Licensed to Bulgarian Swimming Federation
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/16/2012 12:38 PM
              DOP MEN & WOMEN 2012 25M - 12/15/2012 to 12/16/2012              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   23.10      22.91   695  
  2 Dimitar E Dechev          21 PSKCM                  22.70      23.24   666  
  3 Bojidar M Stoev           18 Levski                 23.30      23.83   618  
  4 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                  22.80      24.27   585  
  5 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    23.40      24.36   578  
  6 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia                23.98      24.48   570  
  7 Aleks I Ivanov            18 Damini LV              24.80      24.51   568  
  8 Dimitar V Konarski        21 PSKCM                  23.50      24.53   566  
  9 Georgi P Seymenov         23 NSA                    23.73      24.74   552  
 10 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   24.20      25.05   532  
 11 Mart I Lachev             18 Damini LV              25.10      25.50   504  
 12 Marin G Marinov           15 VIH                    25.10      25.74   490  
 13 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21               25.00      25.78   488  
 14 Frederik Y Dimitrov       18 Levski                 26.00      25.85   484  
 15 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21               26.00      25.99   476  
 16 Zhivko A Mesrobovich      17 MLA91                  24.00      26.35   457  
 17 Nikolay S Evtimov         20 CSKA                   26.40      26.82   433  
 18 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                   26.50      27.15   418  
 19 Ivan N Ivanov             14 Trayana                27.00      27.43   405  
 20 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More           NT      27.61   397  
 21 Valter N Dikov            17 Olimpia                26.88      27.67   394  
 22 Dimityr Z Kolev           17 Metropol               28.00      28.86   348  
 23 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More           NT      29.71   318  
 24 Georgi L Dimitrov         15 Atomik                 34.50      35.29   190  
 -- Stanimir L Dimitrov       17 Atomik                 34.20         DQ        
 -- Martin S Kirov            14 DELPZ                  26.80         DQ        
 -- Dimitar R Kolev           15 Metropol               33.00         DQ        
 -- Rumen M Zlatkov           15 DELPZ                  26.80         DQ        
 
Event 2  Women 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petya I Dimova            17 MLA91                  27.50      27.72   590  
  2 Sevilyay T Sali           16 BRIZ                   28.00      28.77   527  
  3 Simona H Pantova          17 Damini LV                 NT      28.90   520  
  4 Iva L Traikova            15 Sofia'21               28.00      28.94   518  
  5 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    28.20      29.13   508  
  6 Mariya M Zlatkova         22 NSA                    28.00      29.20   504  
  7 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                  28.30      29.24   502  
  8 Ekaterina Rogacheva       15 BRIZ                   28.20      29.98   466  
  9 Iliyana V Popova          16 Levski                 29.40      30.08   461  
 10 Malvina S Boneva          14 MLA91                  29.50      30.24   454  
 11 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV              30.50      30.50   442  
 12 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets           34.00      30.83   428  
 13 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                  30.60      31.33   408  
 14 Gabriela B Georgieva      14 Sofia'21               31.00      31.55   400  
 15 Mishel G Georgieva        19 CSKA                   32.40      31.85   388  
 16 Polina B Bozhikova        18 CSKA                   34.30      32.00   383  
 17 Vanesa P Nikodimova       18 Levski                 33.00      32.50   366  
 18 Simona I Gerdjikova       16 Trayana                31.50      33.29   340  
 19 Venera D Popova           14 Kps Cherno More           NT      35.41   283  
 20 Veronika J Jivkova        14 Kps Cherno More           NT      38.21   225  
 -- Ralica L Petrova          15 Chernomorets           36.00         DQ        
 
Event 3  Men 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dimitar E Dechev          21 PSKCM                  58.00      58.96   638  
                  27.20       58.96 (31.76)                                        
  2 Bojidar M Stoev           18 Levski                 59.50    1:00.06   603  
                  28.52     1:00.06 (31.54)                                        
  3 Stoyan R Desov            25 MLA91                  59.00    1:00.57   588  
                  28.90     1:00.57 (31.67)                                        
  4 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             1:01.00    1:01.28   568  
                  28.79     1:01.28 (32.49)                                        
  5 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    59.10    1:01.95   550  
                  29.92     1:01.95 (32.03)                                        
  6 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                   59.90    1:02.25   542  
                  28.35     1:02.25 (33.90)                                        
  7 Matthew L Tsenkov         15 NSA                  1:01.80    1:02.71   530  
                  30.10     1:02.71 (32.61)                                        
  8 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                  59.00    1:03.38   513  
                  30.42     1:03.38 (32.96)                                        
  9 Bogomil R Yakovchev       14 Dorostol             1:03.80    1:03.86   502  
                  28.52     1:03.86 (35.34)                                        
 10 Ivan R Ivanov             19 Damini LV            1:04.00    1:04.07   497  
                  29.43     1:04.07 (34.64)                                        
 11 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              1:05.00    1:04.50   487  
                  29.54     1:04.50 (34.96)                                        
 12 Georgi D Gruychev         17 Damini LV                 NT    1:05.53   464  
                  30.79     1:05.53 (34.74)                                        
 13 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                     NT    1:06.11   452  
                  30.66     1:06.11 (35.45)                                        
 14 Georgi K Kostadinov       14 Chernomorets         1:05.40    1:07.16   431  
                  31.73     1:07.16 (35.43)                                        
 15 Tzvetan V Yordanov        24 Levski               1:05.00    1:08.03   415  
                  32.91     1:08.03 (35.12)                                        
 16 Ivan T Rolanski           18 Sofia'21             1:08.00    1:09.00   398  
                  32.32     1:09.00 (36.68)                                        
 17 Aleksandar V Lebeshkovsk  15 CSKA                 1:12.00    1:09.03   397  
                  31.94     1:09.03 (37.09)                                        
 18 Yordan P Gospodinov       15 BRIZ                 1:07.00    1:09.21   394  
                  32.19     1:09.21 (37.02)                                        
 19 Traqn T Neshev            17 Chernomorets         1:07.50    1:09.31   392  
                  31.46     1:09.31 (37.85)                                        
 20 Martin S Kirov            14 DELPZ                1:06.00    1:09.82   384  
                  32.07     1:09.82 (37.75)                                        
 21 Rumen M Zlatkov           15 DELPZ                1:07.00    1:13.48   329  
                  33.95     1:13.48 (39.53)                                        
 22 Miroslav M Gechev         15 Atomik               1:16.00    1:13.84   324  
                  35.21     1:13.84 (38.63)                                        
 23 Preslav J Vasilev         16 Dorostol             1:10.50    1:14.53   315  
                  35.91     1:14.53 (38.62)                                        
 24 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More           NT    1:15.88   299  
                  34.80     1:15.88 (41.08)                                        
 25 Mihail V Vylchev          16 Metropol             1:20.00    1:16.70   289  
                  35.11     1:16.70 (41.59)                                        
 26 Valentin B Spasov         19 Metropol             1:20.00    1:17.75   278  
                  35.70     1:17.75 (42.05)                                        
 
Event 4  Women 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgiya E Kadoglu        14 Galata'2009          1:08.00    1:06.76   646  
                  31.32     1:06.76 (35.44)                                        
  2 Marina L Nikolova         15 MLA91                1:08.00    1:09.47   574  
                  31.95     1:09.47 (37.52)                                        
  3 Mariya Zaharova           16 BRIZ                 1:08.00    1:11.99   515  
                  32.74     1:11.99 (39.25)                                        
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  1:09.90    1:12.65   502  
                  34.69     1:12.65 (37.96)                                        
  5 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                1:13.00    1:12.84   498  
                  34.11     1:12.84 (38.73)                                        
  6 Gergana G Glavurova       14 NSA                  1:12.00    1:13.18   491  
                  34.93     1:13.18 (38.25)                                        
  7 Sevilyay T Sali           16 BRIZ                 1:12.00    1:13.50   484  
                  35.98     1:13.50 (37.52)                                        
  8 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                1:12.00    1:14.12   472  
                  34.09     1:14.12 (40.03)                                        
  9 Gabriela E Tomova         18 Levski               1:15.00    1:14.78   460  
                  34.79     1:14.78 (39.99)                                        
 10 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21             1:16.00    1:15.57   446  
                  34.68     1:15.57 (40.89)                                        
 11 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV                 NT    1:18.71   394  
                  36.75     1:18.71 (41.96)                                        
 12 Mishel G Georgieva        19 CSKA                 1:20.00    1:19.81   378  
                  38.64     1:19.81 (41.17)                                        
 13 Dayana V Zambovska        17 CSKA                 1:21.00    1:22.96   337  
                  36.99     1:22.96 (45.97)                                        
 14 Nikoleta L Kamenova       17 Levski               1:26.00    1:23.84   326  
                  40.50     1:23.84 (43.34)                                        
 15 Darina T Rolanska         18 Sofia'21             1:20.00    1:26.18   300  
                  39.41     1:26.18 (46.77)                                        
 16 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol             1:21.00    1:26.38   298  
                  42.63     1:26.38 (43.75)                                        
 17 Stela D Andreeva          16 Metropol             1:30.00    1:35.06   224  
                  46.35     1:35.06 (48.71)                                        
 18 Veronika J Jivkova        14 Kps Cherno More           NT    1:39.82   193  
                  48.59     1:39.82 (51.23)                                        
 -- Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More           NT         DQ        
                  40.98          DQ (41.02)                                        
 
Event 5  Men 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   26.50      26.50   621  
  2 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                25.68      26.61   613  
  3 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                  27.80      26.98   588  
  4 Kristian G Bozhilov       16 NSA                    27.10      27.12   579  
  5 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               27.00      27.56   552  
  6 Lubomir B Alexiev         19 NSA                    26.80      27.79   538  
  7 Nikola N Petrov           31 PSKCM                  27.00      28.12   519  
  8 Stanislav B Budinov       19 Damini LV              28.50      28.65   491  
  9 Teodor K Todorov          16 BRIZ                   28.20      28.82   482  
 10 Vladimir H Vladimirov     14 Damini LV              30.00      29.12   468  
 11 Stoyan R Desov            25 MLA91                  27.50      29.37   456  
 12 Marian K Dimitrov         15 CSKA                   32.00      31.38   374  
 13 Ivan P Tzurov             15 Levski                 31.00      32.06   350  
 14 Vilislav B Kanev          19 CSKA                   34.10      32.42   339  
 15 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana                32.00      33.30   313  
 16 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More           NT      34.22   288  
 17 Dimityr Z Kolev           17 Metropol               35.00      34.86   272  
 18 Dimitar I Bogdantzaliev   14 Sofia'21               34.00      34.97   270  
 19 Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More           NT      36.36   240  
 20 Emanuil M Krivachkov      15 Atomik                 35.20      36.47   238  
 21 Emil D Arnaudov           14 DELPZ                  36.80      36.53   237  
 22 Dimitar R Kolev           15 Metropol               36.00      42.42   151  
 
Event 6  Women 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                   29.80      29.78   642  
  2 Velina S Lichovska        14 MLA91                  32.00      32.18   509  
  3 Simona H Pantova          17 Damini LV              31.50      32.58   490  
  4 Ekaterina Rogacheva       15 BRIZ                   31.50      32.68   486  
  5 Kalina Y Yordanova        27 NSA                    32.00      33.19   464  
  6 Eli O Angelova            15 NSA                    33.80      33.23   462  
  7 Gabriela E Tomova         18 Levski                 34.00      33.90   435  
  8 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21               35.00      34.39   417  
  9 Monika B Trifonova        24 Chepinets              33.00      34.59   410  
 10 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                  34.00      34.61   409  
 11 Cvetomira D Yordanova     22 Chernomorets           34.60      35.26   387  
 12 Delyana G Todorova        15 Trayana                34.00      36.40   351  
 13 Marieta A Shopova         17 Metropol               35.00      37.06   333  
 14 Vanesa P Nikodimova       18 Levski                 36.00      37.55   320  
 15 Natali P Nikolova         15 BRIZ                   38.00      37.84   313  
 16 Veronika J Jivkova        14 Kps Cherno More           NT      47.64   156  
 
Event 7  Men 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  54.00      54.00   723  
                  24.91       54.00 (29.09)                                        
  2 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   55.87      55.41   669  
                  25.87       55.41 (29.54)                                        
  3 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              56.80      56.33   637  
                  26.54       56.33 (29.79)                                        
  4 Zhivko A Mesrobovich      17 MLA91                  58.00      57.03   614  
                  27.14       57.03 (29.89)                                        
  5 Petar G Ivanov            24 Olimpia                57.11      58.17   578  
                  26.45       58.17 (31.72)                                        
  6 Yavor T Marinov           24 Olimpia                56.98      58.57   567  
                  27.77       58.57 (30.80)                                        
  7 Viktor V Yotov            18 MLA91                  58.20      58.78   561  
                  28.96       58.78 (29.82)                                        
  8 Kristian G Bozhilov       16 NSA                    57.90      59.39   543  
                  28.13       59.39 (31.26)                                        
  9 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    58.10      59.45   542  
                  27.71       59.45 (31.74)                                        
 10 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                  58.80    1:00.04   526  
                  28.22     1:00.04 (31.82)                                        
 11 Aleksandar N Ninov        23 Levski                 58.50    1:00.44   516  
                  28.29     1:00.44 (32.15)                                        
 12 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              1:03.00    1:01.88   480  
                  28.98     1:01.88 (32.90)                                        
 13 Lyubomir M Borisov        14 BRIZ                 1:02.00    1:01.95   479  
                  30.30     1:01.95 (31.65)                                        
 14 Deyan M Gechev            18 Atomik               1:00.70    1:02.88   458  
                  29.78     1:02.88 (33.10)                                        
 15 Georgi K Kostadinov       14 Chernomorets         1:03.00    1:03.65   441  
                  31.08     1:03.65 (32.57)                                        
 16 Stoqn N Stoykov           15 Chernomorets         1:03.70    1:04.03   434  
                  30.81     1:04.03 (33.22)                                        
 17 Teodor K Todorov          16 BRIZ                 1:01.00    1:04.93   416  
                  30.67     1:04.93 (34.26)                                        
 18 Georgi P Georgiev         14 Dorostol             1:03.50    1:05.05   413  
                  30.66     1:05.05 (34.39)                                        
 19 Hristo H Kostadinov       15 Damini LV            1:04.00    1:05.08   413  
                  30.54     1:05.08 (34.54)                                        
 20 Veselin V Atanasov        14 Sofia'21             1:01.00    1:05.11   412  
                  29.81     1:05.11 (35.30)                                        
 21 Ivan N Ivanov             14 Trayana              1:06.00    1:05.73   401  
                  30.35     1:05.73 (35.38)                                        
 22 Venelin L Smukov          14 CSKA                 1:13.80    1:06.16   393  
 23 Toni V Tarov              17 CSKA                 1:09.70    1:06.85   381  
                  31.74     1:06.85 (35.11)                                        
 24 Georgi V Yankov           17 Metropol             1:06.00    1:08.95   347  
                  32.69     1:08.95 (36.26)                                        
 25 Ivailo S Manchozov        15 DELPZ                1:09.00    1:10.78   321  
                  34.78     1:10.78 (36.00)                                        
 26 Aleksandar P Samsiev      14 Levski               1:10.00    1:11.34   313  
 27 Angel P Tushev            16 Metropol             1:14.00    1:14.77   272  
 28 Emil D Arnaudov           14 DELPZ                1:15.00    1:26.41   176  
 -- Martin V Angelov          18 Sofia'21             1:01.50         NS        
 
Event 8  Women 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petya I Dimova            17 MLA91                1:05.00    1:04.54   620  
                  31.07     1:04.54 (33.47)                                        
  2 Anna M Dolganina          16 BRIZ                 1:06.00    1:04.83   612  
                  30.84     1:04.83 (33.99)                                        
  3 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                1:06.00    1:09.31   501  
                  33.07     1:09.31 (36.24)                                        
  4 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                1:09.00    1:10.85   469  
                  34.27     1:10.85 (36.58)                                        
  5 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  1:11.00    1:12.12   444  
                  33.68     1:12.12 (38.44)                                        
  6 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                 1:13.00    1:14.73   399  
                  34.61     1:14.73 (40.12)                                        
  7 Gabriela K Panaiotova     20 Levski               1:16.00    1:15.62   385  
                  36.30     1:15.62 (39.32)                                        
  8 Mina K Grahovska          16 Trayana              1:19.00    1:21.31   310  
                  37.07     1:21.31 (44.24)                                        
  9 Dayana V Zambovska        17 CSKA                 1:23.00    1:22.58   296  
                  38.55     1:22.58 (44.03)                                        
 10 Elena K Radkova           24 NSA                  1:23.00    1:23.73   284  
                  40.11     1:23.73 (43.62)                                        
 11 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            1:22.00    1:26.53   257  
                  38.46     1:26.53 (48.07)                                        
 12 Marieta A Shopova         17 Metropol                  NT    1:32.29   212  
                  40.24     1:32.29 (52.05)                                        
 13 Stela D Andreeva          16 Metropol                  NT    1:42.54   154  
                  47.70     1:42.54 (54.84)                                        
 -- Iliyana V Popova          16 Levski               1:14.00         DQ        
                  35.62          DQ (41.56)                                        
 
Event 9  Men 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petko T Toromanov         17 MLA91                2:23.00    2:17.13   681  
                  31.73     1:06.08 (34.35)     1:41.30 (35.22)     2:17.13 (35.83)
  2 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         2:19.00    2:20.03   639  
                  31.03     1:06.90 (35.87)     1:42.53 (35.63)     2:20.03 (37.50)
  3 Stefan N Popov            17 Levski               2:22.00    2:23.43   595  
                  33.70     1:10.20 (36.50)     1:46.45 (36.25)     2:23.43 (36.98)
  4 Ivan I Gerov              15 NSA                  2:26.70    2:23.60   593  
                  34.35     1:11.62 (37.27)     1:48.01 (36.39)     2:23.60 (35.59)
  5 Ilian S Chorbadjiiski     18 Sofia'21             2:32.00    2:30.22   518  
                  33.76     1:11.90 (38.14)     1:51.14 (39.24)     2:30.22 (39.08)
  6 Javor S Valkanov          15 NSA                  2:33.10    2:32.91   491  
                  34.76     1:13.31 (38.55)     1:53.81 (40.50)     2:32.91 (39.10)
  7 Martin I Nikolov          14 Sofia'21             2:38.00    2:34.60   475  
                  35.67     1:16.62 (40.95)     1:55.97 (39.35)     2:34.60 (38.63)
  8 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                2:31.00    2:34.62   475  
                  33.41     1:12.41 (39.00)     1:53.58 (41.17)     2:34.62 (41.04)
  9 Viktor M Zhelyazkov       15 PSKCM                2:35.00    2:34.94   472  
                  34.86     1:15.46 (40.60)     1:56.01 (40.55)     2:34.94 (38.93)
 10 Viktor K Nikolov          14 PSKCM                2:38.00    2:37.02   453  
                  35.92     1:16.05 (40.13)     1:56.16 (40.11)     2:37.02 (40.86)
 11 Angel M Stanchev          16 Chepinets            2:40.00    2:41.92   413  
                  36.85     1:19.52 (42.67)     2:00.30 (40.78)     2:41.92 (41.62)
 12 Tzvetozar I Yakov         17 Levski               2:36.00    2:43.29   403  
                  35.50     1:17.37 (41.87)     2:00.61 (43.24)     2:43.29 (42.68)
 13 Ivan R Ivanov             19 Damini LV                 NT    2:47.03   377  
                  38.15     1:19.96 (41.81)     2:03.13 (43.17)     2:47.03 (43.90)
 14 Yordan P Gospodinov       15 BRIZ                 2:50.00    2:51.72   347  
                  39.37     1:23.92 (44.55)     2:08.85 (44.93)     2:51.72 (42.87)
 15 Nikola G Todorov          15 CSKA                 2:55.00    2:52.71   341  
                  40.51     1:25.07 (44.56)     2:09.73 (44.66)     2:52.71 (42.98)
 16 Daniel Y Rakovski         14 CSKA                 3:03.00    2:58.45   309  
                  39.12     1:23.55 (44.43)     2:11.01 (47.46)     2:58.45 (47.44)
 17 Radul Y Dimitrov          15 BRIZ                 2:51.00    2:59.28   304  
                  40.93     1:26.77 (45.84)     2:13.66 (46.89)     2:59.28 (45.62)
 18 Valentin B Spasov         19 Metropol             2:50.00    3:10.89   252  
                  41.32     1:27.24 (45.92)     2:18.64 (51.40)     3:10.89 (52.25)
 19 Zlatko E Hrischev         14 DELPZ                3:12.00    3:12.78   245  
                  41.88     1:30.80 (48.92)     2:22.81 (52.01)     3:12.78 (49.97)
 
Event 10  Women 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgiya E Kadoglu        14 Galata'2009          2:34.00    2:34.62   659  
                  35.50     1:15.06 (39.56)     1:55.54 (40.48)     2:34.62 (39.08)
  2 Tanya N Lapunova          17 MLA91                2:45.00    2:45.15   541  
                  36.74     1:19.12 (42.38)     2:00.55 (41.43)     2:45.15 (44.60)
  3 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 2:47.00    2:46.77   525  
                  37.11     1:18.87 (41.76)     2:02.81 (43.94)     2:46.77 (43.96)
  4 Malvina S Boneva          14 MLA91                2:55.00    2:52.55   474  
                  40.13     1:23.26 (43.13)     2:08.13 (44.87)     2:52.55 (44.42)
  5 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  2:49.00    2:52.73   472  
                  39.62     1:24.46 (44.84)     2:09.22 (44.76)     2:52.73 (43.51)
  6 Boryana I Ilchovska       16 Levski               2:46.00    2:53.47   466  
                  39.59     1:23.79 (44.20)     2:08.85 (45.06)     2:53.47 (44.62)
  7 Simona P Palazova         15 Levski               2:52.00    3:02.54   400  
                  39.13     1:23.76 (44.63)     2:10.62 (46.86)     3:02.54 (51.92)
  8 Despina D Balabanova      15 NSA                  3:01.20    3:03.42   394  
                  41.03     1:27.54 (46.51)     2:15.75 (48.21)     3:03.42 (47.67)
  9 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                 3:10.00    3:15.10   328  
                  44.14     1:33.31 (49.17)     2:23.21 (49.90)     3:15.10 (51.89)
 10 Adriana V Simeonova       15 Damini LV            3:16.00    3:15.92   324  
                  43.93     1:33.51 (49.58)     2:25.09 (51.58)     3:15.92 (50.83)
 11 Bogomila M Todorova       16 CSKA                 3:10.40    3:20.38   302  
                  43.49     1:34.42 (50.93)     2:27.38 (52.96)     3:20.38 (53.00)
 12 Yonna S Gradeva           15 Metropol                  NT    3:36.78   239  
                  48.35     1:44.30 (55.95)     2:43.53 (59.23)     3:36.78 (53.25)
 -- Stela D Andreeva          16 Metropol                  NT         DQ        
                  51.04     1:49.37 (58.33)     2:47.78 (58.41)          DQ (57.82)
 
Event 11  Men 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veselin R Stefanov        18 MLA91                4:02.00    3:59.69   699  
                  27.51       56.82 (29.31)     1:26.69 (29.87)     1:56.76 (30.07)
        2:27.31 (30.55)     2:58.18 (30.87)     3:29.43 (31.25)     3:59.69 (30.26)
  2 Petar B Suharev           17 MLA91                4:04.00    4:02.20   677  
                  28.61       58.15 (29.54)     1:28.48 (30.33)     1:59.19 (30.71)
        2:29.85 (30.66)     3:01.05 (31.20)     3:31.77 (30.72)     4:02.20 (30.43)
  3 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                 4:08.50    4:05.74   649  
                  27.11       56.82 (29.71)     1:27.76 (30.94)     1:58.83 (31.07)
        2:30.49 (31.66)     3:02.25 (31.76)     3:34.08 (31.83)     4:05.74 (31.66)
  4 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 4:04.12    4:08.57   627  
                  28.00       57.78 (29.78)     1:28.96 (31.18)     2:00.17 (31.21)
        2:32.05 (31.88)     3:04.10 (32.05)     3:36.63 (32.53)     4:08.57 (31.94)
  5 Mart I Lachev             18 Damini LV            4:22.00    4:13.53   591  
                  29.00     1:00.60 (31.60)     1:32.69 (32.09)     2:04.29 (31.60)
        2:37.04 (32.75)     3:09.53 (32.49)     3:41.90 (32.37)     4:13.53 (31.63)
  6 Yordan A Andreev          16 NSA                  4:20.10    4:17.12   566  
                  28.15       59.44 (31.29)     1:31.81 (32.37)     2:04.60 (32.79)
        2:37.87 (33.27)     3:11.18 (33.31)     3:44.42 (33.24)     4:17.12 (32.70)
  7 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                4:18.00    4:19.68   550  
                  30.22     1:02.68 (32.46)     1:35.88 (33.20)     2:09.63 (33.75)
        2:42.38 (32.75)     3:15.00 (32.62)     3:48.34 (33.34)     4:19.68 (31.34)
  8 Dimitar A Atanasov        15 VIH                  4:12.10    4:20.11   547  
                  29.20     1:01.03 (31.83)     1:33.61 (32.58)     2:07.01 (33.40)
        2:40.40 (33.39)     3:14.13 (33.73)     3:47.71 (33.58)     4:20.11 (32.40)
  9 Bogomil T Angelov         20 NSA                  4:15.80    4:20.31   546  
                  29.79     1:01.95 (32.16)     1:34.60 (32.65)     2:08.24 (33.64)
        2:41.35 (33.11)     3:15.24 (33.89)     3:48.69 (33.45)     4:20.31 (31.62)
 10 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                 4:20.00    4:22.06   535  
                  29.91     1:01.68 (31.77)     1:35.12 (33.44)     2:09.21 (34.09)
        2:42.13 (32.92)     3:15.63 (33.50)     3:48.92 (33.29)     4:22.06 (33.14)
 11 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            4:09.00    4:22.84   530  
                  30.11     1:03.24 (33.13)     1:36.79 (33.55)     2:10.42 (33.63)
        2:43.83 (33.41)     3:17.58 (33.75)     3:51.01 (33.43)     4:22.84 (31.83)
 12 Venelin L Smukov          14 CSKA                 4:29.00    4:22.99   529  
                  29.67     1:02.21 (32.54)     1:35.30 (33.09)     2:08.94 (33.64)
        2:42.03 (33.09)     3:16.46 (34.43)     3:50.50 (34.04)     4:22.99 (32.49)
 13 Angel R Aykov             14 VIH                  4:26.05    4:24.62   519  
                  29.39     1:01.28 (31.89)     1:34.66 (33.38)     2:08.68 (34.02)
        2:42.89 (34.21)     3:17.30 (34.41)     3:51.52 (34.22)     4:24.62 (33.10)
 14 Arseniy M Beketov         14 PSKCM                4:22.00    4:27.88   501  
                  29.52     1:02.70 (33.18)     1:36.57 (33.87)     2:11.12 (34.55)
        2:44.71 (33.59)     3:18.27 (33.56)     3:55.03 (36.76)     4:27.88 (32.85)
 15 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21             4:25.00    4:27.99   500  
                  29.60     1:02.55 (32.95)     1:36.58 (34.03)     2:11.32 (34.74)
        2:46.04 (34.72)     3:19.69 (33.65)     3:54.12 (34.43)     4:27.99 (33.87)
 16 Tzvetan V Yordanov        24 Levski               4:17.00    4:29.13   494  
                  30.03     1:02.32 (32.29)     1:35.42 (33.10)     2:09.36 (33.94)
        2:43.72 (34.36)     3:18.69 (34.97)     3:54.02 (35.33)     4:29.13 (35.11)
 17 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             4:31.00    4:33.45   471  
                  31.21     1:04.64 (33.43)     1:39.29 (34.65)     2:14.30 (35.01)
        2:49.76 (35.46)     3:25.44 (35.68)     3:59.91 (34.47)     4:33.45 (33.54)
 18 Dinko S Mitev             18 Trayana              4:40.00    4:40.51   436  
                  29.96     1:03.72 (33.76)     1:39.11 (35.39)     2:14.94 (35.83)
        2:51.27 (36.33)     3:28.01 (36.74)     4:05.04 (37.03)     4:40.51 (35.47)
 19 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana              4:48.00    4:47.57   405  
                  31.34     1:05.83 (34.49)     1:41.32 (35.49)     2:17.45 (36.13)
        2:54.60 (37.15)     3:31.80 (37.20)     4:09.60 (37.80)     4:47.57 (37.97)
 20 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More           NT    4:50.74   391  
                  31.50     1:05.80 (34.30)     1:41.25 (35.45)     2:18.08 (36.83)
        2:55.53 (37.45)     3:34.05 (38.52)     4:12.92 (38.87)     4:50.74 (37.82)
 21 Antoan D Dimitrov         17 Levski               4:50.00    4:58.46   362  
                  32.63     1:09.20 (36.57)     1:47.83 (38.63)     2:26.84 (39.01)
        3:04.91 (38.07)     3:43.64 (38.73)     4:21.68 (38.04)     4:58.46 (36.78)
 22 Stoqn N Stoykov           15 Chernomorets         4:48.20    5:01.09   352  
                  33.85     1:10.12 (36.27)     1:47.07 (36.95)     2:26.01 (38.94)
        3:05.52 (39.51)     3:42.60 (37.08)     4:20.71 (38.11)     5:01.09 (40.38)
 23 Dimitar S Gechev          15 DELPZ                4:45.00    5:09.43   325  
                  33.13     1:10.59 (37.46)     1:49.94 (39.35)     2:30.18 (40.24)
        3:10.16 (39.98)     3:51.45 (41.29)     4:32.01 (40.56)     5:09.43 (37.42)
 -- Traqn T Neshev            17 Chernomorets         4:42.80         DQ        
                  26.71                                                            
 
Event 12  Women 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                4:27.00    4:26.80   682  
                  30.71     1:03.48 (32.77)     1:36.87 (33.39)     2:10.64 (33.77)
        2:44.69 (34.05)     3:18.99 (34.30)     3:53.27 (34.28)     4:26.80 (33.53)
  2 Lidiya P Ivanova          22 Levski               4:30.00    4:30.03   658  
                  29.58     1:02.70 (33.12)     1:37.10 (34.40)     2:11.48 (34.38)
        2:46.06 (34.58)     3:21.22 (35.16)     3:55.82 (34.60)     4:30.03 (34.21)
  3 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  4:34.00    4:40.54   587  
                  31.96     1:06.30 (34.34)     1:41.37 (35.07)     2:17.00 (35.63)
        2:52.98 (35.98)     3:28.95 (35.97)     4:05.03 (36.08)     4:40.54 (35.51)
  4 Raya L Andonova           18 PIRIN                5:00.00    4:40.60   586  
                  30.80     1:05.13 (34.33)     1:39.90 (34.77)     2:16.12 (36.22)
        2:52.02 (35.90)     3:28.57 (36.55)     4:04.67 (36.10)     4:40.60 (35.93)
  5 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             5:02.00    4:43.08   571  
                  32.30     1:07.99 (35.69)     1:44.27 (36.28)     2:20.65 (36.38)
        2:56.44 (35.79)     3:31.80 (35.36)     4:07.76 (35.96)     4:43.08 (35.32)
  6 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                4:45.00    4:48.45   540  
                  31.91     1:06.59 (34.68)     1:42.60 (36.01)     2:19.90 (37.30)
        2:57.16 (37.26)     3:34.55 (37.39)     4:11.62 (37.07)     4:48.45 (36.83)
  7 Maria V Ignatova          15 Damini LV            5:00.00    4:50.85   526  
                  31.99     1:06.49 (34.50)     1:42.42 (35.93)     2:18.86 (36.44)
        2:56.16 (37.30)     3:34.05 (37.89)     4:12.91 (38.86)     4:50.85 (37.94)
  8 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 4:52.80    4:51.79   521  
                  32.17     1:07.40 (35.23)     1:43.91 (36.51)     2:21.26 (37.35)
        2:59.09 (37.83)     3:37.01 (37.92)     4:14.87 (37.86)     4:51.79 (36.92)
  9 Marry G Yordanova         15 NSA                  5:05.10    5:04.40   459  
                  32.34     1:08.50 (36.16)     1:46.75 (38.25)     2:26.02 (39.27)
        3:05.86 (39.84)     3:45.79 (39.93)     4:25.95 (40.16)     5:04.40 (38.45)
 10 Delyana G Todorova        15 Trayana              5:15.00    5:17.81   403  
                  34.63     1:13.02 (38.39)     1:53.46 (40.44)     2:35.05 (41.59)
        3:16.81 (41.76)     3:58.15 (41.34)     4:39.32 (41.17)     5:17.81 (38.49)
 11 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                 5:20.00    5:18.28   402  
                  35.73     1:15.34 (39.61)     1:55.29 (39.95)     2:36.30 (41.01)
        3:16.74 (40.44)     3:57.45 (40.71)     4:37.94 (40.49)     5:18.28 (40.34)
 12 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                5:06.00    5:23.07   384  
                  35.17     1:14.61 (39.44)     1:54.97 (40.36)     2:36.28 (41.31)
        3:17.67 (41.39)     3:59.65 (41.98)     4:41.46 (41.81)     5:23.07 (41.61)
 12 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More           NT    5:23.07   384  
                  37.84     1:18.46 (40.62)     1:59.02 (40.56)     2:39.74 (40.72)
        3:20.42 (40.68)     4:00.79 (40.37)     4:42.34 (41.55)     5:23.07 (40.73)
 14 Simona I Gerdjikova       16 Trayana              5:18.00    5:23.08   384  
                  35.02     1:13.61 (38.59)     1:55.47 (41.86)     2:36.37 (40.90)
        3:17.80 (41.43)     4:00.45 (42.65)     4:42.07 (41.62)     5:23.08 (41.01)
 15 Nikoleta L Kamenova       17 Levski               5:18.00    5:23.66   382  
                  35.42     1:15.33 (39.91)     1:56.64 (41.31)     2:37.91 (41.27)
        3:18.86 (40.95)     4:01.10 (42.24)     4:42.36 (41.26)     5:23.66 (41.30)
 16 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 5:18.00    5:26.19   373  
                  33.83     1:12.62 (38.79)     1:53.10 (40.48)     2:35.61 (42.51)
        3:18.45 (42.84)     4:01.39 (42.94)     4:44.61 (43.22)     5:26.19 (41.58)
 17 Desislava T Yalamova      14 Kps Cherno More           NT    5:50.61   300  
                  38.12     1:20.44 (42.32)     2:03.84 (43.40)     2:47.93 (44.09)
        3:33.55 (45.62)     4:17.94 (44.39)     5:04.49 (46.55)     5:50.61 (46.12)
 
Event 13  Women 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski                 58.50      58.75   654  
                  28.70       58.75 (30.05)                                        
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                  59.20      58.85   651  
                  28.49       58.85 (30.36)                                        
  3 Anna M Dolganina          16 BRIZ                   59.00      59.57   627  
                  28.96       59.57 (30.61)                                        
  4 Raya L Andonova           18 PIRIN                1:02.10    1:00.91   587  
                  29.41     1:00.91 (31.50)                                        
  5 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                1:01.00    1:01.33   575  
                  29.76     1:01.33 (31.57)                                        
  6 Sevilyay T Sali           16 BRIZ                 1:02.00    1:02.20   551  
                  30.05     1:02.20 (32.15)                                        
  7 Iva L Traikova            15 Sofia'21             1:01.00    1:02.22   551  
                  30.08     1:02.22 (32.14)                                        
  8 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             1:04.00    1:02.63   540  
                  30.09     1:02.63 (32.54)                                        
  9 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                1:02.00    1:02.86   534  
                  29.69     1:02.86 (33.17)                                        
 10 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  1:00.30    1:02.99   531  
                  30.31     1:02.99 (32.68)                                        
 11 Maria V Ignatova          15 Damini LV            1:05.00    1:03.14   527  
                  31.01     1:03.14 (32.13)                                        
 12 Simona H Pantova          17 Damini LV                 NT    1:03.18   526  
                  30.79     1:03.18 (32.39)                                        
 13 Kalina Y Yordanova        27 NSA                  1:02.00    1:04.19   501  
                  30.37     1:04.19 (33.82)                                        
 14 Simona P Palazova         15 Levski               1:05.30    1:05.85   464  
                  30.92     1:05.85 (34.93)                                        
 15 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                1:08.00    1:08.88   406  
                  32.82     1:08.88 (36.06)                                        
 16 Polina B Bozhikova        18 CSKA                 1:10.50    1:09.02   403  
                  33.33     1:09.02 (35.69)                                        
 17 Mishel G Georgieva        19 CSKA                 1:08.00    1:10.71   375  
                  33.00     1:10.71 (37.71)                                        
 18 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol             1:10.00    1:14.23   324  
                  35.22     1:14.23 (39.01)                                        
 19 Desislava T Yalamova      14 Kps Cherno More           NT    1:17.03   290  
                  36.90     1:17.03 (40.13)                                        
 20 Yonna S Gradeva           15 Metropol             1:15.00    1:17.96   280  
                  37.71     1:17.96 (40.25)                                        
 -- Ralica L Petrova          15 Chernomorets         1:13.80         DQ        
 
Event 14  Men 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  50.00      49.71   738  
                  24.26       49.71 (25.45)                                        
  2 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                   50.15      49.97   727  
                  24.15       49.97 (25.82)                                        
  3 Dimitar E Dechev          21 PSKCM                  50.80      51.65   658  
                  24.83       51.65 (26.82)                                        
  4 Bojidar M Stoev           18 Levski                 52.80      51.85   651  
                  25.21       51.85 (26.64)                                        
  5 Nikolay P Seymenov        20 NSA                    51.80      52.23   636  
                  24.80       52.23 (27.43)                                        
  6 Zhivko A Mesrobovich      17 MLA91                  53.00      52.38   631  
                  25.24       52.38 (27.14)                                        
  7 Aleks I Ivanov            18 Damini LV              54.50      53.46   594  
                  25.98       53.46 (27.48)                                        
  8 Aleksandar K Nikolov      23 MLA91                  49.00      53.69   586  
                  26.15       53.69 (27.54)                                        
  9 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia                52.16      53.76   584  
                  26.08       53.76 (27.68)                                        
 10 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   55.50      54.20   570  
                  26.54       54.20 (27.66)                                        
 11 Venelin L Smukov          14 CSKA                   56.00      54.87   549  
                  26.79       54.87 (28.08)                                        
 12 Mart I Lachev             18 Damini LV              55.70      54.92   547  
                  26.31       54.92 (28.61)                                        
 13 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    53.00      55.10   542  
                  25.47       55.10 (29.63)                                        
 14 Marin G Marinov           15 VIH                    54.20      55.85   520  
                  26.77       55.85 (29.08)                                        
 15 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21               54.00      56.18   511  
                  27.16       56.18 (29.02)                                        
 16 Frederik Y Dimitrov       18 Levski                 58.00      56.61   500  
                  27.22       56.61 (29.39)                                        
 17 Ruslan R Kukushev         19 Sofia'21               58.00      56.84   494  
                  27.20       56.84 (29.64)                                        
 18 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana                59.00      57.34   481  
                  28.14       57.34 (29.20)                                        
 19 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                   59.50      58.16   461  
                  28.57       58.16 (29.59)                                        
 20 Martin S Kirov            14 DELPZ                  59.00      58.68   449  
                  28.44       58.68 (30.24)                                        
 21 Traqn T Neshev            17 Chernomorets           57.07      58.75   447  
                  27.65       58.75 (31.10)                                        
 22 Valter N Dikov            17 Olimpia                58.77      59.36   433  
                  28.40       59.36 (30.96)                                        
 23 Georgi P Georgiev         14 Dorostol               58.80      59.58   429  
                  27.93       59.58 (31.65)                                        
 24 Ivan N Ivanov             14 Trayana              1:01.00    1:01.46   390  
                  29.38     1:01.46 (32.08)                                        
 25 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More           NT    1:01.62   387  
                  29.09     1:01.62 (32.53)                                        
 26 Dimityr Z Kolev           17 Metropol             1:00.00    1:05.42   324  
                  30.34     1:05.42 (35.08)                                        
 26 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More           NT    1:05.42   324  
                  32.35     1:05.42 (33.07)                                        
 28 Angel P Tushev            16 Metropol                  NT    1:08.05   288  
                  32.61     1:08.05 (35.44)                                        
 29 Georgi L Dimitrov         15 Atomik               1:20.00    1:20.65   173  
                  37.45     1:20.65 (43.20)                                        
 -- Metodi D Ivanov           15 DELPZ                1:04.00         DQ        
                  30.19                                                            
 
Event 15  Women 14 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgiya E Kadoglu        14 Galata'2009          5:06.00    5:01.44   649  
                  32.94     1:10.39 (37.45)     1:49.47 (39.08)     2:29.85 (40.38)
        3:10.48 (40.63)     3:51.94 (41.46)     4:27.52 (35.58)     5:01.44 (33.92)
  2 Marina L Nikolova         15 MLA91                5:06.00    5:11.14   590  
                  32.92     1:12.05 (39.13)     1:51.59 (39.54)     2:31.16 (39.57)
        3:16.80 (45.64)     4:02.45 (45.65)     4:36.32 (33.87)     5:11.14 (34.82)
  3 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                5:23.00    5:26.18   512  
                  35.66     1:15.67 (40.01)     1:57.39 (41.72)     2:38.10 (40.71)
        3:25.62 (47.52)     4:13.38 (47.76)     4:49.65 (36.27)     5:26.18 (36.53)
  4 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  5:17.00    5:27.93   504  
                  36.30     1:15.67 (39.37)     1:58.36 (42.69)     2:41.85 (43.49)
        3:28.54 (46.69)     4:14.02 (45.48)     4:51.46 (37.44)     5:27.93 (36.47)
  5 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                      NT    5:33.98   477  
                  37.21     1:18.91 (41.70)     1:58.74 (39.83)     2:39.80 (41.06)
        3:28.13 (48.33)     4:18.53 (50.40)     4:56.21 (37.68)     5:33.98 (37.77)
  6 Marry G Yordanova         15 NSA                  5:33.00    5:46.70   426  
                  36.25     1:18.34 (42.09)     2:02.66 (44.32)     2:49.82 (47.16)
        3:38.27 (48.45)     4:26.72 (48.45)     5:07.19 (40.47)     5:46.70 (39.51)
  7 Gabriela K Panaiotova     20 Levski               5:50.00    5:55.32   396  
                  38.53     1:19.89 (41.36)     2:04.92 (45.03)     2:50.21 (45.29)
        3:40.85 (50.64)     4:32.39 (51.54)     5:14.47 (42.08)     5:55.32 (40.85)
  8 Mina K Grahovska          16 Trayana              6:20.00    6:09.60   352  
                  39.76     1:24.72 (44.96)     2:15.00 (50.28)     3:03.25 (48.25)
        3:54.58 (51.33)     4:46.00 (51.42)     5:28.99 (42.99)     6:09.60 (40.61)
  9 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 6:00.00    6:21.62   320  
                  40.61     1:27.93 (47.32)     2:15.90 (47.97)     3:02.19 (46.29)
        3:58.97 (56.78)     4:57.23 (58.26)     5:39.08 (41.85)     6:21.62 (42.54)
 10 Bogomila M Todorova       16 CSKA                 6:14.60    6:22.99   316  
                  40.74     1:29.09 (48.35)     2:17.09 (48.00)     3:06.23 (49.14)
        3:57.69 (51.46)     4:54.04 (56.35)     5:38.69 (44.65)     6:22.99 (44.30)
 -- Plamena T Prodanova       14 BRIZ                 5:50.00         DQ        
                  38.05     1:20.95 (42.90)     2:08.99 (48.04)     2:58.22 (49.23)
        3:50.11 (51.89)     4:42.45 (52.34)     5:24.52 (42.07)          DQ (40.27)
 
Event 16  Men 14 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV            4:38.00    4:29.10   685  
                  29.02     1:01.62 (32.60)     1:36.25 (34.63)     2:10.69 (34.44)
        2:49.37 (38.68)     3:27.31 (37.94)     3:58.68 (31.37)     4:29.10 (30.42)
  2 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia              4:32.33    4:32.09   663  
                  29.33     1:03.63 (34.30)     1:36.42 (32.79)     2:10.74 (34.32)
        2:50.68 (39.94)     3:29.05 (38.37)     4:00.33 (31.28)     4:32.09 (31.76)
  3 Petar B Suharev           17 MLA91                4:45.00    4:42.48   592  
                  30.33     1:06.58 (36.25)     1:45.00 (38.42)     2:22.48 (37.48)
        3:04.61 (42.13)     3:45.07 (40.46)     4:13.60 (28.53)     4:42.48 (28.88)
  4 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 4:45.00    4:42.52   592  
                  29.23     1:02.09 (32.86)     1:39.50 (37.41)     2:15.80 (36.30)
        2:59.28 (43.48)     3:42.40 (43.12)     4:13.45 (31.05)     4:42.52 (29.07)
  5 Kaloyan G Nikolov         14 NSA                  4:47.20    4:43.69   585  
                  29.79     1:03.04 (33.25)     1:38.87 (35.83)     2:16.49 (37.62)
        2:56.45 (39.96)     3:38.50 (42.05)     4:10.72 (32.22)     4:43.69 (32.97)
  6 Dimitar P Manolov         15 MLA91                4:54.00    4:45.75   572  
                  30.56     1:03.29 (32.73)     1:40.26 (36.97)     2:18.29 (38.03)
        3:00.08 (41.79)     3:42.31 (42.23)     4:14.43 (32.12)     4:45.75 (31.32)
  7 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             4:48.00    4:52.42   534  
                  31.75     1:06.95 (35.20)     1:43.91 (36.96)     2:21.89 (37.98)
        3:03.80 (41.91)     3:45.72 (41.92)     4:19.10 (33.38)     4:52.42 (33.32)
  8 Yordan A Andreev          16 NSA                  4:45.10    4:54.14   524  
                  31.15     1:09.24 (38.09)     1:44.89 (35.65)     2:21.63 (36.74)
        3:06.52 (44.89)     3:49.06 (42.54)     4:22.10 (33.04)     4:54.14 (32.04)
  9 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            4:42.00    4:54.30   524  
                  31.67     1:07.55 (35.88)     1:44.51 (36.96)     2:21.38 (36.87)
        3:04.29 (42.91)     3:47.72 (43.43)     4:21.88 (34.16)     4:54.30 (32.42)
 10 Aleksandar N Ninov        23 Levski               5:02.00    4:58.96   499  
                  31.42     1:06.94 (35.52)     1:49.23 (42.29)     2:30.29 (41.06)
        3:12.46 (42.17)     3:56.11 (43.65)     4:27.70 (31.59)     4:58.96 (31.26)
 11 Georgi K Kostadinov       14 Chernomorets         5:18.30    5:07.29   460  
                  32.23     1:08.41 (36.18)     1:50.06 (41.65)     2:29.58 (39.52)
        3:13.66 (44.08)     3:58.21 (44.55)     4:34.03 (35.82)     5:07.29 (33.26)
 12 Viktor K Nikolov          14 PSKCM                5:05.00    5:10.28   447  
                  33.28     1:11.17 (37.89)     1:49.91 (38.74)     2:30.28 (40.37)
        3:14.66 (44.38)     3:58.21 (43.55)     4:34.49 (36.28)     5:10.28 (35.79)
 13 Yordan P Gospodinov       15 BRIZ                 5:30.00    5:16.43   421  
                  32.90     1:11.32 (38.42)     1:52.84 (41.52)     2:34.04 (41.20)
        3:19.88 (45.84)     4:06.38 (46.50)     4:42.20 (35.82)     5:16.43 (34.23)
 14 Veselin V Atanasov        14 Sofia'21             5:09.00    5:18.48   413  
                  31.22     1:07.18 (35.96)     1:48.92 (41.74)     2:29.97 (41.05)
        3:17.26 (47.29)     4:02.39 (45.13)     4:41.32 (38.93)     5:18.48 (37.16)
 15 Aleksandar V Lebeshkovsk  15 CSKA                 5:30.00    5:28.18   377  
                  32.98     1:13.74 (40.76)     1:57.54 (43.80)     2:39.84 (42.30)
        3:27.99 (48.15)     4:16.35 (48.36)     4:52.93 (36.58)     5:28.18 (35.25)
 16 Nikola G Todorov          15 CSKA                 5:50.30    5:41.86   334  
                  35.90     1:22.16 (46.26)     2:05.36 (43.20)     2:50.54 (45.18)
        3:37.07 (46.53)     4:24.38 (47.31)     5:03.99 (39.61)     5:41.86 (37.87)
 17 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More           NT    5:44.77   325  
                  35.13     1:15.74 (40.61)     2:04.11 (48.37)     2:51.53 (47.42)
        3:38.55 (47.02)     4:24.88 (46.33)     5:05.07 (40.19)     5:44.77 (39.70)
 -- Tzvetan V Yordanov        24 Levski               4:55.00         DQ        
 -- Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                5:00.00         DQ        
                  32.09     1:08.21 (36.12)     1:46.91 (38.70)     2:25.81 (38.90)
        3:09.25 (43.44)     3:52.54 (43.29)     4:28.32 (35.78)          DQ (34.30)
 
Event 17  Women 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski                 29.50      29.97   538  
  2 Mariya Zaharova           16 BRIZ                   30.00      30.63   504  
  3 Gergana G Glavurova       14 NSA                    31.40      31.03   485  
  4 Raya L Andonova           18 PIRIN                  30.00      31.08   482  
  5 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                  30.90      31.38   468  
  6 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                  30.40      31.44   466  
  7 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                  30.20      31.79   451  
  8 Iva L Traikova            15 Sofia'21               31.00      32.24   432  
  9 Vladimira J Touchanova    14 NSA                    32.80      32.27   431  
 10 Antoniya S Stoyanova      15 PSKCM                  32.00      32.82   409  
 11 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                   33.00      32.87   408  
 12 Maria V Ignatova          15 Damini LV              34.00      33.77   376  
 13 Iliyana V Popova          16 Levski                 33.00      34.05   367  
 14 Dayana V Zambovska        17 CSKA                   35.80      35.71   318  
 15 Viktoriq N Sabeva         19 Chernomorets           37.60      35.95   311  
 16 Mihaela M Vladova         15 Damini LV              36.50      37.48   275  
 17 Darina T Rolanska         18 Sofia'21               36.00      37.83   267  
 18 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol               38.00      39.74   230  
 -- Venera D Popova           14 Kps Cherno More           NT         DQ        
 
Event 18  Men 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                  24.50      24.49   705  
  2 Mihael T Yordanov         16 IRIS                   25.52      25.31   638  
  3 Zhivko A Mesrobovich      17 MLA91                  26.00      25.73   608  
  4 Petar G Ivanov            24 Olimpia                25.43      25.87   598  
  5 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV              25.60      26.34   566  
  6 Georgi P Seymenov         23 NSA                    25.80      26.49   557  
  6 Andrey O Grahovski        23 NSA                    25.70      26.49   557  
  8 Yavor T Marinov           24 Olimpia                26.77      26.56   552  
  9 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               26.00      26.95   529  
 10 Aleks I Ivanov            18 Damini LV              27.90      26.97   528  
 11 Stoyan R Desov            25 MLA91                  26.30      27.06   522  
 12 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                  26.50      27.09   521  
 13 Aleksandar N Ninov        23 Levski                 27.20      27.55   495  
 14 Teodor K Todorov          16 BRIZ                   27.60      27.99   472  
 15 Martin V Angelov          18 Sofia'21               27.00      28.29   457  
 16 Deyan M Gechev            18 Atomik                 28.70      28.38   453  
 17 Ivan N Ivanov             14 Trayana                28.50      28.52   446  
 18 Nikolay S Evtimov         20 CSKA                   28.50      28.53   446  
 19 Toni V Tarov              17 CSKA                   29.20      28.86   431  
 20 Lyubomir M Borisov        14 BRIZ                   28.30      29.06   422  
 21 Georgi P Georgiev         14 Dorostol               28.50      29.34   410  
 22 Stoqn N Stoykov           15 Chernomorets           28.80      29.40   407  
 23 Rumen M Zlatkov           15 DELPZ                  29.00      29.57   400  
 24 Georgi V Yankov           17 Metropol               29.00      30.08   380  
 25 Ivailo S Manchozov        15 DELPZ                  29.20      30.56   363  
 26 Antoan D Dimitrov         17 Levski                 31.00      31.07   345  
 27 Mihail V Vylchev          16 Metropol               30.00      31.74   324  
 28 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More           NT      33.46   276  
 -- Dimitar A Angelov         19 Kps Cherno More           NT         DQ        
 
Event 19  Women 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 2:24.50    2:20.64   623  
                  32.93     1:08.27 (35.34)     1:44.78 (36.51)     2:20.64 (35.86)
  2 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 2:32.20    2:26.75   549  
                  35.13     1:12.04 (36.91)     1:49.75 (37.71)     2:26.75 (37.00)
  3 Velina S Lichovska        14 MLA91                2:30.00    2:28.68   528  
                  34.35     1:11.64 (37.29)     1:50.19 (38.55)     2:28.68 (38.49)
  4 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             2:30.00    2:32.94   485  
                  36.38     1:14.91 (38.53)     1:54.49 (39.58)     2:32.94 (38.45)
  5 Gabriela E Tomova         18 Levski               2:37.00    2:34.33   472  
                  37.59     1:16.55 (38.96)     1:56.31 (39.76)     2:34.33 (38.02)
  6 Ekaterina Rogacheva       15 BRIZ                 2:33.00    2:34.64   469  
                  34.53     1:12.73 (38.20)     1:53.51 (40.78)     2:34.64 (41.13)
  7 Eli O Angelova            15 NSA                  2:35.00    2:35.62   460  
                  35.17     1:14.25 (39.08)     1:55.00 (40.75)     2:35.62 (40.62)
  8 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                2:38.00    2:43.25   398  
                  37.83     1:18.77 (40.94)     2:01.46 (42.69)     2:43.25 (41.79)
  9 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  2:44.00    2:44.05   393  
                  39.56     1:21.38 (41.82)     2:02.80 (41.42)     2:44.05 (41.25)
 10 Delyana G Todorova        15 Trayana              2:39.00    2:44.88   387  
                  38.23     1:19.63 (41.40)     2:02.79 (43.16)     2:44.88 (42.09)
 11 Viktoria D Tyankova       14 Levski               2:40.00    2:45.59   382  
                  38.95     1:20.88 (41.93)     2:04.37 (43.49)     2:45.59 (41.22)
 12 Marieta A Shopova         17 Metropol             2:50.00    2:52.78   336  
                  39.97     1:24.04 (44.07)     2:09.51 (45.47)     2:52.78 (43.27)
 13 Simona I Gerdjikova       16 Trayana              2:48.00    2:53.35   333  
                  39.32     1:22.87 (43.55)     2:07.99 (45.12)     2:53.35 (45.36)
 14 Natali P Nikolova         15 BRIZ                 3:00.00    2:57.31   311  
                  40.11     1:24.82 (44.71)     2:11.42 (46.60)     2:57.31 (45.89)
 
Event 20  Men 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lubomir B Alexiev         19 NSA                  2:05.10    2:07.23   580  
                  29.19     1:00.51 (31.32)     1:33.31 (32.80)     2:07.23 (33.92)
  2 Kristian G Bozhilov       16 NSA                  2:06.00    2:09.86   545  
                  30.23     1:02.81 (32.58)     1:35.93 (33.12)     2:09.86 (33.93)
  3 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                2:10.00    2:10.44   538  
                  30.00     1:03.38 (33.38)     1:37.05 (33.67)     2:10.44 (33.39)
  4 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 2:10.00    2:11.20   529  
                  30.46     1:02.77 (32.31)     1:36.41 (33.64)     2:11.20 (34.79)
  5 Vladimir H Vladimirov     14 Damini LV            2:18.00    2:12.27   516  
                  31.55     1:04.67 (33.12)     1:38.38 (33.71)     2:12.27 (33.89)
  6 Stanislav B Budinov       19 Damini LV            2:08.60    2:13.24   505  
                  30.70     1:03.50 (32.80)     1:38.16 (34.66)     2:13.24 (35.08)
  7 Lyubomir M Borisov        14 BRIZ                 2:15.00    2:18.68   447  
                  32.12     1:06.86 (34.74)     1:42.90 (36.04)     2:18.68 (35.78)
  8 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              2:24.00    2:21.80   419  
                  33.60     1:10.34 (36.74)     1:47.12 (36.78)     2:21.80 (34.68)
  9 Viktor V Yotov            18 MLA91                2:17.00    2:22.92   409  
                  33.16     1:09.70 (36.54)     1:47.07 (37.37)     2:22.92 (35.85)
 10 Marian K Dimitrov         15 CSKA                 2:30.00    2:24.02   399  
                  34.78     1:11.30 (36.52)     1:48.45 (37.15)     2:24.02 (35.57)
 11 Ivan P Tzurov             15 Levski               2:20.00    2:25.88   384  
                  33.69     1:10.29 (36.60)     1:48.45 (38.16)     2:25.88 (37.43)
 12 Emil K Videnov            14 CSKA                 2:39.80    2:38.78   298  
                  36.13     1:14.95 (38.82)     1:56.24 (41.29)     2:38.78 (42.54)
 13 Dimitar I Bogdantzaliev   14 Sofia'21             2:35.00    2:43.56   273  
                  37.49     1:18.78 (41.29)     2:01.72 (42.94)     2:43.56 (41.84)
 
Event 21  Women 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 1:16.50    1:16.14   558  
                  36.39     1:16.14 (39.75)                                        
  2 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                1:16.00    1:17.21   535  
                  36.46     1:17.21 (40.75)                                        
  3 Tanya N Lapunova          17 MLA91                1:16.00    1:17.37   532  
                  36.60     1:17.37 (40.77)                                        
  4 Teodora K Trifonova       28 MLA91                1:16.00    1:18.77   504  
                  37.24     1:18.77 (41.53)                                        
  5 Boryana I Ilchovska       16 Levski               1:19.00    1:20.77   467  
                  38.54     1:20.77 (42.23)                                        
  6 Simona P Palazova         15 Levski               1:23.00    1:21.42   456  
                  38.54     1:21.42 (42.88)                                        
  7 Gergana G Glavurova       14 NSA                  1:21.20    1:21.86   449  
                  39.81     1:21.86 (42.05)                                        
  8 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More           NT    1:28.34   357  
                  42.86     1:28.34 (45.48)                                        
  9 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                 1:28.00    1:31.54   321  
                  43.01     1:31.54 (48.53)                                        
 10 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            1:39.00    1:33.88   297  
                  46.32     1:33.88 (47.56)                                        
 11 Gabriela N Ivanova        17 CSKA                 1:30.00    1:36.41   275  
                  45.39     1:36.41 (51.02)                                        
 12 Yonna S Gradeva           15 Metropol             1:28.00    1:39.36   251  
                  46.81     1:39.36 (52.55)                                        
 -- Despina D Balabanova      15 NSA                  1:25.00         DQ        
                  39.68          DQ (45.88)                                        
 -- Adriana V Simeonova       15 Damini LV            1:30.00         NS        
 
Event 22  Men 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         1:04.30    1:02.97   688  
                  30.17     1:02.97 (32.80)                                        
  2 Petko T Toromanov         17 MLA91                1:06.00    1:03.25   679  
                  29.96     1:03.25 (33.29)                                        
  3 Stefan N Popov            17 Levski               1:07.00    1:05.62   608  
                  31.22     1:05.62 (34.40)                                        
  4 Ivan I Gerov              15 NSA                  1:07.00    1:06.49   585  
                  32.21     1:06.49 (34.28)                                        
  5 Panayot G Arnaudov        19 NSA                  1:05.80    1:07.94   548  
                  32.38     1:07.94 (35.56)                                        
  6 Ilian S Chorbadjiiski     18 Sofia'21             1:08.00    1:08.11   544  
                  32.17     1:08.11 (35.94)                                        
  7 Veselin R Stefanov        18 MLA91                1:07.00    1:08.75   529  
                  32.90     1:08.75 (35.85)                                        
  8 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                1:08.00    1:09.29   516  
                  32.59     1:09.29 (36.70)                                        
  9 Angel M Stanchev          16 Chepinets            1:12.00    1:11.01   480  
                  33.50     1:11.01 (37.51)                                        
 10 Martin I Nikolov          14 Sofia'21             1:10.00    1:11.09   478  
                  33.84     1:11.09 (37.25)                                        
 11 David E Georgiev          16 VIH                  1:12.48    1:11.47   471  
                  33.75     1:11.47 (37.72)                                        
 12 Viktor M Zhelyazkov       15 PSKCM                1:12.00    1:12.27   455  
                  34.03     1:12.27 (38.24)                                        
 13 Emil K Lyubenov           24 Damini LV                 NT    1:14.69   412  
                  35.39     1:14.69 (39.30)                                        
 14 Tzvetozar I Yakov         17 Levski               1:13.00    1:15.03   407  
                  35.29     1:15.03 (39.74)                                        
 15 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More           NT    1:16.87   378  
                  36.63     1:16.87 (40.24)                                        
 16 Ivan R Ivanov             19 Damini LV                 NT    1:18.13   360  
                  38.78     1:18.13 (39.35)                                        
 17 Bojidar P Stoyanov        16 Dorostol             1:14.90    1:18.42   356  
                  35.87     1:18.42 (42.55)                                        
 18 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More           NT    1:18.74   352  
                  37.29     1:18.74 (41.45)                                        
 19 Daniel Y Rakovski         14 CSKA                 1:26.00    1:19.58   341  
                  37.55     1:19.58 (42.03)                                        
 20 Preslav J Vasilev         16 Dorostol             1:18.00    1:20.94   324  
                  38.84     1:20.94 (42.10)                                        
 21 Miroslav M Gechev         15 Atomik               1:20.00    1:21.39   318  
                  38.19     1:21.39 (43.20)                                        
 22 Radul Y Dimitrov          15 BRIZ                 1:20.00    1:23.32   297  
                  39.18     1:23.32 (44.14)                                        
 23 Mihail V Vylchev          16 Metropol             1:22.00    1:23.82   292  
                  39.32     1:23.82 (44.50)                                        
 24 Valentin B Spasov         19 Metropol             1:20.00    1:24.04   289  
                  39.20     1:24.04 (44.84)                                        
 25 Zlatko E Hrischev         14 DELPZ                1:28.00    1:28.06   251  
                  42.47     1:28.06 (45.59)                                        
 26 Stanimir L Dimitrov       17 Atomik               1:45.00    1:28.90   244  
                  41.54     1:28.90 (47.36)                                        
 
Event 23  Women 14 & Over 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                        NT    1:54.95   533  
     1) Petya I Dimova 17               2) Malvina S Boneva 14            
     3) Nikol A Koshedziyska 16         4) Marina L Nikolova 15           
                  27.70       57.46 (29.76)     1:26.46 (29.00)     1:54.95 (28.49)
  2 Briz  'A'                                              NT    1:56.32   515  
     1) Sevilyay T Sali 16              2) Mariya Zaharova 16             
     3) Ekaterina Rogacheva 15          4) Anna M Dolganina 16            
                  29.14       58.50 (29.36)     1:28.74 (30.24)     1:56.32 (27.58)
  3 Nsa  'A'                                               NT    1:57.25   503  
     1) Kalina Y Yordanova 27           2) Mariya M Zlatkova 22           
     3) Sofiya M Zlatkova 25            4) Gergana G Glavurova 14         
                  29.60       58.21 (28.61)     1:27.86 (29.65)     1:57.25 (29.39)
  4 Levski  'A'                                            NT    1:58.22   490  
     1) Simona P Palazova 15            2) Boryana I Ilchovska 16         
     3) Iliyana V Popova 16             4) Lidiya P Ivanova 22            
                  29.94     1:00.93 (30.99)     1:30.49 (29.56)     1:58.22 (27.73)
  5 Damini LV  'A'                                         NT    1:59.62   473  
     1) Simona H Pantova 17             2) Maria V Ignatova 15            
     3) Mihaela M Vladova 15            4) Vladimira I Vladimirova 14     
                  28.62       57.37 (28.75)     1:29.73 (32.36)     1:59.62 (29.89)
  6 Cska  'A'                                              NT    2:00.44   464  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Polina B Bozhikova 18          
     3) Elizabet T Nikolova 15          4) Gabriela P Ivanova 14          
                  28.20     1:00.19 (31.99)     1:29.97 (29.78)     2:00.44 (30.47)
  7 Sofia'21  'A'                                          NT    2:00.59   462  
     1) Ianitza M Mavrova 15            2) Gabriela B Georgieva 14        
     3) Zlatna S Nedeva 15              4) Iva L Traikova 15              
                  30.75     1:01.65 (30.90)     1:31.63 (29.98)     2:00.59 (28.96)
  8 Psk Cherno More  'A'                                   NT    2:02.62   439  
     1) Bogoslava V Dyankova 14         2) Antoniya S Stoyanova 15        
     3) Desislava K Tsoneva 15          4) Tsvetelina K Keryazova 17      
                  30.54     1:02.66 (32.12)     1:33.57 (30.91)     2:02.62 (29.05)
  9 Trayana  'A'                                           NT    2:12.27   350  
     1) Delyana G Todorova 15           2) Mina K Grahovska 16            
     3) Simona I Gerdjikova 16          4) Yuliya Y Aleksandrova 38       
                  32.82     1:06.17 (33.35)   2:12.27 (1:06.10)                    
 10 Kps Cherno More  'A'                                   NT    2:20.21   294  
     1) Venera D Popova 14              2) Teodora S Stavreva 17          
     3) Desislava T Yalamova 14         4) Veronika J Jivkova 14          
                  37.24     1:08.34 (31.10)     1:43.39 (35.05)     2:20.21 (36.82)
 11 Metropol  'A'                                          NT    2:21.42   286  
     1) Marieta A Shopova 17            2) Yonna S Gradeva 15             
     3) Dzhuliya R Kiryazova 15         4) Stela D Andreeva 16            
                  34.69     1:13.93 (39.24)     1:44.56 (30.63)     2:21.42 (36.86)
 12 Chernomorets  'A'                                      NT    2:24.76   267  
     1) Viktoriq N Sabeva 19            2) Mariya A Aneva 17              
     3) Tanq V Kalinova 15              4) Ralica L Petrova 15            
                  30.87     1:12.36 (41.49)     1:49.21 (36.85)     2:24.76 (35.55)
 
Event 24  Men 14 & Over 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Psk Cherno More  'A'                                   NT    1:33.24   650  
     1) Dimitar E Dechev 21             2) Dimitar V Konarski 21          
     3) Aleksandar S Matev 18           4) Aleksandar A Nikolov 20        
                  23.06       46.98 (23.92)     1:11.05 (24.07)     1:33.24 (22.19)
  2 Nsa  'A'                                               NT    1:36.03   595  
     1) Nikolay P Seymenov 20           2) Georgi P Seymenov 23           
     3) Panayot G Arnaudov 19           4) Bogomil T Angelov 20           
                  24.09       48.28 (24.19)     1:12.26 (23.98)     1:36.03 (23.77)
  3 Mladost'91  'A'                                        NT    1:36.41   588  
     1) Stoyan R Desov 25               2) Aleksandar K Nikolov 23        
     3) Veselin R Stefanov 18           4) Zhivko A Mesrobovich 17        
                  24.70       48.29 (23.59)     1:12.68 (24.39)     1:36.41 (23.73)
  4 Olimpia  'A'                                           NT    1:37.29   572  
     1) Silvestar T Yankulov 20         2) Petar G Ivanov 24              
     3) Yavor T Marinov 24              4) Lyubomir L Lazarov 24          
                  24.94       49.44 (24.50)     1:13.45 (24.01)     1:37.29 (23.84)
  5 Damini LV  'A'                                         NT    1:38.11   557  
     1) Tsanko P Tsankov 25             2) Stanislav B Budinov 19         
     3) Ivan R Ivanov 19                4) Aleks I Ivanov 18              
                  24.11       48.94 (24.83)     1:13.75 (24.81)     1:38.11 (24.36)
  6 Sofia'21  'A'                                          NT    1:40.51   518  
     1) Konstantin D Tonev 15           2) Ivan I Ivanov 19               
     3) Dimitar Y Nikolov 18            4) Ruslan R Kukushev 19           
                  25.82       50.22 (24.40)     1:14.58 (24.36)     1:40.51 (25.93)
  7 Briz  'A'                                              NT    1:40.91   512  
     1) Teodosi Z Chernev 16            2) Danaill E Slavchev 16          
     3) Teodor K Todorov 16             4) Maksim V Dimitrov 15           
                  25.41       49.76 (24.35)     1:14.90 (25.14)     1:40.91 (26.01)
  8 Levski  'A'                                            NT    1:40.99   511  
     1) Frederik Y Dimitrov 18          2) Stefan N Popov 17              
     3) Aleksandar N Ninov 23           4) Bojidar M Stoev 18             
                  25.66       51.77 (26.11)     1:17.22 (25.45)     1:40.99 (23.77)
  9 Cska  'A'                                              NT    1:41.16   509  
     1) Venelin L Smukov 14             2) Toni V Tarov 17                
     3) Aleksandar V Lebeshkovski 15    4) Mihail T Kachaunov 20          
                  25.86       51.66 (25.80)     1:18.30 (26.64)     1:41.16 (22.86)
 10 Trayana  'A'                                           NT    1:46.32   438  
     1) Radoslav D Nikolov 18           2) Tsvetelin S Tsvetkov 15        
     3) Ivan N Ivanov 14                4) Dinko S Mitev 18               
                  25.68       52.51 (26.83)     1:19.50 (26.99)     1:46.32 (26.82)
 11 Chernomorets  'A'                                      NT    1:46.77   432  
     1) Hristo H Dolapchiev 17          2) Stoqn N Stoykov 15             
     3) Georgi K Kostadinov 14          4) Traqn T Neshev 17              
                  25.17       52.23 (27.06)     1:20.24 (28.01)     1:46.77 (26.53)
 12 Dorostol  'A'                                          NT    1:49.47   401  
     1) Bojidar P Stoyanov 16           2) Preslav J Vasilev 16           
     3) Bogomil R Yakovchev 14          4) Georgi P Georgiev 14           
                  28.78       57.16 (28.38)     1:23.14 (25.98)     1:49.47 (26.33)
 13 Delfin PZ  'A'                                         NT    1:51.04   384  
     1) Rumen M Zlatkov 15              2) Dimitar S Gechev 15            
     3) Metodi D Ivanov 15              4) Martin S Kirov 14              
                  27.16       55.45 (28.29)     1:24.48 (29.03)     1:51.04 (26.56)
 14 Kps Cherno More  'A'                                   NT    1:53.01   365  
     1) Tsvetan V Rusev 15              2) Emil M Tsankov 14              
     3) Vasil R Stoyanov 17             4) Dimitar A Angelov 19           
                  28.25       57.36 (29.11)     1:24.74 (27.38)     1:53.01 (28.27)
 15 Metropol  'A'                                          NT    1:57.65   323  
     1) Dimityr Z Kolev 17              2) Mihail V Vylchev 16            
     3) Valentin B Spasov 19            4) Angel P Tushev 16              
                  29.62       59.36 (29.74)     1:29.51 (30.15)     1:57.65 (28.14)
 16 Atomik  'A'                                            NT    2:00.47   301  
     1) Deyan M Gechev 18               2) Emanuil M Krivachkov 15        
     3) Georgi L Dimitrov 15            4) Miroslav M Gechev 15           
                  26.45       55.69 (29.24)     1:30.46 (34.77)     2:00.47 (30.01)
 
Event 25  Women 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lidiya P Ivanova          22 Levski               2:05.00    2:07.06   669  
                  29.71     1:02.53 (32.82)     1:35.00 (32.47)     2:07.06 (32.06)
  2 Petya I Dimova            17 MLA91                2:06.00    2:07.94   656  
                  29.51     1:01.69 (32.18)     1:34.39 (32.70)     2:07.94 (33.55)
  3 Nikol A Koshedziyska      16 MLA91                2:08.00    2:09.42   633  
                  30.48     1:02.88 (32.40)     1:36.26 (33.38)     2:09.42 (33.16)
  4 Anna M Dolganina          16 BRIZ                 2:06.00    2:12.83   586  
                  30.08     1:02.69 (32.61)     1:36.85 (34.16)     2:12.83 (35.98)
  5 Iva L Traikova            15 Sofia'21             2:18.00    2:14.63   563  
                  31.38     1:05.76 (34.38)     1:40.56 (34.80)     2:14.63 (34.07)
  6 Mariya M Zlatkova         22 NSA                  2:12.10    2:15.15   556  
                  31.66     1:05.76 (34.10)     1:40.41 (34.65)     2:15.15 (34.74)
  7 Maria V Ignatova          15 Damini LV            2:20.00    2:17.05   533  
                  32.30     1:06.57 (34.27)     1:41.74 (35.17)     2:17.05 (35.31)
  8 Sevilyay T Sali           16 BRIZ                 2:15.00    2:21.56   484  
                  30.37     1:04.82 (34.45)     1:42.43 (37.61)     2:21.56 (39.13)
  9 Bogoslava V Dyankova      14 PSKCM                2:20.00    2:24.36   456  
                  32.30     1:08.66 (36.36)     1:47.07 (38.41)     2:24.36 (37.29)
 10 Marry G Yordanova         15 NSA                  2:25.00    2:25.59   445  
                  32.77     1:09.52 (36.75)     1:48.95 (39.43)     2:25.59 (36.64)
 11 Teodora S Stavreva        17 Kps Cherno More           NT    2:25.82   443  
                  34.58     1:11.55 (36.97)     1:49.02 (37.47)     2:25.82 (36.80)
 12 Simona P Palazova         15 Levski               2:22.50    2:26.71   435  
                  32.33     1:09.08 (36.75)     1:48.27 (39.19)     2:26.71 (38.44)
 13 Desislava K Tsoneva       15 PSKCM                2:30.00    2:31.70   393  
                  34.64     1:13.08 (38.44)     1:52.81 (39.73)     2:31.70 (38.89)
 14 Simona I Gerdjikova       16 Trayana              2:28.00    2:34.13   375  
                  34.59     1:13.89 (39.30)     1:54.44 (40.55)     2:34.13 (39.69)
 15 Dzhuliya R Kiryazova      15 Metropol             2:48.00    2:51.98   270  
                  37.25     1:19.88 (42.63)     2:05.42 (45.54)     2:51.98 (46.56)
 16 Ralica L Petrova          15 Chernomorets         2:59.00    3:10.11   199  
                  40.19     1:27.37 (47.18)     2:19.27 (51.90)     3:10.11 (50.84)
 
Event 26  Men 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mihail T Kachaunov        20 CSKA                 1:52.20    1:49.87   739  
                  25.77       53.01 (27.24)     1:21.11 (28.10)     1:49.87 (28.76)
  2 Aleksandar A Nikolov      20 PSKCM                1:54.00    1:53.19   676  
                  26.25       54.89 (28.64)     1:23.95 (29.06)     1:53.19 (29.24)
  3 Veselin R Stefanov        18 MLA91                1:56.00    1:54.39   655  
                  26.44       55.00 (28.56)     1:24.58 (29.58)     1:54.39 (29.81)
  4 Bojidar M Stoev           18 Levski               1:54.00    1:56.44   621  
                  27.69       56.93 (29.24)     1:26.04 (29.11)     1:56.44 (30.40)
  5 Petar B Suharev           17 MLA91                1:58.00    1:57.10   611  
                  28.56       57.96 (29.40)     1:27.80 (29.84)     1:57.10 (29.30)
  6 Nikolay P Seymenov        20 NSA                  1:58.80    1:58.07   596  
                  26.18       55.76 (29.58)     1:26.45 (30.69)     1:58.07 (31.62)
  7 Mart I Lachev             18 Damini LV            1:58.00    1:58.17   594  
                  27.80       57.65 (29.85)     1:28.28 (30.63)     1:58.17 (29.89)
  8 Aleksandar S Matev        18 PSKCM                1:57.00    1:58.97   582  
                  27.72       57.93 (30.21)     1:28.56 (30.63)     1:58.97 (30.41)
  9 Aleks I Ivanov            18 Damini LV                 NT    1:59.31   577  
                  27.10       56.93 (29.83)     1:28.16 (31.23)     1:59.31 (31.15)
 10 Venelin L Smukov          14 CSKA                 2:03.00    2:00.31   563  
                  27.90       58.04 (30.14)     1:29.18 (31.14)     2:00.31 (31.13)
 11 Silvestar T Yankulov      20 Olimpia              1:54.83    2:01.62   545  
                  29.08       59.66 (30.58)     1:30.79 (31.13)     2:01.62 (30.83)
 12 Konstantin D Tonev        15 Sofia'21             2:01.00    2:02.43   534  
                  28.19       59.34 (31.15)     1:31.73 (32.39)     2:02.43 (30.70)
 13 Dimo G Karayanov          15 BRIZ                 2:05.00    2:03.57   520  
                  28.69     1:00.00 (31.31)     1:31.71 (31.71)     2:03.57 (31.86)
 14 Kaloyan G Nikolov         14 NSA                  2:01.20    2:05.22   499  
                  27.72       58.88 (31.16)     1:31.82 (32.94)     2:05.22 (33.40)
 15 Tsvetelin S Tsvetkov      15 Trayana              2:10.00    2:07.61   472  
                  29.66     1:02.19 (32.53)     1:27.10 (24.91)     2:07.61 (40.51)
 16 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             2:08.00    2:08.23   465  
                  30.46     1:03.01 (32.55)     1:36.52 (33.51)     2:08.23 (31.71)
 17 Yordan P Gospodinov       15 BRIZ                 2:10.00    2:10.68   439  
                  29.49     1:02.75 (33.26)     1:37.44 (34.69)     2:10.68 (33.24)
 18 Valter N Dikov            17 Olimpia              2:09.11    2:11.76   428  
                  30.17     1:03.17 (33.00)     1:38.02 (34.85)     2:11.76 (33.74)
 19 Traqn T Neshev            17 Chernomorets         2:06.00    2:11.88   427  
                  28.76     1:01.48 (32.72)     1:37.13 (35.65)     2:11.88 (34.75)
 20 Dinko S Mitev             18 Trayana              2:11.00    2:12.43   422  
                  29.46     1:02.80 (33.34)     1:38.03 (35.23)     2:12.43 (34.40)
 21 Dimityr Z Kolev           17 Metropol                  NT    2:35.81   259  
                  30.38     1:06.97 (36.59)     1:49.58 (42.61)     2:35.81 (46.23)
 -- Dimitar A Atanasov        15 VIH                  2:03.10         DQ        
                  27.84       58.29 (30.45)     1:30.36 (32.07)          DQ (31.39)
 
Event 27  Women 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanya N Lapunova          17 MLA91                  35.50      35.00   557  
  2 Tsvetelina K Keryazova    17 PSKCM                  35.00      35.89   516  
  3 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                   35.60      36.40   495  
  4 Teodora K Trifonova       28 MLA91                  35.00      36.44   493  
  5 Boryana I Ilchovska       16 Levski                 36.00      36.85   477  
  6 Gergana G Glavurova       14 NSA                    36.40      37.56   450  
  7 Mariya Zaharova           16 BRIZ                   38.00      37.61   449  
  8 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV              40.50      39.48   388  
  8 Despina D Balabanova      15 NSA                    39.30      39.48   388  
 10 Adriana V Simeonova       15 Damini LV              39.50      39.74   380  
 11 Gabriela B Georgieva      14 Sofia'21               38.00      40.22   367  
 12 Plamena T Prodanova       14 BRIZ                   41.00      41.41   336  
 13 Nikoleta L Kamenova       17 Levski                 40.00      42.18   318  
 14 Gabriela N Ivanova        17 CSKA                   43.00      43.59   288  
 15 Yonna S Gradeva           15 Metropol               42.00      43.70   286  
 16 Darina T Rolanska         18 Sofia'21               40.00      43.77   284  
 17 Veronika J Jivkova        14 Kps Cherno More           NT      46.85   232  
 18 Venera D Popova           14 Kps Cherno More           NT      47.97   216  
 19 Mariya A Aneva            17 Chernomorets           49.50      56.34   133  
 -- Tanq V Kalinova           15 Chernomorets           44.60         DQ        
 
Event 28  Men 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets           29.60      29.09   653  
  2 Petko T Toromanov         17 MLA91                  30.00      29.52   625  
  3 Ivan I Gerov              15 NSA                    30.50      30.60   561  
  4 Stefan N Popov            17 Levski                 31.00      30.67   558  
  5 Ilian S Chorbadjiiski     18 Sofia'21               31.00      31.07   536  
  6 Teodor P Voshtinarov      18 PSKCM                  30.40      31.24   528  
  7 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                  31.00      31.38   520  
  8 Panayot G Arnaudov        19 NSA                    29.80      31.40   519  
  9 David E Georgiev          16 VIH                    34.11      32.53   467  
 10 Martin I Nikolov          14 Sofia'21               32.00      32.72   459  
 11 Viktor M Zhelyazkov       15 PSKCM                  32.00      32.73   459  
 12 Frederik Y Dimitrov       18 Levski                 34.00      33.99   409  
 13 Bojidar P Stoyanov        16 Dorostol               34.50      34.03   408  
 14 Vasil R Stoyanov          17 Kps Cherno More           NT      34.12   405  
 15 Tsvetan V Rusev           15 Kps Cherno More           NT      35.20   369  
 16 Ivan R Ivanov             19 Damini LV                 NT      35.29   366  
 17 Mihail V Vylchev          16 Metropol               36.00      36.19   339  
 17 Georgi D Gruychev         17 Damini LV              36.00      36.19   339  
 19 Daniel Y Rakovski         14 CSKA                   38.40      36.24   338  
 20 Rumen M Zlatkov           15 DELPZ                  36.50      36.28   337  
 21 Preslav J Vasilev         16 Dorostol               36.10      37.23   311  
 22 Metodi D Ivanov           15 DELPZ                  37.30      37.77   298  
 23 Miroslav M Gechev         15 Atomik                 36.70      37.78   298  
 24 Radul Y Dimitrov          15 BRIZ                   37.00      38.12   290  
 25 Georgi L Ivanov           16 Metropol               37.00      39.52   260  
 26 Georgi L Dimitrov         15 Atomik                 44.50      41.23   229  
 
Event 29  Women 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriela G Georgieva      15 CSKA                 1:05.00    1:04.89   616  
                  31.28     1:04.89 (33.61)                                        
  2 Elizabet T Nikolova       15 CSKA                 1:13.00    1:09.49   502  
                  34.34     1:09.49 (35.15)                                        
  3 Velina S Lichovska        14 MLA91                1:09.00    1:09.79   495  
                  33.73     1:09.79 (36.06)                                        
  4 Ekaterina Rogacheva       15 BRIZ                 1:08.00    1:10.34   484  
                  33.95     1:10.34 (36.39)                                        
  5 Kalina Y Yordanova        27 NSA                  1:09.00    1:10.78   475  
                  34.40     1:10.78 (36.38)                                        
  6 Zlatna S Nedeva           15 Sofia'21             1:08.00    1:12.38   444  
                  35.19     1:12.38 (37.19)                                        
  7 Gabriela E Tomova         18 Levski               1:13.00    1:12.41   443  
                  35.25     1:12.41 (37.16)                                        
  8 Eli O Angelova            15 NSA                  1:12.00    1:13.07   431  
                  35.65     1:13.07 (37.42)                                        
  9 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21             1:15.00    1:14.89   401  
                  37.36     1:14.89 (37.53)                                        
 10 Denitsa S Stoyanova       17 MLA91                1:14.00    1:15.69   388  
                  36.29     1:15.69 (39.40)                                        
 11 Viktoria D Tyankova       14 Levski               1:16.00    1:16.02   383  
                  37.05     1:16.02 (38.97)                                        
 12 Delyana G Todorova        15 Trayana              1:14.00    1:16.77   372  
                  36.82     1:16.77 (39.95)                                        
 13 Marieta A Shopova         17 Metropol             1:18.00    1:23.39   290  
                  39.85     1:23.39 (43.54)                                        
 14 Natali P Nikolova         15 BRIZ                 1:21.00    1:24.03   283  
                  39.93     1:24.03 (44.10)                                        
 15 Ralica L Petrova          15 Chernomorets         1:32.80    1:39.92   168  
                  46.72     1:39.92 (53.20)                                        
 -- Desislava T Yalamova      14 Kps Cherno More           NT         DQ        
                  45.44          DQ (48.69)                                        
 -- Simona H Pantova          17 Damini LV            1:06.50         NS        
 
Event 30  Men 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia                55.56      56.46   651  
                  28.11       56.46 (28.35)                                        
  2 Danaill E Slavchev        16 BRIZ                   57.20      57.10   629  
                  27.87       57.10 (29.23)                                        
  3 Krasimir D Kostadinov     17 MLA91                  57.50      58.18   595  
                  28.82       58.18 (29.36)                                        
  4 Kristian G Bozhilov       16 NSA                    58.40      58.71   579  
                  29.00       58.71 (29.71)                                        
  5 Lubomir B Alexiev         19 NSA                    58.20      59.24   563  
                  28.70       59.24 (30.54)                                        
  6 Ivan I Ivanov             19 Sofia'21               59.00    1:00.21   537  
                  29.66     1:00.21 (30.55)                                        
  7 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 1:00.00    1:00.81   521  
                  30.26     1:00.81 (30.55)                                        
  8 Stanislav B Budinov       19 Damini LV              59.40    1:00.90   518  
                  29.56     1:00.90 (31.34)                                        
  9 Stoyan R Desov            25 MLA91                1:00.00    1:01.16   512  
                  31.15     1:01.16 (30.01)                                        
 10 Bogomil R Yakovchev       14 Dorostol             1:02.50    1:01.22   510  
                  29.98     1:01.22 (31.24)                                        
 11 Vladimir H Vladimirov     14 Damini LV            1:04.00    1:02.14   488  
                  30.28     1:02.14 (31.86)                                        
 12 Ivan P Tzurov             15 Levski               1:05.00    1:07.29   384  
                  33.43     1:07.29 (33.86)                                        
 13 Marian K Dimitrov         15 CSKA                 1:10.00    1:07.41   382  
                  33.27     1:07.41 (34.14)                                        
 14 Vilislav B Kanev          19 CSKA                 1:13.60    1:09.93   342  
                  34.01     1:09.93 (35.92)                                        
 15 Emil M Tsankov            14 Kps Cherno More           NT    1:14.79   280  
                  35.94     1:14.79 (38.85)                                        
 16 Dimitar I Bogdantzaliev   14 Sofia'21             1:10.00    1:15.23   275  
                  36.10     1:15.23 (39.13)                                        
 17 Valentin B Spasov         19 Metropol                  NT    1:20.47   224  
                  39.20     1:20.47 (41.27)                                        
 18 Emanuil M Krivachkov      15 Atomik               1:18.00    1:20.97   220  
                  38.63     1:20.97 (42.34)                                        
 
Event 31  Women 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgiya E Kadoglu        14 Galata'2009          2:27.00    2:28.65   536  
                  33.41     1:11.66 (38.25)     1:51.87 (40.21)     2:28.65 (36.78)
  2 Desislava B Hrischeva     22 MLA91                2:26.00    2:33.44   487  
                  34.77     1:13.64 (38.87)     1:51.42 (37.78)     2:33.44 (42.02)
  3 Ekaterina M Valcheva      16 MLA91                2:33.00    2:36.88   456  
                  35.71     1:15.66 (39.95)     1:56.27 (40.61)     2:36.88 (40.61)
  4 Vladimira J Touchanova    14 NSA                  2:24.00    2:45.03   392  
                  37.05     1:19.23 (42.18)     2:02.80 (43.57)     2:45.03 (42.23)
  5 Gabriela K Panaiotova     20 Levski               2:48.00    2:51.02   352  
                  38.95     1:22.67 (43.72)     2:07.75 (45.08)     2:51.02 (43.27)
  6 Tsvetelina M Ilieva       16 BRIZ                 2:50.00    2:52.05   345  
                  36.45     1:20.40 (43.95)     2:06.25 (45.85)     2:52.05 (45.80)
  7 Mina K Grahovska          16 Trayana              2:58.00    3:00.67   298  
                  38.63     1:25.10 (46.47)     2:12.19 (47.09)     3:00.67 (48.48)
  8 Elena K Radkova           24 NSA                  3:00.00    3:11.68   250  
                  42.18     1:31.26 (49.08)     2:23.78 (52.52)     3:11.68 (47.90)
  9 Bogomila M Todorova       16 CSKA                 3:08.00    3:11.79   249  
                  40.03     1:27.90 (47.87)     2:19.66 (51.76)     3:11.79 (52.13)
 10 Stela D Andreeva          16 Metropol                  NT    3:54.09   137  
                  49.60   1:50.47 (1:00.87)   2:54.07 (1:03.60)   3:54.09 (1:00.02)
 -- Anna M Dolganina          16 BRIZ                 2:25.00         DQ        
                  33.55     1:11.03 (37.48)     1:50.29 (39.26)          DQ (38.30)
 
Event 32  Men 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsanko P Tsankov          25 Damini LV            2:04.50    2:04.91   666  
                  28.28       59.28 (31.00)     1:31.73 (32.45)     2:04.91 (33.18)
  2 Viktor V Yotov            18 MLA91                2:08.00    2:07.99   619  
                  28.66     1:00.72 (32.06)     1:34.45 (33.73)     2:07.99 (33.54)
  3 Teodosi Z Chernev         16 BRIZ                 2:07.00    2:08.98   605  
                  28.82     1:00.98 (32.16)     1:34.37 (33.39)     2:08.98 (34.61)
  4 Yavor T Marinov           24 Olimpia              2:05.56    2:10.07   590  
                  28.64     1:00.15 (31.51)     1:35.30 (35.15)     2:10.07 (34.77)
  5 Aleksandar N Ninov        23 Levski               2:09.00    2:15.50   522  
                  29.30     1:03.06 (33.76)     1:39.33 (36.27)     2:15.50 (36.17)
  6 Dimitar P Manolov         15 MLA91                2:18.00    2:16.20   514  
                  30.86     1:06.82 (35.96)     1:43.17 (36.35)     2:16.20 (33.03)
  7 Kaloyan G Nikolov         14 NSA                  2:15.00    2:16.63   509  
                  31.03     1:05.79 (34.76)     1:42.03 (36.24)     2:16.63 (34.60)
  8 Emil K Lyubenov           24 Damini LV            2:12.00    2:17.52   499  
                  32.16     1:07.46 (35.30)     1:42.86 (35.40)     2:17.52 (34.66)
  9 Lyubomir M Borisov        14 BRIZ                 2:15.00    2:19.80   475  
                  31.01     1:05.42 (34.41)     1:42.23 (36.81)     2:19.80 (37.57)
 10 Veselin V Atanasov        14 Sofia'21             2:25.00    2:22.58   448  
                  33.78     1:10.28 (36.50)     1:45.70 (35.42)     2:22.58 (36.88)
 11 Georgi K Kostadinov       14 Chernomorets         2:25.90    2:23.25   441  
                  33.29     1:10.29 (37.00)     1:46.40 (36.11)     2:23.25 (36.85)
 12 Konstantin K Ovcharov     15 Sofia'21             2:25.00    2:24.96   426  
                  33.01     1:09.80 (36.79)     1:47.95 (38.15)     2:24.96 (37.01)
 13 Arseniy M Beketov         14 PSKCM                2:22.00    2:25.03   425  
                  32.29     1:09.85 (37.56)     1:49.08 (39.23)     2:25.03 (35.95)
 14 Yordan A Andreev          16 NSA                  2:17.00    2:26.35   414  
                  33.15     1:10.05 (36.90)     1:48.23 (38.18)     2:26.35 (38.12)
 15 Stoqn N Stoykov           15 Chernomorets         2:38.00    2:32.20   368  
                  35.32     1:13.05 (37.73)     1:53.18 (40.13)     2:32.20 (39.02)
 16 Aleksandar P Samsiev      14 Levski               2:42.00    2:38.69   325  
                  36.14     1:16.93 (40.79)     1:58.26 (41.33)     2:38.69 (40.43)
 17 Aleksandar V Lebeshkovsk  15 CSKA                 2:46.00    2:40.84   312  
                  33.69     1:15.41 (41.72)     1:59.06 (43.65)     2:40.84 (41.78)
 18 Emil K Videnov            14 CSKA                 2:51.00    2:47.35   277  
                  35.83     1:17.72 (41.89)     2:03.10 (45.38)     2:47.35 (44.25)
 19 Georgi V Yankov           17 Metropol                  NT    2:56.94   234  
                  36.63     1:24.01 (47.38)     2:14.29 (50.28)     2:56.94 (42.65)
 20 Angel P Tushev            16 Metropol             2:52.00    3:05.37   203  
                  37.84     1:21.72 (43.88)     2:15.01 (53.29)     3:05.37 (50.36)
 
Event 33  Women 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marina L Nikolova         15 MLA91                2:26.00    2:27.42   603  
                  31.69     1:09.53 (37.84)     1:54.33 (44.80)     2:27.42 (33.09)
  2 Raya L Andonova           18 PIRIN                2:36.00    2:32.13   549  
                  31.66     1:10.82 (39.16)     1:56.10 (45.28)     2:32.13 (36.03)
  3 Sofiya M Zlatkova         25 NSA                  2:29.20    2:36.99   499  
                  34.77     1:15.33 (40.56)     2:00.88 (45.55)     2:36.99 (36.11)
  4 Desislava B Stoyanova     16 MLA91                2:34.00    2:37.16   498  
                  34.85     1:13.41 (38.56)     2:01.37 (47.96)     2:37.16 (35.79)
  5 Mariya Zaharova           16 BRIZ                 2:39.50    2:37.69   493  
                  33.61     1:15.05 (41.44)     2:00.88 (45.83)     2:37.69 (36.81)
  6 Marry G Yordanova         15 NSA                  2:36.00    2:42.30   452  
                  36.78     1:19.20 (42.42)     2:05.13 (45.93)     2:42.30 (37.17)
  7 Ianitza M Mavrova         15 Sofia'21             2:42.00    2:43.07   446  
                  35.96     1:16.30 (40.34)     2:06.10 (49.80)     2:43.07 (36.97)
  8 Gabriela P Ivanova        14 CSKA                 2:34.60    2:44.98   430  
                  36.07     1:19.63 (43.56)     2:03.79 (44.16)     2:44.98 (41.19)
  9 Iliyana V Popova          16 Levski               2:40.00    2:45.84   424  
                  36.56     1:21.55 (44.99)     2:10.85 (49.30)     2:45.84 (34.99)
 10 Vladimira I Vladimirova   14 Damini LV                 NT    2:48.88   401  
                  35.38     1:19.63 (44.25)     2:07.67 (48.04)     2:48.88 (41.21)
 11 Plamena Y Dimitrova       15 BRIZ                 2:50.00    2:55.81   355  
                  40.72     1:26.00 (45.28)     2:20.43 (54.43)     2:55.81 (35.38)
 12 Mihaela M Vladova         15 Damini LV            2:56.00    2:57.46   346  
                  39.80     1:26.24 (46.44)     2:17.52 (51.28)     2:57.46 (39.94)
 
Event 34  Men 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyubomir L Lazarov        24 Olimpia              2:06.44    2:06.66   683  
                  27.52       57.99 (30.47)     1:37.21 (39.22)     2:06.66 (29.45)
  2 Veselin R Stefanov        18 MLA91                2:10.00    2:09.84   634  
                  29.27     1:02.60 (33.33)     1:39.90 (37.30)     2:09.84 (29.94)
  3 Hristo H Dolapchiev       17 Chernomorets         2:11.70    2:09.90   633  
                  29.92     1:04.06 (34.14)     1:40.02 (35.96)     2:09.90 (29.88)
  4 Lubomir B Alexiev         19 NSA                  2:11.20    2:13.33   585  
                  28.62     1:00.58 (31.96)     1:42.28 (41.70)     2:13.33 (31.05)
  5 Kaloyan K Dimitrov        18 MLA91                2:12.00    2:13.99   577  
                  29.33     1:05.89 (36.56)     1:43.24 (37.35)     2:13.99 (30.75)
  6 Dimitar Y Nikolov         18 Sofia'21             2:13.00    2:14.55   569  
                  29.72     1:04.75 (35.03)     1:43.66 (38.91)     2:14.55 (30.89)
  7 Bogomil T Angelov         20 NSA                  2:12.70    2:14.83   566  
                  29.73     1:02.73 (33.00)     1:43.54 (40.81)     2:14.83 (31.29)
  8 Deyan M Gechev            18 Atomik               2:17.00    2:16.80   542  
                  30.26     1:07.06 (36.80)     1:44.83 (37.77)     2:16.80 (31.97)
  9 Stefan N Popov            17 Levski               2:23.00    2:18.93   517  
                  30.99     1:09.62 (38.63)     1:47.27 (37.65)     2:18.93 (31.66)
 10 Teodor K Todorov          16 BRIZ                 2:18.00    2:20.81   497  
                  30.37     1:03.58 (33.21)     1:47.77 (44.19)     2:20.81 (33.04)
 11 Stanislav B Budinov       19 Damini LV            2:18.00    2:21.90   485  
                  29.73     1:02.70 (32.97)     1:47.73 (45.03)     2:21.90 (34.17)
 12 Maksim V Dimitrov         15 BRIZ                 2:25.00    2:22.49   479  
                  31.33     1:05.20 (33.87)     1:49.14 (43.94)     2:22.49 (33.35)
 13 Stefcho E Stefchev        15 PSKCM                2:17.00    2:22.54   479  
                  30.75     1:07.71 (36.96)     1:49.81 (42.10)     2:22.54 (32.73)
 14 Radoslav D Nikolov        18 Trayana              2:23.00    2:22.63   478  
                  30.15     1:08.68 (38.53)     1:50.70 (42.02)     2:22.63 (31.93)
 15 Viktor K Nikolov          14 PSKCM                2:21.00    2:26.47   441  
                  32.71     1:09.65 (36.94)     1:52.56 (42.91)     2:26.47 (33.91)
 16 Nikola G Todorov          15 CSKA                 2:45.00    2:37.41   355  
                  35.83     1:17.49 (41.66)     2:02.04 (44.55)     2:37.41 (35.37)
 17 Aleksandar P Samsiev      14 Levski               2:45.00    2:37.44   355  
                  34.01     1:17.95 (43.94)     2:02.79 (44.84)     2:37.44 (34.65)
 18 Dimitar S Gechev          15 DELPZ                2:46.00    2:48.27   291  
                  38.69     1:19.86 (41.17)     2:11.24 (51.38)     2:48.27 (37.03)
 19 Georgi V Yankov           17 Metropol                  NT    2:55.94   254  
                  32.83     1:18.40 (45.57)     2:12.58 (54.18)     2:55.94 (43.36)
 20 Angel P Tushev            16 Metropol                  NT    3:08.36   207  
                  34.72     1:20.11 (45.39)   2:25.28 (1:05.17)     3:08.36 (43.08)
 -- Vladimir H Vladimirov     14 Damini LV                 NT         DQ        
 
Event 35  Women 14 & Over 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mladost'91  'A'                                        NT    2:05.88   542  
     1) Velina S Lichovska 14           2) Tanya N Lapunova 17            
     3) Petya I Dimova 17               4) Nikol A Koshedziyska 16        
                  32.65     1:07.28 (34.63)     1:37.00 (29.72)     2:05.88 (28.88)
  2 Nsa  'A'                                               NT    2:09.34   500  
     1) Kalina Y Yordanova 27           2) Sofiya M Zlatkova 25           
     3) Gergana G Glavurova 14          4) Mariya M Zlatkova 22           
                  33.32     1:10.33 (37.01)     1:41.16 (30.83)     2:09.34 (28.18)
  3 Briz  'A'                                              NT    2:09.60   497  
     1) Ekaterina Rogacheva 15          2) Mariya Zaharova 16             
     3) Anna M Dolganina 16             4) Sevilyay T Sali 16             
                  34.07     1:12.02 (37.95)     1:41.45 (29.43)     2:09.60 (28.15)
  4 Levski  'A'                                            NT    2:10.40   488  
     1) Gabriela E Tomova 18            2) Boryana I Ilchovska 16         
     3) Lidiya P Ivanova 22             4) Iliyana V Popova 16            
                  34.19     1:11.24 (37.05)     1:40.84 (29.60)     2:10.40 (29.56)
  5 Cska  'A'                                              NT    2:10.57   486  
     1) Gabriela G Georgieva 15         2) Gabriela P Ivanova 14          
     3) Dayana V Zambovska 17           4) Elizabet T Nikolova 15         
                  30.52     1:06.14 (35.62)     1:41.23 (35.09)     2:10.57 (29.34)
  6 Psk Cherno More  'A'                                   NT    2:13.20   458  
     1) Bogoslava V Dyankova 14         2) Tsvetelina K Keryazova 17      
     3) Antoniya S Stoyanova 15         4) Desislava K Tsoneva 15         
                  35.11     1:10.39 (35.28)     1:42.89 (32.50)     2:13.20 (30.31)
  7 Damini LV  'A'                                         NT    2:15.07   439  
     1) Simona H Pantova 17             2) Adriana V Simeonova 15         
     3) Maria V Ignatova 15             4) Vladimira I Vladimirova 14     
                  32.59     1:11.81 (39.22)     1:45.09 (33.28)     2:15.07 (29.98)
  8 Sofia'21  'A'                                          NT    2:16.40   426  
     1) Ianitza M Mavrova 15            2) Gabriela B Georgieva 14        
     3) Iva L Traikova 15               4) Zlatna S Nedeva 15             
                  35.35     1:15.66 (40.31)     1:47.17 (31.51)     2:16.40 (29.23)
  9 Trayana  'A'                                           NT    2:28.97   327  
     1) Delyana G Todorova 15           2) Yuliya Y Aleksandrova 38       
     3) Mina K Grahovska 16             4) Simona I Gerdjikova 16         
                  36.41     1:19.20 (42.79)     1:54.95 (35.75)     2:28.97 (34.02)
 10 Metropol  'A'                                          NT    2:38.50   271  
     1) Teodora D Yaneva 17             2) Yonna S Gradeva 15             
     3) Dzhuliya R Kiryazova 15         4) Marieta A Shopova 17           
                  38.45     1:22.63 (44.18)     2:02.10 (39.47)     2:38.50 (36.40)
 11 Kps Cherno More  'A'                                   NT    2:42.98   250  
     1) Teodora S Stavreva 17           2) Veronika J Jivkova 14          
     3) Desislava T Yalamova 14         4) Venera D Popova 14             
                  37.50     1:24.03 (46.53)     2:07.89 (43.86)     2:42.98 (35.09)
 12 Chernomorets  'A'                                      NT    2:51.50   214  
     1) Ralica L Petrova 15             2) Tanq V Kalinova 15             
     3) Viktoriq N Sabeva 19            4) Mariya A Aneva 17              
                  45.75     1:32.81 (47.06)     2:09.28 (36.47)     2:51.50 (42.22)
 
Event 36  Men 14 & Over 4x50 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Psk Cherno More  'A'                                   NT    1:43.88   690  
     1) Nikola N Petrov 31              2) Teodor P Voshtinarov 18        
     3) Aleksandar A Nikolov 20         4) Dimitar E Dechev 21            
                  28.06       57.55 (29.49)     1:21.35 (23.80)     1:43.88 (22.53)
  2 Olimpia  'A'                                           NT    1:45.67   655  
     1) Lyubomir L Lazarov 24           2) Yavor T Marinov 24             
     3) Petar G Ivanov 24               4) Silvestar T Yankulov 20        
                  26.53       56.74 (30.21)     1:22.08 (25.34)     1:45.67 (23.59)
  3 Mladost'91  'A'                                        NT    1:46.47   640  
     1) Krasimir D Kostadinov 17        2) Petko T Toromanov 17           
     3) Zhivko A Mesrobovich 17         4) Aleksandar K Nikolov 23        
                  27.94       56.90 (28.96)     1:22.13 (25.23)     1:46.47 (24.34)
  4 Nsa  'A'                                               NT    1:47.14   629  
     1) Kristian G Bozhilov 16          2) Ivan I Gerov 15                
     3) Andrey O Grahovski 23           4) Nikolay P Seymenov 20          
                  27.75       57.63 (29.88)     1:23.76 (26.13)     1:47.14 (23.38)
  5 Damini LV  'A'                                         NT    1:50.31   576  
     1) Vladimir H Vladimirov 14        2) Tsanko P Tsankov 25            
     3) Aleks I Ivanov 18               4) Mart I Lachev 18               
                  29.18       58.93 (29.75)     1:25.64 (26.71)     1:50.31 (24.67)
  6 Levski  'A'                                            NT    1:50.74   569  
     1) Bojidar M Stoev 18              2) Stefan N Popov 17              
     3) Aleksandar N Ninov 23           4) Frederik Y Dimitrov 18         
                  28.18       58.49 (30.31)     1:25.69 (27.20)     1:50.74 (25.05)
  7 Sofia'21  'A'                                          NT    1:52.13   548  
     1) Ivan I Ivanov 19                2) Ilian S Chorbadjiiski 18       
     3) Konstantin D Tonev 15           4) Dimitar Y Nikolov 18           
                  28.98       59.09 (30.11)     1:27.67 (28.58)     1:52.13 (24.46)
  8 Briz  'A'                                              NT    1:53.43   530  
     1) Danaill E Slavchev 16           2) Teodor K Todorov 16            
     3) Teodosi Z Chernev 16            4) Maksim V Dimitrov 15           
                  26.62     1:00.35 (33.73)     1:27.34 (26.99)     1:53.43 (26.09)
  9 Cska  'A'                                              NT    1:54.67   513  
     1) Marian K Dimitrov 15            2) Mihail T Kachaunov 20          
     3) Nikolay S Evtimov 20            4) Venelin L Smukov 14            
                  31.16     1:01.28 (30.12)     1:29.56 (28.28)     1:54.67 (25.11)
 10 Chernomorets  'A'                                      NT    1:56.70   486  
     1) Georgi K Kostadinov 14          2) Hristo H Dolapchiev 17         
     3) Stoqn N Stoykov 15              4) Traqn T Neshev 17              
                  31.99     1:01.47 (29.48)     1:30.52 (29.05)     1:56.70 (26.18)
 11 Dorostol  'A'                                          NT    1:59.65   451  
     1) Bogomil R Yakovchev 14          2) Bojidar P Stoyanov 16          
     3) Georgi P Georgiev 14            4) Preslav J Vasilev 16           
                  28.45     1:02.35 (33.90)     1:31.38 (29.03)     1:59.65 (28.27)
 12 Trayana  'A'                                           NT    2:02.89   416  
     1) Tsvetelin S Tsvetkov 15         2) Radoslav D Nikolov 18          
     3) Ivan N Ivanov 14                4) Dinko S Mitev 18               
                  33.21     1:07.65 (34.44)     1:35.83 (28.18)     2:02.89 (27.06)
 13 Kps Cherno More  'A'                                   NT    2:05.68   389  
     1) Emil M Tsankov 14               2) Vasil R Stoyanov 17            
     3) Dimitar A Angelov 19            4) Tsvetan V Rusev 15             
                  33.99     1:07.40 (33.41)     1:39.15 (31.75)     2:05.68 (26.53)
 14 Delfin PZ  'A'                                         NT    2:08.60   363  
     1) Martin S Kirov 14               2) Rumen M Zlatkov 15             
     3) Ivailo S Manchozov 15           4) Dimitar S Gechev 15            
                  32.98     1:09.13 (36.15)     1:40.21 (31.08)     2:08.60 (28.39)
 15 Metropol  'A'                                          NT    2:09.73   354  
     1) Dimityr Z Kolev 17              2) Mihail V Vylchev 16            
     3) Georgi V Yankov 17              4) Valentin B Spasov 19           
                  33.96     1:09.82 (35.86)     2:09.73 (59.91)         2:09.73 ( )
 16 Atomik  'A'                                            NT    2:15.26   312  
     1) Emanuil M Krivachkov 15         2) Stanimir L Dimitrov 17         
     3) Deyan M Gechev 18               4) Miroslav M Gechev 15           
                  36.29     1:17.10 (40.81)     1:44.80 (27.70)     2:15.26 (30.46)