2:25.78   627   41  
       32.53  1:09.87  1:48.74  2:25.78                                    
  2 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 2:35.77    2:30.63   568   30  
       35.62  1:14.13  1:53.23  2:30.63                                    
  3 Velina S Lichovska 14-98 MLA91                2:36.55    2:33.71   535   28  
       35.56  1:13.65  1:54.13  2:33.71                                    
  4 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21             2:35.26    2:36.74   504   26  
       36.37  1:16.42  1:57.78  2:36.74                                    
  5 Ana L Karadzhova   18-94 Damini LV            2:41.81    2:36.75   504   24  
       36.34  1:16.55  1:57.16  2:36.75                                    
  6 Eli O Angelova     15-97 NSA                  2:38.67    2:38.09   492   22  
       36.87  1:17.10  1:57.91  2:38.09                                    
  7 Gabriela E Tomova  18-94 Levski               2:40.34    2:42.45   453   20  
       38.67  1:18.85  2:01.22  2:42.45                                    
  8 Martina G Georgiev 14-98 IRIS                 2:44.73    2:44.17   439   18  
       38.64  1:19.85  2:02.74  2:44.17                                    
 
Event 5  Women 14 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:46.90
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gabriela G Georgieva     15-97 CSKA                 2:27.00    2:28.27  q596  
       33.22  1:10.82  1:49.60  2:28.27                                    
  2 Zlatna S Nedeva          15-97 Sofia'21             2:30.00    2:35.26  q519  
       37.13  1:16.20  1:56.12  2:35.26                                    
  3 Elizabet T Nikolova      15-97 CSKA                 2:31.00    2:35.77  q514  
       35.96  1:15.61  1:56.30  2:35.77                                    
  4 Velina S Lichovska       14-98 MLA91                2:31.00    2:36.55  q506  
       36.71  1:16.53  1:57.45  2:36.55                                    
  5 Eli O Angelova           15-97 NSA                  2:31.40    2:38.67  q486  
       37.47  1:18.02  1:58.39  2:38.67                                    
  6 Gabriela E Tomova        18-94 Levski               2:35.00    2:40.34  q471  
       37.94  1:17.94  1:59.41  2:40.34                                    
  7 Ana L Karadzhova         18-94 Damini LV            2:30.00    2:41.81  q458  
       38.42  1:19.65  2:00.64  2:41.81                                    
  8 Martina G Georgieva      14-98 IRIS                 2:42.00    2:44.73  q434  
       38.00  1:19.95  2:03.18  2:44.73                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Viktoria D Tyankova      14-98 Levski               2:40.00    2:46.26   423  
       38.45  1:20.25  2:04.03  2:46.26                                    
 10 Marina P Bojurina        20-92 Sofia'21             2:32.00    2:50.50   392  
       37.29  1:18.99  2:03.90  2:50.50                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yoana T Atanasova        16-96 IRIS                 2:41.00    2:51.20   387  
       39.71  1:23.00  2:08.42  2:51.20                                    
 12 Neli V Kancheva          17-95 Sofia'21             2:45.00    3:01.74   323  
       41.22  1:26.79  2:15.19  3:01.74                                    
 13 Nikol D Markova          14-98 Damini LV            3:06.00    3:03.98   312  
       39.86  1:26.96  2:17.02  3:03.98                                    
 
Event 6  Men 14 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.80
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev    24-88 Damini LV            2:13.65    2:08.66   658   41  
       29.66  1:01.71  1:34.47  2:08.66                                    
  2 Lubomir B Alexiev  19-93 VIH                  2:13.94    2:10.56   629   35  
       30.65  1:03.13  1:36.79  2:10.56                                    
  3 Stanislav B Budino 19-93 Damini LV            2:14.74    2:13.34   591   33  
       31.17  1:04.66  1:38.93  2:13.34                                    
  4 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                  2:16.80    2:14.11   581   31  
       30.89  1:04.80  1:39.86  2:14.11                                    
  5 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                 2:17.73    2:17.21   542   24  
       31.72  1:07.41  1:42.02  2:17.21                                    
  6 Emil I Nikolov     16-96 NSA                  2:18.63    2:17.28   541   22  
       31.89  1:07.16  1:43.81  2:17.28                                    
  7 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                 2:19.97    2:19.87   512   20  
       32.62  1:07.92  1:44.73  2:19.87                                    
  8 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                 2:19.76    2:20.15   509   18  
       33.10  1:08.93  1:45.37  2:20.15                                    
 
Event 6  Men 14 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin L Zhelev          24-88 Damini LV            2:01.95    2:13.65  q587  
       31.17  1:04.64  1:39.00  2:13.65                                    
  2 Lubomir B Alexiev        19-93 VIH                  2:08.10    2:13.94  q583  
       31.57  1:05.43  1:40.21  2:13.94                                    
  3 Stanislav B Budinov      19-93 Damini LV            2:14.00    2:14.74  q573  
       31.15  1:04.46  1:39.35  2:14.74                                    
  4 Kristian G Bozhilov      16-96 NSA                  2:10.30    2:16.80  q547  
       31.50  1:05.63  1:40.53  2:16.80                                    
  5 Danaill E Slavchev       16-96 BRIZ                 2:19.00    2:17.73  q536  
       31.61  1:07.74  1:43.09  2:17.73                                    
  6 Emil I Nikolov           16-96 NSA                  2:14.20    2:18.63  q526  
       31.74  1:06.23  1:43.38  2:18.63                                    
  7 Maksim V Dimitrov        15-97 BRIZ                 2:20.00    2:19.76  q513  
       32.81  1:08.30  1:44.34  2:19.76                                    
  8 Teodor K Todorov         17-95 BRIZ                 2:15.00    2:19.97  q511  
       32.36  1:08.09  1:44.51  2:19.97                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krasimir D Kostadinov    17-95 MLA91                2:14.00    2:21.00   500  
       32.90  1:09.00  1:45.36  2:21.00                                    
 10 Vladimir H Vladimirov    14-98 Damini LV            2:19.00    2:22.69   482  
       33.03  1:08.84  1:46.29  2:22.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Veselin R Stefanov       18-94 MLA91                2:17.00    2:23.74   472  
       34.08  1:10.40  1:47.72  2:23.74                                    
 12 Nikolay D Bangeev        26-86 MLA91                2:17.00    2:25.06   459  
       34.21  1:10.74  1:48.00  2:25.06                                    
 13 Lyuben P Lyubenov        17-95 Olimpia              2:22.77    2:28.91   424  
       34.80  1:11.83  1:50.57  2:28.91                                    
 14 Stoyko A Georgiev        42-70 Damini LV            2:26.00    2:29.42   420  
       34.63  1:11.01  1:49.99  2:29.42                                    
 15 Velizar V Karaivanov     17-95 IRIS                 2:18.00    2:31.79   400  
       35.84  1:13.49  1:52.32  2:31.79                                    
 16 Marian K Dimitrov        15-97 CSKA                 2:30.00    2:34.71   378  
       36.72  1:16.32  1:56.46  2:34.71                                    
 17 Vilislav B Kanev         19-93 CSKA                 2:31.00    2:35.43   373  
       35.39  1:14.03  1:54.89  2:35.43                                    
 18 Svetoslav M Zlatkov      22-90 NSA                  2:17.30    2:38.91   349  
       36.08  1:15.92  1:57.41  2:38.91                                    
 19 Chanko I Ivanov          20-92 PSKCM                2:27.00    2:39.49   345  
       35.14  1:15.56  1:57.97  2:39.49                                    
 20 Dimitar I Bogdantzaliev  14-98 Sofia'21             2:42.00    2:43.93   318  
       39.16  1:20.93  2:02.97  2:43.93                                    
 
Event 7  Women 14 & Over 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  40.20
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Vangelina V Dragan 17-95 Belmeken               34.31      34.16   663   41  
  2 Georgiya E Kadoglu 14-98 Galata'2009            35.09      34.61   638   55  
  3 Tsvetelina K Kerya 17-95 PSKCM                  35.94      35.28   602   33  
  4 Teodora K Trifonov 28-84 MLA91                  36.50      36.29   553   26  
  5 Tanya N Lapunova   17-95 MLA91                  36.84      36.86   528   24  
  6 Gabriela P Ivanova 14-98 CSKA                   37.05      37.34   508   22  
  7 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski                 37.53      37.54   500   20  
  8 Sofiya M Zlatkova  25-87 NSA                    37.62      37.86   487   18  
 
Event 7  Women 14 & Over 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  40.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vangelina V Draganova    17-95 Belmeken               33.20      34.31  q655  
  2 Georgiya E Kadoglu       14-98 Galata'2009            34.96      35.09  q612  
  3 Tsvetelina K Keryazova   17-95 PSKCM                  36.90      35.94  q570  
  4 Teodora K Trifonova      28-84 MLA91                  35.00      36.50  q544  
  5 Tanya N Lapunova         17-95 MLA91                  34.50      36.84  q529  
  6 Gabriela P Ivanova       14-98 CSKA                   35.50      37.05  q520  
  7 Boryana I Ilchovska      16-96 Levski                 36.50      37.53  q500  
  8 Sofiya M Zlatkova        25-87 NSA                    36.10      37.62  q497  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hristina V Muncheva      19-93 VIH                    35.40      37.90   486  
 10 Gergana G Glavurova      14-98 NSA                    36.30      38.17   475  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Adriana V Simeonova      15-97 Damini LV              38.50      40.02   412  
 12 Vladimira I Vladimirova  14-98 Damini LV              39.20      40.07   411  
 13 Despina D Balabanova     15-97 NSA                    38.80      40.61   395  
 14 Gabriela B Georgieva     14-98 Sofia'21               38.00      40.94   385  
 15 Darina T Rolanska        18-94 Sofia'21               41.00      43.69   317  
 16 Gabriela N Ivanova       17-95 CSKA                   43.20      44.12   308  
 17 Anet A Atanasova         16-96 PIRIN                  43.50      45.75   276  
 18 Desislava V Savova       17-95 Damini LV                 NT      47.34   249  
 
Event 8  Men 14 & Over 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  34.20
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dinko P Geshev     25-87 MLA91                  30.28      29.33   751   46  
  2 Lachezar L Shumkov 20-92 LULIN                  29.68      29.66   727   40  
  3 Lubomir L Agov     18-94 VIH                    29.54      29.78   718   38  
  4 Teodor P Voshtinar 18-94 PSKCM                  30.59      30.37   677   31  
  5 Martin S Ivanov    24-88 Damini LV              30.37      30.41   674   29  
  6 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets           30.94      30.88   644   27  
  7 Yavor V Zahariev   25-87 PSKCM                  30.89      31.13   628   25  
  8 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                    31.32      31.57   602   23  
 
Event 8  Men 14 & Over 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  34.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lubomir L Agov           18-94 VIH                    29.80      29.54  q735  
  2 Lachezar L Shumkov       20-92 LULIN                  29.10      29.68  q725  
  3 Dinko P Geshev           25-87 MLA91                  29.50      30.28  q683  
  4 Martin S Ivanov          24-88 Damini LV              30.20      30.37  q677  
  5 Teodor P Voshtinarov     18-94 PSKCM                  30.40      30.59  q662  
  6 Yavor V Zahariev         25-87 PSKCM                  30.90      30.89  q643  
  7 Hristo H Dolapchiev      17-95 Chernomorets           31.17      30.94  q640  
  8 Matthew L Tsenkov        15-97 NSA                    32.00      31.32  q617  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin G Mednikarov      23-89 Damini LV              30.80      31.42   611  
 10 Kaloyan K Dimitrov       18-94 MLA91                  33.00      31.68   596  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peter-Delian V Tasev     22-90 VIH                    31.60      31.74   593  
 12 Filip V Valchev          23-89 Damini LV              31.50      31.83   588  
 13 Stefan N Popov           17-95 Levski                 32.50      32.02   577  
 14 Ilian S Chorbadjiiski    18-94 Sofia'21               31.60      32.24   566  
 15 Georgi B Kalinov         26-86 Olimpia                31.77      32.37   559  
 16 Panayot G Arnaudov       19-93 NSA                    31.80      32.49   553  
 17 Kristian D Raichev       18-94 IRIS                   31.50      32.73   541  
 18 Andrey O Grahovski       23-89 NSA                    31.10      32.76   539  
 19 Anton D Mihailov         50-62 Levski                 33.00      33.42   508  
 20 Atanas B Madolev         23-89 Belmeken               31.00      33.68   496  
 21 Frederik Y Dimitrov      18-94 Levski                 34.00      34.03   481  
 22 Kaloyan D Nikitov        18-94 PSKCM                  35.50      34.34   468  
 23 Viktor M Zhelyazkov      15-97 PSKCM                  35.00      34.54   460  
 24 Martin I Nikolov         14-98 Sofia'21               35.00      34.80   450  
 25 Nikola H Hristov         20-92 Damini LV                 NT      35.27   432  
 26 Vasil R Stoyanov         17-95 Kps Cherno More        35.30      35.82   412  
 27 Velin Y Petrov           14-98 PIRIN                  35.10      36.27   397  
 28 Tsvetan V Rusev          15-97 Kps Cherno More        35.50      36.52   389  
 29 Vasil R Markov           15-97 PIRIN                  36.00      37.54   358  
 
Event 9  Women 14 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:59.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                5:06.00    5:17.85   609   36  
       32.93  1:11.95  1:53.24  2:33.84  3:19.48  4:06.29  4:41.95  5:17.85
  2 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  5:37.00    5:35.13   519   30  
       35.32  1:18.40  2:01.50  2:45.27  3:31.81  4:17.41  4:57.13  5:35.13
  3 Malvina S Boneva   14-98 MLA91                5:25.00    5:36.48   513   28  
       33.71  1:14.85  1:59.54  2:43.50  3:30.43  4:19.62  4:59.35  5:36.48
  4 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                5:25.00    5:39.34   500   26  
       35.28  1:15.70  2:00.02  2:43.20  3:32.45  4:21.75  5:00.96  5:39.34
  5 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 5:20.00    5:50.38   454   24  
       35.97  1:21.22  2:07.18  2:52.50  3:41.71  4:32.29  5:13.90  5:50.38
  6 Gergana A Martseva 14-98 MLA91                5:40.00    5:50.87   452   22  
       39.50  1:23.35  2:08.20  2:50.59  3:43.83  4:36.93  5:15.14  5:50.87
  7 Simona P Palazova  15-97 Levski               5:49.00    5:59.19   422   20  
       38.34  1:23.33  2:09.88  2:56.26  3:43.79  4:34.49  5:17.37  5:59.19
 -- Gabriela K Panaiot 20-92 Levski               5:52.00    6:14.42        
       38.53  1:21.72  2:10.59  2:59.17  3:52.17  4:47.10  5:30.90  6:14.42
 -- Plamena Y Dimitrov 15-97 BRIZ                 5:45.00         DQ        
       42.47  1:31.92  2:22.56  3:12.35  4:11.14  5:08.80  5:52.72       DQ
 
Event 10  Men 14 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:29.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ventzislav V Aidar 21-91 VIH                  4:34.00    4:41.88   647   41  
       30.18  1:03.56  1:42.01  2:18.56  2:59.15  3:40.26  4:11.98  4:41.88
  2 Tsanko P Tsankov   25-87 Damini LV                 NT    4:47.69   608   35  
       29.76  1:02.45  1:40.01  2:17.24  2:58.99  3:40.41  4:14.62  4:47.69
  3 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                      NT    4:52.19   581   28  
       29.81  1:02.50  1:41.25  2:19.15  3:05.48  3:49.99  4:22.19  4:52.19
  4 Emil K Lyubenov    24-88 Damini LV                 NT    4:52.54   579   26  
       30.27  1:05.09  1:43.07  2:20.89  3:03.85  3:47.04  4:21.22  4:52.54
  5 Petar B Suharev    17-95 MLA91                4:45.00    4:55.18   563   24  
       30.91  1:05.78  1:47.25  2:25.99  3:08.97  3:51.67  4:24.00  4:55.18
  6 Yordan A Andreev   16-96 NSA                  4:58.20    4:55.63   561   22  
       31.64  1:09.32  1:46.66  2:23.43  3:07.44  3:51.14  4:24.33  4:55.63
  7 Bogomil T Angelov  20-92 NSA                  5:18.20    4:58.33   546   20  
       31.34  1:07.79  1:45.21  2:23.17  3:05.58  3:47.32  4:23.23  4:58.33
  8 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21             4:52.00    5:00.38   534   18  
       31.48  1:07.82  1:47.93  2:27.31  3:09.50  3:52.29  4:26.83  5:00.38
  9 Alexander V Shopov 25-87 Julian Rusev         4:52.00    5:01.19   530   16  
       30.90  1:05.26  1:46.99  2:28.55  3:12.79  3:56.77  4:29.71  5:01.19
 10 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  5:02.10    5:01.39   529   14  
       32.70  1:09.05  1:48.17  2:27.56  3:10.21  3:53.05  4:29.06  5:01.39
 11 Aleksandar N Ninov 23-89 Levski               5:02.00    5:02.00   526   12  
       30.61  1:05.30  1:47.73  2:28.00  3:11.24  3:55.85  4:29.97  5:02.00
 12 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                5:00.00    5:03.06   520   10  
       29.76  1:03.92  1:45.37  2:25.50  3:09.85  3:55.49  4:30.72  5:03.06
 13 Dimitar P Manolov  15-97 MLA91                4:58.00    5:03.99   516    8  
       32.55  1:08.98  1:48.84  2:28.42  3:12.09  3:57.44  4:30.92  5:03.99
 14 Aleksandar S Matev 18-94 PSKCM                5:35.00    5:07.72   497    6  
       30.67  1:05.66  1:46.61  2:26.41  3:11.61  3:56.54  4:32.95  5:07.72
 15 Kaloyan G Nikolov  14-98 NSA                  5:14.00    5:12.25   476    4  
       31.38  1:08.43  1:48.80  2:29.51  3:15.97  4:02.59  4:37.35  5:12.25
 16 Stefcho E Stefchev 15-97 PSKCM                5:07.00    5:13.51   470    2  
       30.80  1:06.91  1:48.34  2:29.67  3:13.93  3:59.14  4:37.50  5:13.51
 17 Tzvetan V Yordanov 24-88 Levski               5:00.00    5:14.90   464  
       31.13  1:08.55  1:50.39  2:32.03  3:17.99  4:04.86  4:39.70  5:14.90
 18 Lyubomir M Borisov 14-98 BRIZ                 5:25.00    5:18.59   448  
       32.10  1:07.86  1:49.99  2:31.74  3:19.57  4:05.88  4:43.65  5:18.59
 19 Nikolay I Kunchev  17-95 PSKCM                5:06.00    5:23.35   428  
       34.87  1:13.37  1:56.79  2:38.71  3:25.42  4:12.23  4:48.52  5:23.35
 20 Konstantin K Ovcha 15-97 Sofia'21             5:05.00    5:24.26   425  
       32.44  1:10.39  1:56.06  2:40.93  3:26.71  4:13.91  4:51.07  5:24.26
 -- Radul Y Dimitrov   15-97 BRIZ                      NT    5:35.23        
       33.82  1:14.77  1:57.87  2:42.06  3:31.12  4:20.80  4:57.97  5:35.23
 -- Radi N Hristoskov  18-94 Levski               5:28.00    5:37.00        
       35.67  1:17.89  2:03.68  2:48.83  3:36.49  4:22.46  5:01.25  5:37.00
 -- Radostin V Pelov   16-96 Chernomorets         5:36.00    5:50.11        
       35.37  1:20.12  2:07.17  2:51.57  3:41.01  4:31.19  5:10.75  5:50.11
 -- Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                      NT         DQ        
       33.79  1:15.41  2:00.24  2:42.74  3:35.03  4:27.01  5:05.80       DQ
 
Event 11  Women 14 & Over 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    9:17.69   568   72  
     1) Petya I Dimova 17               2) Nikol A Koshedziyska 16        
     3) Desislava B Stoyanova 16        4) Marina L Nikolova 15           
       30.90  1:04.29  1:39.41  2:12.03  2:45.29  3:21.84  3:58.59  4:33.41
     5:05.84  5:42.84  6:21.58  6:59.94  7:31.07  8:05.67  8:41.69  9:17.69
  2 Levski  'A'                                      NT    9:40.08   505   60  
     1) Simona P Palazova 15            2) Iliyana V Popova 16            
     3) Viktoria D Tyankova 14          4) Lidiya P Ivanova 22            
       32.46  1:09.71  1:49.01  2:27.43  3:01.17  3:38.65  4:17.63  4:54.66
     5:28.48  6:06.32  6:45.90  7:26.38  7:56.59  8:29.69  9:05.48  9:40.08
  3 Damini LV  'A'                                   NT    9:42.70   498   56  
     1) Simona H Pantova 17             2) Maria V Ignatova 15            
     3) Vladimira I Vladimirova 14      4) Ana L Karadzhova 18            
       31.80  1:06.82  1:42.98  2:18.17  2:51.41  3:27.67  4:04.94  4:41.75
     5:15.77  5:53.49  6:32.08  7:10.51  7:46.16  8:25.52  9:05.05  9:42.70
  4 Briz  'A'                                        NT    9:47.22   487   52  
     1) Tsvetelina M Ilieva 16          2) Plamena Y Dimitrova 15         
     3) Mariana Y Leshkova 23           4) Tanya D Kraynova 16            
       32.43  1:08.71  1:47.41  2:25.78  2:58.78  3:36.69  4:17.84  4:59.62
     5:30.77  6:06.52  6:44.18  7:22.41           8:33.93  9:11.43  9:47.22
  5 Sofia'21  'A'                                    NT    9:47.84   485   48  
     1) Ianitza M Mavrova 15            2) Beatriche B Gencheva 19        
     3) Zlatna S Nedeva 15              4) Iva L Traikova 15              
       33.51  1:11.65  1:52.30  2:30.87  3:03.64  3:40.64  4:19.66  4:58.13
     5:30.86  6:08.07  6:47.50  7:26.27  7:58.12  8:33.95  9:11.44  9:47.84
  6 Cska  'A'                                        NT    9:47.85   485   44  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Gabriela P Ivanova 14          
     3) Mishel G Georgieva 19           4) Elizabet T Nikolova 15         
       31.55  1:06.29  1:42.27  2:16.47  2:51.03  3:29.70  4:09.84  4:49.78
     5:22.95  6:01.84  6:45.37  7:30.26  8:01.81  8:36.84  9:13.14  9:47.85
  7 Nsa  'A'                                         NT    9:48.32   484   40  
     1) Gergana G Glavurova 14          2) Sofiya M Zlatkova 25           
     3) Despina D Balabanova 15         4) Marry G Yordanova 15           
       33.16  1:11.05  1:50.30  2:28.63  3:00.35  3:36.48  4:13.82  4:50.38
     5:23.34  6:00.93  6:40.45  7:20.77  7:53.22  8:31.22  9:10.48  9:48.32
  8 Psk Cherno More  'A'                             NT    9:50.51   479   36  
     1) Bogoslava V Dyankova 14         2) Desislava K Tsoneva 15         
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Tsvetelina K Keryazova 17      
       32.79  1:10.93  1:50.50  2:27.96  3:01.06  3:38.41  4:17.90  4:57.27
     5:32.27  6:11.53  6:52.70  7:31.86  8:03.30  8:38.37  9:15.04  9:50.51
  9 Iris  'A'                                        NT   10:04.97   445   32  
     1) Sevilyay T Sali 16              2) Martina G Georgieva 14         
     3) Vyara D Karapachova 14          4) Gabriela P Marinova 16         
       33.91  1:12.16  1:52.21  2:32.29  3:06.33  3:45.28  4:25.13  5:03.73
     5:36.37  6:13.56  6:51.33  7:29.52  8:01.98  8:42.19  9:23.75 10:04.97
 10 Pirin  'A'                                       NT   10:13.72   426   28  
     1) Slavina I Slaveva 15            2) Anastasya G Stoilova 16        
     3) Anastasya N Peicheva 15         4) Raya L Andonova 18             
       34.32  1:14.42  1:56.61  2:36.14  3:12.27  3:52.89  4:34.67  5:14.48
     5:50.40  6:32.01  7:15.55  7:57.91  8:28.90  9:03.40  9:38.85 10:13.72
 11 Akva Sport  'A'                                  NT   11:19.32   314   24  
     1) Ani D Stoyanova 15              2) Ivana N Toshkova 15            
     3) Monika G Penkova 15             4) Bilyana S Simova 16            
       38.29  1:20.53  2:05.29  2:51.56  3:27.53  4:12.43  4:59.23  5:43.99
     6:20.52  7:02.74  7:48.83  8:33.12  9:10.28  9:52.78 10:37.54 11:19.32
 12 Kps Cherno More  'A'                             NT   11:23.67   308   20  
     1) Teodora S Stavreva 17           2) Darina G Ivanova 16            
     3) Desislava T Yalamova 14         4) Nikoleta P Kalinova 15         
       35.24  1:14.96  1:55.77  2:36.48  3:17.70  4:05.62  4:56.68  5:48.00
     6:25.91  7:10.86  7:56.42  8:40.88  9:17.17  9:58.40 10:41.89 11:23.67
 13 Metropol  'A'                                    NT   11:42.34   284   16  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Teodora D Yaneva 17            
     3) Yonna S Gradeva 15              4) Mariya D Roeva 15              
       36.10  1:18.81  2:02.88  2:45.42  3:23.41  4:08.32  4:56.73  5:42.89
     6:23.18  7:10.67  7:59.36  8:46.79  9:25.12 10:09.82 10:56.32 11:42.34
 
Event 12  Men 14 & Over 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Damini LV  'A'                                   NT    8:00.04   662   72  
     1) Martin L Zhelev 24              2) Tsanko P Tsankov 25            
     3) Emil K Lyubenov 24              4) Stanislav B Budinov 19         
       26.94    55.82  1:25.05  1:54.03  2:20.66  2:51.21  3:22.36  3:53.52
     4:21.86  4:53.08  5:24.86  5:55.88  6:23.04  6:53.86  7:26.10  8:00.04
  2 Mladost'91  'A'                                  NT    8:03.80   647   60  
     1) Veselin R Stefanov 18           2) Kaloyan K Dimitrov 18          
     3) Aleksandar K Nikolov 23         4) Zhivko A Mesrobovich 17        
       27.78    57.84  1:29.16  2:00.32  2:27.62  2:59.75  3:33.49  4:04.66
     4:31.75  5:01.98  5:32.96  6:03.20  6:29.51  7:00.19  7:32.31  8:03.80
  3 Vihren  'A'                                      NT    8:17.39   595   56  
     1) Ognyan P Duchev 22              2) Marin G Marinov 15             
     3) Lubomir B Alexiev 19            4) Ventzislav V Aidarski 21       
       28.00    58.92  1:31.96  2:06.08  2:34.38  3:06.94  3:40.68  4:13.55
     4:41.18  5:11.62  5:42.89  6:14.17  6:40.95  7:11.66  7:44.13  8:17.39
  4 Nsa  'A'                                         NT    8:27.18   562   52  
     1) Bogomil T Angelov 20            2) Kristian G Bozhilov 16         
     3) Javor S Valkanov 15             4) Yordan A Andreev 16            
       29.55  1:00.94  1:32.47  2:04.15  2:32.57  3:04.21  3:37.68         
     4:40.55  5:13.51  5:47.01  6:20.16  6:48.19  7:20.16  7:54.25  8:27.18
  5 Briz  'A'                                        NT    8:36.62   531   48  
     1) Teodor K Todorov 17             2) Dimo G Karayanov 15            
     3) Maksim V Dimitrov 15            4) Teodosi Z Chernev 16           
       30.04  1:04.67  1:40.86  2:14.56  2:44.69  3:17.82  3:52.42  4:26.17
     4:55.76  5:28.02  6:01.77  6:34.61  7:02.34  7:32.99  8:04.67  8:36.62
  6 Levski  'A'                                      NT    8:38.20   526   44  
     1) Bojidar M Stoev 18              2) Radi N Hristoskov 18           
     3) Aleksandar N Ninov 23           4) Tzvetan V Yordanov 24          
       29.46  1:01.32  1:34.48  2:07.61           3:13.91  3:48.90  4:21.71
     4:50.69  5:23.94  5:58.87  6:30.58  6:59.36  7:31.12  8:04.65  8:38.20
  7 Psk Cherno More  'A'                             NT    8:38.42   526   40  
     1) Lyubomir I Kotov 15             2) Viktor M Zhelyazkov 15         
     3) Nikolay I Kunchev 17            4) Aleksandar S Matev 18          
       29.66  1:03.70  1:38.58  2:11.53           3:14.17  3:49.54  4:23.36
     4:52.90  5:26.34  6:00.37  6:32.90  7:01.23  7:33.45  8:05.86  8:38.42
  8 Iris  'A'                                        NT    8:46.92   501   36  
     1) Velizar V Karaivanov 17         2) Kristiyan R Krastev 18         
     3) Mihael T Yordanov 16            4) Kristian D Raichev 18          
       30.28  1:03.45  1:38.37  2:13.53  2:41.86  3:13.76  3:46.76  4:20.19
     4:47.80  5:20.80  5:56.49  6:30.52  7:00.10  7:34.12  8:10.51  8:46.92
  9 Cska  'A'                                        NT    8:49.88   492   32  
     1) Mihail T Kachaunov 20           2) Emil K Videnov 14              
     3) Aleksandar V Lebeshkovski 15    4) Venelin L Smukov 14            
       29.81  1:01.88  1:34.48  2:06.12  2:38.08  3:13.98  3:50.46  4:23.01
     4:54.25  5:30.22  6:07.07  6:40.66  7:09.35  7:42.73  8:17.01  8:49.88
 10 Sofia'21  'A'                                    NT    8:51.28   488   28  
     1) Konstantin D Tonev 15           2) Ivan I Ivanov 19               
     3) Martin I Nikolov 14             4) Konstantin K Ovcharov 15       
       30.14  1:04.09  1:39.03  2:13.20  2:41.88  3:15.11  3:50.60  4:24.49
     4:56.27  5:32.06  6:07.65  6:40.95  7:10.96  7:45.06  8:20.22  8:51.28
 11 Chernomorets  'A'                                NT    9:10.70   439   24  
     1) Hristo H Dolapchiev 17          2) Stoqn N Stoykov 15             
     3) Georgi K Kostadinov 14          4) Traqn T Neshev 17              
       30.02  1:02.96  1:36.56  2:08.98  2:44.13  3:23.61  4:01.95  4:37.82
     5:11.41  5:47.65  6:24.56  6:59.98  7:29.10  8:02.94  8:37.67  9:10.70
 12 Kps Cherno More  'A'                             NT    9:55.39   347   20  
     1) Vasil R Stoyanov 17             2) Tsvetan V Rusev 15             
     3) Dimitar A Angelov 19            4) Emil M Tsankov 14              
       31.01  1:05.61  1:42.25  2:19.01  2:53.14  3:30.58  4:08.64  4:45.98
     5:17.49  5:53.18  6:33.55  7:15.70  7:48.32  8:28.47  9:11.79  9:55.39
 
Event 13  Men 14 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  26.50
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mihail T Kachaunov 20-92 CSKA                   24.56      23.96   667   46  
  2 Bojidar M Stoev    18-94 Levski                 24.24      24.06   659   35  
  3 Dimitar E Dechev   21-91 Olimpia                24.49      24.07   658   33  
  4 Dinko P Geshev     25-87 MLA91                  24.50      24.14   652   31  
  5 Aleksandar A Nikol 20-92 PSKCM                  24.64      24.47   626   29  
  6 Georgi P Seymenov  23-89 NSA                    24.99      24.57   619   27  
  7 Nikolay P Seymenov 20-92 NSA                    25.03      24.65   613   25  
  8 Martin S Ivanov    24-88 Damini LV              24.91      24.74   606   23  
 
Event 13  Men 14 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  26.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bojidar M Stoev          18-94 Levski                 22.80      24.24  q644  
  2 Dimitar E Dechev         21-91 Olimpia                24.21      24.49  q625  
  3 Dinko P Geshev           25-87 MLA91                  24.00      24.50  q624  
  4 Mihail T Kachaunov       20-92 CSKA                   24.10      24.56  q619  
  5 Aleksandar A Nikolov     20-92 PSKCM                  24.30      24.64  q613  
  6 Martin S Ivanov          24-88 Damini LV              25.10      24.91  q594  
  7 Georgi P Seymenov        23-89 NSA                    23.80      24.99  q588  
  8 Nikolay P Seymenov       20-92 NSA                    24.10      25.03  q585  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mihael T Yordanov        16-96 IRIS                   24.50      24.97   589  
 10 Stoyan R Desov           25-87 MLA91                  24.50      25.12   579  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Aleks I Ivanov           18-94 Damini LV              25.00      25.50   553  
 12 Kristiyan R Krastev      18-94 IRIS                   24.40      25.51   553  
 13 Andrey O Grahovski       23-89 NSA                    24.80      25.55   550  
 14 Silvestar T Yankulov     20-92 Olimpia                25.23      25.56   549  
 15 Panayot G Arnaudov       19-93 NSA                    24.40      25.66   543  
 16 Aleksandar P Bozhilov    17-95 Olimpia                26.04      25.70   540  
 17 Dimitar Y Nikolov        18-94 Sofia'21               25.50      25.72   539  
 18 Ivan R Ivanov            19-93 Damini LV              25.30      25.73   539  
 19 Martin D Valev           16-96 BRIZ                   25.10      26.25   507  
 20 Petar G Ivanov           24-88 Olimpia                26.88      26.27   506  
 21 Marin G Marinov          15-97 VIH                    25.60      26.37   500  
 22 Ruslan R Kukushev        19-93 Sofia'21               26.50      26.41   498  
 23 Konstantin D Tonev       15-97 Sofia'21               26.00      26.58   488  
 24 Frederik Y Dimitrov      18-94 Levski                 25.60      26.65   485  
 25 Mart I Lachev            18-94 Damini LV              25.80      26.92   470  
 26 Traqn T Neshev           17-95 Chernomorets           26.70      26.94   469  
 27 Danaill E Slavchev       16-96 BRIZ                   25.09      27.00   466  
 28 Viktor M Zhelyazkov      15-97 PSKCM                  26.00      27.12   460  
 29 Kaloyan D Nikitov        18-94 PSKCM                  25.80      27.21   455  
 30 Georgi O Ivanov          20-92 Metropol               25.60      27.33   449  
 30 Lyubomir I Kotov         15-97 PSKCM                  26.00      27.33   449  
 32 Ivan T Rolanski          18-94 Sofia'21               27.00      27.37   447  
 33 Tsvetan V Rusev          15-97 Kps Cherno More        26.80      27.44   444  
 34 Dimitar A Angelov        19-93 Kps Cherno More        27.40      28.73   387  
 35 Kristian T Nikolov       17-95 CSKA                   28.20      28.93   379  
 36 Valentin B Spasov        19-93 Metropol               29.00      30.25   331  
 
Event 14  Women 14 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  32.00
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova   22-90 Levski                 28.71      28.18   597   41  
  2 Petya I Dimova     17-95 MLA91                  29.02      28.43   581   30  
  3 Hristina V Munchev 19-93 VIH                    28.58      28.69   565   28  
  4 Raya L Andonova    18-94 PIRIN                  29.14      28.87   555   26  
  5 Tsvetelina K Kerya 17-95 PSKCM                  29.04      28.88   554   24  
  6 Simona H Pantova   17-95 Damini LV              29.52      29.28   532   22  
  7 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21               29.48      29.45   523   20  
  8 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                  29.32      29.56   517   18  
 
Event 14  Women 14 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  32.00
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hristina V Muncheva      19-93 VIH                    29.50      28.58  q572  
  2 Lidiya P Ivanova         22-90 Levski                 28.10      28.71  q564  
  3 Petya I Dimova           17-95 MLA91                  28.70      29.02  q546  
  4 Tsvetelina K Keryazova   17-95 PSKCM                  29.50      29.04  q545  
  5 Raya L Andonova          18-94 PIRIN                  29.10      29.14  q540  
  6 Marina L Nikolova        15-97 MLA91                  29.50      29.32  q530  
  7 Iva L Traikova           15-97 Sofia'21               28.80      29.48  q521  
  8 Simona H Pantova         17-95 Damini LV              28.70      29.52  q519  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maria V Ignatova         15-97 Damini LV              29.50      30.10   489  
 10 Sevilyay T Sali          16-96 IRIS                   29.20      30.27   481  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zlatna S Nedeva          15-97 Sofia'21               29.00      30.28   481  
 12 Beatriche B Gencheva     19-93 Sofia'21               29.20      30.34   478  
 13 Viktoriq N Sabeva        19-93 Chernomorets           29.50      30.42   474  
 14 Borislava V Aleksieva    17-95 Olimpia                30.45      30.55   468  
 15 Iliyana V Popova         16-96 Levski                 30.00      30.79   457  
 16 Vladimira I Vladimirova  14-98 Damini LV              30.50      30.91   452  
 17 Gergana G Glavurova      14-98 NSA                    29.80      31.15   442  
 18 Ianitza M Mavrova        15-97 Sofia'21               30.00      31.45   429  
 19 Despina D Balabanova     15-97 NSA                    30.60      31.48   428  
 20 Mariana Y Leshkova       23-89 BRIZ                   30.00      31.49   427  
 21 Anna I Almadzieva        14-98 MLA91                  31.00      31.96   409  
 22 Antoniya S Stoyanova     15-97 PSKCM                  31.00      32.59   386  
 23 Desislava K Tsoneva      15-97 PSKCM                  30.60      32.60   385  
 24 Mishel G Georgieva       19-93 CSKA                   31.50      32.86   376  
 25 Nikol D Markova          14-98 Damini LV              31.20      32.88   375  
 26 Nikoleta P Kalinova      15-97 Kps Cherno More        31.00      33.00   371  
 27 Eli O Angelova           15-97 NSA                    30.40      33.30   361  
 28 Vanesa P Nikodimova      18-94 Levski                 32.50      33.53   354  
 29 Bilyana S Simova         16-96 Akva Sport             31.95      33.70   349  
 30 Monika G Penkova         15-97 Akva Sport             32.00      34.01   339  
 31 Mariya D Roeva           15-97 Metropol               39.00      35.63   295  
 32 Ani D Stoyanova          15-97 Akva Sport             32.00      36.36   277  
 33 Ivana N Toshkova         15-97 Akva Sport             33.90      36.72   269  
 34 Darina G Ivanova         16-96 Kps Cherno More        35.00      37.06   262  
 35 Desislava T Yalamova     14-98 Kps Cherno More        33.70      37.20   259  
 36 Teodora D Yaneva         17-95 Metropol               33.00      39.38   218  
 37 Mariya A Aneva           17-95 Chernomorets           36.00      40.39   202  
 -- Dzhuliya R Kiryazova     15-97 Metropol               31.80         NS        
 
Event 15  Men 14 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:50.60
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lachezar L Shumkov 20-92 LULIN                2:24.24    2:19.20   765   46  
       32.35  1:08.25  1:43.68  2:19.20                                    
  2 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                2:29.64    2:24.17   688   35  
       33.05  1:09.57  1:46.47  2:24.17                                    
  3 Stefan N Popov     17-95 Levski               2:37.91    2:25.39   671   33  
       33.21  1:10.46  1:47.80  2:25.39                                    
  4 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                  2:32.24    2:27.81   638   31  
       34.14  1:12.10  1:50.67  2:27.81                                    
  5 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         2:28.68    2:28.23   633   29  
       33.13  1:11.34  1:48.98  2:28.23                                    
  6 Martin G Mednikaro 23-89 Damini LV            2:40.95    2:33.71   568   22  
       34.76  1:13.80  1:53.61  2:33.71                                    
  7 Lubomir L Agov     18-94 VIH                  2:38.65    2:36.30   540   20  
       35.89  1:17.95  1:56.88  2:36.30                                    
  8 Ilian S Chorbadjii 18-94 Sofia'21             2:41.86    2:36.31   540   18  
       34.81  1:14.24  1:55.36  2:36.31                                    
 
Event 15  Men 14 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:50.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lachezar L Shumkov       20-92 LULIN                2:21.00    2:24.24  q687  
       32.18  1:08.83  1:46.91  2:24.24                                    
  2 Hristo H Dolapchiev      17-95 Chernomorets         2:25.00    2:28.68  q627  
       33.21  1:11.08  1:50.22  2:28.68                                    
  3 Petko T Toromanov        17-95 MLA91                2:24.00    2:29.64  q615  
       33.77  1:11.94  1:51.10  2:29.64                                    
  4 Matthew L Tsenkov        15-97 NSA                  2:32.00    2:32.24  q584  
       34.39  1:13.85  1:53.21  2:32.24                                    
  5 Stefan N Popov           17-95 Levski               2:28.00    2:37.91  q524  
       35.19  1:16.61  1:57.51  2:37.91                                    
  6 Lubomir L Agov           18-94 VIH                  2:36.80    2:38.65  q516  
       36.41  1:17.23  1:59.17  2:38.65                                    
  7 Martin G Mednikarov      23-89 Damini LV            2:40.00    2:40.95  q494  
       35.69  1:17.20  1:59.80  2:40.95                                    
  8 Ilian S Chorbadjiiski    18-94 Sofia'21             2:35.00    2:41.86  q486  
       36.43  1:18.04  1:59.74  2:41.86                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin I Nikolov         14-98 Sofia'21             2:45.00    2:43.87   468  
       37.58  1:20.25  2:03.73  2:43.87                                    
 10 Javor S Valkanov         15-97 NSA                  2:35.80    2:43.99   467  
       37.69  1:20.59  2:03.39  2:43.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Filip V Valchev          23-89 Damini LV            2:45.00    2:44.77   461  
       35.70  1:17.78  2:01.16  2:44.77                                    
 12 Svetoslav M Zlatkov      22-90 NSA                  2:38.20    2:46.05   450  
       38.16  1:18.97  2:02.78  2:46.05                                    
 13 Nikolay D Bangeev        26-86 MLA91                2:35.00    2:48.45   431  
       35.14  1:17.32  2:02.21  2:48.45                                    
 14 Anton D Mihailov         50-62 Levski               2:43.00    2:48.93   428  
       38.78  1:22.15  2:05.84  2:48.93                                    
 15 Kristian D Raichev       18-94 IRIS                 2:38.00    2:50.68   414  
       36.27  1:19.76  2:04.80  2:50.68                                    
 16 Atanas B Madolev         23-89 Belmeken             2:32.00    2:52.18   404  
       38.64  1:23.54  2:08.68  2:52.18                                    
 17 Nikola H Hristov         20-92 Damini LV                 NT    2:57.91   366  
       38.48  1:23.06  2:09.19  2:57.91                                    
 18 Aleksandar L Bogunov     16-96 BRIZ                 2:45.00    3:03.41   334  
       40.96  1:28.59  2:15.48  3:03.41                                    
 
Event 16  Women 14 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  3:06.30
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Georgiya E Kadoglu 14-98 Galata'2009          2:41.61    2:35.48   731   66  
       36.79  1:16.43  1:56.40  2:35.48                                    
  2 Vangelina V Dragan 17-95 Belmeken             2:46.83    2:42.77   637   35  
       35.88  1:16.45  1:58.79  2:42.77                                    
  3 Tsvetelina K Kerya 17-95 PSKCM                2:53.34    2:49.97   560   28  
       38.33  1:22.15  2:05.38  2:49.97                                    
  4 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  2:58.54    2:53.84   523   26  
       40.64  1:25.58  2:09.66  2:53.84                                    
  5 Sofiya M Zlatkova  25-87 NSA                  2:57.17    2:54.45   518   24  
       39.92  1:23.68  2:09.15  2:54.45                                    
  6 Gabriela P Ivanova 14-98 CSKA                 2:59.26    2:55.11   512   22  
       39.38  1:22.81  2:09.05  2:55.11                                    
  7 Tanya N Lapunova   17-95 MLA91                2:54.35    2:55.23   511   20  
       39.34  1:24.34  2:09.32  2:55.23                                    
  8 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski               2:56.35    2:55.60   508   18  
       39.12  1:24.17  2:09.93  2:55.60                                    
 
Event 16  Women 14 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  3:06.30
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Georgiya E Kadoglu       14-98 Galata'2009          2:38.00    2:41.61  q651  
       37.71  1:19.26  2:00.69  2:41.61                                    
  2 Vangelina V Draganova    17-95 Belmeken             2:36.10    2:46.83  q592  
       38.91  1:21.52  2:04.37  2:46.83                                    
  3 Tsvetelina K Keryazova   17-95 PSKCM                2:50.00    2:53.34  q528  
       39.84  1:22.49  2:08.41  2:53.34                                    
  4 Tanya N Lapunova         17-95 MLA91                2:47.00    2:54.35  q519  
       39.94  1:24.69  2:09.81  2:54.35                                    
  5 Boryana I Ilchovska      16-96 Levski               2:55.00    2:56.35  q501  
       39.69  1:25.15  2:10.50  2:56.35                                    
  6 Sofiya M Zlatkova        25-87 NSA                  2:51.00    2:57.17  q494  
       41.06  1:26.43  2:13.01  2:57.17                                    
  7 Marry G Yordanova        15-97 NSA                  2:49.20    2:58.54  q483  
       42.05  1:28.19  2:13.54  2:58.54                                    
  8 Gabriela P Ivanova       14-98 CSKA                 2:49.00    2:59.26  q477  
       39.59  1:24.26  2:11.25  2:59.26                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Malvina S Boneva         14-98 MLA91                2:57.00    3:00.70   466  
       42.51  1:27.26  2:14.86  3:00.70                                    
 10 Teodora K Trifonova      28-84 MLA91                2:50.00    3:01.99   456  
       41.13  1:26.57  2:13.52  3:01.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Desislava B Stoyanova    16-96 MLA91                2:56.00    3:04.79   435  
       40.60  1:26.57  2:15.38  3:04.79                                    
 12 Teodora S Stavreva       17-95 Kps Cherno More      3:01.10    3:13.93   377  
       45.62  1:33.63  2:23.70  3:13.93                                    
 13 Nikoleta L Kamenova      17-95 Levski               3:05.00    3:15.64   367  
       45.93  1:37.45  2:29.72  3:15.64                                    
 14 Adriana V Simeonova      15-97 Damini LV            3:12.00    3:20.21   342  
       44.68  1:34.29  2:27.40  3:20.21                                    
 15 Bogomila M Todorova      16-96 CSKA                 3:05.00    3:24.94   319  
       44.96  1:37.04  2:30.99  3:24.94                                    
 16 Gabriela N Ivanova       17-95 CSKA                 3:10.00    3:42.25   250  
       46.00  1:40.05  2:42.35  3:42.25                                    
 
Event 17  Men 14 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:53.00
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ventzislav V Aidar 21-91 VIH                  4:15.53    4:02.44   747   46  
       28.22    58.38  1:28.60  1:59.45  2:29.61  3:00.48  3:32.08  4:02.44
  2 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                 4:18.17    4:08.30   696   35  
       28.26    58.87  1:29.86  2:01.65  2:32.94  3:04.95  3:36.83  4:08.30
  3 Aleksandar K Nikol 23-89 MLA91                4:20.41    4:11.44   670  
       28.39    58.95  1:29.90  2:01.52  2:33.38  3:06.22  3:39.14  4:11.44
  4 Petar B Suharev    17-95 MLA91                4:20.89    4:20.43   603   26  
       29.45  1:01.58  1:33.89  2:07.18  2:40.16  3:14.10  3:47.29  4:20.43
  5 Emil K Lyubenov    24-88 Damini LV            4:22.74    4:22.20   591   24  
       29.58  1:02.13  1:35.65  2:09.11  2:42.42  3:16.23  3:49.51  4:22.20
  6 Alexander V Shopov 25-87 Julian Rusev         4:23.46    4:24.33   577   22  
       30.06  1:02.87  1:36.36  2:10.69  2:45.11  3:19.20  3:52.46  4:24.33
  7 Yordan A Andreev   16-96 NSA                  4:25.15    4:24.50   575   20  
       29.96  1:03.27  1:37.20  2:10.85  2:44.22  3:18.51  3:52.27  4:24.50
  8 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                  4:27.10    4:26.20   565   18  
       30.36  1:03.22  1:36.67  2:10.70  2:44.98  3:19.41  3:53.41  4:26.20
 
Event 17  Men 14 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:53.00
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ventzislav V Aidarski    21-91 VIH                  4:00.60    4:15.53  q638  
       29.54  1:01.61  1:33.88  2:06.09  2:38.67  3:10.71  3:42.99  4:15.53
  2 Teodosi Z Chernev        16-96 BRIZ                 4:07.10    4:18.17  q619  
       28.71  1:00.08  1:33.34  2:06.99  2:39.48  3:12.51  3:45.14  4:18.17
  3 Aleksandar K Nikolov     23-89 MLA91                4:04.00    4:20.41  q603  
       31.11  1:04.25  1:37.59  2:11.04  2:44.29  3:17.01  3:49.11  4:20.41
  4 Petar B Suharev          17-95 MLA91                4:12.00    4:20.89  q600  
       30.43  1:03.43  1:37.30  2:11.45  2:43.97  3:16.28  3:49.33  4:20.89
  5 Emil K Lyubenov          24-88 Damini LV            4:09.00    4:22.74  q587  
       30.26  1:03.08  1:36.22  2:09.79  2:43.52  3:17.48  3:50.43  4:22.74
  6 Alexander V Shopov       25-87 Julian Rusev         4:22.00    4:23.46  q582  
       30.08  1:02.43  1:35.10  2:08.65  2:42.39  3:16.71  3:50.47  4:23.46
  7 Yordan A Andreev         16-96 NSA                  4:21.20    4:25.15  q571  
       29.63  1:02.68  1:36.69  2:11.16  2:45.52  3:19.29  3:53.14  4:25.15
  8 Dimitar A Atanasov       15-97 VIH                  4:26.10    4:27.10  q559  
       29.89  1:03.12  1:37.05  2:11.43  2:45.42  3:19.84  3:54.12  4:27.10
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bogomil T Angelov        20-92 NSA                  4:18.30    4:27.25   558  
       30.14  1:02.19  1:34.72  2:08.25  2:41.69  3:16.94  3:52.43  4:27.25
 10 Tzvetan V Yordanov       24-88 Levski               4:20.00    4:30.44   538  
       30.43  1:03.81  1:37.51  2:11.93  2:46.45  3:21.14  3:56.07  4:30.44
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dimitar P Manolov        15-97 MLA91                4:22.00    4:30.76   536  
       30.66  1:04.37  1:38.54  2:13.76  2:48.78  3:24.42  3:59.48  4:30.76
 12 Dimo G Karayanov         15-97 BRIZ                 4:30.00    4:33.36   521  
       30.38  1:04.51  1:38.48  2:14.53  2:48.38  3:24.69  3:59.04  4:33.36
 13 Georgi D Gruychev        17-95 Damini LV            4:32.00    4:35.20   511  
       30.13  1:04.12  1:38.74  2:13.74  2:49.70  3:26.01  4:02.47  4:35.20
 14 Venelin L Smukov         14-98 CSKA                 4:33.00    4:35.27   510  
       30.73  1:04.68  1:39.58  2:15.22  2:50.63  3:26.60  4:00.85  4:35.27
 15 Nikolay I Kunchev        17-95 PSKCM                4:17.00    4:38.71   492  
       30.17  1:04.37  1:40.23  2:16.57  2:52.94  3:29.31  4:05.51  4:38.71
 16 Konstantin K Ovcharov    15-97 Sofia'21             4:40.00    4:40.42   483  
       31.96  1:07.15  1:43.28  2:19.85  2:55.91  3:32.26  4:08.06  4:40.42
 17 Yordan P Gospodinov      15-97 BRIZ                 4:48.00    4:43.61   467  
       31.35  1:05.48  1:42.28  2:18.71  2:54.97  3:32.36  4:08.62  4:43.61
 18 Mart I Lachev            18-94 Damini LV            4:39.00    4:44.53   462  
       30.43  1:03.62  1:38.74  2:14.77  2:50.60  3:27.71  4:06.18  4:44.53
 19 Lyubomir I Kotov         15-97 PSKCM                4:32.00    4:47.02   450  
       30.96  1:06.04  1:42.84  2:20.51  2:58.07  3:35.91  4:11.98  4:47.02
 20 Radi N Hristoskov        18-94 Levski               4:45.00    4:50.89   433  
       32.07  1:08.28  1:45.39  2:22.44  3:00.53  3:38.08  4:14.84  4:50.89
 21 Radul Y Dimitrov         15-97 BRIZ                 4:49.00    4:53.43   421  
       31.38  1:06.73  1:44.11  2:21.80  3:00.13  3:38.51  4:17.18  4:53.43
 22 Emil K Videnov           14-98 CSKA                 4:52.00    4:54.32   418  
       33.01  1:09.81  1:47.86  2:25.82  3:04.31  3:42.11  4:20.46  4:54.32
 23 Vilislav B Kanev         19-93 CSKA                 4:51.00    5:06.38   370  
       32.68  1:08.77  1:46.84  2:25.83  3:05.63  3:45.59  4:26.34  5:06.38
 
Event 18  Women 14 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:18.80
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                4:55.22    4:32.70   674   41  
       31.69  1:05.37  1:39.90  2:14.85  2:49.59  3:24.36  3:58.86  4:32.70
  2 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 4:57.62    4:54.45   535   30  
       32.30  1:08.43  1:46.16  2:23.99  3:02.38  3:40.93  4:18.83  4:54.45
  3 Vyara D Karapachov 14-98 IRIS                 4:59.84    4:54.80   533   28  
       32.99  1:09.80  1:48.01  2:26.28  3:05.02  3:42.94  4:20.44  4:54.80
  4 Gergana A Martseva 14-98 MLA91                5:00.44    4:55.22   531   26  
       35.89  1:13.57  1:51.29  2:29.06  3:06.37  3:43.45  4:20.24  4:55.22
  5 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 5:03.87    4:55.46   530   24  
       33.89  1:10.98  1:49.08  2:26.67  3:04.40  3:42.80  4:20.66  4:55.46
  6 Denitsa S Stoyanov 17-95 MLA91                5:01.23    5:04.66   483   22  
       32.96  1:10.04  1:49.33  2:29.25  3:08.84  3:48.79  4:26.93  5:04.66
  7 Simona P Palazova  15-97 Levski               5:10.70    5:09.02   463   20  
       33.33  1:10.78  1:50.20  2:29.98  3:10.21  3:50.03  4:29.94  5:09.02
  8 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            5:09.60    5:14.94   437   18  
       33.02  1:09.08  1:48.12  2:28.45  3:10.24  3:52.57  4:34.55  5:14.94
 
Event 18  Women 14 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:18.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nikol A Koshedziyska     16-96 MLA91                4:28.00    4:55.22  q531  
       33.99  1:10.74  1:48.22  2:25.98  3:03.12  3:40.82  4:18.59  4:55.22
  2 Elizabet T Nikolova      15-97 CSKA                 4:52.00    4:57.62  q518  
       33.53  1:10.68  1:48.13  2:26.60  3:04.40  3:42.35  4:20.42  4:57.62
  3 Vyara D Karapachova      14-98 IRIS                 4:56.00    4:59.84  q507  
       33.82  1:12.14  1:50.82  2:29.61  3:08.25  3:46.91  4:24.44  4:59.84
  4 Gergana A Martseva       14-98 MLA91                4:50.00    5:00.44  q504  
       35.95  1:13.90  1:52.19  2:30.60  3:08.79  3:47.49  4:24.76  5:00.44
  5 Denitsa S Stoyanova      17-95 MLA91                4:58.00    5:01.23  q500  
       32.53  1:09.21  1:47.54  2:27.05  3:05.92  3:45.31  4:23.89  5:01.23
  6 Tanya D Kraynova         16-96 BRIZ                 5:00.00    5:03.87  q487  
       34.65  1:13.18  1:51.99  2:30.26  3:08.84  3:47.54  4:25.98  5:03.87
  7 Maria V Ignatova         15-97 Damini LV            5:00.00    5:09.60  q460  
       34.13  1:11.27  1:49.63  2:29.33  3:09.62  3:50.67  4:31.25  5:09.60
  8 Simona P Palazova        15-97 Levski               5:05.00    5:10.70  q456  
       33.63  1:12.21  1:51.57  2:31.90  3:12.15  3:52.66  4:32.78  5:10.70
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ekaterina M Valcheva     16-96 MLA91                4:58.00    5:04.80   483  
       34.87  1:12.46  1:50.94  2:29.99  3:09.26  3:47.74  4:26.78  5:04.80
 10 Yuliana G Novoselska     42-70 G.D.Sport            5:15.80    5:11.27   453  
       34.32  1:12.77  1:52.50  2:32.75  3:13.06  3:53.67  4:33.90  5:11.27
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nikoleta L Kamenova      17-95 Levski               5:17.00    5:21.51   411  
       36.32  1:16.07  1:57.76  2:38.42  3:20.21  4:01.56  4:43.32  5:21.51
 12 Natali P Nikolova        15-97 BRIZ                 5:15.00    5:26.96   391  
       35.31  1:15.39  1:57.12  2:39.42  3:21.27  4:03.50  4:45.38  5:26.96
 13 Plamena Y Dimitrova      15-97 BRIZ                 5:15.00    5:27.56   389  
       35.20  1:14.79  1:56.06  2:37.94  3:19.95  4:01.97  4:44.98  5:27.56
 14 Gabriela P Marinova      16-96 IRIS                 5:07.00    5:33.02   370  
       35.98  1:16.46  1:58.71  2:41.38  3:24.43  4:07.72  4:50.85  5:33.02
 -- Teodora S Stavreva       17-95 Kps Cherno More      5:01.70         DQ        
       36.04  1:28.39                                                      
 
Event 19  Men 14 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:09.80
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev    24-88 Damini LV            1:01.02      59.52   664   41  
       27.95    59.52                                                      
  2 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                 1:02.79    1:00.46   634   35  
       29.24  1:00.46                                                      
  3 Lubomir B Alexiev  19-93 VIH                  1:01.98    1:00.98   617   33  
       29.87  1:00.98                                                      
  4 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                  1:01.53    1:01.19   611   31  
       29.94  1:01.19                                                      
  5 Ivan I Ivanov      19-93 Sofia'21             1:03.04    1:01.43   604   29  
       30.42  1:01.43                                                      
  6 Emil I Nikolov     16-96 NSA                  1:02.35    1:01.92   590   27  
       30.30  1:01.92                                                      
  7 Stanislav B Budino 19-93 Damini LV            1:03.06    1:02.31   579   25  
       30.28  1:02.31                                                      
  8 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                1:02.93    1:02.50   573   18  
       29.90  1:02.50                                                      
 
Event 19  Men 14 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:09.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin L Zhelev          24-88 Damini LV              56.19    1:01.02  q616  
       29.34  1:01.02                                                      
  2 Kristian G Bozhilov      16-96 NSA                    59.70    1:01.53  q601  
       29.84  1:01.53                                                      
  3 Lubomir B Alexiev        19-93 VIH                    59.60    1:01.98  q588  
       30.43  1:01.98                                                      
  4 Emil I Nikolov           16-96 NSA                  1:02.00    1:02.35  q578  
       30.73  1:02.35                                                      
  5 Danaill E Slavchev       16-96 BRIZ                 1:01.61    1:02.79  q566  
       30.60  1:02.79                                                      
  6 Krasimir D Kostadinov    17-95 MLA91                1:01.00    1:02.93  q562  
       30.52  1:02.93                                                      
  7 Ivan I Ivanov            19-93 Sofia'21             1:01.60    1:03.04  q559  
       31.42  1:03.04                                                      
  8 Stanislav B Budinov      19-93 Damini LV            1:01.80    1:03.06  q558  
       30.34  1:03.06                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maksim V Dimitrov        15-97 BRIZ                 1:04.05    1:03.97   535  
       31.44  1:03.97                                                      
 10 Vladimir H Vladimirov    14-98 Damini LV            1:04.40    1:04.74   516  
       31.61  1:04.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaloyan K Dimitrov       18-94 MLA91                1:03.00    1:04.86   513  
       31.52  1:04.86                                                      
 12 Teodor K Todorov         17-95 BRIZ                 1:02.50    1:05.57   497  
       31.71  1:05.57                                                      
 13 Dimitar Y Nikolov        18-94 Sofia'21             1:02.00    1:05.76   492  
       31.73  1:05.76                                                      
 14 Zhivko A Mesrobovich     17-95 MLA91                1:02.00    1:05.81   491  
       33.06  1:05.81                                                      
 15 Stoyko A Georgiev        42-70 Damini LV            1:06.70    1:07.15   462  
       32.78  1:07.15                                                      
 16 Veselin R Stefanov       18-94 MLA91                1:03.00    1:08.00   445  
       33.23  1:08.00                                                      
 17 Aleksandar S Matev       18-94 PSKCM                1:05.00    1:08.45   436  
       32.64  1:08.45                                                      
 18 Lyuben P Lyubenov        17-95 Olimpia              1:05.11    1:08.60   434  
       33.12  1:08.60                                                      
 19 Velizar V Karaivanov     17-95 IRIS                 1:03.00    1:09.87   410  
       34.32  1:09.87                                                      
 20 Chanko I Ivanov          20-92 PSKCM                1:06.00    1:10.98   391  
       32.88  1:10.98                                                      
 21 Marian K Dimitrov        15-97 CSKA                 1:09.00    1:11.57   382  
       35.45  1:11.57                                                      
 22 Dimitar I Bogdantzaliev  14-98 Sofia'21             1:12.00    1:17.06   306  
       37.95  1:17.06                                                      
 23 Emil M Tsankov           14-98 Kps Cherno More      1:16.70    1:21.07   262  
       38.76  1:21.07                                                      
 
Event 20  Women 14 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:18.50
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 1:08.92    1:07.89   627   41  
       32.60  1:07.89                                                      
  2 Simona H Pantova   17-95 Damini LV            1:10.58    1:10.29   565   30  
       33.98  1:10.29                                                      
  3 Velina S Lichovska 14-98 MLA91                1:12.87    1:10.58   558   28  
       34.19  1:10.58                                                      
  4 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21             1:13.86    1:11.93   527   26  
       34.89  1:11.93                                                      
  5 Gabriela E Tomova  18-94 Levski               1:15.34    1:13.63   491   24  
       36.04  1:13.63                                                      
  6 Ana L Karadzhova   18-94 Damini LV            1:14.23    1:13.85   487   22  
       35.88  1:13.85                                                      
  7 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 1:13.41    1:14.86   467   20  
       35.86  1:14.86                                                      
  8 Marina P Bojurina  20-92 Sofia'21             1:15.43    1:14.94   466   18  
       36.28  1:14.94                                                      
 
Event 20  Women 14 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gabriela G Georgieva     15-97 CSKA                 1:08.00    1:08.92  q599  
       32.68  1:08.92                                                      
  2 Simona H Pantova         17-95 Damini LV            1:08.20    1:10.58  q558  
       34.54  1:10.58                                                      
  3 Velina S Lichovska       14-98 MLA91                1:10.00    1:12.87  q507  
       35.46  1:12.87                                                      
  4 Elizabet T Nikolova      15-97 CSKA                 1:12.00    1:13.41  q496  
       36.14  1:13.41                                                      
  5 Zlatna S Nedeva          15-97 Sofia'21             1:10.00    1:13.86  q487  
       35.54  1:13.86                                                      
  6 Ana L Karadzhova         18-94 Damini LV            1:09.00    1:14.23  q479  
       36.38  1:14.23                                                      
  7 Gabriela E Tomova        18-94 Levski               1:17.00    1:15.34  q459  
       37.20  1:15.34                                                      
  8 Marina P Bojurina        20-92 Sofia'21             1:10.00    1:15.43  q457  
       36.57  1:15.43                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eli O Angelova           15-97 NSA                  1:10.20    1:16.34   441  
       37.01  1:16.34                                                      
 10 Anastasya G Stoilova     16-96 PIRIN                1:13.50    1:16.89   431  
       37.19  1:16.89                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Martina G Georgieva      14-98 IRIS                 1:16.80    1:17.09   428  
       37.05  1:17.09                                                      
 12 Mariya G Karamanska      17-95 MLA91                1:12.00    1:17.62   419  
       37.08  1:17.62                                                      
 13 Viktoria D Tyankova      14-98 Levski               1:17.00    1:17.75   417  
       37.66  1:17.75                                                      
 14 Ianitza M Mavrova        15-97 Sofia'21             1:15.00    1:18.01   413  
       39.02  1:18.01                                                      
 15 Denitsa S Stoyanova      17-95 MLA91                1:12.00    1:18.36   408  
       37.81  1:18.36                                                      
 16 Yoana T Atanasova        16-96 IRIS                 1:16.00    1:19.06   397  
       38.84  1:19.06                                                      
 17 Slavina I Slaveva        15-97 PIRIN                1:14.10    1:19.89   385  
       39.12  1:19.89                                                      
 18 Anna I Almadzieva        14-98 MLA91                1:17.00    1:21.56   361  
       40.28  1:21.56                                                      
 19 Bilyana S Simova         16-96 Akva Sport           1:18.00    1:23.23   340  
       41.42  1:23.23                                                      
 20 Neli V Kancheva          17-95 Sofia'21             1:16.00    1:23.62   335  
       40.42  1:23.62                                                      
 21 Nikol D Markova          14-98 Damini LV            1:20.00    1:23.99   331  
       39.83  1:23.99                                                      
 22 Marieta A Shopova        17-95 Metropol             1:20.00    1:25.05   319  
       40.80  1:25.05                                                      
 23 Ivana N Toshkova         15-97 Akva Sport           1:23.00    1:33.32   241  
       45.81  1:33.32                                                      
 
Event 21  Men 14 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:04.60
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   59.52      56.08   701   46  
       26.13    56.08                                                      
  2 Aleksandar A Nikol 20-92 PSKCM                  58.10      56.17   697   40  
       26.05    56.17                                                      
  3 Tsanko P Tsankov   25-87 Damini LV              58.09      57.93   636   33  
       26.61    57.93                                                      
  4 Yavor T Marinov    24-88 LULIN                1:00.06      59.04   600   31  
       28.01    59.04                                                      
  5 Stoyan R Desov     25-87 MLA91                1:00.39      59.33   592   29  
       27.56    59.33                                                      
  6 Aleksandar N Ninov 23-89 Levski               1:00.27      59.66   582   27  
       28.17    59.66                                                      
  7 Nikolay P Seymenov 20-92 NSA                  1:00.41    1:00.15   568   20  
       27.80  1:00.15                                                      
  8 Stefan S Georgiev  20-92 MLA91                  59.97    1:00.17   567   18  
       28.08  1:00.17                                                      
 
Event 21  Men 14 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:04.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tsanko P Tsankov         25-87 Damini LV              56.80      58.09  q630  
       27.26    58.09                                                      
  2 Aleksandar A Nikolov     20-92 PSKCM                  57.00      58.10  q630  
       27.00    58.10                                                      
  3 Mihael T Yordanov        16-96 IRIS                   56.10      59.52  q586  
       27.95    59.52                                                      
  4 Stefan S Georgiev        20-92 MLA91                  59.00      59.97  q573  
       28.13    59.97                                                      
  5 Yavor T Marinov          24-88 LULIN                  58.96    1:00.06  q570  
       27.48  1:00.06                                                      
  6 Aleksandar N Ninov       23-89 Levski               1:00.00    1:00.27  q564  
       28.27  1:00.27                                                      
  7 Stoyan R Desov           25-87 MLA91                  58.00    1:00.39  q561  
       28.50  1:00.39                                                      
  8 Nikolay P Seymenov       20-92 NSA                    59.10    1:00.41  q560  
       28.18  1:00.41                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Georgi B Kalinov         26-86 Olimpia              1:04.32    1:00.23   565  
       28.39  1:00.23                                                      
 10 Aleks I Ivanov           18-94 Damini LV            1:02.30    1:00.58   556  
       27.60  1:00.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alexander V Shopov       25-87 Julian Rusev           59.80    1:00.65   554  
       28.96  1:00.65                                                      
 12 Viktor V Yotov           18-94 MLA91                1:00.00    1:00.79   550  
       28.90  1:00.79                                                      
 13 Petar G Ivanov           24-88 Olimpia              1:01.88    1:00.88   548  
       28.98  1:00.88                                                      
 14 Deyan M Gechev           18-94 Atomik               1:02.00    1:02.66   502  
       29.72  1:02.66                                                      
 15 Ognyan P Duchev          22-90 VIH                  1:02.10    1:02.99   494  
       29.01  1:02.99                                                      
 16 Martin V Angelov         18-94 Sofia'21             1:03.00    1:03.10   492  
       30.25  1:03.10                                                      
 17 Veselin R Stefanov       18-94 MLA91                1:01.00    1:03.42   484  
       30.03  1:03.42                                                      
 18 Ivan I Ivanov            19-93 Sofia'21             1:00.00    1:03.95   472  
       28.98  1:03.95                                                      
 19 Lyubomir M Borisov       14-98 BRIZ                 1:04.00    1:04.27   465  
       31.45  1:04.27                                                      
 20 Veselin V Atanasov       14-98 Sofia'21             1:06.00    1:04.47   461  
       30.85  1:04.47                                                      
 21 Martin D Valev           16-96 BRIZ                 1:02.50    1:04.57   459  
       31.58  1:04.57                                                      
 22 Hristo H Kostadinov      15-97 Damini LV            1:07.00    1:04.59   458  
       30.34  1:04.59                                                      
 23 Ruslan R Kukushev        19-93 Sofia'21             1:02.00    1:05.49   440  
       29.41  1:05.49                                                      
 24 Stefcho E Stefchev       15-97 PSKCM                1:03.00    1:05.67   436  
       30.16  1:05.67                                                      
 25 Georgi K Kostadinov      14-98 Chernomorets         1:07.20    1:06.51   420  
       30.91  1:06.51                                                      
 26 Nikolay H Bojkov         17-95 LULIN                1:04.00    1:09.14   374  
       31.85  1:09.14                                                      
 27 Stoqn N Stoykov          15-97 Chernomorets         1:07.00    1:09.82   363  
       34.36  1:09.82                                                      
 28 Aleksandar F Radoslavov  18-94 PSKCM                1:06.00    1:10.38   354  
       31.88  1:10.38                                                      
 29 Valter N Dikov           17-95 Olimpia              1:08.77    1:11.02   345  
       32.91  1:11.02                                                      
 30 Aleksandar V Lebeshkovsk 15-97 CSKA                 1:07.00    1:14.53   298  
       33.01  1:14.53                                                      
 
Event 22  Women 14 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:15.30
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Petya I Dimova     17-95 MLA91                1:08.67    1:05.27   633   41  
       30.62  1:05.27                                                      
  2 Raya L Andonova    18-94 PIRIN                1:08.69    1:07.75   566   30  
       31.05  1:07.75                                                      
  3 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                1:11.95    1:09.78   518   28  
       33.14  1:09.78                                                      
  4 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                1:11.88    1:10.11   511   26  
       33.09  1:10.11                                                      
  5 Bogoslava V Dyanko 14-98 PSKCM                1:13.76    1:10.65   499   24  
       32.97  1:10.65                                                      
  6 Nora Z Stoycheva   31-81 Shampion             1:15.39    1:13.13   450   22  
       33.88  1:13.13                                                      
  7 Vladimira J Toucha 14-98 NSA                  1:15.00    1:13.81   438   20  
       35.73  1:13.81                                                      
  8 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                 1:14.25    1:14.97   418   18  
       32.96  1:14.97                                                      
 
Event 22  Women 14 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:15.30
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petya I Dimova           17-95 MLA91                1:06.00    1:08.67  q544  
       32.07  1:08.67                                                      
  2 Raya L Andonova          18-94 PIRIN                1:07.10    1:08.69  q543  
       31.94  1:08.69                                                      
  3 Marina L Nikolova        15-97 MLA91                1:09.00    1:11.88  q474  
       33.42  1:11.88                                                      
  4 Ekaterina M Valcheva     16-96 MLA91                1:09.00    1:11.95  q473  
       33.45  1:11.95                                                      
  5 Bogoslava V Dyankova     14-98 PSKCM                1:12.00    1:13.76  q439  
       33.87  1:13.76                                                      
  6 Tsvetelina M Ilieva      16-96 BRIZ                 1:15.00    1:14.25  q430  
       33.38  1:14.25                                                      
  7 Vladimira J Touchanova   14-98 NSA                  1:13.90    1:15.00  q417  
       35.28  1:15.00                                                      
  8 Nora Z Stoycheva         31-81 Shampion             1:14.00    1:15.39  q411  
       33.67  1:15.39                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ivanka T Genova          16-96 MLA91                1:12.00    1:16.43   394  
       36.54  1:16.43                                                      
 10 Antoniya S Stoyanova     15-97 PSKCM                1:16.00    1:16.65   391  
       34.04  1:16.65                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gabriela K Panaiotova    20-92 Levski               1:15.00    1:18.42   365  
       36.98  1:18.42                                                      
 12 Mariya N Vasileva        15-97 IRIS                 1:14.00    1:20.38   339  
       36.00  1:20.38                                                      
 13 Anastasya N Peicheva     15-97 PIRIN                1:19.50    1:21.68   323  
       38.23  1:21.68                                                      
 14 Dayana V Zambovska       17-95 CSKA                 1:15.00    1:26.06   276  
       37.89  1:26.06                                                      
 15 Mariya D Roeva           15-97 Metropol             1:20.00    1:27.66   261  
       40.29  1:27.66                                                      
 16 Ani D Stoyanova          15-97 Akva Sport           1:24.00    1:28.78   251  
       43.00  1:28.78                                                      
 17 Borislava Y Yordanova    18-94 CSKA                 1:20.00    1:47.24   142  
       45.27  1:47.24                                                      
 
Event 23  Men 14 & Over 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Damini LV  'A'                                   NT    3:36.04   661   72  
     1) Martin L Zhelev 24              2) Tsanko P Tsankov 25            
     3) Stanislav B Budinov 19          4) Aleks I Ivanov 18              
       24.66    51.80  1:17.52  1:46.15  2:12.58  2:41.60  3:07.32  3:36.04
  2 Nsa  'A'                                         NT    3:38.53   639   60  
     1) Georgi P Seymenov 23            2) Andrey O Grahovski 23          
     3) Panayot G Arnaudov 19           4) Nikolay P Seymenov 20          
       26.03    54.23  1:20.15  1:49.53  2:15.68  2:45.30  3:10.92  3:38.53
  3 Mladost'91  'A'                                  NT    3:39.38   631   56  
     1) Zhivko A Mesrobovich 17         2) Viktor V Yotov 18              
     3) Aleksandar K Nikolov 23         4) Veselin R Stefanov 18          
       25.93    53.69  1:20.44  1:50.15  2:16.14  2:44.16  3:10.57  3:39.38
  4 Olimpia  'A'                                     NT    3:39.85   627   52  
     1) Silvestar T Yankulov 20         2) Aleksandar P Bozhilov 17       
     3) Lyubomir L Lazarov 24           4) Dimitar E Dechev 21            
       27.24    56.07  1:21.71  1:52.00  2:17.63  2:46.26  3:11.86  3:39.85
  5 Vihren  'A'                                      NT    3:42.20   608   48  
     1) Ventzislav V Aidarski 21        2) Marin G Marinov 15             
     3) Lubomir B Alexiev 19            4) Ognyan P Duchev 22             
       25.90    54.13  1:20.82  1:50.77  2:17.57  2:46.29  3:12.26  3:42.20
  6 Levski  'A'                                      NT    3:50.46   544   44  
     1) Tzvetan V Yordanov 24           2) Stefan N Popov 17              
     3) Aleksandar N Ninov 23           4) Bojidar M Stoev 18             
       28.30    59.39  1:27.88  2:00.04  2:27.99  2:57.09  3:22.44  3:50.46
  7 Briz  'A'                                        NT    3:52.43   531   40  
     1) Martin D Valev 16               2) Aleksandar L Bogunov 16        
     3) Maksim V Dimitrov 15            4) Teodosi Z Chernev 16           
       27.77    57.99  1:25.37  1:55.86  2:25.36  2:56.84  3:23.82  3:52.43
  8 Iris  'A'                                        NT    3:52.49   530   36  
     1) Velizar V Karaivanov 17         2) Kristiyan R Krastev 18         
     3) Kristian D Raichev 18           4) Mihael T Yordanov 16           
       28.46    58.57  1:25.36  1:54.46           2:54.53  3:22.80  3:52.49
  9 Psk Cherno More  'A'                             NT    3:52.72   529   32  
     1) Nikolay I Kunchev 17            2) Kaloyan D Nikitov 18           
     3) Aleksandar F Radoslavov 18      4) Aleksandar S Matev 18          
       28.28  1:00.17  1:27.82  1:58.35  2:26.73  2:57.04  3:23.28  3:52.72
 10 Sofia'21  'A'                                    NT    3:54.88   514   28  
     1) Konstantin D Tonev 15           2) Konstantin K Ovcharov 15       
     3) Ruslan R Kukushev 19            4) Dimitar Y Nikolov 18           
       28.26    58.86  1:28.10  1:59.28  2:27.11  2:58.35  3:24.97  3:54.88
 11 Cska  'A'                                        NT    3:57.07   500   24  
     1) Mihail T Kachaunov 20           2) Emil K Videnov 14              
     3) Aleksandar V Lebeshkovski 15    4) Venelin L Smukov 14            
       27.17    54.70  1:25.44  1:57.29  2:26.38  2:57.95  3:26.39  3:57.07
 12 Chernomorets  'A'                                NT    4:04.47   456   20  
     1) Hristo H Dolapchiev 17          2) Simeon I Iliev 17              
     3) Georgi K Kostadinov 14          4) Traqn T Neshev 17              
       28.48    58.80  1:29.34  2:02.22  2:32.26  3:04.56  3:32.84  4:04.47
 13 Kps Cherno More  'A'                             NT    4:16.43   395   16  
     1) Vasil R Stoyanov 17             2) Dimitar A Angelov 19           
     3) Emil M Tsankov 14               4) Tsvetan V Rusev 15             
       29.22  1:01.81  1:30.84  2:08.00  2:39.24  3:15.43  3:44.07  4:16.43
 
Event 24  Women 14 & Over 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    4:15.78   567   72  
     1) Petya I Dimova 17               2) Nikol A Koshedziyska 16        
     3) Denitsa S Stoyanova 17          4) Marina L Nikolova 15           
       30.49  1:01.16  1:32.71  2:05.37  2:36.68  3:11.42  3:42.02  4:15.78
  2 Sofia'21  'A'                                    NT    4:21.18   532   60  
     1) Beatriche B Gencheva 19         2) Ianitza M Mavrova 15           
     3) Zlatna S Nedeva 15              4) Iva L Traikova 15              
       31.54  1:06.29  1:37.64  2:13.33  2:44.30  3:18.48  3:48.00  4:21.18
  3 Levski  'A'                                      NT    4:22.80   522   56  
     1) Simona P Palazova 15            2) Iliyana V Popova 16            
     3) Viktoria D Tyankova 14          4) Lidiya P Ivanova 22            
       31.29  1:06.08  1:37.66  2:12.43  2:45.47  3:22.52  3:51.62  4:22.80
  4 Damini LV  'A'                                   NT    4:24.87   510   52  
     1) Maria V Ignatova 15             2) Simona H Pantova 17            
     3) Vladimira I Vladimirova 14      4) Ana L Karadzhova 18            
       30.96  1:05.05  1:35.91  2:08.86  2:40.46  3:15.11  3:48.87  4:24.87
  5 Briz  'A'                                        NT    4:31.83   472   48  
     1) Tanya D Kraynova 16             2) Plamena Y Dimitrova 15         
     3) Tsvetelina M Ilieva 16          4) Mariana Y Leshkova 23          
       33.32  1:08.81  1:40.87  2:18.94  2:48.99  3:24.59  3:56.14  4:31.83
  6 Nsa  'A'                                         NT    4:32.38   469   44  
     1) Sofiya M Zlatkova 25            2) Gergana G Glavurova 14         
     3) Marry G Yordanova 15            4) Despina D Balabanova 15        
       31.57  1:05.18  1:36.55  2:12.43  2:45.08  3:21.91  3:54.49  4:32.38
  7 Psk Cherno More  'A'                             NT    4:32.66   468   40  
     1) Desislava K Tsoneva 15          2) Bogoslava V Dyankova 14        
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Tsvetelina K Keryazova 17      
       32.98  1:09.18  1:42.48  2:18.58  2:52.45  3:28.89  3:59.75  4:32.66
  8 Cska  'A'                                        NT    4:33.59   463   36  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Mishel G Georgieva 19          
     3) Gabriela P Ivanova 14           4) Elizabet T Nikolova 15         
       30.44  1:02.87  1:36.13  2:15.04  2:48.02  3:25.69  3:58.56  4:33.59
  9 Iris  'A'                                        NT    4:37.93   442   32  
     1) Sevilyay T Sali 16              2) Martina G Georgieva 14         
     3) Vyara D Karapachova 14          4) Gabriela P Marinova 16         
       32.27  1:08.30  1:41.73  2:18.49  2:50.90  3:26.00  3:59.68  4:37.93
 10 Pirin  'A'                                       NT    4:44.58   411   28  
     1) Slavina I Slaveva 15            2) Anastasya G Stoilova 16        
     3) Anastasya N Peicheva 15         4) Raya L Andonova 18             
       33.91  1:10.93  1:45.46  2:23.30  2:58.71  3:38.77  4:09.77  4:44.58
 11 Kps Cherno More  'A'                             NT    5:05.48   332   24  
     1) Teodora S Stavreva 17           2) Darina G Ivanova 16            
     3) Desislava T Yalamova 14         4) Nikoleta P Kalinova 15         
       33.93  1:10.63  1:49.00  2:34.70  3:11.85  3:54.27  4:27.97  5:05.48
 12 Akva Sport  'A'                                  NT    5:07.76   325   20  
     1) Ani D Stoyanova 15              2) Ivana N Toshkova 15            
     3) Monika G Penkova 15             4) Bilyana S Simova 16            
       37.44  1:17.22  1:54.63  2:37.57  3:12.65  3:53.77  4:29.03  5:07.76
 13 Metropol  'A'                                    NT    5:24.32   278   16  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Teodora D Yaneva 17            
     3) Yonna S Gradeva 15              4) Mariya D Roeva 15              
       37.06  1:18.17  1:56.68  2:41.38  3:20.26  4:04.90  4:42.31  5:24.32
 
Event 25  Women 14 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:10.40
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova   22-90 Levski               1:03.08      59.71   663   41  
       29.08    59.71                                                      
  2 Petya I Dimova     17-95 MLA91                1:03.47      59.96   654   35  
       29.07    59.96                                                      
  3 Raya L Andonova    18-94 PIRIN                1:03.71    1:01.42   609   33  
       29.87  1:01.42                                                      
  4 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                1:05.15    1:03.40   553   26  
       31.02  1:03.40                                                      
  5 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21             1:04.42    1:04.10   536   24  
       30.25  1:04.10                                                      
  6 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            1:05.19    1:05.10   511   22  
       31.85  1:05.10                                                      
  7 Iliyana V Popova   16-96 Levski               1:06.09    1:05.37   505   20  
       32.03  1:05.37                                                      
  8 Simona P Palazova  15-97 Levski               1:05.89    1:05.62   499   18  
       31.26  1:05.62                                                      
 
Event 25  Women 14 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:10.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lidiya P Ivanova         22-90 Levski                 59.80    1:03.08  q562  
       30.67  1:03.08                                                      
  2 Petya I Dimova           17-95 MLA91                1:00.00    1:03.47  q552  
       30.86  1:03.47                                                      
  3 Raya L Andonova          18-94 PIRIN                1:03.50    1:03.71  q545  
       30.58  1:03.71                                                      
  4 Iva L Traikova           15-97 Sofia'21             1:03.00    1:04.42  q528  
       31.03  1:04.42                                                      
  5 Nikol A Koshedziyska     16-96 MLA91                1:02.00    1:05.15  q510  
       32.11  1:05.15                                                      
  6 Maria V Ignatova         15-97 Damini LV            1:05.00    1:05.19  q509  
       31.14  1:05.19                                                      
  7 Simona P Palazova        15-97 Levski               1:05.00    1:05.89  q493  
       31.00  1:05.89                                                      
  8 Iliyana V Popova         16-96 Levski               1:06.00    1:06.09  q489  
       32.96  1:06.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vyara D Karapachova      14-98 IRIS                 1:05.60    1:05.40   504  
       31.78  1:05.40                                                      
 10 Beatriche B Gencheva     19-93 Sofia'21             1:04.00    1:06.49   480  
       31.89  1:06.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vladimira I Vladimirova  14-98 Damini LV            1:06.00    1:06.60   477  
       32.50  1:06.60                                                      
 12 Viktoriq N Sabeva        19-93 Chernomorets         1:06.00    1:06.69   475  
       31.61  1:06.69                                                      
 13 Mariana Y Leshkova       23-89 BRIZ                 1:09.00    1:06.98   469  
       32.27  1:06.98                                                      
 14 Tsvetelina M Ilieva      16-96 BRIZ                 1:08.00    1:07.04   468  
       31.80  1:07.04                                                      
 15 Sevilyay T Sali          16-96 IRIS                 1:05.00    1:07.99   449  
       32.38  1:07.99                                                      
 16 Desislava K Tsoneva      15-97 PSKCM                1:08.00    1:08.12   446  
       32.81  1:08.12                                                      
 17 Borislava V Aleksieva    17-95 Olimpia              1:05.45    1:08.33   442  
       33.26  1:08.33                                                      
 18 Anna I Almadzieva        14-98 MLA91                1:06.00    1:08.50   439  
       32.83  1:08.50                                                      
 19 Ianitza M Mavrova        15-97 Sofia'21             1:06.00    1:08.54   438  
       32.54  1:08.54                                                      
 20 Gabriela B Georgieva     14-98 Sofia'21             1:07.00    1:08.69   435  
       33.16  1:08.69                                                      
 21 Plamena Y Dimitrova      15-97 BRIZ                 1:09.00    1:09.66   417  
       32.87  1:09.66                                                      
 22 Despina D Balabanova     15-97 NSA                  1:05.80    1:09.79   415  
       32.82  1:09.79                                                      
 23 Gergana A Martseva       14-98 MLA91                1:06.00    1:11.12   392  
       34.72  1:11.12                                                      
 24 Mishel G Georgieva       19-93 CSKA                 1:08.00    1:12.26   374  
       34.12  1:12.26                                                      
 25 Vanesa P Nikodimova      18-94 Levski               1:08.00    1:13.14   360  
       34.34  1:13.14                                                      
 26 Mihaela M Vladova        15-97 Damini LV            1:12.00    1:13.73   352  
       35.85  1:13.73                                                      
 27 Bilyana S Simova         16-96 Akva Sport           1:09.00    1:14.83   336  
       36.00  1:14.83                                                      
 28 Monika G Penkova         15-97 Akva Sport           1:10.00    1:16.29   317  
       35.28  1:16.29                                                      
 29 Ani D Stoyanova          15-97 Akva Sport           1:13.00    1:18.11   296  
       37.59  1:18.11                                                      
 30 Ivana N Toshkova         15-97 Akva Sport           1:14.00    1:21.74   258  
       38.37  1:21.74                                                      
 
Event 26  Men 14 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  58.50
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Aleksandar A Nikol 20-92 PSKCM                  53.64      52.08   730   46  
       25.06    52.08                                                      
  2 Mihail T Kachaunov 20-92 CSKA                   54.40      52.87   698   40  
       25.33    52.87                                                      
  3 Bojidar M Stoev    18-94 Levski                 54.66      52.92   696   38  
       25.04    52.92                                                      
  4 Zhivko A Mesrobovi 17-95 MLA91                  53.73      53.66   668   31  
       25.84    53.66                                                      
  5 Nikolay P Seymenov 20-92 NSA                    54.56      53.74   665   29  
       25.80    53.74                                                      
  6 Dimitar E Dechev   21-91 Olimpia                54.84      54.09   652   27  
       25.44    54.09                                                      
  7 Georgi P Seymenov  23-89 NSA                    55.32      54.25   646   25  
       26.27    54.25                                                      
  8 Aleks I Ivanov     18-94 Damini LV              55.33      54.72   630   23  
       26.11    54.72                                                      
 
Event 26  Men 14 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  58.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aleksandar A Nikolov     20-92 PSKCM                  53.00      53.64  q668  
       26.04    53.64                                                      
  2 Zhivko A Mesrobovich     17-95 MLA91                  54.50      53.73  q665  
       26.23    53.73                                                      
  3 Mihail T Kachaunov       20-92 CSKA                   53.00      54.40  q641  
       26.65    54.40                                                      
  4 Nikolay P Seymenov       20-92 NSA                    53.80      54.56  q635  
       26.11    54.56                                                      
  5 Bojidar M Stoev          18-94 Levski                 52.30      54.66  q632  
       26.15    54.66                                                      
  6 Dimitar E Dechev         21-91 Olimpia                53.88      54.84  q625  
       26.46    54.84                                                      
  7 Georgi P Seymenov        23-89 NSA                    53.20      55.32  q609  
       26.91    55.32                                                      
  8 Aleks I Ivanov           18-94 Damini LV              55.90      55.33  q609  
       26.44    55.33                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kristiyan R Krastev      18-94 IRIS                   54.50      56.04   586  
       26.89    56.04                                                      
 10 Yavor T Marinov          24-88 LULIN                  54.90      56.13   583  
       27.31    56.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Silvestar T Yankulov     20-92 Olimpia                55.65      56.22   580  
       27.03    56.22                                                      
 12 Panayot G Arnaudov       19-93 NSA                    54.40      56.41   575  
       26.67    56.41                                                      
 13 Ivan R Ivanov            19-93 Damini LV              56.50      56.88   560  
       26.99    56.88                                                      
 14 Georgi D Gruychev        17-95 Damini LV              56.90      56.89   560  
       26.74    56.89                                                      
 15 Mart I Lachev            18-94 Damini LV              57.00      57.60   540  
       27.62    57.60                                                      
 16 Viktor M Zhelyazkov      15-97 PSKCM                  58.00      57.69   537  
       27.67    57.69                                                      
 17 Petar G Ivanov           24-88 Olimpia                57.89      57.70   537  
       27.47    57.70                                                      
 18 Marin G Marinov          15-97 VIH                    56.00      57.80   534  
       27.74    57.80                                                      
 19 Martin D Valev           16-96 BRIZ                   56.50      57.81   534  
       27.88    57.81                                                      
 20 Ruslan R Kukushev        19-93 Sofia'21               58.50      58.08   526  
       27.67    58.08                                                      
 21 Venelin L Smukov         14-98 CSKA                   57.50      58.49   515  
       27.92    58.49                                                      
 22 Lyubomir I Kotov         15-97 PSKCM                  58.00      58.71   510  
       27.66    58.71                                                      
 23 Konstantin D Tonev       15-97 Sofia'21               57.00      58.98   503  
       28.21    58.98                                                      
 24 Frederik Y Dimitrov      18-94 Levski                 57.30      59.27   495  
       27.89    59.27                                                      
 25 Aleksandar L Bogunov     16-96 BRIZ                   56.00      59.97   478  
       27.99    59.97                                                      
 26 Aleksandar F Radoslavov  18-94 PSKCM                  57.80    1:00.10   475  
       28.95  1:00.10                                                      
 27 Traqn T Neshev           17-95 Chernomorets           59.00    1:00.11   475  
       28.59  1:00.11                                                      
 28 Dinko P Geshev           25-87 MLA91                  53.50    1:01.93   434  
       29.59  1:01.93                                                      
 29 Ivan T Rolanski          18-94 Sofia'21               59.00    1:02.08   431  
       29.73  1:02.08                                                      
 30 Vasil R Stoyanov         17-95 Kps Cherno More        59.10    1:02.16   429  
       29.12  1:02.16                                                      
 31 Georgi O Ivanov          20-92 Metropol             1:00.00    1:04.72   380  
       28.62  1:04.72                                                      
 32 Kristian T Nikolov       17-95 CSKA                 1:02.00    1:07.49   335  
       32.45  1:07.49                                                      
 -- Aleksandar K Nikolov     23-89 MLA91                  52.00         NS        
 
Event 27  Women 14 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  37.00
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                   31.66      31.06   661   46  
  2 Simona H Pantova   17-95 Damini LV              33.11      32.71   566   35  
  3 Velina S Lichovska 14-98 MLA91                  33.28      32.79   562   33  
  4 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21               34.94      34.06   501   25  
  4 Eli O Angelova     15-97 NSA                    34.55      34.06   501   25  
  6 Marina P Bojurina  20-92 Sofia'21               34.60      34.35   488   22  
  7 Ana L Karadzhova   18-94 Damini LV              34.95      34.67   475   20  
 -- Slavina I Slaveva  15-97 PIRIN                  34.58      37.21        
 
Event 27  Women 14 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  37.00
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gabriela G Georgieva     15-97 CSKA                   31.70      31.66  q624  
  2 Simona H Pantova         17-95 Damini LV              32.00      33.11  q545  
  3 Velina S Lichovska       14-98 MLA91                  32.00      33.28  q537  
  4 Eli O Angelova           15-97 NSA                    32.10      34.55  q480  
  5 Slavina I Slaveva        15-97 PIRIN                  33.30      34.58  q479  
  6 Marina P Bojurina        20-92 Sofia'21               32.00      34.60  q478  
  7 Zlatna S Nedeva          15-97 Sofia'21               32.00      34.94  q464  
  8 Ana L Karadzhova         18-94 Damini LV              32.50      34.95  q464  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yoana T Atanasova        16-96 IRIS                   35.60      35.70   435  
 10 Anastasya G Stoilova     16-96 PIRIN                  33.70      35.77   432  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mariana Y Leshkova       23-89 BRIZ                   34.00      35.82   431  
 12 Martina G Georgieva      14-98 IRIS                   36.00      35.96   426  
 13 Denitsa S Stoyanova      17-95 MLA91                  33.00      36.09   421  
 14 Mariya G Karamanska      17-95 MLA91                  33.00      36.39   411  
 15 Viktoriq N Sabeva        19-93 Chernomorets           36.00      36.72   400  
 16 Ianitza M Mavrova        15-97 Sofia'21               34.00      36.86   395  
 17 Nikol D Markova          14-98 Damini LV              36.50      37.15   386  
 18 Bilyana S Simova         16-96 Akva Sport             37.00      38.06   359  
 19 Neli V Kancheva          17-95 Sofia'21               35.00      39.35   325  
 20 Marieta A Shopova        17-95 Metropol               37.00      40.12   306  
 21 Monika G Penkova         15-97 Akva Sport             37.50      40.25   303  
 22 Dayana V Zambovska       17-95 CSKA                   36.80      40.35   301  
 23 Vanesa P Nikodimova      18-94 Levski                 36.50      40.81   291  
 24 Darina G Ivanova         16-96 Kps Cherno More        40.10      41.43   278  
 25 Yonna S Gradeva          15-97 Metropol               40.00      43.21   245  
 26 Teodora D Yaneva         17-95 Metropol               39.00      47.62   183  
 
Event 28  Men 14 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  31.40
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev    24-88 Damini LV              27.12      26.57   740   46  
  2 Lyubomir L Lazarov 24-88 Olimpia                27.95      27.77   648   35  
  3 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                   28.08      27.83   644   33  
  4 Ivan I Ivanov      19-93 Sofia'21               28.64      28.38   607   31  
  5 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                  29.03      28.85   578   29  
  6 Stanislav B Budino 19-93 Damini LV              29.61      29.21   557   22  
  7 Emil I Nikolov     16-96 NSA                    29.43      29.52   540   20  
  8 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                   29.92      29.95   517   18  
 
Event 28  Men 14 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  31.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin L Zhelev          24-88 Damini LV              26.26      27.12  q696  
  2 Lyubomir L Lazarov       24-88 Olimpia                27.33      27.95  q636  
  3 Danaill E Slavchev       16-96 BRIZ                   28.14      28.08  q627  
  4 Ivan I Ivanov            19-93 Sofia'21               29.08      28.64  q591  
  5 Krasimir D Kostadinov    17-95 MLA91                  28.00      29.03  q567  
  6 Emil I Nikolov           16-96 NSA                    29.10      29.43  q545  
  7 Stanislav B Budinov      19-93 Damini LV              28.60      29.61  q535  
  8 Teodor K Todorov         17-95 BRIZ                   29.00      29.92  q518  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lubomir B Alexiev        19-93 VIH                    28.00      29.95   517  
 10 Maksim V Dimitrov        15-97 BRIZ                   29.90      30.14   507  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vladimir H Vladimirov    14-98 Damini LV              30.50      30.30   499  
 12 Andrey O Grahovski       23-89 NSA                    28.80      30.64   482  
 13 Stoyko A Georgiev        42-70 Damini LV              31.20      31.67   437  
 14 Lyuben P Lyubenov        17-95 Olimpia                31.44      31.79   432  
 15 Stefan S Georgiev        20-92 MLA91                  30.00      31.92   427  
 16 Chanko I Ivanov          20-92 PSKCM                  30.80      32.26   413  
 17 Marian K Dimitrov        15-97 CSKA                   31.10      32.90   390  
 18 Georgi P Seymenov        23-89 NSA                    29.40      32.98   387  
 19 Dimitar A Angelov        19-93 Kps Cherno More        31.00      34.94   325  
 20 Dimitar I Bogdantzaliev  14-98 Sofia'21               34.00      35.47   311  
 21 Emil M Tsankov           14-98 Kps Cherno More        33.80      37.14   271  
 
Event 29  Women 14 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:45.40
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                2:40.66    2:40.54   454   36  
       34.12  1:13.31  1:55.99  2:40.54                                    
 -- Gabriela K Panaiot 20-92 Levski               2:46.97    2:47.05        
       38.17  1:19.66  2:03.36  2:47.05                                    
 -- Ivanka T Genova    16-96 MLA91                2:49.89    2:49.99        
       37.79  1:19.93  2:04.32  2:49.99                                    
 -- Nora Z Stoycheva   31-81 Shampion             2:50.79    2:50.94        
       36.37  1:17.57  2:04.33  2:50.94                                    
 -- Gabriela E Tomova  18-94 Levski               2:53.93    2:54.04        
       38.60  1:21.72  2:07.64  2:54.04                                    
 -- Anastasya N Peiche 15-97 PIRIN                2:57.18    2:57.18        
       41.71  1:34.25  2:30.58  2:57.18                                    
 -- Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                3:09.12    3:09.12        
       38.82  1:23.56  2:15.23  3:09.12                                    
 -- Mariya D Roeva     15-97 Metropol             3:18.65    3:19.07        
       42.73  1:32.09  2:26.75  3:19.07                                    
 
Event 29  Women 14 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:45.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ekaterina M Valcheva     16-96 MLA91                2:33.00    2:40.66  q453  
  2 Gabriela K Panaiotova    20-92 Levski               2:44.00    2:46.97  q403  
  3 Ivanka T Genova          16-96 MLA91                2:38.00    2:49.89  q383  
  4 Nora Z Stoycheva         31-81 Shampion             2:49.00    2:50.79  q377  
  5 Gabriela E Tomova        18-94 Levski               2:40.00    2:53.93  q357  
  6 Anastasya N Peicheva     15-97 PIRIN                2:51.50    2:57.18  q337  
  7 Antoniya S Stoyanova     15-97 PSKCM                2:59.00    3:09.12  q277  
  8 Mariya D Roeva           15-97 Metropol             3:05.00    3:18.65  q239  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marieta A Shopova        17-95 Metropol             3:10.00    3:28.03   208  
 
Event 30  Men 14 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.70
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tsanko P Tsankov   25-87 Damini LV            2:11.80    2:08.78   649   41  
       28.89  1:00.41  1:34.27  2:08.78                                    
  2 Aleksandar N Ninov 23-89 Levski               2:16.14    2:12.06   602   35  
       28.64  1:01.34  1:35.23  2:12.06                                    
  3 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                2:16.41    2:12.87   591   33  
       29.32  1:02.96  1:37.50  2:12.87                                    
  4 Emil K Lyubenov    24-88 Damini LV            2:17.09    2:13.33   585   26  
       30.36  1:04.52  1:38.96  2:13.33                                    
  5 Alexander V Shopov 25-87 Julian Rusev         2:20.13    2:14.79   566   24  
       29.26  1:03.72  1:38.50  2:14.79                                    
  6 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                  2:16.80    2:16.11   549   22  
       29.24  1:02.71  1:39.05  2:16.11                                    
  7 Veselin R Stefanov 18-94 MLA91                2:21.99    2:16.50   545   20  
       30.52  1:03.79  1:39.77  2:16.50                                    
  8 Ognyan P Duchev    22-90 VIH                  2:19.56    2:19.13   514   18  
       30.64  1:05.62  1:42.12  2:19.13                                    
 
Event 30  Men 14 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tsanko P Tsankov         25-87 Damini LV            2:06.50    2:11.80  q605  
       29.60  1:02.07  1:37.22  2:11.80                                    
  2 Aleksandar N Ninov       23-89 Levski               2:13.00    2:16.14  q549  
       29.78  1:04.20  1:41.18  2:16.14                                    
  3 Viktor V Yotov           18-94 MLA91                2:12.00    2:16.41  q546  
       29.83  1:03.92  1:41.18  2:16.41                                    
  4 Kristian G Bozhilov      16-96 NSA                  2:12.40    2:16.80  q541  
       29.21  1:03.90  1:40.41  2:16.80                                    
  5 Emil K Lyubenov          24-88 Damini LV            2:12.00    2:17.09  q538  
       30.79  1:05.51  1:41.77  2:17.09                                    
  6 Ognyan P Duchev          22-90 VIH                  2:16.50    2:19.56  q510  
       31.26  1:06.79  1:43.12  2:19.56                                    
  7 Alexander V Shopov       25-87 Julian Rusev         2:14.00    2:20.13  q503  
       30.60  1:06.61  1:43.94  2:20.13                                    
  8 Veselin R Stefanov       18-94 MLA91                2:15.00    2:21.99  q484  
       31.99  1:06.50  1:44.03  2:21.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lyubomir M Borisov       14-98 BRIZ                 2:30.00    2:25.53   449  
       32.51  1:08.33  1:46.82  2:25.53                                    
 10 Dimitar P Manolov        15-97 MLA91                2:20.00    2:28.77   421  
       33.72  1:11.16  1:50.26  2:28.77                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dimo G Karayanov         15-97 BRIZ                 2:27.00    2:31.44   399  
       32.07  1:09.53  1:51.17  2:31.44                                    
 12 Konstantin K Ovcharov    15-97 Sofia'21             2:25.00    2:34.22   378  
       33.40  1:13.80  1:55.61  2:34.22                                    
 13 Nikolay H Bojkov         17-95 LULIN                2:28.00    2:48.75   288  
       33.80  1:13.21  1:57.26  2:48.75                                    
 14 Radostin V Pelov         16-96 Chernomorets         2:46.00    2:54.99   258  
       35.46  1:20.51  2:07.24  2:54.99                                    
 
Event 31  Women 14 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:27.70
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Vangelina V Dragan 17-95 Belmeken             1:18.23    1:16.50   597   41  
       35.45  1:16.50                                                      
  2 Tsvetelina K Kerya 17-95 PSKCM                1:21.45    1:18.56   552   30  
       36.11  1:18.56                                                      
  3 Gabriela P Ivanova 14-98 CSKA                 1:21.05    1:20.40   515   28  
       37.43  1:20.40                                                      
  4 Teodora K Trifonov 28-84 MLA91                1:22.15    1:21.54   493   26  
       38.04  1:21.54                                                      
  5 Tanya N Lapunova   17-95 MLA91                1:23.02    1:22.21   481   24  
       38.43  1:22.21                                                      
  6 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski               1:22.88    1:22.56   475   22  
       38.34  1:22.56                                                      
  7 Malvina S Boneva   14-98 MLA91                1:25.05    1:25.76   424   20  
       41.18  1:25.76                                                      
 -- Teodora S Stavreva 17-95 Kps Cherno More      1:30.55    1:32.12        
       43.53  1:32.12                                                      
 
Event 31  Women 14 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:27.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vangelina V Draganova    17-95 Belmeken             1:12.80    1:18.23  q559  
       37.36  1:18.23                                                      
  2 Gabriela P Ivanova       14-98 CSKA                 1:18.00    1:21.05  q502  
       38.07  1:21.05                                                      
  3 Tsvetelina K Keryazova   17-95 PSKCM                1:16.00    1:21.45  q495  
       38.79  1:21.45                                                      
  4 Teodora K Trifonova      28-84 MLA91                1:16.00    1:22.15  q482  
       38.51  1:22.15                                                      
  5 Boryana I Ilchovska      16-96 Levski               1:18.00    1:22.88  q470  
       38.58  1:22.88                                                      
  6 Tanya N Lapunova         17-95 MLA91                1:15.00    1:23.02  q467  
       38.22  1:23.02                                                      
  7 Malvina S Boneva         14-98 MLA91                1:21.00    1:25.05  q435  
       40.35  1:25.05                                                      
  8 Teodora S Stavreva       17-95 Kps Cherno More      1:27.20    1:30.55  q360  
       42.06  1:30.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marry G Yordanova        15-97 NSA                  1:20.40    1:23.71   456  
       40.02  1:23.71                                                      
 10 Adriana V Simeonova      15-97 Damini LV            1:25.00    1:30.92   356  
       42.43  1:30.92                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Despina D Balabanova     15-97 NSA                  1:23.40    1:32.96   333  
       42.71  1:32.96                                                      
 12 Gabriela B Georgieva     14-98 Sofia'21             1:23.00    1:33.36   328  
       44.81  1:33.36                                                      
 13 Gabriela N Ivanova       17-95 CSKA                 1:32.00    1:39.60   270  
       46.42  1:39.60                                                      
 14 Desislava V Savova       17-95 Damini LV                 NT    1:46.93   218  
       49.27  1:46.93                                                      
 
Event 32  Men 14 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:17.60
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lachezar L Shumkov 20-92 LULIN                1:04.87    1:04.56   747   46  
       30.52  1:04.56                                                      
  2 Dinko P Geshev     25-87 MLA91                1:09.45    1:05.48   716   40  
       31.40  1:05.48                                                      
  3 Lubomir L Agov     18-94 VIH                  1:07.72    1:05.85   704   38  
       31.21  1:05.85                                                      
  4 Martin S Ivanov    24-88 Damini LV            1:08.72    1:06.49   683   31  
       31.43  1:06.49                                                      
  5 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         1:08.39    1:06.76   675   29  
       31.72  1:06.76                                                      
  6 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                1:07.93    1:07.20   662   27  
       31.35  1:07.20                                                      
  7 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                  1:10.10    1:09.11   609   25  
       33.32  1:09.11                                                      
  8 Yavor V Zahariev   25-87 PSKCM                1:09.84    1:09.81   590   18  
       32.28  1:09.81                                                      
 
Event 32  Men 14 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:17.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lachezar L Shumkov       20-92 LULIN                1:04.00    1:04.87  q736  
       31.69  1:04.87                                                      
  2 Lubomir L Agov           18-94 VIH                  1:06.70    1:07.72  q647  
       31.67  1:07.72                                                      
  3 Petko T Toromanov        17-95 MLA91                1:07.00    1:07.93  q641  
       31.67  1:07.93                                                      
  4 Hristo H Dolapchiev      17-95 Chernomorets         1:06.70    1:08.39  q628  
       32.49  1:08.39                                                      
  5 Martin S Ivanov          24-88 Damini LV            1:07.00    1:08.72  q619  
       31.96  1:08.72                                                      
  6 Dinko P Geshev           25-87 MLA91                1:04.00    1:09.45  q600  
       34.28  1:09.45                                                      
  7 Yavor V Zahariev         25-87 PSKCM                1:08.00    1:09.84  q590  
       33.04  1:09.84                                                      
  8 Matthew L Tsenkov        15-97 NSA                  1:10.00    1:10.10  q583  
       33.45  1:10.10                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stefan N Popov           17-95 Levski               1:09.00    1:10.38   576  
       32.81  1:10.38                                                      
 10 Filip V Valchev          23-89 Damini LV            1:12.00    1:11.15   558  
       33.56  1:11.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Teodor P Voshtinarov     18-94 PSKCM                1:08.00    1:11.18   557  
       33.67  1:11.18                                                      
 12 Martin G Mednikarov      23-89 Damini LV            1:10.00    1:11.84   542  
       34.38  1:11.84                                                      
 13 Ilian S Chorbadjiiski    18-94 Sofia'21             1:10.00    1:12.79   521  
       33.19  1:12.79                                                      
 14 Panayot G Arnaudov       19-93 NSA                  1:10.60    1:13.07   515  
       34.57  1:13.07                                                      
 15 Atanas B Madolev         23-89 Belmeken             1:08.00    1:15.39   469  
       33.91  1:15.39                                                      
 16 Martin I Nikolov         14-98 Sofia'21             1:16.00    1:15.46   467  
       35.56  1:15.46                                                      
 17 Kristian D Raichev       18-94 IRIS                 1:11.00    1:15.53   466  
       35.28  1:15.53                                                      
 18 Georgi B Kalinov         26-86 Olimpia              1:14.22    1:16.35   451  
       36.14  1:16.35                                                      
 19 Viktor M Zhelyazkov      15-97 PSKCM                1:15.00    1:16.60   447  
       35.56  1:16.60                                                      
 20 Frederik Y Dimitrov      18-94 Levski               1:14.00    1:17.11   438  
       34.98  1:17.11                                                      
 21 Svetoslav M Zlatkov      22-90 NSA                  1:13.10    1:18.24   419  
       36.64  1:18.24                                                      
 22 Nikola H Hristov         20-92 Damini LV                 NT    1:19.33   402  
       36.74  1:19.33                                                      
 23 Vasil R Stoyanov         17-95 Kps Cherno More      1:19.80    1:19.57   399  
       37.00  1:19.57                                                      
 24 Kaloyan D Nikitov        18-94 PSKCM                1:17.00    1:19.76   396  
       36.72  1:19.76                                                      
 25 Tsvetan V Rusev          15-97 Kps Cherno More      1:23.50    1:20.77   381  
       37.19  1:20.77                                                      
 26 Aleksandar L Bogunov     16-96 BRIZ                 1:16.00    1:24.78   329  
       39.86  1:24.78                                                      
 27 Zhivko A Mesrobovich     17-95 MLA91                1:12.00    1:27.06   304  
       41.49  1:27.06                                                      
 -- Anton D Mihailov         50-62 Levski               1:14.00         NS        
 
Event 33  Women 14 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:53.10
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Georgiya E Kadoglu 14-98 Galata'2009          2:36.64    2:25.05   657   61  
       31.86  1:09.17  1:50.80  2:25.05                                    
  2 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                2:38.97    2:30.51   588   30  
       32.24  1:10.50  1:56.28  2:30.51                                    
  3 Velina S Lichovska 14-98 MLA91                2:40.37    2:36.19   526   28  
       32.86  1:11.82  1:59.70  2:36.19                                    
  4 Sofiya M Zlatkova  25-87 NSA                  2:41.49    2:37.26   516   26  
       34.09  1:15.53  2:01.78  2:37.26                                    
  5 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  2:42.03    2:39.47   495   24  
       34.68  1:16.11  2:02.17  2:39.47                                    
  6 Malvina S Boneva   14-98 MLA91                2:40.52    2:42.15   470   22  
       34.91  1:18.21  2:04.98  2:42.15                                    
  7 Ivanka T Genova    16-96 MLA91                2:47.97    2:45.15   445   20  
       35.26  1:18.08  2:07.52  2:45.15                                    
  8 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 2:50.54    2:47.05   430   18  
       36.20  1:19.89  2:10.49  2:47.05                                    
 
Event 33  Women 14 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:53.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Georgiya E Kadoglu       14-98 Galata'2009          2:26.00    2:36.64  q522  
       33.67  1:14.01  1:59.83  2:36.64                                    
  2 Marina L Nikolova        15-97 MLA91                2:30.00    2:38.97  q499  
       34.29  1:15.03  2:01.58  2:38.97                                    
  3 Velina S Lichovska       14-98 MLA91                2:34.00    2:40.37  q486  
       34.40  1:15.24  2:03.42  2:40.37                                    
  4 Malvina S Boneva         14-98 MLA91                2:37.00    2:40.52  q485  
       34.50  1:15.65  2:03.86  2:40.52                                    
  5 Sofiya M Zlatkova        25-87 NSA                  2:30.00    2:41.49  q476  
       35.02  1:18.56  2:05.27  2:41.49                                    
  6 Marry G Yordanova        15-97 NSA                  2:36.40    2:42.03  q471  
       36.63  1:18.87  2:04.46  2:42.03                                    
  7 Ivanka T Genova          16-96 MLA91                2:38.00    2:47.97  q423  
       35.18  1:19.06  2:09.14  2:47.97                                    
  8 Tanya D Kraynova         16-96 BRIZ                 2:36.00    2:50.54  q404  
       38.21  1:22.26  2:12.25  2:50.54                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ana L Karadzhova         18-94 Damini LV                 NT    2:51.99   394  
       38.80  1:21.79  2:12.55  2:51.99                                    
 10 Yuliana G Novoselska     42-70 G.D.Sport            2:53.10    2:52.34   392  
       37.13  1:22.00  2:16.01  2:52.34                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Simona P Palazova        15-97 Levski               2:47.00    2:53.06   387  
       39.05  1:26.05  2:13.62  2:53.06                                    
 12 Sevilyay T Sali          16-96 IRIS                 2:38.00    2:54.15   380  
       37.13  1:21.65  2:13.35  2:54.15                                    
 13 Bogomila M Todorova      16-96 CSKA                 2:48.00    3:00.84   339  
       39.52  1:25.42  2:19.03  3:00.84                                    
 14 Mariya N Vasileva        15-97 IRIS                 2:48.00    3:03.91   322  
       38.86  1:28.55  2:22.14  3:03.91                                    
 15 Borislava Y Yordanova    18-94 CSKA                 2:56.00    3:28.44   221  
       46.81  1:37.06  2:41.42  3:28.44                                    
 
Event 34  Men 14 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.80
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev    24-88 Damini LV            2:14.50    2:09.84   678   46  
       27.27    57.89  1:37.64  2:09.84                                    
  2 Mihail T Kachaunov 20-92 CSKA                 2:17.48    2:12.78   634   35  
       28.15  1:05.23  1:42.77  2:12.78                                    
  3 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                2:14.50    2:14.62   608   33  
       28.88  1:06.09  1:43.58  2:14.62                                    
  4 Lubomir B Alexiev  19-93 VIH                  2:17.84    2:15.56   596   31  
       28.93  1:02.17  1:44.66  2:15.56                                    
  5 Bogomil T Angelov  20-92 NSA                  2:19.21    2:16.29   586   29  
       29.94  1:04.42  1:43.72  2:16.29                                    
  6 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21             2:19.20    2:18.73   556   22  
       29.86  1:06.69  1:46.53  2:18.73                                    
  7 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         2:18.45    2:19.50   547   20  
       29.79  1:07.97  1:45.54  2:19.50                                    
  8 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  2:20.14    2:22.05   518   18  
       31.18  1:08.33  1:50.58  2:22.05                                    
 
Event 34  Men 14 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin L Zhelev          24-88 Damini LV            2:10.00    2:14.50  q610  
       27.74  1:02.14  1:43.71  2:14.50                                    
  1 Kaloyan K Dimitrov       18-94 MLA91                2:14.00    2:14.50  q610  
       28.91  1:05.05  1:43.46  2:14.50                                    
  3 Mihail T Kachaunov       20-92 CSKA                 2:15.00    2:17.48  q571  
       28.88  1:06.33  1:46.09  2:17.48                                    
  4 Lubomir B Alexiev        19-93 VIH                  2:12.80    2:17.84  q567  
       28.69  1:02.41  1:46.12  2:17.84                                    
  5 Hristo H Dolapchiev      17-95 Chernomorets         2:15.70    2:18.45  q559  
       28.43  1:06.37  1:45.22  2:18.45                                    
  6 Dimitar Y Nikolov        18-94 Sofia'21             2:20.00    2:19.20  q550  
       30.06  1:05.86  1:47.48  2:19.20                                    
  7 Bogomil T Angelov        20-92 NSA                  2:17.30    2:19.21  q550  
       30.21  1:05.85  1:47.06  2:19.21                                    
  8 Javor S Valkanov         15-97 NSA                  2:21.10    2:20.14  q539  
       29.86  1:06.67  1:47.41  2:20.14                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stoyan R Desov           25-87 MLA91                2:08.00    2:19.64   545  
       28.79  1:07.31  1:46.39  2:19.64                                    
 10 Nikolay D Bangeev        26-86 MLA91                2:12.00    2:21.20   527  
       28.98  1:04.41  1:47.46  2:21.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Aleksandar S Matev       18-94 PSKCM                2:18.00    2:23.28   505  
       28.56  1:05.48  1:48.76  2:23.28                                    
 12 Deyan M Gechev           18-94 Atomik               2:23.00    2:23.41   503  
       30.45  1:09.14  1:50.43  2:23.41                                    
 13 Dimitar P Manolov        15-97 MLA91                2:20.00    2:24.64   490  
       32.01  1:08.69  1:52.78  2:24.64                                    
 14 Bojidar M Stoev          18-94 Levski               2:14.00    2:24.74   489  
       31.84  1:10.82  1:54.50  2:24.74                                    
 15 Stanislav B Budinov      19-93 Damini LV            2:20.00    2:24.96   487  
       29.69  1:03.26  1:50.17  2:24.96                                    
 16 Stefcho E Stefchev       15-97 PSKCM                2:20.00    2:27.50   462  
       29.81  1:08.29  1:52.54  2:27.50                                    
 17 Velizar V Karaivanov     17-95 IRIS                 2:20.00    2:29.63   443  
       31.00  1:09.88  1:54.32  2:29.63                                    
 18 Stoyko A Georgiev        42-70 Damini LV            2:27.00    2:30.62   434  
       31.39  1:10.69  1:54.85  2:30.62                                    
 19 Nikolay I Kunchev        17-95 PSKCM                2:17.00    2:31.52   427  
       32.87  1:11.33  1:57.39  2:31.52                                    
 20 Svetoslav M Zlatkov      22-90 NSA                  2:20.90    2:32.31   420  
       31.75  1:12.28  1:56.20  2:32.31                                    
 21 Chanko I Ivanov          20-92 PSKCM                2:28.00    2:32.83   416  
       32.80  1:13.19  1:58.16  2:32.83                                    
 22 Teodor K Todorov         17-95 BRIZ                 2:22.00    2:32.89   415  
       30.90  1:07.31  1:56.16  2:32.89                                    
 23 Georgi K Kostadinov      14-98 Chernomorets         2:35.00    2:33.02   414  
       31.41  1:12.23  1:58.22  2:33.02                                    
 24 Hristo H Kostadinov      15-97 Damini LV            2:32.00    2:33.10   413  
       30.60  1:11.06  1:58.66  2:33.10                                    
 25 Konstantin K Ovcharov    15-97 Sofia'21             2:28.00    2:33.95   407  
       32.41  1:16.22  2:01.25  2:33.95                                    
 26 Valter N Dikov           17-95 Olimpia              2:30.33    2:36.96   384  
       32.53  1:14.15  2:02.66  2:36.96                                    
 27 Ivan T Rolanski          18-94 Sofia'21             2:30.00    2:38.01   376  
       32.50  1:16.17  2:01.18  2:38.01                                    
 28 Aleksandar V Lebeshkovsk 15-97 CSKA                 2:31.00    2:39.38   366  
       33.40  1:15.93  2:04.49  2:39.38                                    
 29 Radul Y Dimitrov         15-97 BRIZ                 2:29.00    2:41.54   352  
       33.32  1:14.42  2:04.68  2:41.54                                    
 30 Simeon I Iliev           17-95 Chernomorets         2:43.00    2:46.07   324  
       32.98  1:22.89  2:11.21  2:46.07                                    
 31 Stoqn N Stoykov          15-97 Chernomorets         2:37.00    2:46.71   320  
       32.29  1:17.81  2:07.68  2:46.71                                    
 32 Kristian T Nikolov       17-95 CSKA                 2:38.00    2:54.53   279  
       35.20  1:20.24  2:15.04  2:54.53                                    
 
Event 35  Women 14 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  10:50.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                9:06.00    9:22.28   678   41  
       32.47  1:06.71  1:42.10  2:17.01  2:52.17  3:27.28  4:02.57  4:38.12
     5:13.55  5:49.13  6:24.85  7:00.90  7:36.48  8:12.26  8:47.79  9:22.28
  2 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 9:58.00    9:52.17   580   30  
       32.83  1:08.58  1:45.20  2:22.36  2:59.32  3:36.32  4:13.51  4:50.90
     5:28.70  6:06.23  6:43.44  7:21.70  7:59.96  8:38.36  9:15.30  9:52.17
  3 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                9:40.00   10:08.85   534   28  
       33.45  1:09.84  1:47.27  2:24.85  3:02.72  3:40.67  4:19.14  4:57.53
     5:36.06  6:14.94  6:53.87  7:32.95  8:11.59  8:50.99  9:30.27 10:08.85
  4 Gergana A Martseva 14-98 MLA91                9:45.00   10:14.72   519   26  
       36.88  1:16.87  1:55.62  2:34.48  3:12.68  3:51.39  4:30.20  5:08.92
     5:47.25  6:26.18  7:04.83  7:43.60  8:21.99  9:00.47  9:38.42 10:14.72
  5 Vyara D Karapachov 14-98 IRIS                10:25.00   10:14.81   519   24  
       33.75  1:11.59  1:51.32  2:30.70  3:10.33  3:50.08  4:30.07  5:09.49
     5:49.10  6:28.29  7:07.40  7:45.71  8:24.58  9:02.13  9:40.01 10:14.81
  6 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                10:05.00   10:18.71   509   22  
       33.17  1:11.14  1:49.50  2:28.83  3:07.69  3:47.46  4:26.60  5:06.23
     5:45.31  6:25.07  7:04.11  7:43.73  8:22.88  9:02.20  9:40.90 10:18.71
  7 Denitsa S Stoyanov 17-95 MLA91               10:10.00   10:35.42   470   20  
       33.34  1:12.01  1:52.29  2:31.21  3:11.55  3:51.63  4:31.72  5:12.54
     5:53.89  6:34.23  7:15.41  7:55.93  8:36.36  9:17.94  9:57.67 10:35.42
  8 Yuliana G Novosels 42-70 G.D.Sport           10:49.00   10:49.59   440   18  
       35.58  1:14.85  1:54.76  2:35.80  3:16.67  3:57.91  4:39.16  5:20.85
     6:01.73  6:43.22  7:24.86  8:06.45  8:48.33  9:30.09 10:10.62 10:49.59
 -- Nikoleta L Kamenov 17-95 Levski              10:48.00   10:55.33        
       37.30  1:17.69  1:59.13  2:40.49  3:22.12  4:03.21  4:44.56  5:25.72
     6:06.86  6:48.28  7:29.69  8:11.22  8:52.85  9:34.31 10:15.83 10:55.33
 -- Natali P Nikolova  15-97 BRIZ                      NT   10:59.84        
       35.91  1:16.72  1:58.03  2:40.21  3:22.20  4:03.34  4:44.86  5:26.27
     6:07.79  6:49.79  7:31.45  8:13.51  8:54.60  9:37.44 10:18.01 10:59.84
 -- Gabriela P Marinov 16-96 IRIS                10:17.00   11:38.22        
       35.76  1:16.19  1:58.61  2:41.83  3:25.18  4:09.18  4:52.79  5:36.61
     6:20.44  7:04.82  7:49.05  8:33.00  9:16.75 10:01.23 10:46.94 11:38.22
 -- Dayana V Zambovska 17-95 CSKA                10:40.00   11:55.88        
       37.31  1:19.49  2:03.26  2:47.83  3:32.90  4:17.62  5:03.40  5:49.06
     6:34.09  7:20.50  8:06.77  8:53.11  9:39.13 10:25.30 11:11.14 11:55.88
 
Event 36  Men 14 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  19:18.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ventzislav V Aidar 21-91 VIH                 15:27.00   16:17.23   716   41  
       29.52  1:01.48  1:33.65  2:06.12  2:38.65  3:11.63  3:45.04  4:17.87
     4:50.83  5:23.97  5:56.86  6:30.13  7:03.22  7:36.40  8:09.05  8:41.98
     9:15.36  9:48.18 10:21.75 10:55.46 11:28.51 12:02.17 12:35.46 13:08.15
    13:37.61 14:08.16 14:38.90 15:10.40 15:44.08 16:17.23                  
  2 Aleksandar K Nikol 23-89 MLA91               16:01.00   16:27.57   694   35  
       30.03  1:02.82  1:35.33  2:08.29  2:40.76  3:13.82  3:46.25  4:19.15
     4:51.82  5:25.06  5:57.67  6:30.88  7:03.60  7:36.91  8:09.83  8:43.36
     9:16.12  9:49.51 10:22.37 10:55.98 11:28.99 12:02.67 12:35.93 13:09.66
    13:42.95 14:16.83 14:50.15 15:23.72 15:56.79 16:27.57                  
  3 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                16:24.00   16:30.19   688   33  
       28.82  1:00.78  1:33.27  2:05.68  2:38.08  3:10.99  3:44.01  4:16.75
     4:49.87  5:23.24  5:56.46  6:29.59  7:02.93  7:36.63  8:09.74  8:43.21
     9:16.79  9:50.37 10:24.06 10:57.76 11:30.88 12:04.88 12:38.52 13:12.42
    13:46.43 14:20.52 14:53.34 15:27.76 15:58.49 16:30.19                  
  4 Petar B Suharev    17-95 MLA91               16:38.00   16:41.02   666   31  
       30.25  1:02.95  1:35.55  2:08.34  2:41.25  3:14.52  3:47.41  4:20.21
     4:53.34  5:26.60  5:59.61  6:32.94  7:06.39  7:39.95  8:13.62  8:47.50
     9:21.20  9:54.93 10:29.08 11:03.17 11:37.29 12:11.14 12:45.32 13:19.22
    13:53.15 14:26.96 15:00.98 15:34.93 16:08.18 16:41.02                  
  5 Yordan A Andreev   16-96 NSA                 16:58.30   17:13.68   605   24  
       30.90  1:04.67  1:39.00  2:13.65  2:48.11  3:22.95  3:58.29  4:32.82
     5:07.58  5:42.25  6:17.24  6:52.11  7:27.22  8:01.54  8:36.46  9:11.00
     9:46.34 10:21.54 10:56.67 11:31.19 12:05.52 12:40.29 13:14.96 13:49.69
    14:24.44 14:58.83 15:32.93 16:07.17 16:40.81 17:13.68                  
  6 Dimo G Karayanov   15-97 BRIZ                17:19.00   17:14.69   603   22  
       31.32  1:04.76  1:40.05  2:14.01  2:49.81  3:23.83  3:59.27  4:33.25
     5:09.28  5:43.58  6:17.72  6:52.41  7:26.71  8:01.09  8:35.60  9:10.69
     9:45.16 10:20.15 10:54.66 11:29.44 12:04.31 12:39.05 13:13.64 13:48.72
    14:23.47 14:57.76 15:32.61 16:06.79 16:41.17 17:14.69                  
  7 Emil K Lyubenov    24-88 Damini LV                 NT   17:36.74   566   20  
  8 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                 17:40.00   17:40.26   561   18  
       31.97  1:07.59  1:43.23  2:18.54  2:53.81  3:29.88  4:06.07  4:41.12
     5:17.14  5:52.85  6:28.57  7:03.84  7:39.54  8:14.74  8:50.05  9:25.44
    10:00.80 10:35.93 11:11.41 11:46.44 12:21.95 12:57.24 13:32.99 14:08.23
    14:44.13 15:19.39 15:54.98 16:30.64 17:06.23 17:40.26                  
  9 Viktor V Yotov     18-94 MLA91               17:45.00   17:47.54   549   16  
       32.02  1:07.56  1:43.90  2:20.65  2:56.66  3:32.10  4:08.76  4:45.34
     5:20.73  5:56.92  6:32.71  7:09.15  7:45.35  8:21.63  8:57.58  9:33.37
    10:08.62 10:43.85 11:19.39 11:55.01 12:30.65 13:06.34 13:42.05 14:16.42
    14:51.43 15:27.18 16:03.04 16:38.89 17:13.48 17:47.54                  
 10 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                18:30.00   17:57.62   534   14  
       32.28  1:07.79  1:44.06  2:18.24  2:53.85  3:29.73  4:06.16  4:40.99
     5:17.73  5:53.82  6:30.20  7:05.51  7:41.88  8:18.04  8:53.94  9:30.11
    10:06.33 10:42.31 11:18.80 11:54.53 12:31.22 13:07.34 13:43.55 14:19.87
    14:56.53 15:32.80 16:09.42 16:46.02 17:22.43 17:57.62                  
 11 Tzvetan V Yordanov 24-88 Levski              17:10.00   18:09.34   517   12  
       30.90  1:04.66  1:39.56  2:14.34  2:49.48  3:24.85  4:00.64  4:36.13
     5:12.32  5:48.45  6:24.90  7:01.49  7:38.49  8:15.33  8:52.48  9:29.44
    10:06.71 10:43.99 11:21.39 11:58.63 12:36.25 13:12.92 13:50.30 14:27.55
    15:04.96 15:42.02 16:19.43 16:56.11 17:33.26 18:09.34                  
 12 Georgi D Gruychev  17-95 Damini LV                 NT   18:44.86   469   10  
 13 Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                18:50.00   18:55.41   456    8  
       32.81  1:09.40  1:46.22  2:23.45  3:01.37  3:38.63  4:16.23  4:55.05
     5:32.72  6:10.54  6:48.46  7:26.24  8:04.20  8:42.28  9:20.18  9:58.59
    10:36.50 11:15.47 11:53.73 12:31.95 13:10.51 13:49.49 14:28.21 15:07.14
    15:46.13 16:25.14 17:03.75 17:42.16 18:19.00 18:55.41                  
 14 Vladimir H Vladimi 14-98 Damini LV           19:00.00   18:55.71   456    6  
       32.29  1:08.61  1:45.89  2:24.07  3:02.52  3:41.27  4:19.92  4:58.86
     5:37.64  6:16.81  6:55.44  7:33.66  8:11.22  8:48.71  9:27.52 10:05.06
    10:42.99 11:20.81 11:59.08 12:36.83 13:15.22 13:53.37 14:31.76 15:10.29
    15:48.68 16:26.78 17:05.34 17:43.40 18:21.11 18:55.71                  
 15 Radi N Hristoskov  18-94 Levski              19:17.00   19:06.01   444    4  
       32.97  1:09.57  1:46.97  2:24.13  3:02.65  3:41.00  4:18.67  4:56.55
     5:34.80  6:12.83  6:51.01  7:29.45  8:08.65  8:46.97  9:25.63 10:04.39
    10:43.29 11:21.73 12:01.34 12:40.32 13:18.53 13:58.23 14:36.28 15:14.54
    15:53.30 16:32.73 17:11.27 17:50.28 18:29.30 19:06.01                  
 -- Ivan R Ivanov      19-93 Damini LV           18:30.00   19:26.41        
       32.05  1:07.90  1:44.19  2:21.54  2:59.62  3:38.34  4:16.90  4:55.82
     5:34.73  6:13.92  6:53.91  7:33.50  8:12.52  8:52.62  9:32.39 10:12.50
    10:52.76 11:32.77 12:11.80 12:51.32 13:30.36 14:10.43 14:50.41 15:29.47
    16:08.64 16:48.58 17:28.41 18:09.03 18:48.00 19:26.41                  
 -- Vilislav B Kanev   19-93 CSKA                19:15.00   20:32.20        
       34.82  1:13.23  1:52.92  2:32.38  3:12.61  3:53.48  4:34.26  5:16.23
     5:58.31  6:40.09  7:21.53  8:03.13  8:44.75  9:26.66 10:07.93 10:50.13
    11:32.07 12:14.39 12:56.08 13:36.80 14:18.38 15:00.16 15:41.93 16:24.27
    17:06.20 17:48.13 18:30.03 19:11.88 19:52.14 20:32.20                  
 -- Petko T Toromanov  17-95 MLA91               16:50.00         DQ        
       34.10  1:10.37  1:46.55  2:23.07  2:59.10  3:35.22  4:11.53  4:47.45
 
Event 37  Women 14 & Over 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    4:42.70   554   72  
     1) Velina S Lichovska 14           2) Teodora K Trifonova 28         
     3) Ekaterina M Valcheva 16         4) Petya I Dimova 17              
       34.05  1:10.60  1:48.37  2:31.68  3:04.47  3:41.51  4:10.84  4:42.70
  2 Nsa  'A'                                         NT    4:54.27   491   60  
     1) Eli O Angelova 15               2) Marry G Yordanova 15           
     3) Vladimira J Touchanova 14       4) Sofiya M Zlatkova 25           
       35.63  1:13.98  1:53.08  2:37.79  3:12.48  3:50.73  4:21.17  4:54.27
  3 Levski  'A'                                      NT    4:58.04   472   56  
     1) Gabriela E Tomova 18            2) Boryana I Ilchovska 16         
     3) Iliyana V Popova 16             4) Lidiya P Ivanova 22            
       36.69  1:15.88  1:54.30  2:39.23  3:15.59  3:58.29  4:26.97  4:58.04
  4 Cska  'A'                                        NT    5:00.36   461   52  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Gabriela P Ivanova 14          
     3) Dayana V Zambovska 17           4) Elizabet T Nikolova 15         
       32.96  1:10.43  1:47.79  2:31.33  3:07.84  3:55.05  4:26.23  5:00.36
  5 Damini LV  'A'                                   NT    5:01.06   458   48  
     1) Ana L Karadzhova 18             2) Vladimira I Vladimirova 14     
     3) Maria V Ignatova 15             4) Simona H Pantova 17            
       35.47  1:13.27  1:54.00  2:42.05  3:16.09  3:58.32  4:28.03  5:01.06
  6 Sofia'21  'A'                                    NT    5:02.93   450   44  
     1) Zlatna S Nedeva 15              2) Gabriela B Georgieva 14        
     3) Iva L Traikova 15               4) Beatriche B Gencheva 19        
       36.48  1:15.55  1:57.03  2:43.54  3:16.89  3:56.63  4:28.16  5:02.93
  7 Briz  'A'                                        NT    5:06.23   435   40  
     1) Mariana Y Leshkova 23           2) Tanya D Kraynova 16            
     3) Tsvetelina M Ilieva 16          4) Plamena Y Dimitrova 15         
       36.65  1:14.89  1:56.79  2:43.07  3:16.27  3:57.73  4:30.44  5:06.23
  8 Psk Cherno More  'A'                             NT    5:06.88   433   36  
     1) Bogoslava V Dyankova 14         2) Tsvetelina K Keryazova 17      
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Desislava K Tsoneva 15         
       38.03  1:19.64  1:59.22  2:40.23  3:17.08  3:57.88  4:31.01  5:06.88
  9 Pirin  'A'                                       NT    5:08.32   427   32  
     1) Anastasya G Stoilova 16         2) Anastasya N Peicheva 15        
     3) Raya L Andonova 18              4) Slavina I Slaveva 15           
       35.70  1:14.70  1:59.80  2:50.03  3:21.24  3:58.21  4:31.06  5:08.32
 10 Iris  'A'                                        NT    5:15.70   397   28  
     1) Martina G Georgieva 14          2) Sevilyay T Sali 16             
     3) Mariya N Vasileva 15            4) Vyara D Karapachova 14         
       37.01  1:16.84  1:59.96  2:49.87  3:27.41  4:09.54  4:41.53  5:15.70
 11 Akva Sport  'A'                                  NT    5:48.81   294   24  
     1) Bilyana S Simova 16             2) Ivana N Toshkova 15            
     3) Ani D Stoyanova 15              4) Monika G Penkova 15            
       39.95  1:22.51  2:11.08  3:05.07  3:45.18  4:32.90  5:07.59  5:48.81
 12 Metropol  'A'                                    NT    6:08.69   249   20  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Yonna S Gradeva 15             
     3) Mariya D Roeva 15               4) Teodora D Yaneva 17            
       42.74  1:27.45  2:14.27  3:10.66  3:51.45  4:41.52  5:22.04  6:08.69
 -- Kps Cherno More  'A'                             NT         DQ        
     1) Darina G Ivanova 16             2) Teodora S Stavreva 17          
     3) Nikoleta P Kalinova 15          4) Desislava T Yalamova 14        
       44.10  1:29.28  2:12.88  3:03.24  3:40.69  4:28.66  5:06.47       DQ
 
Event 38  Men 14 & Over 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Damini LV  'A'                                   NT    3:55.41   682   72  
     1) Martin L Zhelev 24              2) Martin S Ivanov 24             
     3) Tsanko P Tsankov 25             4) Aleks I Ivanov 18              
       28.18    57.58  1:28.49  2:03.35  2:30.27  3:00.89  3:26.63  3:55.41
  2 Vihren  'A'                                      NT    4:02.89   621   60  
     1) Lubomir B Alexiev 19            2) Lubomir L Agov 18              
     3) Ventzislav V Aidarski 21        4) Ognyan P Duchev 22             
       30.23  1:01.99  1:32.91  2:08.88  2:35.63  3:06.78  3:33.41  4:02.89
  3 Nsa  'A'                                         NT    4:05.65   600   56  
     1) Kristian G Bozhilov 16          2) Matthew L Tsenkov 15           
     3) Nikolay P Seymenov 20           4) Georgi P Seymenov 23           
       30.41  1:02.31  1:34.94  2:12.04  2:38.99  3:11.54  3:37.30  4:05.65
  4 Olimpia  'A'                                     NT    4:06.79   592   52  
     1) Lyubomir L Lazarov 24           2) Georgi B Kalinov 26            
     3) Petar G Ivanov 24               4) Dimitar E Dechev 21            
       29.23    59.74  1:31.56  2:12.87  2:40.80  3:13.31  3:39.48  4:06.79
  5 Mladost'91  'A'                                  NT    4:08.93   577   48  
     1) Krasimir D Kostadinov 17        2) Petko T Toromanov 17           
     3) Stefan S Georgiev 20            4) Zhivko A Mesrobovich 17        
       31.51  1:05.37  1:36.88  2:13.30  2:41.37  3:13.37  3:40.27  4:08.93
  6 Psk Cherno More  'A'                             NT    4:14.79   538   44  
     1) Chanko I Ivanov 20              2) Teodor P Voshtinarov 18        
     3) Aleksandar A Nikolov 20         4) Aleksandar S Matev 18          
       33.68  1:11.03  1:42.79  2:20.80  2:47.33  3:18.65  3:45.46  4:14.79
  7 Sofia'21  'A'                                    NT    4:16.74   526   40  
     1) Ivan I Ivanov 19                2) Ilian S Chorbadjiiski 18       
     3) Konstantin D Tonev 15           4) Dimitar Y Nikolov 18           
       31.42  1:03.05  1:35.41  2:14.20  2:44.02  3:19.04  3:46.63  4:16.74
  8 Iris  'A'                                        NT    4:17.14   523   36  
     1) Velizar V Karaivanov 17         2) Kristian D Raichev 18          
     3) Mihael T Yordanov 16            4) Kristiyan R Krastev 18         
       34.27  1:09.08  1:42.76  2:24.19  2:51.23  3:22.32  3:48.69  4:17.14
  9 Levski  'A'                                      NT    4:17.87   519   32  
     1) Bojidar M Stoev 18              2) Stefan N Popov 17              
     3) Aleksandar N Ninov 23           4) Tzvetan V Yordanov 24          
       31.40  1:06.11  1:38.92  2:17.19  2:46.15  3:18.78  3:46.95  4:17.87
 10 Briz  'A'                                        NT    4:22.20   494   28  
     1) Danaill E Slavchev 16           2) Teodor K Todorov 17            
     3) Teodosi Z Chernev 16            4) Martin D Valev 16              
       30.36  1:02.03  1:40.25  2:24.13  2:52.13  3:24.62  3:52.08  4:22.20
 11 Cska  'A'                                        NT    4:34.81   429   24  
     1) Marian K Dimitrov 15            2) Mihail T Kachaunov 20          
     3) Aleksandar V Lebeshkovski 15    4) Venelin L Smukov 14            
       34.82  1:10.51  1:44.75  2:22.38  2:55.71  3:36.37  4:04.06  4:34.81
 12 Kps Cherno More  'A'                             NT    4:58.91   333   20  
     1) Dimitar A Angelov 19            2) Vasil R Stoyanov 17            
     3) Emil M Tsankov 14               4) Tsvetan V Rusev 15             
       35.96  1:17.85  1:53.22  2:37.19  3:12.90  3:57.62  4:26.46  4:58.91