Licensed to Bulgarian Swimming Federation
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/19/2012 12:29 PM
             DLOP BOYS & GIRLS (13-14)25M - 3/16/2012 to 3/18/2012             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirov, Martin S           14 DELPZ                  26.80      26.71   18  
  2 Smukov, Venelin L         14 CSKA                   27.50      26.78   15  
  3 Stoicev, Stoichko A       14 DELPZ                  27.10      27.02   14  
  4 Tsonev, Yavor Y           14 PSKCM                  27.20      27.43   13  
  5 Nikolov, Atanas G         14 MLA91                  28.00      27.55   12  
  6 Dopchev, Stoyan A         13 Belmeken               28.50      28.16   11  
  7 Ganchev, Anton V          14 Belmeken               27.80      28.19   10  
  8 Kotsev, Borislav V        14 Belmeken               28.00      28.20    9  
  9 Andonov, Nikolay P        13 Torpedo                28.80      28.32    8  
 10 Georgiev, Radoslav G      14 NSA                    28.89      28.51    7  
 11 Petrov, Ivan A            14 Levski                 28.80      28.79    6  
 12 Valkov, Victor A          14 BRIZ                   29.50      28.80    5  
 13 Georgiev, Simeon R        14 Atomik                 28.37      28.84    4  
 14 Lazarov, Martin S         14 PIRIN                  29.10      28.90    3  
 15 Stefanov, Stefan A        14 IRIS                   28.80      29.17    2  
 16 Georgiev, Mihail G        13 IRIS                   28.50      29.23    1  
 17 Todorov, Teodor D         13 PSKCM                  31.00      29.39  
 18 Nikolov, Alexander P      13 Torpedo                29.40      29.40  
 19 Bardarov, Stanislav M     14 VIH                    29.00      29.41  
 20 Stoimenov, Miroslav I     13 ETAR                   28.50      29.57  
 21 Samsiev, Aleksandar P     14 Levski                 29.80      29.61  
 22 Vapordziev, Asen A        14 Damini LV              29.40      29.62  
 23 Tanev, Anton S            14 MLA91                  30.00      29.69  
 24 Nikolov, Mario M          14 Levski                 29.50      29.74  
 25 Trifonov, Trifon A        13 Viking 2008            31.60      30.64  
 26 Panayotov, Kristiyan A    13 MLA91                  31.10      30.67  
 27 Iliev, Dimitar E          13 Tsarevets-Vtu          31.00      31.02  
 28 Hristov, Hristo G         13 PSKCM                  31.20      31.03  
 29 Georgiev, Plamen P        14 ETAR                   29.50      31.09  
 30 Boychev, Georgi D         14 VIH                    30.50      31.22  
 30 Ivanov, Denis I           13 Slavia                 30.00      31.22  
 32 Rusinov, Viktor I         13 LULIN                  30.50      31.25  
 33 Terziev, Vladislav S      13 MLA91                  31.50      31.32  
 34 Stefanov, Nikolay S       14 CSKA                   32.80      31.45  
 34 Uzunov, Aleksandar A      13 PSKCM                  31.00      31.45  
 36 Iliev, Ilian T            14 CSKA                   31.50      31.61  
 37 Jekov, Ivan V             14 Odesos                 31.00      31.63  
 38 Dragnev, Dinko N          13 Zap DA Pluva           31.00      31.74  
 39 Zlatkov, Mikhail D        13 VIH                    30.80      31.93  
 40 Dgakoaj, Alan M           14 VARNA                  32.00      32.19  
 41 Tzenkov, Kalin I          14 Atomik                 35.00      32.45  
 42 Raikov, Kristijan N       14 VARNA                  34.00      32.51  
 43 Rumenov, Dimitar S        14 BRIZ                      NT      32.55  
 44 Kralev, Presian K         14 Odesos                 33.00      32.59  
 45 Savchev, Aleksandar D     13 Atomik                 34.00      32.83  
 46 Kostadinov, Kristian H    14 Torpedo                34.60      32.88  
 47 Chikerov, Martin A        14 OMEGA                  35.00      32.89  
 48 Lisitsov, Roberto I       13 Dorostol               29.80      33.01  
 49 Simeonov, Nikola B        14 Belmeken               31.50      33.55  
 50 Stanchev, Nikolai S       13 Albatros'2001          32.00      33.78  
 51 Stoykov, Georgi G         13 VIH                    32.00      33.81  
 52 Vasilev, Emilian T        13 OMEGA                  36.00      33.89  
 53 Kvasnikov, Antonio A      14 Damini LV                 NT      34.11  
 54 Ivanov, Viktor D          14 Galata'2009            33.00      34.21  
 55 Vasilev, Mario V          13 PIRIN                  36.50      34.40  
 56 Atanasov, Ivelin A        14 Odesos                 37.00      34.82  
 57 Petrov, Nikolay B         13 Galata'2009            32.00      35.80  
 58 Dimitrov, Dimitar A       13 Sofia'21               36.00      35.87  
 59 Peshev, Lyboslav G        13 CSKA                   36.20      35.91  
 60 Ivanov, Aleksandar S      13 IRIS                      NT      36.23  
 61 Velizarov, Velizar V      13 Dorostol               36.40      36.28  
 62 Hristov, Kristian A       13 Julian Rusev           34.00      36.49  
 63 Nikolov, Nikola G         13 VARNA                  35.00      36.65  
 64 Ivanov, Ivan G            13 Kps Cherno More        38.77      37.50  
 65 Todorov, Ilian I          13 Torpedo                39.20      38.08  
 66 Karkov, Vilian J          13 Dorostol               37.50      38.30  
 67 Mitev, Mitko D            13 BEROE                  33.20      38.39  
 68 Binev, Yordan I           13 Chernomorets           40.70      38.68  
 69 Stanev, Kristian I        14 Albatros'2001          36.00      39.19  
 70 Yordanov, Nikolai N       13 Julian Rusev           38.20      40.54  
 71 Stoyanov, Yoan N          14 BEROE                  38.00      40.56  
 72 Petkov, Desislav T        13 Dorostol               38.20      41.18  
 73 Valev, Denislav V         13 DELVN                  39.20      41.45  
 74 Kardalev, Nikola T        13 Sofia'21               38.00      41.91  
 75 Bonev, Boncho Y           14 Trayana                40.00      42.62  
 -- Harizanov, Velizar A      13 Kps Cherno More        38.21         DQ  
 -- Georgarov, Denis D        13 Levski                 29.50         DQ  
 -- Ivanov, Christian K       13 Julian Rusev           39.00         DQ  
 -- Vasilev, Daniel P         14 VARNA                  32.00         DQ  
 -- Chenov, Stoyan G          13 Metropol               37.00         DQ  
 
Event 2  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kircheva, Boyana P        14 Galata'2009            29.00      28.69   18  
  2 Stoynova, Ivanina K       13 BRIZ                   29.20      28.72   15  
  3 Karakasheva, Proletina B  13 BRIZ                   29.20      29.45   14  
  4 Vladimirova, Vladimira I  14 Damini LV              30.00      29.49   13  
  5 Boneva, Malvina S         14 MLA91                  29.50      29.81   12  
  6 Karapachova, Vyara D      14 IRIS                   29.60      29.86   11  
  7 Gercheva, Kalina P        13 MLA91                  29.70      30.52   10  
  8 Ibagova, Kristina I       14 DELPZ                  31.50      31.12    9  
  9 Dicheva, Deni D           13 Zap DA Pluva           31.80      31.68    8  
 10 Markova, Nikol D          14 Damini LV              33.00      31.77    7  
 11 Tyankova, Viktoria D      14 Levski                 31.00      31.88    6  
 12 Galabova, Daniela A       14 Levski                 31.80      32.18    4.5
 12 Galova, Kalina H          13 Levski                 32.00      32.18    4.5
 14 Kovacheva, Nadejda L      13 Dorostol               31.80      32.35    3  
 15 Tasheva, Iva T            13 IRIS                   34.40      32.40    2  
 16 Delidzhova, Ventsislava   14 Torpedo                32.20      32.59    1  
 17 Naydenova, Mina N         13 Tsarevets-Vtu          31.00      32.76  
 18 Yakimova, Veronika T      13 Sofia'21               31.50      32.93  
 19 Stoinova, Yana P          13 Olimpia                35.35      33.54  
 20 Deneva, Viliana D         13 IRIS                   35.60      33.72  
 21 Gancheva, Preslava R      13 IRIS                   34.20      34.53  
 22 Hristova, Mihaela A       14 PIRIN                  34.50      34.55  
 23 Ivanova, Ioana V          13 Sofia'21               34.00      34.58  
 24 Petkova, Petya S          13 VIH                    32.60      34.64  
 25 Yaneva, Yoana D           13 VIH                    32.80      35.08  
 26 Bogdanova, Sibila G       13 CSKA                   34.50      35.09  
 27 Damyanova, Iveta T        14 PSKCM                  32.00      35.13  
 28 Ognyanova, Lina I         13 MLA91                  34.50      35.36  
 29 Maksudova, Sezen B        14 Julian Rusev           33.00      35.70  
 30 Aleksieva, Teodora R      14 Galata'2009            34.00      35.81  
 31 Petrova, Preslava N       13 Albatros'2001          34.00      36.01  
 32 Nikolova, Viktoria N      13 PIRIN                  35.70      36.05  
 33 Lyubenova, Sena K         13 Damini LV                 NT      36.09  
 34 Zhelyazkova, Zornica I    13 Metropol               34.00      36.19  
 35 Veleva, Siana E           14 Albatros'2001          38.00      36.29  
 36 Nedkova, Lidiya Z         13 Albatros'2001          38.00      36.52  
 37 Filipova, Zvezdelina H    13 PSKCM                  38.50      36.60  
 38 Pavlova, Venecia A        14 VARNA                  36.00      36.70  
 39 Temelkova, Janet Y        13 Torpedo                38.60      37.33  
 40 Gesheva, Preslava A       13 BEROE                  39.80      37.79  
 41 Nikolova, Ralitsa P       13 Torpedo                35.20      37.83  
 42 Slavkova, Nikoleta N      13 Julian Rusev           35.10      38.27  
 43 Koleva, Natali R          13 Albatros'2001          36.00      38.74  
 44 Nikolova, Cvetelina Y     13 Chernomorets           38.20      38.82  
 45 Dimitrova, Alekzandra V   13 CSKA                   39.50      38.88  
 46 Profirova, Liliya P       14 PSKCM                  39.00      39.17  
 47 Dragieva, Eleonora I      13 Trayana                41.00      39.76  
 48 Taneva, Mariana D         13 VARNA                  42.00      42.88  
 49 Nikolova, Desislava Y     13 Chernomorets           39.20      43.10  
 50 Tomova, Irina I           13 Chernomorets           45.00      44.77  
 51 Ivanova, Hristiyana M     13 Trayana                43.00      46.15  
 52 Toneva, Denica M          14 VARNA                  40.00      47.68  
 -- Kamburova, Joanna P       13 VARNA                  40.00         DQ  
 -- Zlatkova, Kristina M      13 DELPZ                  38.00         DQ  
 -- Zhitkova, Nadezhda V      14 BRIZ                      NT         NS  
 -- Tomova, Yoanna Z          13 PSKCM                  35.00         NS  
 
Event 3  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nikolov, Atanas G         14 MLA91                1:07.00    1:07.28   18  
                  31.97     1:07.28 (35.31)                                        
  2 Epitropov, Lyubomir E     13 ETAR                 1:08.50    1:09.23   15  
                  32.74     1:09.23 (36.49)                                        
  3 Nikolov, Martin I         14 Sofia'21             1:08.00    1:09.29   14  
                  33.02     1:09.29 (36.27)                                        
  4 Stoicev, Stoichko A       14 DELPZ                1:06.00    1:09.61   13  
                  30.93     1:09.61 (38.68)                                        
  5 Nikolov, Gabriel M        14 IRIS                 1:12.50    1:11.97   12  
                  33.51     1:11.97 (38.46)                                        
  6 Andonov, Nikolay P        13 Torpedo              1:12.00    1:12.48   11  
                  35.47     1:12.48 (37.01)                                        
  7 Kotsev, Borislav V        14 Belmeken             1:09.60    1:12.59   10  
                  34.63     1:12.59 (37.96)                                        
  8 Dimitrov, Velimir K       14 NSA                  1:13.00    1:12.80    9  
                  34.30     1:12.80 (38.50)                                        
  9 Goranov, Emil E           14 Damini LV            1:20.00    1:13.10    8  
                  34.08     1:13.10 (39.02)                                        
 10 Pazvanski, Dimitar I      14 NSA                  1:13.00    1:13.96    7  
                  34.15     1:13.96 (39.81)                                        
 11 Slavov, Daniel S          14 PSKCM                1:20.00    1:14.30    6  
                  33.57     1:14.30 (40.73)                                        
 12 Lilov, Alexandar V        13 NSA                  1:18.00    1:14.87    5  
                  35.35     1:14.87 (39.52)                                        
 13 Gerdjikov, Zlatomir I     14 Trayana              1:21.00    1:15.38    4  
                  35.23     1:15.38 (40.15)                                        
 14 Stoimenov, Miroslav I     13 ETAR                 1:13.50    1:15.69    3  
                  35.09     1:15.69 (40.60)                                        
 15 Kotev, Metodi V           13 Sofia'21             1:16.00    1:15.79    2  
                  34.53     1:15.79 (41.26)                                        
 16 Tsankov, Emil M           14 Kps Cherno More      1:18.55    1:15.80    1  
                  34.86     1:15.80 (40.94)                                        
 17 Samsiev, Aleksandar P     14 Levski               1:15.00    1:16.44  
                  35.80     1:16.44 (40.64)                                        
 18 Mihaylov, Stoyan T        13 PSKCM                1:15.00    1:17.21  
                  34.63     1:17.21 (42.58)                                        
 19 Kirachen, Yordan B        13 MLA91                1:15.00    1:17.37  
                  35.17     1:17.37 (42.20)                                        
 20 Dimitrov, Martin T        13 ETAR                 1:17.00    1:17.87  
                  36.30     1:17.87 (41.57)                                        
 21 Terziev, Vladislav S      13 MLA91                1:17.00    1:18.15  
                  36.45     1:18.15 (41.70)                                        
 22 Hristov, Nikolay N        14 CSKA                 1:24.00    1:18.74  
                  38.61     1:18.74 (40.13)                                        
 23 Rachev, Radoslav R        13 IRIS                 1:24.00    1:19.94  
                  37.05     1:19.94 (42.89)                                        
 24 Stoilov, Vasil G          13 PIRIN                1:21.00    1:20.49  
                  36.06     1:20.49 (44.43)                                        
 25 Stefanov, Nikolay S       14 CSKA                 1:30.00    1:20.90  
                  38.92     1:20.90 (41.98)                                        
 26 Gospodinov, John L        13 Torpedo              1:21.00    1:20.91  
                  37.78     1:20.91 (43.13)                                        
 27 Petrov, Petar M           14 IRIS                 1:22.00    1:21.80  
                  37.92     1:21.80 (43.88)                                        
 28 Marinov, Iyavor R         13 ETAR                 1:26.00    1:23.23  
                  39.21     1:23.23 (44.02)                                        
 29 Dragnev, Dinko N          13 Zap DA Pluva         1:23.00    1:23.29  
                  36.53     1:23.29 (46.76)                                        
 30 Mitkov, Martin A          13 Albatros'2001        1:18.00    1:23.36  
                  38.77     1:23.36 (44.59)                                        
 31 Denev, Mihail K           13 Torpedo              1:23.00    1:23.76  
                  38.58     1:23.76 (45.18)                                        
 32 Kanchev, Svetoslav V      13 Atomik               1:22.00    1:25.31  
                  40.33     1:25.31 (44.98)                                        
 33 Popov, Metodi M           14 Levski               1:26.00    1:26.74  
                  40.81     1:26.74 (45.93)                                        
 34 Ivanov, Denis I           13 Slavia               1:22.00    1:26.86  
                  38.58     1:26.86 (48.28)                                        
 35 Eftimov, Konstantin A     13 DELVN                1:26.50    1:27.90  
                  41.01     1:27.90 (46.89)                                        
 36 Vylchev, Dobromir D       13 Torpedo              1:27.00    1:30.94  
                  40.30     1:30.94 (50.64)                                        
 37 Dimov, Aleksandros D      13 Metropol             1:30.00    1:35.07  
                  42.46     1:35.07 (52.61)                                        
 38 Ivanov, Aleksandar S      13 IRIS                      NT    1:35.44  
                  46.87     1:35.44 (48.57)                                        
 39 Goranov, Vladislav K      13 Kps Cherno More      1:34.61    1:36.73  
                  46.02     1:36.73 (50.71)                                        
 40 Kostadinov, Georgi M      13 Kps Cherno More      1:37.49    1:36.90  
                  46.04     1:36.90 (50.86)                                        
 -- Draganov, Krasimir V      13 Belmeken             1:18.00         DQ  
                  39.69          DQ (40.94)                                        
 -- Kavaldjiev, Marian V      14 BRIZ                      NT         DQ  
                  46.25                                                            
 -- Valkov, Victor A          14 BRIZ                 1:11.00         DQ  
                  34.28          DQ (39.57)                                        
 -- Dgakoaj, Alan M           14 VARNA                1:25.00         NS  
 -- Syuleiman, Berk S         13 Dorostol             1:28.10         NS  
 
Event 4  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glavurova, Gergana G      14 NSA                  1:12.29    1:12.36   18  
                  35.19     1:12.36 (37.17)                                        
  2 Boneva, Malvina S         14 MLA91                1:13.00    1:13.09   15  
                  34.31     1:13.09 (38.78)                                        
  3 Tomova, Boiyana V         13 ETAR                 1:13.50    1:15.14   14  
                  32.71     1:15.14 (42.43)                                        
  4 Grotseva, Nansi S         13 MLA91                1:16.00    1:15.22   13  
                  35.07     1:15.22 (40.15)                                        
  5 Gercheva, Kalina P        13 MLA91                1:15.00    1:15.61   12  
                  34.38     1:15.61 (41.23)                                        
  6 Georgieva, Martina G      14 IRIS                 1:15.00    1:16.38   11  
                  35.22     1:16.38 (41.16)                                        
  7 Sredkova, Milena T        13 NSA                  1:18.00    1:17.53   10  
                  35.72     1:17.53 (41.81)                                        
  8 Stoynova, Ivanina K       13 BRIZ                 1:17.00    1:18.97    9  
                  35.73     1:18.97 (43.24)                                        
  9 Bakardjieva, Emiliana N   13 NSA                  1:19.00    1:19.26    8  
                  36.44     1:19.26 (42.82)                                        
 10 Chakarova, Biliana N      13 Sofia'21             1:18.00    1:19.92    7  
                  36.24     1:19.92 (43.68)                                        
 11 Timofeeva, Vasilena S     14 Odesos               1:18.00    1:20.05    6  
                  36.48     1:20.05 (43.57)                                        
 12 Mileva, Antoaneta A       13 Torpedo              1:19.00    1:20.17    5  
                  38.59     1:20.17 (41.58)                                        
 13 Nikolova, Dimona K        14 IRIS                 1:18.00    1:20.35    4  
                  37.99     1:20.35 (42.36)                                        
 14 Delidzhova, Ventsislava   14 Torpedo              1:23.00    1:20.39    3  
                  36.72     1:20.39 (43.67)                                        
 15 Raykova, Zhenya R         14 Zap DA Pluva         1:22.00    1:21.28    2  
                  38.16     1:21.28 (43.12)                                        
 16 Lebeshkovska, Ivanesa V   13 CSKA                 1:29.00    1:23.54    1  
                  39.27     1:23.54 (44.27)                                        
 17 Hristova, Ekaterina K     13 Damini LV            1:26.10    1:24.14  
                  39.44     1:24.14 (44.70)                                        
 18 Koleva, Velina E          13 PIRIN                1:23.00    1:25.76  
                  38.40     1:25.76 (47.36)                                        
 19 Andreeva, Anna S          13 IRIS                 1:28.00    1:26.80  
                  38.32     1:26.80 (48.48)                                        
 20 Vulova, Vanesa V          13 Julian Rusev         1:29.10    1:26.92  
                  40.95     1:26.92 (45.97)                                        
 21 Yaneva, Yoana D           13 VIH                  1:26.80    1:27.29  
                  42.92     1:27.29 (44.37)                                        
 22 Dimova, Yoanna-Maria D    13 Zap DA Pluva         1:27.00    1:27.81  
                  40.82     1:27.81 (46.99)                                        
 23 Deneva, Viliana D         13 IRIS                 1:30.00    1:28.65  
                  40.70     1:28.65 (47.95)                                        
 24 Yanakieva, Zlatislava S   13 Metropol             1:26.00    1:29.02  
                  42.57     1:29.02 (46.45)                                        
 25 Beevska, Ivet I           13 Tsarevets-Vtu        1:25.00    1:29.05  
                  42.74     1:29.05 (46.31)                                        
 26 Ivanova, Tanya R          14 BEROE                1:26.00    1:29.73  
                  42.40     1:29.73 (47.33)                                        
 27 Dochevska, Viktoria A     13 Albatros'2001        1:30.00    1:29.95  
                  43.11     1:29.95 (46.84)                                        
 28 Stamenova, Iliyana D      14 ETAR                 1:26.00    1:30.13  
                  41.43     1:30.13 (48.70)                                        
 29 Yalamkova, Desislava T    14 Kps Cherno More      1:29.34    1:30.71  
                  42.59     1:30.71 (48.12)                                        
 30 Malinovksa, Atanaska D    13 PIRIN                1:33.00    1:32.41  
                  40.68     1:32.41 (51.73)                                        
 31 Popova, Venera D          14 Kps Cherno More      1:30.82    1:33.08  
                  44.94     1:33.08 (48.14)                                        
 32 Manolova, Teodora K       13 Kps Cherno More      1:35.39    1:33.30  
                  41.97     1:33.30 (51.33)                                        
 32 Shishkova, Denitsa V      14 PSKCM                1:22.00    1:33.30  
                  44.80     1:33.30 (48.50)                                        
 34 Dimitrova, Ekaterina R    13 BRIZ                      NT    1:36.12  
                  46.01     1:36.12 (50.11)                                        
 35 Profirova, Liliya P       14 PSKCM                1:33.00    1:38.21  
                  46.01     1:38.21 (52.20)                                        
 36 Zhitkova, Nadezhda V      14 BRIZ                      NT    1:52.55  
                  50.17   1:52.55 (1:02.38)                                        
 
Event 5  Boys 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gyondrov, Evtim A         14 MLA91                2:46.00    2:38.66   18  
                  35.28     1:15.60 (40.32)     1:56.94 (41.34)     2:38.66 (41.72)
  2 Chorbadjiyski, Yordan S   13 Sofia'21             2:50.00    2:44.00   15  
                  37.67     1:19.45 (41.78)     2:02.02 (42.57)     2:44.00 (41.98)
  3 Nikolov, Viktor K         14 PSKCM                2:44.00    2:47.40   14  
                  37.98     1:19.11 (41.13)     2:02.27 (43.16)     2:47.40 (45.13)
  4 Plachkov, Ivan A          14 MLA91                2:52.00    2:51.61   13  
                  38.08     1:21.87 (43.79)     2:06.97 (45.10)     2:51.61 (44.64)
  5 Andreev, Lyubomir A       13 NSA                  2:57.00    2:51.93   12  
                  39.85     1:25.16 (45.31)     2:09.41 (44.25)     2:51.93 (42.52)
  6 Uzunov, Blagovest G       14 NSA                  2:52.00    2:53.58   11  
                  38.50     1:21.42 (42.92)     2:07.41 (45.99)     2:53.58 (46.17)
  7 Trayanov, Pavel P         14 IRIS                 2:58.00    2:53.83   10  
                  40.33     1:24.57 (44.24)     2:08.96 (44.39)     2:53.83 (44.87)
  8 Binev, Georgi B           14 BEROE                2:56.50    2:54.36    9  
                  39.71     1:25.90 (46.19)     2:11.54 (45.64)     2:54.36 (42.82)
  9 Nikolov, Nikola I         13 Torpedo              3:10.00    2:57.46    8  
                  39.29     1:24.24 (44.95)     2:10.92 (46.68)     2:57.46 (46.54)
 10 Tarakchiev, Adjar Y       13 IRIS                 3:08.00    2:57.47    7  
                  40.82     1:26.01 (45.19)     2:13.56 (47.55)     2:57.47 (43.91)
 11 Petrov, Velin Y           14 PIRIN                3:10.10    2:57.74    6  
                  41.64     1:27.47 (45.83)     2:14.70 (47.23)     2:57.74 (43.04)
 12 Angelov, Atanas D         14 Torpedo              3:12.00    2:59.01    5  
                  41.62     1:27.67 (46.05)     2:14.63 (46.96)     2:59.01 (44.38)
 13 Ivanov, Yosif M           13 Damini LV            3:07.00    2:59.51    4  
                  41.75     1:26.97 (45.22)     2:13.95 (46.98)     2:59.51 (45.56)
 14 Rakovski, Daniel Y        14 CSKA                 2:58.00    3:00.10    3  
                  41.00     1:26.64 (45.64)     2:12.69 (46.05)     3:00.10 (47.41)
 15 Vladov, Vladimir M        13 Damini LV            2:57.00    3:01.41    2  
                  42.19     1:27.86 (45.67)     2:15.83 (47.97)     3:01.41 (45.58)
 16 Pavlov, Gabriel M         14 Metropol             3:00.00    3:04.29    1  
                  42.88     1:29.52 (46.64)     2:18.18 (48.66)     3:04.29 (46.11)
 17 Vardinov, Pavel N         13 MLA91                3:10.00    3:04.67  
                  42.77     1:28.76 (45.99)     2:16.92 (48.16)     3:04.67 (47.75)
 18 Petkov, Nikola I          14 PSKCM                3:04.00    3:06.94  
                  39.89     1:27.05 (47.16)     2:16.86 (49.81)     3:06.94 (50.08)
 19 Gospodinov, John L        13 Torpedo              3:11.00    3:07.76  
                  43.37     1:29.66 (46.29)     2:19.18 (49.52)     3:07.76 (48.58)
 20 Nikolov, Mario M          14 Levski               3:00.00    3:08.03  
                  41.86     1:30.54 (48.68)     2:20.38 (49.84)     3:08.03 (47.65)
 21 Georgiev, Steliyan G      14 Kps Cherno More      3:12.72    3:08.10  
                  41.45     1:27.72 (46.27)     2:19.90 (52.18)     3:08.10 (48.20)
 22 Radoev, Svetoslav S       14 Levski               3:00.00    3:08.13  
                  41.74     1:30.75 (49.01)     2:21.18 (50.43)     3:08.13 (46.95)
 23 Trifonov, Trifon A        13 Viking 2008          3:18.00    3:11.55  
                  41.53     1:30.22 (48.69)     2:21.57 (51.35)     3:11.55 (49.98)
 24 Kuzev, Nikolai D          13 DELPZ                3:09.00    3:12.54  
                  44.80     1:34.44 (49.64)     2:24.36 (49.92)     3:12.54 (48.18)
 25 Petrov, Stoyan M          13 Galata'2009          3:15.00    3:16.81  
                  43.02     1:33.84 (50.82)     2:26.00 (52.16)     3:16.81 (50.81)
 26 Atanasov, Vitorio N       14 BRIZ                 2:57.00    3:17.90  
                  42.84     1:32.64 (49.80)     2:25.27 (52.63)     3:17.90 (52.63)
 27 Nestorov, Valeri V        13 CSKA                 3:25.00    3:19.46  
                  42.88     1:32.25 (49.37)     2:26.59 (54.34)     3:19.46 (52.87)
 28 Dimitrov, Aleksandar G    14 Galata'2009          3:16.00    3:19.48  
                  44.42     1:37.75 (53.33)     2:29.67 (51.92)     3:19.48 (49.81)
 29 Hrischev, Zlatko E        14 DELPZ                3:10.00    3:20.22  
                  46.14     1:37.91 (51.77)     2:31.23 (53.32)     3:20.22 (48.99)
 30 Borisov, Evgeniy A        14 Odesos               3:23.00    3:24.74  
                  44.10     1:37.04 (52.94)     2:32.71 (55.67)     3:24.74 (52.03)
 31 Lyubomirov, Damyan L      13 Akva Sport           3:29.00    3:25.53  
                  46.03     1:40.46 (54.43)     2:34.49 (54.03)     3:25.53 (51.04)
 32 Kvasnikov, Antonio A      14 Damini LV                 NT    3:27.40  
                  47.33     1:39.03 (51.70)     2:35.06 (56.03)     3:27.40 (52.34)
 33 Kehayov, Teodor S         13 Chernomorets         3:50.00    3:35.19  
                  45.41     1:39.60 (54.19)     2:37.82 (58.22)     3:35.19 (57.37)
 34 Apostolov, Vasil T        14 Trayana              3:31.00    3:36.22  
                  45.52     1:41.70 (56.18)     2:39.52 (57.82)     3:36.22 (56.70)
 35 Bonev, Boncho Y           14 Trayana              3:48.00    3:46.95  
                  49.08     1:48.72 (59.64)     2:48.71 (59.99)     3:46.95 (58.24)
 36 Mihaylov, Lorentso G      14 Galata'2009          3:29.00    3:48.57  
                  49.11     1:47.44 (58.33)   2:48.50 (1:01.06)   3:48.57 (1:00.07)
 37 Dimitrov, Dimitar R       13 VARNA                3:25.00    3:59.01  
                  54.19   1:55.92 (1:01.73)   2:57.83 (1:01.91)   3:59.01 (1:01.18)
 -- Kirchev, Samuil N         14 Akva Sport           3:16.00         DQ  
                  42.17     1:29.72 (47.55)     2:20.15 (50.43)          DQ (47.61)
 -- Atanasov, Seslav A        13 DELVN                3:31.00         DQ  
                  47.37     1:41.35 (53.98)     2:37.00 (55.65)                    
 -- Chenov, Stoyan G          13 Metropol             3:15.00         DQ  
                  50.70   1:52.35 (1:01.65)     2:21.02 (28.67)                    
 
Event 6  Girls 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadoglu, Georgiya E       14 Galata'2009          2:37.00   J2:34.00   43  
                  35.45     1:15.38 (39.93)     1:54.88 (39.50)     2:34.00 (39.12)
  2 Dimitrova, Anna-Maria D   14 Zap DA Pluva         2:58.00    2:47.62   15  
                  37.33     1:19.37 (42.04)     2:03.43 (44.06)     2:47.62 (44.19)
  3 Ivanova, Gabriela P       14 CSKA                 2:51.00    2:47.74   14  
                  37.08     1:19.69 (42.61)     2:04.23 (44.54)     2:47.74 (43.51)
  4 Mihneva, Venelina T       13 NSA                  2:54.00    2:51.11   13  
                  38.77     1:23.23 (44.46)     2:08.45 (45.22)     2:51.11 (42.66)
  5 Chakarova, Stela N        13 Sofia'21             2:56.00    2:54.76   12  
                  40.27     1:25.90 (45.63)     2:12.10 (46.20)     2:54.76 (42.66)
  6 Georgieva, Gabriela B     14 Sofia'21             3:00.00    3:03.86   11  
                  42.02     1:28.10 (46.08)     2:17.48 (49.38)     3:03.86 (46.38)
  7 Dimitrova, Evgeniya D     13 MLA91                3:08.00    3:04.62   10  
                  43.10     1:31.02 (47.92)     2:19.29 (48.27)     3:04.62 (45.33)
  8 Damyanova, Kalina V       13 Levski               3:08.00    3:04.78    9  
                  42.82     1:30.04 (47.22)     2:18.44 (48.40)     3:04.78 (46.34)
  9 Nikolova, Reneta R        14 IRIS                 3:10.00    3:10.42    8  
                  42.52     1:30.82 (48.30)     2:21.65 (50.83)     3:10.42 (48.77)
 10 Disheva, Presiana M       14 Odesos               3:25.00    3:17.65    7  
                  43.32     1:34.18 (50.86)     2:26.22 (52.04)     3:17.65 (51.43)
 11 Damyanova, Iveta T        14 PSKCM                3:12.00    3:19.21    6  
                  44.21     1:33.75 (49.54)     2:26.46 (52.71)     3:19.21 (52.75)
 12 Latinova, Desislava K     14 Olimpia              3:05.45    3:20.10    5  
                  43.79     1:34.88 (51.09)     2:28.08 (53.20)     3:20.10 (52.02)
 13 Filipovich, Bilyana D     13 NSA                  3:29.00    3:20.71    4  
                  46.65     1:38.40 (51.75)     2:32.14 (53.74)     3:20.71 (48.57)
 14 Angelova, Silvena S       14 ETAR                 3:27.00    3:20.96    3  
                  44.89     1:35.48 (50.59)     2:28.02 (52.54)     3:20.96 (52.94)
 15 Aidarska, Dimitrina V     14 VIH                  3:21.00    3:24.18    2  
                  45.53     1:36.03 (50.50)     2:31.31 (55.28)     3:24.18 (52.87)
 16 Molnar, Anna-Maria V      14 IRIS                 3:40.00    3:24.27    1  
                  47.17     1:38.90 (51.73)     2:32.20 (53.30)     3:24.27 (52.07)
 17 Dobreva, Yana D           13 Julian Rusev         3:35.00    3:26.06  
                  47.15     1:39.25 (52.10)     2:33.07 (53.82)     3:26.06 (52.99)
 18 Andonova, Simona T        13 PIRIN                3:30.10    3:26.98  
                  46.69     1:40.07 (53.38)     2:35.08 (55.01)     3:26.98 (51.90)
 19 Doncheva, Aleksandra K    13 Akva Sport           3:30.00    3:28.83  
                  46.65     1:40.41 (53.76)     2:34.38 (53.97)     3:28.83 (54.45)
 20 Krumova, Diana K          13 IRIS                 3:45.00    3:32.48  
                  48.39     1:41.98 (53.59)     2:39.23 (57.25)     3:32.48 (53.25)
 21 Filipova, Zvezdelina H    13 PSKCM                3:30.00    3:35.26  
                  49.37     1:43.45 (54.08)     2:39.42 (55.97)     3:35.26 (55.84)
 22 Yovcheva, Dina I          13 BEROE                3:56.50    3:44.31  
                  50.17     1:47.68 (57.51)   2:47.98 (1:00.30)     3:44.31 (56.33)
 23 Panova, Erika G           13 Damini LV                 NT    3:44.42  
                  50.05     1:46.02 (55.97)   2:46.36 (1:00.34)     3:44.42 (58.06)
 24 Velikova, Gabriela G      13 BRIZ                 3:08.00    3:47.52  
                  47.14     1:46.30 (59.16)   2:47.74 (1:01.44)     3:47.52 (59.78)
 25 Ivanova, Reneta M         13 Akva Sport           3:40.00    3:50.42  
                  49.97     1:48.81 (58.84)   2:50.66 (1:01.85)     3:50.42 (59.76)
 26 Popova, Venera D          14 Kps Cherno More      3:30.45    3:57.28  
                  51.14     1:50.36 (59.22)   2:54.22 (1:03.86)   3:57.28 (1:03.06)
 -- Marcheva, Dimana D        13 Kps Cherno More      3:28.10         DQ  
                  50.87   1:51.45 (1:00.58)   2:55.43 (1:03.98)        DQ (1:03.47)
 -- Lyubenova, Sena K         13 Damini LV                 NT         DQ  
                  47.18     1:40.97 (53.79)     2:38.42 (57.45)                    
 -- Ognyanova, Lina I         13 MLA91                3:20.00         DQ  
                  46.88     1:37.06 (50.18)     2:20.48 (43.42)                    
 -- Stoyanova, Silviya R      13 PSKCM                3:20.00         DQ  
                  46.39     1:39.53 (53.14)     2:31.86 (52.33)          DQ (53.48)
 -- Dimova, Denitsa V         13 Akva Sport           3:40.00         DQ  
                  48.06     1:43.41 (55.35)     2:39.74 (56.33)          DQ (55.46)
 
Event 7  Boys 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov, Antani A          13 ETAR                 1:02.00    1:00.30   18  
                  29.18     1:00.30 (31.12)                                        
  2 Borisov, Lyubomir M       14 BRIZ                 1:04.00    1:04.40   15  
                  30.77     1:04.40 (33.63)                                        
  3 Ivanov, Ivan N            14 Trayana              1:08.00    1:06.76   14  
                  31.21     1:06.76 (35.55)                                        
  4 Fazekash, Dorian A        14 Levski               1:10.00    1:06.96   13  
                  31.25     1:06.96 (35.71)                                        
  5 Ioannidis, Konstaninos K  14 Torpedo              1:06.80    1:06.99   12  
                  30.39     1:06.99 (36.60)                                        
  6 Kostadinov, Georgi K      14 Chernomorets         1:08.80    1:07.13   11  
                  31.54     1:07.13 (35.59)                                        
  7 Popov, Danil V            14 PSKCM                1:07.00    1:07.14   10  
                  31.80     1:07.14 (35.34)                                        
  8 Nikolov, Kaloyan G        14 NSA                  1:07.00    1:07.48    9  
                  32.12     1:07.48 (35.36)                                        
  9 Atanasov, Veselin V       14 Sofia'21             1:06.00    1:07.49    8  
                  31.03     1:07.49 (36.46)                                        
 10 Kamenov, Pavel V          13 BRIZ                 1:09.00    1:10.19    7  
                  32.14     1:10.19 (38.05)                                        
 11 Georgarov, Denis D        13 Levski               1:12.00    1:10.29    6  
                  33.04     1:10.29 (37.25)                                        
 12 Dimitrov, Mariyan D       14 IRIS                 1:18.00    1:13.20    5  
                  33.37     1:13.20 (39.83)                                        
 13 Georgiev, Georgi P        14 Dorostol             1:12.50    1:13.34    4  
                  30.92     1:13.34 (42.42)                                        
 14 Kotev, Metodi V           13 Sofia'21             1:15.00    1:15.76    3  
                  34.75     1:15.76 (41.01)                                        
 15 Georgiev, Simeon R        14 Atomik               1:12.08    1:15.94    1.5
                  31.28     1:15.94 (44.66)                                        
 15 Beketov, Arseniy M        14 PSKCM                1:15.00    1:15.94    1.5
                  34.22     1:15.94 (41.72)                                        
 17 Lalev, Paolo A            13 NSA                  1:16.00    1:16.12  
                  36.75     1:16.12 (39.37)                                        
 18 Videnov, Emil K           14 CSKA                 1:24.00    1:16.72  
                  36.12     1:16.72 (40.60)                                        
 19 Amiorkov, Mihail M        14 IRIS                 1:23.00    1:17.87  
                  35.39     1:17.87 (42.48)                                        
 20 Marinov, Georgi R         14 MLA91                1:17.00    1:19.35  
                  35.61     1:19.35 (43.74)                                        
 21 Djambazov, Ivaylo M       13 Chernomorets         1:19.50    1:21.79  
                  36.34     1:21.79 (45.45)                                        
 22 Dragnev, Dinko N          13 Zap DA Pluva         1:17.00    1:22.48  
                  37.67     1:22.48 (44.81)                                        
 23 Gerasimov, Nikolay I      13 Akva Sport           1:26.00    1:25.79  
                  37.14     1:25.79 (48.65)                                        
 24 Dimitrov, Georgi Y        14 Metropol             1:36.00    1:27.96  
                  38.83     1:27.96 (49.13)                                        
 25 Arnaudov, Emil D          14 DELPZ                1:17.00    1:29.24  
                  40.77     1:29.24 (48.47)                                        
 26 Petkov, Tanislav I        14 BRIZ                 1:33.00    1:29.41  
                  41.60     1:29.41 (47.81)                                        
 27 Savov, Aleks R            13 Sofia'21             1:23.00    1:29.92  
                  43.89     1:29.92 (46.03)                                        
 28 Alexandrov, Nikolai S     13 DELPZ                1:29.00    1:29.99  
                  43.16     1:29.99 (46.83)                                        
 29 Krastev, Georgi N         13 IRIS                 1:28.00    1:30.27  
                  41.03     1:30.27 (49.24)                                        
 30 Marinov, Iyavor R         13 ETAR                 1:30.00    1:31.21  
                  40.91     1:31.21 (50.30)                                        
 31 Vasilev, Angel G          13 Julian Rusev         1:32.00    1:31.24  
                  41.28     1:31.24 (49.96)                                        
 32 Dimitrov, Dimitar A       13 Sofia'21             1:25.00    1:31.59  
                  39.55     1:31.59 (52.04)                                        
 33 Vasilev, Emilian T        13 OMEGA                1:41.00    1:32.90  
                  42.29     1:32.90 (50.61)                                        
 34 Georgiev, Georgi S        13 DELPZ                1:30.00    1:33.16  
                  43.33     1:33.16 (49.83)                                        
 35 Raikov, Kristijan N       14 VARNA                1:40.00    1:33.30  
                  42.40     1:33.30 (50.90)                                        
 36 Konstantinov, Stefan E    13 Torpedo              1:23.00    1:36.88  
                  41.76     1:36.88 (55.12)                                        
 37 Vylchev, Dobromir D       13 Torpedo              1:26.00    1:38.20  
                  45.32     1:38.20 (52.88)                                        
 38 Pashov, Christian S       13 Julian Rusev         1:33.20    1:40.15  
                  42.71     1:40.15 (57.44)                                        
 39 Kavaldjiev, Marian V      14 BRIZ                 1:40.00    1:44.05  
                  44.76     1:44.05 (59.29)                                        
 40 Petrov, Valeri J          13 Kps Cherno More      1:29.62    1:46.23  
                  45.17   1:46.23 (1:01.06)                                        
 41 Stanev, Stoyan I          13 Damini LV            1:27.30    1:47.66  
                  49.23     1:47.66 (58.43)                                        
 -- Baydanov, Nikolay G       13 Damini LV            1:14.00         DQ  
                  34.95          DQ (37.72)                                        
 -- Kostadinov, Georgi M      13 Kps Cherno More      1:35.85         DQ  
                  53.14        DQ (1:03.18)                                        
 -- Nikolov, Nikolai D        14 VARNA                1:40.00         DQ  
                  46.66          DQ (58.36)                                        
 
Event 8  Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichovska, Velina S       14 MLA91                1:10.00    1:10.51   18  
                  33.23     1:10.51 (37.28)                                        
  2 Dyankova, Bogoslava V     14 PSKCM                1:13.00    1:11.51   15  
                  33.66     1:11.51 (37.85)                                        
  3 Karakasheva, Proletina B  13 BRIZ                 1:11.00    1:12.55   14  
                  33.54     1:12.55 (39.01)                                        
  4 Touchanova, Vladimira J   14 NSA                  1:13.40    1:13.12   13  
                  34.53     1:13.12 (38.59)                                        
  5 Tatisheva, Karmen P       13 MLA91                1:17.00    1:13.36   12  
                  34.68     1:13.36 (38.68)                                        
  6 Traykova, Betina L        13 Sofia'21             1:13.50    1:13.76   11  
                  34.75     1:13.76 (39.01)                                        
  7 Georgieva, Anna R         13 Damini LV            1:12.50    1:14.32   10  
                  34.66     1:14.32 (39.66)                                        
  8 Prodanova, Plamena T      14 BRIZ                 1:26.00    1:15.19    9  
                  35.50     1:15.19 (39.69)                                        
  9 Petrova, Adelina A        14 Odesos               1:20.00    1:19.62    8  
                  35.28     1:19.62 (44.34)                                        
 10 Velikova, Daniela D       14 Galata'2009          1:15.00    1:20.47    7  
                  36.46     1:20.47 (44.01)                                        
 11 Mileva, Antoaneta A       13 Torpedo              1:19.20    1:20.68    6  
                  36.52     1:20.68 (44.16)                                        
 12 Kondova, Aleks M          14 Akva Sport           1:20.00    1:24.64    5  
                  39.62     1:24.64 (45.02)                                        
 13 Martinova, Albena N       13 Akva Sport           1:22.00    1:25.90    4  
                  38.10     1:25.90 (47.80)                                        
 14 Velinova, Berna C         13 IRIS                 1:29.00    1:31.90    3  
                  38.28     1:31.90 (53.62)                                        
 15 Bojkova, Simona P         13 DELPZ                1:27.00    1:32.07    2  
                  41.17     1:32.07 (50.90)                                        
 16 Lekova, Reneta N          14 MLA91                1:30.00    1:32.36    1  
                  41.47     1:32.36 (50.89)                                        
 17 Sarieva, Viktoria S       13 DELVN                1:33.00    1:33.35  
                  43.66     1:33.35 (49.69)                                        
 18 Baycheva, Elitsa N        13 Torpedo              1:27.00    1:36.97  
                  44.35     1:36.97 (52.62)                                        
 19 Georgieva, Antoniya G     13 Metropol             1:35.00    1:44.96  
                  47.65     1:44.96 (57.31)                                        
 20 Slavkova, Nikoleta N      13 Julian Rusev         1:37.20    1:51.41  
                  51.56     1:51.41 (59.85)                                        
 21 Nikitova, Elena N         13 BRIZ                      NT    1:53.17  
                  50.48   1:53.17 (1:02.69)                                        
 -- Tzekova, Julia V          13 VIH                  1:23.10         DQ  
                  41.44          DQ (58.05)                                        
 
Event 9  Boys 13-14 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:04.00    1:51.12   36  
     1) Nikolov, Viktor K 14            2) Tsonev, Yavor Y 14             
     3) Petrov, Stefan P 14             4) Popov, Danil V 14              
                  28.24       55.58 (27.34)     1:24.54 (28.96)     1:51.12 (26.58)
  2 Nsa  'A'                                          2:02.00    1:53.98   30  
     1) Georgiev, Radoslav G 14         2) Dimitrov, Velimir K 14         
     3) Pazvanski, Dimitar I 14         4) Nikolov, Kaloyan G 14          
                  28.91       57.36 (28.45)     1:26.58 (29.22)     1:53.98 (27.40)
  3 Delfin PZ  'A'                                    2:03.00    1:54.11   28  
     1) Stoicev, Stoichko A 14          2) Hrischev, Zlatko E 14          
     3) Arnaudov, Emil D 14             4) Kirov, Martin S 14             
                  26.99       56.82 (29.83)     1:27.50 (30.68)     1:54.11 (26.61)
  4 Etar  'A'                                         2:09.00    1:54.73   26  
     1) Ivanov, Antani A 13             2) Georgiev, Plamen P 14          
     3) Epitropov, Lyubomir E 13        4) Stoimenov, Miroslav I 13       
                  26.80       56.12 (29.32)     1:25.48 (29.36)     1:54.73 (29.25)
  5 Levski  'A'                                       2:11.00    1:55.50   24  
     1) Petrov, Ivan A 14               2) Samsiev, Aleksandar P 14       
     3) Georgarov, Denis D 13           4) Fazekash, Dorian A 14          
                  29.53       59.43 (29.90)     1:27.96 (28.53)     1:55.50 (27.54)
  6 Cska  'A'                                         2:12.00    1:55.55   22  
     1) Smukov, Venelin L 14            2) Hristov, Nikolay N 14          
     3) Rumenov, Denis S 14             4) Videnov, Emil K 14             
                  26.28       56.55 (30.27)     1:26.37 (29.82)     1:55.55 (29.18)
  7 Damini LV  'A'                                    2:14.00    1:55.57   20  
     1) Vladov, Vladimir M 13           2) Baydanov, Nikolay G 13         
     3) Vapordziev, Asen A 14           4) Vladimirov, Vladimir H 14      
                  29.41       58.94 (29.53)     1:27.72 (28.78)     1:55.57 (27.85)
  8 Belmeken  'A'                                     2:07.00    1:56.10   18  
     1) Kotsev, Borislav V 14           2) Ganchev, Anton V 14            
     3) Simeonov, Nikola B 14           4) Dopchev, Stoyan A 13           
                  28.10       56.83 (28.73)     1:28.53 (31.70)     1:56.10 (27.57)
  9 Torpedo  'A'                                      2:05.00    1:56.20   16  
     1) Ioannidis, Konstaninos K 14     2) Angelov, Atanas D 14           
     3) Nikolov, Alexander P 13         4) Andonov, Nikolay P 13          
                  28.63       59.25 (30.62)     1:28.19 (28.94)     1:56.20 (28.01)
 10 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    1:56.25   14  
     1) Marinov, Georgi R 14            2) Plachkov, Ivan A 14            
     3) Gyondrov, Evtim A 14            4) Nikolov, Atanas G 14           
                  30.30       59.68 (29.38)     1:28.66 (28.98)     1:56.25 (27.59)
 11 Briz  'A'                                         2:10.00    1:56.73   12  
     1) Borisov, Lyubomir M 14          2) Rumenov, Dimitar S 14          
     3) Valkov, Victor A 14             4) Kamenov, Pavel V 13            
                  27.37       58.67 (31.30)     1:27.96 (29.29)     1:56.73 (28.77)
 12 Iris  'A'                                         2:08.00    1:56.88   10  
     1) Nikolov, Gabriel M 14           2) Georgiev, Mihail G 13          
     3) Stefanov, Stefan A 14           4) Dimitrov, Mariyan D 14         
                  29.42       58.60 (29.18)     1:27.40 (28.80)     1:56.88 (29.48)
 13 Sofia'21  'A'                                     2:06.00    1:57.56    8  
     1) Nikolov, Martin I 14            2) Bogdantzaliev, Dimitar I 14    
     3) Chorbadjiyski, Yordan S 13      4) Atanasov, Veselin V 14         
                  28.62       59.93 (31.31)     1:29.73 (29.80)     1:57.56 (27.83)
 14 Vihren  'A'                                            NT    1:59.27    6  
     1) Aykov, Angel R 14               2) Stoykov, Tomislav H 14         
     3) Boychev, Georgi D 14            4) Bardarov, Stanislav M 14       
                  28.28       59.31 (31.03)     1:29.81 (30.50)     1:59.27 (29.46)
 15 Pirin  'A'                                        2:16.00    2:03.44    4  
     1) Petrov, Velin Y 14              2) Stoilov, Vasil G 13            
     3) Vasilev, Mario V 13             4) Lazarov, Martin S 14           
                  29.59     1:01.19 (31.60)     1:34.26 (33.07)     2:03.44 (29.18)
 16 Atomik  'A'                                       2:18.00    2:05.73    2  
     1) Georgiev, Simeon R 14           2) Tzenkov, Kalin I 14            
     3) Savchev, Aleksandar D 13        4) Kanchev, Svetoslav V 13        
                  29.05     1:01.14 (32.09)     1:34.12 (32.98)     2:05.73 (31.61)
 17 Akva Sport  'A'                                        NT    2:06.17  
     1) Kirchev, Samuil N 14            2) Gerasimov, Nikolay I 13        
     3) Pashov, Lazar Y 14              4) Nikolov, Toni P 14             
                  31.21     1:04.00 (32.79)     1:36.16 (32.16)     2:06.17 (30.01)
 18 Galata'2009  'A'                                       NT    2:08.70  
     1) Ivanov, Viktor D 14             2) Dimitrov, Aleksandar G 14      
     3) Petrov, Stoyan M 13             4) Velikov, Denislav V 13         
                  32.52     1:05.07 (32.55)     1:37.85 (32.78)     2:08.70 (30.85)
 19 Chernomorets  'A'                                 2:15.00    2:09.70  
     1) Kostadinov, Georgi K 14         2) Kehayov, Teodor S 13           
     3) Nachev, Svetlin N 14            4) Djambazov, Ivaylo M 13         
                  29.57     1:03.91 (34.34)     1:36.89 (32.98)     2:09.70 (32.81)
 20 Kps Cherno More  'A'                              2:20.00    2:10.90  
     1) Tsankov, Emil M 14              2) Petrov, Valeri J 13            
     3) Goranov, Vladislav K 13         4) Georgiev, Steliyan G 14        
                  29.74     1:05.76 (36.02)     1:40.91 (35.15)     2:10.90 (29.99)
 21 Varna  'A'                                             NT    2:11.01  
     1) Raikov, Kristijan N 14          2) Nikolov, Nikola G 13           
     3) Nikolov, Nikolai D 14           4) Vasilev, Daniel P 14           
                  32.92     1:09.05 (36.13)     1:40.66 (31.61)     2:11.01 (30.35)
 22 Trayana  'A'                                      2:12.00    2:12.77  
     1) Gerdjikov, Zlatomir I 14        2) Apostolov, Vasil T 14          
     3) Bonev, Boncho Y 14              4) Ivanov, Ivan N 14              
                  30.21     1:03.26 (33.05)     1:44.94 (41.68)     2:12.77 (27.83)
 23 Odesos'2008  'A'                                       NT    2:12.85  
     1) Jekov, Ivan V 14                2) Atanasov, Ivelin A 14          
     3) Borisov, Evgeniy A 14           4) Kralev, Presian K 14           
                  31.48     1:06.12 (34.64)     1:40.60 (34.48)     2:12.85 (32.25)
 24 Dorostol  'A'                                     2:19.00    2:14.39  
     1) Georgiev, Georgi P 14           2) Velizarov, Velizar V 13        
     3) Syuleiman, Berk S 13            4) Lisitsov, Roberto I 13         
                  28.53     1:04.30 (35.77)     1:42.88 (38.58)     2:14.39 (31.51)
 25 Albatros'2001  'A'                                     NT    2:17.06  
     1) Stanchev, Nikolai S 13          2) Minev, Simeon A 13             
     3) Stanev, Kristian I 14           4) Mitkov, Martin A 13            
                  32.58     1:06.55 (33.97)     1:45.14 (38.59)     2:17.06 (31.92)
 26 Julian Rusev  'A'                                      NT    2:23.93  
     1) Vasilev, Angel G 13             2) Hristov, Kristian A 13         
     3) Yordanov, Nikolai N 13          4) Pashov, Christian S 13         
                  33.99     1:08.88 (34.89)     1:49.94 (41.06)     2:23.93 (33.99)
 27 Metropol  'A'                                     2:20.00    2:25.20  
     1) Chenov, Stoyan G 13             2) Dimov, Aleksandros D 13        
     3) Dimitrov, Georgi Y 14           4) Pavlov, Gabriel M 14           
                  35.96     1:15.25 (39.29)     1:53.78 (38.53)     2:25.20 (31.42)
 
Event 10  Girls 13-14 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martseva, Gergana A       14 MLA91               10:23.00    9:59.56   18  
  2 Almadzieva, Anna I        14 MLA91               10:40.00   10:26.24   15  
  3 Naydenova, Mina N         13 Tsarevets-Vtu       10:30.00   10:45.59   14  
  4 Milanova, Elina Y         13 Levski              11:05.00   11:10.45   13  
  5 Kostin, Raleta I          14 BEROE               12:03.40   11:31.56   12  
                  35.84     1:17.97 (42.13)     2:00.82 (42.85)     2:43.91 (43.09)
        3:28.47 (44.56)     4:12.14 (43.67)     4:55.00 (42.86)     5:39.59 (44.59)
        6:24.30 (44.71)     7:07.95 (43.65)     7:51.83 (43.88)     8:36.35 (44.52)
        9:20.45 (44.10)    10:04.39 (43.94)    10:45.18 (40.79)    11:31.56 (46.38)
  6 Palazova, Katrin P        14 Levski              11:10.00   11:34.43   11  
                  38.79     1:21.61 (42.82)     2:04.72 (43.11)     2:48.27 (43.55)
        3:31.32 (43.05)     4:14.86 (43.54)     4:58.34 (43.48)     5:42.49 (44.15)
        6:27.11 (44.62)     7:11.64 (44.53)     7:56.20 (44.56)     8:40.64 (44.44)
        9:25.08 (44.44)    10:09.81 (44.73)    10:52.36 (42.55)    11:34.43 (42.07)
  7 Radulova, Yoana E         14 Odesos              11:40.00   11:39.65   10  
                  36.42     1:18.68 (42.26)     2:01.95 (43.27)     2:45.24 (43.29)
        3:29.36 (44.12)     4:13.76 (44.40)     4:57.85 (44.09)     5:42.86 (45.01)
        6:27.78 (44.92)     7:12.24 (44.46)     7:57.45 (45.21)     8:40.56 (43.11)
        9:25.18 (44.62)    10:09.45 (44.27)    10:51.82 (42.37)    11:39.65 (47.83)
  8 Dimitrova, Ekaterina R    13 BRIZ                      NT   13:14.41    9  
                  39.24     1:25.85 (46.61)     2:15.82 (49.97)     3:05.46 (49.64)
        3:56.24 (50.78)     4:46.53 (50.29)     5:38.66 (52.13)     6:29.06 (50.40)
        7:20.36 (51.30)     8:12.18 (51.82)     9:03.60 (51.42)     9:54.68 (51.08)
       10:46.08 (51.40)    11:36.46 (50.38)    12:26.25 (49.79)    13:14.41 (48.16)
 -- Pavlova, Deniza N         13 Damini LV           10:35.20         DQ  
 -- Pavlova, Venecia A        14 VARNA               12:30.00         NS  
 
Event 11  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanova, Gabriela P       14 CSKA                   36.50      35.85   18  
  2 Dimitrova, Anna-Maria D   14 Zap DA Pluva           38.00      36.47   15  
  3 Glavurova, Gergana G      14 NSA                    36.31      36.92   14  
  4 Vladimirova, Vladimira I  14 Damini LV              39.00      38.13   13  
  5 Georgieva, Gabriela B     14 Sofia'21               37.50      38.65   12  
  6 Todorova, Pavlina I       13 PSKCM                  41.00      40.56   11  
  7 Dicheva, Deni D           13 Zap DA Pluva           40.50      40.64   10  
  8 Doneva, Margarita P       14 MLA91                  40.00      40.67    8  
  9 Kindova, Velina R         14 Torpedo                39.10      41.03    7  
 10 Nikolova, Reneta R        14 IRIS                   40.00      41.44    6  
 11 Disheva, Presiana M       14 Odesos                 45.00      41.48    5  
 12 Dimova, Yoanna-Maria D    13 Zap DA Pluva           46.00      42.76    4  
 13 Angelova, Silvena S       14 ETAR                   43.00      42.89    3  
 14 Aidarska, Dimitrina V     14 VIH                    42.90      42.98    2  
 15 Vulova, Vanesa V          13 Julian Rusev           41.30      43.05    1  
 16 Andonova, Simona T        13 PIRIN                  43.50      43.48  
 17 Hristova, Ekaterina K     13 Damini LV              40.20      43.60  
 18 Damyanova, Iveta T        14 PSKCM                  39.80      43.63  
 19 Nikolova, Viktoria N      13 PIRIN                  44.00      43.88  
 20 Lyubenova, Sena K         13 Damini LV              46.50      44.74  
 21 Dobreva, Yana D           13 Julian Rusev           42.50      44.97  
 22 Stoyanova, Silviya R      13 PSKCM                  44.50      45.01  
 23 Aleksieva, Teodora R      14 Galata'2009            40.00      45.06  
 24 Krumova, Diana K          13 IRIS                   43.40      45.33  
 25 Nedkova, Lidiya Z         13 Albatros'2001          45.00      45.54  
 25 Ognyanova, Lina I         13 MLA91                  43.00      45.54  
 27 Kovacheva, Nadejda L      13 Dorostol               43.50      45.67  
 28 Velikova, Gabriela G      13 BRIZ                   41.00      45.73  
 29 Filipovich, Bilyana D     13 NSA                    45.22      45.91  
 30 Filipova, Zvezdelina H    13 PSKCM                  45.00      45.92  
 31 Platnikova, Sonia N       13 Torpedo                44.60      46.94  
 32 Yovcheva, Dina I          13 BEROE                  50.60      47.10  
 33 Dimova, Denitsa V         13 Akva Sport             47.00      47.20  
 34 Dragieva, Eleonora I      13 Trayana                47.00      47.78  
 35 Beevska, Ivet I           13 Tsarevets-Vtu          42.00      47.84  
 36 Zlatkova, Kristina M      13 DELPZ                  48.00      48.64  
 37 Ivanova, Reneta M         13 Akva Sport             47.00      49.61  
 38 Maksudova, Sezen B        14 Julian Rusev           43.10      49.97  
 39 Marcheva, Dimana D        13 Kps Cherno More        44.30      51.25  
 40 Nikolova, Cvetelina Y     13 Chernomorets           48.40      55.93  
 41 Ivanova, Hristiyana M     13 Trayana                50.00      56.39  
 -- Eneva, Gabriela M         13 Chernomorets           58.20         DQ  
 -- Panova, Erika G           13 Damini LV                 NT         DQ  
 -- Baycheva, Elitsa N        13 Torpedo                46.10         DQ  
 -- Chakarova, Stela N        13 Sofia'21               37.00         DQ  
 -- Kostin, Raleta I          14 BEROE                  42.50         NS  
 -- Bogdanova, Sibila G       13 CSKA                   40.20         NS    9  
 
Event 12  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nikolov, Martin I         14 Sofia'21               34.00      34.10   18  
  2 Nikolov, Atanas G         14 MLA91                  34.50      34.91   15  
  3 Uzunov, Blagovest G       14 NSA                    34.40      35.16   14  
  4 Binev, Georgi B           14 BEROE                  34.50      35.36   12.5
  4 Chorbadjiyski, Yordan S   13 Sofia'21               35.00      35.36   12.5
  6 Petrov, Velin Y           14 PIRIN                  37.00      35.53   11  
  7 Epitropov, Lyubomir E     13 ETAR                   34.80      35.71   10  
  8 Lazarov, Martin S         14 PIRIN                  36.00      35.82    9  
  9 Nikolov, Viktor K         14 PSKCM                  34.90      36.54    8  
 10 Plachkov, Ivan A          14 MLA91                  38.00      37.19    7  
 11 Slavov, Daniel S          14 PSKCM                  37.50      37.60    6  
 12 Georgiev, Mihail G        13 IRIS                   38.60      37.86    5  
 13 Rakovski, Daniel Y        14 CSKA                   39.40      37.88    4  
 14 Dimitrov, Velimir K       14 NSA                    37.80      37.96    3  
 15 Rusinov, Viktor I         13 LULIN                  39.20      38.17    2  
 16 Trayanov, Pavel P         14 IRIS                   37.50      38.32    1  
 17 Pavlov, Gabriel M         14 Metropol               37.00      38.60  
 18 Hristov, Nikolay N        14 CSKA                   41.50      38.66  
 19 Radoev, Svetoslav S       14 Levski                 37.50      38.83  
 20 Georgiev, Steliyan G      14 Kps Cherno More        39.18      38.90  
 21 Petkov, Nikola I          14 PSKCM                  40.00      39.21  
 22 Atanasov, Vitorio N       14 BRIZ                   38.70      39.25  
 23 Trifonov, Trifon A        13 Viking 2008            38.00      39.38  
 24 Valkov, Victor A          14 BRIZ                   42.00      39.76  
 25 Iliev, Dimitar E          13 Tsarevets-Vtu          40.00      40.11  
 26 Nestorov, Valeri V        13 CSKA                   42.40      40.52  
 27 Hrischev, Zlatko E        14 DELPZ                  39.80      40.57  
 28 Ivanov, Viktor D          14 Galata'2009            40.00      41.91  
 29 Tzenkov, Kalin I          14 Atomik                 43.00      42.03  
 30 Kralev, Presian K         14 Odesos                 44.00      42.10  
 31 Gospodinov, John L        13 Torpedo                42.60      42.23  
 32 Kvasnikov, Antonio A      14 Damini LV              42.50      42.68  
 33 Borisov, Evgeniy A        14 Odesos                 44.00      43.06  
 34 Apostolov, Vasil T        14 Trayana                42.40      43.14  
 35 Velizarov, Velizar V      13 Dorostol               39.70      43.27  
 36 Lyubomirov, Damyan L      13 Akva Sport             45.00      43.63  
 37 Marinov, Iyavor R         13 ETAR                   43.50      43.72  
 38 Nechev, Konstantin N      13 Sofia'21               42.00      43.79  
 39 Minev, Simeon A           13 Albatros'2001          43.00      44.25  
 40 Pashov, Christian S       13 Julian Rusev           43.00      44.28  
 41 Kehayov, Teodor S         13 Chernomorets           43.80      44.62  
 42 Atanasov, Seslav A        13 DELVN                  45.10      44.99  
 43 Atanasov, Ivelin A        14 Odesos                 46.00      45.04  
 44 Vasilev, Angel G          13 Julian Rusev           43.50      45.17  
 45 Dimitrov, Preslav A       13 Torpedo                45.20      45.57  
 46 Kuzev, Angel S            13 MLA91                  43.00      46.80  
 47 Bonev, Boncho Y           14 Trayana                47.60      47.43  
 48 Lisitsov, Roberto I       13 Dorostol               44.60      47.47  
 49 Ivanov, Ivan G            13 Kps Cherno More        42.95      47.72  
 50 Chenov, Stoyan G          13 Metropol               42.00      47.74  
 51 Doinski, Marko V          13 DELPZ                  46.00      48.13  
 52 Mihaylov, Lorentso G      14 Galata'2009            42.00      48.50  
 53 Mihov, Aleksandar V       13 CSKA                   50.30      49.01  
 54 Karkov, Vilian J          13 Dorostol               47.20      49.20  
 55 Kardalev, Nikola T        13 Sofia'21               44.00      50.41  
 56 Ivanov, Aleksandar S      13 IRIS                      NT      51.33  
 57 Binev, Yordan I           13 Chernomorets           55.00      52.74  
 -- Harizanov, Velizar A      13 Kps Cherno More        45.87         DQ  
 -- Savchev, Aleksandar D     13 Atomik                 45.00         DQ  
 -- Reyzov, Nikola D          13 Metropol               44.00         DQ  
 -- Eftimov, Konstantin A     13 DELVN                  46.20         DQ  
 -- Slavov, Filip P           13 Metropol               42.00         NS  
 
Event 13  Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karapachova, Vyara D      14 IRIS                 1:04.00    1:03.59   18  
                  31.51     1:03.59 (32.08)                                        
  2 Stoynova, Ivanina K       13 BRIZ                 1:05.00    1:03.75   15  
                  30.64     1:03.75 (33.11)                                        
  3 Kircheva, Boyana P        14 Galata'2009          1:05.00    1:03.89   14  
                  30.64     1:03.89 (33.25)                                        
  4 Karakasheva, Proletina B  13 BRIZ                 1:04.00    1:03.96   13  
                  30.65     1:03.96 (33.31)                                        
  5 Glavurova, Gergana G      14 NSA                  1:04.00    1:04.18   12  
                  31.62     1:04.18 (32.56)                                        
  6 Boneva, Malvina S         14 MLA91                1:04.00    1:04.57   11  
                  31.11     1:04.57 (33.46)                                        
  7 Tatisheva, Karmen P       13 MLA91                1:05.00    1:05.11   10  
                  31.67     1:05.11 (33.44)                                        
  8 Vladimirova, Vladimira I  14 Damini LV            1:07.00    1:05.65    9  
                  32.16     1:05.65 (33.49)                                        
  9 Dyankova, Bogoslava V     14 PSKCM                1:05.00    1:05.66    8  
                  31.51     1:05.66 (34.15)                                        
 10 Almadzieva, Anna I        14 MLA91                1:09.00    1:06.77    7  
                  32.53     1:06.77 (34.24)                                        
 11 Georgieva, Anna R         13 Damini LV            1:08.00    1:07.71    6  
                  32.18     1:07.71 (35.53)                                        
 12 Sredkova, Milena T        13 NSA                  1:08.00    1:07.88    5  
                  32.64     1:07.88 (35.24)                                        
 13 Ibagova, Kristina I       14 DELPZ                1:10.00    1:10.75    4  
                  32.57     1:10.75 (38.18)                                        
 14 Dicheva, Deni D           13 Zap DA Pluva         1:13.00    1:10.78    3  
                  33.52     1:10.78 (37.26)                                        
 15 Yakimova, Veronika T      13 Sofia'21             1:08.00    1:11.11    2  
                  33.99     1:11.11 (37.12)                                        
 16 Todorova, Pavlina I       13 PSKCM                1:09.00    1:11.60    1  
                  34.72     1:11.60 (36.88)                                        
 17 Galova, Kalina H          13 Levski               1:10.00    1:12.39  
                  34.35     1:12.39 (38.04)                                        
 18 Delidzhova, Ventsislava   14 Torpedo              1:11.00    1:12.63  
                  34.11     1:12.63 (38.52)                                        
 19 Radulova, Yoana E         14 Odesos               1:17.00    1:15.89  
                  36.10     1:15.89 (39.79)                                        
 20 Petkova, Petya S          13 VIH                  1:14.20    1:16.10  
                  37.06     1:16.10 (39.04)                                        
 21 Deneva, Viliana D         13 IRIS                 1:18.00    1:16.21  
                  35.50     1:16.21 (40.71)                                        
 22 Yaneva, Yoana D           13 VIH                  1:13.80    1:16.54  
                  36.61     1:16.54 (39.93)                                        
 23 Stoinova, Yana P          13 Olimpia              1:20.11    1:16.96  
                  35.37     1:16.96 (41.59)                                        
 24 Ivanova, Ioana V          13 Sofia'21             1:17.00    1:17.20  
                  36.01     1:17.20 (41.19)                                        
 25 Gancheva, Preslava R      13 IRIS                 1:15.00    1:17.95  
                  37.58     1:17.95 (40.37)                                        
 26 Bogdanova, Sibila G       13 CSKA                 1:12.00    1:18.25  
                  36.90     1:18.25 (41.35)                                        
 27 Hristova, Mihaela A       14 PIRIN                1:21.00    1:18.32  
                  36.22     1:18.32 (42.10)                                        
 28 Shishkova, Denitsa V      14 PSKCM                1:12.00    1:22.60  
                  38.05     1:22.60 (44.55)                                        
 29 Nikolova, Ralitsa P       13 Torpedo              1:18.00    1:27.65  
                  39.89     1:27.65 (47.76)                                        
 30 Slavkova, Nikoleta N      13 Julian Rusev         1:18.00    1:29.60  
                  42.18     1:29.60 (47.42)                                        
 31 Nikolova, Desislava Y     13 Chernomorets         1:30.00    1:36.18  
                  42.52     1:36.18 (53.66)                                        
 32 Tomova, Irina I           13 Chernomorets         1:42.00    1:43.08  
                  45.29     1:43.08 (57.79)                                        
 -- Tomova, Yoanna Z          13 PSKCM                1:15.00         DQ  
 
Event 14  Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smukov, Venelin L         14 CSKA                   58.50      56.87   18  
                  27.85       56.87 (29.02)                                        
  2 Stoicev, Stoichko A       14 DELPZ                1:01.20      59.24   15  
                  28.23       59.24 (31.01)                                        
  3 Kirov, Martin S           14 DELPZ                1:01.00    1:00.03   14  
                  28.84     1:00.03 (31.19)                                        
  4 Ivanov, Ivan N            14 Trayana              1:04.00    1:00.76   13  
                  28.88     1:00.76 (31.88)                                        
  5 Tsonev, Yavor Y           14 PSKCM                1:05.00    1:00.88   12  
                  29.24     1:00.88 (31.64)                                        
  6 Andonov, Nikolay P        13 Torpedo              1:03.10    1:02.18   11  
                  29.62     1:02.18 (32.56)                                        
  7 Georgarov, Denis D        13 Levski               1:05.00    1:02.21   10  
                  30.04     1:02.21 (32.17)                                        
  8 Georgiev, Radoslav G      14 NSA                  1:05.00    1:02.47    9  
                  30.52     1:02.47 (31.95)                                        
  9 Dopchev, Stoyan A         13 Belmeken             1:02.00    1:03.22    8  
                  29.22     1:03.22 (34.00)                                        
 10 Petrov, Stefan P          14 PSKCM                1:04.00    1:03.40    7  
                  30.51     1:03.40 (32.89)                                        
 11 Ganchev, Anton V          14 Belmeken             1:01.20    1:03.48    6  
                  30.03     1:03.48 (33.45)                                        
 12 Georgiev, Georgi P        14 Dorostol             1:04.60    1:03.67    5  
                  30.40     1:03.67 (33.27)                                        
 13 Georgiev, Simeon R        14 Atomik               1:04.12    1:04.14    4  
                  29.47     1:04.14 (34.67)                                        
 14 Vapordziev, Asen A        14 Damini LV            1:05.50    1:04.31    3  
                  31.03     1:04.31 (33.28)                                        
 15 Tanev, Anton S            14 MLA91                1:06.00    1:04.84    2  
                  30.64     1:04.84 (34.20)                                        
 16 Rumenov, Denis S          14 CSKA                 1:06.00    1:04.98    1  
                  31.16     1:04.98 (33.82)                                        
 17 Georgiev, Plamen P        14 ETAR                 1:10.00    1:05.26  
                  31.24     1:05.26 (34.02)                                        
 18 Nikolov, Alexander P      13 Torpedo              1:05.80    1:05.75  
                  30.66     1:05.75 (35.09)                                        
 19 Georgiev, Mihail G        13 IRIS                 1:03.00    1:06.12  
                  30.90     1:06.12 (35.22)                                        
 20 Nikolov, Mario M          14 Levski               1:05.00    1:06.26  
                  30.71     1:06.26 (35.55)                                        
 21 Todorov, Teodor D         13 PSKCM                1:13.00    1:07.22  
                  30.90     1:07.22 (36.32)                                        
 22 Stoimenov, Miroslav I     13 ETAR                 1:05.00    1:07.43  
                  31.73     1:07.43 (35.70)                                        
 23 Marinov, Georgi R         14 MLA91                1:07.00    1:07.51  
                  32.09     1:07.51 (35.42)                                        
 24 Bozhilov, Nikola S        14 Damini LV            1:10.00    1:07.90  
                  32.69     1:07.90 (35.21)                                        
 25 Stefanov, Stefan A        14 IRIS                 1:04.40    1:07.99  
                  30.98     1:07.99 (37.01)                                        
 26 Jekov, Ivan V             14 Odesos               1:10.00    1:08.28  
                  33.16     1:08.28 (35.12)                                        
 27 Tarakchiev, Adjar Y       13 IRIS                 1:09.00    1:08.90  
                  32.28     1:08.90 (36.62)                                        
 28 Stoykov, Tomislav H       14 VIH                  1:10.10    1:08.99  
                  32.60     1:08.99 (36.39)                                        
 29 Zlatkov, Mikhail D        13 VIH                  1:08.80    1:10.89  
                  34.08     1:10.89 (36.81)                                        
 30 Hristov, Hristo G         13 PSKCM                1:09.00    1:11.16  
                  33.14     1:11.16 (38.02)                                        
 31 Kanchev, Svetoslav V      13 Atomik               1:11.60    1:12.00  
                  33.58     1:12.00 (38.42)                                        
 32 Rumenov, Dimitar S        14 BRIZ                      NT    1:13.41  
                  34.26     1:13.41 (39.15)                                        
 33 Vangelov, Dimitar V       13 Levski               1:15.00    1:13.61  
                  34.34     1:13.61 (39.27)                                        
 34 Simeonov, Nikola B        14 Belmeken             1:10.00    1:14.01  
                  33.19     1:14.01 (40.82)                                        
 35 Boychev, Georgi D         14 VIH                  1:12.50    1:14.07  
                  32.64     1:14.07 (41.43)                                        
 36 Chikerov, Martin A        14 OMEGA                1:18.00    1:14.39  
                  34.45     1:14.39 (39.94)                                        
 37 Konstantinov, Stefan E    13 Torpedo              1:15.00    1:14.82  
                  35.33     1:14.82 (39.49)                                        
 38 Krastev, Georgi N         13 IRIS                 1:12.00    1:14.91  
                  35.64     1:14.91 (39.27)                                        
 39 Lisitsov, Roberto I       13 Dorostol             1:12.70    1:15.31  
                  36.48     1:15.31 (38.83)                                        
 40 Dimitrov, Dimitar A       13 Sofia'21             1:15.00    1:16.89  
                  37.41     1:16.89 (39.48)                                        
 41 Petrov, Nikolay B         13 Galata'2009          1:11.00    1:16.98  
                  36.71     1:16.98 (40.27)                                        
 42 Vasilev, Emilian T        13 OMEGA                1:20.00    1:17.00  
                  35.85     1:17.00 (41.15)                                        
 43 Vechev, Bogomil L         13 BRIZ                      NT    1:18.77  
                  37.86     1:18.77 (40.91)                                        
 44 Stoykov, Georgi G         13 VIH                  1:14.00    1:19.42  
                  36.23     1:19.42 (43.19)                                        
 45 Kuzev, Angel S            13 MLA91                1:15.00    1:19.63  
                  37.15     1:19.63 (42.48)                                        
 46 Peshev, Lyboslav G        13 CSKA                 1:18.00    1:20.45  
                  37.26     1:20.45 (43.19)                                        
 47 Syuleiman, Berk S         13 Dorostol             1:17.50    1:20.66  
                  37.25     1:20.66 (43.41)                                        
 48 Kehayov, Teodor S         13 Chernomorets         1:20.70    1:23.32  
                  38.36     1:23.32 (44.96)                                        
 49 Yonchev, Ivan P           13 CSKA                 1:50.00    1:26.63  
                  39.62     1:26.63 (47.01)                                        
 50 Valev, Denislav V         13 DELVN                1:28.10    1:29.19  
                  42.88     1:29.19 (46.31)                                        
 51 Petkov, Desislav T        13 Dorostol             1:28.50    1:33.88  
                  41.28     1:33.88 (52.60)                                        
 52 Kardalev, Nikola T        13 Sofia'21             1:22.00    1:37.21  
                  43.59     1:37.21 (53.62)                                        
 -- Kotsev, Borislav V        14 Belmeken             1:01.50         DQ  
                  29.80          DQ (32.38)                                        
 -- Hristov, Kristian A       13 Julian Rusev         1:14.00         DQ  
                  36.42          DQ (46.37)                                        
 -- Mitev, Mitko D            13 BEROE                1:16.00         NS  
                  41.14                                                            
 -- Yordanov, Nikolai N       13 Julian Rusev         1:20.00         NS  
 
Event 15  Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichovska, Velina S       14 MLA91                1:08.40    1:08.46   18  
                  32.98     1:08.46 (35.48)                                        
  2 Tomova, Boiyana V         13 ETAR                 1:08.00    1:08.95   15  
                  33.24     1:08.95 (35.71)                                        
  3 Georgieva, Martina G      14 IRIS                 1:13.00    1:13.80   14  
                  35.86     1:13.80 (37.94)                                        
  4 Tyankova, Viktoria D      14 Levski               1:15.00    1:15.90   13  
                  36.23     1:15.90 (39.67)                                        
  5 Chakarova, Biliana N      13 Sofia'21             1:16.00    1:17.62   12  
                  37.33     1:17.62 (40.29)                                        
  6 Tasheva, Iva T            13 IRIS                 1:19.00    1:17.91   11  
                  37.56     1:17.91 (40.35)                                        
  7 Markova, Nikol D          14 Damini LV            1:24.00    1:18.56   10  
                  37.04     1:18.56 (41.52)                                        
  8 Galabova, Daniela A       14 Levski               1:17.00    1:18.66    9  
                  38.20     1:18.66 (40.46)                                        
  9 Petrova, Adelina A        14 Odesos               1:18.00    1:19.61    8  
                  37.82     1:19.61 (41.79)                                        
 10 Milanova, Elina Y         13 Levski               1:18.00    1:19.82    7  
                  39.59     1:19.82 (40.23)                                        
 11 Koleva, Velina E          13 PIRIN                1:18.10    1:20.22    6  
                  38.84     1:20.22 (41.38)                                        
 12 Lebeshkovska, Ivanesa V   13 CSKA                 1:28.00    1:21.19    5  
                  39.59     1:21.19 (41.60)                                        
 13 Raycheva, Veselina H      13 Chernomorets         1:25.00    1:24.13    4  
                  40.99     1:24.13 (43.14)                                        
 14 Malinovksa, Atanaska D    13 PIRIN                1:30.00    1:26.54    3  
                  40.99     1:26.54 (45.55)                                        
 15 Kindova, Velina R         14 Torpedo              1:22.00    1:26.70    2  
                  41.55     1:26.70 (45.15)                                        
 16 Veleva, Militsa S         13 BEROE                1:32.30    1:27.26    1  
                  43.62     1:27.26 (43.64)                                        
 17 Ivanova, Tanya R          14 BEROE                1:30.80    1:28.47  
                  43.98     1:28.47 (44.49)                                        
 18 Dragova, Kristina P       14 Akva Sport           1:30.00    1:29.99  
                  44.23     1:29.99 (45.76)                                        
 19 Manolova, Teodora K       13 Kps Cherno More      1:30.52    1:30.84  
                  43.85     1:30.84 (46.99)                                        
 20 Gencheva, Zhaklin Z       14 Metropol             1:26.00    1:31.42  
                  42.88     1:31.42 (48.54)                                        
 21 Dimitrova, Alekzandra V   13 CSKA                 1:36.00    1:32.86  
                  43.86     1:32.86 (49.00)                                        
 22 Duleva, Mihaela N         13 CSKA                 1:38.00    1:36.84  
                  46.57     1:36.84 (50.27)                                        
 23 Maksudova, Sezen B        14 Julian Rusev         1:24.00    1:38.39  
                  45.92     1:38.39 (52.47)                                        
 24 Hristova, Gabriela N      14 BRIZ                      NT    1:39.58  
                  48.82     1:39.58 (50.76)                                        
 25 Platnikova, Sonia N       13 Torpedo              1:32.00    1:41.06  
                  47.94     1:41.06 (53.12)                                        
 -- Pavlova, Deniza N         13 Damini LV            1:16.00         DQ  
                  36.30          DQ (38.00)                                        
 -- Lekova, Reneta N          14 MLA91                1:28.00         DQ  
                  41.95          DQ (44.06)                                        
 -- Petrova, Preslava N       13 Albatros'2001        1:27.00         DQ  
                  45.31          DQ (46.50)                                        
 -- Stamenova, Iliyana D      14 ETAR                 1:25.00         DQ  
                  40.78          DQ (47.44)                                        
 
Event 16  Boys 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vladimirov, Vladimir H    14 Damini LV            1:05.50    1:04.06   18  
                  31.65     1:04.06 (32.41)                                        
  2 Popov, Danil V            14 PSKCM                1:07.00    1:06.68   15  
                  32.59     1:06.68 (34.09)                                        
  3 Goranov, Emil E           14 Damini LV            1:10.00    1:09.74   14  
                  34.32     1:09.74 (35.42)                                        
  4 Bardarov, Stanislav M     14 VIH                  1:10.00    1:10.56   13  
                  34.77     1:10.56 (35.79)                                        
  5 Panayotov, Kristiyan A    13 MLA91                1:13.00    1:11.12   12  
                  34.47     1:11.12 (36.65)                                        
  6 Petrov, Ivan A            14 Levski               1:14.00    1:13.32   11  
                  36.98     1:13.32 (36.34)                                        
  7 Baydanov, Nikolay G       13 Damini LV            1:14.00    1:13.81   10  
                  36.42     1:13.81 (37.39)                                        
  8 Stoilov, Vasil G          13 PIRIN                1:13.50    1:13.87    9  
                  36.47     1:13.87 (37.40)                                        
  9 Bogdantzaliev, Dimitar I  14 Sofia'21             1:12.00    1:13.97    8  
                  36.18     1:13.97 (37.79)                                        
 10 Mihaylov, Stoyan T        13 PSKCM                1:13.00    1:14.08    7  
                  36.12     1:14.08 (37.96)                                        
 11 Pavlov, Tsvetomir Y       13 ETAR                 1:11.00    1:14.15    6  
                  36.07     1:14.15 (38.08)                                        
 12 Iliev, Ilian T            14 CSKA                 1:22.00    1:14.77    5  
                  35.97     1:14.77 (38.80)                                        
 13 Lalev, Paolo A            13 NSA                  1:17.00    1:16.04    4  
                  37.03     1:16.04 (39.01)                                        
 14 Petrov, Petar M           14 IRIS                 1:18.00    1:16.44    3  
                  37.60     1:16.44 (38.84)                                        
 15 Arabov, Antani K          13 NSA                  1:18.00    1:16.77    2  
                  37.30     1:16.77 (39.47)                                        
 16 Georgiev, Plamen P        14 ETAR                 1:19.00    1:16.99    1  
                  37.76     1:16.99 (39.23)                                        
 17 Rachev, Radoslav R        13 IRIS                 1:20.00    1:17.24  
                  38.22     1:17.24 (39.02)                                        
 18 Arnaudov, Emil D          14 DELPZ                1:19.00    1:18.12  
                  38.51     1:18.12 (39.61)                                        
 19 Tsankov, Emil M           14 Kps Cherno More      1:18.58    1:18.80  
                  38.37     1:18.80 (40.43)                                        
 20 Nachev, Svetlin N         14 Chernomorets         1:18.90    1:19.44  
                  38.77     1:19.44 (40.67)                                        
 21 Rizov, Strashimir P       14 Levski               1:16.00    1:19.70  
                  38.61     1:19.70 (41.09)                                        
 22 Stefanov, Stefan A        14 IRIS                 1:17.00    1:20.81  
                  39.14     1:20.81 (41.67)                                        
 23 Naumov, Kiril B           14 CSKA                 1:24.00    1:20.85  
                  40.21     1:20.85 (40.64)                                        
 24 Velikov, Denislav V       13 Galata'2009          1:20.00    1:21.21  
                  39.16     1:21.21 (42.05)                                        
 25 Djambazov, Ivaylo M       13 Chernomorets         1:19.00    1:21.38  
                  39.84     1:21.38 (41.54)                                        
 26 Pashov, Lazar Y           14 Akva Sport           1:25.00    1:21.39  
                  39.15     1:21.39 (42.24)                                        
 27 Todorov, Teodor D         13 PSKCM                1:22.00    1:21.96  
                  39.51     1:21.96 (42.45)                                        
 28 Ivanov, Denis I           13 Slavia               1:24.00    1:22.66  
                  38.85     1:22.66 (43.81)                                        
 29 Georgiev, Ivan I          13 MLA91                1:18.00    1:22.87  
                  39.57     1:22.87 (43.30)                                        
 30 Kuzev, Nikolai D          13 DELPZ                1:17.00    1:23.01  
                  39.98     1:23.01 (43.03)                                        
 31 Denev, Mihail K           13 Torpedo              1:19.00    1:23.97  
                  40.87     1:23.97 (43.10)                                        
 32 Georgiev, Dobromir M      14 Torpedo              1:29.00    1:26.30  
                  41.81     1:26.30 (44.49)                                        
 33 Tsanev, Kaloiyan I        14 ETAR                 1:25.00    1:27.73  
                  41.42     1:27.73 (46.31)                                        
 34 Nechev, Konstantin N      13 Sofia'21             1:25.00    1:30.35  
                  44.51     1:30.35 (45.84)                                        
 35 Petrov, Valeri J          13 Kps Cherno More      1:27.43    1:32.09  
                  43.72     1:32.09 (48.37)                                        
 36 Dimov, Aleksandros D      13 Metropol             1:26.00    1:33.14  
                  46.01     1:33.14 (47.13)                                        
 37 Stefanov, Nikola S        13 Akva Sport           1:37.00    1:33.28  
                  44.18     1:33.28 (49.10)                                        
 38 Dimitrov, Preslav A       13 Torpedo              1:26.00    1:33.87  
                  44.42     1:33.87 (49.45)                                        
 39 Goranov, Vladislav K      13 Kps Cherno More      1:34.82    1:38.11  
                  47.24     1:38.11 (50.87)                                        
 -- Zhechev, Ivan N           13 Torpedo              1:26.00         DQ  
                  39.36          DQ (44.83)                                        
 -- Yordanov, Nikolai N       13 Julian Rusev         1:29.00         DQ  
                  47.97          DQ (53.51)                                        
 -- Harizanov, Velizar A      13 Kps Cherno More      1:32.52         DQ  
                  51.80          DQ (58.72)                                        
 -- Lilov, Alexandar V        13 NSA                  1:16.00         DQ  
                  36.49          DQ (36.81)                                        
 
Event 17  Girls 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadoglu, Georgiya E       14 Galata'2009          2:21.00   J2:25.27   23  
                  32.39     1:10.13 (37.74)     1:51.75 (41.62)     2:25.27 (33.52)
  2 Grotseva, Nansi S         13 MLA91                2:47.00    2:36.79   15  
                  35.79     1:15.69 (39.90)     2:02.26 (46.57)     2:36.79 (34.53)
  3 Mihneva, Venelina T       13 NSA                  2:37.00    2:37.29   14  
                  37.57     1:19.31 (41.74)     2:01.82 (42.51)     2:37.29 (35.47)
  4 Martseva, Gergana A       14 MLA91                2:47.00    2:45.10   13  
                  38.25     1:18.61 (40.36)     2:08.20 (49.59)     2:45.10 (36.90)
  5 Touchanova, Vladimira J   14 NSA                  2:49.00    2:46.61   12  
                  34.94     1:18.02 (43.08)     2:07.51 (49.49)     2:46.61 (39.10)
  6 Traykova, Betina L        13 Sofia'21             2:50.00    2:47.21   11  
                  35.30     1:16.75 (41.45)     2:09.91 (53.16)     2:47.21 (37.30)
  7 Dimitrova, Evgeniya D     13 MLA91                2:48.00    2:47.34   10  
                  38.43     1:20.92 (42.49)     2:11.36 (50.44)     2:47.34 (35.98)
  8 Timofeeva, Vasilena S     14 Odesos               2:54.00    2:49.34    9  
                  36.07     1:18.56 (42.49)     2:10.66 (52.10)     2:49.34 (38.68)
  9 Damyanova, Kalina V       13 Levski               2:52.00    2:50.55    8  
                  39.75     1:24.15 (44.40)     2:12.22 (48.07)     2:50.55 (38.33)
 10 Bakardjieva, Emiliana N   13 NSA                  2:55.00    2:50.95    7  
                  34.98     1:17.97 (42.99)     2:09.45 (51.48)     2:50.95 (41.50)
 11 Nikolova, Dimona K        14 IRIS                 2:51.00    2:52.69    6  
                  38.20     1:21.07 (42.87)     2:11.85 (50.78)     2:52.69 (40.84)
 12 Mileva, Antoaneta A       13 Torpedo              2:55.00    2:53.48    5  
                  37.98     1:25.12 (47.14)     2:14.75 (49.63)     2:53.48 (38.73)
 13 Raykova, Zhenya R         14 Zap DA Pluva         3:00.00    2:54.85    4  
                  37.22     1:24.18 (46.96)     2:16.10 (51.92)     2:54.85 (38.75)
 14 Doneva, Margarita P       14 MLA91                2:52.00    2:55.07    3  
                  38.21     1:23.33 (45.12)     2:14.48 (51.15)     2:55.07 (40.59)
 15 Velinova, Berna C         13 IRIS                 3:08.00    2:58.75    2  
                  39.45     1:26.02 (46.57)     2:18.94 (52.92)     2:58.75 (39.81)
 16 Kondova, Aleks M          14 Akva Sport           2:58.00    3:01.72    1  
                  38.02     1:25.51 (47.49)     2:19.72 (54.21)     3:01.72 (42.00)
 17 Martinova, Albena N       13 Akva Sport           3:04.00    3:02.26  
                  39.61     1:26.47 (46.86)     2:21.34 (54.87)     3:02.26 (40.92)
 18 Molnar, Anna-Maria V      14 IRIS                 3:15.00    3:03.14  
                  41.86     1:28.97 (47.11)     2:22.22 (53.25)     3:03.14 (40.92)
 19 Tzekova, Julia V          13 VIH                  3:06.00    3:03.38  
                  40.38     1:26.13 (45.75)     2:20.96 (54.83)     3:03.38 (42.42)
 20 Palazova, Katrin P        14 Levski               3:00.00    3:04.38  
                  43.56     1:29.15 (45.59)     2:24.01 (54.86)     3:04.38 (40.37)
 21 Sarieva, Viktoria S       13 DELVN                3:10.00    3:06.27  
                  43.29     1:32.50 (49.21)     2:27.76 (55.26)     3:06.27 (38.51)
 22 Raycheva, Veselina H      13 Chernomorets         3:28.70    3:06.37  
                  43.74     1:30.29 (46.55)     2:27.64 (57.35)     3:06.37 (38.73)
 23 Kovacheva, Nadejda L      13 Dorostol             3:10.10    3:06.92  
                  39.07     1:27.10 (48.03)     2:24.45 (57.35)     3:06.92 (42.47)
 24 Atanasova, Nikoleta S     14 Akva Sport           3:12.00    3:08.82  
                  39.81     1:29.55 (49.74)     2:27.19 (57.64)     3:08.82 (41.63)
 25 Latinova, Desislava K     14 Olimpia              2:52.23    3:09.01  
                  42.83     1:29.92 (47.09)     2:25.83 (55.91)     3:09.01 (43.18)
 26 Yanakieva, Zlatislava S   13 Metropol             3:15.00    3:13.45  
                  44.02     1:31.98 (47.96)     2:29.32 (57.34)     3:13.45 (44.13)
 27 Dragova, Kristina P       14 Akva Sport           3:14.00    3:14.83  
                  42.49     1:34.35 (51.86)     2:31.34 (56.99)     3:14.83 (43.49)
 28 Doncheva, Aleksandra K    13 Akva Sport           3:18.00    3:15.00  
                  44.84     1:33.33 (48.49)     2:28.42 (55.09)     3:15.00 (46.58)
 29 Yalamkova, Desislava T    14 Kps Cherno More      3:25.87    3:18.54  
                  45.21     1:36.17 (50.96)     2:33.04 (56.87)     3:18.54 (45.50)
 30 Gencheva, Zhaklin Z       14 Metropol             3:20.00    3:22.72  
                  47.39     1:36.34 (48.95)   2:38.82 (1:02.48)     3:22.72 (43.90)
 31 Marcheva, Dimana D        13 Kps Cherno More      3:30.74    3:35.18  
                  47.48     1:40.92 (53.44)   2:44.88 (1:03.96)     3:35.18 (50.30)
 32 Popova, Venera D          14 Kps Cherno More      3:28.08    3:35.28  
                  46.91     1:41.74 (54.83)   2:45.86 (1:04.12)     3:35.28 (49.42)
 33 Nikitova, Elena N         13 BRIZ                      NT    4:08.51  
                  48.49   1:55.95 (1:07.46)   3:08.68 (1:12.73)     4:08.51 (59.83)
 -- Georgieva, Antoniya G     13 Metropol             3:30.00         DQ  
 -- Andreeva, Anna S          13 IRIS                 3:20.00         DQ  
                  40.89     1:25.54 (44.65)     2:24.59 (59.05)          DQ (47.42)
 -- Zhitkova, Nadezhda V      14 BRIZ                      NT         DQ  
                  49.84     1:48.64 (58.80)   2:57.43 (1:08.79)        DQ (1:01.91)
 
Event 18  Boys 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov, Antani A          13 ETAR                 2:22.22    2:19.94   18  
                  30.46     1:05.17 (34.71)     1:47.62 (42.45)     2:19.94 (32.32)
  2 Fazekash, Dorian A        14 Levski               2:35.00    2:27.01   15  
                  33.71     1:10.94 (37.23)     1:53.61 (42.67)     2:27.01 (33.40)
  3 Gyondrov, Evtim A         14 MLA91                2:30.00    2:30.81   14  
                  32.65     1:13.36 (40.71)     1:54.14 (40.78)     2:30.81 (36.67)
  4 Epitropov, Lyubomir E     13 ETAR                 2:33.00    2:34.21   13  
                  34.83     1:16.32 (41.49)     1:59.78 (43.46)     2:34.21 (34.43)
  5 Pazvanski, Dimitar I      14 NSA                  2:37.00    2:35.33   12  
                  35.27     1:15.55 (40.28)     2:00.70 (45.15)     2:35.33 (34.63)
  6 Kostadinov, Georgi K      14 Chernomorets         2:35.00    2:36.15   11  
                  32.19     1:13.01 (40.82)     2:00.69 (47.68)     2:36.15 (35.46)
  7 Ioannidis, Konstaninos K  14 Torpedo              2:30.00    2:36.63   10  
                  30.78     1:11.05 (40.27)     2:00.47 (49.42)     2:36.63 (36.16)
  8 Chorbadjiyski, Yordan S   13 Sofia'21             2:38.00    2:41.00    9  
                  34.57     1:18.83 (44.26)     2:01.76 (42.93)     2:41.00 (39.24)
  9 Dimitrov, Mariyan D       14 IRIS                 2:45.00    2:41.69    8  
                  33.03     1:15.71 (42.68)     2:02.65 (46.94)     2:41.69 (39.04)
 10 Kirachen, Yordan B        13 MLA91                2:40.00    2:42.53    7  
                  32.98     1:15.98 (43.00)     2:05.19 (49.21)     2:42.53 (37.34)
 11 Andreev, Lyubomir A       13 NSA                  2:39.00    2:43.24    6  
                  37.42     1:19.76 (42.34)     2:05.78 (46.02)     2:43.24 (37.46)
 12 Samsiev, Aleksandar P     14 Levski               2:40.00    2:44.48    5  
                  34.18     1:17.63 (43.45)     2:06.98 (49.35)     2:44.48 (37.50)
 13 Kirchev, Samuil N         14 Akva Sport           2:55.00    2:46.70    4  
                  36.90     1:20.48 (43.58)     2:09.33 (48.85)     2:46.70 (37.37)
 14 Vladov, Vladimir M        13 Damini LV            2:40.00    2:46.98    3  
                  33.72     1:15.36 (41.64)     2:05.87 (50.51)     2:46.98 (41.11)
 15 Trayanov, Pavel P         14 IRIS                 2:50.00    2:48.45    2  
                  38.20     1:22.85 (44.65)     2:07.71 (44.86)     2:48.45 (40.74)
 16 Hristov, Nikolay N        14 CSKA                 3:15.00    2:48.96    1  
 17 Dimitrov, Martin T        13 ETAR                 2:45.00    2:50.41  
                  38.42     1:21.13 (42.71)     2:10.82 (49.69)     2:50.41 (39.59)
 18 Kamenov, Pavel V          13 BRIZ                      NT    2:51.34  
                  31.29     1:15.55 (44.26)     2:10.98 (55.43)     2:51.34 (40.36)
 19 Pavlov, Tsvetomir Y       13 ETAR                 2:50.00    2:52.37  
                  39.83     1:21.96 (42.13)     2:13.62 (51.66)     2:52.37 (38.75)
 20 Vardinov, Pavel N         13 MLA91                2:53.00    2:52.63  
                  38.24     1:23.01 (44.77)     2:11.34 (48.33)     2:52.63 (41.29)
 21 Nachev, Svetlin N         14 Chernomorets         2:56.10    2:53.79  
                  38.73     1:25.36 (46.63)     2:14.48 (49.12)     2:53.79 (39.31)
 22 Pashov, Lazar Y           14 Akva Sport           3:05.00    2:54.57  
                  37.46     1:20.87 (43.41)     2:16.90 (56.03)     2:54.57 (37.67)
 23 Ivanov, Yosif M           13 Damini LV                 NT    2:54.85  
                  41.44     1:27.24 (45.80)     2:15.35 (48.11)     2:54.85 (39.50)
 24 Stefanov, Nikolay S       14 CSKA                 3:30.00    2:56.11  
 25 Petrov, Stoyan M          13 Galata'2009          3:10.00    3:01.12  
                  40.98     1:28.19 (47.21)     2:18.73 (50.54)     3:01.12 (42.39)
 26 Lyubomirov, Damyan L      13 Akva Sport           3:10.00    3:01.72  
                  43.36     1:28.97 (45.61)     2:22.70 (53.73)     3:01.72 (39.02)
 27 Gerasimov, Nikolay I      13 Akva Sport           3:06.00    3:02.84  
                  38.58     1:27.69 (49.11)     2:23.75 (56.06)     3:02.84 (39.09)
 28 Mitkov, Martin A          13 Albatros'2001        2:50.00    3:03.55  
                  39.42     1:30.19 (50.77)     2:24.10 (53.91)     3:03.55 (39.45)
 29 Nestorov, Valeri V        13 CSKA                 3:31.00    3:06.06  
 30 Petkov, Tanislav I        14 BRIZ                      NT    3:09.97  
                  42.47     1:33.18 (50.71)     2:29.92 (56.74)     3:09.97 (40.05)
 31 Popov, Metodi M           14 Levski               3:08.00    3:10.99  
                  42.71     1:29.81 (47.10)     2:25.54 (55.73)     3:10.99 (45.45)
 32 Lisitsov, Roberto I       13 Dorostol             3:05.80    3:13.20  
                  43.15     1:33.99 (50.84)     2:32.93 (58.94)     3:13.20 (40.27)
 33 Savov, Aleks R            13 Sofia'21             2:55.00    3:14.48  
                  44.45     1:32.35 (47.90)   2:32.68 (1:00.33)     3:14.48 (41.80)
 34 Vylchev, Dobromir D       13 Torpedo              2:58.00    3:15.16  
                  45.04     1:32.83 (47.79)   2:34.76 (1:01.93)     3:15.16 (40.40)
 -- Draganov, Krasimir V      13 Belmeken             2:52.00         DQ  
                  43.34     1:30.76 (47.42)     2:20.22 (49.46)          DQ (41.17)
 -- Amiorkov, Mihail M        14 IRIS                 3:04.00         DQ  
                  36.59     1:22.92 (46.33)     2:12.64 (49.72)          DQ (40.05)
 
Event 19  Girls 13-14 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    2:00.98   36  
     1) Gercheva, Kalina P 13           2) Tatisheva, Karmen P 13         
     3) Boneva, Malvina S 14            4) Lichovska, Velina S 14         
                  30.42     1:00.63 (30.21)     1:30.68 (30.05)     2:00.98 (30.30)
  2 Nsa  'A'                                          2:02.00    2:01.66   30  
     1) Sredkova, Milena T 13           2) Bakardjieva, Emiliana N 13     
     3) Mihneva, Venelina T 13          4) Glavurova, Gergana G 14        
                  31.03     1:06.53 (35.50)     1:33.10 (26.57)     2:01.66 (28.56)
  3 Damini LV  'A'                                    2:08.00    2:01.84   28  
     1) Vladimirova, Vladimira I 14     2) Pavlova, Deniza N 13           
     3) Georgieva, Anna R 13            4) Markova, Nikol D 14            
                  30.14       59.73 (29.59)     1:30.46 (30.73)     2:01.84 (31.38)
  4 Briz  'A'                                         2:04.00    2:05.38   26  
     1) Prodanova, Plamena T 14         2) Velikova, Gabriela G 13        
     3) Karakasheva, Proletina B 13     4) Stoynova, Ivanina K 13         
                  31.62     1:06.97 (35.35)     1:36.63 (29.66)     2:05.38 (28.75)
  5 Iris  'A'                                         2:05.00    2:06.37   24  
     1) Tasheva, Iva T 13               2) Nikolova, Dimona K 14          
     3) Karapachova, Vyara D 14         4) Georgieva, Martina G 14        
                  33.04     1:04.71 (31.67)     1:34.73 (30.02)     2:06.37 (31.64)
  6 Sofia'21  'A'                                     2:07.00    2:07.80   22  
     1) Chakarova, Biliana N 13         2) Traykova, Betina L 13          
     3) Yakimova, Veronika T 13         4) Georgieva, Gabriela B 14       
                  31.39     1:04.09 (32.70)     1:36.30 (32.21)     2:07.80 (31.50)
  7 Galata'2009  'A'                                  2:03.00    2:08.00   20  
     1) Velikova, Daniela D 14          2) Aleksieva, Teodora R 14        
     3) Kadoglu, Georgiya E 14          4) Kircheva, Boyana P 14          
                  33.17     1:08.75 (35.58)     1:37.95 (29.20)     2:08.00 (30.05)
  8 Levski  'A'                                       2:06.00    2:08.59   18  
     1) Milanova, Elina Y 13            2) Galabova, Daniela A 14         
     3) Galova, Kalina H 13             4) Tyankova, Viktoria D 14        
                  32.51     1:05.23 (32.72)     1:36.89 (31.66)     2:08.59 (31.70)
  9 Zapochni DA Pluvash  'A'                          2:09.00    2:09.50   16  
     1) Dimitrova, Anna-Maria D 14      2) Raykova, Zhenya R 14           
     3) Dimova, Yoanna-Maria D 13       4) Dicheva, Deni D 13             
                  30.33     1:02.66 (32.33)     1:37.76 (35.10)     2:09.50 (31.74)
 10 Akva Sport  'A'                                   2:18.00    2:15.33   14  
     1) Martinova, Albena N 13          2) Dragova, Kristina P 14         
     3) Atanasova, Nikoleta S 14        4) Kondova, Aleks M 14            
                  33.64     1:09.80 (36.16)     1:43.44 (33.64)     2:15.33 (31.89)
 11 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:12.00    2:15.96   12  
     1) Dyankova, Bogoslava V 14        2) Damyanova, Iveta T 14          
     3) Todorova, Pavlina I 13          4) Stoyanova, Silviya R 13        
                  30.77     1:05.15 (34.38)     1:36.86 (31.71)     2:15.96 (39.10)
 12 Cska  'A'                                         2:11.00    2:16.10   10  
     1) Ivanova, Gabriela P 14          2) Bogdanova, Sibila G 13         
     3) Dimitrova, Alekzandra V 13      4) Lebeshkovska, Ivanesa V 13     
                  30.58                             1:43.78 ( )     2:16.10 (32.32)
 13 Torpedo  'A'                                      2:14.00    2:16.78    8  
     1) Mileva, Antoaneta A 13          2) Platnikova, Sonia N 13         
     3) Kindova, Velina R 14            4) Delidzhova, Ventsislava C 14   
                  32.71     1:08.95 (36.24)     1:44.88 (35.93)     2:16.78 (31.90)
 14 Pirin  'A'                                        2:19.00    2:17.52    6  
     1) Hristova, Mihaela A 14          2) Malinovksa, Atanaska D 13      
     3) Nikolova, Viktoria N 13         4) Koleva, Velina E 13            
                  34.43     1:10.06 (35.63)   2:17.85 (1:07.79)         2:17.52 ( )
 15 Vihren  'A'                                       2:21.00    2:18.11    4  
     1) Petkova, Petya S 13             2) Tzekova, Julia V 13            
     3) Aidarska, Dimitrina V 14        4) Yaneva, Yoana D 13             
                  34.34     1:09.30 (34.96)     1:44.26 (34.96)     2:18.11 (33.85)
 16 Odesos'2008  'A'                                  2:10.00    2:18.61    2  
     1) Timofeeva, Vasilena S 14        2) Disheva, Presiana M 14         
     3) Radulova, Yoana E 14            4) Petrova, Adelina A 14          
                  32.75     1:10.13 (37.38)     1:45.02 (34.89)     2:18.61 (33.59)
 17 Metropol  'A'                                          NT    2:22.53  
     1) Georgieva, Antoniya G 13        2) Zhelyazkova, Zornica I 13      
     3) Yanakieva, Zlatislava S 13      4) Gencheva, Zhaklin Z 14         
                  36.28     1:11.82 (35.54)     1:47.20 (35.38)     2:22.53 (35.33)
 18 Beroe  'A'                                        2:17.00    2:26.22  
     1) Kostin, Raleta I 14             2) Ivanova, Tanya R 14            
     3) Veleva, Militsa S 13            4) Gesheva, Preslava A 13         
                  34.11     1:10.83 (36.72)     1:47.74 (36.91)     2:26.22 (38.48)
 19 Albatros'2001  'A'                                     NT    2:26.23  
     1) Dochevska, Viktoria A 13        2) Koleva, Natali R 13            
     3) Nedkova, Lidiya Z 13            4) Petrova, Preslava N 13         
                  35.35     1:12.27 (36.92)     1:49.10 (36.83)     2:26.23 (37.13)
 20 Julian Rusev  'A'                                 2:24.00    2:29.84  
     1) Vulova, Vanesa V 13             2) Dobreva, Yana D 13             
     3) Slavkova, Nikoleta N 13         4) Maksudova, Sezen B 14          
                  34.92   1:54.55 (1:19.63)     2:30.00 (35.45)         2:29.84 ( )
 21 Kps Cherno More  'A'                                   NT    2:30.20  
     1) Yalamkova, Desislava T 14       2) Marcheva, Dimana D 13          
     3) Manolova, Teodora K 13          4) Popova, Venera D 14            
                  35.52     1:14.39 (38.87)     1:53.47 (39.08)     2:30.20 (36.73)
 22 Chernomorets  'A'                                 2:21.00    2:37.18  
     1) Raycheva, Veselina H 13         2) Tomova, Irina I 13             
     3) Nikolova, Cvetelina Y 13        4) Nikolova, Desislava Y 13       
                  33.92     1:17.18 (43.26)     1:56.27 (39.09)     2:37.18 (40.91)
 
Event 20  Boys 13-14 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aykov, Angel R            14 VIH                  9:30.00    9:25.21   18  
                  31.50     1:05.73 (34.23)     1:40.54 (34.81)     2:15.89 (35.35)
        2:51.43 (35.54)     3:27.01 (35.58)     4:02.45 (35.44)     4:38.17 (35.72)
        5:14.05 (35.88)     5:50.64 (36.59)     6:26.69 (36.05)     7:03.03 (36.34)
        7:39.20 (36.17)     8:15.60 (36.40)     8:51.57 (35.97)     9:25.21 (33.64)
  2 Nikolov, Gabriel M        14 IRIS                 9:42.00    9:35.04   15  
                  31.47     1:07.26 (35.79)     1:44.07 (36.81)     2:20.87 (36.80)
        2:57.86 (36.99)     3:34.74 (36.88)     4:11.69 (36.95)     4:48.32 (36.63)
        5:25.12 (36.80)     6:01.78 (36.66)     6:38.24 (36.46)     7:14.53 (36.29)
        7:51.37 (36.84)     8:27.13 (35.76)     9:02.74 (35.61)     9:35.04 (32.30)
  3 Nikolov, Kaloyan G        14 NSA                  9:50.00    9:35.11   14  
                  31.04     1:06.35 (35.31)     1:43.09 (36.74)     2:20.15 (37.06)
        2:57.09 (36.94)     3:33.66 (36.57)     4:10.63 (36.97)     4:47.59 (36.96)
        5:24.75 (37.16)     6:01.43 (36.68)     6:38.15 (36.72)     7:14.70 (36.55)
        7:51.64 (36.94)     8:27.51 (35.87)     9:03.07 (35.56)     9:35.11 (32.04)
  4 Petrov, Stefan P          14 PSKCM                9:46.00    9:49.70   13  
                  33.04     1:09.34 (36.30)     1:46.40 (37.06)     2:23.38 (36.98)
        3:00.98 (37.60)     3:38.20 (37.22)     4:15.93 (37.73)     4:53.07 (37.14)
        5:30.29 (37.22)     6:07.99 (37.70)     6:45.44 (37.45)     7:22.87 (37.43)
        8:00.75 (37.88)     8:38.57 (37.82)     9:14.54 (35.97)     9:49.70 (35.16)
  5 Zlatanov, Lachezar L      14 NSA                 10:12.00   10:05.56   12  
                  34.55     1:12.23 (37.68)     1:49.78 (37.55)     2:27.59 (37.81)
        3:06.21 (38.62)     3:44.76 (38.55)     4:23.00 (38.24)     5:01.37 (38.37)
        5:39.95 (38.58)     6:18.53 (38.58)     6:57.46 (38.93)     7:35.87 (38.41)
        8:14.36 (38.49)     8:52.79 (38.43)     9:31.01 (38.22)    10:05.56 (34.55)
  6 Rumenov, Denis S          14 CSKA                10:20.00   10:06.46   11  
                  34.49     1:11.89 (37.40)     1:49.60 (37.71)     2:28.14 (38.54)
        3:06.07 (37.93)     3:44.10 (38.03)     4:22.89 (38.79)     5:01.06 (38.17)
        5:40.25 (39.19)     6:19.09 (38.84)     6:57.75 (38.66)     7:36.16 (38.41)
        8:14.26 (38.10)     8:53.09 (38.83)     9:31.20 (38.11)    10:06.46 (35.26)
  7 Bogdantzaliev, Dimitar I  14 Sofia'21            10:15.00   10:06.71   10  
                  36.01     1:14.44 (38.43)     1:52.68 (38.24)     2:30.75 (38.07)
        3:09.25 (38.50)     3:47.68 (38.43)     4:26.07 (38.39)     5:04.33 (38.26)
        5:42.46 (38.13)     6:20.61 (38.15)     6:58.27 (37.66)     7:36.44 (38.17)
        8:14.50 (38.06)     8:52.73 (38.23)     9:30.61 (37.88)    10:06.71 (36.10)
  8 Videnov, Emil K           14 CSKA                10:23.00   10:13.11    9  
                  34.38     1:12.50 (38.12)     1:51.96 (39.46)     2:30.64 (38.68)
        3:09.98 (39.34)     3:48.84 (38.86)     4:27.78 (38.94)     5:06.08 (38.30)
        5:44.44 (38.36)     6:23.52 (39.08)     7:02.08 (38.56)     7:39.96 (37.88)
        8:18.90 (38.94)     8:57.49 (38.59)     9:36.15 (38.66)    10:13.11 (36.96)
  9 Angelov, Atanas D         14 Torpedo             10:30.00   10:15.18    8  
                  32.78     1:09.50 (36.72)     1:47.55 (38.05)     2:27.40 (39.85)
        3:06.98 (39.58)     3:46.21 (39.23)     4:25.39 (39.18)     5:04.11 (38.72)
        5:43.40 (39.29)     6:22.91 (39.51)     7:02.14 (39.23)     7:40.70 (38.56)
        8:19.77 (39.07)     8:58.16 (38.39)     9:36.61 (38.45)    10:15.18 (38.57)
 10 Nikolov, Toni P           14 Akva Sport          11:20.00   10:25.37    7  
                  32.08     1:08.14 (36.06)     1:46.61 (38.47)     2:26.12 (39.51)
        3:05.27 (39.15)     3:45.06 (39.79)     4:26.75 (41.69)     5:06.73 (39.98)
        5:47.70 (40.97)     6:27.83 (40.13)     7:09.03 (41.20)     7:49.12 (40.09)
        8:29.43 (40.31)     9:09.17 (39.74)     9:48.10 (38.93)    10:25.37 (37.27)
 11 Kotev, Metodi V           13 Sofia'21            10:40.00   10:31.58    6  
                  34.13     1:12.92 (38.79)     1:53.70 (40.78)     2:34.20 (40.50)
        3:15.17 (40.97)     3:55.04 (39.87)     4:35.01 (39.97)     5:13.81 (38.80)
        5:53.50 (39.69)     6:33.76 (40.26)     7:14.70 (40.94)     7:55.50 (40.80)
        8:36.30 (40.80)     9:17.45 (41.15)     9:55.17 (37.72)    10:31.58 (36.41)
 12 Georgiev, Ivan I          13 MLA91                  10.20   10:41.75    5  
                  34.94     1:14.85 (39.91)     1:55.29 (40.44)     2:35.90 (40.61)
        3:16.58 (40.68)     3:57.03 (40.45)     4:37.88 (40.85)     5:18.52 (40.64)
        5:58.88 (40.36)     6:40.03 (41.15)     7:19.95 (39.92)     8:01.16 (41.21)
        8:41.40 (40.24)     9:21.35 (39.95)    10:01.66 (40.31)    10:41.75 (40.09)
 13 Gerdjikov, Zlatomir I     14 Trayana             11:10.00   10:45.34    4  
                  33.39     1:11.44 (38.05)     1:52.58 (41.14)     2:33.28 (40.70)
        3:13.89 (40.61)     3:55.36 (41.47)     4:38.26 (42.90)     5:19.40 (41.14)
        6:00.53 (41.13)     6:42.62 (42.09)     7:24.42 (41.80)     8:05.23 (40.81)
        8:45.04 (39.81)     9:25.09 (40.05)     9:49.09 (24.00)    10:45.34 (56.25)
 14 Stoykov, Tomislav H       14 VIH                 10:12.00   10:46.09    3  
                  34.58     1:12.86 (38.28)     1:51.90 (39.04)     2:31.09 (39.19)
        3:11.05 (39.96)     3:51.64 (40.59)     4:32.83 (41.19)     5:14.01 (41.18)
        5:55.96 (41.95)     6:37.34 (41.38)     7:18.58 (41.24)     8:00.36 (41.78)
        8:42.27 (41.91)     9:24.02 (41.75)    10:05.06 (41.04)    10:46.09 (41.03)
 15 Naumov, Kiril B           14 CSKA                10:42.00   10:59.48    2  
                  36.15     1:16.84 (40.69)     1:57.98 (41.14)     2:39.46 (41.48)
        3:21.28 (41.82)     4:02.50 (41.22)     4:44.54 (42.04)     5:27.00 (42.46)
        6:08.66 (41.66)     6:51.11 (42.45)     7:33.74 (42.63)     8:15.77 (42.03)
        8:56.74 (40.97)     9:37.77 (41.03)    10:19.38 (41.61)    10:59.48 (40.10)
 16 Terziev, Vladislav S      13 MLA91               10:45.00   11:03.81    1  
                  36.14     1:16.25 (40.11)     1:57.68 (41.43)     2:39.14 (41.46)
        3:21.13 (41.99)     4:03.47 (42.34)     4:46.01 (42.54)     5:28.78 (42.77)
        6:10.83 (42.05)     6:53.69 (42.86)     7:36.26 (42.57)     8:18.28 (42.02)
        9:00.33 (42.05)     9:42.90 (42.57)    10:25.18 (42.28)    11:03.81 (38.63)
 17 Rakovski, Daniel Y        14 CSKA                10:34.00   11:04.87  
                  36.16     1:17.08 (40.92)     1:58.71 (41.63)     2:41.16 (42.45)
        3:23.82 (42.66)     4:07.01 (43.19)     4:49.80 (42.79)     5:31.11 (41.31)
        6:12.64 (41.53)     6:55.20 (42.56)     7:36.62 (41.42)     8:17.54 (40.92)
        8:58.86 (41.32)     9:41.89 (43.03)    10:25.02 (43.13)    11:04.87 (39.85)
 18 Bozhilov, Nikola S        14 Damini LV           11:25.00   11:07.56  
 19 Ivanchev, Radoslav R      13 Akva Sport          11:45.00   11:08.88  
 20 Velikov, Denislav V       13 Galata'2009         11:05.00   11:13.95  
                  36.01     1:16.47 (40.46)     1:57.68 (41.21)     2:39.56 (41.88)
        3:22.29 (42.73)     4:05.42 (43.13)     4:48.02 (42.60)     5:30.87 (42.85)
        6:13.82 (42.95)     6:56.01 (42.19)     7:39.74 (43.73)     8:22.65 (42.91)
        9:05.97 (43.32)     9:48.72 (42.75)    10:29.92 (41.20)    11:13.95 (44.03)
 21 Kupenov, Kiril S          13 PSKCM               11:20.00   11:27.16  
                  39.02     1:20.71 (41.69)     2:03.71 (43.00)     2:46.97 (43.26)
        3:30.27 (43.30)     4:13.63 (43.36)     4:56.69 (43.06)     5:40.18 (43.49)
        6:23.38 (43.20)     7:06.92 (43.54)     7:50.62 (43.70)     8:34.63 (44.01)
        9:18.59 (43.96)    10:02.64 (44.05)    10:45.92 (43.28)    11:27.16 (41.24)
 22 Vechev, Bogomil L         13 BRIZ                      NT   12:39.56  
                  40.39     1:23.70 (43.31)     2:09.11 (45.41)     2:55.64 (46.53)
        3:43.64 (48.00)     4:32.18 (48.54)     5:20.86 (48.68)     6:10.15 (49.29)
        6:58.99 (48.84)     7:50.64 (51.65)     8:41.46 (50.82)     9:31.05 (49.59)
       10:19.00 (47.95)    11:05.88 (46.88)    11:50.80 (44.92)    12:39.56 (48.76)
 
Event 21  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vladimirov, Vladimir H    14 Damini LV              30.50      30.36   18  
  2 Popov, Danil V            14 PSKCM                  30.90      31.02   15  
  3 Kirov, Martin S           14 DELPZ                  33.50      32.57   14  
  4 Bardarov, Stanislav M     14 VIH                    32.60      32.65   13  
  5 Petrov, Ivan A            14 Levski                 35.00      33.14   12  
  6 Goranov, Emil E           14 Damini LV              32.50      33.32   11  
  7 Panayotov, Kristiyan A    13 MLA91                  33.00      33.44   10  
  8 Slavov, Daniel S          14 PSKCM                  33.20      33.57    9  
  9 Iliev, Ilian T            14 CSKA                   37.20      33.58    8  
 10 Georgiev, Plamen P        14 ETAR                   35.80      34.28    7  
 11 Stefanov, Stefan A        14 IRIS                   35.20      34.37    6  
 12 Mihaylov, Stoyan T        13 PSKCM                  34.50      34.38    5  
 13 Lilov, Alexandar V        13 NSA                    35.55      34.50    4  
 14 Petrov, Petar M           14 IRIS                   36.00      34.77    3  
 15 Pavlov, Tsvetomir Y       13 ETAR                   33.00      34.82    2  
 16 Dimitrov, Velimir K       14 NSA                    34.60      34.91    1  
 17 Arabov, Antani K          13 NSA                    35.90      34.95  
 18 Arnaudov, Emil D          14 DELPZ                  34.60      35.06  
 19 Bogdantzaliev, Dimitar I  14 Sofia'21               33.00      35.20  
 20 Stoilov, Vasil G          13 PIRIN                  34.80      35.35  
 21 Ivanov, Denis I           13 Slavia                 36.00      35.42  
 22 Pashov, Lazar Y           14 Akva Sport             39.00      35.86  
 23 Tsankov, Emil M           14 Kps Cherno More        35.91      35.96  
 24 Todorov, Teodor D         13 PSKCM                  39.00      36.05  
 25 Kirachen, Yordan B        13 MLA91                  37.00      36.43  
 26 Rachev, Radoslav R        13 IRIS                   37.60      36.47  
 27 Rizov, Strashimir P       14 Levski                 36.00      37.24  
 28 Vangelov, Dimitar V       13 Levski                 37.50      37.39  
 29 Dopchev, Stoyan A         13 Belmeken               34.90      37.77  
 30 Zhechev, Ivan N           13 Torpedo                39.10      38.00  
 31 Tsanev, Kaloiyan I        14 ETAR                   37.00      39.11  
 32 Doinski, Marko V          13 DELPZ                  37.50      39.52  
 33 Georgiev, Dobromir M      14 Torpedo                40.10      39.85  
 34 Nechev, Konstantin N      13 Sofia'21               40.00      41.38  
 35 Petrov, Nikolay B         13 Galata'2009            35.00      41.70  
 36 Stefanov, Nikola S        13 Akva Sport             43.00      42.07  
 37 Dimitrov, Preslav A       13 Torpedo                38.60      42.31  
 38 Atanasov, Ivelin A        14 Odesos                 42.00      43.49  
 39 Goranov, Vladislav K      13 Kps Cherno More        42.83      44.37  
 40 Syuleiman, Berk S         13 Dorostol               39.20      44.94  
 41 Yonchev, Ivan P           13 CSKA                   54.30      45.56  
 42 Yordanov, Nikolai N       13 Julian Rusev           39.50      46.98  
 43 Ivanov, Christian K       13 Julian Rusev           40.00      47.85  
 -- Reyzov, Nikola D          13 Metropol               43.00         DQ  
 -- Denev, Mihail K           13 Torpedo                36.00         DQ  
 -- Valev, Denislav V         13 DELVN                  48.50         DQ  
 -- Dimov, Aleksandros D      13 Metropol               39.00         DQ  
 -- Harizanov, Velizar A      13 Kps Cherno More        42.45         DQ  
 
Event 22  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomova, Boiyana V         13 ETAR                   31.90      31.98   18  
  2 Pavlova, Deniza N         13 Damini LV              33.80      34.08   15  
  3 Georgieva, Martina G      14 IRIS                   34.50      34.24   14  
  4 Galabova, Daniela A       14 Levski                 34.70      34.50   13  
  5 Kircheva, Boyana P        14 Galata'2009            36.00      34.69   12  
  6 Gercheva, Kalina P        13 MLA91                  35.00      34.93   11  
  7 Ivanova, Gabriela P       14 CSKA                   34.80      35.22   10  
  8 Chakarova, Biliana N      13 Sofia'21               34.50      35.64    9  
  9 Tasheva, Iva T            13 IRIS                   38.40      35.67    8  
 10 Ibagova, Kristina I       14 DELPZ                  35.20      35.73    7  
 11 Markova, Nikol D          14 Damini LV              37.50      35.97    6  
 12 Koleva, Velina E          13 PIRIN                  35.90      36.37    5  
 13 Stoynova, Ivanina K       13 BRIZ                   36.00      36.73    4  
 14 Stamenova, Iliyana D      14 ETAR                   37.10      38.43    3  
 15 Kovacheva, Nadejda L      13 Dorostol               38.10      38.66    2  
 16 Andreeva, Anna S          13 IRIS                   40.00      38.92    1  
 17 Kindova, Velina R         14 Torpedo                38.20      39.54  
 18 Yanakieva, Zlatislava S   13 Metropol               39.00      39.64  
 19 Angelova, Silvena S       14 ETAR                   37.00      39.93  
 20 Ivanova, Tanya R          14 BEROE                  38.00      40.22  
 21 Ivanova, Ioana V          13 Sofia'21               38.00      40.48  
 22 Gencheva, Zhaklin Z       14 Metropol               39.00      40.59  
 23 Gancheva, Preslava R      13 IRIS                   39.50      40.66  
 24 Veleva, Militsa S         13 BEROE                  39.00      40.73  
 25 Malinovksa, Atanaska D    13 PIRIN                  41.50      41.16  
 26 Hristova, Mihaela A       14 PIRIN                  42.00      41.36  
 27 Petrova, Preslava N       13 Albatros'2001          41.00      41.99  
 28 Dimitrova, Alekzandra V   13 CSKA                   39.00      42.18  
 29 Maksudova, Sezen B        14 Julian Rusev           38.20      43.15  
 30 Shishkova, Denitsa V      14 PSKCM                  42.00      43.65  
 31 Dragieva, Eleonora I      13 Trayana                42.40      46.67  
 32 Hristova, Gabriela N      14 BRIZ                      NT      46.97  
 33 Platnikova, Sonia N       13 Torpedo                44.50      47.15  
 34 Tomova, Irina I           13 Chernomorets           54.00      47.22  
 35 Nikolova, Cvetelina Y     13 Chernomorets           41.70      47.43  
 36 Ivanova, Hristiyana M     13 Trayana                49.00      51.60  
 
Event 23  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smukov, Venelin L         14 CSKA                 2:09.00    2:04.21   18  
                  28.22       59.68 (31.46)     1:32.94 (33.26)     2:04.21 (31.27)
  2 Vladimirov, Vladimir H    14 Damini LV            2:08.50    2:06.88   15  
                  28.98     1:00.75 (31.77)     1:33.86 (33.11)     2:06.88 (33.02)
  3 Aykov, Angel R            14 VIH                  2:10.80    2:12.56   14  
                  30.59     1:04.24 (33.65)     1:38.78 (34.54)     2:12.56 (33.78)
  4 Petrov, Stefan P          14 PSKCM                2:15.00    2:15.58   13  
                  31.12     1:06.02 (34.90)     1:41.74 (35.72)     2:15.58 (33.84)
  5 Ganchev, Anton V          14 Belmeken             2:14.00    2:18.25   12  
                  32.01     1:06.95 (34.94)     1:43.45 (36.50)     2:18.25 (34.80)
  6 Rumenov, Denis S          14 CSKA                 2:18.00    2:19.36   11  
                  32.32     1:08.31 (35.99)     1:44.54 (36.23)     2:19.36 (34.82)
  7 Georgiev, Radoslav G      14 NSA                  2:23.00    2:19.49   10  
                  32.21     1:08.53 (36.32)     1:45.72 (37.19)     2:19.49 (33.77)
  8 Pazvanski, Dimitar I      14 NSA                  2:19.00    2:19.59    9  
                  32.30     1:08.63 (36.33)     1:45.65 (37.02)     2:19.59 (33.94)
  9 Vapordziev, Asen A        14 Damini LV            2:24.00    2:20.58    8  
                  32.75     1:08.96 (36.21)     1:46.11 (37.15)     2:20.58 (34.47)
 10 Tanev, Anton S            14 MLA91                2:26.00    2:22.18    7  
                  33.15     1:09.07 (35.92)     1:46.37 (37.30)     2:22.18 (35.81)
 11 Nikolov, Toni P           14 Akva Sport           2:25.00    2:22.82    6  
                  30.76     1:06.60 (35.84)     1:44.89 (38.29)     2:22.82 (37.93)
 12 Beketov, Arseniy M        14 PSKCM                2:30.00    2:23.77    5  
                  32.97     1:09.28 (36.31)     1:46.98 (37.70)     2:23.77 (36.79)
 13 Nikolov, Mario M          14 Levski               2:25.00    2:24.13    4  
                  31.59     1:08.56 (36.97)     1:47.41 (38.85)     2:24.13 (36.72)
 14 Gerdjikov, Zlatomir I     14 Trayana              2:30.00    2:24.32    3  
                  31.96     1:09.43 (37.47)     1:47.92 (38.49)     2:24.32 (36.40)
 15 Zlatanov, Lachezar L      14 NSA                  2:25.00    2:24.61    2  
                  34.18     1:12.32 (38.14)     1:49.93 (37.61)     2:24.61 (34.68)
 16 Marinov, Georgi R         14 MLA91                2:28.00    2:25.18    1  
                  33.15     1:10.19 (37.04)     1:48.03 (37.84)     2:25.18 (37.15)
 17 Jekov, Ivan V             14 Odesos               2:35.00    2:28.44  
                  34.34     1:11.79 (37.45)     1:50.41 (38.62)     2:28.44 (38.03)
 18 Stoykov, Tomislav H       14 VIH                  2:28.10    2:28.49  
                  33.74     1:11.20 (37.46)     1:50.14 (38.94)     2:28.49 (38.35)
 19 Nikolov, Alexander P      13 Torpedo              2:26.00    2:28.62  
                  33.05     1:11.35 (38.30)     1:51.19 (39.84)     2:28.62 (37.43)
 20 Georgiev, Ivan I          13 MLA91                2:25.00    2:29.36  
                  34.15     1:12.57 (38.42)     1:51.56 (38.99)     2:29.36 (37.80)
 21 Bozhilov, Nikola S        14 Damini LV            2:32.50    2:29.72  
                  33.11     1:11.57 (38.46)     1:51.68 (40.11)     2:29.72 (38.04)
 22 Ivanchev, Radoslav R      13 Akva Sport           2:40.00    2:30.70  
                  34.25     1:12.56 (38.31)     1:53.08 (40.52)     2:30.70 (37.62)
 23 Dimitrov, Martin T        13 ETAR                 2:27.00    2:30.84  
                  34.12     1:11.68 (37.56)     1:51.23 (39.55)     2:30.84 (39.61)
 24 Mitkov, Martin A          13 Albatros'2001        2:30.00    2:31.34  
                  33.27     1:11.43 (38.16)     1:52.58 (41.15)     2:31.34 (38.76)
 25 Iliev, Dimitar E          13 Tsarevets-Vtu        2:25.00    2:33.28  
                  32.46     1:10.45 (37.99)     1:50.82 (40.37)     2:33.28 (42.46)
 26 Hristov, Hristo G         13 PSKCM                2:36.00    2:33.37  
                  33.80     1:12.52 (38.72)     1:53.49 (40.97)     2:33.37 (39.88)
 27 Zlatkov, Mikhail D        13 VIH                  2:32.00    2:34.34  
                  34.15     1:13.54 (39.39)     1:54.27 (40.73)     2:34.34 (40.07)
 28 Kanchev, Svetoslav V      13 Atomik               2:35.00    2:34.78  
                  34.76     1:14.22 (39.46)     1:55.03 (40.81)     2:34.78 (39.75)
 29 Uzunov, Aleksandar A      13 PSKCM                2:30.00    2:37.39  
                  33.63     1:13.44 (39.81)     1:55.56 (42.12)     2:37.39 (41.83)
 30 Vangelov, Dimitar V       13 Levski               2:40.00    2:39.48  
                  35.37     1:16.06 (40.69)     1:58.74 (42.68)     2:39.48 (40.74)
 31 Dimitrov, Aleksandar G    14 Galata'2009          2:40.00    2:41.71  
                  35.69     1:16.95 (41.26)     1:59.68 (42.73)     2:41.71 (42.03)
 32 Konstantinov, Stefan E    13 Torpedo              2:42.00    2:43.18  
                  36.35     1:19.12 (42.77)     2:02.33 (43.21)     2:43.18 (40.85)
 33 Rumenov, Dimitar S        14 BRIZ                      NT    2:46.29  
                  36.23     1:19.64 (43.41)     2:04.51 (44.87)     2:46.29 (41.78)
 34 Krastev, Georgi N         13 IRIS                 2:47.00    2:47.29  
                  37.51     1:21.07 (43.56)     2:05.96 (44.89)     2:47.29 (41.33)
 35 Vechev, Bogomil L         13 BRIZ                      NT    2:49.11  
                  38.64     1:21.72 (43.08)     2:06.57 (44.85)     2:49.11 (42.54)
 36 Chikerov, Martin A        14 OMEGA                2:40.00    2:49.60  
                  35.84     1:20.86 (45.02)     2:08.87 (48.01)     2:49.60 (40.73)
 37 Kuzev, Angel S            13 MLA91                2:45.00    2:52.26  
                  38.39     1:22.48 (44.09)     2:08.48 (46.00)     2:52.26 (43.78)
 38 Peshev, Lyboslav G        13 CSKA                 2:55.00    2:53.11  
                  39.33     1:23.89 (44.56)     2:10.06 (46.17)     2:53.11 (43.05)
 39 Nikolov, Nikolai D        14 VARNA                2:40.00    2:53.79  
                  37.56     1:20.98 (43.42)     2:08.95 (47.97)     2:53.79 (44.84)
 40 Dimitrov, Preslav A       13 Torpedo              2:43.00    2:53.92  
                  35.83     1:19.89 (44.06)     2:08.30 (48.41)     2:53.92 (45.62)
 41 Petrov, Valeri J          13 Kps Cherno More      2:43.39    2:55.48  
                  37.73     1:22.62 (44.89)     2:10.33 (47.71)     2:55.48 (45.15)
 42 Nikolov, Nikola G         13 VARNA                2:50.00    2:57.51  
                  38.38     1:23.75 (45.37)     2:12.64 (48.89)     2:57.51 (44.87)
 -- Zhechev, Ivan N           13 Torpedo              2:35.00         DQ  
                  34.97     1:18.16 (43.19)     2:04.38 (46.22)          DQ (43.98)
 -- Mihov, Aleksandar V       13 CSKA                 3:40.00         DQ  
 
Event 24  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tatisheva, Karmen P       13 MLA91                2:19.00    2:16.68   18  
                  32.60     1:07.73 (35.13)     1:43.22 (35.49)     2:16.68 (33.46)
  2 Karapachova, Vyara D      14 IRIS                 2:18.00    2:16.76   15  
                  32.32     1:07.59 (35.27)     1:43.27 (35.68)     2:16.76 (33.49)
  3 Grotseva, Nansi S         13 MLA91                2:20.00    2:19.04   14  
                  33.08     1:08.55 (35.47)     1:44.70 (36.15)     2:19.04 (34.34)
  4 Dimitrova, Anna-Maria D   14 Zap DA Pluva         2:23.00    2:20.18   13  
                  31.64     1:07.98 (36.34)     1:44.73 (36.75)     2:20.18 (35.45)
  5 Martseva, Gergana A       14 MLA91                2:23.00    2:20.29   12  
                  33.87     1:09.36 (35.49)     1:45.51 (36.15)     2:20.29 (34.78)
  6 Almadzieva, Anna I        14 MLA91                2:25.00    2:24.06   11  
                  33.31     1:10.14 (36.83)     1:48.29 (38.15)     2:24.06 (35.77)
  7 Sredkova, Milena T        13 NSA                  2:25.00    2:24.16   10  
                  33.61     1:10.92 (37.31)     1:48.50 (37.58)     2:24.16 (35.66)
  8 Vladimirova, Vladimira I  14 Damini LV            2:24.00    2:24.23    9  
                  33.57     1:10.32 (36.75)     1:48.18 (37.86)     2:24.23 (36.05)
  9 Timofeeva, Vasilena S     14 Odesos               2:30.00    2:30.09    8  
                  33.33     1:11.32 (37.99)     1:50.96 (39.64)     2:30.09 (39.13)
 10 Milanova, Elina Y         13 Levski               2:32.00    2:34.38    7  
                  35.63     1:16.88 (41.25)     1:58.31 (41.43)     2:34.38 (36.07)
 11 Tyankova, Viktoria D      14 Levski               2:30.00    2:34.62    6  
                  34.25     1:13.57 (39.32)     1:54.46 (40.89)     2:34.62 (40.16)
 12 Raykova, Zhenya R         14 Zap DA Pluva         2:36.00    2:34.99    5  
                  35.20     1:14.91 (39.71)     1:56.23 (41.32)     2:34.99 (38.76)
 13 Bakardjieva, Emiliana N   13 NSA                  2:30.00    2:35.22    4  
                  35.27     1:14.13 (38.86)     1:55.39 (41.26)     2:35.22 (39.83)
 14 Velinova, Berna C         13 IRIS                 2:38.00    2:35.24    3  
                  36.42     1:16.35 (39.93)     1:57.56 (41.21)     2:35.24 (37.68)
 15 Naydenova, Mina N         13 Tsarevets-Vtu        2:25.00    2:36.65    2  
                  35.46     1:16.66 (41.20)     1:56.83 (40.17)     2:36.65 (39.82)
 16 Dicheva, Deni D           13 Zap DA Pluva         2:46.00    2:37.20    1  
                  35.07     1:15.91 (40.84)     1:58.53 (42.62)     2:37.20 (38.67)
 17 Yakimova, Veronika T      13 Sofia'21             2:30.00    2:37.59  
                  36.40     1:16.61 (40.21)     1:57.81 (41.20)     2:37.59 (39.78)
 18 Nikolova, Dimona K        14 IRIS                 2:31.00    2:38.05  
                  34.21     1:13.39 (39.18)     1:56.65 (43.26)     2:38.05 (41.40)
 19 Lebeshkovska, Ivanesa V   13 CSKA                 2:36.00    2:38.09  
                  36.64     1:17.33 (40.69)     1:58.92 (41.59)     2:38.09 (39.17)
 20 Kostin, Raleta I          14 BEROE                2:40.50    2:41.14  
                  36.77     1:17.84 (41.07)     2:00.26 (42.42)     2:41.14 (40.88)
 21 Galova, Kalina H          13 Levski               2:32.00    2:42.53  
                  35.94     1:16.99 (41.05)     2:00.87 (43.88)     2:42.53 (41.66)
 22 Palazova, Katrin P        14 Levski               2:43.00    2:43.35  
                  38.59     1:20.56 (41.97)     2:03.25 (42.69)     2:43.35 (40.10)
 23 Yaneva, Yoana D           13 VIH                  2:40.80    2:47.39  
                  36.91     1:19.77 (42.86)     2:04.33 (44.56)     2:47.39 (43.06)
 24 Radulova, Yoana E         14 Odesos               2:45.00    2:48.48  
                  37.16     1:19.93 (42.77)     2:04.32 (44.39)     2:48.48 (44.16)
 25 Gancheva, Preslava R      13 IRIS                 2:52.00    2:50.61  
                  38.31     1:21.92 (43.61)     2:07.88 (45.96)     2:50.61 (42.73)
 26 Stoinova, Yana P          13 Olimpia              2:43.11    2:50.92  
                  36.83     1:20.16 (43.33)     2:06.76 (46.60)     2:50.92 (44.16)
 27 Petkova, Petya S          13 VIH                  2:38.80    2:51.44  
                  37.85     1:21.54 (43.69)     2:07.05 (45.51)     2:51.44 (44.39)
 28 Beevska, Ivet I           13 Tsarevets-Vtu        3:00.00    2:56.72  
                  37.66     1:22.43 (44.77)     2:09.81 (47.38)     2:56.72 (46.91)
 29 Pavlova, Venecia A        14 VARNA                2:50.00    2:57.69  
                  37.11     1:21.65 (44.54)     2:10.97 (49.32)     2:57.69 (46.72)
 30 Duleva, Mihaela N         13 CSKA                 3:10.00    3:02.66  
                  41.02     1:28.22 (47.20)     2:17.16 (48.94)     3:02.66 (45.50)
 31 Temelkova, Janet Y        13 Torpedo              2:56.00    3:03.34  
                  38.45     1:24.68 (46.23)     2:14.98 (50.30)     3:03.34 (48.36)
 32 Dimitrova, Ekaterina R    13 BRIZ                      NT    3:06.74  
                  39.39     1:26.70 (47.31)     2:16.68 (49.98)     3:06.74 (50.06)
 33 Popova, Venera D          14 Kps Cherno More      2:42.19    3:07.15  
                  38.60     1:26.02 (47.42)     2:19.52 (53.50)     3:07.15 (47.63)
 
Event 25  Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nikolov, Martin I         14 Sofia'21             1:15.00    1:15.67   18  
                  35.37     1:15.67 (40.30)                                        
  2 Nikolov, Viktor K         14 PSKCM                1:14.00    1:15.88   15  
                  36.76     1:15.88 (39.12)                                        
  3 Chorbadjiyski, Yordan S   13 Sofia'21             1:17.00    1:16.80   14  
                  36.39     1:16.80 (40.41)                                        
  4 Nikolov, Atanas G         14 MLA91                1:16.00    1:16.95   13  
                  38.00     1:16.95 (38.95)                                        
  5 Uzunov, Blagovest G       14 NSA                  1:17.00    1:17.07   12  
                  36.16     1:17.07 (40.91)                                        
  6 Epitropov, Lyubomir E     13 ETAR                 1:15.50    1:17.17   11  
                  37.78     1:17.17 (39.39)                                        
  7 Binev, Georgi B           14 BEROE                1:19.80    1:17.19   10  
                  35.71     1:17.19 (41.48)                                        
  8 Lazarov, Martin S         14 PIRIN                1:23.10    1:20.17    9  
                  36.88     1:20.17 (43.29)                                        
  9 Trayanov, Pavel P         14 IRIS                 1:23.00    1:20.59    8  
                  38.69     1:20.59 (41.90)                                        
 10 Georgiev, Mihail G        13 IRIS                 1:26.00    1:21.32    7  
                  38.53     1:21.32 (42.79)                                        
 11 Andreev, Lyubomir A       13 NSA                  1:24.00    1:21.60    6  
                  39.96     1:21.60 (41.64)                                        
 12 Plachkov, Ivan A          14 MLA91                1:21.00    1:21.62    5  
                  38.52     1:21.62 (43.10)                                        
 13 Andonov, Nikolay P        13 Torpedo              1:19.00    1:22.07    4  
                  38.67     1:22.07 (43.40)                                        
 14 Petrov, Velin Y           14 PIRIN                1:25.00    1:22.08    3  
                  39.37     1:22.08 (42.71)                                        
 15 Nikolov, Nikola I         13 Torpedo              1:23.00    1:22.64    2  
                  38.66     1:22.64 (43.98)                                        
 16 Rakovski, Daniel Y        14 CSKA                 1:27.00    1:23.18    1  
                  40.65     1:23.18 (42.53)                                        
 17 Tarakchiev, Adjar Y       13 IRIS                 1:30.00    1:23.48  
                  39.99     1:23.48 (43.49)                                        
 18 Pavlov, Gabriel M         14 Metropol             1:22.00    1:24.47  
                  40.18     1:24.47 (44.29)                                        
 19 Georgiev, Steliyan G      14 Kps Cherno More      1:27.36    1:24.50  
                  39.57     1:24.50 (44.93)                                        
 20 Ivanov, Yosif M           13 Damini LV            1:28.00    1:25.09  
                  41.37     1:25.09 (43.72)                                        
 21 Vladov, Vladimir M        13 Damini LV            1:23.00    1:25.46  
                  42.40     1:25.46 (43.06)                                        
 22 Radoev, Svetoslav S       14 Levski               1:23.00    1:25.56  
                  40.72     1:25.56 (44.84)                                        
 23 Rusinov, Viktor I         13 LULIN                1:26.00    1:25.79  
                  39.81     1:25.79 (45.98)                                        
 24 Petkov, Nikola I          14 PSKCM                1:27.00    1:26.18  
                  41.45     1:26.18 (44.73)                                        
 25 Nestorov, Valeri V        13 CSKA                 1:34.00    1:27.82  
                  39.95     1:27.82 (47.87)                                        
 26 Vardinov, Pavel N         13 MLA91                1:28.00    1:27.95  
                  41.81     1:27.95 (46.14)                                        
 27 Kirchev, Samuil N         14 Akva Sport           1:28.00    1:28.10  
                  41.56     1:28.10 (46.54)                                        
 28 Atanasov, Vitorio N       14 BRIZ                 1:24.00    1:28.38  
                  41.34     1:28.38 (47.04)                                        
 29 Gospodinov, John L        13 Torpedo              1:25.00    1:28.84  
                  41.56     1:28.84 (47.28)                                        
 30 Kuzev, Nikolai D          13 DELPZ                1:27.00    1:29.29  
                  42.89     1:29.29 (46.40)                                        
 31 Trifonov, Trifon A        13 Viking 2008          1:29.00    1:29.65  
                  39.37     1:29.65 (50.28)                                        
 32 Stefanov, Nikolay S       14 CSKA                 1:35.00    1:29.80  
                  41.89     1:29.80 (47.91)                                        
 33 Vasilev, Daniel P         14 VARNA                1:30.00    1:29.94  
                  41.39     1:29.94 (48.55)                                        
 34 Hrischev, Zlatko E        14 DELPZ                1:28.00    1:30.79  
                  43.79     1:30.79 (47.00)                                        
 35 Dgakoaj, Alan M           14 VARNA                1:30.00    1:30.93  
                  42.25     1:30.93 (48.68)                                        
 36 Tzenkov, Kalin I          14 Atomik               1:37.00    1:32.02  
                  42.80     1:32.02 (49.22)                                        
 37 Petrov, Stoyan M          13 Galata'2009          1:35.00    1:32.40  
                  43.19     1:32.40 (49.21)                                        
 38 Borisov, Evgeniy A        14 Odesos               1:32.00    1:32.43  
                  43.39     1:32.43 (49.04)                                        
 39 Lyubomirov, Damyan L      13 Akva Sport           1:35.00    1:34.52  
                  45.51     1:34.52 (49.01)                                        
 40 Dimitrov, Aleksandar G    14 Galata'2009          1:37.00    1:35.05  
                  45.61     1:35.05 (49.44)                                        
 41 Naumov, Kiril B           14 CSKA                 1:34.00    1:35.07  
                  45.53     1:35.07 (49.54)                                        
 42 Kvasnikov, Antonio A      14 Damini LV            1:34.00    1:35.12  
                  45.17     1:35.12 (49.95)                                        
 43 Velizarov, Velizar V      13 Dorostol             1:25.50    1:35.26  
                  44.26     1:35.26 (51.00)                                        
 44 Nechev, Konstantin N      13 Sofia'21             1:32.00    1:37.03  
                  47.55     1:37.03 (49.48)                                        
 45 Savchev, Aleksandar D     13 Atomik               1:40.00    1:37.74  
                  44.93     1:37.74 (52.81)                                        
 46 Apostolov, Vasil T        14 Trayana              1:37.00    1:37.87  
                  44.59     1:37.87 (53.28)                                        
 47 Atanasov, Seslav A        13 DELVN                1:36.00    1:38.02  
                  44.71     1:38.02 (53.31)                                        
 48 Pashov, Christian S       13 Julian Rusev         1:40.00    1:38.16  
                  44.74     1:38.16 (53.42)                                        
 49 Popov, Metodi M           14 Levski               1:30.00    1:38.27  
                  45.91     1:38.27 (52.36)                                        
 50 Eftimov, Konstantin A     13 DELVN                1:39.00    1:38.57  
                  47.91     1:38.57 (50.66)                                        
 51 Kehayov, Teodor S         13 Chernomorets         1:40.70    1:40.09  
                  46.39     1:40.09 (53.70)                                        
 52 Doinski, Marko V          13 DELPZ                1:40.00    1:42.85  
                  48.78     1:42.85 (54.07)                                        
 53 Kuzev, Angel S            13 MLA91                1:37.00    1:42.93  
                  49.03     1:42.93 (53.90)                                        
 54 Bonev, Boncho Y           14 Trayana              1:50.00    1:46.39  
                  48.75     1:46.39 (57.64)                                        
 55 Chenov, Stoyan G          13 Metropol             1:32.00    1:46.87  
                  49.74     1:46.87 (57.13)                                        
 56 Dimitrov, Dimitar R       13 VARNA                1:35.00    1:51.42  
                  51.18   1:51.42 (1:00.24)                                        
 57 Ivanov, Aleksandar S      13 IRIS                      NT    1:52.09  
                  52.21     1:52.09 (59.88)                                        
 58 Binev, Yordan I           13 Chernomorets         1:54.00    1:53.45  
                  51.70   1:53.45 (1:01.75)                                        
 -- Mihaylov, Lorentso G      14 Galata'2009          1:45.00         DQ  
 -- Goranov, Vladislav K      13 Kps Cherno More      1:32.90         DQ  
                  50.95        DQ (1:02.71)                                        
 -- Kardalev, Nikola T        13 Sofia'21             1:37.00         DQ  
                  54.91        DQ (1:00.68)                                        
 -- Karkov, Vilian J          13 Dorostol             1:40.00         DQ  
                  49.30          DQ (56.59)                                        
 
Event 26  Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanova, Gabriela P       14 CSKA                 1:16.00    1:17.76   18  
                  36.60     1:17.76 (41.16)                                        
  2 Dimitrova, Anna-Maria D   14 Zap DA Pluva         1:21.00    1:19.69   15  
                  37.65     1:19.69 (42.04)                                        
  3 Mihneva, Venelina T       13 NSA                  1:21.00    1:19.91   14  
                  39.47     1:19.91 (40.44)                                        
  4 Chakarova, Stela N        13 Sofia'21             1:21.00    1:21.52   13  
                  38.40     1:21.52 (43.12)                                        
  5 Georgieva, Gabriela B     14 Sofia'21             1:23.00    1:23.68   12  
                  39.07     1:23.68 (44.61)                                        
  6 Damyanova, Kalina V       13 Levski               1:30.00    1:26.65   11  
                  40.82     1:26.65 (45.83)                                        
  7 Todorova, Pavlina I       13 PSKCM                1:25.00    1:27.32   10  
                  42.20     1:27.32 (45.12)                                        
  8 Nikolova, Reneta R        14 IRIS                 1:27.00    1:27.53    9  
                  41.44     1:27.53 (46.09)                                        
  9 Doneva, Margarita P       14 MLA91                1:27.00    1:28.95    8  
                  41.34     1:28.95 (47.61)                                        
 10 Kindova, Velina R         14 Torpedo              1:28.00    1:30.44    7  
                  42.59     1:30.44 (47.85)                                        
 11 Bogdanova, Sibila G       13 CSKA                 1:30.00    1:31.04    6  
                  43.05     1:31.04 (47.99)                                        
 12 Hristova, Ekaterina K     13 Damini LV            1:35.40    1:31.76    5  
                  43.60     1:31.76 (48.16)                                        
 13 Latinova, Desislava K     14 Olimpia              1:25.67    1:31.86    4  
                  42.79     1:31.86 (49.07)                                        
 14 Disheva, Presiana M       14 Odesos               1:34.00    1:33.10    3  
                  42.83     1:33.10 (50.27)                                        
 15 Damyanova, Iveta T        14 PSKCM                1:23.00    1:33.63    2  
                  44.11     1:33.63 (49.52)                                        
 16 Tzekova, Julia V          13 VIH                  1:34.20    1:34.17    1  
                  44.84     1:34.17 (49.33)                                        
 17 Angelova, Silvena S       14 ETAR                 1:30.00    1:34.30  
                  45.32     1:34.30 (48.98)                                        
 18 Dimova, Yoanna-Maria D    13 Zap DA Pluva         1:39.00    1:35.56  
                  44.68     1:35.56 (50.88)                                        
 19 Vulova, Vanesa V          13 Julian Rusev         1:38.00    1:35.77  
                  45.61     1:35.77 (50.16)                                        
 20 Aidarska, Dimitrina V     14 VIH                  1:36.10    1:35.79  
                  46.40     1:35.79 (49.39)                                        
 21 Ognyanova, Lina I         13 MLA91                1:35.00    1:36.59  
                  47.67     1:36.59 (48.92)                                        
 22 Dobreva, Yana D           13 Julian Rusev         1:40.20    1:37.25  
                  47.61     1:37.25 (49.64)                                        
 23 Molnar, Anna-Maria V      14 IRIS                 1:38.00    1:37.30  
                  45.98     1:37.30 (51.32)                                        
 24 Stoyanova, Silviya R      13 PSKCM                1:35.00    1:37.35  
                  46.13     1:37.35 (51.22)                                        
 25 Andonova, Simona T        13 PIRIN                1:39.10    1:37.51  
                  46.23     1:37.51 (51.28)                                        
 26 Shoyleva, Daniela D       14 Albatros'2001        1:35.00    1:38.09  
                  46.15     1:38.09 (51.94)                                        
 27 Lyubenova, Sena K         13 Damini LV            1:42.00    1:38.16  
                  45.83     1:38.16 (52.33)                                        
 28 Filipovich, Bilyana D     13 NSA                  1:41.00    1:38.85  
                  46.54     1:38.85 (52.31)                                        
 29 Doncheva, Aleksandra K    13 Akva Sport           1:35.00    1:39.94  
                  46.95     1:39.94 (52.99)                                        
 30 Krumova, Diana K          13 IRIS                 1:42.00    1:40.12  
                  47.45     1:40.12 (52.67)                                        
 31 Dimova, Denitsa V         13 Akva Sport           1:40.00    1:40.18  
                  46.55     1:40.18 (53.63)                                        
 32 Shishkova, Denitsa V      14 PSKCM                1:28.00    1:40.59  
                  48.21     1:40.59 (52.38)                                        
 33 Velikova, Gabriela G      13 BRIZ                 2:50.00    1:41.19  
                  47.33     1:41.19 (53.86)                                        
 34 Yalamkova, Desislava T    14 Kps Cherno More      1:32.44    1:43.18  
                  47.12     1:43.18 (56.06)                                        
 35 Panova, Erika G           13 Damini LV                 NT    1:43.29  
                  48.59     1:43.29 (54.70)                                        
 36 Zlatkova, Kristina M      13 DELPZ                1:50.00    1:43.58  
                  48.91     1:43.58 (54.67)                                        
 37 Nikolova, Viktoria N      13 PIRIN                1:41.80    1:43.68  
                  48.12     1:43.68 (55.56)                                        
 38 Manolova, Teodora K       13 Kps Cherno More      1:36.94    1:44.61  
                  49.77     1:44.61 (54.84)                                        
 39 Yovcheva, Dina I          13 BEROE                1:50.90    1:44.75  
                  49.37     1:44.75 (55.38)                                        
 40 Ivanova, Reneta M         13 Akva Sport           1:40.00    1:45.31  
                  48.11     1:45.31 (57.20)                                        
 41 Marcheva, Dimana D        13 Kps Cherno More      1:36.90    1:52.81  
                  52.11   1:52.81 (1:00.70)                                        
 42 Zhitkova, Nadezhda V      14 BRIZ                      NT    1:58.59  
                  53.56   1:58.59 (1:05.03)                                        
 
Event 27  Boys 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov, Antani A          13 ETAR                 2:20.00    2:19.84   18  
                  32.10     1:08.17 (36.07)     1:44.68 (36.51)     2:19.84 (35.16)
  2 Borisov, Lyubomir M       14 BRIZ                 2:25.00    2:24.65   15  
                  32.14     1:09.07 (36.93)     1:47.25 (38.18)     2:24.65 (37.40)
  3 Gyondrov, Evtim A         14 MLA91                2:30.00    2:31.09   14  
                  32.75     1:10.09 (37.34)     1:49.76 (39.67)     2:31.09 (41.33)
  4 Kostadinov, Georgi K      14 Chernomorets         2:37.70    2:32.35   13  
                  33.76     1:12.87 (39.11)     1:52.62 (39.75)     2:32.35 (39.73)
  5 Atanasov, Veselin V       14 Sofia'21             2:30.00    2:34.80   12  
                  33.68     1:11.78 (38.10)     1:54.02 (42.24)     2:34.80 (40.78)
  6 Kamenov, Pavel V          13 BRIZ                 2:37.00    2:37.50   11  
                  33.88     1:14.16 (40.28)     1:56.58 (42.42)     2:37.50 (40.92)
  7 Fazekash, Dorian A        14 Levski               2:40.00    2:38.40   10  
                  35.54     1:14.95 (39.41)     1:58.49 (43.54)     2:38.40 (39.91)
  8 Nikolov, Gabriel M        14 IRIS                 2:39.00    2:38.67    9  
                  34.51     1:15.05 (40.54)     1:58.34 (43.29)     2:38.67 (40.33)
  9 Georgiev, Georgi P        14 Dorostol             2:42.10    2:39.25    8  
                  33.74     1:14.16 (40.42)     1:58.47 (44.31)     2:39.25 (40.78)
 10 Baydanov, Nikolay G       13 Damini LV            2:37.50    2:40.52    7  
                  36.30     1:16.94 (40.64)     1:59.29 (42.35)     2:40.52 (41.23)
 11 Ivanov, Ivan N            14 Trayana              2:45.00    2:43.31    6  
                  33.43     1:14.63 (41.20)     1:59.12 (44.49)     2:43.31 (44.19)
 12 Lalev, Paolo A            13 NSA                  2:53.00    2:47.34    5  
                  38.57     1:22.22 (43.65)     2:07.78 (45.56)     2:47.34 (39.56)
 13 Aykov, Angel R            14 VIH                  2:36.60    2:50.57    4  
                  35.85     1:17.10 (41.25)     2:02.22 (45.12)     2:50.57 (48.35)
 14 Videnov, Emil K           14 CSKA                 2:58.00    2:52.05    3  
                  37.62     1:21.38 (43.76)     2:08.24 (46.86)     2:52.05 (43.81)
 15 Angelov, Atanas D         14 Torpedo              2:58.00    2:57.93    2  
                  37.46     1:22.75 (45.29)     2:11.63 (48.88)     2:57.93 (46.30)
 16 Djambazov, Ivaylo M       13 Chernomorets         3:05.00    3:12.90    1  
                  41.97     1:30.43 (48.46)     2:22.23 (51.80)     3:12.90 (50.67)
 17 Petkov, Tanislav I        14 BRIZ                 3:00.00    3:16.80  
                  43.72     1:34.93 (51.21)     2:26.80 (51.87)     3:16.80 (50.00)
 18 Savov, Aleks R            13 Sofia'21             2:59.00    3:20.75  
                  44.01     1:38.53 (54.52)     2:33.52 (54.99)     3:20.75 (47.23)
 19 Gerasimov, Nikolay I      13 Akva Sport           3:25.00    3:21.02  
                  41.19     1:34.84 (53.65)     2:30.89 (56.05)     3:21.02 (50.13)
 20 Georgiev, Georgi S        13 DELPZ                3:15.00    3:21.87  
                  43.80     1:34.75 (50.95)     2:30.14 (55.39)     3:21.87 (51.73)
 21 Vasilev, Angel G          13 Julian Rusev         3:21.00    3:23.10  
                  40.41     1:33.21 (52.80)     2:28.53 (55.32)     3:23.10 (54.57)
 22 Alexandrov, Nikolai S     13 DELPZ                3:15.00    3:23.24  
                  43.35     1:38.31 (54.96)     2:35.04 (56.73)     3:23.24 (48.20)
 23 Stanev, Stoyan I          13 Damini LV            3:30.40    3:54.40  
                  54.05   1:55.51 (1:01.46)   2:58.32 (1:02.81)     3:54.40 (56.08)
 24 Kavaldjiev, Marian V      14 BRIZ                 3:30.00    3:55.05  
                  50.91   1:55.71 (1:04.80)   3:00.34 (1:04.63)     3:55.05 (54.71)
 25 Kostadinov, Georgi M      13 Kps Cherno More      3:30.61    4:08.96  
                  51.38   1:55.07 (1:03.69)   3:01.73 (1:06.66)   4:08.96 (1:07.23)
 -- Nikolov, Kaloyan G        14 NSA                  2:36.00         DQ  
                  33.22     1:11.71 (38.49)     1:54.67 (42.96)          DQ (42.80)
 
Event 28  Girls 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadoglu, Georgiya E       14 Galata'2009          2:27.00    2:27.39   18  
                  33.20     1:11.06 (37.86)     1:49.77 (38.71)     2:27.39 (37.62)
  2 Lichovska, Velina S       14 MLA91                2:34.00    2:35.62   15  
                  33.30     1:13.18 (39.88)     1:54.34 (41.16)     2:35.62 (41.28)
  3 Touchanova, Vladimira J   14 NSA                  2:53.00    2:45.08   14  
                  36.99     1:20.26 (43.27)     2:04.28 (44.02)     2:45.08 (40.80)
  4 Traykova, Betina L        13 Sofia'21             2:50.00    2:46.31   13  
                  36.90     1:20.25 (43.35)     2:04.11 (43.86)     2:46.31 (42.20)
  5 Dyankova, Bogoslava V     14 PSKCM                2:55.00    2:47.09   12  
                  34.95     1:16.79 (41.84)     2:02.88 (46.09)     2:47.09 (44.21)
  6 Petrova, Adelina A        14 Odesos               2:55.00    2:52.35   11  
                  36.49     1:21.77 (45.28)     2:06.86 (45.09)     2:52.35 (45.49)
  7 Georgieva, Anna R         13 Damini LV            2:52.50    2:57.07   10  
                  39.29     1:23.64 (44.35)     2:10.57 (46.93)     2:57.07 (46.50)
  8 Velikova, Daniela D       14 Galata'2009          2:40.00    3:02.10    9  
                  38.50     1:25.28 (46.78)     2:13.67 (48.39)     3:02.10 (48.43)
  9 Dimitrova, Evgeniya D     13 MLA91                2:58.00    3:03.46    8  
                  39.31     1:25.80 (46.49)     2:16.05 (50.25)     3:03.46 (47.41)
 10 Martinova, Albena N       13 Akva Sport           3:16.00    3:10.40    7  
                  39.39     1:27.77 (48.38)     2:19.34 (51.57)     3:10.40 (51.06)
 11 Kondova, Aleks M          14 Akva Sport           3:15.00    3:16.76    6  
                  41.53     1:31.48 (49.95)     2:23.57 (52.09)     3:16.76 (53.19)
 12 Bojkova, Simona P         13 DELPZ                     NT    3:28.72    5  
                  42.76     1:33.25 (50.49)     2:31.36 (58.11)     3:28.72 (57.36)
 13 Sarieva, Viktoria S       13 DELVN                3:24.00    3:31.00    4  
                  47.45     1:40.98 (53.53)     2:37.82 (56.84)     3:31.00 (53.18)
 14 Lekova, Reneta N          14 MLA91                3:20.00    3:31.94    3  
                  44.05     1:37.42 (53.37)     2:35.12 (57.70)     3:31.94 (56.82)
 15 Doncheva, Aleksandra K    13 Akva Sport           3:37.00    3:35.46    2  
                  44.96     1:37.17 (52.21)     2:35.98 (58.81)     3:35.46 (59.48)
 16 Atanasova, Nikoleta S     14 Akva Sport           3:37.00    3:36.31    1  
                  42.47     1:37.51 (55.04)   2:39.25 (1:01.74)     3:36.31 (57.06)
 17 Zhelyazkova, Zornica I    13 Metropol             3:49.00    4:00.86  
                  47.67   1:49.59 (1:01.92)   2:56.58 (1:06.99)   4:00.86 (1:04.28)
 18 Georgieva, Antoniya G     13 Metropol             3:50.00    4:04.26  
                  46.86   1:48.13 (1:01.27)   2:58.80 (1:10.67)   4:04.26 (1:05.46)
 19 Nikitova, Elena N         13 BRIZ                      NT    4:38.32  
                  49.98   1:59.80 (1:09.82)   3:19.06 (1:19.26)   4:38.32 (1:19.26)
 -- Prodanova, Plamena T      14 BRIZ                 3:00.00         DQ  
                  36.48     1:21.57 (45.09)     2:09.33 (47.76)          DQ (48.12)
 
Event 29  Boys 13-14 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sofia'21  'A'                                     2:04.00    2:05.80   36  
     1) Bogdantzaliev, Dimitar I 14     2) Chorbadjiyski, Yordan S 13     
     3) Atanasov, Veselin V 14          4) Nikolov, Martin I 14           
                  34.38     1:08.68 (34.30)     1:38.09 (29.41)     2:05.80 (27.71)
  2 Etar  'A'                                         2:05.00    2:05.91   30  
     1) Ivanov, Antani A 13             2) Epitropov, Lyubomir E 13       
     3) Stoimenov, Miroslav I 13        4) Georgiev, Plamen P 14          
                  29.87     1:05.29 (35.42)     1:36.68 (31.39)     2:05.91 (29.23)
  3 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:02.00    2:06.50   28  
     1) Popov, Danil V 14               2) Nikolov, Viktor K 14           
     3) Slavov, Daniel S 14             4) Tsonev, Yavor Y 14             
                  31.21     1:07.88 (36.67)     1:39.42 (31.54)     2:06.50 (27.08)
  4 Nsa  'A'                                          2:01.00    2:07.37   26  
     1) Pazvanski, Dimitar I 14         2) Uzunov, Blagovest G 14         
     3) Nikolov, Kaloyan G 14           4) Georgiev, Radoslav G 14        
                  35.33     1:09.15 (33.82)     1:39.36 (30.21)     2:07.37 (28.01)
  5 Mladost'91  'A'                                   2:03.00    2:07.93   24  
     1) Panayotov, Kristiyan A 13       2) Nikolov, Atanas G 14           
     3) Gyondrov, Evtim A 14            4) Tanev, Anton S 14              
                  32.86     1:08.28 (35.42)     1:39.27 (30.99)     2:07.93 (28.66)
  6 Briz  'A'                                         2:14.00    2:09.42   22  
     1) Borisov, Lyubomir M 14          2) Atanasov, Vitorio N 14         
     3) Kamenov, Pavel V 13             4) Valkov, Victor A 14            
                  31.18     1:12.12 (40.94)     1:40.99 (28.87)     2:09.42 (28.43)
  7 Cska  'A'                                         2:07.00    2:09.63   20  
     1) Iliev, Ilian T 14               2) Rakovski, Daniel Y 14          
     3) Videnov, Emil K 14              4) Smukov, Venelin L 14           
                  33.00     1:09.90 (36.90)     1:43.81 (33.91)     2:09.63 (25.82)
  8 Levski  'A'                                       2:08.00    2:10.31   18  
     1) Petrov, Ivan A 14               2) Radoev, Svetoslav S 14         
     3) Georgarov, Denis D 13           4) Fazekash, Dorian A 14          
                  33.17     1:11.09 (37.92)     1:42.45 (31.36)     2:10.31 (27.86)
  9 Damini LV  'A'                                    2:06.00    2:10.64   16  
     1) Vladimirov, Vladimir H 14       2) Ivanov, Yosif M 13             
     3) Vapordziev, Asen A 14           4) Vladov, Vladimir M 13          
                  30.79     1:09.28 (38.49)     1:41.25 (31.97)     2:10.64 (29.39)
 10 Delfin PZ  'A'                                    2:08.00    2:12.64   14  
     1) Kirov, Martin S 14              2) Hrischev, Zlatko E 14          
     3) Stoicev, Stoichko A 14          4) Arnaudov, Emil D 14            
                  33.99     1:13.76 (39.77)     1:42.72 (28.96)     2:12.64 (29.92)
 11 Iris  'A'                                         2:10.00    2:13.43   12  
     1) Nikolov, Gabriel M 14           2) Trayanov, Pavel P 14           
     3) Dimitrov, Mariyan D 14          4) Georgiev, Mihail G 13          
                  34.43     1:11.95 (37.52)     1:44.03 (32.08)     2:13.43 (29.40)
 12 Pirin  'A'                                        2:15.00    2:15.90   10  
     1) Stoilov, Vasil G 13             2) Petrov, Velin Y 14             
     3) Lazarov, Martin S 14            4) Vasilev, Mario V 13            
                  34.39     1:09.99 (35.60)     1:42.57 (32.58)     2:15.90 (33.33)
 13 Torpedo  'A'                                      2:11.00    2:16.03    8  
     1) Ioannidis, Konstaninos K 14     2) Nikolov, Nikola I 13           
     3) Andonov, Nikolay P 13           4) Nikolov, Alexander P 13        
                  34.31     1:13.18 (38.87)     1:46.36 (33.18)     2:16.03 (29.67)
 14 Vihren  'A'                                       2:13.00    2:17.86    6  
     1) Bardarov, Stanislav M 14        2) Stoykov, Tomislav H 14         
     3) Aykov, Angel R 14               4) Boychev, Georgi D 14           
                  32.54     1:14.92 (42.38)     1:46.99 (32.07)     2:17.86 (30.87)
 15 Belmeken  'A'                                     2:12.00    2:19.88    4  
     1) Ganchev, Anton V 14             2) Kotsev, Borislav V 14          
     3) Dopchev, Stoyan A 13            4) Draganov, Krasimir V 13        
                  36.53     1:13.43 (36.90)     1:46.43 (33.00)     2:19.88 (33.45)
 16 Chernomorets  'A'                                 2:17.00    2:23.28    2  
     1) Djambazov, Ivaylo M 13          2) Nachev, Svetlin N 14           
     3) Kostadinov, Georgi K 14         4) Kehayov, Teodor S 13           
                  38.63     1:18.18 (39.55)     1:48.40 (30.22)     2:23.28 (34.88)
 17 Akva Sport  'A'                                   2:19.00    2:24.76  
     1) Pashov, Lazar Y 14              2) Kirchev, Samuil N 14           
     3) Gerasimov, Nikolay I 13         4) Nikolov, Toni P 14             
                  36.15     1:17.39 (41.24)     1:54.23 (36.84)     2:24.76 (30.53)
 18 Trayana  'A'                                      2:16.00    2:25.74  
     1) Gerdjikov, Zlatomir I 14        2) Bonev, Boncho Y 14             
     3) Ivanov, Ivan N 14               4) Apostolov, Vasil T 14          
                  36.83     1:23.84 (47.01)     1:52.64 (28.80)     2:25.74 (33.10)
 19 Atomik  'A'                                       2:21.00    2:26.96  
     1) Kanchev, Svetoslav V 13         2) Tzenkov, Kalin I 14            
     3) Georgiev, Simeon R 14           4) Savchev, Aleksandar D 13       
                  41.54     1:22.24 (40.70)     1:53.08 (30.84)     2:26.96 (33.88)
 20 Galata'2009  'A'                                       NT    2:30.42  
     1) Velikov, Denislav V 13          2) Dimitrov, Aleksandar G 14      
     3) Petrov, Stoyan M 13             4) Ivanov, Viktor D 14            
                  37.82     1:19.73 (41.91)     1:57.67 (37.94)     2:30.42 (32.75)
 21 Dorostol  'A'                                     2:19.00    2:30.49  
     1) Syuleiman, Berk S 13            2) Velizarov, Velizar V 13        
     3) Georgiev, Georgi P 14           4) Lisitsov, Roberto I 13         
                  43.00     1:26.82 (43.82)     1:57.62 (30.80)     2:30.49 (32.87)
 22 Kps Cherno More  'A'                              2:23.00    2:33.32  
     1) Tsankov, Emil M 14              2) Petrov, Valeri J 13            
     3) Georgiev, Steliyan G 14         4) Goranov, Vladislav K 13        
                  35.77     1:24.68 (48.91)     1:57.83 (33.15)     2:33.32 (35.49)
 23 Odesos'2008  'A'                                       NT    2:35.14  
     1) Atanasov, Ivelin A 14           2) Borisov, Evgeniy A 14          
     3) Jekov, Ivan V 14                4) Kralev, Presian K 14           
                  42.14     1:24.33 (42.19)     2:03.27 (38.94)     2:35.14 (31.87)
 24 Varna  'A'                                             NT    2:38.65  
     1) Dgakoaj, Alan M 14              2) Dimitrov, Dimitar R 13         
     3) Raikov, Kristijan N 14          4) Vasilev, Daniel P 14           
                  39.76     1:30.63 (50.87)     2:08.45 (37.82)     2:38.65 (30.20)
 25 Metropol  'A'                                     2:23.00    2:39.09  
     1) Dimov, Aleksandros D 13         2) Pavlov, Gabriel M 14           
     3) Dimitrov, Georgi Y 14           4) Chenov, Stoyan G 13            
                  43.56     1:22.85 (39.29)     2:00.23 (37.38)     2:39.09 (38.86)
 26 Albatros'2001  'A'                                     NT    2:39.43  
     1) Mitkov, Martin A 13             2) Minev, Simeon A 13             
     3) Stanchev, Nikolai S 13          4) Stanev, Kristian I 14          
                  42.09     1:26.47 (44.38)     2:01.75 (35.28)     2:39.43 (37.68)
 27 Julian Rusev  'A'                                      NT    2:42.59  
     1) Yordanov, Nikolai N 13          2) Pashov, Christian S 13         
     3) Vasilev, Angel G 13             4) Hristov, Kristian A 13         
                  45.15     1:29.25 (44.10)     2:08.00 (38.75)     2:42.59 (34.59)
 
Event 30  Girls 13-14 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                   2:01.00    2:14.84   36  
     1) Lichovska, Velina S 14          2) Boneva, Malvina S 14           
     3) Tatisheva, Karmen P 13          4) Grotseva, Nansi S 13           
                  32.21   1:45.28 (1:13.07)     2:14.84 (29.56)                    
  2 Damini LV  'A'                                    2:06.00    2:15.47   30  
     1) Pavlova, Deniza N 13            2) Vladimirova, Vladimira I 14    
     3) Georgieva, Anna R 13            4) Markova, Nikol D 14            
                  33.89     1:11.16 (37.27)     1:44.42 (33.26)     2:15.47 (31.05)
  3 Nsa  'A'                                          2:02.00    2:15.59   28  
     1) Sredkova, Milena T 13           2) Mihneva, Venelina T 13         
     3) Touchanova, Vladimira J 14      4) Glavurova, Gergana G 14        
                  36.72     1:14.52 (37.80)     1:47.05 (32.53)     2:15.59 (28.54)
  4 Iris  'A'                                         2:03.00    2:18.07   26  
     1) Georgieva, Martina G 14         2) Nikolova, Reneta R 14          
     3) Karapachova, Vyara D 14         4) Nikolova, Dimona K 14          
                  34.54     1:14.17 (39.63)     1:46.52 (32.35)     2:18.07 (31.55)
  5 Galata'2009  'A'                                  2:04.00    2:18.22   24  
     1) Kircheva, Boyana P 14           2) Kadoglu, Georgiya E 14         
     3) Velikova, Daniela D 14          4) Aleksieva, Teodora R 14        
                  34.86     1:09.33 (34.47)     1:43.59 (34.26)     2:18.22 (34.63)
  6 Sofia'21  'A'                                     2:05.00    2:18.87   22  
     1) Chakarova, Biliana N 13         2) Chakarova, Stela N 13          
     3) Traykova, Betina L 13           4) Georgieva, Gabriela B 14       
                  36.44     1:13.66 (37.22)     1:47.65 (33.99)     2:18.87 (31.22)
  7 Briz  'A'                                         2:08.00    2:22.96   20  
     1) Stoynova, Ivanina K 13          2) Velikova, Gabriela G 13        
     3) Karakasheva, Proletina B 13     4) Prodanova, Plamena T 14        
                  35.48     1:19.09 (43.61)     1:50.85 (31.76)     2:22.96 (32.11)
  8 Levski  'A'                                       2:07.00    2:24.73   18  
     1) Galabova, Daniela A 14          2) Damyanova, Kalina V 13         
     3) Galova, Kalina H 13             4) Tyankova, Viktoria D 14        
                  35.99     1:15.76 (39.77)     1:53.11 (37.35)     2:24.73 (31.62)
  9 Zapochni DA Pluvash  'A'                          2:09.00    2:25.12   16  
     1) Dicheva, Deni D 13              2) Dimitrova, Anna-Maria D 14     
     3) Raykova, Zhenya R 14            4) Dimova, Yoanna-Maria D 13      
                  36.46     1:14.51 (38.05)   2:25.12 (1:10.61)                    
 10 Odesos'2008  'A'                                  2:11.00    2:28.46   14  
     1) Petrova, Adelina A 14           2) Disheva, Presiana M 14         
     3) Timofeeva, Vasilena S 14        4) Radulova, Yoana E 14           
                  36.00     1:18.64 (42.64)     1:53.86 (35.22)     2:28.46 (34.60)
 11 Psk Cherno More-Armeets  'A'                      2:11.00    2:31.10   12  
     1) Dyankova, Bogoslava V 14        2) Todorova, Pavlina I 13         
     3) Damyanova, Iveta T 14           4) Filipova, Zvezdelina H 13      
                  35.41     1:15.09 (39.68)     1:54.03 (38.94)     2:31.10 (37.07)
 12 Torpedo  'A'                                      2:14.00    2:31.90   10  
     1) Delidzhova, Ventsislava C 14    2) Kindova, Velina R 14           
     3) Mileva, Antoaneta A 13          4) Platnikova, Sonia N 13         
                  38.99     1:20.12 (41.13)     1:55.39 (35.27)     2:31.90 (36.51)
 13 Pirin  'A'                                        2:17.00    2:32.74    8  
     1) Koleva, Velina E 13             2) Andonova, Simona T 13          
     3) Malinovksa, Atanaska D 13       4) Hristova, Mihaela A 14         
                  36.31     1:18.80 (42.49)     1:58.61 (39.81)     2:32.74 (34.13)
 14 Cska  'A'                                         2:10.00    2:33.23    6  
     1) Lebeshkovska, Ivanesa V 13      2) Bogdanova, Sibila G 13         
     3) Ivanova, Gabriela P 14          4) Dimitrova, Alekzandra V 13     
                  38.81     1:21.96 (43.15)     1:54.83 (32.87)     2:33.23 (38.40)
 15 Vihren  'A'                                       2:20.00    2:36.37    4  
     1) Petkova, Petya S 13             2) Aidarska, Dimitrina V 14       
     3) Tzekova, Julia V 13             4) Yaneva, Yoana D 13             
                  41.20     1:25.81 (44.61)     2:02.53 (36.72)     2:36.37 (33.84)
 16 Akva Sport  'A'                                   2:15.00    2:37.14    2  
     1) Atanasova, Nikoleta S 14        2) Doncheva, Aleksandra K 13      
     3) Martinova, Albena N 13          4) Kondova, Aleks M 14            
                  41.29     1:27.46 (46.17)     2:04.63 (37.17)     2:37.14 (32.51)
 17 Albatros'2001  'A'                                     NT    2:44.50  
     1) Petrova, Preslava N 13          2) Shoyleva, Daniela D 14         
     3) Dochevska, Viktoria A 13        4) Veleva, Siana E 14             
                  41.29     1:25.02 (43.73)     2:08.20 (43.18)     2:44.50 (36.30)
 18 Metropol  'A'                                          NT    2:45.02  
     1) Gencheva, Zhaklin Z 14          2) Yanakieva, Zlatislava S 13     
     3) Georgieva, Antoniya G 13        4) Zhelyazkova, Zornica I 13      
                  40.66     1:26.14 (45.48)     1:53.47 (27.33)     2:45.02 (51.55)
 19 Beroe  'A'                                        2:19.00    2:49.40  
     1) Veleva, Militsa S 13            2) Kostin, Raleta I 14            
     3) Ivanova, Tanya R 14             4) Gesheva, Preslava A 13         
                  41.40     1:27.11 (45.71)     2:09.33 (42.22)     2:49.40 (40.07)
 20 Julian Rusev  'A'                                 2:25.00    2:54.78  
     1) Maksudova, Sezen B 14           2) Dobreva, Yana D 13             
     3) Slavkova, Nikoleta N 13         4) Vulova, Vanesa V 13            
                  44.08     1:28.81 (44.73)     2:20.09 (51.28)     2:54.78 (34.69)
 21 Kps Cherno More  'A'                                   NT    2:56.61  
     1) Manolova, Teodora K 13          2) Marcheva, Dimana D 13          
     3) Yalamkova, Desislava T 14       4) Popova, Venera D 14            
                  44.29     1:36.02 (51.73)     2:20.26 (44.24)     2:56.61 (36.35)
 22 Chernomorets  'A'                                 2:23.00    3:06.56  
     1) Nikolova, Cvetelina Y 13        2) Eneva, Gabriela M 13           
     3) Raycheva, Veselina H 13         4) Nikolova, Desislava Y 13       
                  48.56     1:44.24 (55.68)     2:25.91 (41.67)     3:06.56 (40.65)
 23 Varna  'A'                                             NT    3:21.42  
     1) Kamburova, Joanna P 13          2) Taneva, Mariana D 13           
     3) Pavlova, Venecia A 14           4) Toneva, Denica M 14            
                  49.94     1:40.31 (50.37)     2:35.04 (54.73)     3:21.42 (46.38)
 
Event 31  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyankova, Bogoslava V     14 PSKCM                  32.00      31.37   18  
  2 Karakasheva, Proletina B  13 BRIZ                   31.90      31.51   15  
  3 Glavurova, Gergana G      14 NSA                    31.58      32.08   14  
  4 Georgieva, Anna R         13 Damini LV              32.70      32.70   13  
  5 Gercheva, Kalina P        13 MLA91                  32.10      33.08   12  
  6 Prodanova, Plamena T      14 BRIZ                   33.80      33.52   11  
  7 Traykova, Betina L        13 Sofia'21               32.80      33.63   10  
  8 Velikova, Daniela D       14 Galata'2009            34.00      34.90    9  
  9 Delidzhova, Ventsislava   14 Torpedo                36.60      36.07    8  
 10 Tzekova, Julia V          13 VIH                    36.80      37.69    7  
 11 Galova, Kalina H          13 Levski                 37.00      37.72    6  
 12 Hristova, Mihaela A       14 PIRIN                  39.10      37.97    5  
 13 Hristova, Ekaterina K     13 Damini LV              39.10      38.30    4  
 14 Vulova, Vanesa V          13 Julian Rusev           37.00      39.12    3  
 15 Andreeva, Anna S          13 IRIS                   39.20      39.23    2  
 16 Beevska, Ivet I           13 Tsarevets-Vtu          39.00      40.00    1  
 17 Deneva, Viliana D         13 IRIS                   41.00      40.33  
 18 Stamenova, Iliyana D      14 ETAR                   37.00      40.59  
 19 Bojkova, Simona P         13 DELPZ                  40.00      40.64  
 20 Petkova, Petya S          13 VIH                    38.00      41.06  
 21 Baycheva, Elitsa N        13 Torpedo                39.20      41.25  
 22 Dimova, Yoanna-Maria D    13 Zap DA Pluva           41.00      41.94  
 23 Malinovksa, Atanaska D    13 PIRIN                  41.50      41.95  
 24 Georgieva, Antoniya G     13 Metropol               42.00      42.42  
 25 Ivanova, Ioana V          13 Sofia'21               43.00      42.74  
 26 Stoinova, Yana P          13 Olimpia                42.76      43.19  
 27 Koleva, Natali R          13 Albatros'2001          42.00      44.25  
 28 Profirova, Liliya P       14 PSKCM                  44.00      44.26  
 29 Nikitova, Elena N         13 BRIZ                      NT      46.12  
 30 Platnikova, Sonia N       13 Torpedo                47.20      48.40  
 31 Slavkova, Nikoleta N      13 Julian Rusev           40.00      49.29  
 32 Hristova, Gabriela N      14 BRIZ                      NT      55.50  
 -- Dochevska, Viktoria A     13 Albatros'2001          45.00         NS  
 -- Filipova, Zvezdelina H    13 PSKCM                  42.00         NS  
 
Event 32  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov, Ivan N            14 Trayana                29.50      28.59   18  
  2 Atanasov, Veselin V       14 Sofia'21               28.50      28.89   15  
  3 Popov, Danil V            14 PSKCM                  29.08      29.16   13.5
  3 Borisov, Lyubomir M       14 BRIZ                   29.00      29.16   13.5
  5 Stoicev, Stoichko A       14 DELPZ                  29.20      29.18   12  
  6 Georgarov, Denis D        13 Levski                 30.50      29.55   11  
  7 Ioannidis, Konstaninos K  14 Torpedo                29.20      29.90   10  
  8 Kostadinov, Georgi K      14 Chernomorets           31.10      30.38    9  
  9 Nikolov, Viktor K         14 PSKCM                  29.50      30.57    8  
 10 Kamenov, Pavel V          13 BRIZ                   29.50      30.61    7  
 11 Valkov, Victor A          14 BRIZ                   34.00      30.79    6  
 12 Georgiev, Georgi P        14 Dorostol               30.80      30.82    5  
 13 Georgiev, Simeon R        14 Atomik                 30.46      31.33    4  
 14 Stoimenov, Miroslav I     13 ETAR                   31.80      31.66    3  
 15 Vapordziev, Asen A        14 Damini LV              31.50      31.80    2  
 16 Kotsev, Borislav V        14 Belmeken               31.10      31.87    1  
 17 Kirachen, Yordan B        13 MLA91                  33.00      32.26  
 18 Kirov, Martin S           14 DELPZ                  31.10      32.28  
 19 Georgiev, Radoslav G      14 NSA                    32.92      32.55  
 20 Dimitrov, Mariyan D       14 IRIS                   34.00      32.56  
 21 Lazarov, Martin S         14 PIRIN                  32.80      32.74  
 22 Binev, Georgi B           14 BEROE                  31.00      32.75  
 23 Beketov, Arseniy M        14 PSKCM                  31.20      33.55  
 24 Nikolov, Alexander P      13 Torpedo                32.20      33.60  
 25 Samsiev, Aleksandar P     14 Levski                 33.00      33.69  
 26 Slavov, Daniel S          14 PSKCM                  34.80      33.81  
 27 Nikolov, Nikola I         13 Torpedo                33.80      33.88  
 28 Arnaudov, Emil D          14 DELPZ                  33.80      34.36  
 29 Amiorkov, Mihail M        14 IRIS                   36.40      34.56  
 30 Iliev, Dimitar E          13 Tsarevets-Vtu          35.00      34.95  
 31 Stanchev, Nikolai S       13 Albatros'2001          33.00      35.02  
 32 Djambazov, Ivaylo M       13 Chernomorets           34.50      35.82  
 33 Rizov, Strashimir P       14 Levski                 35.50      36.36  
 34 Dragnev, Dinko N          13 Zap DA Pluva           36.00      36.47  
 35 Hristov, Nikolay N        14 CSKA                   38.50      36.69  
 36 Dimitrov, Georgi Y        14 Metropol               38.00      37.44  
 37 Rusinov, Viktor I         13 LULIN                  34.20      37.84  
 38 Marinov, Iyavor R         13 ETAR                   36.00      38.22  
 39 Vasilev, Angel G          13 Julian Rusev           37.60      38.28  
 40 Chikerov, Martin A        14 OMEGA                  40.00      38.45  
 41 Pashov, Christian S       13 Julian Rusev           37.52      39.07  
 42 Vasilev, Emilian T        13 OMEGA                  41.00      39.19  
 43 Dimitrov, Dimitar A       13 Sofia'21               38.00      39.28  
 44 Simeonov, Nikola B        14 Belmeken               35.60      39.52  
 45 Peshev, Lyboslav G        13 CSKA                   41.40      39.53  
 46 Draganov, Krasimir V      13 Belmeken               35.80      40.11  
 47 Savov, Aleks R            13 Sofia'21               37.00      40.72  
 48 Popov, Metodi M           14 Levski                 37.50      41.22  
 49 Hristov, Kristian A       13 Julian Rusev           37.00      41.26  
 50 Eftimov, Konstantin A     13 DELVN                  42.10      43.67  
 51 Ivanov, Ivan G            13 Kps Cherno More        40.77      43.98  
 52 Petrov, Valeri J          13 Kps Cherno More        35.84      44.69  
 53 Velizarov, Velizar V      13 Dorostol               45.10      45.95  
 54 Stanev, Stoyan I          13 Damini LV              37.20      47.94  
 -- Dopchev, Stoyan A         13 Belmeken               31.60         DQ  
 -- Valev, Denislav V         13 DELVN                  49.20         DQ  
 
Event 33  Girls 13-14 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadoglu, Georgiya E       14 Galata'2009          4:40.00    4:40.39   18  
                  30.95     1:05.58 (34.63)     1:41.56 (35.98)     2:17.82 (36.26)
        2:53.78 (35.96)     3:29.99 (36.21)     4:05.92 (35.93)     4:40.39 (34.47)
  2 Karapachova, Vyara D      14 IRIS                 4:52.00    4:51.37   15  
                  32.37     1:09.23 (36.86)     1:46.73 (37.50)     2:24.08 (37.35)
        3:01.52 (37.44)     3:38.98 (37.46)     4:15.90 (36.92)     4:51.37 (35.47)
  3 Martseva, Gergana A       14 MLA91                4:57.00    4:54.83   14  
                  35.13     1:12.36 (37.23)     1:49.50 (37.14)     2:26.95 (37.45)
        3:04.32 (37.37)     3:41.60 (37.28)     4:18.76 (37.16)     4:54.83 (36.07)
  4 Sredkova, Milena T        13 NSA                  5:08.00    5:02.56   13  
                  34.92     1:12.95 (38.03)     1:51.54 (38.59)     2:30.45 (38.91)
        3:09.56 (39.11)     3:48.07 (38.51)     4:26.61 (38.54)     5:02.56 (35.95)
  5 Almadzieva, Anna I        14 MLA91                5:05.00    5:04.19   12  
                  34.16     1:11.75 (37.59)     1:50.19 (38.44)     2:29.13 (38.94)
        3:08.54 (39.41)     3:47.18 (38.64)     4:26.08 (38.90)     5:04.19 (38.11)
  6 Kircheva, Boyana P        14 Galata'2009          5:00.00    5:07.70   11  
                  33.02     1:10.42 (37.40)     1:48.99 (38.57)     2:28.54 (39.55)
        3:08.76 (40.22)     3:49.35 (40.59)     4:30.19 (40.84)     5:07.70 (37.51)
  7 Milanova, Elina Y         13 Levski               5:20.00    5:24.79   10  
                  36.62     1:18.85 (42.23)     2:01.07 (42.22)     2:43.81 (42.74)
        3:25.38 (41.57)     4:07.23 (41.85)     4:46.97 (39.74)     5:24.79 (37.82)
  8 Velinova, Berna C         13 IRIS                 5:45.10    5:27.71    9  
                  36.29     1:17.41 (41.12)     1:59.29 (41.88)     2:42.07 (42.78)
        3:24.76 (42.69)     4:07.59 (42.83)     4:49.34 (41.75)     5:27.71 (38.37)
  9 Yakimova, Veronika T      13 Sofia'21             5:20.00    5:31.10    8  
                  37.36     1:18.47 (41.11)     2:00.94 (42.47)     2:44.10 (43.16)
        3:26.26 (42.16)     4:07.90 (41.64)     4:49.87 (41.97)     5:31.10 (41.23)
 10 Georgieva, Gabriela B     14 Sofia'21             5:15.00    5:31.54    7  
                  35.68     1:16.32 (40.64)     1:58.41 (42.09)     2:40.97 (42.56)
        3:24.12 (43.15)     4:06.87 (42.75)     4:50.17 (43.30)     5:31.54 (41.37)
 11 Kostin, Raleta I          14 BEROE                5:30.50    5:33.66    6  
                  36.22     1:17.37 (41.15)     2:00.21 (42.84)     2:43.63 (43.42)
        3:26.77 (43.14)     4:10.15 (43.38)     4:52.99 (42.84)     5:33.66 (40.67)
 12 Palazova, Katrin P        14 Levski               5:30.00    5:39.70    5  
                  38.95     1:21.61 (42.66)     2:03.79 (42.18)     2:47.32 (43.53)
        3:31.07 (43.75)     4:15.30 (44.23)     4:58.49 (43.19)     5:39.70 (41.21)
 13 Sarieva, Viktoria S       13 DELVN                5:43.00    5:40.14    4  
                  39.33     1:20.71 (41.38)     2:03.74 (43.03)     2:47.30 (43.56)
        3:30.94 (43.64)     4:14.53 (43.59)     4:58.08 (43.55)     5:40.14 (42.06)
 14 Chakarova, Stela N        13 Sofia'21             5:50.00    5:49.37    3  
                  37.12     1:20.86 (43.74)     2:06.77 (45.91)     2:51.98 (45.21)
        3:37.53 (45.55)     4:22.74 (45.21)     5:07.77 (45.03)     5:49.37 (41.60)
 15 Radulova, Yoana E         14 Odesos               5:40.00    5:51.45    2  
                  37.71     1:20.40 (42.69)     2:04.46 (44.06)     2:48.43 (43.97)
        3:33.98 (45.55)     4:20.08 (46.10)     5:06.17 (46.09)     5:51.45 (45.28)
 16 Yalamkova, Desislava T    14 Kps Cherno More      6:08.19    5:59.39    1  
                  39.50     1:23.28 (43.78)     2:07.99 (44.71)     2:54.41 (46.42)
        3:40.31 (45.90)     4:28.19 (47.88)     5:14.98 (46.79)     5:59.39 (44.41)
 17 Nikolova, Reneta R        14 IRIS                 5:40.00    6:02.50  
                  39.80     1:24.62 (44.82)     2:11.70 (47.08)     2:58.65 (46.95)
        3:46.22 (47.57)     4:33.75 (47.53)     5:21.67 (47.92)     6:02.50 (40.83)
 18 Latinova, Desislava K     14 Olimpia              6:03.34    6:04.97  
                  39.16     1:23.06 (43.90)     2:08.77 (45.71)     2:54.81 (46.04)
        3:41.65 (46.84)     4:28.78 (47.13)     5:16.01 (47.23)     6:04.97 (48.96)
 19 Petrova, Preslava N       13 Albatros'2001        5:50.00    6:21.15  
                  41.56     1:27.86 (46.30)     2:16.64 (48.78)     3:05.36 (48.72)
        3:53.78 (48.42)     4:43.14 (49.36)     5:32.40 (49.26)     6:21.15 (48.75)
 20 Baycheva, Elitsa N        13 Torpedo              5:52.00    6:25.06  
                  42.67     1:31.20 (48.53)     2:21.31 (50.11)     3:11.56 (50.25)
        4:00.83 (49.27)     4:51.89 (51.06)     5:40.90 (49.01)     6:25.06 (44.16)
 21 Duleva, Mihaela N         13 CSKA                 6:30.00    6:27.23  
                  43.17     1:30.75 (47.58)     2:20.28 (49.53)     3:10.82 (50.54)
        4:00.57 (49.75)     4:51.10 (50.53)     5:40.84 (49.74)     6:27.23 (46.39)
 22 Temelkova, Janet Y        13 Torpedo              6:15.00    6:31.79  
                  40.01     1:25.08 (45.07)     2:14.94 (49.86)     3:07.19 (52.25)
        3:57.42 (50.23)     4:49.89 (52.47)     5:41.59 (51.70)     6:31.79 (50.20)
 23 Zhelyazkova, Zornica I    13 Metropol             6:00.00    6:53.12  
                  42.29     1:33.24 (50.95)     2:25.14 (51.90)     3:18.98 (53.84)
        4:15.76 (56.78)     5:10.48 (54.72)     6:03.79 (53.31)     6:53.12 (49.33)
 -- Tatisheva, Karmen P       13 MLA91                4:47.00         DQ  
                  34.71     1:11.87 (37.16)     1:49.02 (37.15)                    
 
Event 34  Boys 13-14 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smukov, Venelin L         14 CSKA                 4:35.00    4:36.41   18  
                  30.21     1:03.88 (33.67)     1:37.43 (33.55)     2:11.38 (33.95)
        2:44.17 (32.79)     3:25.06 (40.89)     4:00.59 (35.53)     4:36.41 (35.82)
  2 Aykov, Angel R            14 VIH                  4:38.00    4:36.65   15  
                  31.91     1:06.61 (34.70)     1:42.05 (35.44)     2:17.72 (35.67)
        2:52.57 (34.85)     3:27.47 (34.90)     4:03.07 (35.60)     4:36.65 (33.58)
  3 Fazekash, Dorian A        14 Levski               4:42.00    4:39.32   14  
                  31.49     1:05.95 (34.46)     1:40.94 (34.99)     2:16.43 (35.49)
        2:52.43 (36.00)     3:28.13 (35.70)     4:04.56 (36.43)     4:39.32 (34.76)
  4 Petrov, Stefan P          14 PSKCM                4:45.00    4:43.60   13  
                  32.64     1:08.52 (35.88)     1:45.07 (36.55)     2:21.98 (36.91)
        2:58.56 (36.58)     3:34.56 (36.00)     4:10.38 (35.82)     4:43.60 (33.22)
  5 Nikolov, Martin I         14 Sofia'21             4:50.00    4:46.25   12  
                  32.36     1:07.92 (35.56)     1:43.90 (35.98)     2:20.91 (37.01)
        2:57.64 (36.73)     3:34.56 (36.92)     4:11.48 (36.92)     4:46.25 (34.77)
  6 Rumenov, Denis S          14 CSKA                 5:04.00    4:50.96   11  
                  32.92     1:08.85 (35.93)     1:45.32 (36.47)     2:22.76 (37.44)
        3:00.44 (37.68)     3:37.66 (37.22)     4:14.63 (36.97)     4:50.96 (36.33)
  7 Plachkov, Ivan A          14 MLA91                4:56.00    4:52.43   10  
                  31.76     1:08.05 (36.29)     1:45.80 (37.75)     2:24.16 (38.36)
        3:01.91 (37.75)     3:39.41 (37.50)     4:17.23 (37.82)     4:52.43 (35.20)
  8 Videnov, Emil K           14 CSKA                 5:08.00    4:56.70    9  
                  32.78     1:09.88 (37.10)     1:48.12 (38.24)     2:26.81 (38.69)
        3:05.62 (38.81)     3:43.86 (38.24)     4:21.72 (37.86)     4:56.70 (34.98)
  9 Atanasov, Veselin V       14 Sofia'21             4:45.00    4:56.95    8  
                  33.36     1:10.21 (36.85)     1:48.20 (37.99)     2:25.97 (37.77)
        3:03.91 (37.94)     3:42.63 (38.72)     4:20.75 (38.12)     4:56.95 (36.20)
 10 Ganchev, Anton V          14 Belmeken             4:48.00    4:57.02    7  
                  32.30     1:08.08 (35.78)     1:44.46 (36.38)     2:22.81 (38.35)
        3:01.37 (38.56)     3:39.82 (38.45)     4:19.51 (39.69)     4:57.02 (37.51)
 11 Zlatanov, Lachezar L      14 NSA                  5:03.00    5:00.13    6  
                  34.10     1:11.09 (36.99)     1:49.65 (38.56)     2:27.28 (37.63)
        3:05.76 (38.48)     3:43.78 (38.02)     4:22.45 (38.67)     5:00.13 (37.68)
 12 Dimitrov, Velimir K       14 NSA                  4:58.00    5:00.18    5  
                  34.15     1:13.04 (38.89)     1:52.19 (39.15)     2:31.28 (39.09)
        3:07.83 (36.55)     3:46.35 (38.52)     4:24.20 (37.85)     5:00.18 (35.98)
 13 Lalev, Paolo A            13 NSA                  4:59.00    5:03.66    3.5
                  33.81     1:11.61 (37.80)     1:50.67 (39.06)     2:29.47 (38.80)
        3:08.47 (39.00)     3:47.76 (39.29)     4:26.71 (38.95)     5:03.66 (36.95)
 13 Nikolov, Toni P           14 Akva Sport           5:28.00    5:03.66    3.5
                  32.00     1:08.82 (36.82)     1:48.22 (39.40)     2:28.70 (40.48)
        3:07.17 (38.47)     3:47.48 (40.31)     4:27.24 (39.76)     5:03.66 (36.42)
 15 Marinov, Georgi R         14 MLA91                5:06.00    5:04.53    2  
                  33.72     1:12.31 (38.59)     1:51.46 (39.15)     2:30.46 (39.00)
        3:08.77 (38.31)     3:48.02 (39.25)     4:27.33 (39.31)     5:04.53 (37.20)
 16 Tanev, Anton S            14 MLA91                5:04.00    5:08.04    1  
                  33.59     1:11.87 (38.28)     1:52.67 (40.80)     2:33.89 (41.22)
        3:12.89 (39.00)     3:51.35 (38.46)     4:31.73 (40.38)     5:08.04 (36.31)
 17 Georgiev, Ivan I          13 MLA91                5:00.00    5:09.04  
                  35.07     1:14.09 (39.02)     1:53.73 (39.64)     2:33.45 (39.72)
        3:13.05 (39.60)     3:52.05 (39.00)     4:30.40 (38.35)     5:09.04 (38.64)
 18 Gerdjikov, Zlatomir I     14 Trayana              5:29.00    5:09.63  
                  32.96     1:11.13 (38.17)     1:52.12 (40.99)     2:33.25 (41.13)
        3:14.19 (40.94)     3:53.99 (39.80)     4:33.06 (39.07)     5:09.63 (36.57)
 19 Kotev, Metodi V           13 Sofia'21             5:10.00    5:11.03  
                  33.97     1:12.45 (38.48)     1:52.06 (39.61)     2:31.37 (39.31)
        3:10.06 (38.69)     3:50.10 (40.04)     4:31.15 (41.05)     5:11.03 (39.88)
 20 Naumov, Kiril B           14 CSKA                 5:10.00    5:14.95  
                  36.31     1:16.21 (39.90)     1:56.83 (40.62)     2:37.12 (40.29)
        3:17.05 (39.93)     3:57.75 (40.70)     4:37.39 (39.64)     5:14.95 (37.56)
 21 Stoykov, Tomislav H       14 VIH                  5:04.00    5:15.62  
                  34.07     1:11.82 (37.75)     1:51.79 (39.97)     2:32.85 (41.06)
        3:13.66 (40.81)     3:54.51 (40.85)     4:36.04 (41.53)     5:15.62 (39.58)
 22 Radoev, Svetoslav S       14 Levski               5:05.00    5:17.20  
                  34.03     1:11.48 (37.45)     1:51.73 (40.25)     2:33.06 (41.33)
        3:14.09 (41.03)     3:55.51 (41.42)     4:37.15 (41.64)     5:17.20 (40.05)
 23 Bozhilov, Nikola S        14 Damini LV            5:26.00    5:18.66  
                  35.31     1:15.75 (40.44)     1:57.80 (42.05)     2:38.92 (41.12)
        3:20.61 (41.69)     4:01.10 (40.49)     4:42.07 (40.97)     5:18.66 (36.59)
 24 Jekov, Ivan V             14 Odesos               5:40.00    5:18.83  
                  36.16     1:15.27 (39.11)     1:56.07 (40.80)     2:37.52 (41.45)
        3:18.90 (41.38)     4:00.95 (42.05)     4:41.76 (40.81)     5:18.83 (37.07)
 25 Ivanchev, Radoslav R      13 Akva Sport           5:45.00    5:19.52  
                  35.64     1:15.30 (39.66)     1:55.80 (40.50)     2:37.44 (41.64)
        3:18.63 (41.19)     4:00.28 (41.65)     4:41.37 (41.09)     5:19.52 (38.15)
 26 Mitkov, Martin A          13 Albatros'2001        5:15.00    5:23.15  
                  34.97     1:13.76 (38.79)     1:55.00 (41.24)     2:37.20 (42.20)
        3:18.66 (41.46)     4:00.57 (41.91)     4:42.93 (42.36)     5:23.15 (40.22)
 27 Hristov, Hristo G         13 PSKCM                5:35.00    5:26.63  
                  35.64     1:16.27 (40.63)     1:57.61 (41.34)     2:39.94 (42.33)
        3:22.71 (42.77)     4:04.61 (41.90)     4:46.67 (42.06)     5:26.63 (39.96)
 28 Velikov, Denislav V       13 Galata'2009          5:30.00    5:28.31  
                  35.62     1:16.48 (40.86)     1:59.39 (42.91)     2:42.05 (42.66)
        3:24.39 (42.34)     4:06.66 (42.27)     4:49.20 (42.54)     5:28.31 (39.11)
 29 Zlatkov, Mikhail D        13 VIH                  5:12.00    5:30.16  
                  35.99     1:16.33 (40.34)     1:57.12 (40.79)     2:39.95 (42.83)
        3:22.36 (42.41)     4:06.35 (43.99)     4:49.11 (42.76)     5:30.16 (41.05)
 30 Kupenov, Kiril S          13 PSKCM                5:40.00    5:33.42  
                  37.66     1:19.29 (41.63)     2:01.58 (42.29)     2:44.02 (42.44)
        3:26.42 (42.40)     4:09.27 (42.85)     4:51.81 (42.54)     5:33.42 (41.61)
 31 Hrischev, Zlatko E        14 DELPZ                5:20.00    5:38.49  
                  36.87     1:17.75 (40.88)     2:01.56 (43.81)     2:45.34 (43.78)
        3:29.12 (43.78)     4:13.93 (44.81)     4:58.57 (44.64)     5:38.49 (39.92)
 32 Uzunov, Aleksandar A      13 PSKCM                5:20.00    5:40.97  
                  36.36     1:17.54 (41.18)     2:01.03 (43.49)     2:45.04 (44.01)
        3:29.69 (44.65)     4:14.57 (44.88)     4:59.15 (44.58)     5:40.97 (41.82)
 33 Vangelov, Dimitar V       13 Levski               5:30.00    5:41.27  
                  35.74     1:17.87 (42.13)     2:02.08 (44.21)     2:46.40 (44.32)
        3:31.19 (44.79)     4:16.68 (45.49)     5:01.24 (44.56)     5:41.27 (40.03)
 34 Kanchev, Svetoslav V      13 Atomik               5:28.00    5:41.66  
                  36.20     1:17.66 (41.46)     2:02.09 (44.43)     2:44.91 (42.82)
        3:29.22 (44.31)     4:14.37 (45.15)     4:58.33 (43.96)     5:41.66 (43.33)
 35 Georgiev, Georgi S        13 DELPZ                5:30.00    5:43.88  
                  37.76     1:20.14 (42.38)     2:03.67 (43.53)     2:47.49 (43.82)
        3:30.70 (43.21)     4:15.39 (44.69)     5:00.60 (45.21)     5:43.88 (43.28)
 36 Konstantinov, Stefan E    13 Torpedo              5:51.00    5:47.41  
                  36.88     1:19.09 (42.21)     2:03.71 (44.62)     2:48.89 (45.18)
        3:34.97 (46.08)     4:20.44 (45.47)     5:06.20 (45.76)     5:47.41 (41.21)
 37 Atanasov, Seslav A        13 DELVN                5:43.00    5:47.56  
                  37.38     1:19.66 (42.28)     2:04.41 (44.75)   4:19.37 (2:14.96)
        5:03.74 (44.37)     5:49.55 (45.81)         5:47.56 ( )                    
 38 Krastev, Georgi N         13 IRIS                 5:36.00    5:54.64  
                  37.40     1:20.81 (43.41)     2:06.21 (45.40)     2:51.98 (45.77)
        3:38.34 (46.36)     4:24.33 (45.99)     5:11.50 (47.17)     5:54.64 (43.14)
 39 Dimitrov, Aleksandar G    14 Galata'2009          5:40.00    5:55.88  
                  37.91     1:21.48 (43.57)     2:07.48 (46.00)     2:54.77 (47.29)
        3:41.79 (47.02)     4:28.26 (46.47)     5:14.53 (46.27)     5:55.88 (41.35)
 40 Vechev, Bogomil L         13 BRIZ                      NT    5:56.23  
                  39.17     1:23.32 (44.15)     2:08.47 (45.15)     2:54.68 (46.21)
        3:40.84 (46.16)     4:27.07 (46.23)     5:13.21 (46.14)     5:56.23 (43.02)
 41 Alexandrov, Nikolai S     13 DELPZ                5:37.00    6:08.67  
                  41.46     1:28.13 (46.67)     2:15.07 (46.94)     3:02.76 (47.69)
        3:49.98 (47.22)     4:38.08 (48.10)     5:26.60 (48.52)     6:08.67 (42.07)
 42 Dimitrov, Georgi Y        14 Metropol             5:47.00    6:19.69  
                  43.27     1:33.54 (50.27)     2:24.45 (50.91)     3:13.60 (49.15)
        4:03.24 (49.64)     4:51.51 (48.27)     5:37.68 (46.17)     6:19.69 (42.01)
 43 Kostadinov, Georgi M      13 Kps Cherno More      6:20.90    7:01.68  
                  45.61     1:38.10 (52.49)     2:31.67 (53.57)     3:25.54 (53.87)
        4:19.81 (54.27)     5:14.52 (54.71)     6:08.80 (54.28)     7:01.68 (52.88)
 -- Tarakchiev, Adjar Y       13 IRIS                 5:28.00         DQ  
                5:33.38                                                            
 
Event 35  Girls 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichovska, Velina S       14 MLA91                2:27.00    2:28.96   18  
                  33.67     1:10.68 (37.01)     1:49.57 (38.89)     2:28.96 (39.39)
  2 Tomova, Boiyana V         13 ETAR                 2:29.50    2:29.08   15  
                  33.63     1:11.04 (37.41)     1:51.38 (40.34)     2:29.08 (37.70)
  3 Georgieva, Martina G      14 IRIS                 2:35.00    2:37.83   14  
                  36.49     1:16.57 (40.08)     1:57.91 (41.34)     2:37.83 (39.92)
  4 Pavlova, Deniza N         13 Damini LV            2:40.00    2:39.47   13  
                  37.54     1:18.13 (40.59)     2:00.10 (41.97)     2:39.47 (39.37)
  5 Tyankova, Viktoria D      14 Levski               2:38.00    2:39.78   12  
                  37.41     1:18.08 (40.67)     1:59.84 (41.76)     2:39.78 (39.94)
  6 Tasheva, Iva T            13 IRIS                 2:58.00    2:45.03   11  
                  39.38     1:20.92 (41.54)     2:03.26 (42.34)     2:45.03 (41.77)
  7 Bakardjieva, Emiliana N   13 NSA                  2:50.00    2:46.65   10  
                  39.07     1:21.12 (42.05)     2:04.73 (43.61)     2:46.65 (41.92)
  8 Galabova, Daniela A       14 Levski               2:46.00    2:46.76    9  
                  39.05     1:22.24 (43.19)     2:05.61 (43.37)     2:46.76 (41.15)
  9 Damyanova, Kalina V       13 Levski               2:52.00    2:49.98    8  
                  41.10     1:25.80 (44.70)     2:09.01 (43.21)     2:49.98 (40.97)
 10 Petrova, Adelina A        14 Odesos               2:47.00    2:50.11    7  
                  38.27     1:21.60 (43.33)     2:07.14 (45.54)     2:50.11 (42.97)
 11 Ibagova, Kristina I       14 DELPZ                2:49.00    2:50.12    6  
                  38.77     1:21.00 (42.23)     2:06.55 (45.55)     2:50.12 (43.57)
 12 Chakarova, Biliana N      13 Sofia'21             2:42.00    2:50.50    5  
                  38.80     1:23.43 (44.63)     2:09.39 (45.96)     2:50.50 (41.11)
 13 Markova, Nikol D          14 Damini LV                 NT    2:52.00    4  
                  38.88     1:23.80 (44.92)     2:09.70 (45.90)     2:52.00 (42.30)
 14 Naydenova, Mina N         13 Tsarevets-Vtu        2:45.00    2:53.55    3  
                  41.04     1:25.64 (44.60)     2:10.86 (45.22)     2:53.55 (42.69)
 15 Doneva, Margarita P       14 MLA91                2:51.00    2:53.88    2  
                  40.50     1:23.45 (42.95)     2:08.74 (45.29)     2:53.88 (45.14)
 16 Lebeshkovska, Ivanesa V   13 CSKA                 3:05.00    2:55.34    1  
                  42.43     1:26.85 (44.42)     2:12.19 (45.34)     2:55.34 (43.15)
 17 Koleva, Velina E          13 PIRIN                2:51.20    2:57.52  
                  39.91     1:25.11 (45.20)     2:12.20 (47.09)     2:57.52 (45.32)
 18 Raycheva, Veselina H      13 Chernomorets         3:10.00    3:00.53  
                  42.19     1:27.93 (45.74)     2:15.40 (47.47)     3:00.53 (45.13)
 19 Dragova, Kristina P       14 Akva Sport           3:09.00    3:06.69  
                  43.57     1:31.95 (48.38)     2:19.92 (47.97)     3:06.69 (46.77)
 20 Veleva, Militsa S         13 BEROE                3:08.50    3:08.73  
                  44.64     1:33.69 (49.05)     2:24.91 (51.22)     3:08.73 (43.82)
 21 Ivanova, Tanya R          14 BEROE                3:00.30    3:09.41  
                  46.08     1:33.92 (47.84)     2:21.92 (48.00)     3:09.41 (47.49)
 22 Atanasova, Nikoleta S     14 Akva Sport           3:05.00    3:12.10  
                  43.86     1:34.57 (50.71)     2:24.54 (49.97)     3:12.10 (47.56)
 23 Manolova, Teodora K       13 Kps Cherno More      3:12.82    3:19.41  
                  46.67     1:37.60 (50.93)     2:29.63 (52.03)     3:19.41 (49.78)
 24 Gencheva, Zhaklin Z       14 Metropol             3:15.00    3:20.25  
                  42.24     1:33.58 (51.34)     2:28.82 (55.24)     3:20.25 (51.43)
 25 Dimitrova, Alekzandra V   13 CSKA                 3:20.00    3:20.38  
                  46.15     1:36.74 (50.59)     2:29.06 (52.32)     3:20.38 (51.32)
 26 Dimitrova, Ekaterina R    13 BRIZ                      NT    3:40.15  
                  48.73     1:43.94 (55.21)     2:41.99 (58.05)     3:40.15 (58.16)
 -- Hristova, Gabriela N      14 BRIZ                      NT         DQ  
                  52.19     1:49.03 (56.84)     2:47.33 (58.30)          DQ (53.19)
 
Event 36  Boys 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vladimirov, Vladimir H    14 Damini LV            2:20.00    2:17.91   18  
                  32.86     1:07.45 (34.59)     1:43.03 (35.58)     2:17.91 (34.88)
  2 Bardarov, Stanislav M     14 VIH                  2:32.80    2:31.07   15  
                  35.38     1:13.83 (38.45)     1:52.88 (39.05)     2:31.07 (38.19)
  3 Goranov, Emil E           14 Damini LV            2:32.00    2:31.79   14  
                  35.54     1:13.41 (37.87)     1:53.13 (39.72)     2:31.79 (38.66)
  4 Panayotov, Kristiyan A    13 MLA91                2:40.00    2:32.38   13  
                  36.20     1:15.97 (39.77)     1:55.64 (39.67)     2:32.38 (36.74)
  5 Mihaylov, Stoyan T        13 PSKCM                2:36.00    2:33.26   12  
                  36.40     1:15.57 (39.17)     1:55.34 (39.77)     2:33.26 (37.92)
  6 Pazvanski, Dimitar I      14 NSA                  2:36.00    2:33.35   11  
                  36.43     1:15.41 (38.98)     1:55.46 (40.05)     2:33.35 (37.89)
  7 Lilov, Alexandar V        13 NSA                  2:43.00    2:34.42   10  
                  37.50     1:16.29 (38.79)     1:56.40 (40.11)     2:34.42 (38.02)
  8 Pavlov, Tsvetomir Y       13 ETAR                 2:31.00    2:34.91    9  
                  37.24     1:16.65 (39.41)     1:55.80 (39.15)     2:34.91 (39.11)
  9 Stoilov, Vasil G          13 PIRIN                2:38.00    2:37.37    8  
                  35.98     1:15.20 (39.22)     1:55.55 (40.35)     2:37.37 (41.82)
 10 Bogdantzaliev, Dimitar I  14 Sofia'21             2:37.00    2:37.92    7  
                  36.90     1:16.82 (39.92)     1:57.69 (40.87)     2:37.92 (40.23)
 11 Petrov, Ivan A            14 Levski               2:45.00    2:38.30    6  
                  36.27     1:16.88 (40.61)     1:59.13 (42.25)     2:38.30 (39.17)
 12 Baydanov, Nikolay G       13 Damini LV            2:35.00    2:40.18    5  
                  39.06     1:19.95 (40.89)     2:00.64 (40.69)     2:40.18 (39.54)
 13 Iliev, Ilian T            14 CSKA                 2:58.00    2:40.46    4  
                  36.64     1:17.00 (40.36)     1:59.34 (42.34)     2:40.46 (41.12)
 14 Rachev, Radoslav R        13 IRIS                 2:54.00    2:40.95    3  
                  37.91     1:18.73 (40.82)     2:00.73 (42.00)     2:40.95 (40.22)
 15 Uzunov, Blagovest G       14 NSA                  2:45.00    2:41.00    2  
                  38.38     1:18.76 (40.38)     2:00.31 (41.55)     2:41.00 (40.69)
 16 Arabov, Antani K          13 NSA                  2:49.00    2:41.18    1  
                  37.75     1:18.84 (41.09)     2:00.83 (41.99)     2:41.18 (40.35)
 17 Petrov, Petar M           14 IRIS                 2:46.00    2:44.26  
                  38.95     1:20.51 (41.56)     2:03.74 (43.23)     2:44.26 (40.52)
 18 Nachev, Svetlin N         14 Chernomorets         2:48.00    2:46.69  
                  40.59     1:23.61 (43.02)     2:06.75 (43.14)     2:46.69 (39.94)
 19 Tsankov, Emil M           14 Kps Cherno More      2:46.27    2:49.48  
                  38.74     1:21.13 (42.39)     2:05.86 (44.73)     2:49.48 (43.62)
 20 Rizov, Strashimir P       14 Levski               2:45.00    2:50.65  
                  39.18     1:22.18 (43.00)     2:06.73 (44.55)     2:50.65 (43.92)
 21 Velikov, Denislav V       13 Galata'2009          2:45.00    2:52.61  
                  40.34     1:24.44 (44.10)     2:09.79 (45.35)     2:52.61 (42.82)
 22 Pashov, Lazar Y           14 Akva Sport           3:07.00    2:56.74  
                  39.15     1:23.06 (43.91)     2:11.45 (48.39)     2:56.74 (45.29)
 23 Denev, Mihail K           13 Torpedo              2:55.10    2:57.96  
                  41.36     1:26.66 (45.30)     2:12.77 (46.11)     2:57.96 (45.19)
 24 Kuzev, Nikolai D          13 DELPZ                2:50.00    3:00.03  
                  42.44     1:28.50 (46.06)     2:16.33 (47.83)     3:00.03 (43.70)
 25 Tsanev, Kaloiyan I        14 ETAR                 3:03.00    3:02.95  
                  42.38     1:30.32 (47.94)     2:18.74 (48.42)     3:02.95 (44.21)
 26 Georgiev, Dobromir M      14 Torpedo              3:22.00    3:05.77  
                  42.22     1:28.69 (46.47)     2:19.51 (50.82)     3:05.77 (46.26)
 27 Vylchev, Dobromir D       13 Torpedo              3:09.00    3:06.37  
                  43.75     1:31.05 (47.30)     2:19.72 (48.67)     3:06.37 (46.65)
 28 Petrov, Nikolay B         13 Galata'2009          2:50.00    3:14.00  
                  45.50     1:34.88 (49.38)     2:25.45 (50.57)     3:14.00 (48.55)
 29 Stefanov, Nikola S        13 Akva Sport           3:25.00    3:15.44  
                  44.87     1:35.32 (50.45)     2:26.64 (51.32)     3:15.44 (48.80)
 30 Dimitrov, Georgi Y        14 Metropol             3:10.00    3:16.98  
                  47.49     1:37.34 (49.85)     2:28.54 (51.20)     3:16.98 (48.44)
 31 Dimov, Aleksandros D      13 Metropol             3:11.00    3:19.95  
                  47.71     1:39.63 (51.92)     2:32.20 (52.57)     3:19.95 (47.75)
 -- Zhechev, Ivan N           13 Torpedo              3:15.10         DQ  
 
Event 37  Girls 13-14 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boneva, Malvina S         14 MLA91                5:29.00    5:23.22   18  
                  34.18     1:14.09 (39.91)     1:55.91 (41.82)     2:37.44 (41.53)
        3:23.85 (46.41)     4:09.79 (45.94)     4:46.92 (37.13)     5:23.22 (36.30)
  2 Mihneva, Venelina T       13 NSA                  5:36.00    5:26.64   15  
                  37.33     1:20.48 (43.15)     2:01.99 (41.51)     2:44.95 (42.96)
        3:28.65 (43.70)     4:13.66 (45.01)     4:50.97 (37.31)     5:26.64 (35.67)
  3 Grotseva, Nansi S         13 MLA91                5:50.00    5:33.92   14  
                  37.17     1:20.25 (43.08)     2:03.25 (43.00)     2:44.67 (41.42)
        3:31.67 (47.00)     4:19.60 (47.93)     4:57.09 (37.49)     5:33.92 (36.83)
  4 Dimitrova, Evgeniya D     13 MLA91                5:52.00    5:49.03   13  
                  39.39     1:25.61 (46.22)     2:08.81 (43.20)     2:52.19 (43.38)
        3:41.58 (49.39)     4:31.16 (49.58)     5:11.28 (40.12)     5:49.03 (37.75)
  5 Touchanova, Vladimira J   14 NSA                  5:47.00    5:52.09   12  
                  37.77     1:20.56 (42.79)     2:04.14 (43.58)     2:47.51 (43.37)
        3:37.86 (50.35)     4:28.81 (50.95)     5:11.19 (42.38)     5:52.09 (40.90)
  6 Timofeeva, Vasilena S     14 Odesos               5:55.00    6:04.94   11  
                  36.36     1:21.14 (44.78)     2:06.27 (45.13)     2:50.98 (44.71)
        3:43.88 (52.90)     4:39.47 (55.59)     5:22.25 (42.78)     6:04.94 (42.69)
  7 Mileva, Antoaneta A       13 Torpedo              5:51.00    6:05.53   10  
                  39.38     1:26.68 (47.30)     2:13.03 (46.35)     2:58.94 (45.91)
        3:50.14 (51.20)     4:41.56 (51.42)     5:24.29 (42.73)     6:05.53 (41.24)
  8 Prodanova, Plamena T      14 BRIZ                 6:07.00    6:08.66    9  
                  37.78     1:21.47 (43.69)     2:11.83 (50.36)     3:01.69 (49.86)
        3:53.37 (51.68)     4:47.55 (54.18)     5:29.02 (41.47)     6:08.66 (39.64)
  9 Nikolova, Dimona K        14 IRIS                 6:15.00    6:09.09    8  
                  38.52     1:24.15 (45.63)     2:12.90 (48.75)     2:59.86 (46.96)
        3:52.66 (52.80)     4:45.99 (53.33)     5:28.29 (42.30)     6:09.09 (40.80)
 10 Raykova, Zhenya R         14 Zap DA Pluva         6:30.00    6:16.95    7  
                  39.46     1:27.93 (48.47)     2:17.00 (49.07)     3:05.82 (48.82)
        3:59.10 (53.28)     4:52.27 (53.17)     5:34.71 (42.44)     6:16.95 (42.24)
 11 Velikova, Daniela D       14 Galata'2009          6:20.00    6:24.39    6  
                  41.24     1:30.63 (49.39)     2:20.60 (49.97)     3:07.78 (47.18)
        4:04.55 (56.77)     4:59.40 (54.85)     5:42.29 (42.89)     6:24.39 (42.10)
 12 Lekova, Reneta N          14 MLA91                6:40.00    6:25.52    5  
                  44.83     1:38.16 (53.33)     2:25.81 (47.65)     3:13.16 (47.35)
        4:07.23 (54.07)     5:02.01 (54.78)     5:43.52 (41.51)     6:25.52 (42.00)
 13 Martinova, Albena N       13 Akva Sport           6:40.00    6:26.87    4  
                  38.98     1:28.37 (49.39)     2:19.69 (51.32)     3:07.57 (47.88)
        4:01.35 (53.78)     4:57.87 (56.52)     5:43.65 (45.78)     6:26.87 (43.22)
 14 Kondova, Aleks M          14 Akva Sport           6:36.00    6:31.39    3  
                  42.73     1:30.68 (47.95)     2:21.94 (51.26)     3:12.55 (50.61)
        4:07.74 (55.19)     5:02.80 (55.06)     5:47.05 (44.25)     6:31.39 (44.34)
 15 Molnar, Anna-Maria V      14 IRIS                 6:40.00    6:31.56    2  
                  42.00     1:34.81 (52.81)     2:24.50 (49.69)     3:14.36 (49.86)
        4:07.95 (53.59)     5:02.43 (54.48)     5:49.07 (46.64)     6:31.56 (42.49)
 16 Raycheva, Veselina H      13 Chernomorets         6:54.00    6:41.31    1  
                  47.44     1:45.01 (57.57)     2:35.42 (50.41)     3:23.20 (47.78)
        4:19.67 (56.47)     5:17.69 (58.02)     6:00.41 (42.72)     6:41.31 (40.90)
 17 Yanakieva, Zlatislava S   13 Metropol             6:50.00    7:03.23  
                  47.05   1:48.54 (1:01.49)     2:39.67 (51.13)     3:30.31 (50.64)
        4:29.82 (59.51)   5:30.52 (1:00.70)     6:16.28 (45.76)     7:03.23 (46.95)
 18 Velikova, Gabriela G      13 BRIZ                      NT    7:22.42  
                  52.65   1:57.50 (1:04.85)     2:54.67 (57.17)     3:48.95 (54.28)
        4:44.18 (55.23)     5:42.83 (58.65)     6:35.65 (52.82)     7:22.42 (46.77)
 19 Zhelyazkova, Zornica I    13 Metropol             7:15.00    7:57.35  
                  47.56   1:52.16 (1:04.60)     2:51.11 (58.95)   3:51.72 (1:00.61)
      5:01.55 (1:09.83)   6:09.23 (1:07.68)     7:04.18 (54.95)     7:57.35 (53.17)
 -- Atanasova, Nikoleta S     14 Akva Sport           6:53.00         DQ  
                  45.70     1:40.48 (54.78)     2:31.69 (51.21)     3:22.25 (50.56)
        4:20.30 (58.05)     5:19.19 (58.89)     6:02.98 (43.79)          DQ (44.63)
 
Event 38  Boys 13-14 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov, Antani A          13 ETAR                 5:03.00    5:02.28   18  
                  32.70     1:09.57 (36.87)     1:45.84 (36.27)     2:23.67 (37.83)
        3:08.34 (44.67)     3:52.40 (44.06)     4:27.39 (34.99)     5:02.28 (34.89)
  2 Gyondrov, Evtim A         14 MLA91                5:22.00    5:12.05   15  
                  32.78     1:10.90 (38.12)     1:53.56 (42.66)     2:35.43 (41.87)
        3:15.79 (40.36)     3:58.83 (43.04)     4:36.62 (37.79)     5:12.05 (35.43)
  3 Borisov, Lyubomir M       14 BRIZ                 5:20.00    5:13.25   14  
                  33.84     1:10.83 (36.99)     1:51.31 (40.48)     2:30.46 (39.15)
        3:18.70 (48.24)     4:03.53 (44.83)     4:40.95 (37.42)     5:13.25 (32.30)
  4 Nikolov, Kaloyan G        14 NSA                  5:25.00    5:13.86   13  
                  34.24     1:13.57 (39.33)     1:53.85 (40.28)     2:34.64 (40.79)
        3:21.31 (46.67)     4:07.50 (46.19)     4:41.58 (34.08)     5:13.86 (32.28)
  5 Nikolov, Gabriel M        14 IRIS                 5:25.00    5:24.08   12  
                  34.08     1:15.10 (41.02)     1:57.85 (42.75)     2:40.89 (43.04)
        3:26.32 (45.43)     4:11.84 (45.52)     4:49.18 (37.34)     5:24.08 (34.90)
  6 Ioannidis, Konstaninos K  14 Torpedo              5:40.00    5:31.66   11  
                  31.93     1:11.53 (39.60)     1:54.48 (42.95)     2:40.23 (45.75)
        3:28.97 (48.74)     4:17.17 (48.20)     4:54.29 (37.12)     5:31.66 (37.37)
  7 Andreev, Lyubomir A       13 NSA                  5:48.00    5:40.77   10  
                  39.52     1:23.16 (43.64)     2:06.88 (43.72)     2:51.00 (44.12)
        3:35.96 (44.96)     4:21.92 (45.96)     5:00.81 (38.89)     5:40.77 (39.96)
  8 Dimitrov, Mariyan D       14 IRIS                 5:50.00    5:49.89    9  
                  34.55     1:15.71 (41.16)     2:02.93 (47.22)     2:49.60 (46.67)
        3:38.88 (49.28)     4:28.81 (49.93)     5:11.58 (42.77)     5:49.89 (38.31)
  9 Angelov, Atanas D         14 Torpedo              5:52.00    5:51.65    8  
                  38.15     1:24.74 (46.59)     2:11.41 (46.67)     2:58.16 (46.75)
        3:44.31 (46.15)     4:33.96 (49.65)     5:12.76 (38.80)     5:51.65 (38.89)
 10 Terziev, Vladislav S      13 MLA91                6:00.00    6:00.89    7  
                  39.80     1:26.75 (46.95)     2:11.72 (44.97)     2:56.39 (44.67)
        3:46.41 (50.02)     4:39.03 (52.62)     5:20.98 (41.95)     6:00.89 (39.91)
 11 Pavlov, Gabriel M         14 Metropol             6:15.00    6:01.66    6  
                  38.42     1:25.25 (46.83)     2:12.94 (47.69)     3:01.35 (48.41)
        3:49.37 (48.02)     4:36.88 (47.51)     5:20.33 (43.45)     6:01.66 (41.33)
 12 Nikolov, Nikola I         13 Torpedo              5:50.00    6:02.70    5  
                  35.45     1:19.52 (44.07)     2:10.78 (51.26)     2:58.83 (48.05)
        3:47.97 (49.14)     4:38.40 (50.43)     5:19.97 (41.57)     6:02.70 (42.73)
 13 Vardinov, Pavel N         13 MLA91                6:25.00    6:04.05    4  
                  39.93     1:26.47 (46.54)     2:12.96 (46.49)     2:58.47 (45.51)
        3:47.36 (48.89)     4:37.56 (50.20)     5:21.27 (43.71)     6:04.05 (42.78)
 14 Ivanov, Yosif M           13 Damini LV                 NT    6:07.42    3  
                  43.80     1:36.60 (52.80)     2:22.32 (45.72)     3:08.52 (46.20)
        3:56.85 (48.33)     4:45.83 (48.98)     5:27.49 (41.66)     6:07.42 (39.93)
 15 Amiorkov, Mihail M        14 IRIS                 6:20.00    6:07.60    2  
                  38.12     1:27.53 (49.41)     2:15.77 (48.24)     3:03.00 (47.23)
        3:51.94 (48.94)     4:44.84 (52.90)     5:29.13 (44.29)     6:07.60 (38.47)
 16 Dimitrov, Martin T        13 ETAR                 5:55.00    6:08.47    1  
                  39.21     1:27.20 (47.99)     2:11.11 (43.91)     2:57.63 (46.52)
        3:50.30 (52.67)     4:44.09 (53.79)     5:26.30 (42.21)     6:08.47 (42.17)
 17 Georgiev, Steliyan G      14 Kps Cherno More      6:18.62    6:09.66  
                  38.01     1:22.70 (44.69)     2:13.12 (50.42)     3:02.25 (49.13)
        3:51.35 (49.10)     4:43.60 (52.25)     5:28.18 (44.58)     6:09.66 (41.48)
 18 Nachev, Svetlin N         14 Chernomorets         6:12.30    6:15.96  
                  42.06     1:32.47 (50.41)     2:21.33 (48.86)     3:04.19 (42.86)
        3:56.30 (52.11)     4:48.64 (52.34)     5:34.13 (45.49)     6:15.96 (41.83)
 19 Petrov, Stoyan M          13 Galata'2009          6:20.00    6:27.53  
                  41.71     1:34.75 (53.04)     2:24.57 (49.82)     3:13.36 (48.79)
        4:04.95 (51.59)     4:59.16 (54.21)     5:45.64 (46.48)     6:27.53 (41.89)
 20 Gerasimov, Nikolay I      13 Akva Sport           6:45.00    6:35.90  
                  41.98     1:36.52 (54.54)     2:27.43 (50.91)     3:17.86 (50.43)
        4:14.55 (56.69)     5:11.16 (56.61)     5:55.34 (44.18)     6:35.90 (40.56)
 21 Atanasov, Vitorio N       14 BRIZ                      NT    6:43.41  
                  44.26     1:37.74 (53.48)     2:32.38 (54.64)     3:26.79 (54.41)
        4:19.25 (52.46)     5:13.92 (54.67)     6:01.02 (47.10)     6:43.41 (42.39)
 22 Petkov, Tanislav I        14 BRIZ                      NT    6:43.65  
                  44.63     1:39.60 (54.97)     2:35.79 (56.19)     3:31.03 (55.24)
        4:23.94 (52.91)     5:20.30 (56.36)     6:02.72 (42.42)     6:43.65 (40.93)
 23 Kavaldjiev, Marian V      14 BRIZ                      NT    7:26.58  
                  49.80   1:56.82 (1:07.02)     2:54.11 (57.29)     3:47.96 (53.85)
      4:48.92 (1:00.96)   5:52.33 (1:03.41)     6:40.50 (48.17)     7:26.58 (46.08)
 -- Kirchev, Samuil N         14 Akva Sport           6:29.00         DQ  
                  41.21     1:27.37 (46.16)     2:14.52 (47.15)     3:01.01 (46.49)
        3:51.34 (50.33)     4:44.22 (52.88)     5:24.49 (40.27)          DQ (37.20)
 -- Vladov, Vladimir M        13 Damini LV            6:05.00         DQ  
                  40.97     1:26.89 (45.92)     2:11.49 (44.60)     2:56.40 (44.91)
        3:44.53 (48.13)     4:32.29 (47.76)     5:13.61 (41.32)          DQ (38.15)