Licensed to Bulgarian Swimming Federation
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/30/2012 10:25 AM
             BOYS,GIRLS & YOUTH 2012 50M - 7/27/2012 to 7/29/2012              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21               29.00      28.93   551   36  
  2 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21               29.00      29.44   523   30  
  3 Sevilyay T Sali    16-96 IRIS                   29.20      29.84   502   28  
  4 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV              29.60      29.87   501   26  
  5 Simona P Palazova  15-97 Levski                 30.00      30.24   483   24  
  6 Iliyana V Popova   16-96 Levski                 30.00      30.31   479   22  
  7 Ianitza M Mavrova  15-97 Sofia'21               31.50      30.67   463   20  
  8 Alexandra I Manast 15-97 Torpedo                29.70      30.79   457   18  
  9 Despina D Balabano 15-97 NSA                    30.10      31.31   435   16  
 10 Eli O Angelova     15-97 NSA                    30.40      31.39   432   14  
 11 Plamena Y Dimitrov 15-97 BRIZ                   31.00      31.61   423   12  
 12 Desislava K Tsonev 15-97 PSKCM                  30.60      31.78   416    9  
 12 Nikol V Hristova   15-97 VIH                    31.50      31.78   416    9  
 14 Slavina I Slaveva  15-97 PIRIN                  31.50      31.80   415    6  
 15 Iveta I Stancheva  15-97 NSA                    31.40      31.94   410    4  
 16 Anastasya G Stoilo 16-96 PIRIN                  32.00      32.52   388    2  
 17 Kristina D Tolykov 15-97 VIH                    32.10      32.55   387  
 18 Elena D Zlatkova   15-97 VIH                    31.70      32.56   387  
 19 Nikoleta P Kalinov 15-97 Kps Cherno More        32.00      32.61   385  
 20 Elena V Malinova   15-97 Sofia'21               34.00      32.93   374  
 21 Elis V Sahatchieva 15-97 Slavia                 31.00      33.81   345  
 22 Nadejda O Gusakova 16-96 Levski                 33.20      33.87   343  
 23 Elena S Popova     15-97 CSKA                   32.20      34.31   330  
 24 Denitsa M Chernaev 15-97 Kps Cherno More        35.20      34.47   326  
 25 Ralica L Petrova   16-96 Chernomorets           36.60      34.56   323  
 26 Antoaneta V Petrov 15-97 Olimpia                34.22      35.49   298  
 27 Yana P Popovska    15-97 PSKCM                  34.50      35.57   296  
 28 Ralitsa S Nyagolov 16-96 PSKCM                  36.00      36.38   277  
 29 Darina G Ivanova   16-96 Kps Cherno More        36.00      37.37   256  
 30 Velislava P Yonkov 16-96 Kps Cherno More        37.80      37.63   250  
 31 Stela N Nikolaeva  15-97 Julian Rusev           37.50      38.24   238  
 32 Tanq V Kalinova    15-97 Chernomorets           42.70      38.60   232  
 -- Zlatina B Tzoneva  15-97 Julian Rusev           35.50         DQ        
 
Event 2  Boys 15-16 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   24.60     J24.72   607   41  
  2 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                   26.50      25.75   537   30  
  3 Viktor M Zhelyazko 15-97 PSKCM                  26.10      25.89   529   28  
  4 Georgi Y Stoyanov  15-97 MLA91                  26.00      25.98   523   26  
  5 Konstantin D Tonev 15-97 Sofia'21               26.00      26.00   522   24  
  6 Marin G Marinov    15-97 VIH                    25.10      26.14   514   21  
  6 Dimitar T Rolev    16-96 Belmeken               25.60      26.14   514   21  
  8 Ivan I Gerov       15-97 NSA                    26.30      26.41   498   18  
  9 Lyubomir I Kotov   15-97 PSKCM                  26.10      26.42   497   16  
 10 Emil I Nikolov     16-96 NSA                    25.80      26.48   494   14  
 11 Dilyan P Zhelyazko 15-97 PSKCM                  26.10      26.68   483   12  
 12 Rumen M Zlatkov    15-97 DELPZ                  27.00      26.80   477   10  
 13 Plamen S Georgiev  16-96 Torpedo                27.10      26.95   469    8  
 14 Mariyan I Nedkov   15-97 PSKCM                  26.80      27.52   440    6  
 15 Tsvetan V Rusev    15-97 Kps Cherno More        27.40      27.72   431    4  
 16 Aleksandar V Lebes 15-97 CSKA                   27.00      27.87   424    2  
 17 Konstantin H Katev 16-96 Julian Rusev           27.60      28.09   414  
 18 Radoslav I Bechev  15-97 Smolian                27.00      28.13   412  
 19 Dobromir D Tsenov  16-96 Julian Rusev           28.70      28.22   408  
 20 Momchil V Vasilev  15-97 Damini LV              28.00      28.34   403  
 21 Venelin S Krastano 16-96 Damini LV              27.80      28.40   400  
 22 Marian K Dimitrov  15-97 CSKA                   28.60      28.42   399  
 23 Valentin M Spasov  16-96 Chernomorets           27.90      28.49   397  
 24 Nikolai D Pohlupko 16-96 Belmeken               27.50      28.76   385  
 25 Ivalin N Vasilev   16-96 Julian Rusev           27.50      28.83   383  
 26 Martin M Mladenov  16-96 NSA                    29.00      28.98   377  
 27 Yavor A Angelov    16-96 Odesos                 28.00      29.13   371  
 28 Alexander I Shmukl 15-97 BRIZ                   27.80      29.15   370  
 29 Iliyan V Petkov    16-96 MLA91                  27.50      29.27   366  
 30 Ivan M Rachev      15-97 IRIS                   29.60      29.48   358  
 31 Todor Y Mihalev    15-97 Odesos                 28.00      29.63   352  
 32 Ivailo S Manchozov 15-97 DELPZ                  29.00      29.96   341  
 33 Zhivko Z Tomov     15-97 Torpedo                28.80      30.01   339  
 34 Metodi D Ivanov    15-97 DELPZ                  29.00      30.05   338  
 35 Miroslav M Gechev  15-97 Atomik                 31.20      30.12   336  
 36 Emanuil M Krivachk 15-97 Atomik                 30.10      30.20   333  
 37 Kalyo S Markov     15-97 CSKA                   29.30      30.91   310  
 38 Georgi N Nqgolov   15-97 Chernomorets           32.30      31.43   295  
 39 Atanas P Atanasov  15-97 Slavia                 31.00      32.70   262  
 40 Aleksandar N Stoya 16-96 Metropol               33.00      33.35   247  
 41 Dimitar R Kolev    15-97 Metropol               33.00      35.03   213  
 -- Alexandar M Georgi 16-96 Smolian                27.10         DQ        
 -- Aleksandar T Srand 15-97 Levski                 29.00         DQ        
 -- Valeri N Yanev     15-97 NSA                    31.20         DQ        
 
Event 3  Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bojidar M Stoev    18-94 Levski                 24.00     J24.23   645   41  
  2 Kristiyan R Kraste 18-94 IRIS                   24.80     J24.98   589   35  
  3 Aleks I Ivanov     18-94 Damini LV              25.50      25.26   569   28  
  4 Lubomir L Agov     18-94 VIH                    25.30      25.38   561   26  
  5 Aleksandar P Bozhi 17-95 Olimpia                25.54      25.50   553   24  
  6 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21               25.50      25.69   541   22  
  7 Aleksandar F Rados 18-94 PSKCM                  25.50      25.93   526   20  
  8 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                      NT      26.07   518   18  
  9 Kaloyan D Nikitov  18-94 PSKCM                  25.80      26.14   514   16  
 10 Mart I Lachev      18-94 Damini LV              26.50      26.20   510   14  
 11 Dean K Mitrev      18-94 VIH                    25.50      26.26   507   12  
 12 Teodor P Voshtinar 18-94 PSKCM                  26.20      26.27   506   10  
 13 Ivan S Dermendzisk 18-94 Olimpia                26.56      26.31   504    8  
 14 Lyuben P Lyubenov  17-95 Olimpia                26.50      26.53   491    6  
 15 Yordan V Yordanov  18-94 Tsarevets-Vtu          26.50      26.67   484    4  
 16 Luben K Malinov    18-94 VIH                    26.10      26.89   472    1  
 16 Traqn T Neshev     17-95 Chernomorets           26.50      26.89   472    1  
 18 Toni V Tarov       17-95 CSKA                   28.40      26.91   471  
 19 Ivan T Rolanski    18-94 Sofia'21               26.00      27.01   465  
 20 Frederik Y Dimitro 18-94 Levski                 26.50      27.24   454  
 21 Danail Z Marinov   18-94 Odesos                 27.00      28.00   418  
 22 Ivaylo S Stoyanov  17-95 Metropol               27.00      28.10   413  
 23 Valter N Dikov     17-95 Olimpia                28.88      28.12   412  
 24 Valentin Z Popov   17-95 CSKA                   28.80      28.31   404  
 25 Bojidar E Atanasov 17-95 Odesos                 28.00      28.32   404  
 26 Zhan A Malla       17-95 Damini LV              28.00      28.61   392  
 27 Tsvetozar K Tsonev 17-95 PSKCM                  27.50      28.98   377  
 28 Kristian T Nikolov 17-95 CSKA                   28.10      29.04   374  
 29 Dimityr Z Kolev    17-95 Metropol               28.00      29.34   363  
 30 Ivaylo K Yordanov  18-94 Odesos                 30.00      29.37   362  
 31 Matthew M Hendrix  18-94 BRIZ                   28.00      29.61   353  
 32 Boris R Stoyanov   18-94 CSKA                   30.20      30.42   326  
 
Event 4  Girls 15-16 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski               2:54.00    2:51.77   542   36  
                  39.09     1:23.90 (44.81)     2:08.29 (44.39)     2:51.77 (43.48)
  2 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  2:51.20    2:55.32   510   30  
                  38.74     1:22.47 (43.73)     2:08.66 (46.19)     2:55.32 (46.66)
  3 Teodora A Ganeva   16-96 Belmeken             2:52.00    2:59.63   474   28  
                  41.83     1:28.48 (46.65)     2:14.31 (45.83)     2:59.63 (45.32)
  4 Simona P Palazova  15-97 Levski               3:03.00    3:05.71   429   26  
                  40.72     1:27.31 (46.59)     2:15.99 (48.68)     3:05.71 (49.72)
  5 Adriana V Simeonov 15-97 Damini LV            3:15.00    3:17.57   356   24  
                  43.29     1:33.49 (50.20)     2:25.81 (52.32)     3:17.57 (51.76)
  6 Bogomila M Todorov 16-96 CSKA                 3:14.00    3:19.36   347   22  
                  44.44     1:34.14 (49.70)     2:27.06 (52.92)     3:19.36 (52.30)
  7 Lora L Bulakieva   15-97 VIH                  3:25.30    3:23.04   328   20  
                  45.61     1:38.50 (52.89)     2:32.32 (53.82)     3:23.04 (50.72)
  8 Anet A Atanasova   16-96 PIRIN                3:30.00    3:27.90   306   18  
                  46.72     1:42.15 (55.43)     2:35.12 (52.97)     3:27.90 (52.78)
  9 Boyana T Borisova  16-96 IRIS                 3:17.00    3:31.43   291   16  
                  47.40     1:41.25 (53.85)     2:37.71 (56.46)     3:31.43 (53.72)
 10 Martina R Grigorov 15-97 Slavia               3:20.00    3:32.11   288   14  
                  47.08     1:41.46 (54.38)     2:37.53 (56.07)     3:32.11 (54.58)
 11 Patriciya I Mitkov 15-97 Akva Sport           3:25.00    3:33.51   282   12  
                  48.67     1:44.16 (55.49)     2:39.24 (55.08)     3:33.51 (54.27)
 12 Yonna S Gradeva    15-97 Metropol             3:20.00    3:36.10   272   10  
                  49.73     1:44.38 (54.65)     2:41.20 (56.82)     3:36.10 (54.90)
 13 Ivana N Toshkova   15-97 Akva Sport           3:40.00    3:43.69   245    8  
                  50.94     1:47.72 (56.78)     2:46.75 (59.03)     3:43.69 (56.94)
 14 Stela D Andreeva   16-96 Metropol             3:30.00    3:48.78   229    6  
                  52.29     1:49.79 (57.50)   2:49.93 (1:00.14)     3:48.78 (58.85)
 15 Zlatina B Tzoneva  15-97 Julian Rusev         3:35.00    3:56.34   208    4  
                  54.49     1:53.09 (58.60)   2:55.06 (1:01.97)   3:56.34 (1:01.28)
 -- Dzhuliya R Kiryazo 15-97 Metropol             3:00.00         DQ        
 
Event 5  Boys 15-16 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                  2:27.81   J2:29.72   614   41  
                  33.48     1:12.46 (38.98)     1:52.06 (39.60)     2:29.72 (37.66)
  2 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  2:41.20    2:37.27   530   30  
                  36.98     1:16.34 (39.36)     1:57.58 (41.24)     2:37.27 (39.69)
  3 David E Georgiev   16-96 VIH                  2:38.60    2:41.18   492   28  
                  34.68     1:16.42 (41.74)     1:58.45 (42.03)     2:41.18 (42.73)
  4 Matey T Rezashki   15-97 MLA91                2:40.00    2:41.21   492   26  
                  36.83     1:17.89 (41.06)     2:01.10 (43.21)     2:41.21 (40.11)
  5 Angel M Stanchev   16-96 Chepinets            2:45.00    2:43.36   473   24  
                  36.39     1:18.29 (41.90)     2:01.18 (42.89)     2:43.36 (42.18)
  6 Alexander I Shmukl 15-97 BRIZ                 2:48.00    2:56.96   372   22  
                  39.77     1:24.26 (44.49)     2:12.74 (48.48)     2:56.96 (44.22)
  7 Martin G Ehiyanov  16-96 CSKA                 2:45.00    2:57.44   369   20  
                  38.93     1:24.42 (45.49)     2:11.31 (46.89)     2:57.44 (46.13)
  8 Ilian S Arabadjiev 16-96 BRIZ                 3:00.00    2:57.74   367   18  
                  39.83     1:25.11 (45.28)     2:12.24 (47.13)     2:57.74 (45.50)
  9 Stanislav L Agov   16-96 VIH                  2:55.20    3:05.47   323   16  
                  42.01     1:27.20 (45.19)     2:15.08 (47.88)     3:05.47 (50.39)
 10 Zheko P Mihalev    15-97 BRIZ                 2:48.00    3:06.10   320   14  
                  40.40     1:26.83 (46.43)     2:16.86 (50.03)     3:06.10 (49.24)
 11 Dimitar M Dimitrov 15-97 Julian Rusev         3:10.50    3:08.07   310   12  
                  41.95     1:29.89 (47.94)     2:18.49 (48.60)     3:08.07 (49.58)
 12 Miroslav L Luzev   15-97 Torpedo              2:52.00    3:09.20   304   10  
                  43.51     1:32.71 (49.20)     2:20.85 (48.14)     3:09.20 (48.35)
 13 Kiril I Kirov      15-97 Levski               2:55.00    3:10.31   299    8  
                  44.08     1:31.21 (47.13)     2:21.51 (50.30)     3:10.31 (48.80)
 14 Kostadin G Shalapa 15-97 Torpedo              2:55.00    3:14.04   282    6  
                  42.48     1:32.76 (50.28)     2:22.49 (49.73)     3:14.04 (51.55)
 15 Velin S Vergiev    16-96 Chernomorets         3:15.60    3:17.56   267    4  
                  42.11     1:31.53 (49.42)     2:25.64 (54.11)     3:17.56 (51.92)
 16 Tervel S Milenov   15-97 Damini LV            3:10.00    3:18.01   265    2  
                  44.77     1:34.21 (49.44)     2:27.53 (53.32)     3:18.01 (50.48)
 17 Ivan P Vankov      15-97 Kps Cherno More      3:18.60    3:19.75   258  
                  43.31     1:34.69 (51.38)     2:25.93 (51.24)     3:19.75 (53.82)
 18 Mihail V Vylchev   16-96 Metropol             3:00.00    3:20.00   257  
                  39.19     1:25.65 (46.46)     2:19.87 (54.22)   3:20.00 (1:00.13)
 19 Georgi L Ivanov    16-96 Metropol             3:00.00    3:29.35   224  
                  42.58     1:34.95 (52.37)     2:32.43 (57.48)     3:29.35 (56.92)
 -- Todor Y Mihalev    15-97 Odesos               3:10.00         DQ        
 -- Nikola G Todorov   15-97 CSKA                 2:58.00         DQ        
 
Event 6  Boys 17-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                2:24.00   J2:25.00   676   41  
                  32.79     1:09.42 (36.63)     1:47.03 (37.61)     2:25.00 (37.97)
  2 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         2:24.40   J2:25.67   667   35  
                  32.59     1:10.46 (37.87)     1:47.85 (37.39)     2:25.67 (37.82)
  3 Stefan N Popov     17-95 Levski               2:27.00   J2:28.67   627   33  
                  33.51     1:11.56 (38.05)     1:49.39 (37.83)     2:28.67 (39.28)
  4 Veselin R Stefanov 18-94 MLA91                2:26.00    2:32.69   579   26  
                  34.67     1:13.35 (38.68)     1:52.92 (39.57)     2:32.69 (39.77)
  5 Lubomir L Agov     18-94 VIH                  2:31.50    2:39.94   504   24  
                  35.98     1:17.91 (41.93)     2:00.27 (42.36)     2:39.94 (39.67)
  6 Ilian S Chorbadjii 18-94 Sofia'21             2:35.00    2:40.46   499   22  
                  34.65     1:15.69 (41.04)     1:57.43 (41.74)     2:40.46 (43.03)
  7 Tzvetozar I Yakov  17-95 Levski               2:35.00    2:40.65   497   20  
                  35.74     1:18.17 (42.43)     2:00.00 (41.83)     2:40.65 (40.65)
  8 Kristian D Raichev 18-94 IRIS                 2:38.00    2:45.02   459   18  
                  36.12     1:18.95 (42.83)     2:03.41 (44.46)     2:45.02 (41.61)
  9 Velizar V Karaivan 17-95 IRIS                 2:37.00    2:47.31   440   16  
                  36.99     1:18.57 (41.58)     2:02.56 (43.99)     2:47.31 (44.75)
 10 Vasil R Stoyanov   17-95 Kps Cherno More      2:48.70    2:54.72   386   14  
                  39.72     1:23.94 (44.22)     2:09.75 (45.81)     2:54.72 (44.97)
 11 Milen N Georgiev   17-95 Chernomorets         2:52.00    3:00.44   351   12  
                  41.66     1:29.22 (47.56)     2:15.11 (45.89)     3:00.44 (45.33)
 12 Dimitar A Dinkov   18-94 BRIZ                      NT    3:20.10   257   10  
                  42.86     1:33.35 (50.49)     2:27.56 (54.21)     3:20.10 (52.54)
 13 Plamen S Yanakiev  17-95 Metropol             2:52.00    3:20.11   257    8  
                  46.21     1:38.18 (51.97)     2:30.43 (52.25)     3:20.11 (49.68)
 14 Radoslav T Nedelch 17-95 Julian Rusev              NT    3:25.80   236    6  
                  45.67     1:37.13 (51.46)     2:31.64 (54.51)     3:25.80 (54.16)
 15 Dimityr Z Kolev    17-95 Metropol             3:10.00    3:26.16   235    4  
                  42.52     1:34.77 (52.25)     2:31.18 (56.41)     3:26.16 (54.98)
 
Event 7  Girls 15-16 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                2:30.00    2:34.51   509   36  
                  34.34     1:12.08 (37.74)     1:53.45 (41.37)     2:34.51 (41.06)
  2 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                2:38.00    2:39.16   466   30  
                  35.13     1:14.39 (39.26)     1:56.02 (41.63)     2:39.16 (43.14)
  3 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                2:35.00    2:39.65   461   28  
                  35.17     1:15.35 (40.18)     1:57.56 (42.21)     2:39.65 (42.09)
  4 Ivanka T Genova    16-96 MLA91                2:39.00    2:43.56   429   26  
                  35.23     1:16.35 (41.12)     1:59.52 (43.17)     2:43.56 (44.04)
  5 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                 2:48.00    2:50.18   381   24  
                  34.65     1:17.48 (42.83)     2:03.31 (45.83)     2:50.18 (46.87)
  6 Anastasya N Peiche 15-97 PIRIN                2:49.50    2:52.17   368   22  
                  37.41     1:20.07 (42.66)     2:04.77 (44.70)     2:52.17 (47.40)
  7 Mina K Grahovska   16-96 Trayana              3:00.00    3:03.31   305   20  
                  38.22     1:23.85 (45.63)     2:14.92 (51.07)     3:03.31 (48.39)
  8 Mariya N Vasileva  15-97 IRIS                 3:03.00    3:06.96   287   18  
                  37.95     1:25.95 (48.00)     2:16.86 (50.91)     3:06.96 (50.10)
  9 Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                3:00.00    3:09.01   278   16  
                  41.86     1:30.55 (48.69)     2:20.61 (50.06)     3:09.01 (48.40)
 10 Valentina S Stanch 15-97 BRIZ                 3:30.00    3:10.98   269   14  
                  38.96     1:26.13 (47.17)     2:17.29 (51.16)     3:10.98 (53.69)
 11 Natali P Nikolova  15-97 BRIZ                      NT    3:14.45   255   12  
                  41.89     1:32.34 (50.45)     2:23.68 (51.34)     3:14.45 (50.77)
 12 Ani D Stoyanova    15-97 Akva Sport           3:30.00    3:18.28   241   10  
                  43.91     1:34.74 (50.83)     2:27.93 (53.19)     3:18.28 (50.35)
 13 Mariya D Roeva     15-97 Metropol             3:10.00    3:23.53   222    8  
                  42.46     1:35.04 (52.58)     2:30.40 (55.36)     3:23.53 (53.13)
 14 Camelia T Nedelche 15-97 Julian Rusev         3:21.00    3:30.37   201    6  
                  43.36     1:35.64 (52.28)     2:32.79 (57.15)     3:30.37 (57.58)
 15 Daniela H Hristova 16-96 BRIZ                      NT    3:31.44   198    4  
                  41.76     1:33.41 (51.65)     2:33.30 (59.89)     3:31.44 (58.14)
 16 Stela D Andreeva   16-96 Metropol             4:00.00    4:01.32   133    2  
                  52.63   1:53.38 (1:00.75)   2:58.27 (1:04.89)   4:01.32 (1:03.05)
 
Event 8  Boys 15-16 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dimitar P Manolov  15-97 MLA91                2:20.00    2:20.54   499   36  
                  30.45     1:07.15 (36.70)     1:44.48 (37.33)     2:20.54 (36.06)
  2 Konstantin K Ovcha 15-97 Sofia'21             2:30.00    2:25.35   451   30  
                  31.95     1:08.55 (36.60)     1:47.66 (39.11)     2:25.35 (37.69)
  3 Dimo G Karayanov   15-97 BRIZ                 2:31.00    2:25.62   449   28  
                  32.46     1:09.50 (37.04)     1:47.60 (38.10)     2:25.62 (38.02)
  4 Vladimir G Lalov   16-96 MLA91                2:26.00    2:27.19   434   26  
                  31.19     1:07.84 (36.65)     1:46.37 (38.53)     2:27.19 (40.82)
  5 Aleksandar K Penev 15-97 PSKCM                2:22.00    2:28.16   426   24  
                  30.56     1:07.03 (36.47)     1:46.01 (38.98)     2:28.16 (42.15)
  6 Ivo O Ganchev      16-96 IRIS                 2:39.00    2:33.29   384   22  
                  32.79     1:11.34 (38.55)     1:50.81 (39.47)     2:33.29 (42.48)
  7 Alex P Alexiev     15-97 BRIZ                 2:38.00    2:37.90   352   20  
                  33.42     1:12.46 (39.04)     1:55.55 (43.09)     2:37.90 (42.35)
  8 Stoqn N Stoykov    15-97 Chernomorets         2:41.20    2:39.79   339   18  
                  36.27     1:15.43 (39.16)     1:57.85 (42.42)     2:39.79 (41.94)
  9 Radul Y Dimitrov   15-97 BRIZ                      NT    2:43.60   316   16  
                  33.49     1:14.44 (40.95)     1:57.36 (42.92)     2:43.60 (46.24)
 10 Ilian S Arabadjiev 16-96 BRIZ                      NT    2:43.88   315   14  
                  34.27     1:15.32 (41.05)     2:01.57 (46.25)     2:43.88 (42.31)
 11 Aleksandar O Stefa 15-97 IRIS                 2:50.00    2:48.09   291   12  
                  38.39     1:20.32 (41.93)     2:05.62 (45.30)     2:48.09 (42.47)
 12 Rosen Y Lechev     15-97 IRIS                 3:00.00    2:49.24   286   10  
                  33.25     1:14.23 (40.98)     2:00.96 (46.73)     2:49.24 (48.28)
 13 Angel P Tushev     16-96 Metropol             3:00.00    3:08.43   207    8  
                  37.41     1:24.82 (47.41)     2:19.20 (54.38)     3:08.43 (49.23)
 14 Dimitar S Gechev   15-97 DELPZ                     NT    3:17.07   181    6  
                  39.07     1:27.41 (48.34)     2:18.03 (50.62)     3:17.07 (59.04)
 -- Bozhidar S Katerin 16-96 Damini LV            2:38.00         DQ        
 
Event 9  Boys 17-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                2:14.00   J2:12.19   600   41  
                  29.36     1:02.91 (33.55)     1:37.48 (34.57)     2:12.19 (34.71)
  2 Dzhan S Sherifoglu 18-94 PSKCM                2:15.00    2:14.50   569   30  
                  30.40     1:03.62 (33.22)     1:38.74 (35.12)     2:14.50 (35.76)
  3 Aleksandar S Matev 18-94 PSKCM                2:16.00    2:22.19   482   28  
                  29.50     1:04.19 (34.69)     1:41.89 (37.70)     2:22.19 (40.30)
  4 Deyan M Gechev     18-94 Atomik               2:19.00    2:23.37   470   26  
                  31.05     1:06.54 (35.49)     1:44.07 (37.53)     2:23.37 (39.30)
  5 Radoslav D Nikolov 18-94 Trayana              2:26.00    2:30.67   405   24  
                  30.83     1:09.66 (38.83)     1:49.52 (39.86)     2:30.67 (41.15)
  6 Marian G Ivanov    17-95 BRIZ                 2:35.00    2:41.71   327   22  
                  31.18     1:11.28 (40.10)     1:56.29 (45.01)     2:41.71 (45.42)
  7 Martin V Angelov   18-94 Sofia'21             2:35.00    2:43.52   317   20  
                  33.55     1:12.89 (39.34)     1:54.66 (41.77)     2:43.52 (48.86)
  8 Nikolay H Bojkov   17-95 LULIN                2:36.00    2:48.62   289   18  
                  34.02     1:13.93 (39.91)     1:57.31 (43.38)     2:48.62 (51.31)
  9 Georgi V Yankov    17-95 Metropol             2:50.00    2:58.60   243   16  
                  36.03     1:22.62 (46.59)     2:17.03 (54.41)     2:58.60 (41.57)
 10 Plamen S Yanakiev  17-95 Metropol             3:00.00    3:34.03   141   14  
                  43.78     1:37.84 (54.06)     2:35.81 (57.97)     3:34.03 (58.22)
 11 Georgi I Georgiev  17-95 Kps Cherno More      3:30.20    3:37.09   135   12  
                  41.94     1:38.19 (56.25)     2:38.15 (59.96)     3:37.09 (58.94)
 -- Simeon I Iliev     17-95 Chernomorets         2:46.40         DQ        
 
Event 10  Girls 15-16 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    4:23.12   520   72  
     1) Marina L Nikolova 97            2) Ekaterina M Valcheva 96        
     3) Ivanka T Genova 96              4) Nikol A Koshedziyska 96        
                  30.65   1:04.05 (1:04.05)     1:36.56 (32.51)   2:11.23 (1:07.18)
        2:43.91 (32.68)   3:19.56 (1:08.33)     3:50.51 (30.95)   4:23.12 (1:03.56)
  2 Sofia'21  'A'                                    NT    4:26.95   498   60  
     1) Zlatna S Nedeva 97              2) Elena V Malinova 97            
     3) Ianitza M Mavrova 97            4) Iva L Traikova 97              
                  30.69   1:04.66 (1:04.66)     1:38.77 (34.11)   2:17.29 (1:12.63)
        2:49.95 (32.66)   3:23.81 (1:06.52)     3:53.57 (29.76)   4:26.95 (1:03.14)
  3 Nsa  'A'                                         NT    4:32.66   468   56  
     1) Eli O Angelova 97               2) Despina D Balabanova 97        
     3) Iveta I Stancheva 97            4) Marry G Yordanova 97           
                  31.92   1:07.72 (1:07.72)     1:39.66 (31.94)   2:15.76 (1:08.04)
        2:48.72 (32.96)   3:23.90 (1:08.14)     3:56.03 (32.13)   4:32.66 (1:08.76)
  4 Iris  'A'                                        NT    4:38.47   439   52  
     1) Mariya N Vasileva 97            2) Sevilyay T Sali 96             
     3) Yoana T Atanasova 96            4) Gabriela P Marinova 96         
                  34.54   1:11.78 (1:11.78)     1:43.07 (31.29)   2:17.35 (1:05.57)
        2:51.61 (34.26)   3:33.49 (1:16.14)     4:03.69 (30.20)   4:38.47 (1:04.98)
  5 Briz  'A'                                        NT    4:38.60   438   48  
     1) Tsvetelina M Ilieva 96          2) Natali P Nikolova 97           
     3) Plamena Y Dimitrova 97          4) Tanya D Kraynova 96            
                  32.35   1:07.85 (1:07.85)     1:42.37 (34.52)   2:21.33 (1:13.48)
        2:53.70 (32.37)   3:30.20 (1:08.87)     4:03.15 (32.95)   4:38.60 (1:08.40)
  6 Cska  'A'                                        NT    4:39.48   434   44  
     1) Gabriela G Georgieva 97         2) Bogomila M Todorova 96         
     3) Elena S Popova 97               4) Elizabet T Nikolova 97         
                  29.77   1:02.81 (1:02.81)     1:38.72 (35.91)   2:17.98 (1:15.17)
        2:53.46 (35.48)   3:34.15 (1:16.17)     4:05.51 (31.36)   4:39.48 (1:05.33)
  7 Levski  'A'                                      NT    4:39.89   432   40  
     1) Simona P Palazova 97            2) Boryana I Ilchovska 96         
     3) Yoana I Kamenova 97             4) Iliyana V Popova 96            
                  31.92   1:08.20 (1:08.20)     1:42.40 (34.20)   2:19.81 (1:11.61)
        2:54.61 (34.80)   3:33.89 (1:14.08)     4:05.62 (31.73)   4:39.89 (1:06.00)
  8 Damini LV  'A'                                   NT    4:52.51   379   36  
     1) Maria V Ignatova 97             2) Adriana V Simeonova 97         
     3) Sevil A Rahvanlieva 97          4) Mihaela M Vladova 97           
                  32.78   1:06.51 (1:06.51)     1:42.07 (35.56)   2:23.01 (1:16.50)
        2:58.12 (35.11)   3:39.86 (1:16.85)     4:14.67 (34.81)   4:52.51 (1:12.65)
  9 Pirin  'A'                                       NT    4:52.80   378   32  
     1) Anastasya G Stoilova 96         2) Anet A Atanasova 96            
     3) Anastasya N Peicheva 97         4) Slavina I Slaveva 97           
                  34.30   1:11.36 (1:11.36)     1:47.46 (36.10)   2:27.87 (1:16.51)
        3:02.79 (34.92)   3:42.89 (1:15.02)   4:52.80 (1:09.91)                    
 10 Vihren  'A'                                      NT    4:55.06   369   28  
     1) Nikol V Hristova 97             2) Lora L Bulakieva 97            
     3) Kristina D Tolykova 97          4) Elena D Zlatkova 97            
                  33.85   1:11.74 (1:11.74)     1:47.68 (35.94)   2:26.61 (1:14.87)
        3:02.74 (36.13)   3:42.73 (1:16.12)     4:17.26 (34.53)   4:55.06 (1:12.33)
 11 Psk Cherno More  'A'                             NT    5:05.15   333   24  
     1) Desislava K Tsoneva 97          2) Ralitsa S Nyagolova 96         
     3) Antoniya S Stoyanova 97         4) Yana P Popovska 97             
                  31.80   1:07.18 (1:07.18)     1:45.02 (37.84)   2:33.13 (1:25.95)
                          3:44.97 (1:11.84)         3:06.36 ( )   5:05.15 (1:20.18)
 12 Akva Sport  'A'                                  NT    5:05.73   332   20  
     1) Ani D Stoyanova 97              2) Ivana N Toshkova 97            
     3) Monika G Penkova 97             4) Bilyana S Simova 96            
                  37.17                             1:57.02 ( )         2:40.09 ( )
        3:14.35 (34.26)   3:53.42 (1:13.33)     4:28.05 (34.63)   5:05.73 (1:12.31)
 13 Kps Cherno More  'A'                             NT    5:20.69   287   16  
     1) Denitsa M Chernaeva 97          2) Darina G Ivanova 96            
     3) Velislava P Yonkova 96          4) Nikoleta P Kalinova 97         
                  37.99   1:21.74 (1:21.74)     2:01.16 (39.42)   2:43.95 (1:22.21)
        3:24.80 (40.85)   3:46.26 (1:02.31)     4:43.75 (57.49)   5:20.69 (1:34.43)
 14 Metropol  'A'                                    NT    5:28.67   267   12  
     1) Mariya D Roeva 97               2) Yonna S Gradeva 97             
     3) Dzhuliya R Kiryazova 97         4) Stela D Andreeva 96            
                  38.44   1:22.51 (1:22.51)     1:57.21 (34.70)   2:38.94 (1:16.43)
        3:16.99 (38.05)   4:02.98 (1:24.04)     4:44.16 (41.18)   5:28.67 (1:25.69)
 15 Julian Rusev  'A'                                NT    5:41.57   238    8  
     1) Zlatina B Tzoneva 97            2) Stela N Nikolaeva 97           
     3) Veneta D Pandohova 97           4) Camelia T Nedelcheva 97        
                  39.43   1:25.52 (1:25.52)     2:06.34 (40.82)   2:55.47 (1:29.95)
        3:34.89 (39.42)   4:20.62 (1:25.15)     4:59.36 (38.74)   5:41.57 (1:20.95)
 
Event 11  Boys 15-16 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                16:24.23  J16:50.71   647   41  
                  28.68     1:00.73 (32.05)     1:33.92 (33.19)     2:06.83 (32.91)
        2:40.05 (33.22)     3:12.63 (32.58)     3:45.86 (33.23)     4:19.07 (33.21)
        4:53.59 (34.52)     5:28.03 (34.44)     6:02.90 (34.87)     6:37.57 (34.67)
        7:11.68 (34.11)     7:46.11 (34.43)     8:20.71 (34.60)     8:54.96 (34.25)
        9:29.73 (34.77)    10:04.58 (34.85)    10:38.19 (33.61)    11:11.99 (33.80)
       11:46.94 (34.95)    12:21.85 (34.91)    12:56.84 (34.99)    13:31.84 (35.00)
       14:06.84 (35.00)    14:41.76 (34.92)    15:13.85 (32.09)    15:47.68 (33.83)
       16:20.34 (32.66)    16:50.71 (30.37)                                        
  2 Dimo G Karayanov   15-97 BRIZ                17:14.00   17:14.79   603   30  
                  31.70     1:04.95 (33.25)     1:38.98 (34.03)     2:13.86 (34.88)
        2:48.29 (34.43)     3:22.54 (34.25)     3:56.93 (34.39)     4:31.23 (34.30)
        5:05.31 (34.08)     5:39.74 (34.43)     6:14.20 (34.46)     6:48.65 (34.45)
        7:23.37 (34.72)     7:57.83 (34.46)     8:32.60 (34.77)     9:07.86 (35.26)
        9:42.43 (34.57)    10:17.43 (35.00)    10:51.77 (34.34)    11:26.92 (35.15)
       12:01.66 (34.74)    12:36.67 (35.01)    13:11.62 (34.95)    13:46.64 (35.02)
       14:21.26 (34.62)    14:56.94 (35.68)    15:31.80 (34.86)    16:06.85 (35.05)
       16:41.26 (34.41)    17:14.79 (33.53)                                        
  3 Yordan A Andreev   16-96 NSA                 17:10.20   17:29.79   578   28  
                  29.70     1:03.39 (33.69)     1:38.00 (34.61)     2:12.92 (34.92)
        2:48.20 (35.28)     3:22.51 (34.31)     3:57.51 (35.00)     4:32.93 (35.42)
        5:07.44 (34.51)     5:42.87 (35.43)     6:18.58 (35.71)     6:54.19 (35.61)
        7:29.78 (35.59)     8:05.33 (35.55)     8:41.23 (35.90)     9:16.79 (35.56)
        9:50.62 (33.83)    10:26.39 (35.77)    11:01.91 (35.52)    11:37.69 (35.78)
       12:13.82 (36.13)    12:49.81 (35.99)    13:24.78 (34.97)    14:00.74 (35.96)
       14:36.45 (35.71)    15:12.60 (36.15)    15:48.41 (35.81)    16:24.11 (35.70)
       16:57.59 (33.48)    17:29.79 (32.20)                                        
  4 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                 17:40.20   17:30.61   576   26  
                  30.28     1:03.92 (33.64)     1:38.55 (34.63)     2:13.64 (35.09)
        2:48.66 (35.02)     3:23.42 (34.76)     3:58.33 (34.91)     4:33.25 (34.92)
        5:08.06 (34.81)     5:43.27 (35.21)     6:18.78 (35.51)     6:54.21 (35.43)
        7:29.71 (35.50)     8:05.44 (35.73)     8:41.36 (35.92)     9:16.99 (35.63)
        9:51.89 (34.90)    10:26.81 (34.92)    11:02.06 (35.25)    11:38.00 (35.94)
       12:13.67 (35.67)    12:49.73 (36.06)    13:24.83 (35.10)    14:01.07 (36.24)
       14:36.51 (35.44)    15:12.61 (36.10)    15:48.63 (36.02)    16:24.38 (35.75)
       16:58.41 (34.03)    17:30.61 (32.20)                                        
  5 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                17:50.00   18:00.53   530   24  
                  32.57     1:06.86 (34.29)     1:42.02 (35.16)     2:16.81 (34.79)
        2:52.17 (35.36)     3:28.18 (36.01)     4:04.10 (35.92)     4:40.24 (36.14)
        5:16.29 (36.05)     5:52.64 (36.35)     6:29.71 (37.07)     7:06.44 (36.73)
        7:43.07 (36.63)     8:19.56 (36.49)     8:56.18 (36.62)     9:32.91 (36.73)
       10:09.75 (36.84)    10:46.16 (36.41)    11:23.35 (37.19)    11:59.75 (36.40)
       12:36.78 (37.03)    13:13.45 (36.67)    13:50.71 (37.26)    14:26.88 (36.17)
       15:03.69 (36.81)    15:40.16 (36.47)    16:16.65 (36.49)    16:52.90 (36.25)
       17:28.94 (36.04)    18:00.53 (31.59)                                        
  6 Valentin A Atanaso 15-97 MLA91               18:30.00   18:00.83   529   22  
                  31.31     1:05.40 (34.09)     1:40.75 (35.35)     2:16.14 (35.39)
        2:51.75 (35.61)     3:27.78 (36.03)     4:04.28 (36.50)     4:39.78 (35.50)
        5:16.21 (36.43)     5:53.92 (37.71)     6:30.62 (36.70)     7:07.60 (36.98)
        7:44.12 (36.52)     8:20.76 (36.64)     8:57.12 (36.36)     9:34.13 (37.01)
       10:10.38 (36.25)    10:47.96 (37.58)    11:23.50 (35.54)    12:01.19 (37.69)
       12:37.48 (36.29)    13:13.87 (36.39)    13:50.61 (36.74)    14:27.64 (37.03)
       15:03.81 (36.17)    15:40.62 (36.81)    16:17.53 (36.91)    16:52.91 (35.38)
       17:27.07 (34.16)    18:00.83 (33.76)                                        
  7 Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                18:50.00   18:18.16   505   20  
                  32.00     1:07.01 (35.01)     1:42.97 (35.96)     2:19.57 (36.60)
        2:55.80 (36.23)     3:32.64 (36.84)     4:09.20 (36.56)     4:45.82 (36.62)
        5:22.04 (36.22)     5:58.72 (36.68)     6:36.63 (37.91)     7:13.27 (36.64)
        7:50.64 (37.37)     8:27.67 (37.03)     9:03.54 (35.87)     9:40.50 (36.96)
       10:17.83 (37.33)    10:55.10 (37.27)    11:32.40 (37.30)    12:08.95 (36.55)
       12:45.89 (36.94)    13:22.99 (37.10)    13:59.99 (37.00)    14:36.88 (36.89)
       15:14.59 (37.71)    15:52.22 (37.63)    16:29.65 (37.43)    17:06.71 (37.06)
       17:42.15 (35.44)    18:18.16 (36.01)                                        
  8 Rosen G Krivulev   16-96 Belmeken            18:52.00   18:21.91   499   18  
                  32.50     1:07.66 (35.16)     1:44.15 (36.49)     2:20.56 (36.41)
        2:57.72 (37.16)     3:34.42 (36.70)     4:11.32 (36.90)     4:48.04 (36.72)
        5:25.28 (37.24)     6:02.70 (37.42)     6:39.14 (36.44)     7:16.15 (37.01)
        7:53.48 (37.33)     8:30.35 (36.87)     9:07.58 (37.23)     9:44.90 (37.32)
       10:22.00 (37.10)    10:58.78 (36.78)    11:35.52 (36.74)    12:12.67 (37.15)
       12:49.92 (37.25)    13:27.18 (37.26)    14:04.17 (36.99)    14:41.41 (37.24)
       15:19.03 (37.62)    15:55.62 (36.59)    16:32.48 (36.86)    17:09.93 (37.45)
       17:46.38 (36.45)    18:21.91 (35.53)                                        
  9 Aleksandar P Marin 15-97 IRIS                18:30.00   18:37.66   479   16  
                  32.28     1:07.47 (35.19)     1:43.78 (36.31)     2:20.63 (36.85)
        2:57.41 (36.78)     3:34.75 (37.34)     4:12.02 (37.27)     4:49.26 (37.24)
        5:26.60 (37.34)     6:04.47 (37.87)     6:41.89 (37.42)     7:19.60 (37.71)
        7:57.13 (37.53)     8:34.91 (37.78)     9:12.67 (37.76)     9:50.70 (38.03)
       10:28.57 (37.87)    11:06.09 (37.52)    11:43.87 (37.78)    12:22.13 (38.26)
       12:59.87 (37.74)    13:37.61 (37.74)    14:15.87 (38.26)    14:53.97 (38.10)
       15:31.74 (37.77)    16:09.28 (37.54)    16:47.16 (37.88)    17:24.49 (37.33)
       18:01.79 (37.30)    18:37.66 (35.87)                                        
 10 Stefcho E Stefchev 15-97 PSKCM               19:05.00   19:06.00   444   14  
                  31.88     1:07.12 (35.24)     1:43.94 (36.82)     2:20.82 (36.88)
        2:58.06 (37.24)     3:35.89 (37.83)     4:13.47 (37.58)     4:52.23 (38.76)
        5:30.76 (38.53)     6:09.57 (38.81)     6:49.25 (39.68)     7:28.28 (39.03)
        8:07.74 (39.46)     8:46.63 (38.89)     9:26.12 (39.49)    10:05.04 (38.92)
       10:44.91 (39.87)    11:22.97 (38.06)    12:02.08 (39.11)    12:40.57 (38.49)
       13:20.20 (39.63)    13:58.89 (38.69)    14:37.05 (38.16)    15:16.29 (39.24)
       15:55.40 (39.11)    16:34.82 (39.42)    17:13.94 (39.12)    17:53.11 (39.17)
       18:31.76 (38.65)    19:06.00 (34.24)                                        
 11 Stoyan H Genov     16-96 IRIS                19:40.00   21:18.22   320   12  
                  33.88     1:11.08 (37.20)     1:52.32 (41.24)     2:33.64 (41.32)
        3:16.13 (42.49)     3:58.31 (42.18)     4:40.96 (42.65)     5:23.89 (42.93)
        6:07.18 (43.29)     6:50.41 (43.23)     7:34.35 (43.94)     8:18.01 (43.66)
        9:02.21 (44.20)     9:45.61 (43.40)    10:29.44 (43.83)    11:12.86 (43.42)
       11:56.67 (43.81)    12:41.30 (44.63)    13:25.79 (44.49)    14:09.41 (43.62)
       14:53.42 (44.01)    15:36.98 (43.56)    16:21.25 (44.27)    17:05.44 (44.19)
       17:49.85 (44.41)    18:33.36 (43.51)    19:17.22 (43.86)    20:00.55 (43.33)
       20:41.44 (40.89)    21:18.22 (36.78)                                        
 12 Konstantin H Katev 16-96 Julian Rusev              NT   21:30.55   311   10  
                  32.46     1:11.75 (39.29)     1:53.33 (41.58)     2:35.75 (42.42)
        3:17.64 (41.89)     4:00.54 (42.90)     4:43.63 (43.09)     5:26.97 (43.34)
        6:09.66 (42.69)     6:53.91 (44.25)     7:37.51 (43.60)     8:22.02 (44.51)
        9:06.10 (44.08)     9:50.45 (44.35)    10:34.56 (44.11)    11:19.40 (44.84)
       12:01.94 (42.54)    12:46.54 (44.60)    13:31.10 (44.56)    14:14.77 (43.67)
       14:59.95 (45.18)    15:44.71 (44.76)    16:29.11 (44.40)    17:13.31 (44.20)
       17:58.66 (45.35)    18:41.43 (42.77)    19:24.37 (42.94)    20:06.72 (42.35)
       20:49.52 (42.80)    21:30.55 (41.03)                                        
 13 Viktor I Ivanov    15-97 IRIS                20:30.00   21:41.65   303    8  
                  32.63     1:11.84 (39.21)     1:54.37 (42.53)     2:37.95 (43.58)
        3:21.47 (43.52)     4:05.01 (43.54)     4:49.28 (44.27)     5:33.74 (44.46)
        6:18.26 (44.52)     7:03.40 (45.14)     7:47.37 (43.97)     8:32.29 (44.92)
        9:16.31 (44.02)    10:01.31 (45.00)    10:45.02 (43.71)    11:29.68 (44.66)
       12:14.28 (44.60)    12:59.05 (44.77)    13:42.78 (43.73)    14:28.06 (45.28)
       15:11.65 (43.59)    15:55.85 (44.20)    16:39.87 (44.02)    17:23.40 (43.53)
       18:07.07 (43.67)    18:50.33 (43.26)    19:32.49 (42.16)    20:15.53 (43.04)
       21:00.50 (44.97)    21:41.65 (41.15)                                        
 14 Nikola G Todorov   15-97 CSKA                20:40.00   22:50.20   260    6  
                  35.72     1:17.92 (42.20)     2:02.17 (44.25)     2:46.95 (44.78)
        3:32.59 (45.64)     4:18.91 (46.32)     5:05.30 (46.39)     5:51.28 (45.98)
        6:37.47 (46.19)     7:23.54 (46.07)     8:09.25 (45.71)     8:55.82 (46.57)
        9:42.23 (46.41)    10:29.42 (47.19)    11:14.70 (45.28)    12:01.07 (46.37)
       12:46.76 (45.69)    13:31.88 (45.12)    14:18.25 (46.37)    15:05.12 (46.87)
       15:51.72 (46.60)    16:36.07 (44.35)    17:23.50 (47.43)    18:10.49 (46.99)
       18:56.40 (45.91)    19:43.62 (47.22)    20:30.43 (46.81)    21:17.52 (47.09)
       22:03.55 (46.03)    22:50.20 (46.65)                                        
 
Event 12  Boys 17-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petar B Suharev    17-95 MLA91               16:43.00  J16:27.46   694   41  
                  29.33     1:01.19 (31.86)     1:33.90 (32.71)     2:06.67 (32.77)
        2:39.56 (32.89)     3:12.50 (32.94)     3:45.62 (33.12)     4:18.54 (32.92)
        4:51.84 (33.30)     5:24.88 (33.04)     5:58.22 (33.34)     6:31.31 (33.09)
        7:04.77 (33.46)     7:38.15 (33.38)     8:11.22 (33.07)     8:44.22 (33.00)
        9:17.24 (33.02)     9:50.15 (32.91)    10:23.29 (33.14)    10:56.47 (33.18)
       11:29.88 (33.41)    12:02.98 (33.10)    12:36.33 (33.35)    13:10.07 (33.74)
       13:43.43 (33.36)    14:17.03 (33.60)    14:50.29 (33.26)    15:23.71 (33.42)
       15:56.26 (32.55)    16:27.46 (31.20)                                        
  2 Nikolay I Kunchev  17-95 PSKCM               17:20.00   17:51.40   543   30  
                  31.08     1:05.43 (34.35)     1:40.72 (35.29)     2:16.39 (35.67)
        2:52.11 (35.72)     3:27.72 (35.61)     4:03.29 (35.57)     4:39.32 (36.03)
        5:15.00 (35.68)     5:51.11 (36.11)     6:26.87 (35.76)     7:02.83 (35.96)
        7:38.78 (35.95)     8:14.85 (36.07)     8:50.80 (35.95)     9:27.03 (36.23)
       10:03.06 (36.03)    10:39.23 (36.17)    11:15.49 (36.26)    11:51.72 (36.23)
       12:27.55 (35.83)    13:03.93 (36.38)    13:40.24 (36.31)    14:16.21 (35.97)
       14:51.90 (35.69)    15:28.25 (36.35)    16:04.60 (36.35)    16:41.05 (36.45)
       17:17.41 (36.36)    17:51.40 (33.99)                                        
  3 Radi N Hristoskov  18-94 Levski              18:56.00   18:33.83   484   28  
                  32.06     1:07.55 (35.49)     1:43.98 (36.43)     2:20.95 (36.97)
        2:58.19 (37.24)     3:35.22 (37.03)     4:12.12 (36.90)     4:49.28 (37.16)
        5:26.91 (37.63)     6:03.30 (36.39)     6:40.60 (37.30)     7:18.24 (37.64)
        7:54.82 (36.58)     8:32.10 (37.28)     9:09.65 (37.55)     9:47.63 (37.98)
       10:24.37 (36.74)    11:01.40 (37.03)    11:39.42 (38.02)    12:17.42 (38.00)
       12:55.19 (37.77)    13:33.44 (38.25)    14:11.09 (37.65)    14:48.75 (37.66)
       15:26.57 (37.82)    16:04.87 (38.30)    16:42.31 (37.44)    17:20.23 (37.92)
       17:57.48 (37.25)    18:33.83 (36.35)                                        
  4 Dinko S Mitev      18-94 Trayana             19:08.00   18:48.35   465   26  
                  31.68     1:07.33 (35.65)     1:44.20 (36.87)     2:21.87 (37.67)
        2:59.17 (37.30)     3:36.82 (37.65)     4:14.35 (37.53)     4:52.11 (37.76)
        5:30.03 (37.92)     6:07.83 (37.80)     6:45.81 (37.98)     7:23.93 (38.12)
        8:01.97 (38.04)     8:40.28 (38.31)     9:18.37 (38.09)     9:56.39 (38.02)
       10:34.70 (38.31)    11:13.08 (38.38)    11:51.39 (38.31)    12:29.81 (38.42)
       13:08.23 (38.42)    13:46.47 (38.24)    14:24.84 (38.37)    15:02.95 (38.11)
       15:41.18 (38.23)    16:19.17 (37.99)    16:57.34 (38.17)    17:35.08 (37.74)
       18:12.63 (37.55)    18:48.35 (35.72)                                        
  5 Yordan D Tonov     18-94 MLA91               18:15.00   19:22.06   426   24  
                  32.00     1:07.51 (35.51)     1:44.57 (37.06)     2:22.27 (37.70)
        3:00.36 (38.09)     3:38.13 (37.77)     4:16.04 (37.91)     4:54.66 (38.62)
        5:33.69 (39.03)     6:13.64 (39.95)     6:52.82 (39.18)     7:32.12 (39.30)
        8:11.18 (39.06)     8:50.58 (39.40)     9:30.17 (39.59)    10:09.43 (39.26)
       10:49.16 (39.73)    11:29.18 (40.02)    12:09.18 (40.00)    12:49.27 (40.09)
       13:28.80 (39.53)    14:08.00 (39.20)    14:47.45 (39.45)    15:27.38 (39.93)
       16:06.55 (39.17)    16:46.25 (39.70)    17:25.91 (39.66)    18:05.71 (39.80)
       18:45.44 (39.73)    19:22.06 (36.62)                                        
  6 Borislav S Stefano 18-94 Torpedo             18:53.00   19:29.13   418   22  
                  32.27     1:08.36 (36.09)     1:45.68 (37.32)     2:24.17 (38.49)
        3:02.61 (38.44)     3:41.52 (38.91)     4:20.66 (39.14)     5:00.14 (39.48)
        5:39.74 (39.60)     6:19.39 (39.65)     6:59.04 (39.65)     7:38.73 (39.69)
        8:18.65 (39.92)     8:58.50 (39.85)     9:38.07 (39.57)    10:17.84 (39.77)
       10:57.70 (39.86)    11:37.23 (39.53)    12:16.26 (39.03)    12:55.41 (39.15)
       13:34.82 (39.41)    14:14.83 (40.01)    14:54.13 (39.30)    15:33.57 (39.44)
       16:13.47 (39.90)    16:53.18 (39.71)    17:33.22 (40.04)    18:12.92 (39.70)
       18:50.71 (37.79)    19:29.13 (38.42)                                        
  7 Aleksandar G Yanko 17-95 IRIS                19:50.00   22:13.90   281   20  
                  35.30     1:15.41 (40.11)     1:58.51 (43.10)     2:43.09 (44.58)
        3:27.06 (43.97)     4:11.45 (44.39)     4:55.91 (44.46)     5:40.29 (44.38)
        6:25.28 (44.99)     7:10.72 (45.44)     7:55.46 (44.74)     8:39.72 (44.26)
        9:23.51 (43.79)    10:09.64 (46.13)    10:55.46 (45.82)    11:40.98 (45.52)
       12:26.49 (45.51)    13:10.91 (44.42)    13:56.53 (45.62)    14:42.54 (46.01)
       15:27.51 (44.97)    16:13.74 (46.23)    16:59.21 (45.47)    17:44.34 (45.13)
       18:29.01 (44.67)    19:14.24 (45.23)    20:00.24 (46.00)    20:45.37 (45.13)
       21:29.61 (44.24)    22:13.90 (44.29)                                        
  8 Ivaylo S Stoyanov  17-95 Metropol            21:15.00   22:40.87   265   18  
                  31.83     1:10.05 (38.22)     1:54.60 (44.55)     2:40.62 (46.02)
        3:26.92 (46.30)     4:12.68 (45.76)     4:59.24 (46.56)     5:46.82 (47.58)
        6:33.01 (46.19)     7:20.51 (47.50)     8:07.23 (46.72)     8:54.08 (46.85)
        9:39.25 (45.17)    10:24.89 (45.64)    11:11.99 (47.10)    11:58.13 (46.14)
       12:46.13 (48.00)    13:32.72 (46.59)    14:19.20 (46.48)    15:05.30 (46.10)
       15:52.01 (46.71)    16:35.27 (43.26)    17:19.54 (44.27)    18:07.07 (47.53)
       18:54.70 (47.63)    19:40.96 (46.26)    20:28.06 (47.10)    21:13.17 (45.11)
       21:57.14 (43.97)    22:40.87 (43.73)                                        
  9 Plamen S Yanakiev  17-95 Metropol            21:16.00   23:53.12   227   16  
 10 Dimitar A Dinkov   18-94 BRIZ                      NT   24:47.47   203   14  
 
Event 13  Boys 17-18 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lubomir L Agov     18-94 VIH                    29.40     J29.92   708   46  
  2 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets           30.40     J30.82   647   35  
  3 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                  30.00     J30.87   644   33  
  4 Teodor P Voshtinar 18-94 PSKCM                  30.40     J31.09   631   31  
  5 Kristian D Raichev 18-94 IRIS                   31.20     J31.62   600   29  
  6 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                  31.80      31.87   586   22  
  7 Ilian S Chorbadjii 18-94 Sofia'21               33.00      32.13   571   20  
  8 Stefan N Popov     17-95 Levski                 32.00      32.21   567   18  
  9 Zhivko A Mesrobovi 17-95 MLA91                  31.50      32.89   533   16  
 10 Deyan M Gechev     18-94 Atomik                 35.00      33.99   483   14  
 11 Frederik Y Dimitro 18-94 Levski                 34.00      34.45   463   12  
 12 Tzvetozar I Yakov  17-95 Levski                 33.50      34.57   459   10  
 13 Vasil R Stoyanov   17-95 Kps Cherno More        35.20      35.46   425    8  
 14 Milen N Georgiev   17-95 Chernomorets           36.00      36.26   397    6  
 15 Bojidar E Atanasov 17-95 Odesos                 37.00      36.61   386    4  
 16 Tsvetozar K Tsonev 17-95 PSKCM                  33.50      39.23   314    2  
 17 Vilian V Georgiev  17-95 Slavia                 38.00      40.49   285  
 
Event 14  Boys 15-16 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                    31.32     J31.50   606   41  
  2 Ivan I Gerov       15-97 NSA                    32.43     J31.59   601   35  
  3 David E Georgiev   16-96 VIH                    33.40      32.43   556   28  
  4 Angel M Stanchev   16-96 Chepinets              32.00      33.04   525   26  
  5 Konstantin K Ovcha 15-97 Sofia'21               35.00      34.18   475   24  
  6 Martin G Ehiyanov  16-96 CSKA                   35.90      34.40   466   22  
  7 Viktor M Zhelyazko 15-97 PSKCM                  34.50      34.55   459   20  
  8 Alexander I Shmukl 15-97 BRIZ                   34.00      35.09   439   18  
  9 Tsvetan V Rusev    15-97 Kps Cherno More        36.00      36.42   392   16  
 10 Stanislav L Agov   16-96 VIH                    36.40      36.45   391   14  
 11 Todor Y Mihalev    15-97 Odesos                 38.00      36.71   383   12  
 12 Mariyan G Manev    15-97 PSKCM                  35.00      36.96   375   10  
 13 Georgi H Kochev    15-97 VIH                    36.30      37.17   369    8  
 14 Hristoforos M Bots 16-96 PSKCM                  35.00      37.41   362    6  
 15 Miroslav M Gechev  15-97 Atomik                 40.80      37.79   351    4  
 16 Kiril I Kirov      15-97 Levski                 34.00      37.80   351    2  
 17 Zheko P Mihalev    15-97 BRIZ                   37.00      38.26   338  
 18 Miroslav L Luzev   15-97 Torpedo                35.50      38.75   326  
 19 Ivan P Vankov      15-97 Kps Cherno More        38.20      39.01   319  
 20 Metodi D Ivanov    15-97 DELPZ                  39.00      39.12   316  
 21 Aleksandar D Rayko 15-97 Sofia'21               38.00      39.14   316  
 22 Georgi L Ivanov    16-96 Metropol               37.00      39.51   307  
 23 Velin S Vergiev    16-96 Chernomorets           40.60      40.29   290  
 24 Tervel S Milenov   15-97 Damini LV              38.00      41.16   272  
 25 Vasilen V Yovchev  15-97 Chernomorets           37.70      41.39   267  
 
Event 15  Girls 15-16 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski                 37.50      37.00   522   36  
  2 Teodora A Ganeva   16-96 Belmeken               37.80      39.17   440   30  
  3 Alexandra I Manast 15-97 Torpedo                37.50      39.50   429   28  
  4 Adriana V Simeonov 15-97 Damini LV              39.90      40.08   411   26  
  5 Despina D Balabano 15-97 NSA                    39.10      40.17   408   24  
  6 Lora L Bulakieva   15-97 VIH                    41.20      42.23   351   22  
  7 Boyana T Borisova  16-96 IRIS                   41.40      42.91   334   20  
  8 Anet A Atanasova   16-96 PIRIN                  43.30      45.02   290   18  
  9 Martina R Grigorov 15-97 Slavia                 44.00      45.07   289   16  
 10 Ralitsa S Nyagolov 16-96 PSKCM                  44.00      45.92   273   14  
 11 Hristina V Vasilev 15-97 Sofia'21               46.00      46.08   270   12  
 12 Yonna S Gradeva    15-97 Metropol               42.00      46.20   268   10  
 13 Denitsa M Chernaev 15-97 Kps Cherno More        41.70      46.58   261    8  
 14 Kristina D Tolykov 15-97 VIH                    44.60      47.78   242    6  
 15 Patriciya I Mitkov 15-97 Akva Sport             46.00      48.24   235    4  
 16 Zlatina B Tzoneva  15-97 Julian Rusev           47.10      48.69   229    2  
 -- Velislava P Yonkov 16-96 Kps Cherno More        45.20         DQ        
 
Event 16  Boys 17-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bojidar M Stoev    18-94 Levski                 52.30     J52.60   709   46  
                  25.38       52.60 (27.22)                                        
  2 Kristiyan R Kraste 18-94 IRIS                   55.00     J54.78   627   35  
                  26.65       54.78 (28.13)                                        
  3 Aleks I Ivanov     18-94 Damini LV              55.30     J55.18   614   33  
                  26.42       55.18 (28.76)                                        
  4 Aleksandar P Bozhi 17-95 Olimpia                55.76      55.86   592   26  
                  26.81       55.86 (29.05)                                        
  5 Veselin R Stefanov 18-94 MLA91                  55.00      56.36   576   24  
                  27.18       56.36 (29.18)                                        
  6 Mart I Lachev      18-94 Damini LV              57.00      56.70   566   22  
                  27.56       56.70 (29.14)                                        
  7 Georgi D Gruychev  17-95 Damini LV              56.20      57.06   555   20  
                  27.04       57.06 (30.02)                                        
  8 Aleksandar F Rados 18-94 PSKCM                  57.50      57.73   536   18  
                  28.05       57.73 (29.68)                                        
  9 Kaloyan D Nikitov  18-94 PSKCM                  57.20      58.01   528   16  
                  27.92       58.01 (30.09)                                        
 10 Ivan S Dermendzisk 18-94 Olimpia              1:00.88      58.31   520   14  
                  27.65       58.31 (30.66)                                        
 11 Dean K Mitrev      18-94 VIH                    57.20      58.79   508   12  
                  27.78       58.79 (31.01)                                        
 12 Martin V Angelov   18-94 Sofia'21               59.00      59.65   486   10  
                  28.52       59.65 (31.13)                                        
 13 Traqn T Neshev     17-95 Chernomorets           58.00      59.85   481    8  
                  28.46       59.85 (31.39)                                        
 14 Frederik Y Dimitro 18-94 Levski                 58.00    1:00.38   468    6  
                  28.45     1:00.38 (31.93)                                        
 15 Ivan T Rolanski    18-94 Sofia'21               58.00    1:00.55   465    4  
                  28.75     1:00.55 (31.80)                                        
 16 Valentin G Gardev  17-95 PSKCM                  58.50    1:00.85   458    2  
                  28.46     1:00.85 (32.39)                                        
 17 Luben K Malinov    18-94 VIH                    57.40    1:01.03   454  
                  29.30     1:01.03 (31.73)                                        
 18 Toni V Tarov       17-95 CSKA                   59.80    1:01.88   435  
                  29.46     1:01.88 (32.42)                                        
 19 Nikolay H Bojkov   17-95 LULIN                1:01.00    1:02.55   421  
                  29.55     1:02.55 (33.00)                                        
 20 Valentin Z Popov   17-95 CSKA                 1:01.00    1:02.99   413  
                  29.83     1:02.99 (33.16)                                        
 21 Zhan A Malla       17-95 Damini LV            1:03.00    1:06.17   356  
                  30.98     1:06.17 (35.19)                                        
 22 Matthew M Hendrix  18-94 BRIZ                 1:03.00    1:09.87   302  
                  31.50     1:09.87 (38.37)                                        
 23 Petar S Zhelyazkov 18-94 BRIZ                 1:05.00    1:17.55   221  
                  32.51     1:17.55 (45.04)                                        
 
Event 17  Boys 15-16 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   54.80      56.07   585   36  
                  25.91       56.07 (30.16)                                        
  2 Konstantin D Tonev 15-97 Sofia'21               57.00      56.54   571   30  
                  27.52       56.54 (29.02)                                        
  3 Georgi Y Stoyanov  15-97 MLA91                  57.00      56.84   562   28  
                  27.42       56.84 (29.42)                                        
  4 Viktor M Zhelyazko 15-97 PSKCM                  57.70      56.87   561   26  
                  28.05       56.87 (28.82)                                        
  5 Dimitar T Rolev    16-96 Belmeken               57.20      56.93   559   24  
                  27.76       56.93 (29.17)                                        
  6 Marin G Marinov    15-97 VIH                    56.60      57.91   531   22  
                  27.56       57.91 (30.35)                                        
  7 Lyubomir I Kotov   15-97 PSKCM                  58.20      57.98   529   20  
                  27.79       57.98 (30.19)                                        
  8 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                    58.10      58.61   512   18  
                  28.59       58.61 (30.02)                                        
  9 Dilyan P Zhelyazko 15-97 PSKCM                  57.90      58.62   512   16  
                  27.80       58.62 (30.82)                                        
 10 Hristo H Kostadino 15-97 Damini LV              59.00      59.05   501   14  
                  28.63       59.05 (30.42)                                        
 11 Plamen S Georgiev  16-96 Torpedo                59.20      59.28   495   12  
                  28.72       59.28 (30.56)                                        
 12 Rumen M Zlatkov    15-97 DELPZ                1:03.00      59.47   490   10  
                  28.49       59.47 (30.98)                                        
 13 Mariyan I Nedkov   15-97 PSKCM                  58.30    1:00.71   461    8  
                  28.77     1:00.71 (31.94)                                        
 14 Tsvetelin S Tsvetk 15-97 Trayana                59.20    1:01.02   454    6  
                  29.48     1:01.02 (31.54)                                        
 15 Ivo O Ganchev      16-96 IRIS                 1:01.00    1:01.12   452    4  
                  29.84     1:01.12 (31.28)                                        
 16 Valentin A Atanaso 15-97 MLA91                  59.50    1:01.72   439    2  
                  29.30     1:01.72 (32.42)                                        
 17 Radul Y Dimitrov   15-97 BRIZ                 1:02.00    1:01.90   435  
                  30.12     1:01.90 (31.78)                                        
 18 Konstantin H Katev 16-96 Julian Rusev         1:02.00    1:02.42   424  
                  29.31     1:02.42 (33.11)                                        
 19 Tsvetan V Rusev    15-97 Kps Cherno More      1:00.50    1:02.45   423  
                  29.89     1:02.45 (32.56)                                        
 20 Martin M Mladenov  16-96 NSA                  1:02.20    1:02.48   423  
                  29.78     1:02.48 (32.70)                                        
 21 Momchil V Vasilev  15-97 Damini LV            1:02.00    1:03.46   403  
                  29.17     1:03.46 (34.29)                                        
 22 Aleksandar T Srand 15-97 Levski               1:03.00    1:04.26   389  
                  30.99     1:04.26 (33.27)                                        
 22 Yavor A Angelov    16-96 Odesos               1:04.00    1:04.26   389  
                  31.25     1:04.26 (33.01)                                        
 24 Nikolai D Pohlupko 16-96 Belmeken             1:01.50    1:05.56   366  
                  30.62     1:05.56 (34.94)                                        
 25 Georgi M Sivev     15-97 BRIZ                 1:01.00    1:06.12   357  
                  30.84     1:06.12 (35.28)                                        
 26 Yordan S Stefanov  15-97 NSA                  1:05.30    1:06.48   351  
                  32.03     1:06.48 (34.45)                                        
 27 Kalyo S Markov     15-97 CSKA                 1:03.00    1:07.01   343  
                  30.92     1:07.01 (36.09)                                        
 28 Zhivko Z Tomov     15-97 Torpedo              1:02.00    1:08.71   318  
                  31.73     1:08.71 (36.98)                                        
 29 Georgi N Nqgolov   15-97 Chernomorets         1:14.00    1:11.90   277  
                  33.99     1:11.90 (37.91)                                        
 30 Aleksandar N Stoya 16-96 Metropol             1:15.00    1:20.33   199  
 -- Alexandar M Georgi 16-96 Smolian              1:01.00         DQ        
 
Event 18  Girls 15-16 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                1:02.00    1:02.68   573   36  
                  30.99     1:02.68 (31.69)                                        
  2 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21             1:04.00    1:02.94   566   30  
                  30.85     1:02.94 (32.09)                                        
  3 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21             1:04.50    1:04.33   530   28  
                  31.46     1:04.33 (32.87)                                        
  4 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            1:04.70    1:05.05   512   26  
                  31.28     1:05.05 (33.77)                                        
  5 Sevilyay T Sali    16-96 IRIS                 1:06.00    1:05.33   506   24  
                  31.42     1:05.33 (33.91)                                        
  6 Ivanka T Genova    16-96 MLA91                1:07.00    1:06.67   476   22  
                  32.79     1:06.67 (33.88)                                        
  7 Iliyana V Popova   16-96 Levski               1:05.50    1:06.99   469   20  
                  32.32     1:06.99 (34.67)                                        
  8 Desislava K Tsonev 15-97 PSKCM                1:06.00    1:07.33   462   18  
                  31.89     1:07.33 (35.44)                                        
  9 Ianitza M Mavrova  15-97 Sofia'21             1:07.00    1:07.88   451   16  
                  32.42     1:07.88 (35.46)                                        
 10 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                 1:05.00    1:08.26   443   14  
                  32.13     1:08.26 (36.13)                                        
 11 Gabriela P Marinov 16-96 IRIS                 1:10.00    1:09.15   426   12  
                  32.62     1:09.15 (36.53)                                        
 12 Despina D Balabano 15-97 NSA                  1:07.00    1:09.34   423   10  
                  32.50     1:09.34 (36.84)                                        
 13 Iveta I Stancheva  15-97 NSA                  1:06.20    1:10.82   397    8  
                  33.30     1:10.82 (37.52)                                        
 14 Nikol V Hristova   15-97 VIH                  1:10.30    1:11.66   383    6  
                  34.10     1:11.66 (37.56)                                        
 15 Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                1:08.00    1:12.06   377    4  
                  34.37     1:12.06 (37.69)                                        
 16 Elena D Zlatkova   15-97 VIH                  1:09.80    1:12.99   363    2  
                  34.97     1:12.99 (38.02)                                        
 17 Yoana I Kamenova   15-97 Levski               1:12.00    1:15.37   329  
                  35.74     1:15.37 (39.63)                                        
 18 Elena V Malinova   15-97 Sofia'21             1:12.00    1:16.55   314  
                  36.42     1:16.55 (40.13)                                        
 19 Diana F Gancheva   16-96 Odesos               1:14.00    1:16.69   313  
                  36.57     1:16.69 (40.12)                                        
 20 Elena S Popova     15-97 CSKA                 1:12.00    1:17.04   308  
                  36.51     1:17.04 (40.53)                                        
 21 Kristina D Tolykov 15-97 VIH                  1:11.50    1:17.20   306  
                  36.70     1:17.20 (40.50)                                        
 22 Denitsa M Chernaev 15-97 Kps Cherno More      1:14.60    1:19.48   281  
                  38.16     1:19.48 (41.32)                                        
 
Event 19  Boys 17-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                4:48.00   J4:48.39   604   41  
                  29.82     1:04.47 (34.65)     1:43.48 (39.01)     2:21.40 (37.92)
        3:00.04 (38.64)     3:40.68 (40.64)     4:15.19 (34.51)     4:48.39 (33.20)
  2 Petar B Suharev    17-95 MLA91                4:47.00    4:55.32   562   30  
                  32.09     1:06.61 (34.52)     1:47.28 (40.67)     2:26.38 (39.10)
        3:10.93 (44.55)     3:55.57 (44.64)     4:25.28 (29.71)     4:55.32 (30.04)
  3 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                4:54.00    4:55.40   562   28  
                  31.25     1:07.39 (36.14)     1:47.62 (40.23)     2:27.21 (39.59)
        3:09.38 (42.17)     3:53.77 (44.39)     4:27.06 (33.29)     4:55.40 (28.34)
  4 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21             5:00.00    5:07.51   498   26  
                  31.55     1:08.58 (37.03)     1:49.93 (41.35)     2:30.40 (40.47)
        3:14.30 (43.90)     3:57.83 (43.53)     4:33.44 (35.61)     5:07.51 (34.07)
  5 Nikolay I Kunchev  17-95 PSKCM                5:15.00    5:09.08   491   24  
                  33.30     1:11.58 (38.28)     1:52.46 (40.88)     2:31.54 (39.08)
        3:17.38 (45.84)     4:01.89 (44.51)     4:35.69 (33.80)     5:09.08 (33.39)
  6 Dzhan S Sherifoglu 18-94 PSKCM                5:05.00    5:13.55   470   22  
                  30.50     1:05.05 (34.55)     1:46.66 (41.61)     2:28.30 (41.64)
        3:13.34 (45.04)     4:00.93 (47.59)     4:36.20 (35.27)     5:13.55 (37.35)
  7 Velizar V Karaivan 17-95 IRIS                 5:10.00    5:16.50   457   20  
                  31.98     1:09.88 (37.90)     1:51.89 (42.01)     2:32.13 (40.24)
        3:18.92 (46.79)     4:04.66 (45.74)     4:41.47 (36.81)     5:16.50 (35.03)
  8 Radi N Hristoskov  18-94 Levski               5:34.00    5:26.10   418   18  
                  34.20     1:14.90 (40.70)     1:59.31 (44.41)     2:40.76 (41.45)
        3:27.74 (46.98)     4:14.92 (47.18)     4:51.61 (36.69)     5:26.10 (34.49)
  9 Radoslav D Nikolov 18-94 Trayana              5:11.00    5:26.31   417   16  
                  30.52     1:07.66 (37.14)     1:51.38 (43.72)     2:33.69 (42.31)
        3:23.89 (50.20)     4:12.97 (49.08)     4:50.81 (37.84)     5:26.31 (35.50)
 10 Borislav S Stefano 18-94 Torpedo              5:22.00    5:30.05   403   14  
                  32.59     1:12.99 (40.40)     1:59.23 (46.24)     2:43.19 (43.96)
        3:28.12 (44.93)     4:15.36 (47.24)     4:53.65 (38.29)     5:30.05 (36.40)
 11 Marian G Ivanov    17-95 BRIZ                 5:20.00    5:43.80   356   12  
                  32.88     1:12.04 (39.16)     2:00.90 (48.86)     2:47.90 (47.00)
        3:37.74 (49.84)     4:28.74 (51.00)     5:06.73 (37.99)     5:43.80 (37.07)
 12 Aleksandar G Yanko 17-95 IRIS                 6:10.00    6:04.22   300   10  
                  34.11     1:15.75 (41.64)     2:04.90 (49.15)     2:52.26 (47.36)
        3:46.02 (53.76)     4:39.40 (53.38)     5:23.31 (43.91)     6:04.22 (40.91)
 13 Simeon I Iliev     17-95 Chernomorets         5:46.70    6:04.77   298    8  
                  34.29     1:15.27 (40.98)     2:09.89 (54.62)     3:01.66 (51.77)
        3:53.02 (51.36)     4:41.45 (48.43)     5:27.20 (45.75)     6:04.77 (37.57)
 14 Georgi V Yankov    17-95 Metropol             6:10.00    6:25.58   252    6  
                  32.86     1:14.80 (41.94)     2:06.90 (52.10)     2:57.52 (50.62)
      3:59.56 (1:02.04)     4:56.98 (57.42)     5:43.73 (46.75)     6:25.58 (41.85)
 15 Zlati D Roev       18-94 Metropol             6:20.00    6:51.59   207    4  
                  38.41     1:27.50 (49.09)     2:17.03 (49.53)     3:05.64 (48.61)
      4:11.96 (1:06.32)   5:16.10 (1:04.14)     6:03.45 (47.35)     6:51.59 (48.14)
 16 Georgi I Georgiev  17-95 Kps Cherno More      6:40.10    7:07.22   185    2  
                  42.78     1:39.97 (57.19)     2:34.85 (54.88)     3:26.83 (51.98)
      4:28.33 (1:01.50)   5:30.13 (1:01.80)     6:20.17 (50.04)     7:07.22 (47.05)
 
Event 20  Boys 15-16 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                 4:52.18    4:54.62   566   36  
                  28.12     1:01.41 (33.29)     1:40.60 (39.19)     2:18.59 (37.99)
        3:04.66 (46.07)     3:49.35 (44.69)     4:22.59 (33.24)     4:54.62 (32.03)
  2 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  4:59.00    4:57.18   552   30  
                  31.54     1:09.85 (38.31)     1:47.80 (37.95)     2:25.89 (38.09)
        3:07.83 (41.94)     3:51.13 (43.30)     4:24.09 (32.96)     4:57.18 (33.09)
  3 Yordan A Andreev   16-96 NSA                  4:55.20    4:57.93   548   28  
                  32.15     1:08.97 (36.82)     1:45.96 (36.99)     2:23.24 (37.28)
        3:07.88 (44.64)     3:51.99 (44.11)     4:25.14 (33.15)     4:57.93 (32.79)
  4 Dimitar P Manolov  15-97 MLA91                4:56.00    5:03.90   516   26  
                  32.00     1:06.89 (34.89)     1:46.41 (39.52)     2:25.73 (39.32)
        3:10.59 (44.86)     3:56.91 (46.32)     4:30.61 (33.70)     5:03.90 (33.29)
  5 Matey T Rezashki   15-97 MLA91                5:15.00    5:10.47   484   24  
                  33.11     1:10.75 (37.64)     1:49.93 (39.18)     2:29.21 (39.28)
        3:14.71 (45.50)     3:58.78 (44.07)     4:34.73 (35.95)     5:10.47 (35.74)
  6 Stefcho E Stefchev 15-97 PSKCM                5:09.00    5:17.62   452   22  
                  30.90     1:06.90 (36.00)     1:47.51 (40.61)     2:29.37 (41.86)
        3:15.05 (45.68)     4:01.95 (46.90)     4:42.21 (40.26)     5:17.62 (35.41)
  7 Vladimir G Lalov   16-96 MLA91                5:10.00    5:19.06   446   20  
                  31.49     1:10.58 (39.09)     1:49.98 (39.40)     2:30.17 (40.19)
        3:17.94 (47.77)     4:04.67 (46.73)     4:42.43 (37.76)     5:19.06 (36.63)
  8 Rosen G Krivulev   16-96 Belmeken             5:12.00    5:20.06   442   18  
                  34.89     1:14.21 (39.32)     1:55.16 (40.95)     2:34.35 (39.19)
        3:20.83 (46.48)     4:05.97 (45.14)     4:45.28 (39.31)     5:20.06 (34.78)
  9 Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                 5:18.00    5:25.81   419   16  
                  33.27     1:12.57 (39.30)     1:57.29 (44.72)     2:38.95 (41.66)
        3:25.81 (46.86)     4:13.29 (47.48)     4:50.40 (37.11)     5:25.81 (35.41)
 10 Aleksandar P Marin 15-97 IRIS                 5:35.00    5:32.23   395   14  
                  33.92     1:16.33 (42.41)     2:02.02 (45.69)     2:47.12 (45.10)
        3:31.96 (44.84)     4:17.82 (45.86)     4:56.21 (38.39)     5:32.23 (36.02)
 11 Ilian S Arabadjiev 16-96 BRIZ                 5:20.00    5:42.78   359   12  
                  32.55     1:13.16 (40.61)     1:59.82 (46.66)     2:43.75 (43.93)
        3:33.38 (49.63)     4:23.01 (49.63)     5:04.52 (41.51)     5:42.78 (38.26)
 12 Aleksandar V Lebes 15-97 CSKA                 5:40.00    5:47.95   344   10  
                  34.79     1:19.06 (44.27)     2:04.95 (45.89)     2:48.96 (44.01)
        3:40.25 (51.29)     4:31.81 (51.56)     5:10.75 (38.94)     5:47.95 (37.20)
 13 Alex P Alexiev     15-97 BRIZ                 5:26.00    5:50.80   335    8  
                  33.40     1:11.80 (38.40)     2:00.72 (48.92)     2:48.75 (48.03)
        3:40.73 (51.98)     4:31.85 (51.12)     5:11.22 (39.37)     5:50.80 (39.58)
 14 Stoyan H Genov     16-96 IRIS                 5:48.00    5:58.03   315    6  
                  36.35     1:17.61 (41.26)     2:04.70 (47.09)     2:50.58 (45.88)
        3:41.48 (50.90)     4:34.50 (53.02)     5:17.56 (43.06)     5:58.03 (40.47)
 15 Nikola G Todorov   15-97 CSKA                 6:05.00    6:29.25   245    4  
                  42.57     1:35.16 (52.59)     2:24.40 (49.24)     3:12.49 (48.09)
        4:08.02 (55.53)     5:03.53 (55.51)     5:47.02 (43.49)     6:29.25 (42.23)
 16 Angel P Tushev     16-96 Metropol             6:40.00    6:41.24   224    2  
                  36.01     1:22.30 (46.29)     2:12.87 (50.57)     3:06.06 (53.19)
      4:11.04 (1:04.98)   5:13.01 (1:01.97)     5:58.44 (45.43)     6:41.24 (42.80)
 
Event 21  Girls 15-16 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                5:07.00    5:23.27   579   36  
                  34.65     1:13.15 (38.50)     1:54.31 (41.16)     2:35.60 (41.29)
        3:22.24 (46.64)     4:09.90 (47.66)     4:46.49 (36.59)     5:23.27 (36.78)
  2 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                5:25.00    5:36.02   515   30  
                  35.44     1:15.87 (40.43)     2:00.20 (44.33)     2:42.85 (42.65)
        3:31.62 (48.77)     4:20.41 (48.79)     4:58.72 (38.31)     5:36.02 (37.30)
  3 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  5:31.20    5:36.57   513   28  
                  36.22     1:20.28 (44.06)     2:02.63 (42.35)     2:46.39 (43.76)
        3:33.13 (46.74)     4:19.68 (46.55)     4:59.63 (39.95)     5:36.57 (36.94)
  4 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 5:40.00    5:59.80   420   26  
                  38.59     1:22.19 (43.60)     2:11.15 (48.96)     2:56.94 (45.79)
        3:49.00 (52.06)     4:37.72 (48.72)     5:19.95 (42.23)     5:59.80 (39.85)
  5 Anastasya N Peiche 15-97 PIRIN                6:15.50    6:17.02   365   24  
                  38.52     1:21.60 (43.08)     2:11.07 (49.47)     3:00.63 (49.56)
        3:55.30 (54.67)     4:48.28 (52.98)     5:33.68 (45.40)     6:17.02 (43.34)
  6 Bilyana S Simova   16-96 Akva Sport           6:12.00    6:22.83   348   22  
                  39.42     1:29.34 (49.92)     2:18.17 (48.83)     3:04.76 (46.59)
        4:00.83 (56.07)     4:57.53 (56.70)     5:42.17 (44.64)     6:22.83 (40.66)
  7 Plamena Y Dimitrov 15-97 BRIZ                 6:20.00    6:22.85   348   20  
                  40.98     1:27.58 (46.60)     2:17.58 (50.00)     3:06.28 (48.70)
        4:03.18 (56.90)     5:02.10 (58.92)     5:45.65 (43.55)     6:22.85 (37.20)
  8 Mina K Grahovska   16-96 Trayana              6:20.40    6:24.31   344   18  
                  38.60     1:24.14 (45.54)     2:15.66 (51.52)     3:05.82 (50.16)
        4:01.56 (55.74)     4:56.59 (55.03)     5:41.37 (44.78)     6:24.31 (42.94)
  9 Valentina S Stanch 15-97 BRIZ                 6:40.00    6:34.72   318   16  
                  39.29     1:28.59 (49.30)     2:20.52 (51.93)     3:09.59 (49.07)
        4:05.62 (56.03)   5:05.73 (1:00.11)     5:50.26 (44.53)     6:34.72 (44.46)
 10 Bogomila M Todorov 16-96 CSKA                 6:10.00    6:36.43   314   14  
                  40.85     1:31.19 (50.34)     2:23.12 (51.93)     3:11.03 (47.91)
        4:06.61 (55.58)     5:03.33 (56.72)     5:50.41 (47.08)     6:36.43 (46.02)
 11 Monika G Penkova   15-97 Akva Sport           6:39.00    6:45.47   293   12  
                2:25.83     3:14.94 (49.11)     4:14.12 (59.18)     5:13.14 (59.02)
        5:59.12 (45.98)     6:45.47 (46.35)                                        
 12 Ani D Stoyanova    15-97 Akva Sport           6:45.00    6:48.84   286   10  
                  41.50     1:33.79 (52.29)     2:27.91 (54.12)     3:22.10 (54.19)
        4:21.15 (59.05)   5:21.18 (1:00.03)     6:04.95 (43.77)     6:48.84 (43.89)
 13 Boyana T Borisova  16-96 IRIS                 6:30.00    6:55.38   272    8  
                  44.32     1:40.26 (55.94)     2:33.96 (53.70)     3:26.30 (52.34)
        4:26.28 (59.98)     5:24.69 (58.41)     6:11.88 (47.19)     6:55.38 (43.50)
 14 Daniela H Hristova 16-96 BRIZ                      NT    6:55.78   272    6  
                  40.51     1:30.55 (50.04)     2:26.39 (55.84)     3:21.25 (54.86)
      4:23.55 (1:02.30)   5:28.12 (1:04.57)     6:13.31 (45.19)     6:55.78 (42.47)
 15 Mariya D Roeva     15-97 Metropol             6:45.00    7:12.88   241    4  
                  40.77     1:31.42 (50.65)     2:30.91 (59.49)     3:25.99 (55.08)
      4:30.15 (1:04.16)   5:35.09 (1:04.94)     6:24.38 (49.29)     7:12.88 (48.50)
 16 Dzhuliya R Kiryazo 15-97 Metropol             6:45.00    7:38.55   202    2  
                2:47.22     3:41.77 (54.55)   4:46.40 (1:04.63)   5:53.25 (1:06.85)
        6:46.98 (53.73)     7:38.55 (51.57)                                        
 
Event 22  Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                1:02.00   J1:01.19   611   41  
                  30.02     1:01.19 (31.17)                                        
  2 Zhivko A Mesrobovi 17-95 MLA91                1:02.00   J1:02.33   578   35  
                  30.68     1:02.33 (31.65)                                        
  3 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                 1:02.00    1:04.04   533   28  
                  31.46     1:04.04 (32.58)                                        
  4 Georgi D Gruychev  17-95 Damini LV            1:05.50    1:06.46   477   26  
                  31.77     1:06.46 (34.69)                                        
  5 Yordan V Yordanov  18-94 Tsarevets-Vtu        1:06.00    1:07.66   452   24  
                  32.37     1:07.66 (35.29)                                        
  6 Yordan D Tonov     18-94 MLA91                1:06.00    1:08.10   443   22  
                  32.81     1:08.10 (35.29)                                        
  7 Lyuben P Lyubenov  17-95 Olimpia              1:06.34    1:08.70   432   20  
                  33.27     1:08.70 (35.43)                                        
  8 Danail Z Marinov   18-94 Odesos               1:10.00    1:13.62   351   18  
                  34.58     1:13.62 (39.04)                                        
  9 Boris R Stoyanov   18-94 CSKA                 1:12.00    1:16.32   315   16  
                  36.32     1:16.32 (40.00)                                        
 10 Zlati D Roev       18-94 Metropol             1:14.00    1:17.67   299   14  
                  38.35     1:17.67 (39.32)                                        
 11 Kristian T Nikolov 17-95 CSKA                 1:16.00    1:21.16   262   12  
                  38.92     1:21.16 (42.24)                                        
 12 Radoslav T Nedelch 17-95 Julian Rusev              NT    1:24.07   235   10  
                  42.67     1:24.07 (41.40)                                        
 
Event 23  Boys 15-16 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                 1:00.46   J1:00.22   641   41  
                  29.58     1:00.22 (30.64)                                        
  2 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                  1:00.13   J1:01.61   599   35  
                  29.79     1:01.61 (31.82)                                        
  3 Emil I Nikolov     16-96 NSA                  1:02.70    1:02.56   572   28  
                  30.64     1:02.56 (31.92)                                        
  4 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                 1:03.97    1:04.03   533   26  
                  31.82     1:04.03 (32.21)                                        
  5 Stefan S Lichovski 16-96 MLA91                1:06.00    1:06.31   480   24  
                  32.00     1:06.31 (34.31)                                        
  6 Ivan P Tzurov      15-97 Levski               1:08.00    1:06.81   469   22  
                  32.98     1:06.81 (33.83)                                        
  7 Venelin S Krastano 16-96 Damini LV            1:06.50    1:09.03   425   20  
                  32.65     1:09.03 (36.38)                                        
  8 Radoi G Kosov      16-96 VIH                  1:10.10    1:10.35   402   18  
                  33.43     1:10.35 (36.92)                                        
  9 Iliyan V Petkov    16-96 MLA91                1:07.70    1:10.57   398   16  
                  33.16     1:10.57 (37.41)                                        
 10 Marian K Dimitrov  15-97 CSKA                 1:10.00    1:10.69   396   14  
                  34.36     1:10.69 (36.33)                                        
 11 Emil S Gospodinov  16-96 PSKCM                1:10.00    1:10.86   393   12  
                  34.84     1:10.86 (36.02)                                        
 12 Pavel O Lyubenov   16-96 VIH                  1:10.50    1:15.68   323   10  
 13 Ivalin N Vasilev   16-96 Julian Rusev         1:14.20    1:15.74   322    8  
                  35.97     1:15.74 (39.77)                                        
 14 Dobromir D Tsenov  16-96 Julian Rusev         1:14.10    1:15.87   320    6  
                  35.46     1:15.87 (40.41)                                        
 15 Ivan M Rachev      15-97 IRIS                 1:17.00    1:15.93   320    4  
                  37.13     1:15.93 (38.80)                                        
 16 Dimitar M Dimitrov 15-97 Julian Rusev         1:16.90    1:15.97   319    2  
                  37.39     1:15.97 (38.58)                                        
 17 Mihail H Kondov    16-96 Levski               1:10.00    1:16.27   315  
                  37.82     1:16.27 (38.45)                                        
 18 Kostadin G Shalapa 15-97 Torpedo              1:13.00    1:18.18   293  
                  37.20     1:18.18 (40.98)                                        
 19 Viktor I Ivanov    15-97 IRIS                 1:25.00    1:20.88   264  
                  39.37     1:20.88 (41.51)                                        
 20 Emanuil M Krivachk 15-97 Atomik               1:20.00    1:21.32   260  
                  38.39     1:21.32 (42.93)                                        
 21 Valentin M Spasov  16-96 Chernomorets         1:19.60    1:23.25   242  
                  39.99     1:23.25 (43.26)                                        
 22 Vasilen V Yovchev  15-97 Chernomorets         1:21.80    1:24.12   235  
                  41.13     1:24.12 (42.99)                                        
 23 Dimitar R Kolev    15-97 Metropol             1:20.00    1:32.55   176  
                  44.73     1:32.55 (47.82)                                        
 
Event 24  Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 1:07.00   J1:07.88   627   41  
                  32.42     1:07.88 (35.46)                                        
  2 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 1:12.00    1:11.29   541   30  
                  35.12     1:11.29 (36.17)                                        
  3 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21             1:11.00    1:12.63   512   28  
                  35.55     1:12.63 (37.08)                                        
  4 Eli O Angelova     15-97 NSA                  1:11.10    1:12.81   508   26  
                  35.32     1:12.81 (37.49)                                        
  5 Anastasya G Stoilo 16-96 PIRIN                1:13.60    1:15.66   453   24  
                  35.68     1:15.66 (39.98)                                        
  6 Yoana T Atanasova  16-96 IRIS                 1:17.00    1:17.43   422   22  
                  37.49     1:17.43 (39.94)                                        
  7 Slavina I Slaveva  15-97 PIRIN                1:14.50    1:18.42   407   20  
                  37.35     1:18.42 (41.07)                                        
  8 Delyana G Todorova 15-97 Trayana              1:14.00    1:20.45   377   18  
                  38.50     1:20.45 (41.95)                                        
  9 Bilyana S Simova   16-96 Akva Sport           1:18.00    1:22.61   348   16  
                  41.66     1:22.61 (40.95)                                        
 10 Elena D Zlatkova   15-97 VIH                  1:21.30    1:23.93   332   14  
                  41.38     1:23.93 (42.55)                                        
 11 Nadejda O Gusakova 16-96 Levski               1:24.00    1:25.32   316   12  
                  40.89     1:25.32 (44.43)                                        
 12 Kristina H Kostadi 15-97 Galata'2009          1:16.00    1:25.69   312   10  
                  40.66     1:25.69 (45.03)                                        
 13 Elis V Sahatchieva 15-97 Slavia               1:24.00    1:26.13   307    8  
                  40.43     1:26.13 (45.70)                                        
 14 Monika G Penkova   15-97 Akva Sport           1:27.00    1:26.75   300    6  
                  42.18     1:26.75 (44.57)                                        
 15 Yana P Popovska    15-97 PSKCM                1:26.00    1:30.10   268    4  
                  47.44     1:30.10 (42.66)                                        
 16 Darina G Ivanova   16-96 Kps Cherno More      1:27.40    1:30.20   267    2  
                  45.33     1:30.20 (44.87)                                        
 17 Lora L Bulakieva   15-97 VIH                  1:30.50    1:31.47   256  
                  45.19     1:31.47 (46.28)                                        
 18 Ivana N Toshkova   15-97 Akva Sport           1:29.00    1:32.35   249  
                  45.50     1:32.35 (46.85)                                        
 19 Veneta D Pandohova 15-97 Julian Rusev         1:34.00    1:40.32   194  
                  49.02     1:40.32 (51.30)                                        
 20 Velislava P Yonkov 16-96 Kps Cherno More      1:35.20    1:41.14   189  
                  48.70     1:41.14 (52.44)                                        
 
Event 25  Boys 17-18 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    3:42.81   603   72  
     1) Veselin R Stefanov 94           2) Viktor V Yotov 94              
     3) Kaloyan K Dimitrov 94           4) Zhivko A Mesrobovich 95        
                  27.56       56.40 (56.40)     1:23.53 (27.13)     1:52.79 (56.39)
        2:18.97 (26.18)     2:47.85 (55.06)     3:14.47 (26.62)     3:42.81 (54.96)
  2 Psk Cherno More  'A'                             NT    3:47.87   563   60  
     1) Aleksandar S Matev 94           2) Kaloyan D Nikitov 94           
     3) Aleksandar F Radoslavov 94      4) Dzhan S Sherifoglu 94          
                  27.04       56.48 (56.48)     1:24.52 (28.04)     1:54.20 (57.72)
        2:21.26 (27.06)     2:50.84 (56.64)     3:17.45 (26.61)     3:47.87 (57.03)
  3 Levski  'A'                                      NT    3:53.56   523   56  
     1) Tzvetozar I Yakov 95            2) Stefan N Popov 95              
     3) Frederik Y Dimitrov 94          4) Bojidar M Stoev 94             
                  29.65   1:00.63 (1:00.63)     1:28.91 (28.28)     1:59.92 (59.29)
        2:27.68 (27.76)     2:59.54 (59.62)     3:24.79 (25.25)     3:53.56 (54.02)
  4 Sofia'21  'A'                                    NT    3:55.53   510   52  
     1) Martin V Angelov 94             2) Ivan T Rolanski 94             
     3) Ilian S Chorbadjiiski 94        4) Dimitar Y Nikolov 94           
                  28.70       59.19 (59.19)                         1:58.74 (59.55)
        2:26.40 (27.66)     2:58.60 (59.86)     3:25.81 (27.21)     3:55.53 (56.93)
  5 Iris  'A'                                        NT    3:55.94   507   48  
     1) Velizar V Karaivanov 95         2) Kristiyan R Krastev 94         
     3) Kristian D Raichev 94           4) Aleksandar G Yankov 95         
                  28.20       28.64 (28.64)                       1:56.94 (1:28.30)
        2:23.09 (26.15)     2:51.31 (54.37)     3:22.84 (31.53)   3:55.94 (1:04.63)
  6 Damini LV  'A'                                   NT    3:58.45   491   44  
     1) Zhan A Malla 95                 2) Georgi D Gruychev 95           
     3) Mart I Lachev 94                4) Aleks I Ivanov 94              
                  31.07   1:05.90 (1:05.90)     1:33.59 (27.69)     2:03.49 (57.59)
        2:30.98 (27.49)     3:00.53 (57.04)     3:27.70 (27.17)     3:58.45 (57.92)
  7 Olimpia  'A'                                     NT    4:04.50   456   40  
     1) Lyuben P Lyubenov 95            2) Valter N Dikov 95              
     3) Ivan S Dermendziski 94          4) Aleksandar P Bozhilov 95       
  8 Chernomorets  'A'                                NT    4:10.56   424   36  
     1) Hristo H Dolapchiev 95          2) Milen N Georgiev 95            
     3) Simeon I Iliev 95               4) Traqn T Neshev 95              
  9 Cska  'A'                                        NT    4:21.51   372   32  
     1) Toni V Tarov 95                 2) Boris R Stoyanov 94            
     3) Valentin Z Popov 95             4) Kristian T Nikolov 95          
                  29.68   1:01.94 (1:01.94)     1:34.34 (32.40)   2:12.26 (1:10.32)
        2:42.24 (29.98)   3:15.34 (1:03.08)     3:47.13 (31.79)   4:21.51 (1:06.17)
 10 Metropol  'A'                                    NT    4:30.17   338   28  
     1) Dimityr Z Kolev 95              2) Georgi M Zhurov 94             
     3) Ivaylo S Stoyanov 95            4) Plamen S Yanakiev 95           
                  28.78   1:01.53 (1:01.53)     1:33.31 (31.78)   2:09.38 (1:07.85)
                          3:17.53 (1:08.15)     3:50.93 (33.40)   4:30.17 (1:12.64)
 11 Briz  'A'                                        NT    4:32.51   329   24  
     1) Teodor K Todorov 95             2) Matthew M Hendrix 94           
     3) Dimitar A Dinkov 94             4) Marian G Ivanov 95             
                  28.61   1:00.37 (1:00.37)     1:32.27 (31.90)   2:10.13 (1:09.76)
        2:44.45 (34.32)   3:25.93 (1:15.80)     3:57.58 (31.65)   4:32.51 (1:06.58)
 
Event 26  Boys 15-16 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nsa  'A'                                         NT    3:49.72   550   72  
     1) Matthew L Tsenkov 97            2) Emil I Nikolov 96              
     3) Yordan A Andreev 96             4) Kristian G Bozhilov 96         
                  28.36       58.57 (58.57)     1:25.83 (27.26)     1:55.61 (57.04)
        2:23.27 (27.66)     2:53.71 (58.10)     3:20.61 (26.90)     3:49.72 (56.01)
  2 Psk Cherno More  'A'                             NT    3:50.79   542   60  
     1) Aleksandar K Penev 97           2) Lyubomir I Kotov 97            
     3) Dilyan P Zhelyazkov 97          4) Viktor M Zhelyazkov 97         
                  28.23       59.13 (59.13)     1:27.01 (27.88)     1:56.62 (57.49)
        2:23.82 (27.20)     2:53.83 (57.21)     3:21.24 (27.41)     3:50.79 (56.96)
  3 Briz  'A'                                        NT    3:51.06   540   56  
     1) Danaill E Slavchev 96           2) Maksim V Dimitrov 97           
     3) Dimo G Karayanov 97             4) Teodosi Z Chernev 96           
                  28.22       57.52 (57.52)     1:26.15 (28.63)     1:56.45 (58.93)
        2:25.03 (28.58)     2:55.82 (59.37)     3:22.37 (26.55)     3:51.06 (55.24)
  4 Vihren  'A'                                      NT    3:53.12   526   52  
     1) Marin G Marinov 97              2) Dimitar A Atanasov 97          
     3) Radoi G Kosov 96                4) David E Georgiev 96            
                  28.25       58.25 (58.25)     1:26.69 (28.44)     1:56.88 (58.63)
        2:24.67 (27.79)     2:54.35 (57.47)     3:22.18 (27.83)     3:53.12 (58.77)
  5 Mladost'91  'A'                                  NT    3:57.28   499   48  
     1) Georgi Y Stoyanov 97            2) Matey T Rezashki 97            
     3) Valentin A Atanasov 97          4) Dimitar P Manolov 97           
                  27.84       57.93 (57.93)     1:26.48 (28.55)     1:57.77 (59.84)
        2:26.58 (28.81)   2:59.25 (1:01.48)     3:26.26 (27.01)     3:57.28 (58.03)
  6 Iris  'A'                                        NT    4:05.20   452   44  
     1) Mihael T Yordanov 96            2) Ivan M Rachev 97               
     3) Aleksandar P Marinov 97         4) Ivo O Ganchev 96               
                  27.61       57.21 (57.21)     1:28.78 (31.57)   2:03.29 (1:06.08)
        2:32.05 (28.76)   3:03.97 (1:00.68)     3:33.78 (29.81)   4:05.20 (1:01.23)
  7 Damini LV  'A'                                   NT    4:13.58   409   40  
     1) Hristo H Kostadinov 97          2) Momchil V Vasilev 97           
     3) Bozhidar S Katerinski 96        4) Venelin S Krastanov 96         
                  29.15       59.77 (59.77)     1:28.93 (29.16)   2:02.62 (1:02.85)
        2:34.64 (32.02)   3:08.10 (1:05.48)   4:13.58 (1:05.48)                    
  8 Cska  'A'                                        NT    4:15.57   399   36  
     1) Marian K Dimitrov 97            2) Nikola G Todorov 97            
     3) Martin G Ehiyanov 96            4) Aleksandar V Lebeshkovski 97   
                  31.15   1:03.92 (1:03.92)     1:36.97 (33.05)   2:12.61 (1:08.69)
        2:42.08 (29.47)   3:14.20 (1:01.59)     3:43.51 (29.31)   4:15.57 (1:01.37)
  9 Julian Rusev  'A'                                NT    4:18.01   388   32  
     1) Konstantin H Katev 96           2) Ivalin N Vasilev 96            
     3) Dobromir D Tsenov 96            4) Dimitar M Dimitrov 97          
                  30.05   1:04.15 (1:04.15)     1:35.26 (31.11)   2:10.41 (1:06.26)
        2:40.16 (29.75)   3:15.32 (1:04.91)     3:45.51 (30.19)   4:18.01 (1:02.69)
 10 Levski  'A'                                      NT    4:20.65   376   28  
     1) Mihail H Kondov 96              2) Kiril I Kirov 97               
     3) Aleksandar T Srandev 97         4) Ivan P Tzurov 97               
                  33.44   1:08.20 (1:08.20)     1:40.14 (31.94)   2:13.30 (1:05.10)
        2:44.91 (31.61)   3:18.84 (1:05.54)     3:48.09 (29.25)   4:20.65 (1:01.81)
 11 Delfin PZ  'A'                                   NT    4:21.86   371   24  
     1) Metodi D Ivanov 97              2) Ivailo S Manchozov 97          
     3) Dimitar S Gechev 97             4) Rumen M Zlatkov 97             
                  34.01   1:07.03 (1:07.03)     1:38.95 (31.92)   2:13.46 (1:06.43)
        2:45.70 (32.24)   3:19.74 (1:06.28)     3:49.09 (29.35)   4:21.86 (1:02.12)
 12 Torpedo  'A'                                     NT    4:24.72   359   20  
     1) Miroslav L Luzev 97             2) Zhivko Z Tomov 97              
     3) Kostadin G Shalapatanov 97      4) Plamen S Georgiev 96           
                  32.32   1:07.89 (1:07.89)     1:41.09 (33.20)   2:17.07 (1:09.18)
        2:49.00 (31.93)   3:25.26 (1:08.19)     3:54.58 (29.32)     4:24.72 (59.46)
 13 Chernomorets  'A'                                NT    4:39.25   306   16  
     1) Stoqn N Stoykov 97              2) Georgi N Nqgolov 97            
     3) Vasilen V Yovchev 97            4) Valentin M Spasov 96           
                  30.35   1:03.97 (1:03.97)     1:38.62 (34.65)   2:18.24 (1:14.27)
        2:53.64 (35.40)   3:33.50 (1:15.26)     4:03.79 (30.29)   4:39.25 (1:05.75)
 14 Metropol  'A'                                    NT    4:51.25   269   12  
     1) Aleksandar N Stoyanov 96        2) Angel P Tushev 96              
     3) Mihail V Vylchev 96             4) Georgi L Ivanov 96             
                  30.77   1:08.06 (1:08.06)     1:40.93 (32.87)   2:17.61 (1:09.55)
        2:50.37 (32.76)   3:31.16 (1:13.55)   4:51.25 (1:20.09)                    
 
Event 27  Girls 15-16 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                9:20.00   J9:33.26   640   41  
                  32.72     1:07.34 (34.62)     1:43.19 (35.85)     2:19.17 (35.98)
        2:55.43 (36.26)     3:31.48 (36.05)     4:07.80 (36.32)     4:43.82 (36.02)
        5:20.23 (36.41)     5:56.20 (35.97)     6:32.73 (36.53)     7:08.72 (35.99)
        7:45.15 (36.43)     8:21.52 (36.37)     8:58.27 (36.75)     9:33.26 (34.99)
  2 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 9:50.00    9:55.16   572   30  
                  33.03     1:08.78 (35.75)     1:45.48 (36.70)     2:22.45 (36.97)
        2:59.27 (36.82)     3:36.57 (37.30)     4:13.93 (37.36)     4:52.86 (38.93)
        5:30.94 (38.08)     6:09.37 (38.43)     6:47.53 (38.16)     7:25.96 (38.43)
        8:03.95 (37.99)     8:41.41 (37.46)     9:18.60 (37.19)     9:55.16 (36.56)
  3 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                9:45.00   10:11.85   526   28  
                  35.02     1:12.45 (37.43)     1:50.39 (37.94)     2:28.95 (38.56)
        3:07.09 (38.14)     3:45.30 (38.21)     4:23.95 (38.65)     5:02.81 (38.86)
        5:41.11 (38.30)     6:19.57 (38.46)     6:58.57 (39.00)     7:37.47 (38.90)
        8:16.42 (38.95)     8:55.45 (39.03)     9:34.47 (39.02)    10:11.85 (37.38)
  4 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 9:59.00   10:24.87   494   26  
                  34.36     1:12.27 (37.91)     1:50.51 (38.24)     2:29.50 (38.99)
        3:08.17 (38.67)     3:47.29 (39.12)     4:26.90 (39.61)     5:06.82 (39.92)
        5:46.48 (39.66)     6:26.31 (39.83)     7:06.39 (40.08)     7:46.57 (40.18)
        8:26.41 (39.84)     9:06.82 (40.41)     9:46.40 (39.58)    10:24.87 (38.47)
  5 Gabriela P Marinov 16-96 IRIS                10:35.00   10:52.26   434   24  
                  34.34     1:12.54 (38.20)     1:52.84 (40.30)     2:33.64 (40.80)
        3:15.01 (41.37)     3:55.91 (40.90)     4:37.04 (41.13)     5:18.10 (41.06)
        5:59.99 (41.89)     6:41.70 (41.71)     7:23.48 (41.78)     8:05.53 (42.05)
        8:47.13 (41.60)     9:29.35 (42.22)    10:11.35 (42.00)    10:52.26 (40.91)
  6 Simona I Gerdjikov 16-96 Trayana             11:02.30   11:18.53   386   22  
                  35.81     1:16.99 (41.18)     1:58.94 (41.95)     2:40.91 (41.97)
        3:23.00 (42.09)     4:05.27 (42.27)     4:48.07 (42.80)     5:31.37 (43.30)
        6:15.41 (44.04)     6:59.11 (43.70)     7:42.70 (43.59)     8:27.12 (44.42)
        9:10.68 (43.56)     9:54.82 (44.14)    10:38.03 (43.21)    11:18.53 (40.50)
  7 Natali P Nikolova  15-97 BRIZ                10:50.00   11:20.02   383   20  
                  35.82     1:16.84 (41.02)     2:00.65 (43.81)     2:44.32 (43.67)
        3:27.67 (43.35)     4:10.42 (42.75)     4:54.11 (43.69)     5:37.11 (43.00)
        6:20.58 (43.47)     7:04.03 (43.45)     7:47.98 (43.95)     8:31.15 (43.17)
        9:14.62 (43.47)     9:57.71 (43.09)    10:40.03 (42.32)    11:20.02 (39.99)
  8 Valentina S Stanch 15-97 BRIZ                      NT   12:02.65   319   18  
                  40.35     1:23.86 (43.51)     2:09.97 (46.11)     2:54.66 (44.69)
        3:39.89 (45.23)     4:25.64 (45.75)     5:12.30 (46.66)     5:58.05 (45.75)
        6:45.02 (46.97)     7:31.42 (46.40)     8:18.28 (46.86)     9:03.69 (45.41)
        9:50.35 (46.66)    10:35.72 (45.37)    11:21.26 (45.54)    12:02.65 (41.39)
  9 Diana F Gancheva   16-96 Odesos              11:50.00   12:04.41   317   16  
                  38.33     1:21.37 (43.04)     2:06.33 (44.96)     2:51.62 (45.29)
        3:37.25 (45.63)     4:22.89 (45.64)     5:08.31 (45.42)     5:53.92 (45.61)
        6:40.50 (46.58)     7:26.26 (45.76)     8:13.03 (46.77)     8:59.41 (46.38)
        9:45.96 (46.55)    10:32.14 (46.18)    11:18.52 (46.38)    12:04.41 (45.89)
 10 Sevil A Rahvanliev 15-97 Damini LV                 NT   12:39.88   274   14  
                  38.50     1:22.78 (44.28)     2:10.17 (47.39)     2:57.62 (47.45)
        3:46.41 (48.79)     4:35.38 (48.97)     5:24.48 (49.10)     6:13.12 (48.64)
        7:02.13 (49.01)     7:50.65 (48.52)     8:39.60 (48.95)     9:28.50 (48.90)
       10:17.85 (49.35)    11:05.99 (48.14)    11:53.94 (47.95)    12:39.88 (45.94)
 11 Mariya D Roeva     15-97 Metropol            12:45.00   13:14.46   240   12  
                  42.02     1:29.57 (47.55)     2:18.73 (49.16)     3:08.33 (49.60)
        3:58.75 (50.42)     4:49.30 (50.55)     5:40.42 (51.12)     6:31.65 (51.23)
        7:23.25 (51.60)     8:14.30 (51.05)     9:05.73 (51.43)     9:56.32 (50.59)
       10:47.69 (51.37)    11:38.87 (51.18)    12:28.13 (49.26)    13:14.46 (46.33)
 12 Stela D Andreeva   16-96 Metropol            13:00.00   13:53.74   208   10  
                  44.34     1:34.06 (49.72)     2:26.12 (52.06)     3:19.09 (52.97)
        4:11.64 (52.55)     5:04.10 (52.46)     5:56.45 (52.35)     6:49.57 (53.12)
        7:42.38 (52.81)     8:35.18 (52.80)     9:28.48 (53.30)    10:21.64 (53.16)
       11:15.12 (53.48)    12:08.00 (52.88)    13:01.00 (53.00)    13:53.74 (52.74)
 13 Dzhuliya R Kiryazo 15-97 Metropol            12:40.00   15:02.91   163    8  
                  42.72     1:34.37 (51.65)     2:29.19 (54.82)     3:26.40 (57.21)
        4:24.30 (57.90)     5:21.94 (57.64)     6:20.48 (58.54)     7:18.69 (58.21)
        8:16.88 (58.19)     9:14.51 (57.63)    10:13.14 (58.63)    11:10.54 (57.40)
       12:08.59 (58.05)    13:06.87 (58.28)    14:06.23 (59.36)    15:02.91 (56.68)
 
Event 28  Girls 15-16 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                   30.80     J30.99   665   46  
  2 Eli O Angelova     15-97 NSA                    32.90      34.00   504   30  
  3 Zlatna S Nedeva    15-97 Sofia'21               34.00      34.01   503   28  
  4 Yoana T Atanasova  16-96 IRIS                   35.00      34.53   481   26  
  5 Anastasya G Stoilo 16-96 PIRIN                  33.80      34.62   477   24  
  6 Slavina I Slaveva  15-97 PIRIN                  33.50      35.52   442   22  
  7 Ianitza M Mavrova  15-97 Sofia'21               36.00      35.85   430   20  
  8 Sevilyay T Sali    16-96 IRIS                   36.00      35.98   425   18  
  9 Delyana G Todorova 15-97 Trayana                34.00      36.97   392   16  
 10 Elis V Sahatchieva 15-97 Slavia                 36.00      38.16   356   14  
 11 Elena D Zlatkova   15-97 VIH                    38.10      38.98   334   12  
 12 Kristina H Kostadi 15-97 Galata'2009            36.00      39.14   330   10  
 13 Kristina D Tolykov 15-97 VIH                    39.30      40.26   303    8  
 14 Nadejda O Gusakova 16-96 Levski                 39.00      40.31   302    6  
 15 Darina G Ivanova   16-96 Kps Cherno More        39.70      41.08   285    4  
 16 Elena V Malinova   15-97 Sofia'21               42.00      41.19   283    2  
 17 Antoaneta V Petrov 15-97 Olimpia                37.11      41.51   277  
 18 Ralica L Petrova   16-96 Chernomorets           43.30      44.48   225  
 19 Yana P Popovska    15-97 PSKCM                  40.80      44.84   219  
 20 Velislava P Yonkov 16-96 Kps Cherno More        43.80      46.69   194  
 21 Veneta D Pandohova 15-97 Julian Rusev           43.10      47.12   189  
 
Event 29  Boys 15-16 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                   27.83     J27.73   651   71  
  2 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                    27.90      28.93   573   30  
  3 Emil I Nikolov     16-96 NSA                    28.80      29.45   543   28  
  4 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                   30.14      29.88   520   26  
  5 Stefan S Lichovski 16-96 MLA91                  30.00      30.58   485   24  
  6 Venelin S Krastano 16-96 Damini LV              30.50      30.97   467   22  
  7 Radoi G Kosov      16-96 VIH                    30.50      31.66   437   20  
  8 Aleksandar K Penev 15-97 PSKCM                  30.00      32.04   422   18  
  9 Emil S Gospodinov  16-96 PSKCM                  30.00      32.09   420   16  
 10 Ivan P Tzurov      15-97 Levski                 32.00      32.29   412   14  
 11 Iliyan V Petkov    16-96 MLA91                  31.70      32.32   411   12  
 12 Pavel O Lyubenov   16-96 VIH                    31.30      32.71   396   10  
 13 Marian K Dimitrov  15-97 CSKA                   31.40      32.77   394    8  
 14 Momchil V Vasilev  15-97 Damini LV              32.50      33.00   386    6  
 15 Ivalin N Vasilev   16-96 Julian Rusev           31.90      33.17   380    4  
 16 Dobromir D Tsenov  16-96 Julian Rusev           32.90      34.05   351    2  
 17 Plamen S Georgiev  16-96 Torpedo                32.60      34.62   334  
 18 Ivan M Rachev      15-97 IRIS                   36.20      35.00   324  
 19 Emanuil M Krivachk 15-97 Atomik                 35.20      35.30   315  
 20 Aleksandar T Srand 15-97 Levski                 34.00      35.36   314  
 21 Kostadin G Shalapa 15-97 Torpedo                33.80      35.40   313  
 22 Vasilen V Yovchev  15-97 Chernomorets           36.70      37.23   269  
 23 Velin S Vergiev    16-96 Chernomorets           38.00      37.80   257  
 24 Valentin M Spasov  16-96 Chernomorets           35.80      40.18   214  
 25 Atanas P Atanasov  15-97 Slavia                 37.00      40.33   211  
 26 Dimitar R Kolev    15-97 Metropol               37.00      40.97   202  
 
Event 30  Boys 17-18 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                  28.00     J28.49   600   41  
  2 Zhivko A Mesrobovi 17-95 MLA91                  27.80      29.29   552   30  
  3 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                   29.00      29.87   521   28  
  4 Yordan V Yordanov  18-94 Tsarevets-Vtu          29.50      30.19   504   26  
  5 Lyuben P Lyubenov  17-95 Olimpia                31.44      31.86   429   24  
  6 Yordan D Tonov     18-94 MLA91                  30.00      32.22   415   22  
  7 Danail Z Marinov   18-94 Odesos                 31.00      33.00   386   20  
  8 Zlati D Roev       18-94 Metropol               33.00      35.31   315   18  
  9 Boris R Stoyanov   18-94 CSKA                   32.20      35.33   315   16  
 10 Dimityr Z Kolev    17-95 Metropol               35.00      36.53   285   14  
 11 Radoslav T Nedelch 17-95 Julian Rusev              NT      38.31   247   12  
 
Event 31  Girls 15-16 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                2:09.00    2:15.24   583   36  
                  32.23     1:06.02 (33.79)     1:40.98 (34.96)     2:15.24 (34.26)
  2 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            2:20.00    2:19.56   530   30  
                  32.89     1:08.78 (35.89)     1:44.73 (35.95)     2:19.56 (34.83)
  3 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21             2:20.00    2:22.54   497   28  
                  32.62     1:08.72 (36.10)     1:45.37 (36.65)     2:22.54 (37.17)
  4 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 2:22.00    2:26.31   460   26  
                  34.24     1:11.62 (37.38)     1:49.12 (37.50)     2:26.31 (37.19)
  5 Iliyana V Popova   16-96 Levski               2:24.00    2:26.48   458   24  
                  33.69     1:10.85 (37.16)     1:49.53 (38.68)     2:26.48 (36.95)
  6 Gabriela P Marinov 16-96 IRIS                 2:26.00    2:29.64   430   22  
                  33.79     1:11.76 (37.97)     1:51.14 (39.38)     2:29.64 (38.50)
  7 Desislava K Tsonev 15-97 PSKCM                2:27.00    2:30.32   424   20  
                  33.39     1:11.19 (37.80)     1:51.35 (40.16)     2:30.32 (38.97)
  8 Plamena Y Dimitrov 15-97 BRIZ                 2:28.00    2:31.75   412   18  
                  34.29     1:12.37 (38.08)     1:52.22 (39.85)     2:31.75 (39.53)
  9 Simona I Gerdjikov 16-96 Trayana              2:30.00    2:35.10   386   16  
                  35.06     1:14.06 (39.00)     1:55.03 (40.97)     2:35.10 (40.07)
 10 Nikol V Hristova   15-97 VIH                  2:30.70    2:36.82   373   14  
                  35.06     1:15.28 (40.22)     1:56.19 (40.91)     2:36.82 (40.63)
 11 Mihaela M Vladova  15-97 Damini LV            2:36.00    2:37.26   370   12  
                  36.65     1:17.74 (41.09)     1:58.18 (40.44)     2:37.26 (39.08)
 12 Iveta I Stancheva  15-97 NSA                  2:24.00    2:38.49   362   10  
                  34.26     1:14.20 (39.94)     1:56.19 (41.99)     2:38.49 (42.30)
 13 Yoana I Kamenova   15-97 Levski               2:38.00    2:46.67   311    8  
                  36.85     1:19.12 (42.27)     2:03.23 (44.11)     2:46.67 (43.44)
 14 Elena S Popova     15-97 CSKA                 2:32.00    2:46.93   310    6  
                  36.46     1:19.00 (42.54)     2:03.38 (44.38)     2:46.93 (43.55)
 15 Diana F Gancheva   16-96 Odesos               2:45.00    2:47.73   305    4  
                  36.90     1:18.97 (42.07)     2:03.03 (44.06)     2:47.73 (44.70)
 
Event 32  Boys 15-16 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                 1:59.28   J2:02.29   580   41  
                  27.72       58.71 (30.99)     1:31.86 (33.15)     2:02.29 (30.43)
  2 Konstantin D Tonev 15-97 Sofia'21             2:05.00    2:04.78   546   30  
                  29.01     1:01.12 (32.11)     1:34.13 (33.01)     2:04.78 (30.65)
  3 Georgi Y Stoyanov  15-97 MLA91                2:05.00    2:05.82   532   28  
                  28.45     1:00.86 (32.41)     1:34.80 (33.94)     2:05.82 (31.02)
  4 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                  2:05.30    2:06.07   529   26  
                  29.39     1:01.47 (32.08)     1:34.45 (32.98)     2:06.07 (31.62)
  5 Dimitar P Manolov  15-97 MLA91                2:04.00    2:06.41   525   24  
                  29.14     1:01.80 (32.66)     1:34.97 (33.17)     2:06.41 (31.44)
  6 Dimitar T Rolev    16-96 Belmeken             2:06.00    2:07.44   512   22  
                  28.98     1:00.92 (31.94)     1:34.42 (33.50)     2:07.44 (33.02)
  7 Dimo G Karayanov   15-97 BRIZ                 2:08.00    2:08.25   503   20  
                  29.75     1:02.47 (32.72)     1:35.29 (32.82)     2:08.25 (32.96)
  8 Yordan A Andreev   16-96 NSA                  2:05.80    2:08.40   501   18  
                  29.17     1:01.90 (32.73)     1:35.81 (33.91)     2:08.40 (32.59)
  9 Marin G Marinov    15-97 VIH                  2:04.80    2:08.62   498   16  
                  29.33     1:02.41 (33.08)     1:35.88 (33.47)     2:08.62 (32.74)
 10 Lyubomir I Kotov   15-97 PSKCM                2:12.00    2:10.69   475   14  
                  30.71     1:04.11 (33.40)     1:38.71 (34.60)     2:10.69 (31.98)
 11 Valentin A Atanaso 15-97 MLA91                2:10.00    2:11.33   468   12  
                  30.07     1:03.53 (33.46)     1:38.49 (34.96)     2:11.33 (32.84)
 12 Mariyan I Nedkov   15-97 PSKCM                2:10.00    2:12.80   453   10  
                  30.77     1:03.68 (32.91)     1:38.09 (34.41)     2:12.80 (34.71)
 13 Aleksandar P Marin 15-97 IRIS                 2:10.00    2:13.43   446    8  
                  29.88     1:02.86 (32.98)     1:38.12 (35.26)     2:13.43 (35.31)
 14 Tsvetelin S Tsvetk 15-97 Trayana              2:12.00    2:15.62   425    6  
                  31.77     1:07.19 (35.42)     1:41.46 (34.27)     2:15.62 (34.16)
 15 Martin M Mladenov  16-96 NSA                  2:16.00    2:16.53   416    4  
                  31.53     1:06.23 (34.70)     1:42.49 (36.26)     2:16.53 (34.04)
 16 Radul Y Dimitrov   15-97 BRIZ                 2:18.00    2:16.76   414    2  
                  31.56     1:06.05 (34.49)     1:42.55 (36.50)     2:16.76 (34.21)
 17 Rosen G Krivulev   16-96 Belmeken             2:12.00    2:16.79   414  
                  31.08     1:06.08 (35.00)     1:42.10 (36.02)     2:16.79 (34.69)
 18 Hristoforos M Bots 16-96 PSKCM                2:14.00    2:16.95   413  
                  30.87     1:05.68 (34.81)     1:41.97 (36.29)     2:16.95 (34.98)
 19 Ivan P Tzurov      15-97 Levski               2:12.00    2:19.99   386  
                  31.89     1:08.07 (36.18)     1:45.83 (37.76)     2:19.99 (34.16)
 20 Mariyan G Manev    15-97 PSKCM                2:14.00    2:20.90   379  
                  31.73     1:08.36 (36.63)     1:46.46 (38.10)     2:20.90 (34.44)
 21 Yavor A Angelov    16-96 Odesos               2:18.00    2:20.97   378  
                  31.26     1:07.94 (36.68)     1:45.37 (37.43)     2:20.97 (35.60)
 22 Konstantin H Katev 16-96 Julian Rusev         2:23.00    2:23.16   361  
                  30.62     1:06.76 (36.14)     1:46.37 (39.61)     2:23.16 (36.79)
 23 Bozhidar S Katerin 16-96 Damini LV            2:22.00    2:23.40   359  
                  33.38     1:10.15 (36.77)     1:47.95 (37.80)     2:23.40 (35.45)
 24 Mihail H Kondov    16-96 Levski               2:13.00    2:23.63   358  
                  33.56     1:10.15 (36.59)     1:47.67 (37.52)     2:23.63 (35.96)
 25 Momchil V Vasilev  15-97 Damini LV            2:25.00    2:24.23   353  
                  31.87     1:08.09 (36.22)     1:45.97 (37.88)     2:24.23 (38.26)
 26 Yordan S Stefanov  15-97 NSA                  2:24.20    2:29.20   319  
                  34.39     1:12.50 (38.11)     1:51.64 (39.14)     2:29.20 (37.56)
 27 Viktor I Ivanov    15-97 IRIS                 2:26.00    2:29.30   318  
                  32.83     1:11.25 (38.42)     1:51.45 (40.20)     2:29.30 (37.85)
 28 Kalyo S Markov     15-97 CSKA                 2:28.00    2:29.79   315  
                  33.63     1:12.48 (38.85)     1:51.82 (39.34)     2:29.79 (37.97)
 
Event 33  Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bojidar M Stoev    18-94 Levski               1:55.30   J1:57.83   648   41  
                  27.77       58.31 (30.54)     1:28.38 (30.07)     1:57.83 (29.45)
  2 Kristiyan R Kraste 18-94 IRIS                 2:02.00   J2:01.78   587   35  
                  27.93       59.36 (31.43)     1:31.40 (32.04)     2:01.78 (30.38)
  3 Mart I Lachev      18-94 Damini LV            2:05.00    2:03.04   569   28  
                  29.45     1:01.00 (31.55)     1:32.29 (31.29)     2:03.04 (30.75)
  4 Georgi D Gruychev  17-95 Damini LV            2:05.80    2:05.64   535   26  
                  29.06     1:01.61 (32.55)     1:34.28 (32.67)     2:05.64 (31.36)
  5 Nikolay I Kunchev  17-95 PSKCM                2:02.00    2:05.78   533   24  
                  29.39     1:01.74 (32.35)     1:34.40 (32.66)     2:05.78 (31.38)
  6 Aleksandar F Rados 18-94 PSKCM                2:08.00    2:07.00   518   22  
                  29.39     1:01.21 (31.82)     1:34.14 (32.93)     2:07.00 (32.86)
  7 Petar B Suharev    17-95 MLA91                2:01.00    2:07.49   512   20  
                  31.02     1:04.83 (33.81)     1:38.03 (33.20)     2:07.49 (29.46)
  8 Kaloyan D Nikitov  18-94 PSKCM                2:07.00    2:08.47   500   18  
                  29.93     1:02.44 (32.51)     1:35.15 (32.71)     2:08.47 (33.32)
  9 Velizar V Karaivan 17-95 IRIS                 2:06.00    2:08.75   497   16  
                  30.17     1:02.30 (32.13)     1:35.89 (33.59)     2:08.75 (32.86)
 10 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                2:01.00    2:10.52   477   14  
                  29.38     1:04.23 (34.85)     1:38.49 (34.26)     2:10.52 (32.03)
 11 Traqn T Neshev     17-95 Chernomorets         2:06.70    2:12.15   459   12  
                  29.86     1:03.52 (33.66)     1:39.60 (36.08)     2:12.15 (32.55)
 12 Radi N Hristoskov  18-94 Levski               2:13.00    2:13.63   444   10  
                  31.18     1:05.28 (34.10)     1:40.40 (35.12)     2:13.63 (33.23)
 13 Danail Z Marinov   18-94 Odesos               2:10.00    2:16.22   419    8  
                  31.24     1:06.11 (34.87)     1:42.37 (36.26)     2:16.22 (33.85)
 14 Ivan T Rolanski    18-94 Sofia'21             2:18.00    2:17.68   406    6  
                  31.07     1:07.06 (35.99)     1:43.34 (36.28)     2:17.68 (34.34)
 15 Valentin G Gardev  17-95 PSKCM                2:10.00    2:19.76   388    4  
                  30.41     1:04.56 (34.15)     1:42.02 (37.46)     2:19.76 (37.74)
 16 Ivaylo S Stoyanov  17-95 Metropol             2:18.00    2:24.97   348    2  
                  30.32     1:05.17 (34.85)     1:45.56 (40.39)     2:24.97 (39.41)
 17 Valentin Z Popov   17-95 CSKA                 2:14.00    2:26.13   340  
                  30.41     1:05.59 (35.18)     1:45.17 (39.58)     2:26.13 (40.96)
 18 Zhan A Malla       17-95 Damini LV            2:28.00    2:32.57   298  
                  32.53     1:09.97 (37.44)     1:51.47 (41.50)     2:32.57 (41.10)
 19 Petar S Zhelyazkov 18-94 BRIZ                      NT    3:00.50   180  
                  34.34     1:17.53 (43.19)     2:09.25 (51.72)     3:00.50 (51.25)
 -- Matthew M Hendrix  18-94 BRIZ                 2:20.00         DQ        
 
Event 34  Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boryana I Ilchovsk 16-96 Levski               1:21.00    1:19.54   532   36  
                  37.65     1:19.54 (41.89)                                        
  2 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  1:22.10    1:22.18   482   30  
                  38.95     1:22.18 (43.23)                                        
  3 Simona P Palazova  15-97 Levski               1:26.00    1:24.89   437   28  
                  39.43     1:24.89 (45.46)                                        
  4 Teodora A Ganeva   16-96 Belmeken             1:22.00    1:26.63   411   26  
                  40.75     1:26.63 (45.88)                                        
  5 Adriana V Simeonov 15-97 Damini LV            1:32.00    1:28.33   388   24  
                  42.02     1:28.33 (46.31)                                        
  6 Alexandra I Manast 15-97 Torpedo              1:23.00    1:28.63   384   22  
                  40.33     1:28.63 (48.30)                                        
  7 Despina D Balabano 15-97 NSA                  1:25.10    1:28.70   383   20  
                  41.10     1:28.70 (47.60)                                        
  8 Nikoleta P Kalinov 15-97 Kps Cherno More      1:30.40    1:33.25   330   18  
                  44.27     1:33.25 (48.98)                                        
  9 Lora L Bulakieva   15-97 VIH                  1:32.10    1:35.58   306   16  
                  46.00     1:35.58 (49.58)                                        
 10 Martina R Grigorov 15-97 Slavia               1:36.00    1:36.98   293   14  
                  46.50     1:36.98 (50.48)                                        
 11 Boyana T Borisova  16-96 IRIS                 1:33.00    1:37.16   291   12  
                  46.40     1:37.16 (50.76)                                        
 12 Anet A Atanasova   16-96 PIRIN                1:36.50    1:37.70   287   10  
                  46.21     1:37.70 (51.49)                                        
 13 Yonna S Gradeva    15-97 Metropol             1:30.00    1:39.64   270    8  
                  45.92     1:39.64 (53.72)                                        
 14 Hristina V Vasilev 15-97 Sofia'21             1:42.00    1:40.69   262    6  
 15 Ralitsa S Nyagolov 16-96 PSKCM                1:40.00    1:42.68   247    4  
                  49.15     1:42.68 (53.53)                                        
 16 Patriciya I Mitkov 15-97 Akva Sport           1:40.00    1:43.50   241    2  
 17 Denitsa M Chernaev 15-97 Kps Cherno More      1:35.10    1:45.89   225  
                  49.08     1:45.89 (56.81)                                        
 18 Zlatina B Tzoneva  15-97 Julian Rusev         1:39.80    1:50.12   200  
                  52.34     1:50.12 (57.78)                                        
 
Event 35  Boys 15-16 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                  1:09.11   J1:08.65   621   41  
                  32.80     1:08.65 (35.85)                                        
  2 Ivan I Gerov       15-97 NSA                  1:09.55   J1:08.72   619   35  
                  33.06     1:08.72 (35.66)                                        
  3 David E Georgiev   16-96 VIH                  1:13.50    1:12.45   528   28  
                  33.79     1:12.45 (38.66)                                        
  4 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  1:12.10    1:12.71   522   26  
                  34.84     1:12.71 (37.87)                                        
  5 Angel M Stanchev   16-96 Chepinets            1:13.00    1:14.89   478   24  
                  34.84     1:14.89 (40.05)                                        
  6 Matey T Rezashki   15-97 MLA91                1:15.00    1:15.75   462   22  
                  36.37     1:15.75 (39.38)                                        
  7 Viktor M Zhelyazko 15-97 PSKCM                1:16.00    1:17.62   429   20  
                  35.89     1:17.62 (41.73)                                        
  8 Alexander I Shmukl 15-97 BRIZ                 1:13.00    1:18.81   410   18  
                  36.37     1:18.81 (42.44)                                        
  9 Martin G Ehiyanov  16-96 CSKA                 1:17.00    1:18.89   409   16  
                  37.03     1:18.89 (41.86)                                        
 10 Tsvetan V Rusev    15-97 Kps Cherno More      1:18.70    1:20.41   386   14  
                  37.09     1:20.41 (43.32)                                        
 11 Todor Y Mihalev    15-97 Odesos               1:25.00    1:21.43   372   12  
                  38.83     1:21.43 (42.60)                                        
 12 Georgi H Kochev    15-97 VIH                  1:19.80    1:21.51   371   10  
                  40.22     1:21.51 (41.29)                                        
 13 Stanislav L Agov   16-96 VIH                  1:20.00    1:21.64   369    8  
                  39.56     1:21.64 (42.08)                                        
 14 Zheko P Mihalev    15-97 BRIZ                 1:20.00    1:22.79   354    6  
                  38.09     1:22.79 (44.70)                                        
 15 Miroslav M Gechev  15-97 Atomik               1:24.00    1:23.24   348    4  
                  38.63     1:23.24 (44.61)                                        
 16 Kiril I Kirov      15-97 Levski               1:19.50    1:26.19   313    2  
                  40.88     1:26.19 (45.31)                                        
 17 Nikola G Todorov   15-97 CSKA                 1:29.00    1:27.23   302  
                  42.34     1:27.23 (44.89)                                        
 18 Stoyan H Genov     16-96 IRIS                 1:25.00    1:28.32   291  
                  42.31     1:28.32 (46.01)                                        
 19 Miroslav L Luzev   15-97 Torpedo              1:19.00    1:29.13   283  
                  39.72     1:29.13 (49.41)                                        
 20 Georgi L Ivanov    16-96 Metropol             1:27.00    1:30.32   272  
                  39.68     1:30.32 (50.64)                                        
 21 Tervel S Milenov   15-97 Damini LV            1:28.00    1:30.37   272  
                  42.18     1:30.37 (48.19)                                        
 22 Ivan P Vankov      15-97 Kps Cherno More      1:25.80    1:30.56   270  
                  41.27     1:30.56 (49.29)                                        
 23 Velin S Vergiev    16-96 Chernomorets         1:31.20    1:31.92   258  
                  43.19     1:31.92 (48.73)                                        
 -- Aleksandar D Rayko 15-97 Sofia'21             1:25.00         NS        
 
Event 36  Boys 17-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lubomir L Agov     18-94 VIH                  1:04.70   J1:04.95   733   46  
                  30.94     1:04.95 (34.01)                                        
  2 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         1:06.30   J1:06.74   676   35  
                  31.77     1:06.74 (34.97)                                        
  3 Petko T Toromanov  17-95 MLA91                1:06.00   J1:07.78   645   33  
                  32.00     1:07.78 (35.78)                                        
  4 Stefan N Popov     17-95 Levski               1:09.00   J1:08.99   612   31  
                  32.59     1:08.99 (36.40)                                        
  5 Teodor P Voshtinar 18-94 PSKCM                1:09.00    1:10.35   577   24  
                  32.54     1:10.35 (37.81)                                        
  6 Ilian S Chorbadjii 18-94 Sofia'21             1:03.00    1:11.55   548   22  
                  33.82     1:11.55 (37.73)                                        
  7 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21             1:11.00    1:11.99   538   20  
                  33.86     1:11.99 (38.13)                                        
  8 Kristian D Raichev 18-94 IRIS                 1:11.00    1:12.10   536   18  
                  34.01     1:12.10 (38.09)                                        
  9 Veselin R Stefanov 18-94 MLA91                1:08.00    1:12.68   523   16  
                  33.74     1:12.68 (38.94)                                        
 10 Tzvetozar I Yakov  17-95 Levski               1:13.00    1:14.66   483   14  
                  36.19     1:14.66 (38.47)                                        
 11 Vasil R Stoyanov   17-95 Kps Cherno More      1:18.50    1:18.20   420   12  
                  35.40     1:18.20 (42.80)                                        
 12 Frederik Y Dimitro 18-94 Levski               1:17.00    1:19.12   405   10  
                  35.51     1:19.12 (43.61)                                        
 13 Milen N Georgiev   17-95 Chernomorets         1:21.00    1:23.14   349    8  
                  39.85     1:23.14 (43.29)                                        
 14 Bojidar E Atanasov 17-95 Odesos               1:25.00    1:25.11   326    6  
                  39.80     1:25.11 (45.31)                                        
 15 Tsvetozar K Tsonev 17-95 PSKCM                1:19.00    1:29.17   283    4  
                  42.25     1:29.17 (46.92)                                        
 16 Vilian V Georgiev  17-95 Slavia               1:29.00    1:31.16   265    2  
 17 Dimityr Z Kolev    17-95 Metropol             1:25.00    1:34.24   240  
                  41.95     1:34.24 (52.29)                                        
 -- Dimitar A Dinkov   18-94 BRIZ                      NT         DQ        
 
Event 37  Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                1:09.00    1:10.00   513   36  
                  32.36     1:10.00 (37.64)                                        
  2 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                1:09.00    1:10.26   507   30  
                  33.35     1:10.26 (36.91)                                        
  3 Ivanka T Genova    16-96 MLA91                1:13.00    1:13.52   443   28  
                  35.49     1:13.52 (38.03)                                        
  4 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                 1:13.00    1:14.01   434   26  
                  32.76     1:14.01 (41.25)                                        
  5 Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                1:17.00    1:15.64   407   24  
                  35.71     1:15.64 (39.93)                                        
  6 Mariya N Vasileva  15-97 IRIS                 1:16.00    1:18.38   365   22  
                  36.86     1:18.38 (41.52)                                        
  7 Anastasya N Peiche 15-97 PIRIN                1:19.00    1:20.33   339   20  
                  37.73     1:20.33 (42.60)                                        
  8 Mina K Grahovska   16-96 Trayana              1:18.50    1:23.61   301   18  
                  38.44     1:23.61 (45.17)                                        
  9 Mihaela M Vladova  15-97 Damini LV            1:25.00    1:25.43   282   16  
                  39.05     1:25.43 (46.38)                                        
 10 Kristina H Kostadi 15-97 Galata'2009          1:15.00    1:25.67   280   14  
                  37.91     1:25.67 (47.76)                                        
 11 Ani D Stoyanova    15-97 Akva Sport           1:29.00    1:26.73   270   12  
                  40.51     1:26.73 (46.22)                                        
 12 Mariya D Roeva     15-97 Metropol             1:24.00    1:27.67   261   10  
                  40.57     1:27.67 (47.10)                                        
 13 Valentina S Stanch 15-97 BRIZ                 1:30.00    1:28.78   251    8  
                  40.71     1:28.78 (48.07)                                        
 14 Bogomila M Todorov 16-96 CSKA                 1:20.00    1:29.41   246    6  
                  39.98     1:29.41 (49.43)                                        
 15 Camelia T Nedelche 15-97 Julian Rusev         1:29.00    1:30.31   239    4  
                  40.52     1:30.31 (49.79)                                        
 
Event 38  Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   56.02     J56.10   700   46  
                  26.14       56.10 (29.96)                                        
  2 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                    59.10    1:00.91   547   30  
                  28.41     1:00.91 (32.50)                                        
  3 Konstantin D Tonev 15-97 Sofia'21             1:04.00    1:01.38   534   28  
                  28.94     1:01.38 (32.44)                                        
  4 Aleksandar K Penev 15-97 PSKCM                1:03.00    1:03.48   483   26  
                  29.09     1:03.48 (34.39)                                        
  5 Konstantin K Ovcha 15-97 Sofia'21             1:03.00    1:04.22   466   24  
                  30.55     1:04.22 (33.67)                                        
  6 Ivo O Ganchev      16-96 IRIS                 1:04.00    1:04.30   465   22  
                  30.09     1:04.30 (34.21)                                        
  7 Hristo H Kostadino 15-97 Damini LV            1:04.50    1:04.48   461   20  
                  29.80     1:04.48 (34.68)                                        
  8 Stefcho E Stefchev 15-97 PSKCM                1:05.00    1:04.57   459   18  
                  30.13     1:04.57 (34.44)                                        
  9 Vladimir G Lalov   16-96 MLA91                1:05.00    1:06.04   429   16  
                  30.17     1:06.04 (35.87)                                        
 10 Dilyan P Zhelyazko 15-97 PSKCM                1:06.00    1:06.71   416   14  
                  30.80     1:06.71 (35.91)                                        
 11 Stoqn N Stoykov    15-97 Chernomorets         1:08.40    1:08.08   391   12  
                  32.08     1:08.08 (36.00)                                        
 12 Stefan S Lichovski 16-96 MLA91                1:09.00    1:09.57   367   10  
                  32.28     1:09.57 (37.29)                                        
 13 Alex P Alexiev     15-97 BRIZ                 1:07.00    1:10.37   354    8  
                  33.06     1:10.37 (37.31)                                        
 14 Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                 1:10.00    1:10.47   353    6  
                  32.72     1:10.47 (37.75)                                        
 15 Rosen Y Lechev     15-97 IRIS                 1:12.00    1:11.28   341    4  
                  32.92     1:11.28 (38.36)                                        
 16 Aleksandar O Stefa 15-97 IRIS                 1:10.00    1:12.14   329    2  
                  35.73     1:12.14 (36.41)                                        
 17 Radoi G Kosov      16-96 VIH                  1:06.70    1:12.42   325  
                  33.36     1:12.42 (39.06)                                        
 18 Bozhidar S Katerin 16-96 Damini LV            1:11.00    1:13.80   307  
                  35.26     1:13.80 (38.54)                                        
 19 Georgi M Sivev     15-97 BRIZ                      NT    1:14.04   304  
                  33.66     1:14.04 (40.38)                                        
 20 Georgi H Kochev    15-97 VIH                  1:08.70    1:14.22   302  
                  35.21     1:14.22 (39.01)                                        
 21 Aleksandar V Lebes 15-97 CSKA                 1:12.00    1:14.82   295  
                  33.95     1:14.82 (40.87)                                        
 22 Angel P Tushev     16-96 Metropol             1:13.00    1:15.92   282  
                  33.54     1:15.92 (42.38)                                        
 23 Dimitar M Dimitrov 15-97 Julian Rusev         1:22.00    1:24.52   204  
                  37.22     1:24.52 (47.30)                                        
 -- Mihail V Vylchev   16-96 Metropol             1:15.00         DQ        
 
Event 39  Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                  59.00     J59.72   580   41  
                  28.39       59.72 (31.33)                                        
  2 Aleks I Ivanov     18-94 Damini LV            1:00.30    1:00.59   555   30  
                  27.57     1:00.59 (33.02)                                        
  3 Dzhan S Sherifoglu 18-94 PSKCM                1:01.00    1:01.48   532   28  
                  29.29     1:01.48 (32.19)                                        
  4 Deyan M Gechev     18-94 Atomik               1:02.00    1:01.72   525   26  
                  28.81     1:01.72 (32.91)                                        
  5 Aleksandar S Matev 18-94 PSKCM                1:00.00    1:01.79   524   24  
                  28.45     1:01.79 (33.34)                                        
  6 Martin V Angelov   18-94 Sofia'21             1:03.00    1:02.67   502   22  
                  29.08     1:02.67 (33.59)                                        
  7 Radoslav D Nikolov 18-94 Trayana              1:03.58    1:04.64   457   20  
                  29.33     1:04.64 (35.31)                                        
  8 Toni V Tarov       17-95 CSKA                 1:03.00    1:06.92   412   18  
                  31.72     1:06.92 (35.20)                                        
  9 Dinko S Mitev      18-94 Trayana              1:03.00    1:06.94   412   16  
                  30.75     1:06.94 (36.19)                                        
 10 Nikolay H Bojkov   17-95 LULIN                1:08.00    1:09.27   372   14  
                  31.63     1:09.27 (37.64)                                        
 11 Borislav S Stefano 18-94 Torpedo              1:07.00    1:09.60   366   12  
                  32.25     1:09.60 (37.35)                                        
 12 Simeon I Iliev     17-95 Chernomorets         1:10.30    1:09.67   365   10  
                  33.88     1:09.67 (35.79)                                        
 13 Marian G Ivanov    17-95 BRIZ                 1:07.00    1:10.17   357    8  
                  31.22     1:10.17 (38.95)                                        
 14 Georgi V Yankov    17-95 Metropol             1:10.00    1:10.63   350    6  
                  32.34     1:10.63 (38.29)                                        
 15 Aleksandar G Yanko 17-95 IRIS                 1:10.00    1:14.04   304    4  
                  34.18     1:14.04 (39.86)                                        
 16 Kristian T Nikolov 17-95 CSKA                 1:09.00    1:22.72   218    2  
                  36.83     1:22.72 (45.89)                                        
 17 Georgi I Georgiev  17-95 Kps Cherno More      1:25.30    1:33.38   151  
 
Event 40  Girls 15-16 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    9:19.58   563   72  
     1) Marina L Nikolova 97            2) Desislava B Stoyanova 96       
     3) Ekaterina M Valcheva 96         4) Nikol A Koshedziyska 96        
                  30.94   1:04.98 (1:04.98)   1:41.37 (1:41.37)   2:16.32 (2:16.32)
        2:49.51 (33.19)   3:26.07 (1:09.75)   4:03.20 (1:46.88)   4:38.96 (2:22.64)
        5:12.01 (33.05)   5:48.46 (1:09.50)   6:27.21 (1:48.25)   7:05.08 (2:26.12)
                          8:10.23 (1:05.15)   8:45.91 (1:40.83)   9:19.58 (2:14.50)
  2 Nsa  'A'                                         NT    9:56.04   465   60  
     1) Eli O Angelova 97               2) Despina D Balabanova 97        
     3) Iveta I Stancheva 97            4) Marry G Yordanova 97           
                  34.21   1:12.11 (1:12.11)   1:50.57 (1:50.57)   2:26.29 (2:26.29)
        2:59.40 (33.11)   3:37.05 (1:10.76)   4:17.35 (1:51.06)   4:57.16 (2:30.87)
        5:31.83 (34.67)   6:10.84 (1:13.68)   6:51.79 (1:54.63)   7:32.18 (2:35.02)
        8:04.91 (32.73)   8:42.37 (1:10.19)   9:19.53 (1:47.35)   9:56.04 (2:23.86)
  3 Sofia'21  'A'                                    NT    9:58.40   460   56  
     1) Ianitza M Mavrova 97            2) Hristina V Vasileva 97         
     3) Zlatna S Nedeva 97              4) Iva L Traikova 97              
                  33.34   1:10.89 (1:10.89)   1:50.13 (1:50.13)   2:26.26 (2:26.26)
        3:04.66 (38.40)   3:46.59 (1:20.33)   4:31.66 (2:05.40)   5:14.37 (2:48.11)
        5:46.02 (31.65)   6:21.43 (1:07.06)   7:00.02 (1:45.65)   7:38.10 (2:23.73)
        8:09.35 (31.25)   8:44.96 (1:06.86)   9:21.78 (1:43.68)   9:58.40 (2:20.30)
  4 Briz  'A'                                        NT   10:06.57   442   52  
     1) Tanya D Kraynova 96             2) Natali P Nikolova 97           
     3) Plamena Y Dimitrova 97          4) Tsvetelina M Ilieva 96         
                  34.41   1:12.85 (1:12.85)   1:51.37 (1:51.37)   2:28.48 (2:28.48)
        3:02.96 (34.48)   3:43.84 (1:15.36)   4:26.37 (1:57.89)   5:08.54 (2:40.06)
        5:41.67 (33.13)   6:19.72 (1:11.18)   7:00.69 (1:52.15)   7:40.79 (2:32.25)
        8:12.47 (31.68)   8:48.26 (1:07.47)   9:27.34 (1:46.55)  10:06.57 (2:25.78)
  5 Cska  'A'                                        NT   10:09.57   435   48  
     1) Gabriela G Georgieva 97         2) Elena S Popova 97              
     3) Bogomila M Todorova 96          4) Elizabet T Nikolova 97         
                  30.82   1:05.52 (1:05.52)   1:41.50 (1:41.50)   2:16.22 (2:16.22)
        2:52.85 (36.63)   3:35.24 (1:19.02)   4:19.34 (2:03.12)   5:03.36 (2:47.14)
        5:41.75 (38.39)   6:23.55 (1:20.19)   7:07.20 (2:03.84)   7:48.58 (2:45.22)
        8:20.53 (31.95)   8:56.33 (1:07.75)   9:33.27 (1:44.69)  10:09.57 (2:20.99)
  6 Iris  'A'                                        NT   10:15.53   423   44  
     1) Sevilyay T Sali 96              2) Yoana T Atanasova 96           
     3) Gabriela P Marinova 96          4) Mariya N Vasileva 97           
                  33.01   1:10.24 (1:10.24)   1:50.09 (1:50.09)   2:29.14 (2:29.14)
        3:06.17 (37.03)   3:47.67 (1:18.53)   4:30.52 (2:01.38)   5:09.59 (2:40.45)
        5:42.55 (32.96)   6:20.27 (1:10.68)   6:59.25 (1:49.66)   7:37.95 (2:28.36)
        8:13.04 (35.09)   8:53.41 (1:15.46)   9:34.74 (1:56.79)  10:15.53 (2:37.58)
  7 Levski  'A'                                      NT   10:24.96   404   40  
     1) Simona P Palazova 97            2) Yoana I Kamenova 97            
     3) Boryana I Ilchovska 96          4) Iliyana V Popova 96            
                  32.66   1:09.89 (1:09.89)   1:49.54 (1:49.54)   2:27.75 (2:27.75)
        3:05.50 (37.75)   3:47.63 (1:19.88)   4:31.94 (2:04.19)   5:14.90 (2:47.15)
        5:50.61 (35.71)   6:31.53 (1:16.63)   7:14.68 (1:59.78)   7:55.52 (2:40.62)
        8:29.42 (33.90)   9:07.72 (1:12.20)   9:47.24 (1:51.72)  10:24.96 (2:29.44)
  8 Damini LV  'A'                                   NT   10:43.04   371   36  
     1) Maria V Ignatova 97             2) Adriana V Simeonova 97         
     3) Sevil A Rahvanlieva 97          4) Mihaela M Vladova 97           
                  32.77   1:07.94 (1:07.94)   1:44.92 (1:44.92)   2:21.08 (2:21.08)
        2:58.72 (37.64)   3:41.16 (1:20.08)   4:26.98 (2:05.90)   5:11.67 (2:50.59)
        5:49.29 (37.62)   6:33.37 (1:21.70)   7:19.86 (2:08.19)   8:06.00 (2:54.33)
        8:42.05 (36.05)   9:21.94 (1:15.94)  10:02.85 (1:56.85)  10:43.04 (2:37.04)
  9 Pirin  'A'                                       NT   10:52.24   355   32  
     1) Anastasya G Stoilova 96         2) Anet A Atanasova 96            
     3) Anastasya N Peicheva 97         4) Slavina I Slaveva 97           
                  35.46   1:15.44 (1:15.44)   1:57.10 (1:57.10)   2:38.04 (2:38.04)
        3:14.72 (36.68)   3:58.62 (1:20.58)   4:44.78 (2:06.74)   5:27.50 (2:49.46)
        6:04.42 (36.92)   6:47.27 (1:19.77)   7:31.49 (2:03.99)   8:15.10 (2:47.60)
        8:50.02 (34.92)   9:30.38 (1:15.28)  10:11.83 (1:56.73)  10:52.24 (2:37.14)
 10 Vihren  'A'                                      NT   11:03.69   337   28  
     1) Nikol V Hristova 97             2) Lora L Bulakieva 97            
     3) Kristina D Tolykova 97          4) Elena D Zlatkova 97            
                  34.69   1:14.46 (1:14.46)   1:58.13 (1:58.13)   2:40.67 (2:40.67)
        3:21.52 (40.85)   4:06.45 (1:25.78)   4:51.80 (2:11.13)   5:33.30 (2:52.63)
        6:12.16 (38.86)   6:55.47 (1:22.17)   7:40.72 (2:07.42)   8:21.24 (2:47.94)
        8:58.85 (37.61)   9:40.00 (1:18.76)  10:23.18 (2:01.94)  11:03.69 (2:42.45)
 11 Akva Sport  'A'                                  NT   11:14.84   321   24  
     1) Ani D Stoyanova 97              2) Ivana N Toshkova 97            
     3) Monika G Penkova 97             4) Bilyana S Simova 96            
                  38.86   1:21.78 (1:21.78)   2:07.50 (2:07.50)   2:48.53 (2:48.53)
        3:26.94 (38.41)   4:11.11 (1:22.58)   4:58.23 (2:09.70)   5:44.41 (2:55.88)
        6:20.35 (35.94)   7:01.70 (1:17.29)   7:47.08 (2:02.67)   8:31.26 (2:46.85)
        9:07.84 (36.58)   9:49.01 (1:17.75)  10:32.79 (2:01.53)  11:14.84 (2:43.58)
 12 Psk Cherno More  'A'                             NT   11:32.62   296   20  
     1) Yana P Popovska 97              2) Ralitsa S Nyagolova 96         
     3) Antoniya S Stoyanova 97         4) Desislava K Tsoneva 97         
                  38.01   1:21.99 (1:21.99)   2:08.25 (2:08.25)   2:53.80 (2:53.80)
        3:35.94 (42.14)   4:25.47 (1:31.67)   5:18.32 (2:24.52)   6:06.49 (3:12.69)
        6:45.67 (39.18)   7:30.07 (1:23.58)   8:15.87 (2:09.38)   8:57.84 (2:51.35)
        9:31.49 (33.65)  10:10.34 (1:12.50)  10:52.05 (1:54.21)  11:32.62 (2:34.78)
 13 Kps Cherno More  'A'                             NT   11:53.88   271   16  
     1) Denitsa M Chernaeva 97          2) Darina G Ivanova 96            
     3) Velislava P Yonkova 96          4) Nikoleta P Kalinova 97         
                  40.27   1:26.69 (1:26.69)   2:15.32 (2:15.32)   3:03.89 (3:03.89)
        3:44.87 (40.98)   4:28.16 (1:24.27)   5:17.64 (2:13.75)   6:03.52 (2:59.63)
        6:44.62 (41.10)   7:31.45 (1:27.93)   9:48.46 (3:44.94)  10:29.13 (4:25.61)
                                               11:11.81 (42.68)  11:53.88 (1:24.75)
 14 Metropol  'A'                                    NT   12:16.37   247   12  
     1) Dzhuliya R Kiryazova 97         2) Mariya D Roeva 97              
     3) Yonna S Gradeva 97              4) Stela D Andreeva 96            
                  39.75   1:25.69 (1:25.69)   2:15.18 (2:15.18)   3:01.27 (3:01.27)
        3:43.95 (42.68)   4:31.81 (1:30.54)   5:20.57 (2:19.30)   6:07.81 (3:06.54)
        6:44.14 (36.33)   7:29.53 (1:21.72)   8:21.14 (2:13.33)   9:13.10 (3:05.29)
        9:52.37 (39.27)  10:40.28 (1:27.18)  11:29.55 (2:16.45)  12:16.37 (3:03.27)
 15 Julian Rusev  'A'                                NT   12:28.27   235    8  
     1) Zlatina B Tzoneva 97            2) Stela N Nikolaeva 97           
     3) Veneta D Pandohova 97           4) Camelia T Nedelcheva 97        
                  40.06   1:28.34 (1:28.34)   2:19.75 (2:19.75)   3:09.58 (3:09.58)
        3:52.96 (43.38)   4:43.73 (1:34.15)   5:37.42 (2:27.84)   6:27.57 (3:17.99)
        7:09.03 (41.46)   7:57.28 (1:29.71)   8:46.18 (2:18.61)   9:32.08 (3:04.51)
       10:11.59 (39.51)  10:55.68 (1:23.60)  11:42.59 (2:10.51)  12:28.27 (2:56.19)
 
Event 41  Boys 15-16 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Briz  'A'                                        NT    8:20.88   583   72  
     1) Danaill E Slavchev 96           2) Maksim V Dimitrov 97           
     3) Dimo G Karayanov 97             4) Teodosi Z Chernev 96           
                  29.12   1:01.85 (1:01.85)   1:33.55 (1:33.55)   2:05.11 (2:05.11)
        2:34.72 (29.61)   3:06.98 (1:01.87)   3:40.52 (1:35.41)   4:13.56 (2:08.45)
        4:43.40 (29.84)   5:15.88 (1:02.32)   5:48.76 (1:35.20)   6:21.27 (2:07.71)
        6:48.32 (27.05)     7:18.32 (57.05)   7:49.73 (1:28.46)   8:20.88 (1:59.61)
  2 Nsa  'A'                                         NT    8:27.86   559   60  
     1) Yordan A Andreev 96             2) Matthew L Tsenkov 97           
     3) Javor S Valkanov 97             4) Kristian G Bozhilov 96         
                  29.14   1:01.88 (1:01.88)   1:35.00 (1:35.00)   2:06.66 (2:06.66)
        2:35.20 (28.54)   3:07.55 (1:00.89)   3:41.00 (1:34.34)   4:14.43 (2:07.77)
        4:43.77 (29.34)   5:16.58 (1:02.15)   5:49.61 (1:35.18)   6:21.42 (2:06.99)
        6:49.12 (27.70)     7:19.73 (58.31)   7:53.33 (1:31.91)   8:27.86 (2:06.44)
  3 Psk Cherno More  'A'                             NT    8:39.93   521   56  
     1) Viktor M Zhelyazkov 97          2) Mariyan I Nedkov 97            
     3) Dilyan P Zhelyazkov 97          4) Lyubomir I Kotov 97            
                  29.02   1:02.62 (1:02.62)   1:37.75 (1:37.75)   2:11.58 (2:11.58)
        2:40.47 (28.89)   3:13.54 (1:01.96)   3:49.10 (1:37.52)   4:23.66 (2:12.08)
        4:52.32 (28.66)   5:24.51 (1:00.85)   5:57.70 (1:34.04)   6:30.46 (2:06.80)
        6:59.50 (29.04)   7:32.40 (1:01.94)   8:07.22 (1:36.76)   8:39.93 (2:09.47)
  4 Vihren  'A'                                      NT    8:41.29   517   52  
     1) Dimitar A Atanasov 97           2) Marin G Marinov 97             
     3) Radoi G Kosov 96                4) David E Georgiev 96            
                  29.45   1:01.90 (1:01.90)   1:35.25 (1:35.25)   2:07.97 (2:07.97)
        2:36.78 (28.81)   3:10.70 (1:02.73)   3:45.32 (1:37.35)   4:19.14 (2:11.17)
        4:48.99 (29.85)   5:21.42 (1:02.28)   5:55.97 (1:36.83)   6:28.52 (2:09.38)
        6:58.64 (30.12)   7:32.34 (1:03.82)   8:07.81 (1:39.29)   8:41.29 (2:12.77)
  5 Mladost'91  'A'                                  NT    8:54.73   479   48  
     1) Dimitar P Manolov 97            2) Stefan S Lichovski 96          
     3) Valentin A Atanasov 97          4) Georgi Y Stoyanov 97           
                  29.45   1:02.18 (1:02.18)   1:35.83 (1:35.83)   2:09.12 (2:09.12)
        2:39.75 (30.63)   3:13.90 (1:04.78)   3:49.86 (1:40.74)   4:24.87 (2:15.75)
        4:55.11 (30.24)   5:29.93 (1:05.06)   6:05.81 (1:40.94)   6:39.30 (2:14.43)
        7:08.04 (28.74)   7:42.63 (1:03.33)   8:19.12 (1:39.82)   8:54.73 (2:15.43)
  6 Iris  'A'                                        NT    9:21.34   414   44  
     1) Aleksandar P Marinov 97         2) Ivo O Ganchev 96               
     3) Mihael T Yordanov 96            4) Stoyan H Genov 96              
                  30.27   1:04.61 (1:04.61)   1:40.97 (1:40.97)   2:15.80 (2:15.80)
        2:47.93 (32.13)   3:23.91 (1:08.11)   4:01.37 (1:45.57)   4:34.70 (2:18.90)
        5:06.85 (32.15)   5:42.03 (1:07.33)   6:17.38 (1:42.68)   6:52.99 (2:18.29)
        7:26.22 (33.23)   8:03.33 (1:10.34)   8:43.34 (1:50.35)   9:21.34 (2:28.35)
  7 Damini LV  'A'                                   NT    9:25.75   404   40  
     1) Hristo H Kostadinov 97          2) Venelin S Krastanov 96         
     3) Bozhidar S Katerinski 96        4) Momchil V Vasilev 97           
                  30.51   1:04.29 (1:04.29)   1:39.72 (1:39.72)   2:13.66 (2:13.66)
        2:45.19 (31.53)   3:21.94 (1:08.28)   4:00.47 (1:46.81)   4:39.60 (2:25.94)
        5:12.57 (32.97)   5:48.73 (1:09.13)   6:26.93 (1:47.33)   7:03.28 (2:23.68)
        7:32.99 (29.71)   8:08.34 (1:05.06)   8:47.41 (1:44.13)   9:25.75 (2:22.47)
  8 Levski  'A'                                      NT    9:30.57   394   36  
     1) Kiril I Kirov 97                2) Mihail H Kondov 96             
     3) Aleksandar T Srandev 97         4) Ivan P Tzurov 97               
                  32.78   1:08.71 (1:08.71)   1:47.37 (1:47.37)   2:24.50 (2:24.50)
        2:58.12 (33.62)   3:34.63 (1:10.13)   4:12.09 (1:47.59)   4:48.35 (2:23.85)
        5:20.19 (31.84)   5:57.44 (1:09.09)   6:36.01 (1:47.66)   7:11.12 (2:22.77)
        7:42.05 (30.93)   8:17.17 (1:06.05)   8:55.42 (1:44.30)   9:30.57 (2:19.45)
  9 Cska  'A'                                        NT    9:42.23   371   32  
     1) Marian K Dimitrov 97            2) Martin G Ehiyanov 96           
     3) Kalyo S Markov 97               4) Aleksandar V Lebeshkovski 97   
                  32.66   1:09.54 (1:09.54)   1:48.09 (1:48.09)   2:23.20 (2:23.20)
        2:56.62 (33.42)   3:35.13 (1:11.93)   4:14.70 (1:51.50)   4:51.71 (2:28.51)
        5:25.16 (33.45)   6:04.17 (1:12.46)   6:45.09 (1:53.38)   7:22.98 (2:31.27)
        7:54.13 (31.15)   8:29.49 (1:06.51)   9:06.62 (1:43.64)   9:42.23 (2:19.25)
 10 Julian Rusev  'A'                                NT    9:46.46   363   28  
     1) Konstantin H Katev 96           2) Ivalin N Vasilev 96            
     3) Dobromir D Tsenov 96            4) Dimitar M Dimitrov 97          
                  30.83   1:07.61 (1:07.61)   1:45.19 (1:45.19)   2:22.38 (2:22.38)
        2:53.57 (31.19)   3:31.91 (1:09.53)   4:13.92 (1:51.54)   4:54.88 (2:32.50)
        5:25.17 (30.29)   6:03.10 (1:08.22)   6:45.59 (1:50.71)   7:25.26 (2:30.38)
                          8:33.31 (1:08.05)   9:10.81 (1:45.55)   9:46.46 (2:21.20)
 11 Delfin PZ  'A'                                   NT    9:51.29   354   24  
     1) Metodi D Ivanov 97              2) Ivailo S Manchozov 97          
     3) Dimitar S Gechev 97             4) Rumen M Zlatkov 97             
                  34.80   1:13.94 (1:13.94)   1:51.85 (1:51.85)   2:28.22 (2:28.22)
        3:01.50 (33.28)   3:39.19 (1:10.97)   4:17.91 (1:49.69)   4:55.82 (2:27.60)
        5:29.98 (34.16)   6:08.82 (1:13.00)   6:48.52 (1:52.70)   7:26.39 (2:30.57)
        7:57.94 (31.55)   8:33.80 (1:07.41)   9:12.40 (1:46.01)   9:51.29 (2:24.90)
 12 Torpedo  'A'                                     NT   10:31.14   291   20  
     1) Miroslav L Luzev 97             2) Zhivko Z Tomov 97              
     3) Kostadin G Shalapatanov 97      4) Plamen S Georgiev 96           
                  34.55   1:14.70 (1:14.70)   1:56.57 (1:56.57)   2:36.77 (2:36.77)
        3:11.15 (34.38)   3:50.99 (1:14.22)   4:33.77 (1:57.00)   5:14.77 (2:38.00)
        5:49.67 (34.90)   6:29.72 (1:14.95)   7:13.08 (1:58.31)   7:56.17 (2:41.40)
        8:30.33 (34.16)   9:07.63 (1:11.46)   9:48.61 (1:52.44)  10:31.14 (2:34.97)
 13 Chernomorets  'A'                                NT   10:45.93   272   16  
     1) Stoqn N Stoykov 97              2) Velin S Vergiev 96             
     3) Vasilen V Yovchev 97            4) Valentin M Spasov 96           
                  34.87   1:11.93 (1:11.93)   1:49.60 (1:49.60)   2:27.96 (2:27.96)
        3:05.67 (37.71)   3:48.29 (1:20.33)   4:33.12 (2:05.16)   5:19.10 (2:51.14)
        5:52.84 (33.74)   6:35.45 (1:16.35)   7:21.66 (2:02.56)   8:06.30 (2:47.20)
        8:39.59 (33.29)   9:19.47 (1:13.17)  10:03.66 (1:57.36)  10:45.93 (2:39.63)
 14 Metropol  'A'                                    NT   11:35.91   217   12  
     1) Mihail V Vylchev 96             2) Angel P Tushev 96              
     3) Georgi L Ivanov 96              4) Dimitar R Kolev 97             
                  35.89   1:15.71 (1:15.71)   1:59.18 (1:59.18)   2:43.11 (2:43.11)
        3:18.79 (35.68)   4:00.23 (1:17.12)   4:45.16 (2:02.05)   5:24.78 (2:41.67)
        6:01.27 (36.49)   6:46.59 (1:21.81)   7:35.68 (2:10.90)   8:24.39 (2:59.61)
        9:03.02 (38.63)   9:51.20 (1:26.81)  10:43.50 (2:19.11)  11:35.91 (3:11.52)
 
Event 42  Boys 17-18 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    8:02.24   653   72  
     1) Veselin R Stefanov 94           2) Zhivko A Mesrobovich 95        
     3) Petar B Suharev 95              4) Kaloyan K Dimitrov 94          
                  28.05       58.13 (58.13)   1:29.25 (1:29.25)   1:59.90 (1:59.90)
        2:26.77 (26.87)     2:57.19 (57.29)   3:28.45 (1:28.55)   3:58.59 (1:58.69)
        4:26.67 (28.08)     4:57.44 (58.85)   5:29.27 (1:30.68)   6:00.30 (2:01.71)
        6:26.91 (26.61)     6:58.48 (58.18)   7:31.31 (1:31.01)   8:02.24 (2:01.94)
  2 Psk Cherno More  'A'                             NT    8:33.13   542   60  
     1) Nikolay I Kunchev 95            2) Aleksandar F Radoslavov 94     
     3) Dzhan S Sherifoglu 94           4) Aleksandar S Matev 94          
                  29.12   1:00.94 (1:00.94)   1:33.95 (1:33.95)   2:06.08 (2:06.08)
        2:35.54 (29.46)   3:07.98 (1:01.90)   3:41.69 (1:35.61)   4:15.43 (2:09.35)
        4:44.51 (29.08)   5:18.34 (1:02.91)   5:53.18 (1:37.75)   6:28.42 (2:12.99)
        6:54.66 (26.24)     7:26.84 (58.42)   8:00.10 (1:31.68)   8:33.13 (2:04.71)
  3 Levski  'A'                                      NT    8:45.22   506   56  
     1) Stefan N Popov 95               2) Tzvetozar I Yakov 95           
     3) Radi N Hristoskov 94            4) Bojidar M Stoev 94             
                  30.28   1:05.15 (1:05.15)   1:40.96 (1:40.96)   2:15.76 (2:15.76)
        2:47.59 (31.83)   3:22.21 (1:06.45)   3:58.23 (1:42.47)   4:32.23 (2:16.47)
        5:03.24 (31.01)   5:37.13 (1:04.90)   6:11.85 (1:39.62)   6:44.64 (2:12.41)
        7:11.38 (26.74)     7:41.36 (56.72)   8:13.00 (1:28.36)   8:45.22 (2:00.58)
  4 Damini LV  'A'                                   NT    8:50.04   492   52  
     1) Zhan A Malla 95                 2) Georgi D Gruychev 95           
     3) Mart I Lachev 94                4) Aleks I Ivanov 94              
                  31.60   1:08.86 (1:08.86)   1:50.52 (1:50.52)   2:31.54 (2:31.54)
        3:00.88 (29.34)   3:32.56 (1:01.02)   4:04.92 (1:33.38)   4:37.29 (2:05.75)
        5:06.01 (28.72)   5:37.87 (1:00.58)   6:11.51 (1:34.22)   6:44.26 (2:06.97)
        7:12.10 (27.84)   7:44.32 (1:00.06)   8:17.78 (1:33.52)   8:50.04 (2:05.78)
  5 Iris  'A'                                        NT    8:52.17   486   48  
     1) Kristian D Raichev 94           2) Aleksandar G Yankov 95         
     3) Kristiyan R Krastev 94          4) Velizar V Karaivanov 95        
                  29.96   1:03.15 (1:03.15)   1:37.95 (1:37.95)   2:12.50 (2:12.50)
        2:47.79 (35.29)   3:26.57 (1:14.07)   4:05.61 (1:53.11)   4:42.77 (2:30.27)
        5:10.19 (27.42)     5:41.45 (58.68)   6:14.09 (1:31.32)   6:44.71 (2:01.94)
        7:13.40 (28.69)   7:45.08 (1:00.37)   8:19.05 (1:34.34)   8:52.17 (2:07.46)
  6 Sofia'21  'A'                                    NT    9:07.42   446   44  
     1) Ivan T Rolanski 94              2) Martin V Angelov 94            
     3) Ilian S Chorbadjiiski 94        4) Dimitar Y Nikolov 94           
                  31.41   1:06.36 (1:06.36)   1:42.82 (1:42.82)   2:18.34 (2:18.34)
        2:51.17 (32.83)   3:28.20 (1:09.86)   4:05.64 (1:47.30)   4:39.06 (2:20.72)
        5:10.14 (31.08)   5:45.03 (1:05.97)   6:21.07 (1:42.01)   6:55.35 (2:16.29)
        7:23.93 (28.58)   7:57.59 (1:02.24)   8:32.79 (1:37.44)   9:07.42 (2:12.07)
  7 Chernomorets  'A'                                NT    9:44.05   368   40  
     1) Hristo H Dolapchiev 95          2) Simeon I Iliev 95              
     3) Milen N Georgiev 95             4) Traqn T Neshev 95              
                  30.13   1:02.86 (1:02.86)   1:36.20 (1:36.20)   2:08.23 (2:08.23)
        2:42.27 (34.04)     2:48.41 (40.18)                       3:21.11 (1:12.88)
        4:02.57 (41.46)   4:42.77 (1:21.66)   6:47.48 (3:26.37)   7:28.61 (4:07.50)
        7:58.81 (30.20)   8:33.87 (1:05.26)   9:11.35 (1:42.74)   9:44.05 (2:15.44)
  8 Metropol  'A'                                    NT   10:24.85   300   36  
     1) Ivaylo S Stoyanov 95            2) Plamen S Yanakiev 95           
     3) Georgi V Yankov 95              4) Zlati D Roev 94                
                  31.37   1:08.65 (1:08.65)   1:50.50 (1:50.50)   2:25.99 (2:25.99)
        2:58.98 (32.99)   3:38.58 (1:12.59)   4:21.45 (1:55.46)   5:00.64 (2:34.65)
        5:36.17 (35.53)   6:16.20 (1:15.56)   7:00.05 (1:59.41)   7:44.04 (2:43.40)
        8:21.68 (37.64)   9:03.68 (1:19.64)   9:46.09 (2:02.05)  10:24.85 (2:40.81)
  9 Briz  'A'                                        NT   10:27.17   297   32  
     1) Teodor K Todorov 95             2) Dimitar A Dinkov 94            
     3) Matthew M Hendrix 94            4) Marian G Ivanov 95             
 10 Cska  'A'                                        NT   10:27.31   297   28  
     1) Valentin Z Popov 95             2) Toni V Tarov 95                
     3) Boris R Stoyanov 94             4) Kristian T Nikolov 95          
 
Event 43  Boys 17-18 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhivko A Mesrobovi 17-95 MLA91                  26.10     J26.38   614   41  
  2 Aleksandar S Matev 18-94 PSKCM                  27.10     J27.01   572   35  
  3 Aleks I Ivanov     18-94 Damini LV              27.20      27.43   546   28  
  4 Martin V Angelov   18-94 Sofia'21               28.00      27.54   540   26  
  5 Kristiyan R Kraste 18-94 IRIS                   27.60      27.61   536   24  
  6 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                  27.10      27.77   526   22  
  7 Teodor P Voshtinar 18-94 PSKCM                  29.50      28.32   496   20  
  8 Aleksandar F Rados 18-94 PSKCM                  28.80      28.36   494   18  
  9 Aleksandar P Bozhi 17-95 Olimpia                27.80      28.38   493   16  
 10 Ivan S Dermendzisk 18-94 Olimpia                30.55      28.88   468   14  
 11 Yordan V Yordanov  18-94 Tsarevets-Vtu          28.00      29.07   459   12  
 12 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                  28.00      29.28   449   10  
 13 Toni V Tarov       17-95 CSKA                   29.30      29.89   422    8  
 14 Nikolay H Bojkov   17-95 LULIN                  30.60      29.96   419    6  
 15 Dinko S Mitev      18-94 Trayana                28.70      30.04   416    4  
 16 Luben K Malinov    18-94 VIH                    28.60      30.56   395    2  
 17 Marian G Ivanov    17-95 BRIZ                   29.60      30.76   387  
 18 Georgi V Yankov    17-95 Metropol               29.00      30.77   387  
 19 Ivan T Rolanski    18-94 Sofia'21               30.00      30.92   381  
 20 Valter N Dikov     17-95 Olimpia                31.86      30.94   381  
 21 Tsvetozar K Tsonev 17-95 PSKCM                  29.80      32.08   341  
 22 Ivaylo K Yordanov  18-94 Odesos                 33.00      34.92   265  
 23 Zhan A Malla       17-95 Damini LV              33.50      35.08   261  
 
Event 44  Boys 15-16 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mihael T Yordanov  16-96 IRIS                   25.60     J25.99   642   41  
  2 Aleksandar K Penev 15-97 PSKCM                  28.20      28.34   495   30  
  3 Ivo O Ganchev      16-96 IRIS                   27.60      28.77   473   28  
  4 Marin G Marinov    15-97 VIH                    28.70      28.96   464   26  
  5 Dilyan P Zhelyazko 15-97 PSKCM                  29.00      29.31   448   24  
  6 Ivan I Gerov       15-97 NSA                    31.00      30.09   414   22  
  7 Georgi H Kochev    15-97 VIH                    31.10      30.14   412   20  
  8 Rumen M Zlatkov    15-97 DELPZ                  30.00      30.28   406   18  
  9 Ivalin N Vasilev   16-96 Julian Rusev           29.60      30.41   401   16  
 10 Stoqn N Stoykov    15-97 Chernomorets           30.90      30.49   398   14  
 11 Mariyan I Nedkov   15-97 PSKCM                  29.50      30.67   391   12  
 12 Alexandar M Georgi 16-96 Smolian                30.90      30.71   389   10  
 13 Plamen S Georgiev  16-96 Torpedo                30.20      31.29   368    8  
 14 Radoslav I Bechev  15-97 Smolian                29.50      31.32   367    6  
 15 Rosen Y Lechev     15-97 IRIS                   31.20      31.42   363    4  
 16 Georgi M Sivev     15-97 BRIZ                   31.00      31.62   356    2  
 17 Aleksandar O Stefa 15-97 IRIS                   30.50      31.67   355  
 18 Martin G Ehiyanov  16-96 CSKA                   30.80      31.98   345  
 19 Angel P Tushev     16-96 Metropol               30.00      32.33   333  
 20 Mihail V Vylchev   16-96 Metropol               31.00      32.35   333  
 21 Pavel O Lyubenov   16-96 VIH                    30.70      32.36   333  
 22 Alex P Alexiev     15-97 BRIZ                   30.80      32.87   317  
 23 Bozhidar S Katerin 16-96 Damini LV              30.00      32.89   317  
 24 Mihail H Kondov    16-96 Levski                 31.00      33.24   307  
 25 Miroslav L Luzev   15-97 Torpedo                31.20      33.94   288  
 26 Zhivko Z Tomov     15-97 Torpedo                32.10      34.99   263  
 27 Georgi L Ivanov    16-96 Metropol               40.00      35.81   245  
 28 Aleksandar N Stoya 16-96 Metropol               40.00      38.41   199  
 -- Hristo H Kostadino 15-97 Damini LV              29.70         DQ        
 
Event 45  Girls 15-16 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                  31.00      31.36   510   36  
  2 Iva L Traikova     15-97 Sofia'21               33.00      32.41   462   30  
  3 Tsvetelina M Iliev 16-96 BRIZ                   31.80      32.61   454   28  
  4 Ivanka T Genova    16-96 MLA91                  32.50      33.56   416   26  
  5 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                   32.00      33.58   416   24  
  6 Antoniya S Stoyano 15-97 PSKCM                  33.00      33.71   411   22  
  7 Iliyana V Popova   16-96 Levski                 33.50      34.37   388   20  
  8 Mariya N Vasileva  15-97 IRIS                   33.20      34.43   386   18  
  9 Kristina H Kostadi 15-97 Galata'2009            33.00      35.61   348   16  
 10 Nikoleta P Kalinov 15-97 Kps Cherno More        35.20      36.19   332   14  
 11 Yoana T Atanasova  16-96 IRIS                   35.00      36.78   316   12  
 12 Iveta I Stancheva  15-97 NSA                    34.10      37.04   310   10  
 13 Mihaela M Vladova  15-97 Damini LV              36.00      38.30   280    8  
 14 Camelia T Nedelche 15-97 Julian Rusev           38.30      39.12   263    6  
 
Event 46  Boys 17-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bojidar M Stoev    18-94 Levski               2:16.00   J2:12.68   635   41  
                  28.10     1:03.19 (35.09)     1:42.33 (39.14)     2:12.68 (30.35)
  2 Hristo H Dolapchie 17-95 Chernomorets         2:15.20   J2:14.72   607   35  
                  28.74     1:05.43 (36.69)     1:42.29 (36.86)     2:14.72 (32.43)
  3 Kaloyan K Dimitrov 18-94 MLA91                2:16.00   J2:15.80   593   33  
                  28.83     1:05.95 (37.12)     1:43.91 (37.96)     2:15.80 (31.89)
  4 Dimitar Y Nikolov  18-94 Sofia'21             2:18.00    2:19.55   546   26  
                  29.57     1:05.91 (36.34)     1:46.46 (40.55)     2:19.55 (33.09)
  5 Deyan M Gechev     18-94 Atomik               2:22.00    2:22.48   513   24  
                  29.89     1:08.87 (38.98)     1:49.25 (40.38)     2:22.48 (33.23)
  6 Stefan N Popov     17-95 Levski               2:25.00    2:24.84   488   22  
                  30.84     1:10.84 (40.00)     1:50.58 (39.74)     2:24.84 (34.26)
  7 Velizar V Karaivan 17-95 IRIS                 2:26.00    2:25.32   484   20  
                  30.64     1:08.12 (37.48)     1:51.87 (43.75)     2:25.32 (33.45)
  8 Dzhan S Sherifoglu 18-94 PSKCM                2:25.00    2:26.96   468   18  
                  30.41     1:08.99 (38.58)     1:54.54 (45.55)     2:26.96 (32.42)
  9 Kristian D Raichev 18-94 IRIS                 2:28.00    2:27.08   466   16  
                  30.33     1:11.59 (41.26)     1:52.48 (40.89)     2:27.08 (34.60)
 10 Ilian S Chorbadjii 18-94 Sofia'21             2:28.00    2:30.29   437   14  
                  30.96     1:10.32 (39.36)     1:52.58 (42.26)     2:30.29 (37.71)
 11 Milen N Georgiev   17-95 Chernomorets         2:43.70    2:45.45   327   12  
                  33.22     1:18.06 (44.84)     2:06.72 (48.66)     2:45.45 (38.73)
 12 Simeon I Iliev     17-95 Chernomorets         2:42.80    2:45.53   327   10  
                  33.25     1:22.43 (49.18)     2:08.02 (45.59)     2:45.53 (37.51)
 13 Kristian T Nikolov 17-95 CSKA                 2:50.00    3:01.17   249    8  
                  35.46     1:20.97 (45.51)     2:17.64 (56.67)     3:01.17 (43.53)
 14 Georgi I Georgiev  17-95 Kps Cherno More      3:08.20    3:13.73   204    6  
                  38.73     1:29.60 (50.87)     2:28.60 (59.00)     3:13.73 (45.13)
 
Event 47  Boys 15-16 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew L Tsenkov  15-97 NSA                  2:22.10    2:17.51   571   36  
                  29.58     1:07.76 (38.18)     1:44.84 (37.08)     2:17.51 (32.67)
  2 Javor S Valkanov   15-97 NSA                  2:20.10    2:18.90   554   30  
                  30.55     1:05.69 (35.14)     1:46.18 (40.49)     2:18.90 (32.72)
  3 Dimitar P Manolov  15-97 MLA91                2:21.00    2:22.77   510   28  
                  30.36     1:05.49 (35.13)     1:49.87 (44.38)     2:22.77 (32.90)
  4 Matey T Rezashki   15-97 MLA91                2:24.00    2:26.17   475   26  
                  31.55     1:09.28 (37.73)     1:52.49 (43.21)     2:26.17 (33.68)
  5 Stefcho E Stefchev 15-97 PSKCM                2:23.00    2:27.13   466   24  
                  30.02     1:07.71 (37.69)     1:51.82 (44.11)     2:27.13 (35.31)
  6 Vladimir G Lalov   16-96 MLA91                2:25.00    2:31.01   431   22  
                  31.02     1:09.93 (38.91)     1:54.93 (45.00)     2:31.01 (36.08)
  7 Hristo H Kostadino 15-97 Damini LV            2:32.00    2:32.47   419   20  
                  30.14     1:10.48 (40.34)     1:58.10 (47.62)     2:32.47 (34.37)
  8 David E Georgiev   16-96 VIH                  2:25.90    2:32.50   418   18  
                  30.41     1:11.47 (41.06)     1:55.46 (43.99)     2:32.50 (37.04)
  9 Radoi G Kosov      16-96 VIH                  2:26.80    2:32.89   415   16  
                  31.96     1:11.66 (39.70)     1:57.18 (45.52)     2:32.89 (35.71)
 10 Aleksandar V Lebes 15-97 CSKA                 2:38.00    2:39.42   366   14  
                  33.71     1:16.97 (43.26)     2:05.06 (48.09)     2:39.42 (34.36)
 11 Radul Y Dimitrov   15-97 BRIZ                 2:39.00    2:39.44   366   12  
                  31.92     1:14.40 (42.48)     2:04.37 (49.97)     2:39.44 (35.07)
 12 Ilian S Arabadjiev 16-96 BRIZ                 2:41.00    2:39.81   363   10  
                  33.01     1:15.88 (42.87)     2:03.81 (47.93)     2:39.81 (36.00)
 13 Hristoforos M Bots 16-96 PSKCM                2:40.00    2:41.26   354    8  
                  33.68     1:17.27 (43.59)     2:05.23 (47.96)     2:41.26 (36.03)
 14 Stoqn N Stoykov    15-97 Chernomorets              NT    2:43.37   340    6  
                  33.76     1:18.78 (45.02)     2:04.58 (45.80)     2:43.37 (38.79)
 15 Rosen Y Lechev     15-97 IRIS                 2:38.00    2:45.28   329    4  
                  32.43     1:16.11 (43.68)     2:07.11 (51.00)     2:45.28 (38.17)
 16 Miroslav M Gechev  15-97 Atomik               2:47.00    2:46.05   324    2  
                  38.04     1:22.26 (44.22)     2:07.77 (45.51)     2:46.05 (38.28)
 17 Zheko P Mihalev    15-97 BRIZ                 2:43.00    2:47.78   314  
                  34.42     1:20.10 (45.68)     2:09.61 (49.51)     2:47.78 (38.17)
 18 Stanislav L Agov   16-96 VIH                  2:50.10    2:50.42   300  
                  35.22     1:20.52 (45.30)     2:09.46 (48.94)     2:50.42 (40.96)
 19 Mihail V Vylchev   16-96 Metropol             2:53.00    2:54.88   277  
                  33.88     1:19.77 (45.89)     2:09.97 (50.20)     2:54.88 (44.91)
 -- Georgi M Sivev     15-97 BRIZ                      NT         DQ        
 
Event 48  Girls 15-16 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgie 15-97 CSKA                 2:32.00    2:32.55   565   36  
                  34.29     1:10.78 (36.49)     1:58.35 (47.57)     2:32.55 (34.20)
  2 Marina L Nikolova  15-97 MLA91                2:30.00    2:32.72   563   30  
                  32.54     1:10.92 (38.38)     1:58.05 (47.13)     2:32.72 (34.67)
  3 Marry G Yordanova  15-97 NSA                  2:38.40    2:42.00   472   28  
                  36.52     1:18.60 (42.08)     2:04.67 (46.07)     2:42.00 (37.33)
  4 Desislava B Stoyan 16-96 MLA91                2:36.00    2:43.38   460   26  
                  35.62     1:17.25 (41.63)     2:06.26 (49.01)     2:43.38 (37.12)
  5 Ianitza M Mavrova  15-97 Sofia'21             2:45.00    2:46.93   431   24  
                  36.85     1:20.35 (43.50)     2:09.70 (49.35)     2:46.93 (37.23)
  6 Sevilyay T Sali    16-96 IRIS                 2:41.00    2:48.91   416   22  
                  35.83     1:18.18 (42.35)     2:09.02 (50.84)     2:48.91 (39.89)
  7 Alexandra I Manast 15-97 Torpedo              2:46.00    2:53.76   382   20  
                  36.49     1:24.90 (48.41)     2:13.56 (48.66)     2:53.76 (40.20)
  8 Anastasya N Peiche 15-97 PIRIN                2:50.00    3:00.47   341   18  
                  38.30     1:24.86 (46.56)     2:17.57 (52.71)     3:00.47 (42.90)
  9 Mariya N Vasileva  15-97 IRIS                 2:56.00    3:00.72   340   16  
                  37.77     1:29.39 (51.62)     2:23.52 (54.13)     3:00.72 (37.20)
 10 Bilyana S Simova   16-96 Akva Sport           2:54.00    3:01.86   333   14  
                  39.50     1:25.09 (45.59)     2:21.81 (56.72)     3:01.86 (40.05)
 11 Mina K Grahovska   16-96 Trayana              2:53.00    3:02.48   330   12  
                  37.53     1:27.10 (49.57)     2:21.02 (53.92)     3:02.48 (41.46)
 12 Nikol V Hristova   15-97 VIH                  2:56.20    3:02.98   327   10  
                  38.13     1:25.32 (47.19)     2:21.64 (56.32)     3:02.98 (41.34)
 13 Bogomila M Todorov 16-96 CSKA                 2:57.00    3:04.49   319    8  
                  41.29     1:29.33 (48.04)     2:23.80 (54.47)     3:04.49 (40.69)
 14 Mihaela M Vladova  15-97 Damini LV            3:00.00    3:04.64   318    6  
                  40.62     1:29.22 (48.60)     2:22.29 (53.07)     3:04.64 (42.35)
 15 Nikoleta P Kalinov 15-97 Kps Cherno More      2:48.40    3:04.68   318    4  
                  38.01     1:28.94 (50.93)     2:21.43 (52.49)     3:04.68 (43.25)
 16 Monika G Penkova   15-97 Akva Sport           3:05.00    3:04.69   318    2  
                  39.10     1:25.62 (46.52)     2:25.02 (59.40)     3:04.69 (39.67)
 17 Natali P Nikolova  15-97 BRIZ                      NT    3:08.77   298  
                  41.44     1:30.49 (49.05)     2:27.49 (57.00)     3:08.77 (41.28)
 18 Ani D Stoyanova    15-97 Akva Sport           3:14.00    3:12.37   282  
                  41.13     1:31.95 (50.82)     2:30.36 (58.41)     3:12.37 (42.01)
 19 Sevil A Rahvanliev 15-97 Damini LV                 NT    3:14.40   273  
                  38.12     1:32.29 (54.17)     2:28.65 (56.36)     3:14.40 (45.75)
 20 Ivana N Toshkova   15-97 Akva Sport           3:17.00    3:17.47   260  
                  42.28     1:32.08 (49.80)     2:29.93 (57.85)     3:17.47 (47.54)
 21 Daniela H Hristova 16-96 BRIZ                      NT    3:19.59   252  
                  41.88     1:36.58 (54.70)   2:39.75 (1:03.17)     3:19.59 (39.84)
 
Event 49  Boys 17-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krasimir D Kostadi 17-95 MLA91                2:15.00    2:17.18   543   36  
                  31.27     1:05.23 (33.96)     1:41.65 (36.42)     2:17.18 (35.53)
  2 Teodor K Todorov   17-95 BRIZ                 2:19.00    2:21.49   494   30  
                  32.27     1:08.18 (35.91)     1:45.33 (37.15)     2:21.49 (36.16)
  3 Lyuben P Lyubenov  17-95 Olimpia              2:25.88    2:27.69   435   28  
                  34.35     1:12.25 (37.90)     1:51.31 (39.06)     2:27.69 (36.38)
  4 Yordan D Tonov     18-94 MLA91                2:20.00    2:28.40   428   26  
                  34.34     1:11.78 (37.44)     1:51.10 (39.32)     2:28.40 (37.30)
  5 Radoslav D Nikolov 18-94 Trayana              2:24.00    2:29.27   421   24  
                  35.89     1:14.15 (38.26)     1:52.67 (38.52)     2:29.27 (36.60)
  6 Zlati D Roev       18-94 Metropol             2:50.00    2:55.29   260   22  
                  39.32     1:23.48 (44.16)     2:10.10 (46.62)     2:55.29 (45.19)
  7 Boris R Stoyanov   18-94 CSKA                 2:42.00    2:57.19   252   20  
                  39.74     1:24.80 (45.06)     2:11.58 (46.78)     2:57.19 (45.61)
  8 Radoslav T Nedelch 17-95 Julian Rusev              NT    3:00.04   240   18  
                  42.45     1:26.93 (44.48)     2:13.76 (46.83)     3:00.04 (46.28)
 
Event 50  Boys 15-16 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristian G Bozhilo 16-96 NSA                  2:09.20    2:15.75   560   36  
                  31.22     1:05.80 (34.58)     1:40.33 (34.53)     2:15.75 (35.42)
  2 Emil I Nikolov     16-96 NSA                  2:14.30    2:16.99   545   30  
                  31.03     1:05.63 (34.60)     1:41.91 (36.28)     2:16.99 (35.08)
  3 Maksim V Dimitrov  15-97 BRIZ                 2:19.08    2:21.30   496   28  
                  32.53     1:08.00 (35.47)     1:44.82 (36.82)     2:21.30 (36.48)
  4 Danaill E Slavchev 16-96 BRIZ                 2:17.25    2:22.91   480   26  
                  32.02     1:09.17 (37.15)     1:47.29 (38.12)     2:22.91 (35.62)
  5 Ivan P Tzurov      15-97 Levski               2:23.00    2:23.98   469   24  
                  34.60     1:11.12 (36.52)     1:48.10 (36.98)     2:23.98 (35.88)
  6 Stefan S Lichovski 16-96 MLA91                2:23.00    2:24.23   467   22  
                  33.45     1:09.32 (35.87)     1:47.66 (38.34)     2:24.23 (36.57)
  7 Venelin S Krastano 16-96 Damini LV            2:25.00    2:31.73   401   20  
                  35.08     1:13.67 (38.59)     1:53.81 (40.14)     2:31.73 (37.92)
  8 Iliyan V Petkov    16-96 MLA91                2:29.00    2:33.68   386   18  
                  34.76     1:13.72 (38.96)     1:54.16 (40.44)     2:33.68 (39.52)
  9 Marian K Dimitrov  15-97 CSKA                 2:30.00    2:33.84   385   16  
                  35.92     1:15.24 (39.32)     1:55.47 (40.23)     2:33.84 (38.37)
 10 Emil S Gospodinov  16-96 PSKCM                2:30.00    2:38.71   350   14  
                  35.13     1:14.69 (39.56)     1:57.83 (43.14)     2:38.71 (40.88)
 11 Ivan M Rachev      15-97 IRIS                 2:48.00    2:41.95   330   12  
                  37.24     1:18.47 (41.23)     2:01.70 (43.23)     2:41.95 (40.25)
 12 Dobromir D Tsenov  16-96 Julian Rusev         2:41.30    2:43.27   322   10  
                  38.32     1:19.75 (41.43)     2:02.20 (42.45)     2:43.27 (41.07)
 13 Mihail H Kondov    16-96 Levski               2:28.00    2:44.83   313    8  
                  39.86     1:20.69 (40.83)     2:03.25 (42.56)     2:44.83 (41.58)
 14 Dimitar M Dimitrov 15-97 Julian Rusev         2:49.00    2:46.03   306    6  
                  38.94     1:20.90 (41.96)     2:04.81 (43.91)     2:46.03 (41.22)
 15 Kostadin G Shalapa 15-97 Torpedo              2:44.00    2:48.47   293    4  
                  39.83     1:22.69 (42.86)     2:07.60 (44.91)     2:48.47 (40.87)
 16 Pavel O Lyubenov   16-96 VIH                  2:38.20    2:54.12   265    2  
                  40.96     1:25.81 (44.85)     2:11.67 (45.86)     2:54.12 (42.45)
 17 Valentin M Spasov  16-96 Chernomorets         2:53.00    2:59.58   242  
 -- Dimitar R Kolev    15-97 Metropol             3:00.00         DQ        
 
Event 51  Girls 15-16 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 2:30.00    2:32.60   547   36  
                  35.27     1:13.64 (38.37)     1:53.35 (39.71)     2:32.60 (39.25)
  2 Anastasya G Stoilo 16-96 PIRIN                2:43.10    2:45.95   425   30  
                  39.14     1:21.50 (42.36)     2:04.85 (43.35)     2:45.95 (41.10)
  3 Yoana T Atanasova  16-96 IRIS                 2:44.00    2:47.18   416   28  
                  40.79     1:24.48 (43.69)     2:08.51 (44.03)     2:47.18 (38.67)
  4 Slavina I Slaveva  15-97 PIRIN                2:41.40    2:48.31   407   26  
                  39.61     1:22.48 (42.87)     2:06.43 (43.95)     2:48.31 (41.88)
  5 Bilyana S Simova   16-96 Akva Sport           2:55.00    2:54.61   365   24  
                  41.23     1:26.03 (44.80)     2:12.42 (46.39)     2:54.61 (42.19)
  6 Delyana G Todorova 15-97 Trayana              2:39.00    2:56.41   354   22  
                  39.69     1:24.60 (44.91)     2:10.28 (45.68)     2:56.41 (46.13)
  7 Simona I Gerdjikov 16-96 Trayana              2:53.00    2:56.67   352   20  
                  40.58     1:24.51 (43.93)     2:11.01 (46.50)     2:56.67 (45.66)
  8 Nadejda O Gusakova 16-96 Levski               2:50.00    3:04.75   308   18  
                  42.48     1:28.77 (46.29)     2:17.26 (48.49)     3:04.75 (47.49)
  9 Monika G Penkova   15-97 Akva Sport           3:05.00    3:07.49   294   16  
                  43.86     1:31.09 (47.23)     2:20.72 (49.63)     3:07.49 (46.77)
 10 Ivana N Toshkova   15-97 Akva Sport           3:09.00    3:16.53   256   14  
                  45.30     1:34.42 (49.12)     2:25.69 (51.27)     3:16.53 (50.84)
 11 Dzhuliya R Kiryazo 15-97 Metropol             2:56.00    3:26.80   219   12  
                  46.48     1:39.50 (53.02)     2:35.54 (56.04)     3:26.80 (51.26)
 12 Daniela H Hristova 16-96 BRIZ                      NT    3:31.63   205   10  
                  52.31     1:45.68 (53.37)     2:41.13 (55.45)     3:31.63 (50.50)
 13 Veneta D Pandohova 15-97 Julian Rusev         3:20.20    3:32.95   201    8  
                  51.70     1:46.40 (54.70)     2:41.05 (54.65)     3:32.95 (51.90)
 14 Yana P Popovska    15-97 PSKCM                3:10.00    3:34.98   195    6  
                  48.71     1:43.55 (54.84)     2:38.96 (55.41)     3:34.98 (56.02)
 15 Stela D Andreeva   16-96 Metropol             3:15.00    3:40.94   180    4  
                  49.98     1:46.90 (56.92)     2:45.71 (58.81)     3:40.94 (55.23)
 -- Eli O Angelova     15-97 NSA                  2:33.00         DQ        
 
Event 52  Boys 17-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petar B Suharev    17-95 MLA91                4:11.00   J4:12.62   661   41  
                  29.36     1:00.88 (31.52)     1:33.10 (32.22)     2:05.77 (32.67)
        2:37.84 (32.07)     3:10.33 (32.49)     3:42.23 (31.90)     4:12.62 (30.39)
  2 Veselin R Stefanov 18-94 MLA91                4:11.00   J4:13.74   652   35  
                  29.04     1:00.46 (31.42)     1:32.96 (32.50)     2:05.68 (32.72)
        2:38.17 (32.49)     3:10.91 (32.74)     3:43.06 (32.15)     4:13.74 (30.68)
  3 Nikolay I Kunchev  17-95 PSKCM                4:22.00    4:24.26   577   28  
                  30.00     1:02.70 (32.70)     1:36.64 (33.94)     2:10.57 (33.93)
        2:44.83 (34.26)     3:19.15 (34.32)     3:53.37 (34.22)     4:24.26 (30.89)
  4 Viktor V Yotov     18-94 MLA91                4:15.00    4:25.46   569   26  
                  30.44     1:03.64 (33.20)     1:38.13 (34.49)     2:12.63 (34.50)
        2:47.00 (34.37)     3:21.23 (34.23)     3:54.82 (33.59)     4:25.46 (30.64)
  5 Mart I Lachev      18-94 Damini LV            4:44.00    4:34.12   517   24  
                  29.61     1:02.30 (32.69)     1:36.48 (34.18)     2:12.06 (35.58)
        2:47.64 (35.58)     3:23.93 (36.29)     3:59.69 (35.76)     4:34.12 (34.43)
  6 Aleksandar S Matev 18-94 PSKCM                4:20.00    4:35.33   510   22  
                  30.63     1:04.52 (33.89)     1:39.62 (35.10)     2:15.37 (35.75)
        2:49.11 (33.74)     3:24.28 (35.17)     3:59.90 (35.62)     4:35.33 (35.43)
  7 Georgi D Gruychev  17-95 Damini LV            4:35.00    4:36.28   505   20  
                  30.15     1:04.12 (33.97)     1:38.96 (34.84)     2:14.70 (35.74)
        2:48.92 (34.22)     3:26.05 (37.13)     4:02.12 (36.07)     4:36.28 (34.16)
  8 Radi N Hristoskov  18-94 Levski               4:45.00    4:42.54   472   18  
                  32.20     1:07.82 (35.62)     1:44.28 (36.46)     2:21.19 (36.91)
        2:56.81 (35.62)     3:33.22 (36.41)     4:08.70 (35.48)     4:42.54 (33.84)
  9 Traqn T Neshev     17-95 Chernomorets         4:45.00    4:46.04   455   16  
                  30.73     1:05.40 (34.67)     1:42.44 (37.04)     2:20.11 (37.67)
        2:57.39 (37.28)     3:35.27 (37.88)     4:13.36 (38.09)     4:46.04 (32.68)
 10 Dinko S Mitev      18-94 Trayana              4:48.00    4:46.15   454   14  
                  31.43     1:06.75 (35.32)     1:43.62 (36.87)     2:20.73 (37.11)
        2:57.83 (37.10)     3:35.27 (37.44)     4:11.94 (36.67)     4:46.15 (34.21)
 11 Borislav S Stefano 18-94 Torpedo              4:44.00    4:52.29   426   12  
                  32.19     1:08.05 (35.86)     1:45.50 (37.45)     2:22.67 (37.17)
        3:00.03 (37.36)     3:38.17 (38.14)     4:16.12 (37.95)     4:52.29 (36.17)
 12 Tzvetozar I Yakov  17-95 Levski               4:44.00    4:52.60   425   10  
                  32.26     1:09.01 (36.75)     1:47.59 (38.58)     2:25.16 (37.57)
        3:03.60 (38.44)     3:41.82 (38.22)     4:19.19 (37.37)     4:52.60 (33.41)
 13 Valentin G Gardev  17-95 PSKCM                4:45.00    5:04.28   378    8  
                  31.41     1:07.09 (35.68)     1:45.06 (37.97)     2:24.49 (39.43)
        3:04.89 (40.40)     3:46.23 (41.34)     4:25.34 (39.11)     5:04.28 (38.94)
 14 Vasil R Stoyanov   17-95 Kps Cherno More      4:46.10    5:05.45   373    6  
                  31.99     1:07.63 (35.64)     1:45.58 (37.95)     2:24.20 (38.62)
        3:04.16 (39.96)     3:44.55 (40.39)     4:25.59 (41.04)     5:05.45 (39.86)
 15 Ivaylo S Stoyanov  17-95 Metropol             5:00.00    5:20.02   325    4  
                  32.74     1:10.63 (37.89)     1:49.86 (39.23)     2:32.63 (42.77)
        3:15.21 (42.58)     3:58.36 (43.15)     4:41.29 (42.93)     5:20.02 (38.73)
 16 Aleksandar G Yanko 17-95 IRIS                 5:00.00    5:36.31   280    2  
                  34.75     1:15.08 (40.33)     1:58.49 (43.41)     2:42.66 (44.17)
        3:26.85 (44.19)     4:10.56 (43.71)     4:53.04 (42.48)     5:36.31 (43.27)
 17 Plamen S Yanakiev  17-95 Metropol             5:10.00    5:50.98   246  
 18 Dimitar A Dinkov   18-94 BRIZ                      NT    6:10.31   209  
 -- Petar S Zhelyazkov 18-94 BRIZ                      NT         DQ        
 
Event 53  Boys 15-16 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teodosi Z Chernev  16-96 BRIZ                 4:07.10   J4:14.09   649   41  
                  28.42     1:00.12 (31.70)     1:31.87 (31.75)     2:04.40 (32.53)
        2:37.33 (32.93)     3:10.06 (32.73)     3:42.83 (32.77)     4:14.09 (31.26)
  2 Yordan A Andreev   16-96 NSA                  4:22.00    4:25.21   571   30  
                  30.81     1:04.64 (33.83)     1:38.12 (33.48)     2:12.58 (34.46)
        2:46.07 (33.49)     3:20.34 (34.27)     3:52.91 (32.57)     4:25.21 (32.30)
  3 Dimitar A Atanasov 15-97 VIH                  4:25.70    4:26.40   563   28  
                  30.17     1:03.14 (32.97)     1:36.89 (33.75)     2:11.23 (34.34)
        2:45.08 (33.85)     3:19.47 (34.39)     3:53.68 (34.21)     4:26.40 (32.72)
  4 Dimo G Karayanov   15-97 BRIZ                 4:23.00    4:29.34   545   26  
                  30.50     1:03.55 (33.05)     1:37.55 (34.00)     2:12.43 (34.88)
        2:45.94 (33.51)     3:21.49 (35.55)     3:56.24 (34.75)     4:29.34 (33.10)
  5 Konstantin K Ovcha 15-97 Sofia'21             4:40.00    4:37.64   498   24  
                  30.82     1:04.93 (34.11)     1:41.00 (36.07)     2:16.93 (35.93)
        2:53.52 (36.59)     3:29.99 (36.47)     4:05.93 (35.94)     4:37.64 (31.71)
  6 Georgi Y Stoyanov  15-97 MLA91                4:27.00    4:37.94   496   22  
                  30.10     1:03.01 (32.91)     1:38.45 (35.44)     2:14.51 (36.06)
        2:50.82 (36.31)     3:28.42 (37.60)     4:04.06 (35.64)     4:37.94 (33.88)
  7 Yordan P Gospodino 15-97 BRIZ                 4:47.00    4:38.44   493   20  
                  31.25     1:04.89 (33.64)     1:40.07 (35.18)     2:16.03 (35.96)
        2:52.58 (36.55)     3:29.16 (36.58)     4:05.13 (35.97)     4:38.44 (33.31)
  8 Lyubomir I Kotov   15-97 PSKCM                4:44.00    4:38.60   492   18  
                  31.50     1:06.58 (35.08)     1:43.03 (36.45)     2:18.98 (35.95)
        2:54.31 (35.33)     3:30.33 (36.02)     4:05.55 (35.22)     4:38.60 (33.05)
  9 Valentin A Atanaso 15-97 MLA91                4:33.00    4:42.57   472   16  
                  31.00     1:05.62 (34.62)     1:42.58 (36.96)     2:19.59 (37.01)
        2:56.47 (36.88)     3:33.22 (36.75)     4:09.46 (36.24)     4:42.57 (33.11)
 10 Aleksandar P Marin 15-97 IRIS                 4:44.00    4:47.89   446   14  
                  31.12     1:06.57 (35.45)     1:43.23 (36.66)     2:20.48 (37.25)
        2:57.57 (37.09)     3:34.91 (37.34)     4:11.92 (37.01)     4:47.89 (35.97)
 11 Tsvetelin S Tsvetk 15-97 Trayana              4:46.00    4:51.23   431   12  
                  31.83     1:07.68 (35.85)     1:44.17 (36.49)     2:21.47 (37.30)
        2:59.01 (37.54)     3:37.09 (38.08)     4:15.24 (38.15)     4:51.23 (35.99)
 12 Martin M Mladenov  16-96 NSA                  4:51.00    4:54.73   416   10  
                  32.18     1:08.17 (35.99)     1:45.58 (37.41)     2:23.69 (38.11)
        3:01.95 (38.26)     3:40.89 (38.94)     4:20.20 (39.31)     4:54.73 (34.53)
 13 Hristoforos M Bots 16-96 PSKCM                4:45.00    4:54.79   416    8  
                  32.15     1:07.47 (35.32)     1:44.99 (37.52)     2:22.55 (37.56)
        3:00.94 (38.39)     3:39.77 (38.83)     4:18.22 (38.45)     4:54.79 (36.57)
 14 Yavor A Angelov    16-96 Odesos               5:15.00    5:09.40   359    6  
                  33.83     1:12.08 (38.25)     1:51.72 (39.64)     2:30.98 (39.26)
        3:10.46 (39.48)     3:51.44 (40.98)     4:32.07 (40.63)     5:09.40 (37.33)
 15 Aleksandar T Srand 15-97 Levski               4:53.00    5:10.54   355    4  
                  33.49     1:11.07 (37.58)     1:50.97 (39.90)     2:30.56 (39.59)
        3:10.88 (40.32)     3:52.33 (41.45)     4:33.32 (40.99)     5:10.54 (37.22)
 16 Kiril I Kirov      15-97 Levski               4:55.00    5:13.21   346    2  
                  32.62     1:09.57 (36.95)     1:49.26 (39.69)     2:29.33 (40.07)
        3:10.81 (41.48)     3:52.77 (41.96)     4:33.93 (41.16)     5:13.21 (39.28)
 17 Stoyan H Genov     16-96 IRIS                 5:15.00    5:18.31   330  
                  34.29     1:12.58 (38.29)     1:52.86 (40.28)     2:34.43 (41.57)
        3:17.06 (42.63)     3:58.89 (41.83)     4:40.16 (41.27)     5:18.31 (38.15)
 18 Yordan S Stefanov  15-97 NSA                  4:58.20    5:19.04   328  
                  35.20     1:13.56 (38.36)     1:54.07 (40.51)     2:35.32 (41.25)
        3:17.61 (42.29)     3:59.74 (42.13)     4:41.26 (41.52)     5:19.04 (37.78)
 19 Kalyo S Markov     15-97 CSKA                 4:56.00    5:21.06   322  
                  33.78     1:12.61 (38.83)     1:52.27 (39.66)     2:33.64 (41.37)
        3:15.44 (41.80)     3:57.71 (42.27)   5:21.06 (1:23.35)                    
 20 Viktor I Ivanov    15-97 IRIS                 5:07.00    5:31.20   293  
                  33.44     1:13.30 (39.86)     1:55.91 (42.61)     2:39.45 (43.54)
        3:22.99 (43.54)     4:06.82 (43.83)     4:49.91 (43.09)     5:31.20 (41.29)
 21 Ivan P Vankov      15-97 Kps Cherno More      5:40.00    6:19.49   195  
                  38.54     1:25.99 (47.45)     2:16.13 (50.14)     3:06.05 (49.92)
        3:55.09 (49.04)     4:43.63 (48.54)     5:33.26 (49.63)     6:19.49 (46.23)
 
Event 54  Girls 15-16 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziys 16-96 MLA91                4:30.00   J4:40.56   619   41  
                  32.21     1:06.25 (34.04)     1:41.90 (35.65)     2:17.66 (35.76)
        2:53.98 (36.32)     3:29.88 (35.90)     4:06.02 (36.14)     4:40.56 (34.54)
  2 Elizabet T Nikolov 15-97 CSKA                 4:52.00    4:53.19   542   30  
                  33.22     1:09.45 (36.23)     1:46.79 (37.34)     2:24.61 (37.82)
        3:02.11 (37.50)     3:39.73 (37.62)     4:16.60 (36.87)     4:53.19 (36.59)
  3 Maria V Ignatova   15-97 Damini LV            5:01.00    4:59.44   509   28  
                  33.66     1:09.94 (36.28)     1:47.51 (37.57)     2:26.00 (38.49)
        3:04.58 (38.58)     3:43.87 (39.29)     4:22.81 (38.94)     4:59.44 (36.63)
  4 Ekaterina M Valche 16-96 MLA91                4:52.00    5:00.42   504   26  
                  34.75     1:11.81 (37.06)     1:50.42 (38.61)     2:28.66 (38.24)
        3:06.85 (38.19)     3:45.47 (38.62)     4:24.12 (38.65)     5:00.42 (36.30)
  5 Tanya D Kraynova   16-96 BRIZ                 4:50.00    5:11.76   451   24  
                  34.80     1:12.96 (38.16)     1:53.32 (40.36)     2:33.45 (40.13)
        3:13.66 (40.21)     3:53.67 (40.01)     4:33.54 (39.87)     5:11.76 (38.22)
  6 Desislava K Tsonev 15-97 PSKCM                5:10.00    5:12.98   446   22  
                  34.11     1:13.41 (39.30)     1:53.90 (40.49)     2:34.76 (40.86)
        3:14.73 (39.97)     3:55.63 (40.90)     4:36.06 (40.43)     5:12.98 (36.92)
  7 Gabriela P Marinov 16-96 IRIS                 5:07.00    5:15.01   437   20  
                  34.09     1:12.63 (38.54)     1:53.04 (40.41)     2:33.56 (40.52)
        3:14.26 (40.70)     3:55.10 (40.84)     4:35.45 (40.35)     5:15.01 (39.56)
  8 Simona P Palazova  15-97 Levski               5:05.00    5:20.42   415   18  
                  34.24     1:13.54 (39.30)     1:54.39 (40.85)     2:35.85 (41.46)
        3:17.35 (41.50)     3:58.92 (41.57)     4:40.05 (41.13)     5:20.42 (40.37)
  9 Plamena Y Dimitrov 15-97 BRIZ                 5:19.00    5:21.49   411   16  
                  34.57     1:14.14 (39.57)     1:55.28 (41.14)     2:36.67 (41.39)
        3:18.13 (41.46)     4:00.43 (42.30)     4:41.90 (41.47)     5:21.49 (39.59)
 10 Simona I Gerdjikov 16-96 Trayana              5:20.00    5:30.36   379   14  
                  36.56     1:16.88 (40.32)     1:58.99 (42.11)     2:40.72 (41.73)
        3:23.01 (42.29)     4:06.51 (43.50)     4:48.94 (42.43)     5:30.36 (41.42)
 11 Natali P Nikolova  15-97 BRIZ                 4:18.00    5:34.83   364   12  
                  35.82     1:16.23 (40.41)     1:59.03 (42.80)     2:41.87 (42.84)
        3:25.85 (43.98)     4:09.60 (43.75)     4:53.28 (43.68)     5:34.83 (41.55)
 12 Diana F Gancheva   16-96 Odesos               6:00.00    5:55.88   303   10  
                  38.53     1:21.16 (42.63)     2:05.74 (44.58)     2:50.95 (45.21)
        3:37.62 (46.67)     4:24.40 (46.78)     5:10.75 (46.35)     5:55.88 (45.13)
 13 Martina R Grigorov 15-97 Slavia               5:49.00    5:57.38   299    8  
                  37.85     1:22.95 (45.10)     2:08.79 (45.84)     2:54.88 (46.09)
        3:41.16 (46.28)     4:27.31 (46.15)     5:13.53 (46.22)     5:57.38 (43.85)
 14 Yoana I Kamenova   15-97 Levski               5:40.00    6:06.45   277    6  
                  38.90     1:23.30 (44.40)     2:10.35 (47.05)     2:57.33 (46.98)
        3:45.92 (48.59)     4:33.71 (47.79)     5:20.91 (47.20)     6:06.45 (45.54)
 15 Yonna S Gradeva    15-97 Metropol             6:10.00    6:39.18   215    4  
                  42.72     1:31.22 (48.50)     2:21.96 (50.74)     3:14.38 (52.42)
        4:06.48 (52.10)     4:58.24 (51.76)     5:50.14 (51.90)     6:39.18 (49.04)
 
Event 55  Boys 17-18 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    4:01.88   629   72  
     1) Krasimir D Kostadinov 95        2) Petko T Toromanov 95           
     3) Viktor V Yotov 94               4) Zhivko A Mesrobovich 95        
                  30.16   1:02.97 (1:02.97)     1:33.67 (30.70)   2:09.54 (1:06.57)
        2:37.18 (27.64)     3:08.26 (58.72)     3:33.89 (25.63)     4:01.88 (53.62)
  2 Sofia'21  'A'                                    NT    4:18.32   516   60  
     1) Dimitar Y Nikolov 94            2) Ilian S Chorbadjiiski 94       
     3) Martin V Angelov 94             4) Ivan T Rolanski 94             
                  32.22   1:05.99 (1:05.99)     1:38.29 (32.30)   2:16.21 (1:10.22)
        2:45.24 (29.03)   3:18.78 (1:02.57)     3:45.95 (27.17)     4:18.32 (59.54)
  3 Psk Cherno More  'A'                             NT    4:18.81   513   56  
     1) Aleksandar S Matev 94           2) Teodor P Voshtinarov 94        
     3) Dzhan S Sherifoglu 94           4) Kaloyan D Nikitov 94           
                  34.04   1:08.43 (1:08.43)     1:41.15 (32.72)   2:20.39 (1:11.96)
        2:48.77 (28.38)   3:21.60 (1:01.21)     3:49.20 (27.60)     4:18.81 (57.21)
  4 Iris  'A'                                        NT    4:24.79   479   52  
     1) Velizar V Karaivanov 95         2) Kristian D Raichev 94          
     3) Kristiyan R Krastev 94          4) Aleksandar G Yankov 95         
                  32.83   1:06.87 (1:06.87)     1:39.91 (33.04)   2:18.51 (1:11.64)
                          3:20.18 (1:01.67)     3:50.36 (30.18)   4:24.79 (1:04.61)
  5 Levski  'A'                                      NT    4:29.92   452   48  
     1) Tzvetozar I Yakov 95            2) Stefan N Popov 95              
     3) Radi N Hristoskov 94            4) Bojidar M Stoev 94             
                  36.67   1:14.24 (1:14.24)     1:46.60 (32.36)   2:23.69 (1:09.45)
        2:56.71 (33.02)   3:34.04 (1:10.35)     3:59.43 (25.39)     4:29.92 (55.88)
  6 Chernomorets  'A'                                NT    4:37.54   416   44  
     1) Milen N Georgiev 95             2) Hristo H Dolapchiev 95         
     3) Simeon I Iliev 95               4) Traqn T Neshev 95              
                  37.14   1:18.06 (1:18.06)     1:52.38 (34.32)   2:29.44 (1:11.38)
        3:01.35 (31.91)   3:38.84 (1:09.40)     4:06.45 (27.61)     4:37.54 (58.70)
  7 Damini LV  'A'                                   NT    4:42.03   396   40  
     1) Mart I Lachev 94                2) Georgi D Gruychev 95           
     3) Aleks I Ivanov 94               4) Zhan A Malla 95                
                  35.28   1:11.78 (1:11.78)     1:49.37 (37.59)   2:33.16 (1:21.38)
        3:02.62 (29.46)   3:36.95 (1:03.79)     4:07.08 (30.13)   4:42.03 (1:05.08)
  8 Briz  'A'                                        NT    4:59.67   330   36  
     1) Teodor K Todorov 95             2) Dimitar A Dinkov 94            
     3) Marian G Ivanov 95              4) Matthew M Hendrix 94           
  9 Metropol  'A'                                    NT    5:04.99   313   32  
     1) Dimityr Z Kolev 95              2) Georgi M Zhurov 94             
     3) Plamen S Yanakiev 95            4) Ivaylo S Stoyanov 95           
                  37.75   1:19.20 (1:19.20)     2:02.37 (43.17)   2:50.28 (1:31.08)
        3:24.18 (33.90)   4:03.82 (1:13.54)     4:32.24 (28.42)   5:04.99 (1:01.17)
 -- Cska  'A'                                        NT         DQ        
     1) Boris R Stoyanov 94             2) Kristian T Nikolov 95          
     3) Toni V Tarov 95                 4) Valentin Z Popov 95            
 
Event 56  Boys 15-16 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nsa  'A'                                         NT    4:08.69   579   72  
     1) Emil I Nikolov 96               2) Matthew L Tsenkov 97           
     3) Kristian G Bozhilov 96          4) Yordan A Andreev 96            
                  31.04   1:03.65 (1:03.65)     1:35.82 (32.17)   2:11.74 (1:08.09)
        2:38.91 (27.17)     3:10.45 (58.71)     3:38.28 (27.83)     4:08.69 (58.24)
  2 Briz  'A'                                        NT    4:19.51   509   60  
     1) Danaill E Slavchev 96           2) Alexander I Shmukler 97        
     3) Teodosi Z Chernev 96            4) Maksim V Dimitrov 97           
                  30.29   1:02.17 (1:02.17)     1:36.93 (34.76)   2:19.01 (1:16.84)
        2:47.50 (28.49)   3:20.42 (1:01.41)     3:49.05 (28.63)     4:19.51 (59.09)
  3 Mladost'91  'A'                                  NT    4:23.51   486   56  
     1) Stefan S Lichovski 96           2) Matey T Rezashki 97            
     3) Dimitar P Manolov 97            4) Georgi Y Stoyanov 97           
                  32.24   1:06.10 (1:06.10)     1:41.57 (35.47)   2:21.39 (1:15.29)
        2:50.10 (28.71)   3:24.43 (1:03.04)     3:52.23 (27.80)     4:23.51 (59.08)
  4 Psk Cherno More  'A'                             NT    4:29.96   452   52  
     1) Emil S Gospodinov 96            2) Viktor M Zhelyazkov 97         
     3) Stefcho E Stefchev 97           4) Lyubomir I Kotov 97            
                  33.78   1:11.25 (1:11.25)     1:46.27 (35.02)   2:30.14 (1:18.89)
        2:59.34 (29.20)   3:33.09 (1:02.95)     4:00.31 (27.22)     4:29.96 (56.87)
  5 Vihren  'A'                                      NT    4:31.63   444   48  
     1) Radoi G Kosov 96                2) David E Georgiev 96            
     3) Marin G Marinov 97              4) Dimitar A Atanasov 97          
                  34.41   1:11.16 (1:11.16)     1:44.40 (33.24)   2:24.03 (1:12.87)
        2:54.99 (30.96)   3:31.46 (1:07.43)     4:00.18 (28.72)   4:31.63 (1:00.17)
  6 Iris  'A'                                        NT    4:36.89   419   44  
     1) Ivan M Rachev 97                2) Aleksandar P Marinov 97        
     3) Mihael T Yordanov 96            4) Ivo O Ganchev 96               
                  36.34   1:14.61 (1:14.61)     1:53.10 (38.49)   2:34.96 (1:20.35)
        3:02.81 (27.85)   3:36.10 (1:01.14)     4:05.54 (29.44)   4:36.89 (1:00.79)
  7 Damini LV  'A'                                   NT    4:50.84   362   40  
     1) Momchil V Vasilev 97            2) Venelin S Krastanov 96         
     3) Hristo H Kostadinov 97          4) Bozhidar S Katerinski 96       
                  35.84   1:12.85 (1:12.85)     1:52.76 (39.91)   2:41.25 (1:28.40)
        3:11.60 (30.35)   3:46.85 (1:05.60)     4:18.45 (31.60)   4:50.84 (1:03.99)
  8 Cska  'A'                                        NT    4:52.22   356   36  
     1) Marian K Dimitrov 97            2) Martin G Ehiyanov 96           
     3) Aleksandar V Lebeshkovski 97    4) Kalyo S Markov 97              
                  35.29   1:11.40 (1:11.40)                         1:43.06 (31.66)
      3:04.38 (1:21.32)   3:44.65 (2:01.59)     4:16.00 (31.35)   4:52.22 (1:07.57)
  9 Levski  'A'                                      NT    4:56.80   340   32  
     1) Ivan P Tzurov 97                2) Kiril I Kirov 97               
     3) Mihail H Kondov 96              4) Aleksandar T Srandev 97        
                  33.38   1:07.64 (1:07.64)     1:49.16 (41.52)   2:32.90 (1:25.26)
        3:08.48 (35.58)   3:53.04 (1:20.14)     4:23.16 (30.12)   4:56.80 (1:03.76)
 10 Torpedo  'A'                                     NT    5:04.42   315   28  
     1) Kostadin G Shalapatanov 97      2) Miroslav L Luzev 97            
     3) Plamen S Georgiev 96            4) Zhivko Z Tomov 97              
                  37.80   1:18.84 (1:18.84)     1:58.67 (39.83)   2:44.11 (1:25.27)
        3:15.83 (31.72)   3:55.12 (1:11.01)     4:28.77 (33.65)   5:04.42 (1:09.30)
 11 Julian Rusev  'A'                                NT    5:07.99   304   24  
     1) Dobromir D Tsenov 96            2) Dimitar M Dimitrov 97          
     3) Konstantin H Katev 96           4) Ivalin N Vasilev 96            
                  36.64   1:17.33 (1:17.33)     1:58.12 (40.79)   2:43.70 (1:26.37)
        3:17.19 (33.49)   4:01.61 (1:17.91)     4:32.29 (30.68)   5:07.99 (1:06.38)
 12 Chernomorets  'A'                                NT    5:10.51   297   20  
     1) Vasilen V Yovchev 97            2) Velin S Vergiev 96             
     3) Stoqn N Stoykov 97              4) Valentin M Spasov 96           
                  40.50   1:24.24 (1:24.24)     2:06.11 (41.87)   2:55.67 (1:31.43)
        3:28.35 (32.68)   4:03.74 (1:08.07)     4:34.35 (30.61)   5:10.51 (1:06.77)
 13 Delfin PZ  'A'                                   NT    5:11.77   293   16  
     1) Dimitar S Gechev 97             2) Metodi D Ivanov 97             
     3) Rumen M Zlatkov 97              4) Ivailo S Manchozov 97          
                  39.55   1:19.45 (1:19.45)     2:01.69 (42.24)   2:48.41 (1:28.96)
        3:21.73 (33.32)   4:04.59 (1:16.18)     4:36.42 (31.83)   5:11.77 (1:07.18)
 14 Metropol  'A'                                    NT    5:31.51   244   12  
     1) Dimitar R Kolev 97              2) Kiro M Dobrev 97               
     3) Aleksandar N Stoyanov 96        4) Angel P Tushev 96              
                  45.15   1:35.25 (1:35.25)     2:15.75 (40.50)   3:05.76 (1:30.51)
        3:39.54 (33.78)   4:22.07 (1:16.31)     4:53.83 (31.76)   5:31.51 (1:09.44)
 
Event 57  Girls 15-16 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                  NT    4:55.93   483   72  
     1) Nikol A Koshedziyska 96         2) Desislava B Stoyanova 96       
     3) Ekaterina M Valcheva 96         4) Ivanka T Genova 96             
                  36.05   1:13.25 (1:13.25)     1:53.19 (39.94)   2:37.59 (1:24.34)
        3:11.15 (33.56)   3:48.83 (1:11.24)     4:21.44 (32.61)   4:55.93 (1:07.10)
  2 Sofia'21  'A'                                    NT    5:07.84   429   60  
     1) Ianitza M Mavrova 97            2) Zlatna S Nedeva 97             
     3) Iva L Traikova 97               4) Elena V Malinova 97            
                  37.70   1:16.92 (1:16.92)     1:57.78 (40.86)   2:44.13 (1:27.21)
        3:16.51 (32.38)   3:55.78 (1:11.65)     4:29.66 (33.88)   5:07.84 (1:12.06)
  3 Nsa  'A'                                         NT    5:11.87   412   56  
     1) Eli O Angelova 97               2) Despina D Balabanova 97        
     3) Marry G Yordanova 97            4) Iveta I Stancheva 97           
                  35.66   1:13.73 (1:13.73)     1:56.31 (42.58)   2:42.23 (1:28.50)
        3:18.98 (36.75)   4:00.95 (1:18.72)     4:34.18 (33.23)   5:11.87 (1:10.92)
  4 Levski  'A'                                      NT    5:14.12   403   52  
     1) Nadejda O Gusakova 96           2) Boryana I Ilchovska 96         
     3) Iliyana V Popova 96             4) Simona P Palazova 97           
                  42.32   1:27.54 (1:27.54)     2:04.59 (37.05)   2:47.87 (1:20.33)
        3:24.34 (36.47)   4:07.52 (1:19.65)     4:38.55 (31.03)   5:14.12 (1:06.60)
  5 Iris  'A'                                        NT    5:15.86   397   48  
     1) Yoana T Atanasova 96            2) Sevilyay T Sali 96             
     3) Mariya N Vasileva 97            4) Gabriela P Marinova 96         
                  38.30   1:18.85 (1:18.85)     1:59.85 (41.00)   2:47.75 (1:28.90)
        3:24.75 (37.00)   4:07.34 (1:19.59)     4:39.86 (32.52)   5:15.86 (1:08.52)
  6 Cska  'A'                                        NT    5:18.52   387   44  
     1) Gabriela G Georgieva 97         2) Bogomila M Todorova 96         
     3) Elizabet T Nikolova 97          4) Elena S Popova 97              
                  33.23   1:09.27 (1:09.27)     1:55.25 (45.98)   2:46.14 (1:36.87)
        3:22.11 (35.97)   4:01.74 (1:15.60)     4:37.38 (35.64)   5:18.52 (1:16.78)
  7 Pirin  'A'                                       NT    5:26.55   359   40  
     1) Anastasya G Stoilova 96         2) Anet A Atanasova 96            
     3) Anastasya N Peicheva 97         4) Slavina I Slaveva 97           
                  37.28   1:17.46 (1:17.46)                         1:51.73 (34.27)
        2:02.94 (11.21)   2:54.84 (1:03.11)   4:49.99 (1:55.15)   5:26.55 (2:31.71)
  8 Briz  'A'                                        NT    5:29.69   349   36  
     1) Tanya D Kraynova 96             2) Valentina S Stancheva 97       
     3) Tsvetelina M Ilieva 96          4) Plamena Y Dimitrova 97         
                  39.09   1:20.84 (1:20.84)     2:08.68 (47.84)   3:07.23 (1:46.39)
        3:37.49 (30.26)   4:20.02 (1:12.79)     4:53.10 (33.08)   5:29.69 (1:09.67)
  9 Damini LV  'A'                                   NT    5:34.14   335   32  
     1) Maria V Ignatova 97             2) Adriana V Simeonova 97         
     3) Mihaela M Vladova 97            4) Sevil A Rahvanlieva 97         
                  38.47   1:17.74 (1:17.74)     2:00.38 (42.64)   2:47.16 (1:29.42)
        3:27.00 (39.84)   4:16.58 (1:29.42)     4:52.04 (35.46)   5:34.14 (1:17.56)
 10 Vihren  'A'                                      NT    5:46.81   300   28  
     1) Elena D Zlatkova 97             2) Lora L Bulakieva 97            
     3) Nikol V Hristova 97             4) Kristina D Tolykova 97         
                  40.95   1:24.09 (1:24.09)     2:10.25 (46.16)   2:58.81 (1:34.72)
        3:37.57 (38.76)   4:31.89 (1:33.08)     5:07.52 (35.63)   5:46.81 (1:14.92)
 11 Akva Sport  'A'                                  NT    5:51.49   288   24  
     1) Bilyana S Simova 96             2) Patriciya I Mitkovska 97       
     3) Ani D Stoyanova 97              4) Monika G Penkova 97            
                  40.39   1:22.00 (1:22.00)                       3:07.97 (1:45.97)
        3:47.34 (39.37)   4:36.16 (1:28.19)     5:10.58 (34.42)   5:51.49 (1:15.33)
 12 Kps Cherno More  'A'                             NT    6:08.72   249   20  
     1) Darina G Ivanova 96             2) Denitsa M Chernaeva 97         
     3) Nikoleta P Kalinova 97          4) Velislava P Yonkova 96         
                  45.00   1:30.09 (1:30.09)     2:18.24 (48.15)   3:15.24 (1:45.15)
        3:54.89 (39.65)   4:42.99 (1:27.75)     5:23.87 (40.88)   6:08.72 (1:25.73)
 13 Metropol  'A'                                    NT    6:09.37   248   16  
     1) Dzhuliya R Kiryazova 97         2) Veronika Q Antonova 96         
     3) Yonna S Gradeva 97              4) Stela D Andreeva 96            
                  45.87   1:34.63 (1:34.63)     2:21.20 (46.57)   3:15.84 (1:41.21)
        3:55.55 (39.71)   4:43.15 (1:27.31)     5:23.77 (40.62)   6:09.37 (1:26.22)
 14 Julian Rusev  'A'                                NT    6:32.27   207   12  
     1) Veneta D Pandohova 97           2) Zlatina B Tzoneva 97           
     3) Camelia T Nedelcheva 97         4) Stela N Nikolaeva 97           
                  49.73   1:40.74 (1:40.74)     2:32.49 (51.75)   3:32.06 (1:51.32)
        4:13.98 (41.92)   5:05.64 (1:33.58)     5:47.13 (41.49)   6:32.27 (1:26.63)
 -- Psk Cherno More  'A'                             NT         DQ        
     1) Yana P Popovska 97              2) Ralitsa S Nyagolova 96         
     3) Antoniya S Stoyanova 97         4) Desislava K Tsoneva 97         
                  47.91   1:40.08 (1:40.08)     2:26.83 (46.75)   3:22.78 (1:42.70)
        3:59.73 (36.95)   4:43.25 (1:20.47)     5:15.49 (32.24)        DQ (1:07.57)