Licensed to Bulgarian Swimming Federation
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/6/2012 04:28 PM
               DLOP MEN & WOMEN 2012 25M - 3/2/2012 to 3/4/2012                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 49.07                                                          
 Meet Qualifying:  58.10
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   51.66      50.30   713  
  2 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                51.00      50.80   692  
  3 Bojidar M Stoev           18 Levski                 50.97      51.08   680  
  4 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                  51.35      51.79   653  
  5 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  52.39      52.56   625  
 
Event 1  Men 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 49.07                                                          
 Meet Qualifying:  58.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bojidar M Stoev           18 Levski                 51.40      50.97  q685  
  2 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                50.81      51.00  q684  
  3 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                  49.10      51.35  q670  
  4 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   50.34      51.66  q658  
  5 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  52.00      52.39  q631  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ondrej Slechta            21 Levski                 51.50      52.78   617  
  7 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    52.90      52.99   609  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Georgi P Seymenov         23 NSA                    52.60      53.02   608  
  9 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia                52.22      53.73   585  
 10 Kristiyan R Krastev       18 IRIS                   53.30      54.08   573  
 11 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   54.20      54.09   573  
 12 Mark-Aleks I Eftimov      19 IRIS                   53.70      54.27   567  
 13 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    53.00      54.43   562  
 14 Aleksandar P Bozhilov     17 Olimpia                55.12      54.64   556  
 15 Mart I Lachev             18 Damini LV              56.50      54.85   550  
 16 Dimitar I Dimitrov        25 Levski                 54.50      55.78   522  
 17 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21               55.70      55.82   521  
 18 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21               57.30      56.04   515  
 19 Ivan R Ivanov             19 Damini LV              56.20      56.16   512  
 20 Marin G Marinov           15 VIH                    57.90      56.59   500  
 21 Frederik Y Dimitrov       18 Levski                 58.00      57.38   480  
 22 Boris G Dimitrov          19 Julian Rusev           57.00      57.51   477  
 23 Venelin L Smukov          14 CSKA                   58.40      58.60   451  
 24 Toni V Tarov              17 CSKA                   56.90      58.89   444  
 25 Traqn T Neshev            17 Chernomorets           59.50      59.07   440  
 26 Ivan T Rolanski           18 Sofia'21               59.00      59.10   439  
 27 Plamen S Georgiev         16 Torpedo                59.10      59.29   435  
 28 Dilyan P Zhelyazkov       15 PSKCM                  59.00      59.80   424  
 29 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana              1:00.00    1:00.67   406  
 30 Valentin A Atanasov       19 Trayana              1:01.00    1:01.03   399  
 31 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More      1:02.56    1:01.76   385  
 32 Ivan N Ivanov             14 Trayana              1:04.00    1:02.52   371  
 33 Ivaylo R Tenev            19 Trayana              1:02.00    1:03.55   353  
 34 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More      1:03.18    1:05.19   327  
 -- Delyan K Dimitrov         26 Julian Rusev           58.00         DQ        
 
Event 2  Women 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 54.30                                                          
 Meet Qualifying:  1:09.10
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski                 59.78      58.65   657  
                28.23    58.65                                             
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                1:01.75    1:00.40   602  
                29.33  1:00.40                                             
  3 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  1:01.43    1:00.77   591  
                29.22  1:00.77                                             
  4 Iva L Traikova            15 Sofia'21             1:02.59    1:01.64   566  
                29.53  1:01.64                                             
  5 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                1:02.92    1:02.35   547  
                29.70  1:02.35                                             
 
Event 2  Women 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 54.30                                                          
 Meet Qualifying:  1:09.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski                 58.70      59.78  q621  
  2 Mariya M Zlatkova         22 NSA                    58.88    1:01.43  q572  
  3 Petya I Dimova            17 MLA91                1:00.30    1:01.75  q563  
  4 Kalina Y Yordanova        27 NSA                  1:02.00    1:02.05  q555  
  5 Iva L Traikova            15 Sofia'21             1:03.00    1:02.59  q541  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                1:02.00    1:02.92   532  
  7 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                1:01.40    1:03.11   528  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Borislava V Aleksieva     17 Olimpia              1:04.92    1:04.08   504  
  9 Beatriche B Gencheva      19 Sofia'21             1:03.00    1:04.17   502  
 10 Sevilyay T Sali           16 IRIS                 1:04.00    1:05.06   481  
 11 Vyara D Karapachova       14 IRIS                 1:04.80    1:05.40   474  
 12 Maria V Ignatova          15 Damini LV            1:06.00    1:05.74   467  
 13 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets         1:06.30    1:05.99   461  
 14 Iveta I Stancheva         15 NSA                  1:05.00    1:06.64   448  
 15 Elena K Radkova           24 NSA                  1:05.10    1:06.89   443  
 16 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 1:06.00    1:07.43   432  
 17 Iliyana V Popova          16 Levski               1:06.00    1:08.09   420  
 17 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV            1:07.00    1:08.09   420  
 19 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                1:08.00    1:08.13   419  
 20 Desislava N Martinova     17 Julian Rusev         1:06.00    1:08.41   414  
 21 Mariana Y Leshkova        23 BRIZ                 1:09.00    1:08.84   406  
 22 Dayana N Kotseva          20 Damini LV                 NT    1:09.28   399  
 23 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            1:08.00    1:10.90   372  
 24 Yuliya Y Aleksandrova     38 Trayana              1:07.00    1:11.82   358  
 25 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol             1:10.00    1:13.64   332  
 26 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 1:08.00    1:18.86   270  
 -- Mishel G Georgieva        19 CSKA                 1:04.00         DQ        
 
Event 3  Men 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 25.51                                                          
 Meet Qualifying:  29.50
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                26.22      26.09   650  
  2 Martin L Zhelev           24 Damini LV              27.12      26.18   644  
  3 Ivan I Angelov            33 Damini LV              26.91      26.73   605  
  4 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   27.34      27.27   569  
  5 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               27.64      27.84   535  
 
Event 3  Men 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 25.51                                                          
 Meet Qualifying:  29.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                25.76      26.22  q641  
  2 Ivan I Angelov            33 Damini LV              27.50      26.91  q593  
  3 Martin L Zhelev           24 Damini LV              25.50      27.12  q579  
  4 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   27.00      27.34  q565  
  5 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               27.50      27.64  q547  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Petar G Ivanov            24 Olimpia                28.75      27.87   533  
  7 Dimitar A Krastanov       18 MLA91                  27.60      27.93   530  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                  28.30      28.26   512  
  9 Lubomir B Alexiev         19 VIH                    27.00      28.28   511  
 10 Stanislav B Budinov       19 Damini LV              28.50      28.58   495  
 11 Teodor K Todorov          17 BRIZ                   28.20      28.67   490  
 12 Emil I Nikolov            16 NSA                    28.80      28.87   480  
 13 Aleksandar O Popov        19 Damini LV              28.80      28.89   479  
 14 Boyan K Boynov            18 IRIS                   28.90      28.90   478  
 15 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                   29.00      29.08   470  
 16 Lyuben P Lyubenov         17 Olimpia                29.95      30.19   420  
 17 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More        34.80      34.03   293  
 18 Atanas G Georgiev         30 Torpedo                31.80      34.30   286  
 19 Plamen S Georgiev         16 Torpedo                30.60      34.39   284  
 20 Zlati D Roev              18 Metropol               32.10      34.53   280  
 21 Vladislav M Iliev         19 CSKA                   34.60      35.01   269  
 22 Valentin B Spasov         19 Metropol               33.00      35.49   258  
 23 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More        37.53      36.75   232  
 
Event 4  Women 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 27.30                                                          
 Meet Qualifying:  35.50
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                   31.93      30.93   573  
  2 Simona H Pantova          17 Damini LV              31.79      31.27   555  
  3 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    32.26      31.35   550  
  4 Raya L Andonova           18 PIRIN                  31.20      31.70   532  
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                  32.27      32.15   510  
 
Event 4  Women 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 27.30                                                          
 Meet Qualifying:  35.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Raya L Andonova           18 PIRIN                  31.20      31.20  q558  
  2 Simona H Pantova          17 Damini LV              31.50      31.79  q528  
  3 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                   31.50      31.93  q521  
  4 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    31.40      32.26  q505  
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                  31.50      32.27  q505  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ana L Karadzhova          18 Damini LV              31.80      32.36   500  
  7 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21               32.50      32.90   476  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Marina P Bojurina         20 Sofia'21               32.80      32.91   476  
  9 Eli O Angelova            15 NSA                    32.80      33.57   448  
 10 Gabriela E Tomova         18 Levski                 32.00      33.62   446  
 11 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                  32.40      33.99   432  
 12 Slavina I Slaveva         15 PIRIN                  34.10      34.06   429  
 13 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets           36.40      34.33   419  
 14 Yoana T Atanasova         16 IRIS                   33.60      34.54   411  
 15 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21               34.50      34.57   410  
 16 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                   35.80      34.63   408  
 17 Delyana G Todorova        15 Trayana                35.40      34.76   404  
 18 Tanya J Mesrobovich       45 Levski                 37.00      34.90   399  
 19 Cvetomira D Yordanova     22 Chernomorets           35.50      35.01   395  
 20 Mariana Y Leshkova        23 BRIZ                   34.00      35.79   370  
 21 Vanesa P Nikodimova       18 Levski                 38.70      37.30   327  
 22 Neli V Kancheva           17 Sofia'21               35.00      37.39   324  
 23 Simona I Gerdjikova       16 Trayana                37.60      39.06   284  
 24 Marieta A Shopova         17 Metropol               35.50      39.09   284  
 25 Nikoleta P Kalinova       15 Kps Cherno More        40.56      39.44   276  
 26 Darina G Ivanova          16 Kps Cherno More        43.21      40.88   248  
 27 Teodora D Yaneva          17 Metropol               39.00      41.12   244  
 28 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol               37.00      41.50   237  
 29 Ralica L Petrova          16 Chernomorets           41.90      43.84   201  
 
Event 5  Men 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 1:57.12                                                        
 Meet Qualifying:  2:28.80
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV            2:07.26    2:04.27   676  
                28.35             59.65           1:31.80  2:04.27         
  2 Viktor V Yotov            18 MLA91                2:06.95    2:05.82   652  
                28.58           1:00.49           1:33.06  2:05.82         
  3 Ivan P Georgiev           19 Dorostol             2:11.76    2:10.10   589  
                30.25           1:02.63           1:36.60  2:10.10         
  4 Aleksandar N Ninov        23 Levski               2:12.07    2:10.45   585  
                29.40           1:02.18           1:35.80  2:10.45         
  5 Dzhan S Sherifoglu        18 PSKCM                2:10.35    2:13.18   549  
                29.89           1:02.71           1:36.67  2:13.18         
 
Event 5  Men 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 1:57.12                                                        
 Meet Qualifying:  2:28.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Viktor V Yotov            18 MLA91                2:10.00    2:06.95  q634  
  2 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV            2:08.00    2:07.26  q630  
  3 Dzhan S Sherifoglu        18 PSKCM                2:08.00    2:10.35  q586  
  4 Ivan P Georgiev           19 Dorostol             2:14.00    2:11.76  q567  
  5 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 2:15.00    2:11.89  q566  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Aleksandar N Ninov        23 Levski               2:12.00    2:12.07   563  
  7 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            2:09.00    2:12.29   561  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Alexander V Shopov        25 Julian Rusev         2:15.00    2:12.97   552  
  9 Kristian G Bozhilov       16 NSA                  2:08.10    2:14.06   539  
 10 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                2:15.00    2:20.09   472  
 11 Aleksandar K Penev        15 PSKCM                2:25.00    2:23.87   436  
 12 Martin D Valev            16 BRIZ                 2:20.00    2:24.64   429  
 13 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             2:30.00    2:26.35   414  
 14 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              2:35.00    2:26.45   413  
 15 Milen D Kraynov           17 BRIZ                 2:22.00    2:28.69   395  
 16 Nikolay H Bojkov          17 LULIN                2:40.00    2:39.74   318  
 17 Konstaninos K Ioannidis   14 Torpedo              2:29.00    2:41.04   311  
 18 Kristiyan M Iliev         19 Dorostol             2:40.00    2:42.44   303  
 19 Ivan N Ivanov             14 Trayana              2:45.00    2:44.29   292  
 20 Alehander V Lebeshkovski  15 CSKA                 2:48.00    2:46.60   280  
 
Event 6  Women 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 2:12.94                                                        
 Meet Qualifying:  2:43.70
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                2:32.45    2:25.56   571  
                33.20           1:09.33           1:46.87  2:25.56         
  2 Marina L Nikolova         15 MLA91                2:35.09    2:28.24   540  
                33.84           1:10.56           1:49.07  2:28.24         
  3 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                2:38.58    2:33.17   490  
                34.66           1:13.06           1:51.83  2:33.17         
  4 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                2:37.34    2:38.05   446  
                35.81           1:15.92           1:56.61  2:38.05         
 -- Gabriela K Panaiotova     20 Levski               2:52.17   x2:49.22        
                39.05           1:20.84           2:05.51  2:49.22         
 
Event 6  Women 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 2:12.94                                                        
 Meet Qualifying:  2:43.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                2:30.00    2:32.45  q497  
  2 Marina L Nikolova         15 MLA91                2:31.00    2:35.09  q472  
  3 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                2:36.00    2:37.34  q452  
  4 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                2:34.00    2:38.58  q441  
  5 Gabriela K Panaiotova     20 Levski               2:45.00    2:52.17  q345  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Mina K Grahovska          16 Trayana              3:08.00    3:01.89   292  
  7 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                2:45.00    3:04.12   282  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                      NT    3:04.75   279  
  9 Mariya D Roeva            15 Metropol             3:01.00    3:09.62   258  
 10 Marieta A Shopova         17 Metropol             3:15.00    3:22.96   210  
 11 Borislava Y Yordanova     18 CSKA                 2:58.00    3:44.23   156  
 
Event 7  Men 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 58.52                                                          
 Meet Qualifying:  1:15.40
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Martin S Ivanov           24 Damini LV            1:05.09    1:04.45   642  
                30.79  1:04.45                                             
  2 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         1:04.61    1:04.49   641  
                31.27  1:04.49                                             
  3 Lubomir L Agov            18 VIH                  1:04.83    1:05.05   624  
                31.18  1:05.05                                             
  4 Petko T Toromanov         17 MLA91                1:05.22    1:05.56   610  
                30.98  1:05.56                                             
  5 Stefan N Popov            17 Levski               1:07.98    1:07.44   560  
                32.14  1:07.44                                             
 
Event 7  Men 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 58.52                                                          
 Meet Qualifying:  1:15.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         1:04.90    1:04.61  q637  
                30.72  1:04.61                                             
  2 Lubomir L Agov            18 VIH                  1:06.20    1:04.83  q631  
                30.61  1:04.83                                             
  3 Martin S Ivanov           24 Damini LV            1:04.60    1:05.09  q623  
                31.69  1:05.09                                             
  4 Petko T Toromanov         17 MLA91                1:06.60    1:05.22  q619  
                30.66  1:05.22                                             
  5 Stefan N Popov            17 Levski               1:09.00    1:07.98  q547  
                32.20  1:07.98                                             
-------------------------------------------------------------------------
  6 Georgi B Kalinov          26 Olimpia              1:07.11    1:08.41   537  
                32.40  1:08.41                                             
  7 Martin G Mednikarov       23 Damini LV            1:07.00    1:08.54   534  
                32.31  1:08.54                                             
-------------------------------------------------------------------------
  8 Ivan I Gerov              15 NSA                  1:09.00    1:08.69   530  
                33.45  1:08.69                                             
  9 Ilian S Chorbadjiski      18 Sofia'21             1:08.00    1:08.93   525  
                32.58  1:08.93                                             
 10 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                1:09.00    1:09.79   505  
                32.99  1:09.79                                             
 11 Matthew L Tsenkov         15 NSA                  1:08.60    1:10.27   495  
                33.94  1:10.27                                             
 12 Kristian D Raichev        18 IRIS                 1:09.20    1:10.91   482  
                33.78  1:10.91                                             
 13 Mladen E Stoimenov        34 Levski               1:12.00    1:12.04   459  
                34.71  1:12.04                                             
 14 Frederik Y Dimitrov       18 Levski               2:40.00    1:12.12   458  
                33.84  1:12.12                                             
 15 Anton D Mihailov          50 Levski               1:13.00    1:12.20   456  
                34.45  1:12.20                                             
 16 Chanko I Ivanov           20 PSKCM                1:12.00    1:14.58   414  
                35.45  1:14.58                                             
 17 Martin G Ehiyanov         16 CSKA                 1:17.00    1:18.03   361  
                37.78  1:18.03                                             
 18 Kristian H Tonev          17 Torpedo              1:16.00    1:21.37   319  
                37.73  1:21.37                                             
 
Event 8  Women 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 1:08.20                                                        
 Meet Qualifying:  1:25.40
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken             1:12.35    1:10.37   707  
                33.32  1:10.37                                             
  2 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia              1:16.01    1:14.26   601  
                36.63  1:14.26                                             
  3 Tanya N Lapunova          17 MLA91                1:17.16    1:17.29   533  
                36.30  1:17.29                                             
  4 Boryana I Ilchovska       16 Levski               1:19.22    1:19.51   490  
                37.58  1:19.51                                             
  5 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 1:19.81    1:19.52   490  
                36.71  1:19.52                                             
 
Event 8  Women 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 1:08.20                                                        
 Meet Qualifying:  1:25.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken             1:10.00    1:12.35  q650  
                34.83  1:12.35                                             
  2 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia              1:15.00    1:16.01  q561  
                36.95  1:16.01                                             
  3 Tanya N Lapunova          17 MLA91                1:17.00    1:17.16  q536  
                36.24  1:17.16                                             
  4 Boryana I Ilchovska       16 Levski               1:19.00    1:19.22  q495  
                38.25  1:19.22                                             
  5 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 1:25.00    1:19.81  q484  
                36.81  1:19.81                                             
-------------------------------------------------------------------------
  6 Malvina S Boneva          14 MLA91                1:20.00    1:21.62   453  
                39.06  1:21.62                                             
  7 Marry G Yordanova         15 NSA                  1:21.00    1:21.64   452  
                39.69  1:21.64                                             
-------------------------------------------------------------------------
  8 Gabriela B Georgieva      14 Sofia'21             1:22.00    1:25.05   400  
                40.35  1:25.05                                             
  9 Adriana V Simeonova       15 Damini LV            1:27.00    1:25.87   389  
                40.33  1:25.87                                             
 10 Alexandra I Monasterska   15 Torpedo              1:23.00    1:26.16   385  
                39.63  1:26.16                                             
 11 Despina D Balabanova      15 NSA                  1:23.10    1:27.16   372  
                41.34  1:27.16                                             
 12 Denitsa S Peycheva        19 Torpedo              1:24.00    1:28.65   353  
                41.33  1:28.65                                             
 13 Andreya A Dimitrova       17 Torpedo              1:25.00    1:32.78   308  
                44.75  1:32.78                                             
 14 Darina T Rolanska         18 Sofia'21             1:28.00    1:33.52   301  
                42.44  1:33.52                                             
 15 Gabriela N Ivanova        17 CSKA                 1:32.00    1:34.86   288  
                44.26  1:34.86                                             
 16 Nikoleta P Kalinova       15 Kps Cherno More      1:30.81    1:34.96   287  
                44.70  1:34.96                                             
 17 Desislava V Savova        17 Damini LV                 NT    1:49.58   187  
                52.02  1:49.58                                             
 -- Gergana G Glavurova       14 NSA                  1:24.90         DQ        
                39.70       DQ                                             
 
Event 9  Men 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 1:58.43                                                        
 Meet Qualifying:  2:28.70
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev           24 Damini LV            2:12.21    2:04.82   713  
                27.03             56.50           1:34.98  2:04.82         
  2 Stoyan R Desov            25 MLA91                2:10.55    2:06.33   688  
                27.61           1:00.87           1:37.03  2:06.33         
  3 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                2:16.87    2:10.54   623  
                29.10           1:03.32           1:41.65  2:10.54         
  4 Nikolay D Bangeev         26 MLA91                2:12.47    2:12.42   597  
                29.27           1:04.79           1:43.28  2:12.42         
  5 Veselin R Stefanov        18 MLA91                2:12.54    2:12.78   592  
                29.53           1:04.62           1:42.49  2:12.78         
 
Event 9  Men 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 1:58.43                                                        
 Meet Qualifying:  2:28.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stoyan R Desov            25 MLA91                2:09.00    2:10.55  q623  
                27.56           1:01.76           1:38.94  2:10.55         
  2 Martin L Zhelev           24 Damini LV            2:08.00    2:12.21  q600  
                28.50           1:00.87           1:42.15  2:12.21         
  3 Nikolay D Bangeev         26 MLA91                2:12.00    2:12.47  q597  
                29.09           1:03.52           1:42.20  2:12.47         
  4 Veselin R Stefanov        18 MLA91                2:10.00    2:12.54  q596  
                29.65           1:04.45           1:41.97  2:12.54         
  5 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                2:07.00    2:16.87  q541  
                28.94           1:05.58           1:45.28  2:16.87         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Panayot G Arnaudov        19 NSA                  2:16.00    2:17.04   539  
                29.37           1:03.89           1:44.67  2:17.04         
  7 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             2:15.00    2:17.66   532  
                30.69           1:05.57           1:45.68  2:17.66         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Svetoslav M Zlatkov       22 NSA                  2:20.10    2:19.35   512  
                30.99           1:07.83           1:48.31  2:19.35         
  9 Stanislav B Budinov       19 Damini LV            2:18.00    2:20.24   503  
                29.42           1:02.61           1:48.33  2:20.24         
 10 Velizar V Karaivanov      17 IRIS                 2:20.00    2:20.37   501  
                30.56           1:05.64           1:47.10  2:20.37         
 11 Teodor K Todorov          17 BRIZ                 2:25.00    2:23.07   473  
                31.71           1:04.61           1:49.59  2:23.07         
 12 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                2:26.00    2:23.93   465  
                30.18           1:06.75           1:50.80  2:23.93         
 13 Aleksandar O Popov        19 Damini LV            2:22.00    2:26.02   445  
                30.09           1:05.34           1:50.40  2:26.02         
 14 Stefan N Popov            17 Levski               2:23.00    2:28.82   421  
                31.19           1:12.47           1:52.02  2:28.82         
 15 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                 2:26.00    2:28.89   420  
                30.84           1:05.94           1:54.87  2:28.89         
 16 Radoi G Kosov             16 VIH                  2:20.00    2:29.37   416  
                31.12           1:08.57           1:52.41  2:29.37         
 17 Ivan T Rolanski           18 Sofia'21             2:32.00    2:30.48   407  
                31.53           1:12.08           1:55.66  2:30.48         
 -- Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         2:12.70         DQ        
 -- Martin V Angelov          18 Sofia'21             2:23.00         DQ        
                30.59           1:15.39           1:57.71       DQ         
 
Event 10  Women 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 2:15.80                                                        
 Meet Qualifying:  2:48.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski               2:30.75    2:24.11   646  
                32.24           1:09.15           1:51.56  2:24.11         
  2 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 2:27.81    2:26.26   618  
                29.90           1:08.73           1:51.38  2:26.26         
  3 Marina L Nikolova         15 MLA91                2:32.32    2:28.33   592  
                34.21           1:11.34           1:55.71  2:28.33         
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  2:33.28    2:30.42   568  
                34.00           1:13.38           1:56.37  2:30.42         
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                2:34.66    2:34.97   519  
                34.18           1:12.15           1:58.47  2:34.97         
 
Event 10  Women 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 2:15.80                                                        
 Meet Qualifying:  2:48.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 2:22.00    2:27.81  q599  
                30.02           1:09.03           1:51.35  2:27.81         
  2 Lidiya P Ivanova          22 Levski               2:25.00    2:30.75  q564  
                31.32           1:10.08           1:55.30  2:30.75         
  3 Marina L Nikolova         15 MLA91                2:30.00    2:32.32  q547  
                34.54           1:12.52           1:58.80  2:32.32         
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  2:27.60    2:33.28  q537  
                34.37           1:14.07           1:58.10  2:33.28         
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                2:34.00    2:34.66  q522  
                33.21           1:11.84           1:57.99  2:34.66         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Marry G Yordanova         15 NSA                  2:34.20    2:41.26   461  
                36.47           1:20.02           2:04.32  2:41.26         
  7 Beatriche B Gencheva      19 Sofia'21             2:40.00    2:41.58   458  
                34.73           1:18.12           2:06.02  2:41.58         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21             2:42.00    2:43.21   444  
                35.12           1:15.20           2:04.55  2:43.21         
  9 Sevilyay T Sali           16 IRIS                 2:41.00    2:43.42   443  
                34.84           1:17.45           2:05.24  2:43.42         
 10 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  2:50.20    2:49.41   397  
                35.66           1:17.76           2:09.75  2:49.41         
 11 Mariya N Vsileva          15 IRIS                 2:47.00    2:50.55   389  
                34.40           1:20.17           2:11.34  2:50.55         
 12 Polina B Bozhikova        18 CSKA                 2:47.00    2:51.09   386  
                39.53           1:21.60           2:13.12  2:51.09         
 13 Mina K Grahovska          16 Trayana              2:54.00    2:53.28   371  
                37.27           1:23.50           2:13.57  2:53.28         
 14 Tanya J Mesrobovich       45 Levski               3:03.00    2:53.30   371  
                37.24           1:20.41           2:13.43  2:53.30         
 15 Milena I Ivanova          18 Trayana              2:55.00    2:56.82   349  
                35.99           1:19.96           2:17.12  2:56.82         
 16 Bogomila M Todorova       16 CSKA                 2:56.00    3:00.85   327  
                40.54           1:27.04           2:18.47  3:00.85         
 
Event 11  Men 14 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 8:00.08                                                        
 Meet Qualifying:  10:05.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  7:57.46    7:57.46R  801  
                27.45             56.54           1:25.87           1:55.62
              2:25.36           2:55.04           3:25.20           3:55.33
              4:25.36           4:55.71           5:26.16           5:56.58
              6:26.92           6:57.44           7:27.95  7:57.46         
  2 Petar B Suharev           17 MLA91                8:20.92    8:20.92   693  
                28.89           1:00.06           1:31.54           2:03.10
              2:34.66           3:06.15           3:38.29           4:09.63
              4:41.26           5:12.59           5:44.43           6:16.22
              6:47.64           7:19.27           7:50.62  8:20.92         
  3 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 8:25.07    8:25.07   676  
                28.63             59.72           1:31.02           2:02.58
              2:33.43           3:04.98           3:36.65           4:08.54
              4:39.85           5:11.67           5:43.62           6:15.87
              6:48.07           7:19.78           7:52.09  8:25.07         
  4 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            8:51.68    8:51.68   580  
                29.75           1:02.06           1:35.20           2:08.48
              2:41.52           3:14.75           3:47.82           4:21.31
              4:55.00           5:28.85           6:02.69           6:37.16
              7:11.27           7:45.03           8:18.79  8:51.68         
  5 Viktor V Yotov            18 MLA91                8:58.53    8:58.67   557  
                29.57           1:01.99           1:35.13           2:08.71
              2:42.57           3:16.52           3:50.54           4:24.61
              4:58.87           5:33.06           6:07.49           6:42.22
              7:16.77           7:51.13           8:25.35  8:58.67         
 
Event 11  Men 14 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 8:00.08                                                        
 Meet Qualifying:  10:05.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  8:00.00    7:57.46R q801  
                27.45             56.54           1:25.87           1:55.62
              2:25.36           2:55.04           3:25.20           3:55.33
              4:25.36           4:55.71           5:26.16           5:56.58
              6:26.92           6:57.44           7:27.95  7:57.46         
  2 Petar B Suharev           17 MLA91                8:36.00    8:20.92  q693  
                28.89           1:00.06           1:31.54           2:03.10
              2:34.66           3:06.15           3:38.29           4:09.63
              4:41.26           5:12.59           5:44.43           6:16.22
              6:47.64           7:19.27           7:50.62  8:20.92         
  3 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 8:30.00    8:25.07  q676  
                28.63             59.72           1:31.02           2:02.58
              2:33.43           3:04.98           3:36.65           4:08.54
              4:39.85           5:11.67           5:43.62           6:15.87
              6:48.07           7:19.78           7:52.09  8:25.07         
  4 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            8:20.00    8:51.68  q580  
                29.75           1:02.06           1:35.20           2:08.48
              2:41.52           3:14.75           3:47.82           4:21.31
              4:55.00           5:28.85           6:02.69           6:37.16
              7:11.27           7:45.03           8:18.79  8:51.68         
  5 Viktor V Yotov            18 MLA91                9:01.00    8:58.53  q558  
                30.03           1:03.52           1:37.33           2:11.66
              2:46.21           3:20.69           3:54.94           4:29.65
              5:04.42           5:39.03           6:13.40           6:47.29
              7:21.02           7:55.10           8:28.36  8:58.53         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Aleksandar L Bogunov      16 BRIZ                 8:45.00    8:58.67   557  
                29.57           1:01.99           1:35.13           2:08.71
              2:42.57           3:16.52           3:50.54           4:24.61
              4:58.87           5:33.06           6:07.49           6:42.22
              7:16.77           7:51.13           8:25.35  8:58.67         
  7 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                8:50.00    9:00.43   552  
                31.02           1:03.66           1:37.74           2:12.61
              2:46.40           3:19.49           3:54.63           4:29.58
              5:04.42           5:39.07           6:14.14           6:46.84
              7:21.22           7:56.07           8:29.48  9:00.43         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                8:50.00    9:03.22   543  
                30.47           1:03.89           1:37.70           2:12.22
              2:46.67           3:20.93           3:55.35           4:30.26
              5:05.43           5:39.15           6:13.39           6:47.76
              7:22.23           7:57.13           8:30.70  9:03.22         
  9 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                 9:05.00    9:06.22   534  
                30.13           1:03.98           1:38.15           2:12.93
              2:47.22           3:21.65           3:56.53           4:30.76
              5:05.88           5:40.04           6:13.80           6:48.41
              7:23.50           7:57.75           8:32.88  9:06.22         
 10 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21             9:18.00    9:08.92   527  
                31.04           1:05.14           1:40.15           2:14.70
              2:49.35           3:24.45           3:59.55           4:34.63
              5:09.04           5:42.93           6:17.76           6:52.24
              7:27.59           8:02.63           8:36.95  9:08.92         
 11 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                9:24.00    9:14.00   512  
                29.86           1:03.29           1:37.49           2:11.97
              2:46.72           3:21.50           3:56.90           4:32.80
              5:08.93           5:45.03           6:20.39           6:55.77
              7:31.17           8:06.62           8:41.65  9:14.00         
 12 Nikolay I Kunchev         17 PSKCM                9:09.00    9:16.64   505  
                30.80           1:04.55           1:38.56           2:13.26
              2:48.36           3:23.37           3:58.20           4:33.85
              5:09.28           5:44.56           6:19.81           6:55.21
              7:31.09           8:06.59           8:42.52  9:16.64         
 13 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 9:20.00    9:17.26   503  
                30.92           1:04.96           1:39.81           2:14.31
              2:48.91           3:24.38           3:59.46           4:34.67
              5:09.88           5:45.22           6:20.78           6:56.38
              7:31.62           8:07.47           8:42.74  9:17.26         
 14 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                9:30.00    9:25.40   482  
                31.33           1:06.08           1:40.93           2:15.95
              2:51.17           3:26.98           4:02.21           4:37.74
              5:13.17           5:49.46           6:25.67           7:02.05
              7:38.99           8:15.24           8:51.07  9:25.40         
 15 Vilislav B Kanev          19 CSKA                 9:25.00    9:31.84   466  
                31.18           1:04.98           1:39.26           2:14.24
              2:49.94           3:25.63           4:02.19           4:39.05
              5:15.61           5:52.44           6:29.67           7:06.43
              7:43.09           8:19.74           8:56.32  9:31.84         
 16 Aleksandar N Ninov        23 Levski               9:20.00    9:35.94   456  
                32.04           1:07.00           1:42.68           2:18.39
              2:54.63           3:31.20           4:07.37           4:43.71
              5:20.31           5:56.66           6:33.65           7:10.54
              7:47.45           8:24.62           9:01.49  9:35.94         
 17 Dinko S Mitev             18 Trayana              9:37.00    9:37.48   452  
                30.56           1:03.84           1:38.34           2:13.71
              2:49.38           3:25.43           4:01.54           4:38.01
              5:14.45           5:51.33           6:28.73           7:06.53
              7:44.51           8:22.68           9:00.40  9:37.48         
 18 Ivan R Ivanov             19 Damini LV            9:40.00    9:42.85   440  
                31.54           1:06.22           1:42.24           2:18.47
              2:55.27           3:32.09           4:09.08           4:45.99
              5:23.15           6:00.26           6:37.72           7:15.21
              7:52.79           8:30.47           9:07.43  9:42.85         
 19 Venelin L Smukov          14 CSKA                 9:52.00    9:54.13   415  
                31.65           1:06.31           1:42.48           2:19.36
              2:56.84           3:34.71           4:12.15           4:50.09
              5:28.28           6:06.47           6:44.57           7:23.09
              8:01.24           8:39.58           9:17.83  9:54.13         
 20 Martin I Nikolov          14 Sofia'21             9:40.00   10:00.42   402  
                31.36           1:05.82           1:42.07           2:19.50
              2:57.34           3:35.15           4:13.30           4:51.57
              5:30.34           6:09.81           6:48.90           7:26.98
              8:05.27           8:45.35           9:23.25 10:00.42         
 21 Borislav S Stefanov       18 Torpedo              9:53.00   10:01.23   401  
                31.48           1:06.80           1:43.60           2:21.00
              2:58.73           3:36.48           4:14.60           4:53.28
              5:31.44           6:09.87           6:48.17           7:26.63
              8:05.60           8:44.74           9:23.34 10:01.23         
 22 Antoan D Dimitrov         17 Levski               9:55.00   10:20.51   364  
                33.42           1:11.02           1:49.88           2:29.13
              3:08.51           3:48.01           4:28.54           5:07.39
              5:46.66           6:26.32           7:06.89           7:46.80
              8:25.41           9:05.49           9:44.37 10:20.51         
 23 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana             10:20.00   10:40.98   331  
                33.47           1:11.66           1:50.73           2:30.36
              3:09.82           3:50.18           4:30.88           5:08.28
              5:49.90           6:31.29           7:10.97           7:54.68
              8:36.68           9:17.56           9:58.62 10:40.98         
 
Event 12  Women 14 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 8:25.04                                                        
 Meet Qualifying:  10:46.80
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                9:17.47    9:17.47   656  
  2 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 9:42.97    9:42.97   574  
  3 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                9:52.51    9:52.51   546  
  4 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91               10:08.94   10:08.94   503  
  5 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                10:13.29   10:13.29   493  
 
Event 12  Women 14 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 8:25.04                                                        
 Meet Qualifying:  10:46.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                9:04.00    9:17.47  q656  
                31.51           1:05.14           1:39.83           2:15.01
              2:50.28           3:25.35           4:00.51           4:35.72
              5:10.99           5:46.14           6:21.50           6:56.96
              7:32.25           8:07.73           8:43.20  9:17.47         
  2 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                10:10.00    9:42.97  q574  
                31.73           1:06.59           1:43.20           2:20.05
              2:56.71           3:33.66           4:10.56           4:47.65
              5:24.53           6:01.76           6:38.44           7:16.45
              7:54.00           8:31.77           9:09.08  9:42.97         
  3 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                9:37.00    9:52.51  q546  
                33.34           1:09.28           1:46.27           2:24.09
              3:00.91           3:37.91           4:15.09           4:52.47
              5:29.86           6:07.34           6:44.83           7:22.51
              8:00.24           8:38.02           9:15.63  9:52.51         
  4 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91               10:22.00   10:08.94  q503  
                32.14           1:08.44           1:46.24           2:24.81
              3:03.24           3:41.96           4:21.05           5:00.26
              5:39.19           6:18.24           6:58.07           7:36.43
              8:15.82           8:54.72           9:34.31 10:08.94         
  5 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                 9:50.00   10:13.29  q493  
                32.50           1:08.23           1:45.26           2:22.29
              2:59.59           3:37.05           4:15.17           4:54.21
              5:33.82           6:14.18           6:54.28           7:34.88
              8:15.46           8:55.74           9:34.51 10:13.29         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Simona P Palazova         15 Levski              10:05.00   10:16.74   484  
                32.58           1:08.65           1:46.46           2:24.98
              3:04.16           3:43.14           4:23.01           5:02.43
              5:41.66           6:20.90           7:00.17           7:39.67
              8:19.45           8:58.59           9:38.44 10:16.74         
  7 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More     10:32.47   10:21.87   473  
                35.01           1:11.89           1:49.52           2:27.85
              3:06.55           3:45.87           4:24.64           5:04.28
              5:44.21           6:23.98           7:03.42           7:43.58
              8:23.40           9:03.88           9:44.23 10:21.87         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mishel G Georgieva        19 CSKA                10:30.00   10:37.58   438  
                32.76           1:09.66           1:48.43           2:28.12
              3:08.54           3:49.39           4:30.30           5:11.60
              5:52.91           6:34.06           7:15.85           7:57.68
              8:38.40           9:19.39           9:59.48 10:37.58         
  9 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                10:32.00   10:38.37   437  
                35.04           1:14.02           1:54.38           2:35.14
              3:15.84           3:56.09           4:36.52           5:16.82
              5:57.47           6:38.48           7:19.30           7:59.61
              8:40.40           9:21.85          10:01.98 10:38.37         
 10 Gabriela P Marinova       16 IRIS                10:15.00   10:49.39   415  
                34.88           1:13.80           1:54.05           2:35.09
              3:15.85           3:57.15           4:38.07           5:19.56
              6:00.50           6:41.69           7:23.05           8:04.42
              8:45.80           9:27.66          10:09.11 10:49.39         
 11 Dayana V Zambovska        17 CSKA                10:40.00   11:01.52   392  
                36.34           1:16.15           1:57.21           2:37.64
              3:18.94           4:00.46           4:42.68           5:25.00
              6:07.23           6:49.82           7:31.97           8:13.58
              8:56.45           9:38.49          10:20.82 11:01.52         
 12 Nikoleta L Kamenova       17 Levski              10:30.00   11:05.28   386  
                35.73           1:16.02           1:57.49           2:39.46
              3:21.05           4:02.67           4:44.52           5:26.22
              6:08.54           6:50.41           7:32.77           8:15.57
              8:58.77           9:41.49          10:24.18 11:05.28         
 13 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                10:36.00   11:20.79   360  
                33.25           1:12.10           1:53.45           2:36.00
              3:19.49           4:03.37           4:47.04           5:30.99
              6:15.22           6:59.36           7:43.93           8:28.17
              9:12.68           9:56.82          10:39.96 11:20.79         
 14 Simona I Gerdjikova       16 Trayana             11:40.00   11:25.81   352  
                35.74           1:15.48           1:57.27           2:39.80
              3:22.57           4:06.25           4:49.73           5:33.74
              6:17.83           7:01.93           7:48.49           8:32.79
              9:16.97          10:00.25          10:43.84 11:25.81         
 
Event 13  Women 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 27.94                                                          
 Meet Qualifying:  33.50
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                   29.47      29.05   591  
  2 Raya L Andonova           18 PIRIN                  30.13      29.70   553  
  3 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                  30.68      30.47   512  
  4 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                  31.55      31.18   478  
  5 Gergana G Glavurova       14 NSA                    32.00      31.74   453  
 
Event 13  Women 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 27.94                                                          
 Meet Qualifying:  33.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                   28.00      29.47  q566  
  2 Raya L Andonova           18 PIRIN                  29.70      30.13  q529  
  3 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                  31.00      30.68  q501  
  4 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                  31.30      31.55  q461  
  5 Gergana G Glavurova       14 NSA                    31.68      32.00  q442  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                  32.50      32.15   436  
  7 Iva L Traikova            15 Sofia'21               32.50      32.18   434  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Borislava V Aleksieva     17 Olimpia                32.88      32.39   426  
  9 Malvina S Boneva          14 MLA91                  31.50      32.46   423  
 10 Antoniya S Stoyanova      15 PSKCM                  32.80      32.77   411  
 11 Mariya N Vsileva          15 IRIS                   33.20      32.94   405  
 12 Gabriela E Tomova         18 Levski                 32.00      33.05   401  
 13 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                   32.80      33.24   394  
 14 Tanya J Mesrobovich       45 Levski                 35.00      33.29   392  
 15 Mariana Y Leshkova        23 BRIZ                   33.00      33.69   378  
 16 Kristina I Peeva          24 Torpedo                32.80      34.07   366  
 17 Maria V Ignatova          15 Damini LV              33.00      34.23   361  
 18 Milena I Ivanova          18 Trayana                34.60      34.67   347  
 19 Dayana V Zambovska        17 CSKA                   33.40      34.91   340  
 20 Slavina I Slaveva         15 PIRIN                  36.00      35.45   325  
 21 Andreya A Dimitrova       17 Torpedo                34.10      36.34   301  
 22 Nikoleta P Kalinova       15 Kps Cherno More        38.24      36.93   287  
 23 Mariya D Roeva            15 Metropol               35.00      37.61   272  
 24 Bogomila M Todorova       16 CSKA                   33.50      38.06   262  
 25 Venera D Popova           14 Kps Cherno More        44.08      42.29   191  
 
Event 14  Men 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 24.35                                                          
 Meet Qualifying:  28.50
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ondrej Slechta            21 Levski                 25.62      25.41   631  
  2 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   25.52      25.55   621  
  3 Andrey O Grahovski        23 NSA                    25.89      25.64   614  
  4 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              26.01      25.65   613  
  5 Petar G Ivanov            24 Olimpia                25.57      25.68   611  
 
Event 14  Men 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 24.35                                                          
 Meet Qualifying:  28.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   25.80      25.52  q623  
  2 Petar G Ivanov            24 Olimpia                25.23      25.57  q619  
  3 Ondrej Slechta            21 Levski                 25.50      25.62  q616  
  4 Andrey O Grahovski        23 NSA                    25.50      25.89  q596  
  5 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              25.60      26.01  q588  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  25.50      26.06   585  
  7 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                26.11      26.21   575  
  7 Georgi P Seymenov         23 NSA                    25.40      26.21   575  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
  9 Stoyan R Desov            25 MLA91                  26.30      26.28   570  
 10 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia                26.88      26.60   550  
 11 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    26.30      27.05   523  
 11 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               27.00      27.05   523  
 13 Hristo Y Dobrev           19 Chernomorets           27.50      27.36   505  
 14 Dimitar I Dimitrov        25 Levski                 27.50      27.69   487  
 15 Martin V Angelov          18 Sofia'21               27.50      27.70   487  
 16 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21               27.90      27.93   475  
 17 Aleksandar K Penev        15 PSKCM                  28.50      28.78   434  
 18 Mladen E Stoimenov        34 Levski                 28.00      28.85   431  
 19 Toni V Tarov              17 CSKA                   29.40      29.30   411  
 20 Petar B Suharev           17 MLA91                  28.50      29.42   406  
 21 Ivan N Ivanov             14 Trayana                29.50      29.56   401  
 22 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21               30.00      29.72   394  
 23 Stefan S Chalakov         21 Chernomorets           29.50      30.06   381  
 24 Valentin A Atanasov       19 Trayana                31.00      30.12   379  
 25 Konstaninos K Ioannidis   14 Torpedo                29.60      30.32   371  
 26 Nikolay H Bojkov          17 LULIN                  30.10      30.63   360  
 27 Georgi V Yankov           17 Metropol               29.80      30.74   356  
 28 Atanas G Georgiev         30 Torpedo                29.80      30.98   348  
 29 Vladislav M Iliev         19 CSKA                   29.50      31.09   344  
 30 Zlati D Roev              18 Metropol               31.00      31.29   338  
 31 Kristian H Tonev          17 Torpedo                29.60      31.80   322  
 32 Angel P Tushev            16 Metropol               30.00      31.97   317  
 33 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More        34.17      31.99   316  
 34 Kaloyan A Nikolov         19 CSKA                   29.20      32.69   296  
 35 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More        34.80      34.80   245  
 -- Georgi B Kalinov          26 Olimpia                26.00         DQ        
 
Event 15  Women 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 1:56.11                                                        
 Meet Qualifying:  2:30.10
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski               2:10.66    2:06.71   675  
       28.95  1:00.30  1:33.27  2:06.71                                    
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                2:12.62    2:08.39   649  
       29.76  1:02.09  1:35.60  2:08.39                                    
  3 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  2:12.60    2:09.53   632  
       30.05  1:01.99  1:35.29  2:09.53                                    
  4 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                2:14.07    2:11.84   599  
       31.01  1:04.12  1:38.10  2:11.84                                    
  5 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                2:19.84    2:15.86   547  
       31.58  1:05.42  1:41.09  2:15.86                                    
 
Event 15  Women 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 1:56.11                                                        
 Meet Qualifying:  2:30.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski               2:07.00    2:10.66  q615  
                29.47           1:02.56           1:36.66  2:10.66         
  2 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  2:05.70    2:12.60  q589  
                30.97           1:04.79           1:39.00  2:12.60         
  3 Petya I Dimova            17 MLA91                2:09.00    2:12.62  q589  
                30.67           1:04.69           1:38.81  2:12.62         
  4 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                2:09.60    2:14.07  q570  
                31.64           1:05.18           1:39.81  2:14.07         
  5 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                2:12.00    2:19.84  q502  
                30.64           1:05.73           1:43.11  2:19.84         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Beatriche B Gencheva      19 Sofia'21             2:18.00    2:20.91   491  
                32.55           1:08.17           1:45.04  2:20.91         
  7 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets         2:26.40    2:21.87   481  
                31.94           1:08.76           1:46.07  2:21.87         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More      2:23.02    2:22.21   477  
                33.14           1:09.10           1:45.67  2:22.21         
  9 Vyara D Karapachova       14 IRIS                 2:19.00    2:22.78   472  
                32.15           1:08.27           1:46.22  2:22.78         
 10 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                 2:27.00    2:24.60   454  
                32.17           1:08.16           1:46.27  2:24.60         
 11 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV            2:32.00    2:24.80   452  
                33.64           1:09.03           1:46.85  2:24.80         
 12 Iliyana V Popova          16 Levski               2:24.00    2:25.92   442  
                32.91           1:09.69           1:48.48  2:25.92         
 13 Elena K Radkova           24 NSA                  2:29.00    2:25.95   441  
                34.83           1:11.29           1:48.58  2:25.95         
 14 Mishel G Georgieva        19 CSKA                 2:23.00    2:26.05   441  
                31.65           1:08.03           1:46.46  2:26.05         
 15 Maria V Ignatova          15 Damini LV            2:27.00    2:26.72   435  
                33.18           1:08.76           1:47.69  2:26.72         
 16 Iveta I Stancheva         15 NSA                  2:22.00    2:27.86   425  
                32.97           1:10.37           1:49.75  2:27.86         
 17 Polina B Bozhikova        18 CSKA                 2:24.00    2:28.53   419  
                34.14           1:10.83           1:49.51  2:28.53         
 18 Gabriela P Marinova       16 IRIS                 2:26.00    2:30.03   406  
                33.54           1:11.72           1:51.21  2:30.03         
 19 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                2:28.00    2:30.47   403  
                34.12           1:11.54           1:51.30  2:30.47         
 20 Dayana N Kotseva          20 Damini LV                 NT    2:30.92   399  
                33.74           1:10.56           1:50.43  2:30.92         
 21 Desislava N Martinova     17 Julian Rusev         2:24.00    2:32.31   388  
                34.70           1:13.70           1:54.34  2:32.31         
 22 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            2:27.00    2:39.22   340  
                35.10           1:14.85           1:57.49  2:39.22         
 23 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 2:28.00    2:46.89   295  
                34.70           1:16.81           2:01.14  2:46.89         
 
Event 16  Men 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 1:48.01                                                        
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                1:53.32    1:50.35   730  
       26.11    53.82  1:22.43  1:50.35                                    
  2 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                 1:53.78    1:51.16   714  
       25.81    53.70  1:22.43  1:51.16                                    
  3 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  1:54.76    1:52.83   683  
       26.46    54.56  1:23.33  1:52.83                                    
  4 Kristiyan R Krastev       18 IRIS                 1:56.63    1:55.59   635  
       26.09    55.28  1:25.52  1:55.59                                    
  5 Bojidar M Stoev           18 Levski               1:55.32    1:55.62   634  
       26.96    56.01  1:25.69  1:55.62                                    
 
Event 16  Men 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 1:48.01                                                        
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                1:49.00    1:53.32  q674  
                27.49             56.55           1:24.78  1:53.32         
  2 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                 1:50.00    1:53.78  q666  
                26.03             54.26           1:24.51  1:53.78         
  3 Dimitar E Dechev          21 Olimpia              1:55.76    1:54.03  q661  
                25.93             54.29           1:24.12  1:54.03         
  4 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  1:51.20    1:54.76  q649  
                26.95             55.93           1:25.33  1:54.76         
  5 Bojidar M Stoev           18 Levski               1:54.00    1:55.32  q639  
                27.23             57.05           1:26.30  1:55.32         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kristiyan R Krastev       18 IRIS                 1:56.00    1:56.63   618  
                26.92             56.28           1:26.35  1:56.63         
  7 Veselin R Stefanov        18 MLA91                1:56.00    1:57.05   611  
                27.09             56.72           1:26.78  1:57.05         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mart I Lachev             18 Damini LV            2:00.00    1:58.86   584  
                27.42             57.25           1:28.29  1:58.86         
  9 Nikolay D Bangeev         26 MLA91                2:00.00    2:00.05   567  
                27.98             57.98           1:28.57  2:00.05         
 10 Mark-Aleks I Eftimov      19 IRIS                 1:58.00    2:00.16   565  
                27.36             57.91           1:29.38  2:00.16         
 11 Viktor V Yotov            18 MLA91                2:01.00    2:00.91   555  
                28.05             58.44           1:29.79  2:00.91         
 12 Ivan R Ivanov             19 Damini LV            2:04.00    2:02.28   536  
                28.76             59.40           1:29.95  2:02.28         
 13 Aleksandar L Bogunov      16 BRIZ                 2:00.22    2:03.20   524  
                27.66             59.04           1:30.77  2:03.20         
 14 Nikolay I Kunchev         17 PSKCM                2:04.00    2:03.83   516  
                28.27             59.70           1:31.97  2:03.83         
 15 Martin D Valev            16 BRIZ                 2:04.00    2:05.71   493  
                28.60           1:00.16           1:33.18  2:05.71         
 16 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21             2:05.20    2:05.92   491  
                29.25           1:01.01           1:34.63  2:05.92         
 17 Traqn T Neshev            17 Chernomorets         2:11.70    2:07.86   469  
                28.65           1:00.91           1:34.88  2:07.86         
 18 Vilislav B Kanev          19 CSKA                 2:12.00    2:08.93   457  
                29.70           1:01.80           1:35.39  2:08.93         
 19 Venelin L Smukov          14 CSKA                 2:09.00    2:09.41   452  
                28.77           1:02.16           1:37.27  2:09.41         
 20 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                 2:06.00    2:09.64   450  
                29.38           1:02.07           1:36.49  2:09.64         
 21 Marin G Marinov           15 VIH                  2:08.60    2:09.91   447  
                30.92           1:04.52           1:38.29  2:09.91         
 22 Dinko S Mitev             18 Trayana              2:09.00    2:10.49   441  
                30.03           1:03.25           1:37.61  2:10.49         
 23 Frederik Y Dimitrov       18 Levski               2:12.00    2:11.30   433  
                29.22           1:02.33           1:37.16  2:11.30         
 24 Ivan T Rolanski           18 Sofia'21             2:10.00    2:12.92   417  
                30.29           1:05.69           1:40.90  2:12.92         
 25 Delyan K Dimitrov         26 Julian Rusev         2:06.00    2:12.97   417  
                29.64           1:01.94           1:36.97  2:12.97         
 26 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana              2:16.00    2:15.25   396  
                31.27           1:06.30           1:41.69  2:15.25         
 27 Antoan D Dimitrov         17 Levski               2:13.00    2:17.75   375  
                30.40           1:05.01           1:41.60  2:17.75         
 28 Kristiyan M Iliev         19 Dorostol             2:10.00    2:21.63   345  
                32.28           1:10.42           1:48.07  2:21.63         
 29 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More      2:21.94    2:30.97   285  
                32.60           1:10.48           1:50.64  2:30.97         
 -- Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More      2:15.65         DQ        
                29.90           1:03.10           1:39.13       DQ         
 
Event 17  Women 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 2:06.38                                                        
 Meet Qualifying:  2:43.30
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 2:24.88    2:22.11   604  
       32.72  1:09.16  1:47.10  2:22.11                                    
  2 Simona H Pantova          17 Damini LV            2:26.51    2:22.47   600  
       33.90  1:09.51  1:47.31  2:22.47                                    
  3 Raya L Andonova           18 PIRIN                2:29.30    2:25.02   569  
       33.31  1:09.41  1:47.26  2:25.02                                    
  4 Ana L Karadzhova          18 Damini LV            2:28.15    2:25.14   567  
       34.48  1:11.44  1:48.86  2:25.14                                    
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                2:28.01    2:27.43   541  
       33.62  1:10.94  1:49.57  2:27.43                                    
 
Event 17  Women 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 2:06.38                                                        
 Meet Qualifying:  2:43.30
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 2:24.00    2:24.88  q570  
                32.65           1:09.36           1:47.00  2:24.88         
  2 Simona H Pantova          17 Damini LV            2:23.00    2:26.51  q551  
                34.53           1:12.53           1:50.90  2:26.51         
  3 Velina S Lichovska        14 MLA91                2:30.00    2:28.01  q535  
                34.11           1:11.14           1:49.91  2:28.01         
  4 Ana L Karadzhova          18 Damini LV            2:25.00    2:28.15  q533  
                35.10           1:12.47           1:50.49  2:28.15         
  5 Raya L Andonova           18 PIRIN                2:28.10    2:29.30  q521  
                33.84           1:11.45           1:50.08  2:29.30         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Marina P Bojurina         20 Sofia'21             2:35.00    2:29.46   519  
                34.91           1:12.48           1:51.03  2:29.46         
  7 Eli O Angelova            15 NSA                  2:29.90    2:33.71   477  
                35.56           1:13.47           1:53.64  2:33.71         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             2:30.00    2:34.21   473  
                35.14           1:13.09           1:53.42  2:34.21         
  9 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 2:37.00    2:34.98   466  
                36.71           1:15.98           1:56.45  2:34.98         
 10 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                2:34.00    2:36.86   449  
                35.73           1:14.62           1:55.41  2:36.86         
 11 Gabriela E Tomova         18 Levski               2:40.00    2:37.96   440  
                37.55           1:16.87           1:58.05  2:37.96         
 12 Delyana G Todorova        15 Trayana              2:50.00    2:39.63   426  
                36.22           1:15.94           1:58.37  2:39.63         
 13 Viktoria D Tyankova       14 Levski               2:43.00    2:41.05   415  
                37.49           1:17.61           1:59.24  2:41.05         
 14 Slavina I Slaveva         15 PIRIN                2:45.00    2:42.71   402  
                36.76           1:18.88           2:01.59  2:42.71         
 15 Yoana T Atanasova         16 IRIS                 2:41.00    2:42.84   401  
                38.43           1:19.41           2:02.21  2:42.84         
 16 Vanesa P Nikodimova       18 Levski               2:56.00    2:51.57   343  
                38.85           1:21.50           2:06.43  2:51.57         
 17 Marieta A Shopova         17 Metropol             2:45.00    2:52.12   340  
                39.54           1:23.32           2:08.19  2:52.12         
 18 Simona I Gerdjikova       16 Trayana              2:53.00    2:53.90   330  
                39.16           1:23.38           2:09.53  2:53.90         
 19 Neli V Kancheva           17 Sofia'21             2:51.00    3:00.06   297  
                38.87           1:23.62           2:12.51  3:00.06         
 
Event 18  Men 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 1:57.95                                                        
 Meet Qualifying:  2:26.90
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev           24 Damini LV            2:08.22    1:57.39R  738  
       27.94    57.32  1:27.05  1:57.39                                    
  2 Kristian G Bozhilov       16 NSA                  2:07.71    2:04.21   623  
       29.61  1:01.18  1:33.26  2:04.21                                    
  3 Dimitar A Krastanov       18 MLA91                2:06.67    2:04.35   621  
       29.64  1:01.11  1:33.38  2:04.35                                    
  4 Lubomir B Alexiev         19 VIH                  2:08.99    2:05.92   598  
       29.59  1:01.47  1:34.17  2:05.92                                    
  5 Stanislav B Budinov       19 Damini LV            2:10.69    2:11.99   519  
       30.12  1:02.98  1:37.24  2:11.99                                    
 
Event 18  Men 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 1:57.95                                                        
 Meet Qualifying:  2:26.90
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dimitar A Krastanov       18 MLA91                2:10.00    2:06.67  q587  
                29.96           1:01.76           1:34.62  2:06.67         
  2 Kristian G Bozhilov       16 NSA                  2:06.20    2:07.71  q573  
                29.32           1:01.31           1:33.78  2:07.71         
  3 Martin L Zhelev           24 Damini LV            1:57.90    2:08.22  q566  
                30.24           1:02.24           1:35.01  2:08.22         
  4 Lubomir B Alexiev         19 VIH                  2:03.80    2:08.99  q556  
                29.98           1:01.84           1:35.27  2:08.99         
  5 Stanislav B Budinov       19 Damini LV            2:08.50    2:10.69  q535  
                30.06           1:01.93           1:35.77  2:10.69         
-------------------------------------------------------------------------
  6 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                 2:10.00    2:10.85   533  
                29.67           1:03.00           1:36.45  2:10.85         
  7 Teodor K Todorov          17 BRIZ                 2:11.00    2:12.40   514  
                31.00           1:04.62           1:38.90  2:12.40         
-------------------------------------------------------------------------
  8 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21             2:13.00    2:12.51   513  
                30.80           1:04.20           1:38.61  2:12.51         
  9 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 2:18.00    2:13.56   501  
                31.34           1:05.23           1:39.92  2:13.56         
 10 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                2:15.00    2:13.58   501  
                30.38           1:03.55           1:39.00  2:13.58         
 11 Emil I Nikolov            16 NSA                  2:13.20    2:14.98   485  
                30.80           1:04.60           1:40.27  2:14.98         
 12 Aleksandar O Popov        19 Damini LV            2:15.90    2:15.85   476  
                30.36           1:04.10           1:40.22  2:15.85         
 13 Ivan I Angelov            33 Damini LV            2:15.00    2:16.33   471  
                30.13           1:04.15           1:40.39  2:16.33         
 14 Boyan K Boynov            18 IRIS                 2:18.00    2:17.57   458  
                31.99           1:07.52           1:43.68  2:17.57         
 15 Lyuben P Lyubenov         17 Olimpia              2:20.21    2:19.59   439  
                33.24           1:09.18           1:45.12  2:19.59         
 16 Velizar V Karaivanov      17 IRIS                 2:20.00    2:23.59   403  
                33.67           1:09.90           1:46.99  2:23.59         
 17 Vilislav B Kanev          19 CSKA                 2:27.00    2:29.17   359  
                35.77           1:13.32           1:52.07  2:29.17         
 
Event 19  Women 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 32.50                                                          
 Meet Qualifying:  39.50
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken               32.66      32.99   665  
  2 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia                34.83      34.76   568  
  3 Tanya N Lapunova          17 MLA91                  35.47      35.30   543  
  4 Gergana G Glavurova       14 NSA                    36.58      36.31   498  
  5 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                   36.00      36.71   482  
 
Event 19  Women 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 32.50                                                          
 Meet Qualifying:  39.50
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken               32.50      32.66  q685  
  2 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia                35.11      34.83  q565  
  3 Tanya N Lapunova          17 MLA91                  35.80      35.47  q535  
  4 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                   35.50      36.00  q512  
  5 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                    35.90      36.45  q493  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Gergana G Glavurova       14 NSA                    37.40      36.58   488  
  7 Boryana I Ilchovska       16 Levski                 36.90      36.84   477  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Adriana V Simeonova       15 Damini LV              38.00      38.43   420  
  9 Despina D Balabanova      15 NSA                    39.10      38.84   407  
 10 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV              40.00      39.07   400  
 11 Alexandra I Monasterska   15 Torpedo                37.60      39.18   397  
 12 Denitsa S Peycheva        19 Torpedo                38.60      39.42   389  
 13 Gabriela B Georgieva      14 Sofia'21               37.00      39.57   385  
 14 Magdalena K Dimova        21 Avgusta                38.10      40.35   363  
 15 Yuliya Y Aleksandrova     38 Trayana                39.40      41.63   331  
 16 Andreya A Dimitrova       17 Torpedo                39.10      41.82   326  
 17 Darina T Rolanska         18 Sofia'21               41.00      42.04   321  
 18 Rositza K Petrova         18 Slavia                 39.90      42.38   313  
 19 Gabriela N Ivanova        17 CSKA                   43.00      42.51   310  
 20 Venera D Popova           14 Kps Cherno More        43.86      49.20   200  
 21 Desislava V Savova        17 Damini LV                 NT      49.81   193  
 22 Tanq V Kalinova           15 Chernomorets           46.60      50.43   186  
 
Event 20  Men 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 25.51                                                          
 Meet Qualifying:  33.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lubomir L Agov            18 VIH                    29.57      29.68   615  
  2 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets           29.77      29.98   597  
  3 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                  30.12      30.19   585  
  4 Martin S Ivanov           24 Damini LV              30.00      30.22   583  
  5 Ondrej Slechta            21 Levski                 30.28      30.33   576  
 
Event 20  Men 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 25.51                                                          
 Meet Qualifying:  33.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lubomir L Agov            18 VIH                    30.90      29.57  q622  
  2 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets           29.80      29.77  q610  
  3 Martin S Ivanov           24 Damini LV              29.50      30.00  q596  
  4 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                  30.40      30.12  q589  
  5 Ondrej Slechta            21 Levski                 31.10      30.28  q579  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Petko T Toromanov         17 MLA91                  31.00      30.43   571  
  7 Martin G Mednikarov       23 Damini LV              30.00      30.64   559  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Georgi B Kalinov          26 Olimpia                30.32      30.66   558  
  9 Andrey O Grahovski        23 NSA                    31.08      30.74   554  
 10 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                31.25      30.77   552  
 11 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    30.60      31.31   524  
 12 Kristian D Raichev        18 IRIS                   31.60      31.32   523  
 13 Ilian S Chorbadjiski      18 Sofia'21               30.50      31.44   518  
 14 Ivan I Gerov              15 NSA                    32.50      31.62   509  
 15 Matthew L Tsenkov         15 NSA                    31.56      32.23   480  
 16 Hristo Y Dobrev           19 Chernomorets           32.50      32.27   479  
 17 Anton D Mihailov          50 Levski                 33.00      32.64   462  
 18 Mladen E Stoimenov        34 Levski                 32.50      32.75   458  
 19 Chanko I Ivanov           20 PSKCM                  32.50      32.81   455  
 20 Martin G Ehiyanov         16 CSKA                   34.00      33.56   425  
 21 Dimitar A Velichkov       19 CSKA                   33.80      33.71   420  
 22 Martin I Nikolov          14 Sofia'21               34.50      34.06   407  
 23 Stefan S Chalakov         21 Chernomorets           34.20      35.49   360  
 24 Valentin B Spasov         19 Metropol               36.00      36.23   338  
 25 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More        34.21      36.32   336  
 26 Kristian H Tonev          17 Torpedo                34.60      36.58   328  
 27 Kaloyan A Nikolov         19 CSKA                   33.90      36.79   323  
 28 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More        36.97      37.94   294  
 29 Atanas G Georgiev         30 Torpedo                35.20      38.91   273  
 
Event 21  Women 14 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 4:44.30                                                        
 Meet Qualifying:  5:53.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marina L Nikolova         15 MLA91                5:06.70    5:09.30   601  
       34.04  1:12.36  1:50.79  2:29.97  3:15.37  3:59.95  4:34.64  5:09.30
  2 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  5:12.20    5:19.27   546  
       34.83  1:12.88  1:54.61  2:36.19  3:21.10  4:05.63  4:41.73  5:19.27
  3 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                5:27.00    5:26.39   511  
       34.88  1:14.36  1:55.07  2:35.57  3:23.62  4:11.25  4:49.19  5:26.39
  4 Malvina S Boneva          14 MLA91                5:36.00    5:29.74   496  
                33.79           1:14.54           1:57.82           2:40.99
              3:27.19           4:14.61           4:52.99  5:29.74         
  5 Marry G Yordanova         15 NSA                  5:30.20    5:37.81   461  
       37.14  1:18.30  2:00.00  2:44.89  3:32.07  4:19.55  4:59.72  5:37.81
  6 Simona P Palazova         15 Levski               5:48.00    5:44.50   435  
                37.68           1:20.77           2:05.67           2:50.95
              3:36.49           4:25.01           5:05.37  5:44.50         
  7 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                 5:30.00    5:45.15   432  
       36.99  1:18.47  2:02.64  2:46.04  3:36.87  4:26.13  5:06.03  5:45.15
  8 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  5:58.00    5:47.32   424  
                36.56           1:20.01           2:03.48           2:47.80
              3:37.71           4:27.01           5:07.78  5:47.32         
 -- Plamena T Prodanova       14 BRIZ                      NT   x6:15.90        
                37.13           1:21.95           2:11.82           3:03.62
              3:58.28           4:52.27           5:35.09  6:15.90         
 -- Marieta A Shopova         17 Metropol             6:25.00   x6:26.23        
                39.83           1:31.78           2:19.10           3:03.61
              4:01.50           4:59.60           5:43.21  6:26.23         
 -- Mariya D Roeva            15 Metropol             6:45.00   x7:02.71        
                40.87           1:28.27           2:23.61           3:16.83
              4:22.66           5:28.33           6:15.05  7:02.71         
 
Event 22  Men 14 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 4:10.98                                                        
 Meet Qualifying:  5:17.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  4:27.10    4:31.37   668  
       29.51  1:01.67  1:36.65  2:11.64  2:51.14  3:30.18  4:01.33  4:31.37
  2 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV            4:35.00    4:35.81   636  
       30.15  1:01.97  1:38.08  2:13.89  2:53.61  3:32.82  4:05.19  4:35.81
  3 Veselin R Stefanov        18 MLA91                4:38.00    4:37.45   625  
       30.58  1:05.60  1:42.70  2:18.67  2:57.31  3:35.62  4:07.31  4:37.45
  4 Nikolay D Bangeev         26 MLA91                4:58.00    4:41.56   598  
       30.52  1:05.49  1:45.75  2:26.22  3:11.62  3:57.83  4:34.61  4:41.56
  5 Ivan P Georgiev           19 Dorostol             5:00.00    4:42.79   590  
                31.43           1:05.39           1:40.21           2:16.59
              2:57.23           3:38.99           4:11.32  4:42.79         
  6 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            4:38.00    4:44.10   582  
       30.09  1:04.02  1:40.16  2:16.12  2:57.15  3:39.23  4:12.28  4:44.10
  7 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                4:56.00    4:45.04   576  
       30.23  1:04.95  1:43.32  2:19.84  3:01.77  3:40.32  4:14.33  4:45.04
  8 Petar B Suharev           17 MLA91                4:50.00    4:45.62   573  
       30.51  1:06.13  1:45.08  2:23.31  3:05.34  3:46.96  4:16.08  4:45.62
  9 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 4:50.00    4:50.11   547  
       31.36  1:06.30  1:45.92  2:26.51  3:06.22  3:46.76  4:20.49  4:50.11
 10 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             4:52.00    4:53.85   526  
       31.04  1:07.55  1:44.17  2:22.67  3:04.09  3:46.42  4:21.04  4:53.85
 11 Svetoslav M Zlatkov       22 NSA                  4:50.00    4:54.58   522  
       29.38  1:01.77  1:39.04  2:17.62  3:01.58  3:46.39  4:20.08  4:54.58
 12 Alexander V Shopov        25 Julian Rusev         4:50.00    4:55.37   518  
       28.81  1:01.80  1:39.90  2:16.60  3:02.73  3:46.77  4:19.07  4:55.37
 13 Javor S Valkanov          15 NSA                  5:03.00    4:57.62   506  
                32.97           1:09.88           1:47.20           2:25.02
              3:06.97           3:49.75           4:24.22  4:57.62         
 14 Dzhan S Sherifoglu        18 PSKCM                4:53.00    4:59.27   498  
       30.10  1:03.18  1:41.44  2:20.75  3:04.73  3:48.23  4:22.88  4:59.27
 15 Aleksandar N Ninov        23 Levski               4:52.00    5:03.28   478  
       30.62  1:05.62  1:46.74  2:26.40  3:09.99  3:55.15  4:29.40  5:03.28
 16 Nikolay I Kunchev         17 PSKCM                5:00.00    5:04.17   474  
       32.46  1:09.33  1:49.27  2:28.35  3:12.13  3:55.93  4:30.60  5:04.17
 17 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                4:58.00    5:09.46   450  
       30.10  1:04.20  1:39.93  2:15.05  2:56.37  3:38.30  4:10.18  5:09.46
 18 Martin D Valev            16 BRIZ                 5:15.00    5:09.58   450  
                31.62           1:06.26           1:50.63           2:31.56
              3:17.53           4:03.23           4:37.28  5:09.58         
 19 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                5:10.00    5:10.69   445  
                31.94           1:09.98           1:51.48           2:30.87
              3:15.20           3:59.58           4:37.13  5:10.69         
 20 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              5:14.00    5:11.23   443  
                30.72           1:06.85           1:48.99           2:29.41
              3:15.67           4:01.41           4:37.44  5:11.23         
 -- Milen D Kraynov           17 BRIZ                 5:16.00   x5:19.75        
                31.43           1:08.32           1:51.57           2:32.69
              3:21.93           4:09.11           4:44.91  5:19.75         
 -- Alehander V Lebeshkovski  15 CSKA                 5:40.00   x5:34.26        
                34.36           1:17.81           2:00.49           2:43.20
              3:31.13           4:19.57           4:58.58  5:34.26         
 -- Radoi G Kosov             16 VIH                  5:08.10         DQ        
 
Event 23  Women 14 & Over 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          NR: R 1:46.88                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nsa  'A'                                          2:02.00    1:54.11   545  
     1) Kalina Y Yordanova 27           2) Gergana G Glavurova 14         
     3) Sofiya M Zlatkova 25            4) Mariya M Zlatkova 22           
       27.96    56.60  1:26.01  1:54.11                                    
  2 Sofia'21  'A'                                     2:04.00    1:54.60   538  
     1) Beatriche B Gencheva 19         2) Marina P Bojurina 20           
     3) Zlatna S Nedeva 15              4) Iva L Traikova 15              
       29.21    58.03  1:26.68  1:54.60                                    
  3 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    1:55.79   522  
     1) Petya I Dimova 17               2) Nikol A Koshedziyska 16        
     3) Desislava B Hrischeva 22        4) Marina L Nikolova 15           
       28.35    57.66  1:26.81  1:55.79                                    
  4 Damini LV  'A'                                    2:06.00    1:57.05   505  
     1) Maria V Ignatova 15             2) Simona H Pantova 17            
     3) Vladimira I Vladimirova 14      4) Ana L Karadzhova 18            
       29.62    57.62  1:27.33  1:57.05                                    
  5 Levski  'A'                                       2:03.00    1:57.94   494  
     1) Simona P Palazova 15            2) Boryana I Ilchovska 16         
     3) Iliyana V Popova 16             4) Lidiya P Ivanova 22            
       29.37  1:00.38  1:30.29  1:57.94                                    
  6 Briz  'A'                                         2:07.00    1:58.55   486  
     1) Dobromira G Ivanova 18          2) Mariana Y Leshkova 23          
     3) Tanya D Kraynova 16             4) Tsvetelina M Ilieva 16         
       28.03  1:29.07  1:58.60  1:58.55                                    
  7 Cska  'A'                                         2:05.00    2:00.56   462  
     1) Gabriela P Ivanova 14           2) Mishel G Georgieva 19          
     3) Polina B Bozhikova 18           4) Gabriela G Georgieva 15        
       31.00  1:01.29  1:32.48  2:00.56                                    
  8 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:11.00    2:01.15   456  
     1) Tsvetelina K Keryazova 17       2) Desislava K Tsoneva 15         
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Bogoslava V Dyankova 14        
       28.57    59.45  1:30.73  2:01.15                                    
  9 Iris  'A'                                         2:12.00    2:02.08   445  
     1) Sevilyay T Sali 16              2) Vyara D Karapachova 14         
     3) Mariya N Vsileva 15             4) Gabriela P Marinova 16         
       29.06    58.61  1:29.89  2:02.08                                    
 10 Torpedo  'A'                                      2:14.00    2:06.55   400  
     1) Alexandra I Monasterska 15      2) Andreya A Dimitrova 17         
     3) Denitsa S Peycheva 19           4) Kristina I Peeva 24            
       30.81  1:03.58  1:37.20  2:06.55                                    
 11 Pirin  'A'                                        2:10.00    2:07.12   394  
     1) Slavina I Slaveva 15            2) Anet A Atanasova 16            
     3) Slavina S Pangeva 16            4) Raya L Andonova 18             
       31.62  1:06.28  1:39.00  2:07.12                                    
 12 Trayana  'A'                                      2:16.00    2:07.19   394  
     1) Milena I Ivanova 18             2) Delyana G Todorova 15          
     3) Simona I Gerdjikova 16          4) Yuliya Y Aleksandrova 38       
       31.73  1:03.36  1:35.75  2:07.19                                    
 13 Julian Rusev  'A'                                      NT    2:13.72   339  
     1) Camelia T Nedelcheva 15         2) Katerina D Tsenova 17          
     3) Emilia Z Bachvarova 17          4) Desislava N Martinova 17       
       34.17  1:08.90  1:43.22  2:13.72                                    
 14 Chernomorets  'A'                                 2:13.00    2:13.98   337  
     1) Viktoriq N Sabeva 19            2) Tanq V Kalinova 15             
     3) Ralica L Petrova 16             4) Cvetomira D Yordanova 22       
       29.95  1:08.30  1:43.25  2:13.98                                    
 15 Metropol  'A'                                          NT    2:16.15   321  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Dzhuliya R Kiryazova 15        
     3) Mariya D Roeva 15               4) Teodora D Yaneva 17            
       33.99  1:06.54  1:40.87  2:16.15                                    
 16 Kps Cherno More  'A'                              2:15.00    2:16.30   320  
     1) Teodora S Stavreva 17           2) Darina G Ivanova 16            
     3) Venera D Popova 14              4) Nikoleta P Kalinova 15         
       32.08  1:09.97  1:44.90  2:16.30                                    
 
Event 24  Men 14 & Over 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          NR: R 1:30.83                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olimpia  'A'                                      2:05.00    1:33.48   645  
     1) Dimitar E Dechev 21             2) Petar G Ivanov 24              
     3) Silvestar T Yankulov 20         4) Lyubomir L Lazarov 24          
       22.84    43.37  1:10.39  1:33.48                                    
  2 Damini LV  'A'                                    2:01.00    1:35.85   598  
     1) Ivan I Angelov 33               2) Martin S Ivanov 24             
     3) Martin L Zhelev 24              4) Tsanko P Tsankov 25            
       24.55    48.80  1:12.54  1:35.85                                    
  3 Mladost'91  'A'                                   2:02.00    1:36.17   592  
     1) Stoyan R Desov 25               2) Viktor V Yotov 18              
     3) Dimitar A Krastanov 18          4) Aleksandar K Nikolov 23        
       23.96    48.26  1:13.25  1:36.17                                    
  4 Nsa  'A'                                          2:04.00    1:36.51   586  
     1) Nikolay P Seymenov 20           2) Panayot G Arnaudov 19          
     3) Andrey O Grahovski 23           4) Georgi P Seymenov 23           
       24.24    48.51  1:12.54  1:36.51                                    
  5 Levski  'A'                                       2:06.00    1:36.79   581  
     1) Bojidar M Stoev 18              2) Aleksandar N Ninov 23          
     3) Dimitar I Dimitrov 25           4) Ondrej Slechta 21              
       23.33    49.17  1:13.69  1:36.79                                    
  6 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:07.00    1:38.22   556  
     1) Aleksandar A Nikolov 20         2) Nikolay I Kunchev 17           
     3) Aleksandar S Matev 18           4) Dzhan S Sherifoglu 18          
       24.05    49.42  1:13.44  1:38.22                                    
  7 Iris  'A'                                         2:08.00    1:38.42   552  
     1) Mihael T Yordanov 16            2) Mark-Aleks I Eftimov 19        
     3) Kristiyan R Krastev 18          4) Kristian D Raichev 18          
       24.62    48.97  1:13.08  1:38.42                                    
  8 Vihren  'A'                                       2:03.00    1:40.16   524  
     1) Ventzislav V Aidarski 21        2) Lubomir L Agov 18              
     3) Marin G Marinov 15              4) Lubomir B Alexiev 19           
       24.10    50.44  1:15.59  1:40.16                                    
  9 Briz  'A'                                         2:09.00    1:41.67   501  
     1) Teodor K Todorov 17             2) Martin D Valev 16              
     3) Aleksandar L Bogunov 16         4) Teodosi Z Chernev 16           
       25.98    51.30  1:16.46  1:41.67                                    
 10 Sofia'21  'A'                                     2:10.00    1:41.79   499  
     1) Konstantin D Tonev 15           2) Ivan I Ivanov 19               
     3) Dimitar Y Nikolov 18            4) Ruslan R Kukushev 19           
       26.47    51.54  1:16.45  1:41.79                                    
 11 Cska  'A'                                         2:11.00    1:42.13   494  
     1) Mihail T Kachaunov 20           2) Toni V Tarov 17                
     3) Vilislav B Kanev 19             4) Venelin L Smukov 14            
       23.18    49.17  1:15.70  1:42.13                                    
 12 Chernomorets  'A'                                 2:12.00    1:43.52   474  
     1) Hristo H Dolapchiev 17          2) Stefan S Chalakov 21           
     3) Traqn T Neshev 17               4) Hristo Y Dobrev 19             
       25.37    52.02  1:18.28  1:43.52                                    
 13 Julian Rusev  'A'                                 2:14.00    1:44.75   458  
     1) Boris G Dimitrov 19             2) Delyan K Dimitrov 26           
     3) Dean I Donchev 19               4) Alexander V Shopov 25          
       25.43    52.47  1:20.21  1:44.75                                    
 14 Trayana  'A'                                      2:15.00    1:47.98   418  
     1) Radoslav D Nikolov 18           2) Tsvetelin S Tsvetkov 15        
     3) Valentin A Atanasov 19          4) Dinko S Mitev 18               
       25.98    53.05  1:20.65  1:47.98                                    
 15 Kps Cherno More  'A'                                   NT    1:52.83   366  
     1) Dimitar A Angelov 19            2) Emil M Tsankov 14              
     3) Tsvetan V Rusev 15              4) Vasil R Stoyanov 17            
       28.05    57.53  1:25.18  1:52.83                                    
 16 Torpedo  'A'                                           NT    1:53.64   359  
     1) Plamen S Georgiev 16            2) Borislav S Stefanov 18         
     3) Konstaninos K Ioannidis 14      4) Atanas G Georgiev 30           
       27.51    56.30  1:25.54  1:53.64                                    
 17 Metropol  'A'                                          NT    1:56.70   331  
     1) Valentin B Spasov 19            2) Zlati D Roev 18                
     3) Angel P Tushev 16               4) Georgi V Yankov 17             
       28.55    56.96  1:26.99  1:56.70                                    
 
Event 25  Men 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 22.60                                                          
 Meet Qualifying:  26.40
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                22.85      22.80   705  
  2 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   23.38      23.15   674  
  3 Bojidar M Stoev           18 Levski                 23.48      23.55   640  
  4 Ondrej Slechta            21 Levski                 23.49      23.80   620  
  5 Georgi P Seymenov         23 NSA                    24.13      24.14   594  
 
Event 25  Men 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 22.60                                                          
 Meet Qualifying:  26.40
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                22.76      22.85  q701  
  2 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   23.15      23.38  q654  
  3 Bojidar M Stoev           18 Levski                 23.40      23.48  q646  
  4 Ondrej Slechta            21 Levski                 23.10      23.49  q645  
  5 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  23.60      24.09  q598  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Georgi P Seymenov         23 NSA                    23.90      24.13   595  
  7 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia                23.86      24.55   565  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Ivan I Angelov            33 Damini LV              24.20      24.56   564  
  9 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    23.70      24.59   562  
 10 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    23.60      24.64   559  
 11 Petar G Ivanov            24 Olimpia                24.76      24.95   538  
 12 Mark-Aleks I Eftimov      19 IRIS                   25.00      25.00   535  
 13 Aleksandar P Bozhilov     17 Olimpia                25.06      25.13   527  
 14 Dimitar I Dimitrov        25 Levski                 24.80      25.14   526  
 15 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21               25.80      25.59   499  
 16 Mart I Lachev             18 Damini LV              26.50      25.75   489  
 17 Boris G Dimitrov          19 Julian Rusev           25.10      25.79   487  
 18 Aleksandar L Bogunov      16 BRIZ                   25.90      25.83   485  
 19 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21               26.00      25.85   484  
 20 Marin G Marinov           15 VIH                    26.40      25.91   480  
 21 Radoslav D Nikolov        18 Trayana                25.80      26.23   463  
 22 Traqn T Neshev            17 Chernomorets           26.80      26.29   460  
 23 Dimitar A Velichkov       19 CSKA                   28.50      26.39   455  
 24 Toni V Tarov              17 CSKA                   26.80      26.43   453  
 25 Delyan K Dimitrov         26 Julian Rusev           26.30      26.59   444  
 26 Dilyan P Zhelyazkov       15 PSKCM                  26.70      26.90   429  
 27 Dean I Donchev            19 Julian Rusev           26.20      27.00   425  
 27 Plamen S Georgiev         16 Torpedo                26.40      27.00   425  
 29 Valentin A Atanasov       19 Trayana                27.60      27.42   405  
 30 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More        28.38      27.76   391  
 31 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More        28.09      28.43   364  
 32 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More        27.14      28.54   359  
 33 Zlati D Roev              18 Metropol               28.10      28.74   352  
 34 Ivaylo R Tenev            19 Trayana                28.40      28.87   347  
 35 Valentin B Spasov         19 Metropol               28.00      29.29   332  
 36 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More        29.33      30.12   306  
 37 Angel P Tushev            16 Metropol               29.00      30.42   297  
 -- Martin S Ivanov           24 Damini LV              24.00         DQ        
 
Event 26  Women 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 26.06                                                          
 Meet Qualifying:  31.60
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Petya I Dimova            17 MLA91                  28.36      27.84   582  
  2 Mariya M Zlatkova         22 NSA                    28.61      28.19   561  
  3 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    28.37      28.25   557  
  4 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                  28.79      28.37   550  
  5 Iva L Traikova            15 Sofia'21               28.52      28.39   549  
 
Event 26  Women 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 26.06                                                          
 Meet Qualifying:  31.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petya I Dimova            17 MLA91                  28.30      28.36  q550  
  2 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    28.10      28.37  q550  
  3 Iva L Traikova            15 Sofia'21               28.80      28.52  q541  
  4 Mariya M Zlatkova         22 NSA                    27.20      28.61  q536  
  5 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                  28.00      28.79  q526  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Sevilyay T Sali           16 IRIS                   28.50      28.87   522  
  7 Simona H Pantova          17 Damini LV              28.30      28.89   521  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Marina P Bojurina         20 Sofia'21               29.00      29.12   508  
  9 Borislava V Aleksieva     17 Olimpia                29.40      29.24   502  
 10 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21               28.80      29.26   501  
 11 Maria V Ignatova          15 Damini LV              29.60      29.79   475  
 12 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets           29.50      29.81   474  
 13 Kristina I Peeva          24 Torpedo                29.40      29.98   466  
 14 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                     NT      30.09   461  
 15 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV              30.50      30.21   455  
 16 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21               30.00      30.36   449  
 17 Iliyana V Popova          16 Levski                 30.50      30.68   435  
 18 Desislava N Martinova     17 Julian Rusev           30.00      30.92   425  
 19 Alexandra I Monasterska   15 Torpedo                29.50      31.00   421  
 20 Cvetomira D Yordanova     22 Chernomorets           30.90      31.12   417  
 21 Boryana I Ilchovska       16 Levski                 30.00      31.22   413  
 22 Mariana Y Leshkova        23 BRIZ                   30.80      31.48   402  
 23 Polina B Bozhikova        18 CSKA                   30.50      31.72   393  
 24 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                  31.50      31.78   391  
 25 Rositza K Petrova         18 Slavia                 30.70      32.17   377  
 26 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                   30.50      32.18   377  
 27 Dayana N Kotseva          20 Damini LV                 NT      32.26   374  
 28 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol               31.10      33.02   349  
 29 Venera D Popova           14 Kps Cherno More        36.10      34.30   311  
 30 Teodora D Yaneva          17 Metropol               32.00      34.47   306  
 31 Ralica L Petrova          16 Chernomorets           34.90      35.43   282  
 32 Darina G Ivanova          16 Kps Cherno More        37.90      38.08   227  
 33 Mariq A Aneva             17 Chernomorets           36.80      40.72   186  
 -- Yuliya Y Aleksandrova     38 Trayana                30.00         DQ        
 
Event 27  Men 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 2:06.91                                                        
 Meet Qualifying:  2:45.60
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         2:22.24    2:19.21   651  
       31.46  1:06.78  1:42.78  2:19.21                                    
  2 Stefan N Popov            17 Levski               2:25.67    2:22.98   601  
       33.81  1:11.02  1:47.55  2:22.98                                    
  3 Petko T Toromanov         17 MLA91                2:23.66    2:23.82   590  
       31.37  1:07.50  1:45.25  2:23.82                                    
  4 Ivan I Gerov              15 NSA                  2:31.23    2:32.77   492  
       35.96  1:15.49  1:55.01  2:32.77                                    
  5 Lubomir L Agov            18 VIH                  2:30.40    2:32.90   491  
       34.97  1:14.57  1:55.04  2:32.90                                    
 
Event 27  Men 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 2:06.91                                                        
 Meet Qualifying:  2:45.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         2:21.20    2:22.24  q610  
       32.80  1:08.54  1:45.54  2:22.24                                    
  2 Petko T Toromanov         17 MLA91                2:29.00    2:23.66  q592  
       31.82  1:08.09  1:45.25  2:23.66                                    
  3 Stefan N Popov            17 Levski               2:28.00    2:25.67  q568  
       34.08  1:12.48  1:48.95  2:25.67                                    
  4 Martin G Mednikarov       23 Damini LV                 NT    2:30.33  q517  
       34.52  1:11.58  1:50.52  2:30.33                                    
  5 Lubomir L Agov            18 VIH                  2:32.40    2:30.40  q516  
       33.72  1:11.22  1:50.51  2:30.40                                    
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ivan I Gerov              15 NSA                  2:34.00    2:31.23   508  
       35.13  1:14.67  1:54.35  2:31.23                                    
  7 Svetoslav M Zlatkov       22 NSA                  2:31.00    2:32.90   491  
       36.39  1:15.41  1:54.10  2:32.90                                    
-------------------------------------------------------------------------
  8 Ilian S Chorbadjiski      18 Sofia'21             2:32.00    2:33.30   487  
       34.34  1:12.72  1:52.75  2:33.30                                    
  9 Kristian D Raichev        18 IRIS                 2:36.00    2:38.23   443  
       34.88  1:15.27  1:56.94  2:38.23                                    
 10 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                2:38.00    2:39.19   435  
       34.96  1:14.92  1:57.11  2:39.19                                    
 11 Anton D Mihailov          50 Levski               2:45.00    2:40.96   421  
       36.60  1:17.89  2:00.06  2:40.96                                    
 12 Frederik Y Dimitrov       18 Levski               2:40.00    2:44.13   397  
       35.22  1:16.40  1:59.78  2:44.13                                    
 13 Chanko I Ivanov           20 PSKCM                2:46.00    2:47.47   374  
       38.89  1:21.28  2:04.43  2:47.47                                    
 14 Martin G Ehiyanov         16 CSKA                 2:55.00    2:52.23   343  
       38.31  1:22.22  2:07.39  2:52.23                                    
 -- Martin S Ivanov           24 Damini LV            2:26.00         DQ        
     2:48.46                                                               
 
Event 28  Women 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 2:25.95                                                        
 Meet Qualifying:  3:02.80
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken             2:34.03    2:32.94   681  
       35.39  1:14.23  1:53.71  2:32.94                                    
  2 Tanya N Lapunova          17 MLA91                2:49.60    2:49.51   500  
       37.97  1:20.75  2:05.23  2:49.51                                    
  3 Boryana I Ilchovska       16 Levski               2:53.38    2:51.12   486  
       38.52  1:22.38  2:08.52  2:51.12                                    
  4 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                2:54.85    2:51.51   483  
       39.49  1:22.82  2:06.94  2:51.51                                    
  5 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 2:53.90    2:51.80   480  
       38.66  1:22.13  2:07.01  2:51.80                                    
 
Event 28  Women 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
          NR: R 2:25.95                                                        
 Meet Qualifying:  3:02.80
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vangelina V Draganova     17 Belmeken             2:33.00    2:34.03  q666  
       35.14  1:15.19  1:54.51  2:34.03                                    
  2 Tanya N Lapunova          17 MLA91                2:47.00    2:49.60  q499  
       38.05  1:21.10  2:05.25  2:49.60                                    
  3 Boryana I Ilchovska       16 Levski               2:49.00    2:53.38  q467  
       39.02  1:22.62  2:07.02  2:53.38                                    
  4 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 2:58.00    2:53.90  q463  
       37.90  1:22.10  2:08.08  2:53.90                                    
  5 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                2:50.00    2:54.85  q455  
       40.20  1:24.31  2:09.80  2:54.85                                    
-------------------------------------------------------------------------
  6 Marry G Yordanova         15 NSA                  2:49.80    2:55.89   447  
       40.75  1:25.90  2:12.50  2:55.89                                    
  7 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More      2:59.40    3:01.91   404  
       42.17  1:27.85  2:14.53  3:01.91                                    
-------------------------------------------------------------------------
  8 Simona P Palazova         15 Levski               2:58.00    3:01.96   404  
       40.24  1:25.91  2:13.63  3:01.96                                    
  9 Gabriela B Georgieva      14 Sofia'21             2:53.00    3:03.84   392  
       41.08  1:27.12  2:16.34  3:03.84                                    
 10 Nikoleta L Kamenova       17 Levski               3:00.00    3:11.83   345  
       44.41  1:32.93  2:22.82  3:11.83                                    
 11 Mina K Grahovska          16 Trayana              3:10.00    3:15.70   325  
       44.75  1:33.27  2:25.30  3:15.70                                    
 12 Adriana V Simeonova       15 Damini LV            3:12.00    3:16.97   318  
       42.80  1:30.97  2:22.00  3:16.97                                    
 -- Despina D Balabanova      15 NSA                  2:59.00         DQ        
       42.20  1:29.80  2:20.22       DQ                                    
 -- Anet A Atanasova          16 PIRIN                3:27.00         NS        
 
Event 29  Men 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 54.53                                                          
 Meet Qualifying:  1:05.60
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   59.82      58.05   668  
       28.06    58.05                                                      
  2 Stoyan R Desov            25 MLA91                  59.49      58.16   664  
       27.14    58.16                                                      
  3 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                59.58      59.06   634  
       27.15    59.06                                                      
  4 Andrey O Grahovski        23 NSA                  1:00.78      59.73   613  
       27.83    59.73                                                      
  5 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                1:01.43    1:01.29   568  
       28.74  1:01.29                                                      
 
Event 29  Men 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 54.53                                                          
 Meet Qualifying:  1:05.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stoyan R Desov            25 MLA91                  58.50      59.49  q621  
       27.37    59.49                                                      
  2 Dimitar E Dechev          21 Olimpia                58.33      59.58  q618  
       27.20    59.58                                                      
  3 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   59.20      59.82  q610  
       28.51    59.82                                                      
  4 Andrey O Grahovski        23 NSA                    58.70    1:00.78  q582  
       28.53  1:00.78                                                      
  5 Dimitar A Krastanov       18 MLA91                1:01.00    1:01.08  q573  
       28.80  1:01.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                1:02.00    1:01.43   564  
       28.37  1:01.43                                                      
  7 Alexander V Shopov        25 Julian Rusev         1:01.00    1:01.52   561  
       28.59  1:01.52                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             1:01.90    1:01.69   557  
       28.75  1:01.69                                                      
  9 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia              1:02.11    1:01.70   556  
       28.78  1:01.70                                                      
 10 Aleksandar P Bozhilov     17 Olimpia              1:05.33    1:02.32   540  
       28.33  1:02.32                                                      
 11 Hristo Y Dobrev           19 Chernomorets         1:05.20    1:04.17   494  
       30.03  1:04.17                                                      
 12 Velizar V Karaivanov      17 IRIS                 1:05.00    1:04.71   482  
       30.04  1:04.71                                                      
 13 Petko T Toromanov         17 MLA91                1:02.20    1:05.07   474  
       30.82  1:05.07                                                      
 14 Svetoslav M Zlatkov       22 NSA                  1:03.10    1:06.64   441  
       31.27  1:06.64                                                      
 15 Delyan K Dimitrov         26 Julian Rusev         1:05.00    1:07.27   429  
       31.46  1:07.27                                                      
 16 Mladen E Stoimenov        34 Levski               1:05.00    1:08.10   414  
       31.81  1:08.10                                                      
 17 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                1:09.00    1:08.35   409  
       31.85  1:08.35                                                      
 18 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More      1:10.04    1:14.03   322  
       32.74  1:14.03                                                      
 19 Georgi V Yankov           17 Metropol             1:15.00    1:17.80   277  
       35.06  1:17.80                                                      
 -- Martin V Angelov          18 Sofia'21             1:05.00         NS        
 
Event 30  Women 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 1:02.84                                                        
 Meet Qualifying:  1:18.10
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski               1:09.30    1:06.16   664  
       31.89  1:06.16                                                      
  2 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 1:07.83    1:07.42   628  
       30.78  1:07.42                                                      
  3 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia              1:10.26    1:07.89   615  
       32.70  1:07.89                                                      
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  1:11.72    1:10.43   551  
       33.80  1:10.43                                                      
  5 Gergana G Glavurova       14 NSA                  1:12.29    1:12.45   506  
       33.08  1:12.45                                                      
 
Event 30  Women 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
          NR: R 1:02.84                                                        
 Meet Qualifying:  1:18.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 1:06.00    1:07.83  q616  
       30.25  1:07.83                                                      
  2 Lidiya P Ivanova          22 Levski               1:05.00    1:09.30  q578  
       32.41  1:09.30                                                      
  3 Eva I Kyovkarova          20 Olimpia              1:09.55    1:10.26  q555  
       33.14  1:10.26                                                      
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  1:09.80    1:11.72  q521  
       33.92  1:11.72                                                      
  5 Gergana G Glavurova       14 NSA                  1:14.80    1:12.29  q509  
       33.53  1:12.29                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ana L Karadzhova          18 Damini LV                 NT    1:12.83   498  
       32.90  1:12.83                                                      
  7 Malvina S Boneva          14 MLA91                1:13.00    1:13.29   488  
       34.01  1:13.29                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Sevilyay T Sali           16 IRIS                 1:14.00    1:13.96   475  
       34.62  1:13.96                                                      
  9 Beatriche B Gencheva      19 Sofia'21             1:16.00    1:14.54   464  
       34.85  1:14.54                                                      
 10 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21             1:15.00    1:16.15   435  
       34.61  1:16.15                                                      
 11 Delyana G Todorova        15 Trayana              1:20.00    1:19.65   380  
       34.63  1:19.65                                                      
 12 Polina B Bozhikova        18 CSKA                 1:21.00    1:19.67   380  
       36.79  1:19.67                                                      
 13 Milena I Ivanova          18 Trayana              1:18.00    1:21.23   359  
       36.23  1:21.23                                                      
 14 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                 1:18.00    1:22.41   343  
       38.46  1:22.41                                                      
 15 Rositza K Petrova         18 Slavia               1:21.00    1:22.45   343  
       37.43  1:22.45                                                      
 16 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            1:20.00    1:22.71   340  
       37.37  1:22.71                                                      
 17 Darina T Rolanska         18 Sofia'21             1:18.00    1:22.81   338  
       37.98  1:22.81                                                      
 18 Dayana V Zambovska        17 CSKA                 1:18.00    1:23.60   329  
       36.93  1:23.60                                                      
 19 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol             1:21.00    1:23.62   329  
       39.82  1:23.62                                                      
 20 Nikoleta P Kalinova       15 Kps Cherno More      1:23.48    1:23.71   328  
       37.61  1:23.71                                                      
 21 Gabriela N Ivanova        17 CSKA                 1:30.00    1:29.17   271  
       41.71  1:29.17                                                      
 22 Teodora D Yaneva          17 Metropol             1:25.00    1:30.48   259  
       42.42  1:30.48                                                      
 -- Venera D Popova           14 Kps Cherno More      1:35.30         DQ        
       44.67                                                               
 -- Borislava Y Yordanova     18 CSKA                 1:23.00         DQ        
       43.17                                                               
 
Event 31  Men 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 3:49.43                                                        
 Meet Qualifying:  4:47.70
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  4:06.92    3:54.52   746  
       27.34    56.19  1:25.48  1:55.28  2:25.24  2:55.21  3:25.54  3:54.52
  2 Veselin R Stefanov        18 MLA91                4:07.22    4:04.22   661  
       27.83    58.10  1:29.01  2:00.05  2:31.26  3:02.97  3:34.21  4:04.22
  3 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 4:08.78    4:04.35   660  
       27.70    57.44  1:28.39  2:00.28  2:31.77  3:03.86  3:35.05  4:04.35
  4 Petar B Suharev           17 MLA91                4:07.82    4:05.69   649  
       29.15  1:00.48  1:31.88  2:03.50  2:34.16  3:05.29  3:36.14  4:05.69
  5 Kristiyan R Krastev       18 IRIS                 4:14.30    4:10.18   615  
       28.21    59.12  1:30.42  2:02.51  2:34.36  3:05.92  3:38.25  4:10.18
 
Event 31  Men 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 3:49.43                                                        
 Meet Qualifying:  4:47.70
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ventzislav V Aidarski     21 VIH                  3:53.00    4:06.92  q639  
       29.10  1:00.38  1:32.46  2:03.80  2:34.83  3:05.88  3:36.98  4:06.92
  2 Veselin R Stefanov        18 MLA91                4:04.00    4:07.22  q637  
       28.32    59.40  1:30.80  2:02.89  2:34.40  3:05.72  3:37.25  4:07.22
  3 Petar B Suharev           17 MLA91                4:09.00    4:07.82  q632  
       28.49    59.90  1:31.89  2:03.91  2:34.66  3:05.96  3:37.14  4:07.82
  4 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 4:08.00    4:08.78  q625  
       28.88  1:00.56  1:32.10  2:03.93  2:34.92  3:06.18  3:37.79  4:08.78
  5 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            4:01.00    4:12.04  q601  
       29.09  1:00.74  1:32.65  2:04.88  2:37.01  3:09.47  3:41.17  4:12.04
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kristiyan R Krastev       18 IRIS                 4:12.00    4:14.30   585  
       27.41    59.65  1:31.69  2:03.77  2:35.66  3:08.16  3:41.50  4:14.30
  7 Bojidar M Stoev           18 Levski               4:25.00    4:15.54   577  
       29.64  1:02.14  1:35.33  2:08.12  2:40.51  3:13.03  3:44.92  4:15.54
-------------------------------------------------------------------------
  8 Nikolay D Bangeev         26 MLA91                4:12.00    4:16.51   570  
       29.43  1:01.37  1:33.70  2:06.29  2:39.19  3:12.85  3:45.74  4:16.51
  9 Mart I Lachev             18 Damini LV            4:28.00    4:16.72   569  
       28.66  1:00.29  1:32.50  2:05.31  2:37.97  3:11.20  3:44.61  4:16.72
 10 Mark-Aleks I Eftimov      19 IRIS                 4:21.00    4:22.17   534  
       28.63  1:00.00  1:32.52  2:05.68  2:39.56  3:14.56  3:49.15  4:22.17
 11 Dzhan S Sherifoglu        18 PSKCM                4:18.00    4:23.71   525  
       29.52  1:01.91  1:35.54  2:10.16  2:43.46  3:17.69  3:50.65  4:23.71
 12 Ivan R Ivanov             19 Damini LV            4:26.00    4:25.45   514  
       29.83  1:01.99  1:34.99  2:08.42  2:42.89  3:17.45  3:51.89  4:25.45
 13 Nikolay I Kunchev         17 PSKCM                4:20.00    4:28.95   495  
       29.14  1:01.58  1:35.50  2:10.44  2:45.58  3:20.64  3:55.69  4:28.95
 14 Aleksandar L Bogunov      16 BRIZ                 4:16.00    4:29.08   494  
       29.04  1:01.83  1:35.50  2:09.80  2:44.54  3:19.51  3:54.43  4:29.08
 15 Javor S Valkanov          15 NSA                  4:25.00    4:33.23   472  
       30.12  1:04.28  1:39.41  2:13.96  2:49.66  3:24.86  4:00.15  4:33.23
 16 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             4:40.00    4:33.31   471  
       30.83  1:04.51  1:38.78  2:13.61  2:48.69  3:24.32  4:00.16  4:33.31
 17 Milen D Kraynov           17 BRIZ                 4:30.00    4:33.33   471  
       30.34  1:04.14  1:38.27  2:12.86  2:47.57  3:22.73  3:58.31  4:33.33
 18 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                 4:31.00    4:34.79   464  
       30.15  1:04.22  1:39.17  2:14.95  2:49.49  3:24.64  4:00.24  4:34.79
 19 Dinko S Mitev             18 Trayana              4:44.00    4:35.34   461  
       30.87  1:04.79  1:39.67  2:15.18  2:50.77  3:26.67  4:01.31  4:35.34
 20 Venelin L Smukov          14 CSKA                 4:38.00    4:35.51   460  
       29.88  1:04.41  1:40.08  2:15.33  2:51.50  3:27.22  4:01.87  4:35.51
 21 Vilislav B Kanev          19 CSKA                 4:35.00    4:36.81   454  
       31.06  1:04.67  1:39.46  2:14.32  2:49.53  3:25.36  4:01.87  4:36.81
 22 Martin I Nikolov          14 Sofia'21             4:42.00    4:47.14   406  
       30.93  1:05.43  1:41.48  2:18.27  2:55.67  3:33.24  4:10.82  4:47.14
 23 Alehander V Lebeshkovski  15 CSKA                 4:47.00    4:48.88   399  
       31.94  1:07.03  1:43.25  2:20.60  2:58.08  3:35.49  4:13.12  4:48.88
 24 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana              4:54.00    4:49.37   397  
       31.63  1:07.08  1:43.54  2:20.50  2:58.80  3:37.32  4:15.53  4:49.37
 25 Borislav S Stefanov       18 Torpedo              4:47.00    4:51.60   388  
       31.07  1:06.40  1:43.33  2:21.16  2:59.37  3:37.68  4:15.65  4:51.60
 26 Kristiyan M Iliev         19 Dorostol             4:48.00    4:52.04   386  
       31.54  1:07.28  1:44.35  2:23.42  3:00.68  3:38.29  4:17.99  4:52.04
 27 Antoan D Dimitrov         17 Levski               4:40.00    4:52.09   386  
       32.24  1:09.03  1:46.48  2:24.89  3:01.51  3:38.90  4:15.41  4:52.09
 -- Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                3:57.30         DQ        
       29.14  1:00.54  1:32.35  2:04.11  2:35.12  3:05.40  3:37.73       DQ
 
Event 32  Women 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 4:06.00                                                        
 Meet Qualifying:  5:15.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                4:41.30    4:27.49   677  
       31.04  1:03.79  1:37.60  2:11.75  2:45.94  3:20.13  3:54.22  4:27.49
  2 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  4:45.43    4:34.20   628  
       31.44  1:04.87  1:39.09  2:13.82  2:48.94  3:23.87  3:58.99  4:34.20
  3 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                 4:50.36    4:50.74   527  
       32.20  1:07.77  1:43.98  2:20.87  2:58.92  3:36.27  4:14.56  4:50.74
  4 Vyara D Karapachova       14 IRIS                 4:57.30    4:53.46   512  
       32.40  1:08.70  1:45.86  2:23.49  3:01.96  3:40.03  4:18.05  4:53.46
  5 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                5:00.13    4:53.64   512  
       33.30  1:09.20  1:46.07  2:23.70  3:01.55  3:39.15  4:17.00  4:53.64
 
Event 32  Women 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
          NR: R 4:06.00                                                        
 Meet Qualifying:  5:15.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                4:27.00    4:41.30  q582  
       32.69  1:07.59  1:43.20  2:19.16  2:54.95  3:30.80  4:06.34  4:41.30
  2 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  4:27.00    4:45.43  q557  
       32.12  1:07.24  1:42.89  2:19.06  2:55.43  3:32.41  4:09.23  4:45.43
  3 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                 4:55.00    4:50.36  q529  
       32.89  1:08.37  1:45.69  2:23.11  3:00.05  3:36.49  4:13.59  4:50.36
  4 Vyara D Karapachova       14 IRIS                 4:56.00    4:57.30  q493  
       32.71  1:09.85  1:47.96  2:26.50  3:05.25  3:43.66  4:21.64  4:57.30
  5 Iva L Traikova            15 Sofia'21             4:50.00    4:57.81  q490  
       31.31  1:07.54  1:44.84  2:22.43  3:01.36  3:42.37  4:21.05  4:57.81
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                4:54.00    5:00.13   479  
       32.72  1:09.17  1:46.82  2:24.88  3:03.23  3:42.99  4:22.55  5:00.13
  7 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More      5:05.89    5:01.01   475  
       33.81  1:10.11  1:47.99  2:26.70  3:05.17  3:43.81  4:22.65  5:01.01
-------------------------------------------------------------------------
  8 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 5:05.00    5:02.89   466  
       34.19  1:11.99  1:50.46  2:29.71  3:08.83  3:47.66  4:26.14  5:02.89
  9 Mishel G Georgieva        19 CSKA                 5:08.00    5:05.30   455  
       32.41  1:09.10  1:47.79  2:27.18  3:06.79  3:47.09  4:27.03  5:05.30
 10 Tanya N Lapunova          17 MLA91                4:52.00    5:07.63   445  
       35.21  1:13.44  1:52.42  2:31.49  3:10.90  3:50.11  4:29.28  5:07.63
 11 Simona P Palazova         15 Levski               4:52.00    5:09.52   437  
       31.81  1:08.63  1:47.98  2:28.77  3:09.54  3:49.83  4:30.33  5:09.52
 12 Iveta I Stancheva         15 NSA                  4:59.00    5:10.16   434  
       34.13  1:12.15  1:51.63  2:31.38  3:11.13  3:51.10  4:31.72  5:10.16
 13 Elena K Radkova           24 NSA                  5:10.00    5:12.62   424  
       35.14  1:13.62  1:52.74  2:32.49  3:11.94  3:51.86  4:32.45  5:12.62
 14 Iliyana V Popova          16 Levski               5:10.00    5:14.02   418  
       34.42  1:12.73  1:53.00  2:33.65  3:14.79  3:55.72  4:36.53  5:14.02
 15 Gabriela P Marinova       16 IRIS                 5:04.00    5:17.29   405  
       34.56  1:13.11  1:53.00  2:33.79  3:14.60  3:55.77  4:37.41  5:17.29
 16 Nikoleta L Kamenova       17 Levski               5:05.00    5:18.81   400  
       35.19  1:14.27  1:54.55  2:35.40  3:16.29  3:56.86  4:38.40  5:18.81
 17 Simona I Gerdjikova       16 Trayana              5:16.00    5:31.08   357  
       34.61  1:13.63  1:55.71  2:39.13  3:22.93  4:05.62  4:49.00  5:31.08
 18 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            5:15.00    5:39.19   332  
       36.38  1:17.29  2:00.77  2:45.48  3:29.42  4:12.55  4:56.43  5:39.19
 19 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 5:14.00    5:50.00   302  
       36.15  1:18.54  2:03.17  2:48.96  3:34.89  4:20.29  5:05.28  5:50.00
 
Event 33  Men 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 54.21                                                          
 Meet Qualifying:  1:07.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                56.59      56.09   664  
       27.23    56.09                                                      
  2 Ivan I Angelov            33 Damini LV              58.11      57.68   610  
       28.02    57.68                                                      
  3 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   58.52      57.86   605  
       28.49    57.86                                                      
  4 Kristian G Bozhilov       16 NSA                    57.71      57.96   602  
       28.32    57.96                                                      
  5 Lubomir B Alexiev         19 VIH                    58.86      58.95   572  
       28.66    58.95                                                      
 
Event 33  Men 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 54.21                                                          
 Meet Qualifying:  1:07.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                55.41      56.59  q646  
       27.57    56.59                                                      
  2 Kristian G Bozhilov       16 NSA                    58.20      57.71  q609  
       27.81    57.71                                                      
  3 Ivan I Angelov            33 Damini LV              58.00      58.11  q597  
       28.30    58.11                                                      
  4 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   58.00      58.52  q584  
       28.02    58.52                                                      
  5 Lubomir B Alexiev         19 VIH                    57.70      58.86  q574  
       28.56    58.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Dimitar A Krastanov       18 MLA91                  59.00      59.61   553  
       29.09    59.61                                                      
  7 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               59.80      59.73   550  
       29.32    59.73                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                1:01.00    1:00.29   534  
       28.53  1:00.29                                                      
  9 Teodor K Todorov          17 BRIZ                 1:00.00    1:00.52   528  
       29.79  1:00.52                                                      
 10 Stanislav B Budinov       19 Damini LV              59.50    1:00.84   520  
       29.33  1:00.84                                                      
 11 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 1:03.00    1:01.27   509  
       30.10  1:01.27                                                      
 12 Aleksandar O Popov        19 Damini LV            1:01.80    1:01.62   500  
       29.93  1:01.62                                                      
 13 Emil I Nikolov            16 NSA                  1:00.20    1:01.89   494  
       29.97  1:01.89                                                      
 14 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             1:03.00    1:03.72   453  
       31.03  1:03.72                                                      
 15 Lyuben P Lyubenov         17 Olimpia              1:04.25    1:04.07   445  
       31.57  1:04.07                                                      
 16 Boyan K Boynov            18 IRIS                 1:03.00    1:04.46   437  
       31.98  1:04.46                                                      
 17 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                     NT    1:04.94   428  
       32.08  1:04.94                                                      
 18 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              1:06.00    1:06.67   395  
       32.42  1:06.67                                                      
 19 Boris R Stoyanov          18 CSKA                 1:07.00    1:13.41   296  
       34.97  1:13.41                                                      
 20 Atanas G Georgiev         30 Torpedo              1:11.00    1:20.64   223  
       36.02  1:20.64                                                      
 
Event 34  Women 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 58.75                                                          
 Meet Qualifying:  1:16.10
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 1:07.97    1:06.68   568  
       32.51  1:06.68                                                      
  2 Simona H Pantova          17 Damini LV            1:07.43    1:07.00   560  
       32.87  1:07.00                                                      
  3 Ana L Karadzhova          18 Damini LV            1:07.89    1:07.36   551  
       33.28  1:07.36                                                      
  4 Velina S Lichovska        14 MLA91                1:09.04    1:08.42   525  
       33.18  1:08.42                                                      
  5 Raya L Andonova           18 PIRIN                1:09.24    1:08.51   523  
       33.19  1:08.51                                                      
 
Event 34  Women 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
          NR: R 58.75                                                          
 Meet Qualifying:  1:16.10
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Simona H Pantova          17 Damini LV            1:06.60    1:07.43  q549  
       32.93  1:07.43                                                      
  2 Ana L Karadzhova          18 Damini LV            1:08.00    1:07.89  q538  
       33.29  1:07.89                                                      
  3 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 1:07.00    1:07.97  q536  
       32.66  1:07.97                                                      
  4 Kalina Y Yordanova        27 NSA                  1:08.20    1:08.40  q526  
       33.05  1:08.40                                                      
  5 Velina S Lichovska        14 MLA91                1:09.00    1:09.04  q511  
       33.35  1:09.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Raya L Andonova           18 PIRIN                1:07.34    1:09.24   507  
       33.19  1:09.24                                                      
  7 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             1:10.00    1:10.42   482  
       34.47  1:10.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Eli O Angelova            15 NSA                  1:10.20    1:11.60   458  
       35.20  1:11.60                                                      
  9 Gabriela E Tomova         18 Levski               1:10.00    1:12.24   446  
       34.96  1:12.24                                                      
 10 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                1:12.00    1:12.63   439  
       34.21  1:12.63                                                      
 11 Delyana G Todorova        15 Trayana              1:17.00    1:14.00   415  
       35.82  1:14.00                                                      
 12 Yoana T Atanasova         16 IRIS                 1:14.00    1:14.73   403  
       36.29  1:14.73                                                      
 13 Anastasya G Stoilova      16 PIRIN                1:17.10    1:15.77   387  
       35.75  1:15.77                                                      
 14 Slavina I Slaveva         15 PIRIN                1:16.80    1:16.15   381  
       36.28  1:16.15                                                      
 15 Viktoria D Tyankova       14 Levski               1:16.00    1:16.43   377  
       37.45  1:16.43                                                      
 16 Tanya J Mesrobovich       45 Levski               1:20.00    1:16.98   369  
       37.48  1:16.98                                                      
 17 Slavina S Pangeva         16 PIRIN                1:18.00    1:18.90   343  
       37.88  1:18.90                                                      
 18 Vanesa P Nikodimova       18 Levski               1:23.00    1:19.14   339  
       38.20  1:19.14                                                      
 19 Neli V Kancheva           17 Sofia'21             1:15.00    1:19.23   338  
       37.94  1:19.23                                                      
 -- Marina P Bojurina         20 Sofia'21             1:10.50         DQ        
       34.15       DQ                                                      
 
Event 35  Men 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 52.76                                                          
 Meet Qualifying:  1:04.20
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Martin L Zhelev           24 Damini LV              57.62      55.53   665  
       26.36    55.53                                                      
  2 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   56.33      55.82   655  
       26.09    55.82                                                      
  3 Petar G Ivanov            24 Olimpia                57.33      56.63   627  
       26.52    56.63                                                      
  4 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              57.03      56.78   622  
       26.87    56.78                                                      
  5 Stoyan R Desov            25 MLA91                  57.77      57.83   589  
       27.22    57.83                                                      
 
Event 35  Men 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 52.76                                                          
 Meet Qualifying:  1:04.20
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   56.80      56.33  q637  
       26.77    56.33                                                      
  2 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              57.30      57.03  q614  
       26.70    57.03                                                      
  3 Petar G Ivanov            24 Olimpia                56.82      57.33  q604  
       26.73    57.33                                                      
  4 Martin L Zhelev           24 Damini LV              55.30      57.62  q595  
       27.57    57.62                                                      
  5 Stoyan R Desov            25 MLA91                  57.10      57.77  q590  
       27.46    57.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Alexander V Shopov        25 Julian Rusev         1:00.00      58.07   581  
       28.32    58.07                                                      
  7 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  56.50      58.20   577  
       26.78    58.20                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Georgi P Seymenov         23 NSA                    58.10      58.42   571  
       27.49    58.42                                                      
  9 Viktor V Yotov            18 MLA91                  58.80      58.45   570  
       28.05    58.45                                                      
 10 Georgi B Kalinov          26 Olimpia                58.21      59.04   553  
       28.17    59.04                                                      
 11 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    59.10      59.59   538  
       27.43    59.59                                                      
 12 Ivan P Georgiev           19 Dorostol             1:01.20    1:00.31   519  
       28.60  1:00.31                                                      
 13 Dzhan S Sherifoglu        18 PSKCM                  58.50    1:00.58   512  
       29.09  1:00.58                                                      
 14 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21             1:02.50    1:00.59   512  
       28.54  1:00.59                                                      
 15 Aleksandar N Ninov        23 Levski                 59.00    1:00.98   502  
       28.61  1:00.98                                                      
 16 Martin G Mednikarov       23 Damini LV              59.50    1:02.11   475  
       29.02  1:02.11                                                      
 16 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                1:00.00    1:02.11   475  
       28.95  1:02.11                                                      
 18 Martin D Valev            16 BRIZ                 1:03.00    1:03.29   449  
       28.80  1:03.29                                                      
 19 Martin V Angelov          18 Sofia'21             1:02.00    1:04.27   429  
       30.10  1:04.27                                                      
 20 Aleksandar K Penev        15 PSKCM                1:04.00    1:04.28   429  
       29.57  1:04.28                                                      
 21 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             1:07.00    1:04.72   420  
       31.29  1:04.72                                                      
 22 Dinko S Mitev             18 Trayana              1:06.00    1:04.78   419  
       30.37  1:04.78                                                      
 23 Milen D Kraynov           17 BRIZ                 1:04.00    1:06.17   393  
       30.80  1:06.17                                                      
 24 Toni V Tarov              17 CSKA                 1:05.00    1:06.49   387  
       30.73  1:06.49                                                      
 25 Konstaninos K Ioannidis   14 Torpedo              1:05.00    1:08.37   356  
       31.81  1:08.37                                                      
 26 Ivan N Ivanov             14 Trayana              1:08.00    1:08.50   354  
       31.91  1:08.50                                                      
 27 Georgi V Yankov           17 Metropol             1:10.00    1:12.49   299  
       34.28  1:12.49                                                      
 28 Angel P Tushev            16 Metropol             1:13.00    1:18.57   234  
       34.16  1:18.57                                                      
 
Event 36  Women 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 1:00.56                                                        
 Meet Qualifying:  1:14.60
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                1:08.72    1:05.43   595  
       32.06  1:05.43                                                      
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                1:07.14    1:06.55   566  
       31.95  1:06.55                                                      
  3 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 1:05.73    1:06.62   564  
       30.48  1:06.62                                                      
  4 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                1:09.91    1:09.41   498  
       33.45  1:09.41                                                      
  5 Marina L Nikolova         15 MLA91                1:11.85    1:09.59   495  
       33.66  1:09.59                                                      
 
Event 36  Women 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          NR: R 1:00.56                                                        
 Meet Qualifying:  1:14.60
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dobromira G Ivanova       18 BRIZ                 1:03.90    1:05.73  q587  
       30.29  1:05.73                                                      
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                1:07.00    1:07.14  q551  
       31.33  1:07.14                                                      
  3 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                1:06.70    1:08.72  q514  
       32.66  1:08.72                                                      
  4 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                1:09.00    1:09.91  q488  
       32.86  1:09.91                                                      
  5 Marina L Nikolova         15 MLA91                1:09.00    1:11.85  q449  
       34.25  1:11.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  1:15.90    1:13.40   421  
       34.28  1:13.40                                                      
  7 Tanya D Kraynova          16 BRIZ                 1:12.00    1:14.37   405  
       33.88  1:14.37                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                1:13.00    1:15.19   392  
       34.19  1:15.19                                                      
  9 Gabriela K Panaiotova     20 Levski               1:14.00    1:16.79   368  
       36.95  1:16.79                                                      
 10 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                 1:15.00    1:16.93   366  
       34.33  1:16.93                                                      
 11 Mariya N Vsileva          15 IRIS                 1:14.50    1:17.34   360  
       35.93  1:17.34                                                      
 12 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                      NT    1:17.88   353  
       35.79  1:17.88                                                      
 13 Milena I Ivanova          18 Trayana              1:22.00    1:19.73   329  
       37.52  1:19.73                                                      
 14 Mina K Grahovska          16 Trayana              1:20.00    1:20.56   319  
       36.91  1:20.56                                                      
 15 Anastasya N Peicheva      15 PIRIN                1:18.10    1:21.08   312  
       37.43  1:21.08                                                      
 16 Dayana V Zambovska        17 CSKA                 1:14.00    1:21.47   308  
       36.73  1:21.47                                                      
 17 Mariya D Roeva            15 Metropol             1:19.00    1:23.36   288  
       39.18  1:23.36                                                      
 18 Bogomila M Todorova       16 CSKA                 1:20.00    1:24.28   278  
       38.43  1:24.28                                                      
 19 Borislava Y Yordanova     18 CSKA                 1:22.00    1:40.70   163  
       45.96  1:40.70                                                      
 
Event 37  Men 14 & Over 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
          NR: R 1:40.98                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olimpia  'A'                                      2:03.00    1:43.51   697  
     1) Lyubomir L Lazarov 24           2) Georgi B Kalinov 26            
     3) Petar G Ivanov 24               4) Dimitar E Dechev 21            
       25.96    56.13  1:20.65  1:43.51                                    
  2 Damini LV  'A'                                    2:02.00    1:45.66   655  
     1) Ivan I Angelov 33               2) Martin G Mednikarov 23         
     3) Martin L Zhelev 24              4) Tsanko P Tsankov 25            
       27.00    56.70  1:22.08  1:45.66                                    
  3 Nsa  'A'                                          2:04.00    1:47.43   623  
     1) Kristian G Bozhilov 16          2) Andrey O Grahovski 23          
     3) Georgi P Seymenov 23            4) Nikolay P Seymenov 20          
       28.03    57.84  1:23.79  1:47.43                                    
  4 Levski  'A'                                       2:06.00    1:47.87   616  
     1) Bojidar M Stoev 18              2) Stefan N Popov 17              
     3) Ondrej Slechta 21               4) Dimitar I Dimitrov 25          
       27.76    58.76  1:23.42  1:47.87                                    
  5 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:08.00    1:49.58   587  
     1) Dzhan S Sherifoglu 18           2) Teodor P Voshtinarov 18        
     3) Aleksandar A Nikolov 20         4) Aleksandar S Matev 18          
       30.41    59.74  1:25.29  1:49.58                                    
  6 Vihren  'A'                                       2:05.00    1:49.80   584  
     1) Lubomir B Alexiev 19            2) Lubomir L Agov 18              
     3) Ventzislav V Aidarski 21        4) Marin G Marinov 15             
       28.02    58.01  1:24.42  1:49.80                                    
  7 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    1:49.83   583  
     1) Krasimir D Kostadinov 17        2) Petko T Toromanov 17           
     3) Viktor V Yotov 18               4) Dimitar A Krastanov 18         
       27.84    58.31  1:24.86  1:49.83                                    
  8 Iris  'A'                                         2:07.00    1:50.15   578  
     1) Boyan K Boynov 18               2) Kristian D Raichev 18          
     3) Mihael T Yordanov 16            4) Mark-Aleks I Eftimov 19        
       29.01    59.76  1:25.91  1:50.15                                    
  9 Sofia'21  'A'                                     2:11.00    1:51.46   558  
     1) Ivan I Ivanov 19                2) Ilian S Chorbadjiski 18        
     3) Martin V Angelov 18             4) Dimitar Y Nikolov 18           
       28.83    59.56  1:26.66  1:51.46                                    
 10 Briz  'A'                                         2:09.00    1:53.58   527  
     1) Danaill E Slavchev 16           2) Aleksandar L Bogunov 16        
     3) Teodosi Z Chernev 16            4) Martin D Valev 16              
       27.39  1:01.43  1:28.59  1:53.58                                    
 11 Chernomorets  'A'                                 2:12.00    1:56.62   487  
     1) Stefan S Chalakov 21            2) Hristo H Dolapchiev 17         
     3) Hristo Y Dobrev 19              4) Traqn T Neshev 17              
       31.97  1:02.71  1:30.28  1:56.62                                    
 12 Cska  'A'                                         2:10.00    1:58.12   469  
     1) Vilislav B Kanev 19             2) Mihail T Kachaunov 20          
     3) Toni V Tarov 17                 4) Venelin L Smukov 14            
       31.88  1:02.67  1:31.84  1:58.12                                    
 13 Julian Rusev  'A'                                 2:13.00    1:59.51   453  
     1) Boris G Dimitrov 19             2) Delyan K Dimitrov 26           
     3) Alexander V Shopov 25           4) Dean I Donchev 19              
       30.94  1:05.68  1:32.64  1:59.51                                    
 14 Trayana  'A'                                      2:15.00    2:04.16   404  
     1) Radoslav D Nikolov 18           2) Dinko S Mitev 18               
     3) Ivan N Ivanov 14                4) Tsvetelin S Tsvetkov 15        
       31.32  1:08.27  1:37.58  2:04.16                                    
 15 Torpedo  'A'                                      2:17.00    2:05.28   393  
     1) Konstaninos K Ioannidis 14      2) Kristian H Tonev 17            
     3) Atanas G Georgiev 30            4) Plamen S Georgiev 16           
       32.89  1:08.02  1:37.96  2:05.28                                    
 16 Kps Cherno More  'A'                              2:16.00    2:09.52   356  
     1) Emil M Tsankov 14               2) Vasil R Stoyanov 17            
     3) Dimitar A Angelov 19            4) Tsvetan V Rusev 15             
       36.19  1:11.20  1:42.34  2:09.52                                    
 17 Metropol  'A'                                          NT    2:11.64   339  
     1) Zlati D Roev 18                 2) Valentin B Spasov 19           
     3) Georgi V Yankov 17              4) Angel P Tushev 16              
       34.57  1:10.95  1:41.68  2:11.64                                    
 
Event 38  Women 14 & Over 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
          NR: R 1:54.41                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    2:05.43   548  
     1) Velina S Lichovska 14           2) Tanya N Lapunova 17            
     3) Petya I Dimova 17               4) Marina L Nikolova 15           
       32.06  1:07.08  1:37.17  2:05.43                                    
  2 Nsa  'A'                                          2:02.00    2:06.80   531  
     1) Kalina Y Yordanova 27           2) Sofiya M Zlatkova 25           
     3) Gergana G Glavurova 14          4) Mariya M Zlatkova 22           
       31.84  1:07.71  1:39.03  2:06.80                                    
  3 Levski  'A'                                       2:03.00    2:08.16   514  
     1) Gabriela E Tomova 18            2) Boryana I Ilchovska 16         
     3) Lidiya P Ivanova 22             4) Simona P Palazova 15           
       33.14  1:09.49  1:39.13  2:08.16                                    
  4 Cska  'A'                                         2:06.00    2:11.71   473  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Gabriela P Ivanova 14          
     3) Dayana V Zambovska 17           4) Mishel G Georgieva 19          
       31.09  1:08.47  2:11.76  2:11.71                                    
  5 Damini LV  'A'                                    2:05.00    2:12.17   469  
     1) Ana L Karadzhova 18             2) Adriana V Simeonova 15         
     3) Maria V Ignatova 15             4) Simona H Pantova 17            
       32.15  1:10.17  1:44.06  2:12.17                                    
  6 Sofia'21  'A'                                     2:04.00    2:12.53   465  
     1) Marina P Bojurina 20            2) Zlatna S Nedeva 15             
     3) Beatriche B Gencheva 19         4) Iva L Traikova 15              
       32.87  1:11.85  1:43.70  2:12.53                                    
  7 Briz  'A'                                         2:07.00    2:13.11   459  
     1) Mariana Y Leshkova 23           2) Tanya D Kraynova 16            
     3) Dobromira G Ivanova 18          4) Tsvetelina M Ilieva 16         
       35.75  1:13.78  1:43.16  2:13.11                                    
  8 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:12.00    2:13.88   451  
     1) Bogoslava V Dyankova 14         2) Tsvetelina K Keryazova 17      
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Desislava K Tsoneva 15         
       35.31  1:10.76  1:43.31  2:13.88                                    
  9 Iris  'A'                                         2:08.00    2:15.95   430  
     1) Yoana T Atanasova 16            2) Sevilyay T Sali 16             
     3) Mariya N Vsileva 15             4) Vyara D Karapachova 14         
       34.07  1:13.35  1:46.44  2:15.95                                    
 10 Pirin  'A'                                        2:11.00    2:18.59   406  
     1) Anastasya G Stoilova 16         2) Anastasya N Peicheva 15        
     3) Raya L Andonova 18              4) Slavina I Slaveva 15           
       34.67  1:16.77  1:47.08  2:18.59                                    
 11 Torpedo  'A'                                      2:13.00    2:20.89   387  
     1) Andreya A Dimitrova 17          2) Denitsa S Peycheva 19          
     3) Kristina I Peeva 24             4) Alexandra I Monasterska 15     
       38.09  1:16.44  1:50.26  2:20.89                                    
 12 Trayana  'A'                                      2:15.00    2:22.95   370  
     1) Delyana G Todorova 15           2) Yuliya Y Aleksandrova 38       
     3) Milena I Ivanova 18             4) Simona I Gerdjikova 16         
       34.65  1:16.54  1:50.20  2:22.95                                    
 13 Vihren  'A'                                            NT    2:28.42   331  
     1) Elena D Zlatkova 15             2) Lora L Bulakieva 15            
     3) Tsvetelina K Gadzhelova 15      4) Nikol V Hristova 15            
       38.02  1:18.89  1:57.61  2:28.42                                    
 14 Kps Cherno More  'A'                              2:15.00    2:31.21   313  
     1) Darina G Ivanova 16             2) Teodora S Stavreva 17          
     3) Nikoleta P Kalinova 15          4) Venera D Popova 14             
       40.11  1:19.44  1:55.72  2:31.21                                    
 15 Chernomorets  'A'                                 2:14.00    2:31.95   308  
     1) Cvetomira D Yordanova 22        2) Tanq V Kalinova 15             
     3) Viktoriq N Sabeva 19            4) Ralica L Petrova 16            
       35.74  1:23.90  1:57.79  2:31.95                                    
 16 Metropol  'A'                                     2:18.00    2:34.49   293  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Dzhuliya R Kiryazova 15        
     3) Mariya D Roeva 15               4) Teodora D Yaneva 17            
       37.49  1:21.85  1:59.03  2:34.49                                    
 17 Julian Rusev  'A'                                 2:17.00    2:36.16   284  
     1) Desislava N Martinova 17        2) Katerina D Tsenova 17          
     3) Camelia T Nedelcheva 15         4) Emilia Z Bachvarova 17         
       37.13  1:21.96  2:01.60  2:36.16